'Gewoon doen, nietje gaan uitsloven om er bij te horen' Onweer gooit roet in het eten van de wandelaars 'Aanvullend krediet gemeentehuis nodig voor betalen rekeningen' Huizen voor starters in plan Stavenisse Nieuwe bedrijfsruimten in parkachtige omgeving Joth zoekt nieuw bloed en neemt afscheid van drie leden Oppositie wil geld halen uit bedrijfsvoering of plan Stadszicht Donderdag 5 juni 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De horeca is de huiskamer van de samenleving. In een huiskamer maak je het knus en gezellig en zorg je dat ie dereen het naar zijn zin heeft. Het verschil met een huiskamer is dat je in een horecabedrijf tenminste twaalf uur per dag en dat zeven dagen per week werkt. „Dat doe ik nog steeds met heel veel plezier en het geeft me veel voldoe ning," zegt Bas de Man van café Havenzicht in Sint-An- naland. Op woensdag 25 ju ni wordt hij 70 jaar wordt. Bas de Man bijna 70 jaar, al 33 jaar in café Havenzicht Complete dorp Vragen PvdA en VVD over wozoco Burkina Faso Een ruime meerderheid van de gemeenteraad zal van avond instemmen met een aanvullend krediet van ruim 697 mille voor de nieuwbouw van het gemeentehuis. Pv dA, SGP, VVD en CDA vonden in de commissie be stuurszaken dat er geld moet zijn om de rekeningen te kunnen betalen. Een motie waarmee de CU mogelijk komt, lijkt dan ook bij voorbaat kansloos. Die partij wil het benodigde geld vinden door te bezuinigen op de be drijfsvoering bij de gemeente zelf. En RFT zoekt het be drag in de volgende fase van het plan Stadszicht. Meevaller Zware claim Risicoprofiel Project van Van Meer op Welgelegen in Tholen Meerwaarde Recreatieondernemers op woningmarkt Moerlandstraat Hij vertegenwoordigt inmiddels een halve eeuw horeca in Sint-Annaland en Numansdorp, maar geeft aan te willen stoppen. De reclamefolder van Havenzicht geeft precies aan wat Bas de Man en zijn vrouw Janny met het bedrijf willen. „Ons doel is het bekoren van de innerlijke mens op de gastvrije Setallandse manier en met een nau tisch tintje. Of op z'n Setallands: Wees onze hast. wees welkom." De Man is op zijn leeftijd een van de weinige nog actieve koks. kaste leins en gastheren in Nederland. „Iedereen zal begrijpen dat ik niet nog veel langer kan doorgaan. Onze gedachte is om het bedrijf te verko pen. Er zijn geen opvolgers. Haven zicht is een bekende zaak in de re gio. Het zou mooi zijn als een jong ambitieus stel het overnam om het bedrijf te laten voortbestaan." De Man groeide op in Numansdorp in een gezin met twee zussen en een broer. Vader De Man was eigenaar van een bouwbedrijf. Bas werd met selaar. Hij rolde de horeca binnen door zijn toenmalige echtgenote. Haar vader was eigenaar van café Bertus Bos in Numansdorp. Bas be sloot voor zichzelf te beginnen. Bas de Man en Janny Rijnberg zetten hun zaak te koop bij gebrek aan opvolgers. Haalde zijn horecapapiercn en kocht het bestaande café Rustwat. Omstreeks 1975 ontmoette hij in Wil lemstad. dat vroeger alleen per boot vanuit Numansdorp te bereiken was. Leen Rijnberg. Die vertelde dat hij in Sint-Annaland een café-restaurant te koop wist. De Man ging de volgende dag kijken en trof een mooie zaak, zegt hij zelf. „Er werden bruiloften gehouden en vergaderingen. Ik heb het uitgebreid en verbouwd tot wat het nu is. Met plavuizen, een grote ronde bar en een praktische keuken." Bas raakte in korte tijd ingeburgerd in het dorp. „Als je maar gewoon doet. Niet je uitsloven om er bij te horen. Dat werkt hier niet. Je moet iets voe len voor de gemeenschap." Vandaar dat verenigingen altijd een beroep op hem kunnen doen. Accele