Jacob Mol lijsttrekker CDA bij de waterschapsverkiezingen 'Tholen heeft baat bij extra ambulances' Dertig extra banken voor groei kerkgemeenschap Scherpenisse Wij feliciteren de Gereformeerde Gemeente van Scherpenisse met het vergrote kerkgebouw Landbouwer uit Sint-Maartensdijk heeft al 13 jaar ervaring Info woningen voor starters Kroonluchters Groter orgel Meer ruimte en licht in vergroot godshuis Gereformeerde Gemeente Donderdag 12 juni 2008 Hij had er nooit van durven dromen, maar gisteren werd het bekend: Jacob Mol (60) uit Sint-Maartensdijk is lijst trekker van het CDA voor de verkiezingen in waterschap Zeeuwse Eilanden, dus Zeeland benoorden de Wester- schelde. „Ik ben er blij mee en ik voel me ook vereerd, want de verkiezing was unaniem, maar de campagne vergt wel een berg werk. Daar ben ik inmiddels wel ach ter", lacht Mol. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Nieuwe standplaatsen Yerseke en Ellemeet Lange ervaring Fietspaden VVD en SGP Paraat Blikvanger Eigen beheer Lagere school Asfalt weg Schriftlezing Wij leverden o.a.de kroonluchters en de bekleding voorde banken Gezworene Jacob Mol, hier bij gemaal De Drie Grote Polders, wil nog 4 jaar verder bij het waterschap. Tholen zal baat hebben bij de drie extra ambulances die er in de pro vincie bijkomen. Dat zei wethouder M.A.E. Velthuis donderdag in de raadsvergadering over het besluit van minister Klink om het aantal ambulances in Zeeland uit te breiden om zo de aanrijdtijden te verkor ten. Die worden te vaak overschreden. Het waterschapswerk is hem op het lijf geschreven. De actievoerder van weleer die samen met Adrie Geluk bij de toenmalige Thoolse dijkgraaf Izak Hage op de stoep stond om te gen de kosten van het zoet water bezwaar te maken, is al weer gerui me tijd dagelijks bestuurder van waterschap Zeeuwse Eilanden. De verkiezingen van 13 tot en met 25 november gebeuren echter schriftelijk (misschien ook nog via internet) en helemaal apart, dus niet tegelijk met gemeenteraadsverkie zingen zoals dat voorheen het geval was. Met de invoering van het par tijenstelsel in plaats van het perso- nenstelsel is er een heleboel veran derd en dat zal zeker gevolgen hebben voor de uitslag. „Tegelijk met andere verkiezingen haalt het waterschap net de 50% opkomst, maar dat zal nu niet haalbaar zijn", denkt Mol. Hij hoopt ervan te kun nen profileren dat het CDA zowel bij de statenverkiezingen als bij de verkiezingen voor de Tweede Ka mer in Zeeland steeds de grootste partij was. „Ook voor de water schapsverkiezingen hebben we een prachtig programma met een accent op de veiligheid van zowel water keringen als wegen. Dit naast onze algemene standpunten over normen en waarden, rentmeesterschap en solidariteit." Mol heeft een lange ervaring bin nen het waterschap. De landbou wer uit de Noordpolder kwam in 1994 in de algemene vergadering van het toenmalige waterschap Tholen. Na de fusie en de vorming van waterschap Zeeuwse Eilanden werd hij lid van het dagelijks be stuur, gezworene. Mol zat er eerst namens de pachters, maar die cate gorie ging op in ongebouwd, die van de grondeigenaren. Inmiddels zit hij al weer 13 jaar in het dage lijks bestuur, dat intussen van Goes naar Middelburg verhuisde. Jacob Mol behartigt de gebiedszaken, de operationele werkzaamheden voor zowel waterbeheer als wegen en hij is verantwoordelijk voor de aan- en verkopen, het onroerend goed. Te vens is hij bestuurslid van de ge meenschappelijke regeling mus- kusrattenbestrijding en lid van de stuurgroep fusie twee Zeeuwse wa terschappen. Mol is ook nog twee de waarnemend-dijkgraaf. Mol is alleen