StartSalt! 'Nu we niet mogen vissen op zaad, gaan we niet investeren' AbdijNieuws Van Houte Verstrekken medicijnen niet langer dan maand Rekenkamer: college heeft verwarring niet onderkend Chauffeurs staken nog steeds, ruit bushalte smalstad vernield Wonen 3842 euro voor Unicef Donderdag 12 juni 2008 64e jaargang no. 31 www.vanhoutewonen.nl Verantwoording gemeentebestuur Gemeente bekijkt aankoop Lagune Arthur Oostinga van TH4 actievoerder en promotor mossels op havenfeest Lorena Oostinga uit Tholen is vier jaar. Ze is erg graag aan boord van de TH 4, de mosselkotter die in de Bergse- diepsluis ligt. Hoe de toekomst van de mosselsector er uit ziet, is ongewis nu haar vader Arthur Oostinga en zijn medefirmanten niet op mosselzaad in de Waddenzee mo gen vissen. Dinsdag togen de vissers naar Den Haag om bijna 15.000 handtekeningen en meer dan duizend kin dertekeningen aan te bieden aan voorzitter CDA-Kamer- lid Annie Schreijer-Pierik van de vaste Kamercommissie van landbouw natuur en visserij. Geen schade Huisarts Van de Weijer in brief aan patiënten Declareren Deze week Honderd en 91,4 procent geslaagd -} ^>5 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657.007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 redactie@eendrachtbode.nl ertentie@eendrachtbode.nl in@eendrachtbode.nl '.eendrachtbode.nl ie rjieuwsblad voor de streek Tholen ilipsland waarin opgenomen de Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De zwem vierdaagse in de Spetter in Tholen en Haestinge in Sint-Maar tensdijk heeft 3842 euro opgebracht. De deelnemers konden vorige week op vijf dagen baantjes trekken in een van de zwembaden. Dc eerste avond werd iedereen uit het water gehaald vanwege onweer, maar de andere dagen kon er naar hartelust worden gezwommen. In Tholen sprongen 241 deelnemers in het water. Er werd 2010 euro aan sponsorgeld bij eengebracht. Jeanette Schaap uit Anna Jacobapolder bracht bij de meisjes het meeste geld in het laatje: 247,80 euro. Bij de jongens was dat Erik Verheul uit Tholen met 40 euro. In Haestinge waren 143 deelnemers. Daar werd 1832 euro bijeenge bracht. Elvera Poot uit Scherpenisse zwom bij de meisjes 83 euro bij el kaar, bij de jongens was het Maurice Koopman uit Sint-Maartensdijk met 72 euro. De kinderen kregen een taart van het badpersoneel. Unicef gaat het geld gebruiken voor het slaan van waterputten in Afrika. Het gemeentebestuur van Tholen legt op woensdag 18 juni verant woording af over de doelen en be haalde resultaten over 2007. Het zo genaamde Verantwoordingsmoment vindt plaats in de hal van het ge meentehuis in Tholen en begint om half acht. Inwoners kunnen daar met vragen en opmerkingen terecht. Daarna is er discussie. In verschil lende hoeken kunnen bezoekers met gemeenteraadsleden praten over the ma's uit de jaarrekening. De uitkom sten daarvan worden door de raads leden aan het publiek gepresenteerd en daarop kan weer worden gere ageerd. De bijeenkomst is openbaar en alle inwoners zijn welkom. Zij kunnen zich tevoren aanmelden bij de afde ling voorlichting van de gemeente, tel. 0166-668375, of email voorlich- ting@tholen.nl. Het inmiddels leegstaande restau rant de Lagune met de ernaast gele gen woning van de familie Van Lammeren is te koop. B. en w. be kijken of de panden betrokken kun nen worden bij het havenplan Sint- -Xhnaland. „Het mag de rest van het project echter niet frustreren", zegt projectleider Hennie Weeda. „Als er iets komt, is het een vorm van "wonen, maar geen hoogbouw. Er zal ook een parkeergarage bij moe ten komen." Het waterschap en de watersportvereniging zijn op de hoogte van deze onverwachte ont wikkeling. Aan de rest van het ha venplan wordt intussen doorge werkt. Een nieuwe opzet voor de supermarkt is door Bram Gunter re delijk positief ontvangen. Voor de verplaatsing van garage Van Vossen worden de laatste plooien gladge streken, maar over de getallen is men het al eens. Eind juni wordt het verkeerscirculatieplan bekend, evenals de vervanging van de dam- wand in de haven. Op het ver nieuwde Havenplein is rekening gehouden met een hotel met restau rant. Lorena op de kor van de TH 4, voor haar ouders Arthur en Miranda Oostinga-Schot is de toekomst onzeker. Arthur was er bij. Hij is lid van het actiecomité Red de Zeeuwse mos sel. Op het havenfeest in Tholen op