'Vervelend, maar er is wel door de meeste reizigers op gerekend' AbdijNieuws Vijftien aed-apparaten erbij in alle woonkernen SGP voegt alle acht kiesverenigingen samen Appeltje voor wandelaars bij driedaagse Poortvliet Van Houte Wonen Bromfietser botst met auto 1300 reacties op enquête over begraafplaatsen Jeugdbrandweer naar halve finale Ook onderzoek grondkosten gemeentehuis Donderdag 15 mei 2008 64e jaargang no. 27 www.vanhoutewonen.nl Tweedaagse staking van chauffeurs Connexxion treft vooral scholieren Tamara Elshoff uit Sint-Maartensdijk staat 's ochtends even voor half acht bij de bushalte aan de Provincialeweg vergeefs op de bus naar Tholen te wachten. Ze weet niet dat de bus chauffeurs een tweedaagse staking zijn begonnen. Anderen hopen dat er alsnog een bus komt, maar Gerrianne Ponse en Marleen van Gurp die naar Goes moeten, zien het somber in. De staking dupeert vooral leerlingen die naar Bergen op Zoom en verder moeten. Het Calvijn college en het Wester poort college in Tholen hebben niet te lijden onder staking. De meeste leerlingen komen immers op de fiets. Minder druk Ook 5000 euro onderhoud en opleiding Werkgroep Van 't Hef: professionaliteit nodig Deze week if v Het Thoolse wandelseizoen is begonnen. Dinsdag gingen in Poortvliet 220 wandelaars op pad voor de avonddriedaagse. Ze troffen het met het weer: het was zonnig en een windje bracht enige verkoeling. idrachtbode, de Thoolse Courant us 5,4697 ZG Sint-Annaland on 0166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 ail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een zestienjarige Thoolse bromfietser is gisterenmorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Provin- cialeweg/Dr. Tazelaarstraat in Sint- Maartensdijk. Hij botste iets voor half negen tegen een personenauto, be stuurd door een 26-jarige vrouw uit Bergen op Zoom. Over de juiste toe dracht kon de politie nog geen mede delingen doen. Bij de aanrijding kwam de brom fietser ten val. De aan de Noord poort gestationeerde ambulance rukte uit en ook de traumahelikop ter uit Rotterdam werd opgeroepen. De trauma-arts onderzocht het slachtoffer en constateerde een ge broken bovenbeen. De jongen is met een ambulance naar een zieken huis in Rotterdam gebracht. De gemeente Tholen heeft 1300 reacties ontvangen op de enquête over de begraafplaatsen. De enve loppe met de vragenlijsten is apart huis-aan-huis verspreid, maar niet iedereen blijkt deze ontvangen te hebben. Zestig procent van de in woners die gereageerd hebben, vulden de vragen via internet in, veertig procent deed dat per post. Die antwoorden moeten nog hand matig verwerkt worden. De in zendtermijn is inmiddels gesloten en zal niet worden verlengd. Wet houder C.L. van Dis is blij met de respons. Die komt volgens hem overeen met de landelijke erva ringscijfers voor dergelijke enquê tes. De gemeente gaat de antwoor den analyseren om een nieuw beleid te kunnen opstellen. B. en w. wilden de kosten van de be graafplaatsen beter kunnen be heersen. De aspiranten- en de juniorenploeg van de jeugdbrandweer Sint-Phi- lipsland hebben zich geplaatst voor de halve finale van de landelijke brandweerwedstrijden. Op een kwalificatiewedstrijd in 's- Gravendeel (gemeente Binnen maas) werden de Thoolse aspiran ten zaterdag eerste, terwijl de junioren in hun klasse de derde prijs in de wacht sleepten. Vooral bij de aspiranten was het spannend, want Sint-Philipsland had slechts één puntje meer dan de nummers twee en drie. Alle ploegen gingen meteen na hun wedstrijd naar huis. De officiële prijsuitreiking was afgelast uit piëteit met drie in Eel- de omgekomen brandweerlieden. Waarschijnlijk speelt de jeugd brandweer de volgende wedstrijd op 14 juni in Krimpen aan de kis sel. De toerekening van (grond)kosten aan het project wordt