'Woningen in het dorp worden minder waard door windmolens' Nieuwe verbinding naar Gankelweg Abdij Nieuws 1 IL9'9' Elke avond een appel tijdens wandelvierdaagse in Sint-Annaland Van Houte Verkoop gemeentelijk deel Vossenkuil aan Castria gaat voorlopig niet door Wonen Kolijn bemiddelt bij fusie SGP OVM gaat naar gymzaal Nog geen aanleiding om naar Stavenisse te gaan, zegt Heijboer 6 5 Donderdag 29 mei 2008 64e jaargang no. 29 www. va n houtewonenn I G. Hoek kandidaat VVD waterschap Plicht Plan bewoner Lagerwerf uit Molenstraat Deze week restpartijen sierbestrating! IIB Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Landelijk SGP-voorzitter en voor malig statenlid W. Kolijn heeft be middeld bij het plan om één afde ling voor de gehele gemeente Tholen te vormen. De bestaande acht lokale SGP-kiesverenigingen zouden dan opgeheven worden en samengaan. Het enthousiasme van bijvoorbeeld voorzitter Chr. van 't Hof van de SGP Sint-Philipsland werd echter niet gedeeld door de kiesverenigingen Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Scherpcnisse. De aarzelingen van de eerste twee bij een eerste raadpleging van de le den zijn na tussenkomst van Kolijn inmiddels omgezet in een schoor voetend ja. Alleen Scherpenisse spartelt nog tegen. „We hopen dat ze ook nog over de streep te trekken zijn", zegt voorzitter J.W. Duvekot van de overkoepelende gemeentelij ke kiesvereniging. Hij woont zelf in Scherpenisse, dat tot de kleinste af delingen behoort. „De meerderheid van de leden in Scherpenisse zegt: we hebben altijd nog op eigen kracht gedraaid, dat willen we nog graag volhouden. Het is aan de ene kant inderdaad jammer dat de plaat selijke kiesverenigingen opgeheven worden, maar die schaalvergroting heb je eerder al bij alle andere poli tieke partijen op Tholen gezien. Het is dan ook een logische stap, zeker als de meelevendheid afneemt, om één kiesvereniging voor de gehele gemeente Tholen te vormen. Voor de zomervakantie hopen we de con cept-statuten klaar te hebben", al dus Duvekot. Gabri Hoek uit Sint-Maartensdijk is kandidaat voor het bestuur van wa terschap Zeeuwse Eilanden. Het Thoolse VVD-gemeenteraadslid is gevraagd voor de liberale lijst. „In mijn vak heb ik vaak met het water schap te maken", legt de agrariër uit de Noordpolder uit. „De wegen, zeewering en afwatering zijn zaken die ik dagelijks tegen kom." Op de groslijst staat Hoek zevende. De Zeeuwse VVD-leden stellen volgen de week de definitieve volgorde vast. De verkiezingen zijn tussen 12 en 25 november, wanneer er per post (en mogelijk ook via internet) ge stemd kan worden. Bij de gymzaal in Oud-Vossemeer komt een nieuw onderkomen voor muziekvereniging OVM. Het plan is om er een verenigingslokaal en een berging bij te bouwen, waarvan de kosten worden geraamd op an derhalve ton. Dat bedrag wordt in 25 jaar afgeschreven, meldt het ge meentebestuur in de Kadernota 2009. Het huisvestingsprobleem van de Vossemeerse muziekvereni ging speelt al jaren. OVM kampt in zaal Odéon aan de Veerstraat met ruimtegebrek, bovendien voldoet de geluidsisolatie niet aan de eisen. De afgelopen jaren zijn verschillende plannen bekeken en weer in de la verdwenen. In Tholen is voor Con cordia eerder ook ruimte geschapen bij de gymzaal. Leen Hage (links) biedt de map met 466 handtekeningen aan wethouder K.A. Heijboer aan. Naast Hage staan Kris den Braber en Rinus Geuze. Achter de wethouder RFT-raadslid M.J. Klippel. Door het plaatsen van windmolens vlak bij het dorp Sta venisse zal dertig tot veertig procent van de woningen minder waard worden. Die vrees uitte Leen Hage uit Sta venisse maandagavond bij het overhandigen van 446 handtekeningen aan wethouder K.A. Heijboer in de hal van het gemeentehuis. Het comité is somber gestemd na het gesprek met de vereniging Zeeuwind, die drie of vier molens wil plaatsen tussen de