zaterdag 21 juni staat hij met een kraam op de haven om de mossel te promoten. Dan als lid van de stich ting Vrienden van de Mossel. Het zijn roerige tijden voor de mossel vissers. Een leven van vissen, actie voeren en promoten. Oostinga laat geen dag voorbij gaan om de pro blemen van de sector bij publiek en politiek onder de aandacht te bren gen. Zaterdag was hij op de vlagge tjesdag in Scheveningen, op 12 juni ligt hij in Stellendam. Bij de teke ningen die de Zeeuwse kinderen maakten, was ook een aantal van de Montessorischool De Kraal in Tho len waar Lorena op zit. De mossel- vissers krijgen steun. Van boeren en van scholen. Ook de vrouwen en kinderen van de mosselvissers zijn actief geworden. Als de politiek niet ingrijpt, dan zullen familiebedrijven ophouden te bestaan, vrezen ze. De TH4 is net terug van een reisje naar de Waddenzee. Oostinga heeft er wat bakens gezet op de mossel percelen, mosselzaad vangen mag niet. „We hebben ook nog wat op schol gevist. We gaan nu de boot maar wat opschilderen. Eind van deze maand qf begin juli gaan we mosselen aanvoeren. We hopen in het najaar weer mosselzaad te kun nen vangen. Ik hoop dat minister Verburg een besluit durft te nemen." De toekomst voor de TH4 en van de TH48 van de familie De Jonge is on zeker. Het zijn de twee enige mossel schepen met de thuishaven Tholen. Familiebedrijven die nog herinneren aan de bloeiende mosselvisserij in het Thoolse stadje. Als het verbod op de vangst van mosselzaad niet wordt opgeheven, kan het wel eens het ein de betekenen van de bedrijfstak. De 38-jarige Oostinga is fel als hij vertelt over de manier waarop de Waddenzeevereniging en de Vogel bescherming op 27 februari het ver bod op de vangst van mosselzaad hebben afgedwongen via de Raad van State. Het kwam als een moker slag. Onder mosselvissers wissel den gevoelens van ongeloof, woede en verdriet elkaar af. In de stuurhut ligt een stapeltje nieu we T-shirts met een tekst die aan geeft hoe de actievoerende mossel vissers denken over de beschermers van de wadden en de vogels: 'Mi lieuclubs plegen moord op de mos selsector.' Zijn vrouw, Miranda Oos tinga-Schot, twijfelt of ze er een zal aantrekken. Ze vindt de tekst wel hard, zegt ze. Maar ook zij is fel. Het gaat haar aan het hart nu ze beseft hoe onzeker het bestaan is gewor den. Ze is een telg uit een Thoolse vissersfamilie. Als kind kwam ze al graag op het schip van haar opa Kees Schot en later van haar vader Arie Schot die op de Noordzee viste. Kees Schot was de grondlegger van het bedrijf. Haar achterneven Wim en Johan Schot zijn medefirmanten. Ze herkent veel van zichzelf in haar dochter Lorena die ook niets liever doet dan aan boord wat rond te scharrelen. En oog heeft voor alles wat er uit het water wordt gehaald. Miranda wil op een positieve manier aandacht voor de problemen in de sector. Zo stond de familie bij de Roparun aan het einde van de Phi- lipsdam. Met een caravan van mos selvissers uit Bruinisse, het dorp dat zich als centrum van de actievoer ders heeft ontpopt. Er was een poort gemaakt met een tekst 'De mossel sector heet u welkom' waar alle deelnemers onder door moesten toen ze richting Oude Tonge gingen. Mi randa: „Het was gewoon een feestje, maar iedereen heeft wel gezien dat we er stonden." De mosselvissers uit Tholen komen niet vaak aan het woord, noch in beeld. Maar in Tho len zijn inmiddels ook op ramen posters met de bekende zwarte mos selen. Het deksel is met een ketting en een hangslot vergrendeld. De boodschap laat niets aan duidelijk heid over. Maar er is ook een tekst met feiten en wetenswaardigheden over de sector toegevoegd. De Raad van State vernietigde een vergunning uit 2006 voor de mossel zaadvisserij. Er zou onvoldoende ze kerheid bestaan dat de natuur in de Waddenzee geen schade zou onder vinden als er op mosselzaad wordt gevist. Er wordt nu een studie ge daan (project onderzoek duurzame visserij) of de mosselvisserij langer verantwoord is. Minister Verburg wil volgend jaar al over voldoende gege vens beschikken zodat ze een ver gunning af zou kunnen geven voor het vissen van zaad in het voorjaar. Maar de resultaten van het onder zoek worden pas veel later, in 2013 verwacht. En dat is volgens Oostinga te laat. „Elke patij, op de Partij van de Dieren na, wil de mosselsector behouden. Het onderzoek