als derde punt betrokken bij het onderzoek naar het tekort van 7 ton bij de nieuwbouw van het gemeentehuis in Tholen. Dat hebben de opposi tiepartijen ABT, CU en RFT in een gezamenlijke verklaring be kend gemaakt. Voor onderzoek naar de financiële kant van de btw-fout is al een externe deskun dige aan de slag gegaan.Voor de bestuurlijke kant (wie is er verant woordelijk) is nog geen onderzoe ker gevonden, maar er vinden al wel gesprekken plaats met advi seurs. Nu de meerderheid van de gemeenteraad niet voor een onaf hankelijk onderzoek voelt, moeten de drie oppositiepartijen de kosten Tamara Eshojf, Gerianne Ponse en Marleen van Gurp v.l.n.r. wachten woensdagochtend vergeefs op een bus bij de halte aan de Provincialeweg in Sint-Maartensdijk. Anders is het voor de 18-jarige Ge rianne die naar het Hoorbeeck col lege in Goes moet. Ze wacht op bus 44 die om 12 over zeven zou ver trekken naar Goes. Met die bus is ze om acht uur op haar bestem ming, maar nu staat ze nog op het vertrekpunt en is het al bijna kwart voor acht. Ze had er wel over gele zen, zegt ze. „Maar mijn moeder zei: misschien doen ze het niet hier. Dus ben ik maar gaan kijken." Ze komt van een koude kermis thuis. Ze had juist een themaweek voor de studierichting sociaal pe dagogisch werk: Jij en de ander. De ander is in dit geval Connexxion en die laat verstek gaan. „Het is heel vervelend. Ik zal nu zelf moeten zoeken naar vervoer. Ik weet het niet. Ik denk dat ik maar thuis blijf want als ik nu ga vragen aan ie mand om me naar Bergen te bren gen en ik moet daarna nog met de trein, dan duurt dat veel te lang. Marleen van Gurp (15 jaar) zit op het Calvijn college in Goes. De derdejaars vwo-leerlinge wist het wel van de staking. „Maar ik dacht laat ik maar even gaan kijken." Ze denkt dat ze maar naar huis gaat en thuis blijft. Ze mist daardoor zes uren les. De vakbonden FNV Bondgenoten, CNV Bedrijvenbond en vakbond de Unie eisen meer loon voor de chauffeurs: 3,5 pro cent en een structurele verhoging van de eindejaarsuitkering met een half procent. Ook eisen ze een be tere beloning voor jonge chauffeurs. De onderhandelingen zitten al vier maanden muurvast. De werkgevers zeggen dat er alleen geld is voor meer loon als ook de productiviteit omhoog gaat. Zo zouden chauffeurs het eerste kwar tier van hun doorbetaalde pauze moeten opgeven en volgens een flexibeler rooster moeten werken. Als ze dat zouden doen, dan kun nen ze de komende drie jaar een loonsverhoging van 11,5 procent tegemoet zien. Maar de bonden gaan daar niet mee akkoord. Bij de ochtendploeg van elf chauffeurs die zich bij de stalling in Sint-Maartensdijk melden, bleek één werkwillige. Herman Opmeer van Connexxion: „Alle chauffeurs komen om zich te laten registreren. Dat heeft te maken met het uitbeta len van het loon. De stakers krijgen geen loon en laten zich inschrijven bij de bond." Volgens chauffeur Bert Stolk uit Sint-Maartensdijk was de sfeer ontspannend. Hij zou om tien voor zes beginnen. „Toen werd er al niet meer gereden. Ook niet in Bergen op Zoom. Er was een chauffeur die geen lid is van de bond en wel wilde rijden. Alles ligt stil." Er zijn in totaal 18 chauffeurs die de diensten draaien vanuit de smal- stad. De meesten zijn lid van FNV Bondgenoten, zegt hij. Stolk hoopt dat het met een staking van twee dagen over is, zucht hij. „Het is twee stappen vooruit en drie stap pen terug." Hij vindt het wel verve lend voor de mensen die op de hal te staan te wachten. „Maar er is wel op gerekend door de meeste mensen." Omdat er maar één chauffeur was die wel zijn dienst wilde rijden, heeft Connexxion besloten geen enkele bus te laten rijden. Opmeer: „Als je maar een of twee bussen kan laten rijden is het voor de reizi ger ondoenlijk om een aansluiting te vinden of om weer terug te rei