rando, WHS, Het Schorrek(x>r. brade rieën. Het dorpsfeest (525 jaar) van Sint-Annaland. Het Spektakel. Ieder een kan op Bas rekenen. Van belang is ook dat het bedrijf in het meest complete dorp op het eiland Tholen staat, vindt Janny. „Hier zit de meeste middenstand. Er is een jacht haven en er woont een zeer tolerante bevolking." Ook hun manier van zakendoen bracht succes. Bas zorgde voor draai tafels met dj's in het café. Er kwamen op zaterdagavond thema-avonden die druk bezocht worden. Beiden zijn er trots op dat de jeugd die ze ruim dertig jaar geleden een pilsje tapten, nu als ouders en sommi gen zelfs als grootouders nog steeds in de zaak kunnen verwelkomen. Jan ny: „We zien de derde generatie in de zaak. Er zijn mensen die komen hier al 33 jaar. Ook uit Numansdorp. „Daar zeggen ze nog steeds 'We gaan naar Basse'. Hoe lang nog? „Het kan drie weken duren, maar ook driejaar." De Man zelf houdt van vissen en fiet sen. Op het verlanglijstje staan fiets tochten bijvoorbeeld naar Santiago de Compostela in Spanje. „Dus als we dat waar willen maken, moet de ver koop van Havenzicht niet al te lang duren." Het was in 25 jaar niet voorgeko men. maar maandag blies de or ganisatie van de avondwandel vierdaagse in Sint-Philipsland de start van het evenement noodge dwongen af. Het onweer dat dreigde - donder en bliksem wa ren kwart voor zeven al in de ver te waar te nemen - gooide roet in het eten. „Je kunt het risico niet nemen. Gebeurt er iets met wan delaars in de open polder, dan ben je als organisatie wél verantwoor delijk", zegt Cor Overbeeke. Hij kon het regenpak dat hij uit voor zorg had aangetrokken - en het begon ook al te regenen - weer uit doen. De deelnemers toonden be grip voor de beslissing, want ook zij voelden het risico aan van het weer. „We maken er nu gewoon een driedaagse van", aldus Adrie Verkerke. Jammer was het wel, want er schreven zich in café 't Durp tientallen deelnemers meer in dan vorig jaar. Gerben van de Velde was voor de 25ste keer van de partij. Met een dag vertraging werd er dinsdag alsnog gewandeld, en de opkomst was toen nóg groter dan maandag. Er vertrokken 214 deel nemers op de vijf kilometer en 29 op de tien. Totaal 243 en dat zijn er dik honderd meer dan vorig jaar. „We zijn als comité dik te vreden in dit jubileumjaar", zegt Verkerke. De wandelaars kregen onderweg elke avond limonade, dinsdag een stroopwafel en giste ren een appel. Vanavond worden de laatste meters vanaf het voet balveld onder begeleiding van Concordia afgelegd, waarna er voor iedereen een medaille is. Niks aan te doen, zeggen enkele dames in de Voorstraat terwijl ze met hun honden terug naar huis gaan. De eerste avond van de Sint-Pliilipslandse wandelvierdaagse werd in verband met onweer afgeblazen. VERVOLG VAN VEILING Bijl bood ook het meest voor Pre mière. Een partij van gebr. Heijboer uit Schcrpenisse ging weg voor 57 eurocent per kg. Ook bij de Fries- landers bood Bijl het meest met 63 cent voor een partij van de fa. A.W. Quaak en zn. uit Scherpenisse. De Eigenheimer bleek het meest ge wild. Ondanks de fijne sortering brachten 66 kisten van Rinus Gun- ter en zn. uit Sint-Annaland 1 euro op. Ook hiervan was Bijl de koper. De prijzen van gisteren met tussen haakjes de aardappelprijzen van de eerste veiling van vorig jaar: Doré 55-73 (60-67), Première 50-57 (53- 57), Frieslander 52-63 (50-51), Ei genheimer 1.00 (99), drielingen 30- 36 (38-40), kriel 55-65(75-78), aanvoer 96 (165) ton. Nu er overeenkomst is tussen de ge meente over de financiële uitgangs punten voor de bouw van een woon zorgcentrum in