Smerdiek aan zee is utopie volgens RFT Bij Europese subsidie voor haven Sint-Annaland opnieuw btw-fout Raad is het vrijwel eens over kadernota SGP zoekt naar wegen om geluid uit feesttenten te kunnen aanpakken Inwonersplatform nu onderwerp van studie F racties verdringen zich om ouderenhuizen Gemeentebestuur al bezig met onderzoek naar geluidsoverlast Donderdag 19 juni 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Van Dis: beeld dat zaken niet lopen, klopt niet De ontwikkeling van het gebied Gorishoek, van de Geer- truidapolder en Smerdiek aan zee. Het zijn utopische plannen waaraan burgemeester en wethouders veel te veel energie verspillen, vindt de RFT-fractie in de Thool- se gemeenteraad. „Alleen het luchtkasteel ontbreekt nog", zei M.J. Klippel donderdag. Hij kwam met een motie waarin werd voorgesteld om tijd en menskracht te ^steken in de plannen die voor 2007 en 2008 waren voor- ien, en in overleg met de raad een prioriteitenlijst te ma ken van de nog uit te voeren plannen. Maar de motie kreeg geen enkele steun. Scholen Tholen Positief uitdragen VVD en CDA vinden het overbodig Niet mopperen parkeerproblemen Wethouder Goossen: burgemeester en wethouders verantwoordelijk Geen steun voor moties liberalen De kademota, waarin de hoofdlijnen van het beleid voor volgend jaar en de jaren daarna zijn opgenomen, is don derdag ongewijzigd door de Thoolse gemeenteraad vast gesteld. Weliswaar waren er enkele voorbehouden, maar dat waren minderheidsstandpunten. Zo hikken CU en RFT aan tegen de voorgenomen hogere dekking van de kosten van begraven, terwijl CU en PvdA de uitbreiding van het aantal ambtenaren niet zomaar willen goedkeuren. Huurcontracten Zoveelste tegenvaller Rechtsongelijkheid Verordeningen aanpassen Te veel groen Armoedemonitor In de ogen van RFT zijn teveel za ken die al langer op de planning staan, nog altijd niet uitgevoerd. Klippel hekelde de stroperigheid bij de uitvoering van beleidsvoorne mens. Hij adviseerde burgemeester en wethouders om te bekijken hoe dit anders kan, zodat projecten die al jarenlang voortduren voor het einde van de zittingsperiode van de ze raad gerealiseerd zullen zijn. Geen tijd verspillen aan utopische plannen - „laat het voorbeeld van het geflopte plan Sluis aan zee u tot afschrikking dienen" - maar de ac centen verleggen en de daardoor vrijkomende tijd en energie gebrui ken voor 'het vlottrekken van de ontwikkeling van de Sportlaan in Sint-Maartensdijk, het wozoco in Scherpenis.se, bouw van senioren woningen in alle kernen, de restau ratie van molens, de spoedige ont wikkeling van het gebied Zoekweg met de scholen enz. Maar ook voor kleinere dingen zoals de verlichting bij de school in Anna Jacobapolder en een broodnodige opknapbeurt voor 't Ouwe Raed'uus'. De coalitiepartijen waren het vol strekt met RFT oneens. VVD en CDA reageerden afwijzend, maar werden van repliek gediend. Klippel wierp hen voor de voeten wat die fracties zélf hadden gezegd en waaruit hun ongeduld bleek over het uitblijven van zaken. De SGP vroeg zich af of er een oorzakelijk verband bestaat tussen de beschik bare ambtelijke tijd en de realisatie van projecten, zoals RFT deed voor komen. Dat verband is er helemaal niet, zei wethouder Van Dis stellig. Hij ontkende ook de suggestie dat zaken niet in uitvoering zouden zijn genomen. Een motie van de CU illustreerde dat ook die fractie vindt dat bepaal de zaken te lang duren. In dit geval betrof het de herstructurering van de basisscholen in Tholen. In de kader nota wordt dit een jaar doorgescho ven, naar 2012. Dat is al de derde keer, constateerde A.G. van de San- de. Hij vond dat er