zen. Er zit dan geen regelmaat in. Je kan dan mensen niet laten wach ten op een bus die niet komt." Hoe het met de middagploeg was gesteld, was hem nog niet duidelijk. Ook ambtenaar Peter van Rooij staat bij de halte. Hij neemt ge woonlijk de 108 van twaalf voor acht, maar is er zeker van dat die niet zal komen. „Nee, ik heb vorige week verschillende chauffeurs ge sproken. De meesten zouden mee doen." Hij nam geen risico en vroeg een collega uit Stavenisse om een lift. Sinds het nieuwe gemeentehuis in Tholen staat, is Van Rooij een vaste klant. Wel is er een bus van de AMZ (ingehuurd door Connexxion) die naar Krabbendijke rijdt. De Koek uit Halsteren reed r.iet. Toch zijn het voornamelijk scholie ren die er last van hebben al is het veel minder druk dan in andere we ken. Op het Calvijn college is de derde klas op kamp, de vierde klas- sers hoeven niet naar school, maar kunnen komen als ze vinden dat ze nog bijles nodig hebben voor het examen. Directeur P. Kunst: „We hebben geen enkel probleem gehad door de staking. De meeste leerlin gen komen op de fiets. Er was één leerlinge uit de tweede klas die uit Dinteloord komt, maar die is met het kleine busje gekomen met leer lingen uit Dinteloord die op de Eben Haëzer school zitten. Die was an ders wel op de lijndienst aangewe zen." Op het Westerpoort college zijn de eindexamenkandidaten niet aanwe zig. De derdeklassers zijn op stage. Ook hier zijn geen leerlingen die vanwege de staking verzuimen, zegt directeur W. Dominicus. „Er waren alleen een paar leerlingen die eerst met de bus zouden komen en toen op de fiets zijn gestapt omdat de bus niet reed en later op school kwa men." Dominicus herinnert zich dat er vier jaar geleden ook een staking was en dat er toen ook geen proble men waren. „En nu hebben we ook van de stageadressen waar zo'n ze stig leerling actief zijn, geen mel dingen dat ze te laat waren. Sander Vroegop moet naar 't Rijks. Hij heeft al bellend een oplossing gevonden. Zijn moeder zal hem brengen. Samen met Luc van Riet en Jessy Lindhout. Op Tholen en Sint-Philipsland komen er maar liefst vijftien aed-appara ten bij die ingezet kunnen worden bij hartproblemen. De aed-dichtheid neemt daardoor sterk toe, want alle huisartsen hebben al zo'n apparaat. Verder zijn er twee in Sint-Annaland (zorgcentrum de Schutse en Cl000), 1 in Stavenisse en Sint-Philipsland bij de EHBO-afdeling en 1 bij de Rode Kruisafdeling Tholen. Dat brengt het totaal op 27 aed-apparaten. De gemeenteraad heeft 30.000 euro uitgetrokken voor de aanschaf van 15 aed's en buitenkasten. Zo komt er bijvoorbeeld voor de aed bij de Cl000 in Sint-Annaland een buiten- kast, zodat het apparaat dag en nacht bereikbaar is. Er wordt daarbij een zeker risico genomen van eventuele vernieling, maar het gemeentebe stuur laat de directe beschikbaarheid zwaarder wegen. Men hoopt ook dat het gezond verstand zegeviert omdat de aed's levensreddend kunnen zijn wanneer mensen met een hartaanval of hartstilstand te maken krijgen. De gemeente betaalt ook het jaar lijks onderhoud van de apparatuur en de opleiding van vrijwilligers. Hiervoor wordt 5000 euro per jaar beschikbaar gesteld. De vrijwilli gers moeten dan wel akkoord gaan met een jaarlijkse herhalingscursus om de aed-vaardigheid op peil te kunnen houden. De gemeente legt een lijst aan welke vrijwilligers er beschikbaar zijn voor aed-inzet. Dit is een vereiste als men een opleiding aed/reanimatie wil volgen via de ge meente, die alles betaalt. De plaatse lijke EHBO-verenigingen en het Thoolse Rode Kruis verzorgen deze opleidingen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de cursus van de Hart stichting. De gemeente werkgroep in heeft een het leven speciale geroepen om dit plan voor te bereiden en uit te werken. Namens het Rode Kruis hebben