voorstander van één waterschap in Zeeland als het de inwoners en de bedrijven boven de Westerschelde niet meer geld kost. „Het moet doelmatiger kunnen worden tegen een betaalbaar tarief. En de werkgelegenheid staat bo venaan, want met mensen moet je voorzichtig omgaan. Als je bij een fusie medewerkers over hebt, dan moet je alleen via natuurlijke af vloeiing naar de nieuwe situatie toegroeien." De landbouwer uit Sint-Maartens dijk streeft naar een hechtere sa menwerking van de verschillende overheden om kosten te sparen. Of het nu gaat om de gladheidsbestrij- ding of het innen van belastingen, als het samen voordeliger kan, is Mol daar een groot voorstander van. „Voor de veiligheid van fiet sers is de aanleg van gescheiden fietspaden heel belangrijk en daar wil het waterschap samen met de provincie en de gemeenten extra aandacht aan geven. Hier op Tho len zijn er nog knelpunten tussen Sint-Annaland en Stavenisse. Als het kan, laten we werkwegen langs de dijken mede gebruiken als fiets pad, maar soms staat de flora- en faunawet dat niet toe, zoals in de Noordpolder bij Sint-Maartensdijk. Het nieuwe kiessysteem brengt veel onzekerheden met zich mee, maar Jacob Mol hoopt erop, dat het CDA als grootste partij uit de bus komt en dan ligt het initiatief voor de vorming van een nieuw dage lijks bestuur bij hem. Hoewel het minimum 3 is, acht hij 5 bestuurs zetels praktischer gezien het werk gebied en de vele taken. In het db komt 1 geborgde zetel, zoals in de algemene vergadering ook drie ca tegorieën geborgde zetels hebben. Zonder dat er verkiezingen aan te pas komen, wijst landbouworgani satie ZLTO 4 vertegenwoordigers van het ongebouwd aan, maar daar voor zijn maar liefst 13 kandidaten. De Kamer van Koophandel wijst 4 afgevaardigden voor het bedrijfs- gebouwd aan en de zittende hoof dingeland Rien van Beek uit Sint- Annaland is daarvoor één van de kandidaten. Verder wijst het Bos- schap nog 1 hoofdingeland aan die de natuurbelangen verdedigt. Mol vindt dat het dagelijks bestuur een afspiegeling moet zijn van de alge mene vergadering en ook dient er volgens hem gekeken te worden naar de spreiding over het werkge bied. Op de CDA-lijst staat nog een tweede Thoolse kandidaat, name lijk Cocky van der Wel-Stijnman uit Tholen op de negende plaats. Zitten er momenteel nogal wat wet houders in het waterschap Zeeuwse Eilanden, na de verkiezingen in no vember mogen die dubbelfuncties niet meer. Daarom vallen er diverse huidige bestuurders weg, zoals me vr. S.M. van 't Westeinde, die voor de VVD wethouder is in Goes. De VVD-lijst voor de waterschapsver kiezingen wordt aangevoerd door Jaap Huisman uit Goes. Gabri Hoek uit Sint-Maartensdijk, die VVD- raadslid is in Tholen, staat op de vijfde plaats. Bij de SGP is de huidige dagelijks bestuurder Jaap Hoekman uit 's Gravenpolder de beoogde lijsttrek ker met hoofdingeland Peter v.d. Dorpel uit Tholen op de tweede plaats. Chris Koopman uit Sint- Maartensdijk staat vijfde op de ont- werplijst, die nog definitief vastge steld moet worden. Koopman kan nog een plaatsje zakken wanneer M. Sinke uit Oosdijk afvalt bij land bouworganisatie ZLTO, waar 13 kandidaten voor 4 geborgde zetels zijn. De hoofdingeland uit Sint- Maartensdijk krijgt het dus lastig. Op de twaalfde plaats staat nog een derde Tholenaar bij de SGP: Kees Nieuwenhuis uit Poortvliet. Een se lectiecommissie met daarin de zit tende hoofdingelanden Gilles Hou temaker en Adrie van der Maas (beiden moeten bij het waterschap stoppen omdat ze ook wethouder zijn) heeft met de kandidaten per soonlijke gesprekken gevoerd. Ook andere politieke partijen zullen