juist zo snel mo gelijk duidelijkheid moet komen, en vroeg b. en w. in de motie om uiter lijk 1 april volgend jaar met een eindadvies naar de raad te komen. Op die datum wilde het college zich niet vastleggen, zei wethouder Heij- boer. De scholen zijn onderdeel van het masterplan Tholen en dat komt in het tweede kwartaal van 2009 naar de raad. Van de Sande was na die uitleg bereid de datum van 1 april uit de motie te schrappen, waarop het college deze overnam. SGP'er H.W. van Eenennaam hield Van de Sande in de discussie voor, dat het doorschuiven van de scholen te maken had met het verplaatsen van de sportaccommodaties. „Dat weet ik sinds vorige week ook, maar het speelt al tien jaar", reageerde de CU'er. J. Oudesluijs (PvdA) vroeg hem of hij niet bang was de scholen te kort te doen, aangezien deze zaak een gedegen onderzoek vraagt. Van de Sande op zijn beurt, zei dat wan neer het scholenproject gekoppeld wordt aan de sportvelden, dit laatste met spoed in de kadernota opgeno men dient te worden. Klippel gaf nog aan, dat er wat hem betreft op de rem wordt getrapt bij het bouwen van woningen in Tho len (-stad). „Ik heb daar onlangs in de commissie ruimte over gezegd: de doorsnee Tholenaar wil dit semi- stadsachtige karakter van Tholen helemaal niet." Vervolgens ver woordde hij een geluid dat hij - „en ik kan me niet voorstellen dat ik het enige raadslid ben" - met regelmaat uit de samenleving opvangt: in Tho len kan alles en op de dorpen komt niks van de grond. „Wij nemen deze uitspraak niet voor onze rekening, want daar valt best wat aan te nuan ceren. Maar die burger zegt het dan toch maar", aldus Klippel. Oude sluijs betreurde diens negatieve opstelling. Hij vond dat raadsle den de taak hebben om de ge meente positief uit te dragen. „Overal pakken we zaken aan", aldus de PvdA'er. De gemeenteraad gaat zich oriënteren op het instellen van een inwo nersplatform. Een motie van de CU, met het voorstel om in de tweede helft van dit jaar een bijeenkomst te beleggen met vertegenwoordigers uit de verschillende woonkernen en ervaringsdeskundigen, kreeg don derdag brede steun in de raad. Alleen VVD en CDA waren tegen. Via een inwonersplatform moeten burgers nauw worden betrokken bij ontwikkelingen die de leefbaarheid van hun woonplaats aangaan. Erva ringen elders leren dat daardoor het draagvlak voor veranderingen toe neemt. Bovendien is onder de be volking kennis over de woonplaats aanwezig waar de gemeente haar voordeel mee kan doen. Dat zijn voor de CU de overwegingen om het instellen van een inwonersplat form nader te bekijken. Fractievoor zitter A.G. van de Sande heeft er al vaker over gesproken, maar echt en thousiast was een groot deel van de gemeenteraad tot nu toe niet. En ook donderdag gaf P.W.J. Hoek -(SGP) aan dat zijn fractie het breder wil zien, en in de (raads)werkgroep bestuurlijke vernieuwing het onder werp burgerparticipatie bij de kop wil vatten. Verkennen van de moge lijkheden voor een inwonersplat form per woonkern is één van de ac centen uit het coalitieprogramma Werk in uitvoering, en daar wees de CU - die zelf niet in de coalitie zit - op. Maar voor de coalitiepartijen VVD en CDA hoeft er geen onderzoek naar het inwonersplatform te ko men. „Wij zijn vóór burgerpartici patie, maar niet via een vast insti tuut als een dergelijk platform. Dat vinden we overbodig", zei F.J.A. Hommel namens de liberalen. En het CDA somde bij monde van M. Ligtendag-Quist een reeks al be staande belangengroeperingen op en vroeg zich af wat een platform nog toevoegt. Niet het bouwen van woningen voor ouderen in Sint-Annaland, maar het antwoord op de vraag welke