duurt heel lang. Dat is niet zo snel te doen." Volgens Oostinga gaan er steeds meer stemmen op dat de mosselvis sers maar over moeten gaan om mosselen te kweken aan touwen (hangcultuur). Dat zijn de mosselen die nu in de restaurants op het menu staan en ongeveer een maand eerder op de markt worden gebracht. Oos tinga gelooft niet dat daar toekomst in zit. ZIE VERDER PAGINA 11 Vergissing omzetbelasting gemeentehuis 'te goeder trouw' De rekenkamercommissie van de gemeente heeft zich verbaasd over het feit dat de gemeenteraad geen contact heeft gezocht over een eventueel in te stellen onderzoek naar de overschrijding van het krediet voor het nieuwe gemeentehuis. Voor de commissie is er echter geen reden om aanvullend onderzoek te doen omdat er op grond van de aan de com missie verstrekte gegevens geen aanleiding voor is. Wel stelt de commis sie voor om 'met betrokken ambtenaren nog eens indringend terug te kijken naar het proces om er lering uit te trekken'. Het college van b. en w. de verwarring niet heeft onderkend. De rekenkamer stelt dat de eindver antwoordelijkheid bij het college van b. en w. ligt en niet bij de raad. Daarover was veel discussie in de gemeenteraad. De commissie be grijpt echter niet waarom de raad niet aan de rekenqommissie heeft gedacht. 'Immers de rekenkamer commissie is in het leven geroepen om de raad bij te staan bij de contro le op het gevoerde beleid van het college van burgemeesters en wet houders. De commissie beschikt over bevoegdheden, een budget en is in staat - zo nodig - een extern on derzoeksbureau in te schakelen ten behoeve van het feitenonderzoek.' Dat onderzoek kan worden gedaan op verzoek van een deel van de raad voor zover de rekenkamercommis sie dat opportuun acht. De commissie heeft kennis geno men van een nota van b. en w. met inlichtingen omtrent de kredietover schrijving van de nieuwbouw van het gemeentehuis van 18 april, voor zien van de nodige bijlagen. De commissie heeft zich daarop de vraag gesteld of er voor de rekenka mercommissie nog aanleiding zou zijn aanvullende onderzoeksvragen te formuleren. Volgens de commis sie zijn er enkele mogelijkheden. Ze gaat in op het gepresenteerde cijfer materiaal en de oorzaak van de overschrijding (1), de verantwoor delijkheid voor de kredietoverschrij ding (2), de aansprakelijkheid van de adviseur (3) en de eventuele dis ciplinaire sancties (4). Wat betreft het cijfermateriaal 1is de commis sie van mening dat de nota van b. en w. en de rapportage van de accoun tant voldoende duidelijk maakt dat de begrippen 'inclusief en exclusief omzetbelasting' verward zijn met de begrippen compensabele en niet- compensabele omzetbelasting. De vergissing is te goeder trouw ge maakt, schrijft de commissie, 'gelet op de inspanningen van de stuur groep. b. en w. en de ambtelijk be trokkenen om het bouwproces te doen plaatsvinden binnen de door de raad getelde financiële kaders. Dit leidt ertoe dat een aanvullend krediet beschikbaar moeten worden gesteld.' Over de verantwoordelijkheid van de overschrijding (2) zegt de com missie dat het college van burge meester en wethouders formeel ver antwoordelijk is. Een stuurgroep of een projectorganisatie doet daar niets aan af. Er was volgens de com missie ook geen verschil van opvat ting tussen de stuurgroep, de pro jectorganisatie en het college over de hoogte van de kredieten. Over de schuldvraag is de commis sie genuanceerd. De beoordeling van de verantwoordelijkheid is niet in alle gevallen gelijk te stellen met de vraag wie hieraan debet was. ZIE VERDER PAGINA 11 Door het aanwijzen van goedkopere medicijnen door de zorgverzeke raars krijgen patiënten in Oud-Vossemeer voorlopig voor een kortere periode hun pillen en tabletten. Huisarts G.H.F.M. van de Weijer schrijft dat in een brief aan zijn patiënten. Hij vraagt begrip voor de situatie. De maatregel gaat op 1 juli in. Vanaf die datum gaan zorgverzekeraars bepalen van welke firma een be paald medicijn wordt afgeleverd aan de apothekers en de apotheekhou- dende huisartsen. Dal zijn op Tho len en Sint-Philiplsand alle huisart sen behalve die in Tholen. Van de Weijer schrijft dat de zorgverzeke raars (de apotheken en de huisart sen) nog niet hebben laten weten welke medicijnen vergoed worden en welke niet. 