nog volgen met de kandidatenlijst voor de waterschapsverkiezingen in november. M.J. Klippel (RFT) vroeg naar de gevolgen voor de gemeente. En of het ook gevolgen heeft voor de standplaatsen. Ook wilde hij weten of er in de regio West-Brabant een extra ambulance komt en of dat voordelen voor Tholen heeft. Er ko men voor de drie extra ambulances twee standplaatsen bij, in Yerseke en Ellemeet. Voor Velthuis was het ook nog vers, maar ze verwacht wel dat het een positieve uitwerking zal hebben. „Indirect hebben we er baat bij. On ze ambulance zal niet meer zo vaak uit moeten rukken om elders assis tentie te verlenen, maar kan meer op Tholen ingezet worden." Ze hield wel een slag om de arm omdat nog niet precies duidelijk is hoe een en ander zal worden uitgewerkt. Er komt volgens Velthuis geen extra standplaats op Tholen. Het besluit volgt op het advies van het RIVM. In heel Nederland ko men er overdag 47 extra ambulan ces bij. Dat is nodig op tijd bij een patiënt te zijn. Dat is binnen vijftien minuten (12 minuten rijtijd en 3 minuten meldtijd). Uitgangspunt is dat 97 procent van de ambulances binnen de twaalf minuten bij de pa tiënt zijn. Dat is meer dan voor de norm die in 2004 werd vastgesteld, namelijk 95 procent. In Zeeland en Vanavond (donderdag) is er een in formatieavond voor belangstellen den over de bouw van vijf star- terswoningen aan de Dokter Zoete- manstraat in Stavenisse. De ontwik keling is in handen van projectont wikkelaar Starters Vastgoed. De woningen hebben een inhoud van ongeveer 370 kubieke meter en worden casco voor 137.000 euro verkocht. Er kan ook gekozen wor den voor een kant- en klare opleve ring. In dat geval begint de koop som vanaf 169.000 euro. In het kantoor van de Rabobank Oosterschelde aan de Raiffeisen- Friesland werd dat zelfs niet ge haald. Met het huidige aantal ambulances kan daar niet aan voldaan worden. Velthuis zei te verwachten dat er ook naar het noordwestelijk stuk van West-Brabant wordt gekeken. Uit de lijst blijkt dat er in de ge meenten Rucphen en Werkendam een ambulance bijkomt. Op de vraag van Klippel of de gemeente de besluitvorming kan beïnvloeden, antwoordde Velthuis ontkennend. De regionale ambulancevoorziening Zeeland (RAVZ) bepaalt de stand plaatsen. Daar is een onderzoek naar gaande. Mogelijk dat de stand plaats Sint-Maartensdijk wordt ver laten. Maar hierover is nog geen standpunt bepaald. Volgens Velthuis zal het besluit van de minister ook invloed hebben op het bepalen van de definitieve standplaats op Tho len. Voor het besteld vervoer en het paraat zijn van de ambulances heeft de RAVZ enige vrijheid. Dat is ge daan omdat er in Zeeland sprake is van (schiereilanden. Er worden vier afzonderlijke regio's onder scheiden: Schouwen-Duiveland, Tholen, Walcheren en de Bevelan- den en Zeeuws- Vlaanderen. straat 24 in Sint-Annaland kunnen belangstellenden vanavond tussen zeven en negen uur terecht voor meer informatie. Leden van Starters Vastgoed en hypotheekadviseurs geven er meer uitleg over de moge lijkheden. Met een aantal Thoolse bedrijven zijn volgens Starters Vast goed afspraken gemaakt voor aan trekkelijke aanbiedingen. Naast dit woningbouwproject richten de pro jectontwikkelaars M. Verweij en H. Verstijlen zich op vergelijkbare pro jecten in andere Thoolse woonker nen. Niet alleen woningen maar ook bedrijfspanden. Verstijlen heeft er varing in het vastgoed. Ook op an dere plaatsen in binnen- en buiten land is hij als ondernemer actief op de woningmarkt. Het is tegen de landelijke tendens in, maar in Scherpenisse groeit de Gereformeerde Gemeente aan de Schoolstraat. Dinsdagavond