fractie daar het eerst op heeft aange drongen, leek donderdag in de gemeenteraad het belangrijkst. Overigens was dat niet voor het eerst. CDA'er J.P. Bout - die er de afgelopen maanden verschillende keren schriftelijke vragen over stel de - noemde dit onlangs in de com missie bestuurszaken nog het para depaardje van zijn fractie. J.J.P.A. Boulogne (ABT) wees er toen op dat zijn fractie er afgelopen najaar bij de begrotingsbehandeling een motie over heeft ingediend. De VVD heeft medio 2000 al aange drongen op de bouw van senioren woningen in Sint-Annaland, meng de F.J.A. Hommel zich donderdag in de discussie. „Ik hoor u daar an ders voor het eerst over", reageerde Boulogne. „Dat klopt," zei Hommel gevat, „want in 2000 zat ik nog niet in de raad." In de woonvisie van de gemeente is weliswaar aandacht voor ouderen woningen in Sint-Annaland, maar het enige concrete bouwplan op dit moment is dat voor vijf woningen in Vroonstcde. Hommel kwam nu met een motie om, met gebruikmaking van de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening en de grondexploitatiewet, als gemeente de diversiteit in nieuwbouw van woningen te sturen. En om ouderenhuisvesting in Sint- Annaland daarin nadrukkelijk mee te nemen zodat er op korte termijn gebouwd kan worden. Maar alle fracties vonden de motie overbodig, gezien de wetten die eraan komen. Datzelfde gold voor burgemeester en wethouders. De woonvisie en de stedenbouwkundige opzet zijn vol doende om het doel te bereiken, stelde wethouder Heijboer. Het CDA mist in de meeijarenraming van de gemeente geld voor het aan pakken van de parkeerproblematiek. J.P. Bout wil dat burgemeester en wethouders dit een prominente plek geven in het gemeentelijk verkeer- en vervoerplan, zei hij in de gemeente raad. „U hebt niks te mopperen", re ageerde H. Nieuwenhuis (PvdA). „Want vier weken geleden heeft ambtenaar Meijboom dat plan aan de raad gepresenteerd en het parkeren vormde daarbij de hoofdmoot." Die presentatie heeft de wens van het CDA aangewakkerd, aldus Bout. De damwand aan de oostkant van de Sint-Annalandse haven, en de shoppingsteiger, zijn met Europese subsidie tot stand gekomen. De gemeente Tholen heeft bijna 110 mille teveel aan Europese subsidie ontvangen voor de haven in Sint-Annaland. Net als bij de nieuwbouw van het gemeentehuis, is er een fout gemaakt met de btw. Bovendien is verzuimd om ontvangen huur met de uitgaven te verrekenen. De ge meenteraad is donderdag op de hoogte gesteld via een memo, naar aan leiding van een vraag van de ABT-fractie in de commissie bestuurszaken. Voor de aanleg van een 'shopping steiger' en aanpassingen om water- sportgelieerde bedrijfsactiviteiten mogelijk te maken - zoals drijvende steigers voor huurschepen - in de Sint-Annalandse haven, deed Tho len een beroep op het Maya2 project van de Europese Unie. De gemeente investeerde bijna 1.95 miljoen euro en kreeg 29,59% subsidie, een be drag van 576.093 euro. In opdracht van de EU voerde Sen- ternovem, een agentschap van het ministerie van economische zaken, de controle uit op de gesubsidieerde projecten. Dat stelde vast dat de ge meente de gemaakte kosten inclu sief btw heeft ingediend en boven dien de van de watersportvereniging Sint-Annaland en Benei Holding/Busmariteam ontvangen huur niet in mindering heeft ge bracht. De conclusie is, dat daar door het subsidiabele bedrag 370 mille te hoog is vastgesteld, waar door 109.560 euro teveel aan subsi die is uitbetaald. Volgens de richt lijn mocht btw die als voorbelasting teruggevorderd kan worden op grond van huurovereenkomsten, niet als subsidiabel beschouwd wor den. Bovendien schreef