Tholenderwijs Jaarrekening 2007 in vogelvlucht De gemeente legt verantwoording af donderdag 12 juni 2008 613 Uitgaven gemeente Tholen 2007 Gemeentenieuws openbare bekendmakingen Gemeente Tholen week 24 Nederland Tholen gemiddeld ozb afvalstoffenheffing rioolrecht totaal 144 240 207 206 263 144 591 woonlasten 2007 55.926.000 Inkomsten gemeente Tholen 2007 56.975.000 Saldo inkomsten en uitgaven Resultaat 2007 1.049.000,00- 127.000,00 Wat hebben we gerealiseerd in 2007 - een kleine greep: Welzijn en Sociale Voorzieningen Openbare Ruimte Wonen Onderwijs Bestuur en Veiligheid Economische zaken en recreatie Tholenderwijs De gemeente Tholen heeft ruim 25 duizend inwoners. Al deze mensen willen prettig wonen en hebben recht op voorzieningenveilige wegen, onderwijs en nog veel meer. De gemeente zorgt ervoor dat dit allemaal wordt geregeld. Hoe ze dat wil doen wordt jaar lijks vastgelegd in de programmabegroting. Op verschillende beleidsterreinen (program ma's) vertelt de gemeente hierin wat ze gaat uitgeven. In de gemeente Tholen gaat jaarlijks ruim vijftig miljoen euro om. Dit is veel geld. Het is logisch dat de gemeente hierover verantwoording moet afleggen aan de gemeenteraad. Dit gebeurt via het jaar verslag en de jaarrekening. Hierin wordt teruggekeken op het voorgaande jaar. Met deze publicatie wil de gemeente alle inwoners van Tholen in vogelvlucht laten zien hoe het gemeentegeld in 2007 is besteed. Op 18 juni aanstaande vindt daarnaast het Verantwoordingsmoment plaats. U kunt daar in discussie met leden van de gemeente raad en het college van burgemeester en wethouders. Het jaarverslag is een lijvig rapport. Deze jaarrekening in vogelvlucht geeft slechts op hoofdlijnen een beeld van de inkomsten en uitgaven van de gemeente Tholen. Het volledige jaarverslag en jaarrekening vindt u op onze website www.tholen.nl. U kunt ook een exemplaar opvragen door te bellen naar 0166 - 668200. Beleidscyclus De manier waarop de gemeente beslissingen neemt en problemen wil oplossen legt ze vast in beleid. De ontwikkeling, uitvoering en toetsing van het gemeentelijke beleid verloopt volgens een vaste cyclus. Na de gemeenteraadsverkiezingen wordt het beleid voor de komende vier jaar op hoofdlijnen vastgesteld in een coalitie- of raadsprogramma. Op basis daarvan wordt jaarlijks de kadernota vastgesteld in het voorjaar. Deze beschrijft het beleid en de financiële uitgangspunten waarbinnen de plannen moeten worden uitgevoerd. In de programmabegroting die de gemeenteraad vaststelt in november, worden besluiten uit de kadernota uitgewerkt. Het jaarverslag, waar de jaarrekening deel van uitmaakt, ver schijnt in juni. Hierin wordt verantwoording afgelegd over of de plannen zijn uitgevoerd en of dit binnen de vastgestelde begroting is gebeurd. Nieuwbouw gemeentehuis De meest in het oog springende activiteit van de gemeente in 2007 is de nieuwbouw van het gemeentehuis. In augustus 2006 is begonnen met de bouw, in december 2007 is het gebouw opgeleverd. Het resultaat is een modern en duurzaam gebouw, vanwaaruit we de dienstverlening aan de inwoners van de gemeente optimaal vorm kunnen geven. Sinds 2 januari 2008 zijn bestuur en ambtelijke organisatie gehuisvest in het nieuwe gebouw. Net voor de officiële opening, op 10 april 2008, werd duidelijk dat het beschikbare krediet niet toereikend was. Inmiddels is duidelijk dat er door een verkeerde interpretatie van BTW- bedragen sprake is van een overschrijding van ongeveer 700.000,00 op een totaal bouw- budget van ruim 15 min. Hoewel deze overschrijding geen extra lasten voor de burgers met zich meebrengt, werpt het gebeuren wel een schaduw over het geheel. Desondanks zijn wij ervan overtuigd dat nieuwbouw in deze vorm nodig was en dat wij met dit gebouw de toekomst als zelfstandige gemeente met vertrouwen tegemoet kunnen treden. De gemeen teraad heeft inmiddels het aanvullende krediet beschikbaar gesteld. Rechtmatigheid Sinds 2004 moet de accountant bij de controle van de jaarrekening vaststellen of de gemeente rechtmatig gehandeld heeft. De accountant controleert of de gemeente zich heeft gehouden aan wetten en regels. Het gaat over Europese wetten, landelijke wetten en regels, maar de accountant kijkt ook naar de naleving van door de gemeenteraad opgestel de verordeningen. Over 2007 is de goedkeurende verklaring afgegeven. De aanbevelingen die de accountant gegeven heeft in het kader van rechtmatigheid worden opgevolgd. Woonlasten in Tholen onder gemiddeld niveau De gemeentelijke woonlasten bestaan uit afvalstoffenheffing, rioolrecht en onroerende zaakbelasting. In 2007 betaalde een huishouding totaal gemiddeld 591,00. Het landelij ke gemiddelde lag op 613,00. Daarmee voldoet Tholen