werd het vergrote kerkgebouw officieel overgedragen aan de kerkenraad. Domi nee J. Schipper ging voor in de dienst. De kerkzaal biedt nu plaats aan 679 mensen, 270 zitplaatsen meer. In de kerkzaal is nu ruimte voor dertig extra banken. Met de bouw is een bedrag gemoeid van 13 mil joen euro. Dankzij veel hulp van aannemers, onderaannemers die lid zijn van de kerk en leden die in hun vrije tijd de handen uit de mouw staken, is de bouw nagenoeg voltooid. Het resultaat is te zien. Er is meer ruimte en meer licht in de kerk ge komen. Bovendien is er gebruik ge maakt van moderne apparatuur. Voor de kerkgangers is er nu weer voldoende plaats. „De gezinnen kunnen nu weer bij elkaar zitten," zegt voorzitter G. Quaak van de bouwcommissie en tevens penning meester van de Gereformeerde Ge meente. Dat was in de bestaande kerk niet meer mogelijk. De zaal is met tien meter verlengd. De groei van de kerk komt vooral door een toename van het aantal le den uit het dorp zelf. Verder is er een aantal gezinnen uit Sint-Maar tensdijk, Sint-Annaland, Stavenisse en Oud-Vossemeer dat er kerkt. Toch vervult de kerk geen streek- functie. Quaak wijst in de kerkzaal op de pa len die erbij zijn gekomen om de uitbreiding mogelijk te maken. Ze zijn dikker dan de bestaande. Dat was nodig in verband met de brand veiligheid. Bijna het hele kerkge bouw is grondig vernieuwd. In de kerkzaal is het hele plafond vervan gen, de wanden zijn opnieuw gestu kadoord en licht gesausd. En door de uitbouw aan de achterzijde is ook meer licht in de kerk gekomen. Twee grote kroonluchters zijn in de plaats gekomen van de losse lam pen. En het orgel boven de preek stoel is een klassieke blikvanger in de modern ogende schuurkerk. Ook het glas in de bestaande ramen is nieuw. Voor de uitbreiding van het gebouw stond het behoud van de vorm van de schuurkerk voorop, zegt Quaak. De kerk is nog maar 24 jaar oud en gebouwd naar een ont werp van ing. M.J. Giljam uit Scherpenisse. Daarmee is het nog een jong kerkgebouw, maar toch was de Gereformeerde Gemeente aan een uitbreiding toe door het stij gende aantal leden. Toen de kerk gebouwd werd, waren er zitplaatsen over. Dat is nu ook weer het geval. Het vergroten van de kerk was alleen mogelijk aan de achterkant op de parkeerplaats aan de Noordstraat. Door ook een parti culiere woning aan te kopen, kon de ruimte aan de achterzijde optimaal worden benut. In de uitbouw achter de preekstoel en het orgel is de trap naar het orgel. Via de zijramen in deze uitbouw valt het daglicht indi rect licht naar binnen. „De hoge muur geeft het gebouw verstevi ging. Hij is ongeveer 15 tot 16 me ter hoog. Voorheen hadden de men sen last van het licht dat door de ramen in de achtergevel naar binnen scheen. Ze keken tegen het zonnetje in. De ramen waren daardoor altijd afgeschermd." De zaal is nu dertig meter lang ge worden. Een grotere zaal betekende niet alleen meer ruimte voor extra banken, ook de verwarming moest er voor worden uitgebreid. De bui zen onder de banken voor de 'voet verwarming' zijn allemaal in eigen beheer gemaakt. Dat geldt ook voor de ijzeren jukken, het onderstel voor de banken. Was de bekleding van de banken voorheen bruin, nu is voor een blauwe stof gekozen. Het kerk gebouw is voorzien van moderne apparatuur. Zo heeft kerkzaal ook een nieuwe geluidsinstallatie gekre gen. Ook de psalmborden aan beide zijden van de preekstoel zijn nieuw. Ze kunnen door de koster op afstand bediend worden. Niet langer is er een trap nodig om de letters en cij fers van de psalmen te kunnen ver vangen. Het bord kan elektrisch om laag en omhoog worden