de EU-ver- ordening voor, dat inkomsten die voortvloeien uit een via Maya2 ge realiseerd project in mindering ge bracht moeten worden op de uitga ven die zijn gedaan. Senternovem berekende dat van de aan Tholen te veel betaalde subsidie 91.651 euro betrekking heeft op de btw en 17.909 euro op de huurinkomsten. In de memo geeft wethouder Goos sen aan dat de nalatigheid voorna melijk is te wijten aan onbekend heid en onervarenheid met Europese richtlijnen. Ook andere partijen - de gemeenten Schouwen- Duiveland en Sluis deden eveneens een beroep op Maya2-gelden - zijn met de btw in de fout gegaan, aldus de memo. Daarin staat ook, dat met de huurinkomsten niets aan de hand zou zijn geweest wanneer de ge meente de huurcontracten na afloop van de Maya-periode had afgeslo ten. Want dan zouden de inkomsten buiten de regeling zijn gebleven. In toekomstige regelingen zal overi gens duidelijk worden opgenomen, dat alle inkomsten - ook toekomsti ge - afgetrokken moeten worden van de voor subsidie in aanmerking komende kosten. Goossen schrijft in de memo dat de aspecten waarop het mis is gegaan, in het vervolg nauwlettender in de gaten gehouden zullen worden. De provincie werkt momenteel aan een nieuw Europees project, Transcoast, en daarbij is ook het havengebied Sint-Annaland weer betrokken. Eind dit jaar zal duidelijk zijn of het project doorgaat. In de kadernota 2009 heeft de ge meente de financiële tegenvaller al verwerkt. De kapitaallasten drukken tientallen jaren op de begroting: volgend jaar twee mille en vanaf 2010 vier mille. In de commissie bestuurszaken informeerde ABT- raadslid J.J.P.A. Boulogne twee we ken geleden, naar aanleiding van de kadernota, naar de lager uitgevallen subsidie. Het antwoord daarop kreeg hij via de memo. „Een vreemde zaak, er zijn nogal wat fouten gemaakt", reageerde de ABT-fractievoorzitter donderdag middag in de raadsvergadering. „Heeft de gemeente de aanvraag in gediend, of is een andere instantie in de arm genomen?" wilde hij we ten. Boulogne zei heel goed te kun nen begrijpen dat over inkomsten geen subsidie wordt verstrekt. Ook M.J. Klippel (RFT) had vra gen. Hij constateerde dat de raad geconfronteerd wordt met 'de zo veelste financiële tegenvaller op rij'. „De tweede binnen een goede twee maanden, en ook deze heeft te ma ken met btw." Het raadslid wilde weten of de betrokken civieltechnici de subsidieaanvraag hebben opge steld - „zonder iets ten nadele te willen zeggen over de kwaliteiten op hun vakgebied" - óf een finan cieel deskundige. Verder informeer de hij naar de interne controle en de rol van de accountant. En ten slotte wilde Klippel weten wie er formeel verantwoordelijk is. „We hebben onlangs met elkaar gesproken over verantwoordelijkheid voor dit soort gebeurtenissen. Er kwam toen een geweldige mist opzetten, in die zin dat sommigen zo'n beetje heel de Thoolse samenleving verantwoor delijk achtten", verwees hij naar de btw-affaire bij de nieuwbouw van het gemeentehuis. Wethouder Goossen was duidelijk. Hij vertelde dat de gemeente een bureau heeft ingehuurd dat zowel de technische als de financiële kant van de projectaanvraag voor zijn reke ning nam. „Maar het college van burgemeester en wethouders is ver antwoordelijk." Overigens bleef het hier in de raads vergadering bij. PvdA-fractievoor- zitter J. Oudesluijs gaf aan dat er nog onvoldoende tijd was geweest om kennis te nemen van de 's mor gens ontvangen informatie. Hij stel de daarom voor om bespreking er van uit te stellen tot de eerst volgende vergadering van de com missie bestuurszaken (woensdag 25 juni - red.). Ook Klippel wil er in de commissie op