Vosmeer start zaterdagtak met bijna 20 Marokkaanse voetballers Doré 73 cent met veel volk bij veiling AbdijNieuws RFT en ABT boos over windmolenbrief SGP l Trofee voor speeltuin Deestraat in Poortvliet Van Houte Wonen SP: chauffeurs buurtbus AJP moet je betalen 'We gaan ons bestaansrecht op positieve manier bewijzen' Zwanger? Donderdag 5 juni 2008 64° jaargang no. 30 www.vanhoutewonen.ni Bijna negen mille van Thools team voor doel Roparun Castria krijgt grond 115 euro goedkoper Hof van Holland 1 juli dicht in Oud- Vossemeer Een selectie van bijna twintig voornamelijk Marokkaan se voetballers komt volgend seizoen onder de vlag van Vosmeer uit in de vierde klasse van het zaterdag voetbal. Hoewel er nog wat laatste administratieve hol°ls moe ten worden genomen, heeft het er alle schijn van dat het project doorgaat. Tholense Boys wordt hofleverancier van het team. Acht jongens met een verleden bij die club maken de overstap naar Vosmeer, inclusief Hicham Ben- hammou, samen met Rachid Alhor initiatiefnemer van het project. „We willen plezier uitstralen, ons niet afzon deren en met deze selectie prachtvoetballers een vol waardig deel van Vosmeer worden." Zorgvuldig Integratie Hoek: houding Klippel kost flink wat geld Eigenheimers halen zelfs 1 euro Met 73 eurocent voor een kilo Doré's en 1 euro voor een kilo Eigenheimers is gisteren de aardappelveiling in Sint- Annaland begonnen. De belangstelling was extra groot omdat de eerste veiling samenviel met de vijfde editie van de Dag van het Zeeuwse platteland. De telers en handelaren kregen gezelschap van 75 bezoekers uit de hele provincie, die in de mijnzaal en in de hal met kisten aardappelen hun ogen uitkeken. Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Runningteam Tholen heeft 8820 euro overgemaakt naar de organisatie van de Roparun. ..We zijn zeker niet onte vreden", zegt teamcaptain Dennis van Lent die het initiatief nam voor de eerste Thoolse deelname aan deze es tafetteloop voor het goede doel. Naast de verplichte 2500 euro voor de Ro- parun-verloting kreeg het team 6320 euro aan donaties binnen. „De spon sorloop van de basisscholen leverde 4200 euro op. We gaan de vijf deelne mende scholen daarvoor nog bedan ken." Van Lent hoopt op een hogere opbrengst in de toekomst, want uit eindelijk is dat waar het allemaal om draait. „Je moet de mensen nog leren wat de Roparun is. Naast het sportie ve aspect is er de hele voorbereiding, en het inzamelen van gelden." De zeventiende Roparun leverde het recordbedrag op van ruim 4,3 miljoen euro, zo is vrijdag op de slotavond in Puttershoek bekend gemaakt. Alle maal geld dat besteed wordt aan de zorg voor kankerpatiënten. Running team Tholen is qua opbrengst op plaats I4l geëindigd in de lijst van 253 teams. Voor woningbouw in Stadszicht II in Tholen hoeft Castria Wonen maar 160,50 euro per m2 te betalen tegen over 275 euro in de vrije koopsector. Dat hebben b. en w. besloten. Het col lege zegt in afwijking van het raadsbe sluit van 3 april die bewegingsvrijheid te hebben, afhankelijk van de ligging van de percelen en het woningtype. De gemiddelde uitgifteprijs is 206 eu ro. Castria gaat in Stadszicht II op drie percelen huizen bouwen en op twee daarvan wordt de verlaagde prijs van 160,50 euro gehanteerd. Op het derde perceel wil Castria een woonzorgcom plex bouwen. Omdat hier gestapelde bouw is toegestaan, hebben b. en w. hiervoor een hogere prijs vastgesteld: 288,90 euro per m2. Voor de vrije koopsector hanteren b. en w. een marktconforme prijs, waarbij aanslui ting is gezocht bij het prijspeil in West-Brabant: 275 euro per m2 voor vrijstaande bouw. Voor rijenbouw, ge schakeld of half vrijstaand, moet 235 euro per m2 betaald worden. Bij alle prijzen komt nog 19% btw. De SP-werkgroep Tholen dringt er via statenlid Gert Jan Bouterse bij de provincie op aan om geld vrij te ma ken voor betaalde krachten bij de buurtbus Anna Jacobapolder. Door de week wordt er gretig gebruik ge maakt van de buurtbus van AJP naar Steenbergen en omgekeerd, zegt het SP-lid Corrie van der Horst uit Sint- Maartensdijk. Vrijwilligers besturen dan de bus. Ze geeft aan. dat er be hoefte bestaat onder de bevolking