geschoven. Ook de ramen kunnen elektrisch worden bediend. Voor de brandvei ligheid zijn er in de muren van de gevels detectors aangebracht. Ook de verlichting in de kerk is nu een voudiger te bedienen. Een bedie ningspaneeltje met knoppen in een van de achterste banken volstaat. Ook beschikt de kerkzaal over drie luchtverversers. In de winter kan daarmee warme lucht ingelaten worden, in de zomer koude lucht. r i De nieuwe kroonluchters in de kerkzaal lijken in de vergrote kerk zaal niet zo groot, maar de afmetingen spreken een andere taal. I Ze hebben een doorsnee van 2 meter en een hoogte van 2,60 me- I I ter. Voor de firma in Alblasserdam die ze gemaakt heeft, waren het de grootste die er gemaakt zijn. Ook het vervoer en het ophangen eiste de nodige zorg. Ter plekke zijn er kisten voor getimmerd om de armaturen te kunnen vervoeren. Ook het ophangen aan het I pafond op ongeveer negen meter was geen sinecure. Van meet af I I aan was het de wens van de bouwcommissie om de losse witte lampen te vervangen door kroonluchters. De bouwcommissie be staat uit Gerrie Quaak, Bram Bazen (allebei leden van de kerken raad), Henk Lindhout, Kees van Oeveren en Bart janssen. V.l.n.r. organist Koos van de Slikke, Bart Janssen, Gerrie Quaak, Johan en Willeke Kleppe in de nieuwe kerkzaal van de Gereformeerde Gemeente. En voor rolstoelgebruikers is een schuine helling gemaakt van de kerkzaal naar het podium waar de preekstoel en het doopvont staat. Aan de achterzijde zit hoog in de muur een rond raam. Dat is binnen niet te zien maar wel van buitenaf. Met het vergroten van de zaal kon er een extra uitgang worden gemaakt. Er zijn er nu drie. Plus twee nood uitgangen. De kerk werd 24 jaar ge leden naast de bestaande kerk ge bouwd. Op de plek van de lagere school. De oude kerk werd in ge bruik genomen als verenigingsge bouw. Dat blijft zo maar door de uitbreiding zijn er onder de kerk vloer aan de achterzijde extra ruim tes bijgekomen. Ook de consistorie is verplaatst naar de uitbreiding aan de achterzijde. In de oude consistorie is de keuken ge maakt. Ook de gang tussen de kerk zaal en de toiletten is aangepast. Er zijn nieuwe tegels gelegd en er is een nieuw plafond aangebracht. Ook is er een nieuw invalidetoilet gekomen. En het oude keukentje is nu een werkkast geworden. Op de begane grond aan de achter zijde van het gebouw is eveneens een keuken gebouwd. Dit deel van de uitbreiding ligt onder de vloer van de kerkzaal. Van daaruit is het nieuwe zaaltje te bedienen. Het is in feite een tweede verenigingszaal. Dat was volgens Quaak nodig om onderdak te bieden aan de verschil lende groepen en verenigingen die binnen de kerk actief zijn. Zo zijn er twee groepen voor de catechisatie, er is een zangvereniging en een vrouwenvereniging. Ook is er plaats om verjaardagen of bruiloften te vieren. Bij de uitbreiding moest rekening gehouden worden met een hoogte verschil tussen de Schoolstraat en de Noordstraat. Om te voorkomen dat er grondwater van de Hoge Markt via de kerk naar de Noord straat zou lekken, is een speciale waterkering (een betonnen bak) in de muur gemaakt. Vanaf de parkeer plaats is de ruimte voor de nieuwe bibliotheek te bereiken. Om de benedenverdieping te kun nen bouwen, is het terrein ruim een halve meter afgegraven. De grond was licht verontreinigd. De bouw liep ongeveer een half jaar vertra ging op omdat er archeologisch on derzoek moest plaatsvinden. Er werden enkele bodemvondsten ge daan die informatie geven over de bebouwing en bewoning in Scher penisse van eeuwen geleden. Voor de kleur van de bakstenen is aansluiting gezocht bij de bestaande