Langs bedreigde vetplanten en langs rijen komkommers Woonboulevard Brandweer stuit op 'Pool' bij fruitbedrijf Grote opkomst op excursie plattelandsvrouwen Mirthe Walpot wint VOC-spel kié 12 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 12 juni 2008 Bijna honderd leden van de plattelandsvrouwen van Tholen en Sint-Philipsland bezochten donderdag twee bedrijven tijdens een ex cursie van de agrarische commissie van Tholen en Sint-Philipsland. Rond half 10 kwamen ze bijeen in de Brasserie van Woonboule vard in Poortvliet. Voorzit ter Corine van Dalen van de agrarische commissie was dan ook verrast weer zoveel dames, 98, te mo gen begroeten. Ontsmet Bisschop bij start Christoffelparochie van €1.299 1 r /itcombtrwitie X- €889,- 1 €1.599,- yluiitk.isl Mix ROUTE r kv/eu 33, fttofiwter, inrVijnr'Htfïlu OPENINGSTIJDEN Blusgroep Tholen weer eerste Auditie Robin Hood in 't Ouwe Raed'uus Al 38 cursisten streekgeschiedenis Kampioenschap steigerpijp hangen Na de koffie gingen de dames in twee groepen op weg naar de bedrij ven op Tholen. Eerst werd het weef- selkweekbedrijf Succulent Tissue Culture (STC) van de familie Wel lens aan de Krommeweg in Sint- Maartensdijk bezocht. Wat begon in Steenbergen aan de keukentafel, is in Sint-Maartensdijk in de kassen uitgegroeid tot een bedrijf dat over de hele wereld cactussen en vet- planten exporteert. Men vermeer dert zeldzame en bedreigde succu lenten (cactussen en vetplanten) via moderne in vitro cultuur technieken. Dit bedrijf produceert tevens nog 200 soorten tuinplanten bestemd voor toeleveringsbedrijven. De maximale productie hiervan is 200.000 planten per jaar. Bij bin nenkomst in de kas ziet men onge veer 40.000 planten en plantjes staan op lange tafels. Deze zijn klaar voor de verkoop en export. Ze komen uit Amerika cactussen en Afrika (Aloë Omdat deze planten met uitsterven bedreigd worden en bij STC vermeerderd worden, kun nen ze weer terug naar het land van herkomst. In het modern ingerichte laboratorium kunnen vanuit enkele groeipunten van een plant, of vanuit zaad, een groot aantal individuen in een kort tijdsbestek worden ge maakt. Er komt hierbij nog veel handwerk aan te pas. de te vermeer deren plant wordt in stukjes gesne den en deze stukjes worden op een voedingsbodem gekweekt in het la boratorium. Ook worden de potjes met de hand afgevuld met steentjes. De weefselkweektechniek wordt toegepast voor vele soorten zeldza me planten (Haworthia, Aloë, Aga ve, Yucca en diverse cactussen). Ook vindt er veel onderzoek plaats naar de mogelijkheden om andere succulente plantensoorten in vitro te vermeerderen. Het bedrijf doet ook onderzoek naar het 'bont' maken van bladeren. Met tal van soorten Haworthia en andere planten zijn al goede resultaten be reikt en het onderzoek is in volle gang. Het echtpaar Wellens heeft 1 medewerkster en ondanks een labo ratorium waar alles computerge stuurd verloopt, blijft er nog veel zelf te doen. De bezoekers (handelaren) komen van over de hele wereld. Van Japan tot Amerika. Na afloop van de excursie kregen allen een Aloë So- maliensis (Aloë uit Somalië) mee. 's Middags werd het bedrijf van de firma Mosselman aan de Oostweg in Sint-Annaland bezocht. De dames werden ontvangen door P. Mossel man. Hij heette de dames welkom op het unieke bedrijf. Niet uniek qua grootte, maar vanwege de manier waarop de komkommers worden ge teeld. Er zijn namelijk 2 van deze be drijven in Europa. De cijfers vlogen de dames om de oren. De kas heeft een oppervlakte van 3 ha., er zijn 3 teelten per jaar en elke 3 maanden komen er nieuwe planten. In de win ter wordt alles grondig schoonge maakt en ontsmet. Er werken 10 tot 25 mensen en er gaan 5 miljoen komkommers over de band naar de sorteerruimte. De primeur is kweken van komkommers door middel van een warmtekrachtinstallatie. Met ge bruik van restwarmte en C02 wordt de teelt van komkommers gereali seerd. Het verbruik is 1,5 megawatt. Restwarmte wordt hier geleverd aan Eneco. De werkomstandigheden zijn helemaal van deze