om de buurtbus ook op zaterdag en zondag vanaf 10 uur 's morgens tot zes uur 's avonds te laten rijden. „Neem desnoods een proef van een jaar, zegt Van der Horst. Ze vindt dat er provinciale gelden moeten komen om betaalde beroepschauffeurs van bijvoorbeeld Connexion in dienst te nemen. Café Hof van Holland in Oud-Vosse meer gaat 1 juli dicht. Nico Rooijak- kers stopt ermee. Het pand, waarvan vroeger Piet Mees de exploitant was en later Merien van Poortvliet, staat te koop. De vier biljartteams die er we kelijks spelen, wijken uit naar dorps huis de Vossenkuil. Daar gaan de twee biljarts ook naar toe die nu op huurbasis in Hof van Holland staan. In de Vossenkuil is er drie avonden nog ruimte voor de biljarters. Pagina 15: biljartcrack Ton van Ee- kelen pakt bokaal derde keer op rij. Drie van de 18 spelers voor het nieuwe elftal dat op zaterdag gaat spelen onder de paraplu van vv Vosmeer, v.l.n.r. Mustafa Alhor. Hicham Ben Hammou en Abderrahim El Fadili. In het regionale voetbalwereldje zong het idee al maanden rond. Her en der werd met spelers gesproken, ook met jongens van niet-Marok- kaanse afkomst. Volgens Benham- mou werd hijzelf ook aan alle kan ten benaderd, met name door spelers die bij hun eigen vereniging op een zijspoor waren geraakt of uit onvrede waren gestopt. Benham- mou, tot een knieblessure drie jaar geleden hem noodzaakte te stoppen, actief als spits in de hoofdmacht van Tholense Boys, nam de handschoen op. Samen met zijn neef Rachid Al hor en later zijn broer Redouan werkte hij het idee van een eigen elftal verder uit. Gedrieën voerden ze de gesprekken met alle kandida ten, afkomstig van Thoolse en Berg se clubs. „We zijn allemaal voetbal fanaten die bij elkaar een prachtig elftal vormen. Op een of andere ma nier vielen veel van de jongens bij hun eigen club overboord. Deels omdat het misschien niet de gemak kelijkste jongens zijn. Misschien ook omdat de clubs niet het juiste beleid met allochtone voetballers voerden, ik kan dat niet beoordelen. In ieder geval was het zonde, gezien de kwaliteiten die velen van hen hebben. Aanvankelijk werd ingezet op een team dat een mix zou zijn van al lochtone voetballers en jongens van Thoolse origine. In de praktijk lukte het niet om dat idee te realiseren. „We hebben wel met tien tot twaalf Hollandse jongens gesproken. Maar toen puntje bij paaltje kwam, bleven de meesten van hen toch liever bij hun eigen club. Het blijft echter uit drukkelijk onze bedoeling om op termijn tot een gemengd elftal te ko men. Ik denk ook dat we zoveel aantrekkingskracht gaan krijgen dat dit gaat lukken. Niet in het komend seizoen, maar wel in het jaar daar op. Bij de zoektocht naar onderdak kwamen Benhammou en Alhor al snel bij Vosmeer uit. vooral omdat de senioren van die vereniging op zondag spelen en er op zaterdag nog ruimte is op de velden. „De oriënte rende gesprekken waren meteen po sitief. We hadden onmiddellijk een goed gevoel bij Vosmeer." Benham mou, die wegens zijn blessure moest stoppen met een opleiding aan de academie voor lichamelijke opvoeding (ALO) en tegenwoordig verkoper bij de toonaangevende ser- viceprovider Intercity Communica tions, ging bij het selecteren van kandidaat-spelers zorgvuldig te werk. „Met alle spelers hebben we tenminste drie gesprekken gevoerd. We hebben zeker niet alleen naar voetbalcapaciteiten gekeken, maar ook de karakters meegewogen. We willen geen spelers die het met hun gedrag voor anderen verzieken. Rotte appels heb je altijd, zowel bij jongens met onze afkomst als bij Hollandse jongens. Zulke types wil den we er per se niet bijhebben. We willen plezier uitstralen, ons niet af zonderen en met deze selectie prachtvoetballers een volwaardig onderdeel van Vosmeer worden." Het elftal in oprichting nam als proef reeds deel aan voetbaltoer nooi in Bergen op Zoom. een eve nement dat prompt gewonnen werd. Een trainer is nog niet be kend. „Voor de technische staf zijn we in de afrondende fase." Zeker is dat het niet Johan Nagtegaal wordt, de trainer van de zondagafdeling van Vosmeer. Benhammou en Al hor vinden niet dat het nieuwe za terdagteam de integratie van diver se bevolkingsgroepen in de weg staat. „Natuurlijk