Scherpenisse kan er met Castria Wonen en RDBM archi tecten een datum vastgesteld worden om de bewoners te informeren. Dat antwoorden burgemeester en wethou ders op vragen van PvdA en VVD. Beide fracties vroegen zich af hoe de inwoners zijn geïnformeerd over het niet doorgaan van een toegezegde bij eenkomst. De gemeente betreurt het dat de inwoners 'door omstandighe den wat aan de late kant in mei per brief zijn geïnformeerd.' B. en w. vonden het eerder niet zinvol omdat er geen nieuwe feiten waren. De jongerenraad Tholen zoekt 3 nieuwe leden. Dat werd duidelijk tijdens de openbare vergadering die de jongerenraad donderdag in de Wellevaete in Sint-Annaland hield. Hjalmar van der Mark, Kayleigh van den Enden en Leonie Potappel maken plaats voor een nieuwe generatie Joth-leden. Er wordt een oproep geplaatst in Tholenderwijs om hier ruchtbaar heid aan te geven. De kandidaten die met goed gevolg door de sollicitatie commissie komen, kunnen waar schijnlijk al dit najaar aan de slag als lid van de Joth. Op dit moment heeft de jongeren raad 4 aspirant-leden. Lourens Rie- mens uit Oud-Vossemeer en Scher- penissenaar Herriaan Fransen zijn dat al wat langer. Jan Pieter Koop man uit Sint-Annaland is sinds kort aspirant-lid en de 13-jarige Sharona van Akkeren uit Poortvliet is een nieuw gezicht. Verwacht wordt, dat zij in elk geval gaan solliciteren. Dat betekent tevens, dat er plek vrij komt voor nieuwe aspirant-leden. Die hebben minder verplichtingen dan een 'echt' lid. Ze hoeven bij voorbeeld niet bij elke vergadering aanwezig te zijn en ze hebben geen stemrecht. Wel kunnen ze ingezet worden in de werkgroepen en vooral daar zijn de druk bezette jongeren- raadsleden enthousiast over. De officiële jongerenraad blijft be staan uit 15 personen, zoals dat vast gelegd is in de reglementen. Van uit breiding is geen sprake. Voorzitter Hermen Geluk: „Anders wordt de groep veel te groot. Dat is niet werk baar, want met zoveel mensen wor den ook de openbare vergaderingen veel te rommelig." Het project Burkina Faso krijgt weer meer vorm. Annet Vroegop infor meerde de raad dat de drie onderde len van het project worden samenge voegd tot één overkoepelend plan. '„We willen niet dat de aandacht te veel alleen naar de waterpomp uit gaat." De andere onderdelen zijn het aanleggen van een groentetuin en het bouwen van een schoollokaal. De werkzaamheden in Burkina Faso zijn al in volle gang. Jongerenwer ker Ingrid Bras liet tijdens de verga dering weten dat de mensen in dat land rekenen op de steun van de Joth: „De tekeningen van de school zijn al klaar." In de stichting, die de Joth, speciaal voor dit project opzet, moeten naast jongerenraadsleden ook invloedrijke mensen uit het onderwijs en be drijfsleven gaan plaatsnemen. Joth gaat hiervoor mensen werven. Voor waarde is wel. dat de stichting aan de Joth gelinkt blijft. Bras denkt dat deze waarschijnlijk 'Jongeren voor jongeren' gaat heten. Alle Joth-leden zijn volop bezig met het inzamelen van geld voor dit pro ject. Ze zijn hiervoor bij vrijwel alle activiteiten op het eiland aanwezig, zoals de braderieën van Sint-Maar tensdijk en Tholen. De Joth denkt aan de toekomst van de raad met het organiseren van voorlichtingsdagen over de werking van de jongerenraad. De leden heb ben het plan opgevat om op 4 en 5 september de bovenbouw van alle basisscholen in Tholen op één loca tie over de Joth te informeren. De raad verwacht op die dagen circa 120 leerlingen uit de laatste vier klassen op bezoek te krijgen. Deze worden met bussen naar de nog na der te bepalen locatie vervoerd. De scholen