Pilootweg en de Scheldse- weg. Volgens Heijboer staat er echter nog niets vast. De bewoners van Stavenisse krijgen binnenkort een brief over de stand van zaken. Hage diende samen met Kris den Braber en Rinus Geuze het pakket met handtekeningen aan. Het be stond uit lijsten en strookjes. De tekst die de bewoners konden on dertekenen, luidde: 'Ik ben tegen het plaatsen van de windmolens na bij de dorpskern'. Volgens het co mité is 90 procent van de Stavenis- senaars tegen de komst van de molens op de nu gekozen plek. Ha ge: „We hebben ongeveer 500 huis houdens benaderd. De handtekenin gen zijn van gezinnen. Dat is een grote respons. De huizen worden minder waard. Stavenisse gaat er echt onder lijden." Volgens het co mité gaat het vooral om de locatie die gekozen is. En die ligt volgens Hage vast. Wethouder Heijboer zei dat de gemeente de belangen van de inwoners mee zal laten wegen, maar kon nog geen uitspraak doen over het plan, noch over de gekozen plek. Het comité ziet liever dat het windmolenpark verplaatst wordt in zuidwestelijke richting, in de buurt van de Nieuweweg. Maar ook daar over kon Heijboer geen uitspraken doen, zei hij. Volgens Hage is de an dere plek voor Zeeuwind niet be spreekbaar. Volgens de wethouder staan de belangen van Zeeuwind los van de ruimtelijke procedures voor de afweging die de gemeente moet maken. Hage vond eigenlijk dat de inwo ners tot nu toe niet gehoord zijn door de gemeente. De handtekenin gen dienen als signaal. „We zien geen belangstelling van de gemeen te voor de zorgen van de inwoners. Tot nu toe hebben we geen steun ontvangen." Heijboer zei dat het moment nog niet is aangebroken om met de in woners te horen. „Ik wek ook geen verwachtingen en ik doe geen uit spraken. Ik stel het op prijs dat ik de handtekeningen in ontvangst mag nemen, maar er is nog geen aanlei ding om naar Stavenisse toe te ko men." Wel kondigde hij aan om over twee of drie weken een nieuwsbrief te laten bezorgen in het dorp. Verder wees hij er op dat met Zeeuwind is afgesproken dat er on derzoek gedaan wordt om de mo lens zo te plaatsen dat ze minder dicht op de woningen komen te staan. Dal is nu 327 meter. Gekeken wordt of dat naar 500 meter kan. De afstand wordt gemeten vanaf de wo ning van J. van 't Hof aan de Kerk straat. Verder zal er gekeken worden of er een kleiner rotorblad gebruikt kan worden, zodat de diameter in plaats van 90 meter 82,5 meter wordt. „Alleen zijn die nu niet le verbaar. En de vraag is of ze over een paar jaar al geleverd kunnen worden." Ook wordt nog nagegaan of er drie in plaats van vier turbines geplaatst kunnen worden. Omdat er nu weer studies gemaakt worden, wil het college nog niet in gesprek met de inwoners van Stave nisse. „Er zijn nu nog geen feiten. Pas als er concreet iets ligt, doen we dat. Op het college rust de plicht om naar de inwoners te gaan." Geuze wees er echter op dat de lo catie voor de molens wel degelijk concreet is. En dat er al contracten zijn getekend met grondeigenaren. Maar ook nu wilde Heijboer daar niets over zeggen. Geuze: „Dus Zeeuwind liep voor de muziek uit door contracten af te sluiten?" Voor de wethouder doet dat niet ter zake, zei hij. „Als gemeente hebben we geen bemoeienis met de contrac tanten. Dat is voor ons geen gege ven. We komen pas in beeld als het ruimtelijke aspect aan de orde komt." Dat zal gebeuren als de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening op 1 juli wordt ingevoerd. Er moeten struc tuurvisies komen in plaats van een streekplan (provincie) en structuur plan (gemeente). De beleidsdoelen moeten in een bestemmingsplan worden verwoord. Het is straks niet langer nodig om voor een wijziging van het bestemmingsplan goedkeu ring bij de provincie te vragen. Mocht er een avond belegd worden in Stavenisse. dan wil het comité dat er een forum van deskundigen