zijn we ook be kend met de slechte voorbeelden in de regio in het verleden. Rond de zogeheten zwarte elftallen zijn pro blemen geweest. Daar willen we niet voor weglopen. We zijn er van overtuigd dat dit team wel een suc ces gaat worden, zowel sportief als maatschappelijk. We gaan keiharde afspraken maken over gedrag en discipline, waarbij ook voor de nieuwe trainer en het bestuur van Vosmeer een belangrijke rol is weggelegd." Benhammou en Alhor verwachten een gemotiveerd team bij de aftrap van het nieuwe sei zoen. „De selectie is breed en er kunnen er maar elf spelen. Jongens zullen zich dus op de training moe ten onderscheiden en ook buiten het veld voorbeeldig gedrag moe ten vertonen. Hier ligt gewoon een goed verhaal onder. De organisatie staat als een huis. We zullen een aanwinst voor het Thoolse voetbal gaan vormen, met op termijn ook instroom van andere niet-allochto- ne voetballers. Bij iets nieuws zijn er altijd mensen die een idee naar beneden halen en onzin verkopen. We gaan ons bestaansrecht op een positieve manier bewijzen. Daar zijn we voor de volle honderd pro cent van overtuigd." ZIE VERDER PAGINA 13 Een brief over de windmolens die de SGP-fractie onder de eigen leden en andere belangstellenden in Stavenisse heeft verspreid, is verkeerd ge vallen bij RFT en ABT. De SGP beschuldigt Rien Klippel dat hij de be volking ,een rad voor de ogen draait onder de schijn van zogenaamd goed luisteren naar de bevolking.' Het RFT-raadslid kaatst de bal terug. „Stavenisse voelt zich door de SGP in de kou gezet. Het op deze manier tewerk gaan, is een partij als de SGP onwaardig en beneden alle peil." ABT is boos over het feit, dat de SGP de raad over één kam veegt, terwijl Hans Boulogne in 2003 te gen de beleidsvisie windenergie heeft gestemd. ABT vroeg om een rectificatie van de brief, maar de SGP wijst erop dat de hele gemeen teraad in 2004 voor bestemmings plan buitengebied heeft gestemd, waarin de windmolens opgenomen waren. SGP-fraclievoorzitter Peter Hoek vindt dat het alleen om .een interpretatieverschil' gaat. In zijn brief aan de SGP-leden van Stavenisse erkent Hoek dat de inwo ners terecht bezorgd zijn om hun woon- en leefomgeving. „De SGP is en blijft van mening, dat de inwo ners van Stavenisse bescherming te gen overlast moeten krijgen. De vraag is echter, hoe deze bescher ming het best bereikt kan worden. Hoek meent dat het steunen van de bezwaren van Klippel echter tot een schadevergoeding aan Zeeuwind kan leiden, die flink in de papieren kan lopen. „Dit is een groot risico met gevolgen voor de totale Thoolse gemeenschap." Hoek hekelt het .po litiek gekleurde voorstel' van Klip pel. „Hij wil goede sier maken en er zelf beter van worden", aldus de SGP-fractievoorzitter, die overigens niet blij is met de plek voor de windmolens. Hij hoopt dan ook dat wethouder Heijboer in gesprekken met het ministerie en Zeeuwind al ternatieven vindt. „Wij proberen op een eerlijke manier met de proble men om te gaan", aldus Peter Hoek. Klippel zegt vernomen te hebben, dat de SGP .stevige kritiek uit haar achterban' heeft gekregen gezien de houding t.o.v. de windmolens. „En terecht! Stavenisse voelt zich door de SGP in de kou gezet. Het RFT- raadslid wijst beschuldigingen van de hand, dat hij op de stoel van b. en w. wil gaan zitten. Ook ABT distantieert zich van de SGP-brief. „Wij stellen ons achter de bevolking van Stavenisse, zoals we in 2003 als enige tegen de beleidsvi sie windenergie hebben gestemd", zegt Boulogne. „Wij worden geacht te hebben voorgestemd, volgens de SGP-brief, maar dat is niet juist. We ondersteunen Klippel om een andere plek voor de windmolens bij Stave nisse te zoeken om de ongewenste effecten op het landschap en voor de inwoners tot aanvaardbare proporties terug te brengen", aldus de ABT- fractievoorzitter. Hij is ook erg be nieuwd naar de opstelling van de PvdA, die in de raadsvergadering van 3 april grote aarzelingen had, maar uiteindelijk toch samen met de SGP, VVD en CDA het college steunde. De aanvoer was met 96 ton maar liefst 70 ton minder dan bij de eerste veiling vorig jaar juni, toen er 165 ton aardappelen voor de klok wer den gezet. Met