terugkomen. De bur gemeester vond de zaak belangrijk genoeg om ze niet af te doen met een memo, zei hij. De lijkbezorgingsrechten die de gemeente kent, dekken de kosten van de algemene begraafplaatsen voor 70 procent. Volgend jaar blijft dat zo, maar vanaf 2010 moet de dekkingsgraad 85 procent worden. CU en RFT willen zich daar nu nog niet over uitspreken. Ook de SGP houdt een slag om de arm, deze fractie wil de nieuwe begraaf plaatsenverordening erbij betrek ken. Ook de voorgestelde verho ging van de huren en tarieven met 2,5 procent (het inflatiepercenta ge) en overige belastingen en retri buties met drie procent kreeg nog niet de steun van de CU. En het minimaliseren van het onderhoud aan het zwembad in Sint-Maar tensdijk ziet de fractie evenmin zitten. De SGP wees op de posten waarvoor ze in het coalitiepro gramma de ruimte heeft gekregen om op principiële gronden niet mee te werken. RFT tenslotte ver klaarde tegen alle uitgaven te zijn voor zaken die een inbreuk maken op de zondagsrust. Op basis van de voorstellen in de kadernota sluit de begroting voor volgend jaar met een overschot van 63 mille. De meerjarenraming laat voor 2011 een overschot van 115 mille zien, terwijl ze in 2010 en 2012 precies sluitend is. Met de hoger uitvallende rijksuitkering uit het gemeentefonds is geen reke ning gehouden. Over de besteding van dót geld willen burgemeester en wethouders later dit jaar praten. Via een aantal moties probeerden de verschillende raadsfracties om accenten te leggen met betrekking tot bepaalde beleidsvoornemens. Twaalf werden er ingediend - de PvdA had als enige fractie geen en kele motie - en drie daarvan ook weer ingetrokken. Burgemeester en wethouders namen drie moties over en daarnaast kreeg er een de steun van een raadsmeerderheid. Van de vijf moties die het niet haalden, waren er vier van de VVD. De liberalen wilden dat b. en w. bij het aankondigen van nieuw beleid meteen inzicht geven in de financiële ruimte, om te be reiken dat het ook werkelijk uitge voerd wordt. „Zo'n noodzaak is er bijna altijd en we gaan dit ook ge woon doen in het kader van een duurzaam financieel beleid", gaf wethouder Heijboer te kennen. Het college nam de motie echter niet over. en geen enkele andere fractie steunde deze. Dat laatste gold ook de drie andere moties van de VVD. Zo was er het idee om wanneer derden met initiatieven bij de ge meente komen, maar ambtenaren geen tijd hebben om daarmee aan de slag te gaan, b. en w. de regie nemen en eventueel capaciteit in huren - op kosten van de initiatief nemer - om te bereiken dat het idee niet strandt. De liberalen heb ben daarmee het realiseren van gunstige vestigingsvoorwaarden op het oog. zodat mensen ervoor kiezen om naar Tholen te komen. De andere partijen vonden dat de ze handelwijze rechtsongelijkheid in de hand werkt, omdat de be schikbaarheid van voldoende fi nanciën bij initiatiefnemers een rol zou kunnen spelen. Fractievoorzit ter F.J.A. Hommel ontkende in alle toonaarden dat de VVD hier inko menspolitiek wil voeren. „We dis tantiëren ons daarvan. Maar ik moet vaststellen dat het me helaas niet lukt om u duidelijk te maken dat het hier een andere manier van besturen betreft." Het idee van de VVD om vanaf volgend jaar inwoners die van de gemeente te laat antwoord krijgen op een verzoek, financieel te com penseren, kon evenmin op steun rekenen. De SGP vond het 'vrij ne gatief naar de ambtenaren toe'. De meeste fracties vonden dat eerst het resultaat afgewacht moet wor den van een andere motie, die door b. en w. was overgenomen. Daarin vroeg ABT - gesteund door alle partijen - om in de gemeentegids informatie