aan het woord komt met voor- en tegen standers van windenergie. Geuze be nadrukte dat het onder leiding van de gemeente moet staan. Om te voorko men dat het een 'kippenhok' wordt. Heijboer zei dal het college naar het algemeen belang moet kijken. Geuze prikkelde de wethouder door te stellen dat geen avond belegd hoeft te worden omdat de gemeente al een standpunt heeft ingenomen. Heijboer ontkende dat: „Dat zou be tekenen dat er we alleen voor de be langen van Zeeuwind hebben geko zen. En dat is niet zo." Den Braber roerde de risico's aan voor de volksgezondheid. Hij wees op het advies van de nationale ge zondheidsraad om de windmolens te plaatsen op 1500 meter afstand van menselijke bewoning. Ook noemde hij het feit dat turbines kunnen ontploffen en dat er propel lerbladen af kunnen breken. He ijboer zei dat er een afweging ge maakt moet worden in de ruimtelijke sfeer. 7.IE VERDER PAGINA 9 De overdracht van het gemeentelijk deel van dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vossemeer aan stichting Castria Wonen is uitgesteld. Eerst moet er duidelijkheid komen over de overdraagbaarheid van eerdere subsidies van de vereniging Van 't Hof-Quist en de provincie Zeeland. Wethouder C.L. van Dis deelde dat dinsdagavond mee in de commissie sa menleving. De vereniging Van 't Hof-Quist trok onlangs aan de bel en vroeg het college om onderbouwing van de door haar uit de erfenis ter beschikking gestelde 150.000 euro. Nader onderzoek is nodig, aldus Van Dis. „Op zeer korte termijn zullen we met de provincie en het bestuur van de vereniging Van 't Hof-Quist in overleg treden." De commissieleden legden zich neer bij het uitstel. Wel hadden diverse le den vraagtekens bij de door de ge meente gevolgde procedure. „Jam mer dat het initiatief van de vereniging is gekomen. Het zou meer coulant zijn geweest als de gemeente het probleem zelf had aangegeven", vond G. Boelhouwers (VVD). M.J. Klippel (RFT) was verbaasd. „Ik was er stellig van overtuigd dat het college dit van tevoren had nagevraagd." Van Dis hoopt voor de komende commis sievergadering van 24 juni duidelijk heid te kunnen verschaffen, zodat in de raad van 3 juli alsnog een besluit kan worden genomen. Van afstel is volgens de wethouder geen sprake. „Het doet niets af aan de intentie om ons deel te verkopen aan Castria Wo nen." De gemeente is al enkele jaren bezig om te kijken hoe het eigendom en on derhoud van accommodaties gestalte moet krijgen. Het college wilde daar om haar deel van de nieuwe Vossen kuil verkopen aan Castria Wonen en het vervolgens terug huren. Voor de realisering van het dorpshuis waren echter destijds subsidies noodzakelijk van de provincie en de vereniging Van 't Hof-Quist. Voorzitter A. Hom mel van de vereniging moest onlangs uit deze krant vernemen hoe de plan nen in elkaar staken en nam vervol gens het initiatief voor een gesprek met wethouder M.A.E. Velthuis. Dat gesprek heeft vorige week plaatsge vonden, maar nog niet voldoende dui delijkheid over de condities en voor waarden opgeleverd. „Ik heb nog geen onderbouwing gezien. Het moet voor ons wel tastbaar zijn. Het bedrag is destijds met veel pijn en moeite uit het fonds gehaald." E. Bastianen (PvdA) drong in de com missie aan op zorgvuldig overleg met de vereniging Van 't Hof-Quist. „Er moet op een respectvolle ma nier naar worden gekeken." Om de problemen in de Molenstraat in Oud-Vossemeer echt op te lossen is een nieuwe ontsluitingsweg voor het dorp nodig. Dat betoogde Pieter Lagerwerf maandagavond in de commissie ruimte. Lagerwerf stelt voor om een nieuwe verbinding tussen de Secretaris Rijstenbilstraat en de Gankelweg aan te leggen, dwars door het dorpsbos. Volgens Lagerwerf is er maar één oplossing voor de problemen in de straat waar hij sinds enkele jaren woont. Zijn inbreng heeft met het eerste deel van de Molenstraat