tijd. Rijen kom- kommerplanten op goede hoogte, zodat men niet hoeft te bukken om te snijden. De komkommers worden op een neergaande band gelegd komen op een transportband die onder de planten doorlooptweer op een cen trale band en worden zo getranspor teerd naar de sorteerruimte. Iedere dag gaat men de rijen langs bij don ker weer iets minder). In de sorteer ruimte worden ze gesorteerd op ge wicht en er komen 16.000 komkom mers per uur over de band. Deze komkommers gaan naar de veiling in Barendrecht. Er is biologische be strijding, maar niet ecologisch. Het ketelhuis is gigantisch. Er staan 4 enorme expansievaten. Hier wordt ook het restwatcr uit de kas ontsmet met schoon water voorzien van nieu we vloeibare kunstmest, en gaat door zandfilters terug naar de kas. Een heel modem bedrijf, aangepast aan deze tijd en met oog voor de toe komst. Een uitdaging voor de eige naar. De dames konden een heerlijk verse komkommer meenemen. Na afloop van beide excursies werden het echtpaar Wellens en de heer Mosselman bedankt voor hun gast vrijheid. Hen werd succes gewenst voor de toekomst met hun bedrijf en ze kregen een smakelijke attentie aangeboden. De 9-jarige Mirthe Walpot uit Tholen heeft een prijs gewonnen van streek museum de Meestoof in Sint-Anna- land. Bezoekers kunnen tijdens hun bezoek aan het museum een vragen lijst invullen. Het is een soort waar of niet quiz. Elke maand is er een prijs voor degene met het beste resultaat. Er deden in mei veertig bezoekers mee. Er waren vijf bezoekers die de quiz foutjoos hadden gemaakt. Mir the werd als winnaar uitgeloot. De nieuwe Rooms-Katholieke pa rochie waarin per 1 juli de vier pa rochies van Tholen, Oud-Vossemeer, Halsteren en Lepelstraat samen gaan, krijgt de naam Sint Christoffelpa rochie. Bisschop J. van den Hende van Breda heeft onlangs ingestemd met de fusie en de nieuwe naam. De bisschop gaat zaterdagavond 21 juni om zeven uur voor in een speciale eu charistieviering in de Quirinuskerk in Halsteren. Daarmee willen de vier ge loofsgemeenschappen de gezamenlij ke nieuwe start markeren. Voor deze dienst is een speciaal regionaal koor gevormd, geleid door Angelique Sauter uit Tholen. Haar plaatsgenoot Edu de Goft'au zal het orgel bespelen. De nieuwe parochie telt bijna 13.000 leden. Voor hen verandert er niet veel. Elk van de vier gemeenschappen houdt het eigen kerkgebouw, de eigen kerkdiensten en het eigen karakter. De parochiekernen, zoals ze genoemd worden, krijgen elk een commissie die verantwoordelijk is voor de alge mene gang van zaken. Wél komt er één parochiebestuur en één parochie vergadering. Gevolg van de fusie is, dat ook de vier Caritas-afdelingen sa mengaan. Er komt één parochiële ca- ritasinstelling, met uit elk van de oude besturen een lid en een bestuurslid. Harold Jongeneelen uit Oud-Vosse meer is de beoogd voorzitter van de nieuwe organisatie, zijn plaatsgenoot Jan van Dijk wordt lid. Eiken dressoir, 200 x 85 x 51 cm. Nu van 999,- voor 789,-. 3 2-zitsbank. In Silky-stof. Van€ 1.299,- voor 889,-. Ledikant 90 x 200 cm. voor 149,-. (Meerpnjs 210 cm. 20,-.) Nachtkastje voor 96,-. Buro voor 219,-. Linnenkast 2-deurs voor 279,-. Kommode voor 134,-. Boekenkast met 2 deuren voor 246,-. Hooldbord 2 boxsprings 2 matrassen matrastopper(s) luxe Block poten. Nu 160 x 200 cm, compleet van 2.746,- voor 1.599,-. Met LUXE latextopper, nu van 2.916,- voor 1.799,-. Bijpassende hocker/nachttafel. Nu voor 159,-. In diverse kleuren en maten, ook lengtematen leverbaar. 220 x 125 x50 cm. Nu van 999,- voor 799,-. Met verstelling d.m.v. gasveer. Van 799,- voor 499,-. SUPERAANBIEDING schuifkast Mix. 181 cm breed en 224 cm hoog in diverse kleuren leverbaar. Nu van 469,- voor 299,-. Zwarte lederen armstoel met verstelbare rug d.m.v. gasveer. Van 399,- voor 289,-. Uit voorraad leverbaar. Boxspring Strada nu inclusief BESTE KOOP matrassen Dreamer. Leverbaar in diverse maten en kleuren. 140 x 200 cm, compleet met 1 matras. Nu van 1.899,- voor 1.399,-. 160 x 200 cm, compleet met 2 matrassen. Nu van 2.099,- voor 1.599,-. 