'Door deze situatie zijn er grote leveringsproblemen ontstaan bij de groothandel. Deze kan namelijk geen grote voorraden bestellen omdat ze volgende maand bepaalde medicijnen niet meer kun nen afleveren. Dat komt omdat de zorgverzekeraar dan een ander la bel/merk hebben aangewezen. Der halve leveren wij slechts voor één maand af.' Voor de patiënt kan dat betekenen dat hij medicijnen krijgt met dezelf de werkzame stof. maar dan van een andere firma, schrijft Van de Weijer. Het kan ook betekenen dat de pa tiënt in de toekomst de geneesmid delen contant moet afrekenen. De huisarts zal de patiënten daarover nog nader informeren, zodra er meer duidelijkheid is van de zorgverzeke raars. Van de Weijer noemt de ont stane situatie vervelend en vraagt begrip. Zorgverzekeraars moeten voortaan zogeheten preferente geneesmidde len aanwijzen, dat betekent dat ze de goedkoopste variant van een medi cijn gaan vergoeden. Apothekers en apotheekhoudende huisartsen kun nen dan alleen nog medicijnen de clareren die op de voorkeurslijst van de verzekeraars staan. De levering van medicijnen kan daardoor onder druk komen staan. Zorgverzekeraars hopen met de maatregel de zorgpre mies omlaag te krijgen. ZIE VERDER PAGINA Jacob Mol CDA-lijsttrekker bij verkiezing waterschap Esther Rombout-Koopman ontwikkelingswerker in Malawi Gouden speld KNGU voor Jacob Pekelsma van Olympia EN VERDER... Kerk Gereformeerde Gemeente Scherpenisse vergroot Kinderopvang in café de Tol in Tholen Brabantse jeugdzorg in Sint-Annaland GLIBBERIG ZIJN DE DREMPELS VAN DE III I/I DER (.ROTEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De spanning voor de leerlingen van het vmbo is er af. Gisterenmiddag kregen de leerlingen die niet slaagden een telefoontje. Dat betekent dat ze gezakt zijn of nog een herkansing kunnen doen. Het Calvijn college in Tholen kwam al in extra feeststemming toen bleek dat alle 50 kandidaten geslaagd waren. Geen enkele leerling hoeft dus herexa men te doen. En dat was volgens directeur P. Kunst alweer elf jaar ge leden ook het geval. Op het Westerpoort college in Tholen deden 70 leerlingen examen. Daarvan slaagden er 64, ofwel 91,4 procent. Bijzonder op deze school was dat alle 12 leerlingen van de gemengde leerweg het diploma be haalden. Deze richting werd vier jaar geleden gestart en biedt volgens directeur W. Dominicus meer kansen op vervolgonderwijs dan de theoretische leerweg. Zie verder pagina 11. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Provinc* let Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. De chauffeurs van het streekvervoer staken nog steeds. Bij de bus haltes is het rustig. Soms staan er leerlingen te wachten op een auto die hen naar de scholen Tholen of Bergen op Zoom brengt. Er rijden geen bussen van Connexxion. Die staan nu al twee weken op de stal ling op het bedrijventerrein in Sint-Maartensdijk. De fietsenstallin gen zijn leeg alsof het al weken vakantie is. In de nacht van zaterdag op zondag werd een ruit van het bushokje aan de Provincialeweg in Sint-Maartensdijk vernield. De bushokjes zijn eigendom van de provincie die ook het openbaar vervoer aanbe steedt. Of er enig verband is tussen de staking en de vernieling is niet duidelijk. Wellicht is het puur een vorm van vandalisme want in diezelfde nacht gingen er langs de Provincialeweg richting Stavenis- se volgens de politie ook vier bermpaaltjes aan. Op dezelfde route werd ook een aantal hectometerpaaltjes uit de grond getrokken. Bo vendien werd het straatnaambord de Oudelandsedijk in Stavenisse vernield. Maandagochtend ruimde het personeel van de provincie de kapotte paaltjes op en werden de scherven van de kunststof ruit opgeveegd. De ruit brokkelt in kleine stukjes af. Het vervangen van de ruit kost naar schatting 700 euro, schat de provincie. Het einde van de staking is nog niet in zicht. Wel is oud Tweede Ka merlid Klaas de Vries als bemiddelaar aangesteld. Hij stelt de rijks overheid verantwoordelijk voor de ontstane situatie. Die zou teveel hebben bezuinigd op het openbaar vervoer. Vandaag (donderdag) gaan ook de vrachtwagenchauffeurs actie voeren. Ze gaan proteste ren tegen de hoge prijs die ze voor de diesel moeten betalen. Personeel van de provincie ruimt de glasscherven op bij de bushalte aan de Provincialeweg in Sint-Maartensdijk. H3 ris'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1