op te nemen over wat de burger van de gemeente kan verwachten, hoe snel er antwoord komt op een verzoek of klacht. Hommel vond dat er nieuwe argu menten gezocht werden, want eer der kreeg hij te horen dat er afge wacht zou worden tot het nieuwe gemeentehuis was betrokken. Wet houder Velthuis zei dat de gemeen te verder wil met het kwaliteits handvest, en dat het door de VVD geopperde idee daarbij eventueel later een mogelijkheid kan zijn. Meer succes boekten de liberalen met een motie om te bereiken dat de rechtmatigheidsverklaring van de accountant minder afhankelijk wordt van zogenaamde reparatie- besluiten van de raad. Wanneer za ken incidenteel in strijd gebeuren met geldende verordeningen, zou je dat een volgende keer kunnen voorkomen door de verordeningen aan te passen. „Dan ben je prak tisch bezig en dat is in het belang van de burgers", zei Hommel. Wethouder Heijboer gaf aan dat hierover al een plan van aanpak is toegezegd, en meldde dat het col lege de motie overneemt. De gemeente onderzoekt de geluidsbelasting die vanuit feesttenten plaatsvindt bij grootschalige evenementen. Regelmatig staan er dergelijke tenten, zoals bij festiviteiten van sportclubs, het havenfeest in Tholen (op deze foto), de evenementendagen in Oud-Vossemeer en 'Het geluid van de Krabbenkreek'in Sint-Philipsland. De SGP zou graag zien dat er objectieve normen komen voor het ge luidsniveau bij feesten in de open lucht, met name in tenten. Wethouder Van Dis liet in de raadsvergadering weten dat er al een onderzoek wordt uitgevoerd. Daarop trok de fractie een motie hierover in. Het is niet voor het eerst dat de SGP de geluidsbelasting door feesttenten aan de orde stelt. Als die belasting objectief meetbaar vastgesteld kan worden, zou een volgende stap kun nen zijn om handhaafbare voor schriften te koppelen aan vergunnin gen, zei P.W.J. Hoek in de gemeenteraad. „Wij vinden dit be langrijk, omdat het onze burgers kan beschermen tegen excessieve, maar thans lastig controleerbare, vormen van geluidsbelasting." De SGP heeft hierbij de grootschalige evenemen ten op het oog. F.J.A. Hommel (VVD) zei dat het bij geluidsoverlast uit feesttenten vaak om incidentele gebeurtenissen gaat. Hij wilde van Hoek weten of diens fractie een verschil ziet met structu rele geluidsoverlast. „Dat laatste be treft meestal gebouwen. En daar zijn regels voor. Maar waar we in Tholen tegenaan lopen, zijn feesten in de openlucht." VVD, ABT, CU en RFT deden geen uitspraak over de motie, ze wilden eerst horen wat het college van burgemeester en wethouders erover te zeggen had. CDA'er J.P. Bout vond dat over de hoogte van het toelaatbare geluidsniveau in de ge meenteraad gesproken zou moeten worden. En J. Oudesluijs (PvdA) meende dat er bij evenementen al ge meten wordt. Wethouder Van Dis kon de SGP meedelen dat er al onderzoek wordt gedaan naar de geluidsbelasting die feesttenten veroorzaken. Maar ko men tot een algemeen geldende maatregel is volgens hem lastig. „Geluidsbelasting dien je namelijk te meten op de gevel van de dichtstbij zijnde bebouwing. En de situatie op bijvoorbeeld het havenplateau in Sint-Philipsland is heel anders dan aan de haven in Tholen. Er zal moge lijk sprake moeten zijn van maat werk." De wetenschap dat de gemeente met deze materie bezig is, was voor Hoek aanleiding om zijn motie in te trek ken. Ook het CDA en de CU namen mo ties terug, nadat bleek dat het ge meentebestuur met de betreffende onderwerpen al aan de slag is. De CU stelde het onderhoudsniveau van straten en plantsoenen aan de or de, omdat uit contacten met de inwo ners blijkt dat die daar niet tevreden over zijn. De