180 x 200 cm, compleet met 2 matrassen. Nu van 2.199,- voor 1.699,-. l \n kt 'tv 'i ii x |ii viir.is üre.wnef Matras Dreamer 80 x 200 cm. Nu voor 346,-. Beste Koop Consumentengids: matras Dreamer. 90 x 200 cm. Nu voor 375,-. Ook in andere maten leverbaar. 100,- In Macam smoke-kleur, 90 x 225 x 47 cm. Van 1.223,- voor 949,-. Stoel in Silky-stof. Van €189,- voor €139,-. Tafel Westwood. in macam smoke-kleur, 190 x 90 x 77 cm. Van 699,- voor 499, ASTW|aPE3 Vinutt Thokn: bij aankomst In Poortvliet, ie rotonde rechts en de weg volgen. Woonboulevard Poortvliet vindt u na 500 meter aan uw linkerhand Vanuit andere richtingen: Aangekomen in Poortvliet volgt u de aanduidingen 'Bedrijventerrein' Poortvliet r Dinsdag t/m donderdag van 10.00 uur tot 17.30 uur Vrijdag (koopavond) van 10.00 uur tot 21.00 uur Zaterdag van 9.30 uur tot 17.00 uur. Zondag gesloten. Aan de Buurtweg in Stavenisse wisselen twee hrandweervrouwen, Addy Giljam (links) van de blusgroep Sint-Maartensdijk en jurylid Petra van Oost-Koreman van de blusgroep Tholenervaringen uit. Snelheid en kwaliteit in de uitvoering. Daar werd onlangs naar gekeken tijdens de eerste ronde van de gewestelijke brandweerwedstrijd in Stave nisse. De blusgroep Stavenisse was gastheer voor de achttien ploegen die deelnamen aan de proeven op baan 1 bij fruitbedrijf Van Rossum en baan 2 bij de leegstaande woning van de erven Geluk aan de Buurtweg. „Van groot belang bij de inzet is dat de korpsen goed reageren op de ge gevens die ze krijgen aangereikt," zegt provinciaal wedstrijdleider C. de Hulsters uit Westdorpe. „Het uitvragen van de mensen die op de banen aanwezig zijn, is essen tieel. Daar moeten ze even tijd aan besteden. En aan de hand van de melding meteen goed reageren, dat gebeurt nog te weinig." Op het terrein van het fruitbedrijf verleende de brandweer assistentie aan het ambulancepersoneel. Dat was opgeroepen om twee slacht offers te reanimeren die in een koel cel onwel waren geworden en ach ter een heftruck lagen. Die moest eerst worden weggetrokken. Toen de twee werknemers bij de ambu lance waren gebracht, werden de hulpverleners opgeschrikt door een Poolse werknemer die in een andere loods aan het lassen was waarbij brand was ontstaan. De Pool, ge speeld door Mark de Ruijter, sprak ook echt Pools en dat maakte het voor de brandweerlieden niet ge makkelijk. De Ruijter heeft een Poolse vriendin en spreekt de taal vloeiend. In de leegstaande woning aan de Buurtweg 30 was een verbouwing aan de gang. Daarbij was een bouw vakker (Marco Aarnoudse) bij het aanvoeren van een balk uit de bak van een kraan op het dak gevallen. De balk verwondde een andere bouwvakker (Peter Verweij) die bin nen op zolder bezig was. Bovendien had de ijzeren balk een stroomkabel geraakt waardoor de meterkast in brand stond. Het leegstaande huis herbergde ook nog een dronken man (Wim van der Maas) die in de bedstede lag. Elke ploeg had 40 minuten de tijd om de slachtoffers in veiligheid te brengen en de brand te blussen. Op baan één bij Van Rossum won de blusgroep Heinenoord met 1468 punten, tweede werd Budel met 1402 pnt. en derde Nieuw-Beijerland met 1380 pnt. Op baan twee behaal de Rijnmond-Zuid de meeste punten, namelijk 1613, tweede werd Goede reede met 1529 pnt. en derde Haam stede met 1481 pnt. Bij de wedstrijd was ook het Rode Kruis aanwezig. Jaap Bosman uit Sint-Maartensdijk, in opleiding voor agent, was vrijwil liger. Hij speelde voor agent. Na een overwinning van de 112- wedstrijd in Brouwershaven in april, is de blusgroep Tholen zater dag opnieuw eerste geworden. Dit keer in Sprang-Capelle. Daarmee plaatst de ploeg zich voor de halve finale die gehouden wordt op 28 ju ni in Laren in Noord-Holland. De ploeg moest een brand blussen in een loods met bedrijfsauto's van een tapijtenhandel. Bij aankomst vond de blusgroep een koevoet en een bos sleutels. Dat wees er op dat er een inbreker actief was geweest. Toen de brandhaard werd gevonden en het blussen was begonnen met twee ho ge druk