aan de doelstelling om onder het landelijke gemiddelde te blijven. V Waar komt het geld vandaan? De taken die de gemeente uitvoert kosten geld. Om geld uit te kunnen geven, moet er ook geld binnen komen. Een groot deel van de inkomsten komt uit het Gemeentefonds, een fonds waarin het Rijk jaarlijks een deel van de belastingopbrengst stopt en verdeelt over de gemeenten. Dit geld mag de gemeente naar eigen inzicht besteden. Daarnaast ontvangt de gemeente van het Rijk uitkeringen voor een vast omschreven doel zoals de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (doeluitkeringen). Tholen krijgt bovendien ook inkomsten uit belastingen die zij zelf heft zoals onroerende zaakbelastingen (OZB), riool recht en toeristenbelasting. Voor de levering van diensten zoals het aanvragen van een pas poort, rijbewijs of bouwvergunning vraagt de gemeente een bijdrage. Deze bijdragen wor den leges genoemd. Resultaat Inkomsten Algemene Uitkering van het Rijk Doeluitkeringen en subsidies Gem. belastingen, leges en rechten Grondexploitatie Financiële baten Overige Totaal inkomsten 20.572.000 9.523.000 8.342.000 5.123.000 5.178.000 7.188.000 Overige Financiële baten Grondexploitatie Algemene Uitkering van het Rijk Gem belastingen, leges en rechten Waar werd het geld aan uitgegeven? Doeluitkeringen en subsidies Tholen heeft het beleid verdeeld in deelterreinen die programma's worden genoemd. Hieronder ziet u per programma hoeveel geld er is besteed in 2007. Uitgaven Welzijn en Sociale Voorzieningen Openbare Ruimte Wonen Onderwijs Bestuur en Veiligheid Economische zaken en recreatie Totaal uitgaven 16.639.000 10.436.000 10.948.000 9.574.000 7.052.000 2.326.000 Economische zaken en recreatie Bestuur en Veiligheid Onderw ijs Welzijn en Sociale Voorzieningen Openbare Ruimte Wonen Het jaar 2007 is afgesloten met een voordelig resultaat van 127.000,00. Dit bedrag is het verschil tussen geld dat de gemeente heeft ontvangen en uitgegeven in 2007. Totaal inkomsten Totaal uitgaven mutaties in reserves 55.926.000,00 56.975.000,00 1.176.000,00 Reserves Per 31 december 2007 had de gemeente een reservepositie van 33.585.000. Er zijn ver schillende redenen om zo een reserve op te bouwen. Aan de ene kant is de gemeente wet telijk verplicht om een buffer te hebben waaruit tegenvallers en risico's opgevangen kun nen worden. Daarnaast heeft de gemeente Tholen bestemmingsreserves voor bijzondere projecten zoals nieuwbouw Haestinge en scholenbouw Sint Annaland. Meer weten? Vragen staat vrij tijdens het Thools Verantwoordingsmoment Misschien hebt u na het lezen van deze krant nog vragen over de financiën van de gemeen te. Wij beantwoorden uw vragen heel graag op 18 juni aanstaande. Dan vindt vanaf 19.30 uur het jaarlijkse verantwoordingsmoment plaats in de hal van het gemeentehuis. Tijdens een avondvullend programma legt de gemeenteraad verantwoording af aan alle inwoners over de activiteiten die de gemeente het afgelopen jaar heeft uitgevoerd. Naast uitleg is er ook plaats voor discussie en het stellen van vragen. Voor meer informatie kunt u ook mai len naar voorlichting@tholen.nl of bellen met het cluster communicatie op telefoonnum mer 0166 - 668211. Het uitvoeren van de Wet Maatschappelijke ondersteuning Project Local Boards Sint-Maartensdijk Afronding bouw nieuw dorpshuis, jeugdhonk en peuterspeelzaal in Oud-Vossemeer Voorbereiding nieuwbouw Haestinge te Sint-Maartensdijk Voorbereiding nieuwbouw Woonzorgservicecentrum te Scherpenisse Opstellen startnotities sport- en cultuurbeleid Jeugdnota geactualiseerd Aanpassing kruispunt Oude Zeedijk Veilingweg Sint-Annaland Aanleg kind- en natuurvriendelijke oevers Pluimpot Sint-Maartendijk Afronding restauratie molen Sint-Annaland en aanvang restauratie molen Sint Philipsland Aanleg dorpsbos Oud-Vossemeer Vaststellen beheerplannen openbaar groen De gemeenteraad heeft ingestemd met de invoering van een startersregeling (financiële ondersteuning voor starters op de woningmarkt) Het faciliteren van de bouw van 144 woningen waarvan 56 levensloop bestendig Afronding nieuwbouw Markiezaatcollege annex bibliotheek te Tholen Voorbereiding nieuwbouw basisscholen Sint-Annaland Intentiebesluit tot verzelfstandiging van het openbaar basisonderwijs Uitwisselingsbezoeken Itawa Afronding bouw nieuw gemeentehuis in Tholen Kernbezoeken Oud-Vossemeer en Anna Jacobapolder Voorbereidingen om te komen tot één brandweer Zeeland Vaststelling rampenbestrijdingsplan Schelde-Rijnverbinding Verkoop 3,1 ha bedrijfsgrond Aankoop 30 ha grond voor de uitbreiding van het industrieterrein Welgelegen te Tholen Voorbereiding renovatie sportvissershaven te Stavenisse t i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 14