krijgen binnenkort een uit nodiging per brief voor de voorlich tingsdagen. VERVOLG VAN TROFFEE Dat klinkt wethouder M.A.E. Velthuis als muziek in de oren. „Er is op ver schillende manieren naar de wensen gevraagd: door de zwarte pieten (ambtenaren Karin Bommelijn en In grid Bras en jongerenraadslid Ralf Smits - red), maar ook tijdens het raadsbezoek. We hebben ooic alle jon geren van 12 tot 18 aangeschreven. De jeugd en de inwoners zijn samen aan de slag gegaan. Het speelplein is echt van en voor Poortvliet. Iedereen is er enthousiast over. Wij steunen het maar het wordt gedragen door de be volking. Zo willen we het ook graag. Niet via een dorpsraad of zo, maar via concrete zaken." De kinderen kregen ook nog een zak snoep en waren alweer de schuur uit om op de groene camping te spelen. Weer eens wat anders dan de speel tuin aan de Deestraat. Het was de vijfde editie van de dag van het Zeeuwse platteland. Een ge zelschap van ongeveer 75 mensen be zochten projecten die met Europese en provinciale subsidies tot stand zijn gekomen, 's Morgens werd een be zoek gebracht aan Slachterij Slager in Sint-Annaland, maar ook aan de vei ling waar de eerste vroege aardappe len werden geveild. Voor velen onder hen was het zien van de meekrap en wouw bij Jan de Wilde de eerste ken nismaking met de teelt van het gewas voor de rode en gele kleurstof. Ook werd een bezoek gebracht aan boer derij Wulpdal van de familie Versluijs in Scherpenisse die gebruik maken van gps in de landbouw. 's Middags was er een forumdiscus sie met Poppelaars, wethouder Velt huis. directeur Jaap Kloet van Cast ria Wonen en Arne Geluk van het windmolenpark De Grote Nol in Sint-Annaland. De voorzitter ir. Gijs Kuneman van het kernteam van het Netwerk platteland kreeg als eerste een kist met nieuwe aardappelen van de veiling in Sint-Annaland. Tijdens het lustrum werd stil gestaan bij wat er tot nu toe bereikt is, maar er werd ook alweer vooruit gekeken. Het plattelands ontwikkelingsproject dat in 1998 werd gestart, heeft een ver volg gekregen. Er is elk jaar Euro pees en provinciaal geld te verdelen voor de leefbaarheid op het platte land: 2,3 miljoen euro uit Brussel, 1,3 miljoen uit Middelburg. De rest, één miljoen, moet door de gemeen ten en waterschappen worden opge bracht. Bij de projecten hoeft het niet alleen om agrarische, of toeristische zaken te gaan. Ook het bouwen van dorpshuizen en woonzorgcentra of het opwaarderen van sportvoorzie- ningen komt in aanmerking voor subsidie. Zowel RFT als CU pleitten er in de commissie voor, om nu nog geen krediet te voteren. Ze vonden het te vroeg. „Weliswaar hebben we inmiddels de nodige stukken over deze zaak gekregen, maar die roepen nog vragen op. Pas als al les helder is, moeten we mijns in ziens een krediet voteren", zei M.J. Klippel. PvdA'er J. Oude- sluijs wees hem er op, dat de ge meente aan zijn verplichtingen moet kunnen voldoen. Hij kreeg bijval van de drie andere coalitie partijen. Klippel gaf aan dat het voor hem allerminst vanzelfsprekend is, om de bijna zeven ton te boeken op de post nieuwbouw gemeentehuis waardoor de totale Thoolse ge meenschap voor de kosten op draait. „De tijd is nog niet rijp om een gefundeerd besluit te nemen. Mogelijk moet het bedrag op een andere post geboekt worden, of voor rekening komen van een deel van de samenleving." Het raadslid wees erop dat de wetlands (moe rasgrond - red.) die bij het ge meentehuis zijn aangelegd - een project dat eveneens zeven ton heeft gekost - bedoeld zijn als wa terbuffer voor de woonwijk die in de volgende fase van Stadszicht wordt