van af de Oud-Vossemeersedijk te ma ken. „Alle plannen en gesprekken hebben nog niet geleid tot verande ring. Ook al omdat er onvoldoende steun is voor een van de modellen. Als leek en bewoner is er in mijn beleving maar één oplossing. Daarvoor moeten we kijken naar de huidige structuur en de toe komst. Groeiend Tholen krijgt steeds meer aansluiting op stedelij ke gebieden als Breda, Antwerpen en Rotterdam. De vergrijzing van Zeeland zal de gemeente Tholen motiveren om nog meer aan werk gelegenheid te werken. Deze ont wikkelingen zullen naar mijn idee invloed hebben op de situatie en de bevolking van de verschillende kernen op Tholen en ook voor de verschillende verkeerssituaties in die kernen, waaronder Oud-Vosse meer." Volgens Lagerwerf kent het dorp maar weinig ontsluitingen. Vooral het eerste deel van de Molenstraat wordt intensief gebruikt om het dorp binnen te komen of te verlaten. „Dat maakt de Molenstraat druk en gevaarlijk. De verkeersdruk is hier regelmatig erg hoog. Daarom is het tijd voor een verandering. Een ver andering die het mogelijk maakt om eenvoudig en veilig Oud-Vossemeer in te komen en evenzo weer te verla ten." Volgens de bewoner is er een andere ontsluiting nodig die aansluit op een 'goede, snelle en bestaande uitvals weg naar Tholen, de Oud-Vosse- meersedijk.' Daarmee is het verkeer volgens hem beter te sturen en wordt de verkeersdruk verdeeld. Het wordt volgens Lagerwerf niet alleen veiliger, maar ook rustiger. Hij vroeg de commissie ruimte om het idee te bestuderen. ZIE VERDER PAGINA 9 Kapitein Marcel van Eenennaam bevaart wereldzeeën Voorzitter Rien Hoek van sws Stavenisse is trots op vernieuwde haven EHBO'er Leen Deurloo krijgt dr. Tilanuspenning EN VERDER... Bouw van overdekt zwembad bij Pluimpot Muzikale tocht langs Thoolse orgels OP DE FOUTEN VAN ANDEREN RICHTEN WIJ HET OOG, ONZE EIGEN FOUTEN KEREN WIJ DE RUG TOE Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdiinieuws. Provincie Zeeland Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum? 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg www.logus.nl - kleurvaste tegels en trommelstenen vanaf V. - v' Zeelandhave Het Appeltje n 7, Bergen op Zoom, 8 (industrieterrein. Bo 1": 0164 -27 15 00 rchwerf II), Roosendaal, T: 0165 - 65 99 99 Advertentie I.M. De wandelvierdaagse in Sint-Annaland is maandag- en dinsdag avond onder goede weersomstandigheden begonnen. De 177 deel nemers die maandagavond vanaf het sportveld in de Dorpsweg be gonnen, kregen een andere route dan voorgaande jaren om te lopen. Ze liepen in plaats van uit het dorp een eindje in, via de Bierens- straat naar de F.M. Boogaardweg, langs molen de Vier Winden en zorgcentrum de Schutse. Via de Oudelandseweg en de Molendijk kwamen de wandelaars uiteindelijk bij 't Blommetje op de hoek van de Nieuwstraat/Raiffeisenstraat. Daar kregen ze behalve een stem pel ook een appel. Via de Langeweg en de Stoofweg kwamen de wandelaars terug bij de kantine van voetbalvereniging WHS. die de wandelvierdaagse opnieuw organiseerde. De 5 km zaten er toen op. Er waren 12 deelnemers op de 10 km. Ondanks veel bewolking bleef het droog en dat was ook dinsdagavond het geval. Toen ging de route via de Langeweg naar de Kleine Dijk, waar op het land bouwbedrijf van Bram Bevelander een stempelpost was ingericht. Ook hier kreeg men een appel. „Goed voor de dorst en voor de trek", aldus Ina Rijnberg. Dinsdagavond waren er nog bijschrijvin gen, zodat de 189 deelnemers werd bereikt, maar dat is minder dan de 213 van vorig jaar. Vanavond om acht uur haalt de koninklijke fanfare Accelerando de wandelaars in de Spuistraat op en wie drie van de vier avonden gelopen heeft, krijgt een medaille. Vol goede moed begonnen de 189 wandelaars in de Bierensstraat in Sint-Annaland aan de vierdaagse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1