stralen, kreeg de pompbe- diener te horen dat de tank binnen twee minuten leeg zou zijn. De blus groep moest een andere bron aan spreken die veel verder lag. Daar voor moest 180 meter slang worden 'afgelegd.' Het werd op deze manier een 'ouderwetse' lage druk inzet waarvoor veel energie aangewend moest worden. Er was nog 15 minu ten speeltijd toen de ploeg nog over moest schakelen van hoge druk naar het aflegsysteem lage druk. Hier is volgens de brandweer ongetwijfeld een record gevestigd in de snelheid waarmee negen slanglengtes, met een totaal van 180 meter, zijn afge legd. De blusgroep wist de brand binnen veertig minuten te blussen en was na 57 minuten klaar met de in zet. Het lukte slechts drie van de negen ploegen om binnen de daarvoor ge stelde tijd tevens de brand te blus sen. Deze drie ploegen zijn ook in de top drie geëindigd. Tholen haalde 729 punten, Dirksland 700 en Wer kendam 676. Er deden negen ploe gen mee. De Thoolse ploeg bestond uit bevelvoerder R Schoneveld, de manschappen Mark Loos, Piet Jan sen, Jaco van der Welle, William Riedijk en chauffeur/pompbediener Arjan Eskes. Op zaterdag 28 juni worden in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet audities ge houden voor de musical Robin Hood. Het gaat om jongens en meisje tot 21 jaar die graag mee willen doen aan de semi-professionele productie van het productiebedrijf Fanwork. Drama- en dansdocente Esther Langenhuizen uit Poortvliet is betrokken bij Fanwork en zoekt jongeren voor een musicalop leiding. Langenhuizen is bezig om samen met de Zeeuwse muziekschool musical classes te geven. In september wordt die in Poortvliet gehouden. In schrijven kan alleen via www.fanwork.nl Voor de cursus streekgeschiedenis in het najaar hebben zich al 38 personen aangemeld. De heemkundekring Stad en Lande van Tholen houdt de cursus samen met het gemeentearchief, de heemkundekring Philippuslandt en de stichting cultureel erfgoed Zeeland. De cursus beslaat zeven maandagavon den, plus een stadswandeling. In de cursus wordt ingegaan op aspecten die betrekking hebben op het le ven, wonen en werken op de voormalige eilanden Tholen en Sint-Philips land. Gemeentearchivaris Fred van den Kieboom verzorgt een algemene inlei ding. Architect ir. H.C. de Vries vertelt over de geschiedenis en de ontwik keling van de gebouwde omgeving en het wonen. Voorzitter Simon Nieuw koop van de Meestoof licht de plaats van het streekmuseum toe. De geschiedenis van de Zeeuwse landbouw tussen 1600 en 1900 komt aan bod bij dr. Peter Priester. Predikant M. van Kooten zet de kerkelijke geschiede nis in de streek nader uiteen. En documentalist en publicist Jan J.B. Kuipers legt de sporen bloot van de 'verdronken geschiedenis'. Van den Kieboom gaat tot slot in op de diverse archiefbescheiden en de informatie die daarin te vinden is. VVV-gids Henk Elenbaas verzorgt een stadswandeling door Tholen. Info: 0166-602709. Het kampioenschap steigerpijp hangen is een nieuw onderdeel van de bra derie op zaterdag 21 juni in Sint-Philipsland. Bij de brandweerkazerne kun nen tussen 13.00 uur en 18.00 uur jongens, meisjes en volwassenen hun krachten tonen. Er kunnen prijzen mee gewonnen worden. Vanaf tien uur 's ochtends tot acht uur 's avonds kunnen bezoekers er terecht bij de standhou ders in de Voorstraat, Kerkring en Schoolstraat. Er worden de meest uiteen lopende zaken aangeboden. Ook staan er diverse verenigingen en standhouders met behendigheidspelle tjes. 's Ochtends kunnen kinderen op de Kerkring hun spulletjes aanbieden. Bij de brandweerkazerne staat de hele dag een waterbassin waar model- bootliefhebbers aan hun trekken kunnen komen, 's Middags kunnen kinde ren ook pony rijden langs de Zuiddijk. Aan het begin van de Voorstraat is de hele dag rommelmarkt. De Hervormde kerk is de hele middag open. Lief hebbers kunnen het orgel bespelen, 's Avonds verzorgt de dweilband van muziekvereniging Concordia enkele concerten. Dat vindt plaats tussen ze ven en negen uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 12