gerealiseerd. Daarom zou den die kosten op de te ontwikke len woonwijk moeten drukken. Wethouder F.J. Goossen was het daar niet mee eens. „De rotonde en de 'wetlands' zijn destijds, dat is in de stuurgroep nadrukkelijk aan de orde geweest, volledig toe gerekend aan het gemeentehuis. Dan moet je dat nu niet loslaten. Bovendien is het volgens de ac countant verdedigbaar", zei hij. F.J.A. Hommel (VVD) vond dat deze discussie nu niet gevoerd moet worden, maar dat het uitslui tend over de kredietvotering moest gaan. Wanneer RFT nog vragen had, dan moest deze ze maar schriftelijk stellen, aldus de libe raal. Klippel reageerde niet, maar CDA'er J.P. Bout gaf aan dat hij de vragen die bij zijn fractie nog leven, inderdaad op papier - en daardoor buiten de openbare ver gadering om - zou indienen. Voor Oudesluijs telde, dat accoun tant Deloitte positief staat tegen over de manier waarop het ge meentebestuur de onverwachte te genvaller wil betalen. Ook was de PvdA'er de rekenkamercommissie erkentelijk, die eigener beweging op de kwestie heeft gereageerd. Hij wees er verder op, dat de gekozen financieringsmethodiek volgens b. en w. geen gevolgen heeft voor de gemeentelijke belas tingen, noch voor lopende projec ten. Het raadsvoorstel maakt zelfs gewag van een meevaller. Want de jaarlijkse kapitaallasten van het aanvullende krediet, 55.760 euro, kunnen volgens b. en w. verlaagd worden met 76.800 euro omdat niet meer wordt afgeschreven op de bouwgrond. J.J.P.A. Boulogne (ABT) miste in het voorstel overi gens wel een aantal suggesties die Deloitte had gedaan. De wethouder hield RFT en CU voor, dat uitstel van de kredietvo tering twee consequenties heeft. In de eerste plaats zou het niet ge loofwaardig zijn tegenover de sa menleving. En ook zou de recht matigheid in het gedrang kunnen komen. „Dus het krediet is nood zakelijk om de ontvangen nota's te betalen?" wilde A.G. van de San- de weten. Ambtenaar J.M. Duine bevestigde dat. Klippel informeer de naar de onderhoudstermijnen en het gebruik om als opdrachtge ver een deel van de bouwsom pas te voldoen na de tweede opleve ring. Goossen gaf aan dat de eind- oplevering nog moet plaatsvinden. „Maar de nota's blijven komen en er is krediet nodig om die te beta len." Van de Sande haalde er de recente Kadernota bij, waarin nauwelijks ruimte is voor nieuw beleid. Hij kwam terug op zijn voorstel in de raadsvergadering van april, om de zeven ton te halen uit bezuinigin gen op het bestuurlijk en ambte lijk apparaat (Dat werd toen alleen door CU, ABT en RFT gesteund - red.). De redenering is, dat op die manier de inwoners op geen enke le manier financieel nadeel onder vinden van de gemaakte fout. „Gelet op de gevoeligheid van dit onderwerp, zou het de gemeente raad sieren om het zo te doen", meende Van de Sande, die zei dat het bedrag binnen het budget voor de bedrijfsvoering van 12 miljoen te vinden moet zijn. Hij kondigde aan, in de raadsvergadering waar schijnlijk een amendement hier over in te dienen. Hommel wilde van b. en w. weten, of het voorstel van de CU rechtmatig is. „Het is een bezuiniging. Qua rechtmatig heid kan dat", aldus Duine. Vol gens SGP en CDA schieten de in woners met het voorstel van de CU niets op. „Het betekent een zware claim op de bedrijfsvoering en dót gaat de burger pas écht merken", meende H. Geluk. Wet houder K.A. Heijboer liet weten, dat b. en w. vasthouden aan hun voorstel, waarbij ze zich gesteund weten door de accountant. „Maar als een gedeelte van de gemeente raad akkoord gaat, is dat dan de rechtmatigheid die u wilt heb ben?" wilde Boulogne weten. „Wanneer