kleur van de gevelsteen. De kozij nen zijn crèmekleurig. Ook de ko zijnen aan de voorzijde waar het bruin is vervangen door de veel lichtere kleur. Is het kerkgebouw uitgebreid, ook het orgel wordt uitgebreid. Het bestaande instrument had twee klavieren, net worden er zeven. Het front van het orgel met de pijpen is in de zaal een blikvanger. Toen de kerk 24 jaar geleden gebouwd werd, kocht de Gereformeerde Gemeente een orgel uit een kerk in Groningen. De orgel dateerde uit 1931In de crisisjaren werd voor het maken van de pijpen voor al gebruik gemaakt van zink. „Maar dat gaat ten koste van de klank," zegt organist Koos van der Slikke. „We hebben nu nieuwe die bestaan uit tin en lood. Het binnenwerk is goed. Dat ?n we behouden. Maar tot nu toe is het orgel dat altijd in de hoek van de zaal heeft gestaan, nooit goed tot zijn recht gekomen." Voor het orgel is een klassiek voorkant gekozen. „Dat is gebeurd in overleg met de architect. De kerkzaal oogt modern. Als contrast is voor dit front gekozen. Daarbij is gekeken naar het orgel in de Ou de kerk in Amsterdam. Die heeft dezelfde opbouw." Van der Slikke maakte zelf de orgelkast. Het is uitgevoerd in massief mahoniehout en heeft de kleur antraciet gekregen. Op de pijpmon- den komt nog bladgoud en de kast wordt nog voorzien van hout snijwerk. Van der Slikke speelt al veertig jaar orgel. Er zijn vier orga nisten. Van alle diensten per jaar neemt hij de helft voor zijn rekening. De organisten hopen het orgel in augustus in gebruik te nemen. Voor de uitbreiding is dezelfde orgelbouwer, Scheuerman uit Rotterdam, in de arm genomen. Voorlopig wordt nog gebruik ge maakt van het elektrisch orgel met geluidsboxen. Omdat er aan de achterzijde grond is bijgekocht, kon - ondanks de uit breiding - ook nog de parkeerplaats groter worden gemaakt. Het asfalt op het terrein is vervangen door straatstenen en heeft daardoor een vriendelijker uitstraling gekregen. Een gunstige bijkomstigheid noemt Quaak het opknappen van de Schoolstraat door de gemeente. Er zijn nieuwe straatstenen en stoepte gels gelegd. De kerk is op tijd gereed. „Als ie dereen mee wil werken, kan er veel. De wil was er tot het einde toe. We zijn allemaal enthousiast begonnen en dat zijn we ook gebleven." Dominee J. Schipper uit Dirksland verzorgde dinsdagavond de dienst. Hij sprak votum en groet uit. Daar na werd Psalm 138 vers 1 (berij ming van Datheen) gezongen. De Schriftlezing was uit Psalm 27. Na het gebed was de collectezang uit Psalm 84 vers 1 en 5. Er was 1 rond gang voor het bouwfonds. De domi nee begon met een kort historisch overzicht van de gemeente, die rond 1860 ontstaan is als Oud Gerefor meerde Kerk. Later sloot de ge meente zich aan bij het kerkverband van de Gereformeerde Gemeente. De tekst voor de prediking was Psalm 27 vers 4. Het thema was: 'De begeerte van David'. De onder verdeling in 2 gedachtes: le de in houd van die begeerte en 2e het doel van die begeerte. In de eerste ge dachte werd het leven van David ge schetst en zijn geloofstaal in de ver drukking; zijn vertrouwen op de Heere. Bij David ging het om Gods ge meenschap in en door Christus. Daar ging zijn hart door genade naar uit. Daarin ligt de echte blijdschap en rust naar Gods wil om Hem nu te mogen ontmoeten in Zijn huis. De tussenzang was uit Psalm 27 vers 2. In de tweede gedachte kwam naar voren om in het midden van Zijn volk de Gods geheimen te mo gen ervaren. Wie de Heere, de Drie- enige God nu wil zijn voor een doodschuldig volk. Na het dankge bed was de slotzang uit Psalm 133 vers 1 en 3.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7