fractie wil het beleid evalueren, en kreeg bijval van SGP, ABT en RFT. Voor de PvdA heeft aanpassing van het beleid geen prio riteit. „We hebben één grote pot met geld en daarin moeten we elkaar vin den. Brengen we een wijziging aan in de verdeling, dan moeten we el ders beknibbelen", stelde J. Oude sluijs. SGP'er H.W. van Eenennaam probeerde de PvdA'er tevergeefs een uitspraak te ontlokken over het on derhoudsniveau wanneer daar extra geld voor zou zijn. Want de staatkun dig gereformeerden wilden altijd al meer doen dan waar de raadsmeer derheid voor heeft gekozen. Het CDA vond dat sommige uitspraken de medewerkers van de wijkteams te kort doen. „Alleen met chemische middelen of extra menskracht kan het onderhoudsniveau opgevoerd worden", zei J.P. Bout. Voor de CU was het helder: „Er staat té veel groen op plekken waar het niet hoort", aldus A.G. van de Sande. Wethouder Van Dis wilde een onder scheid maken tussen wegenonder- houd en onderhoud van het openbaar groen. Nog geen jaar geleden heeft de gemeenteraad een groenstructuur plan vastgesteld met daaraan een on derhoudsplan. Om dat nu al te evalu eren en eventueel ter discussie te stellen, vond de wethouder te ver gaan. Maar wat evaluatie van het we- genonderhoud betreft, die staat voor volgend jaar op de planning. Voor de CU was dat voldoende, ze trok de motie in. Ook het CDA werd op zijn wenken bediend en trok daarom een motie in die beoogde om inwoners die het financieel moeilijk hebben, beter te informeren over de mogelijkheden die de gemeente biedt om hen tege moet te komen. De fractie stelde voor om alle scho len en diaconieën informatie te stu ren over de bestaande inkomenson dersteunende maatregelen (zoals de formulierenbrigade die eraan komt), met het verzoek dit op te nemen in hun informatiebladen. Op aangeven van enkele andere fracties werd dat aangevuld met publiceren in de ei gen informatierubriek Tholender- wijs. Volgens recent onderzoek zou er door onbekendheid nog veel niet- gebruik zijn. Het CDA baseerde zich op de recent gepubliceerde armoedemonitor van welzijnsorganisatie Scoop, zei me vrouw M. Ligtendag-Quist. Van de bijzondere bijstand maakt volgens dat rapport in Tholen 62 procent geen gebruik, van de langdurig heidstoeslag 82 procent niet en van de kwijtscheldingsregeling 43 pro cent niet. Ook zou maar vier pro cent meedoen met het declaratie- fonds. Hier ligt volgens het CDA een flink stuk werk voor de gemeen te. „In het huis aan huis gepresen teerde blad van de Rooms Katholie ke parochies werd gesteld dat men meer wilde gaan doen met de men sen die op de grens van de armoede leven. Voeg daarbij het werk van de formulierenbrigade waarvoor we vorig jaar geld beschikbaar hebben gesteld, en je bereikt een heleboel inwoners. De uitkomst van de vol gende armoedemonitor zal dan ze ker ook voor Tholen positieve resul taten opleveren", aldus het CDA-raadslid. Alle fracties steunden de motie. „Nu is het hét moment om rucht baarheid te geven aan de mogelijk heden die de gemeente biedt", vond mevrouw E. Bastianen (PvdA). Wethouder mevrouw Velthuis licht te toe dat de armoedemonitor welis waar pas is verschenen, maar dat de erin opgenomen cijfers op 2005 be trekking hebben. „Bij veel gemeen ten is het sindsdien al flink verbe terd." Ook Tholen is met een aantal zaken bezig, zoals de formulieren brigade. De motie lag wat Velthuis betreft in het verlengde van wat b. en w. van plan zijn, en was daarom overbodig. Alleen Tholenderwijs was een nieuw element, maar daar had de wethouder geen moeite mee. En dus trok het CDA de motie in.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7