een meerderheid in stemt, dan is het een raadsbe sluit". reageerde Heijboer. Eerder in de vergadering kreeg de commissie een presentatie over ri sicobeheersing. Daar werd aange geven dat veel risico's als oorzaak menselijk handelen hebben, dal beslissingen van de gemeenteraad bepalend zijn voor het risicoprofiel van de organisatie en dat bij grote projecten de contracten enorm be langrijk zijn. De financiële risico's van de gemeente Tholen belopen opgeteld 18,9 miljoen euro. Maar met negentig procent zekerheid heeft de gemeente aan een buffer van vier miljoen genoeg om ze af te dekken. Eind vorig jaar had Tholen ongeveer zeven miljoen eu ro hiervoor beschikbaar, dus ruim voldoende, oordeelde de deskundi ge van het Nederlands bureau risi cobeheersing. Bij het nieuwe gemeentehuis zijn moerasachtige waterbuffers aangelegd, bedoeld om eventuele overlast in de nabijgelegen woonwijk op te vangen. RFT wil om die reden het benodigde extra krediet voor het gemeentehuis - net zoveel als de aanleg van de buffers heeft gekost - ten laste van het bestemmingsplan Stadszicht brengen. Er komt een nieuw bedrijfsverzamelgebouw bij de entree van het be drijventerrein Welgelegen in Tholen. Het gaat om 22 bedrijfsunits die in een parkachtige omgeving komen te staan en de uitstraling krijgen van een businesspark. Het worden koopeenheden die door de gebrui kers zelf zijn in te delen. Ze gaan een terrein van 6500 vierkante meter beslaan tussen Welgelegen en de Oud-Vossemeersedijk op een terrein van bijna één hectare groot. Het op dit terrein gelegen bedrijf Van Meer wordt onderdeel van het park en krijgt een facelift. Luc van Meer van Van Meer Invest ment begeleidt het project. Hij is de zoon van Rob van Meer van het wikkelbedrijf. Van Meer sr. begon ooit zelf in het bedrijfsverzamelge bouw in Sint-Maartensdijk. Luc: „Dat waren huureenheden. Daar za ten nogal wat nadelen aan. Huur ders zetten hun spullen buiten, het onderhoud van het terrein was niet goed geregeld. We willen de nega tieve facetten van zo'n complex hier uitbannen. Het moet een hoogwaar dig businesspark worden. De eige naren worden lid van een vereni ging van eigenaren. Ze kunnen de kosten voor het onderhoud van het terrein en het toezicht delen zodat ze zich zelf echt op hun eigen werk kunnen richten." Het gaat volgens Van Meer niet alleen om gebouwen. Ook de inrichting van het terrein is een wezenlijk onderdeel van het project. „Er komt groen, met bomen en gras met bankjes." Van Meer vindt dat er nu te weinig kansen aan ondernemers worden geboden die bedrijfspanden willen kopen. Het plan is 'voor negentig procent' gericht op kopers. Voor huurders is dus ook een plekje. „In de praktijk blijkt dat kopers echter zuiniger zijn op hun spullen. We willen dus absoluut voorkomen dat er containers buiten worden ge zet." De eenheden variëren van 150 tot 500 vierkante meter vloeropper vlakte. Aan de vormgeving van de gebouwen en het terrein wordt veel aandacht besteed, zegt Van Meer. Daarom nam hij het bureau Maan van Martijn Boelhouwers uit Rot terdam en Timek uit Tholen in de arm. „Boelhouwers heeft een ont werp gemaakt waarin de bestaande bebouwing is opgenomen en waar bij het totale complex als het ware kijkt naar de entree van het bedrij venterrein Welgelegen en naar de Oud-Vossemeersedijk. Deze open heid wordt enorm door de gemeente gewaardeerd" Daarmee ontstaan zogeheten zichtlocaties en wordt voorkomen dat er tegen achterkan ten van bedrijven wordt aangeke ken. Het complex bestaat uit twee bouwlagen waardoor volgens Van Meer extra ruimte wordt gecreëerd voor bijvoorbeeld