die lagere aanvoer waren de verwachtingen bij de telers hoog gespannen. Vorige week was er nog 90 cent betaald voor een kilo Doré's, maar gisteren werd maxi maal 73 cent betaald tegenover vo rig jaar 67 cent. Een beter beeld dus dan vorig jaar en daarom was er te vredenheid bij de telers. Gezien de wereldwijde extra vraag naar grond stoffen en voedsel, werden er echter geen superlatieven gebezigd bij de ze eerste veiling. Niettemin was het voor de gasten een hele gewaar wording om de veilingklok te zien draaien. Ook voor CU-raadslid Bram van de Sande was dit stukje agrarische economie een verrassen de. maar plezierige ontdekking. Hij liet weten vast nog eens terug te ko men met andere geïnteresseerde be zoekers. Veilingdirecteur David Hage opende met twee mooie partijen Doré's en aardappelhandel Rinus en Kees Bijl hapte direct toe. Zo gingen 216 kis ten van Rinus Gunleren zn. uit Sint- Annaland voor 72 cent naar Bijl. De tweede partij. 180 kisten van Addie Aarnoudse uit Oud-Vossemeer. gin gen daar nog een cent bovenuit en haalde het Doré-record van deze eerste veiling met 73 cent per kilo. Daarna zakte het naar 60 of zelfs 55 cent. Bij 60 hield de veilingdirecteur vier partijen in, maar later werden die toch weer verkocht. Het ging daarbij om aardappelen met meer grond eraan of een minder goede sortering. ZIE VERDER PAGINA 5 Esther van der Vlies stopt na 43 jaar met organisatie collectes Hans Hartog begeleidt verhuizing Budelpack II met 85 mensen naar Roosendaal Gouden broche KNGU voor penningmeester Truus Rijnberg van Spido EN VERDER... Platte petten en hoge hoeden helpen elkaar in haven Stavenisse Koor uit Ilawa opent seizoen Uit op Tholen ZELFS EEN OLIFANT KAN IN EEN VROUWENHAAR VERSTRIKT RAKEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's deprovincialekraamzor9.nl Regel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: on) - 2j 40 40 of ^Kraamzorg E-maii: info®spkez.nl Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Abdij 6, Postbus 6001,4330 LA Middelburg Advertentie I.M. De 8-jarige Eline Naler uit Poortvliet kreeg gistermiddag de plattelands trofee 2008 voor het beste plattelandsproject in Zeeland: de speeltuin aan de Deestraat in Poortvliet. Ze kreeg de trofee, een kunstwerk, van gedepu teerde Toine Poppelaars van landbouw en vitaal platteland, tijdens de vijf de dag van het Zeeuwse platteland. Dat gebeurde in de schuur van de landschapscamping Kruytenburg in Poortvliet. De jury vond het uniek dat bij het inrichten van het speelveld de jeugd boven de twaalf jaar zelf mocht kiezen wat er voor speeltoestellen moesten komen. Pop pelaars wees er op dat er zelfs zwarte pieten aan te pas zijn gekomen om bij de jeugd te informeren wat ze wilde. Qp het speelveld zijn onder meer een skate- baan, trapveld, tafeltennistafel, voetbalkooi en een jongerenontmoetingsplaats gemaakt. Het speelveld moest het opnemen tegen twee andere projecten in het Zeeuwse: een expositie van grote foto's in de open lucht langs fietspaden en binnenwegen in Oost-Zeeuws Vlaanderen en het verwenen en opknappen van de Koutermolen in Hoedekenskerke om die voor het publiek open te stellen. De jury vond dat het project in Poortvliet het meest beantwoordde aan de doel stellingen. Het moest van onderop komen, een voorbeeldfunctie hebben, duur zaam en vernieuwend zijn. „Er wordt heel veel in gespeeld", zegt een blije Willy Anthonisse-Koese die met de kinderen mee is gekomen. „Alle kinderen uit het dorp maken er gebruik van." Ook Henk Vane is opgetogen. Hij maakte deel uil van werkgroep met Henry Elenbaas en Jan van Tiggele om de inrichting verder uit te werken. „We hebben geprobeerd zoveel mogelijk speeltoestellen te kopen van het geld dat er voor was. maar ook het plaatselijke bedrijfsleven om steun gevraagd. Het is zoveel mogelijk met eigen werkzaamheid aangelegd. Daar waar we konden, hebben we de gemeente hand- en spandiensten verleend. De trofee is een kroon op het werk. Het is een bewijs dat de gemeente goed bezig is voor de jeugd en de bur gers." Zie verder pagina 5. Elina Naler krijgt de plattelandstrofee van gedeputeerde Toine Poppelaars.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1