een showroom of een kantoor. „Er is voor duidelijke contrasterende kleuren gekozen zo dat het complex goed zichtbaar wordt". Om extra licht toe te laten, wordt gebruikt gemaakt van door zichtig plaatmateriaal. De hoeken van de eenheden worden in hout uit gevoerd. „Dat is een natuurlijk ele ment dat past in de omgeving." Van Meer streeft naar een 'differen tiatie van ambachten' met onderne mers die hun krachten kunnen bun delen als ze naar buiten willen treden, terwijl ze geen extra tijd kwijt zijn aan het onderhoud van het terrein. „Het terrein kan ook afge sloten worden. Dat is zeker de meerwaarde." De Tholenaar wil met de bouw al in oktober beginnen. „Maar dan moet er veertig procent tot vijftig procent verkocht zijn." Van Meer is van plan om zoveel mogelijk Thoolse bedrij ven te betrekken bij de bouw. Het plan werd twee keer in de wel standscommissie besproken. Boel houwers en Timmermans lichtten het plan toe. Op verzoek van de commissie werd het aanzicht (met losse eenheden) vanaf de dijk wat rustiger gemaakt. Ook de gebou wen kregen een horizontalere in deling waardoor het geheel meer rust heeft gekregen. De commissie kon zich nu vinden in de opzet. Aan de Dokter Zoetemanstraat in Stavenisse komen vijf woningen voor starters. Het initiatief is van eigenaar Henk Verstijlen van camping 't Oude Dorp in Stavenisse en eigenaar Mike Verweij van de Speelmans platen. Ze hebben Starters Vastgoed opgericht. Het wordt een rijtje van vijf huizen met ongeveer 370 kubieke meter inhoud. De ondernemers willen ook in ande re woonkeren projecten starten. Ze mikken daarbij onder meer op jonge starters met een kleine beurs die in aanmerking komen voor de starters- lening van de gemeente. Op donder dag 12 juni kunnen belangstellen den zich laten informeren in het kantoor van de Rabobank in Sint- Annaland. De woningen worden casco of kant en klaar aangeboden. De prijzen va riëren van 137.000 euro tot 169.000 euro. Volgens Verstijlen biedt het aanbieden van de woningen als cas co de koper de mogelijkheid het binnen zijn budget te houden en volgens eigen inzicht in te richten en af te werken. Daarop kan be spaard worden. Verstijlen en Ver weij willen zich specialiseren in het bouwen van betaalbare woon- en bedrijfsruimte. Ze zoeken daarvoor geschikte locatie in de woonkernen of op bedrijventerreinen. Momen teel zijn ze bezig om een plan te maken voor de Pilootweg in Stave nisse voor de bouw van betaalbare bedrijfseenheden (van 50 tot 1000 vierkante meter). Volgens de projectontwikkelaars is er veel steun voor het idee om wo ningen te bouwen. Met een aantal Thoolse bedrijven heeft Starters Vastgoed afspraken gemaakt voor 'aantrekkelijke aanbiedingen voor bouw, afbouw, installatiewerk, finan cieringen en verzekeringen.' Volgens Verweij kunnen kopers dan profite ren van extra voordeel. Het plan is ook door de welstandscommissie be keken. Na enkele opmerkingen over de gevelindeling is het plan aange past. De informatiebijeenkomst in de Rabobank aan de Raiffeisenstraat in Sint-Annaland duurt 's avonds van zeven tot negen uur. In Stavenisse is ook een plan ge maakt voor zes woningen van West- vest Projectontwikkeling uit Sint- Maartensdijk. Het rijtje komt aan de Wethouder C.J. Moerlandstraat. De woningen hebben ongeveer dezelf de inhoud, maar worden afgeleverd met keuken, badkamer en sanitair. Ze worden ook uitgerust met zon nepanelen en een zonneboiler. De huizen worden voor een prijs van 159.000 euro aangeboden. Bij deze woningen is het ook mogelijk een garage te bouwen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5