Jany Boogaard uit Sint-An naland, Bert Stolk uit Sint-Maar tensdijk en Chris de Neeff uit Scherpenisse hierin zitting. Na mens de EHBO zijn vertegenwoor digd: Henk van Driel uit Tholen, Tinus de Rijke uit Stavenisse, Lian- ne Guequièrre en Alie Weggemans uit Sint-Maartensdijk, Sylvia Men- heere en Corina Dekker uit Sint- Annaland, Pieter den Braber en Hans Duine uit Sint-Philipsland. Namens de gemeente begeleidt Jac queline Deurloo de werkgroep. De plaatsen waar aed-apparaten ge plaatst gaan worden of al hangen zijn: Anna Jaeobapolder: aan de bui tengevel van Óns Dorpshuis, naast de voordeur. Sint-Philipsland: aan de buitenge vel van tandartsenpraktijk Bomas in de Schoolstraat en bij zorgcen trum de Rozeboom in de Een- drachtstraat. Tholen: aan de buitengevel van het nieuwe gemeentehuis nabij de in gang, ruimte van pinautomaat van de Rabobank aan de Brugstraat, aan de buitengevel van Meulvliet nabij de ingang aan de Zoekweg, zorgcentrum Ten Anker in voorpor taal en op een nog nader te bepalen plaats in de wijk Waterfront. ZIE VF.RDF.R PAGINA 7 Alle acht plaatselijke kiesverenigingen van de SGP worden voor de zomer vakantie samengevoegd tot één afdeling voor de gehele gemeente Tholen. „We hebben nieuw elan nodig", zegt Chris van 't Hof uit Sint-Philipsland. Hij is al 25 jaar voorzitter van de plaatselijke kiesvereniging en heeft de teruglopende belangstelling van nabij meegemaakt. „Toen Sint-Phi lipsland nog een zelfstandige ge meente was, hadden we 60 tot 70 mensen op onze vergaderingen. De plaatselijke politiek werd uitvoerig besproken. De betrokkenheid was groot. Nu komen er nog maar 15 tot 20 mensen. Het wordt ook steeds moeilijker om bestuursleden te krij gen als er vacatures ontstaan. Je kunt zo niet blijven voortsukkelen. We hebben meer professionaliteit nodig en meer betrokkenheid." Daarom heeft Sint-Philipsland het initiatief genomen om de mogelijk heden van een fusie te onderzoeken en dat verzoek is goed onthaald. De meerderheid van de acht kiesvereni gingen heeft ingestemd met het sa mengaan. Met de afdelingen die aar zelen, wordt gesproken om ook aan te sluiten. De kleinste SGP-kiesver- eniging is Scherpenisse met 32 le den, Tholen is de grootste met 180 leden. Totaal heeft de SGP op heel Tholen en Sint-Philipsland 503 le den. „Sommigen vrezen verlies van betrokkenheid en de afstand wordt inderdaad wat groter", erkent Van 't Hof. Er staan volgens hem echter ook diverse voordelen tegenover. „Je kunt gemakkelijker een spreker uit nodigen voor 100 dan voor 25 men sen. Het streven is er juist op gericht om de betrokkenheid, die afgeno men is, weer te stimuleren. Natuur lijk moet je niet vervreemden van de achterban. Daarom is er in elke plaats een contactpersoon nodig." Van 't Hof wil bij de vorming van het bestuur voor de nieuwe afdeling vooral kijken naar kwaliteit en des kundigheid. „Het liefst ook met een spreiding naar kerkgenootschap en woonplaats, maar professionaliteit staat voorop. Het nieuwe bestuur zal ook meer betrokken worden bij het werk van de SGP-fractie in de ge meenteraad." 7.1 F. VERDER PAGINA 7 Berna Kousemaker uit Tholen zingt in de Grote Kerk Perry Snoep van WHS maakt drie doelpunten Corine Jansen uit Tholen gaat op fietsvakantie EN VERDER... Kapitein Dirk Geuze uit Poortvliet actief op zendingsschip Aanpak bruine rat al jaren vruchteloos Nestaan in Tholen viert 40-jarig bestaan SCHOONHEID IS MACHT: EEN GLIMLACHJE IS HAAR ZWAARD Dit nummer bestaat uit 16 pagina's zelf betalen. „Het mag duidelijk zijn dat dit de nodige complicaties met zich meebrengt", zeggen ABT, CU en RFT. Toch spannen de drie partijen zich in om de re sultaten van het onderzoek uiter lijk 1 juli van dit jaar beschikbaar te hebben. De informatie die de raadsleden van b. en w. hebben ontvangen, is volgens de oppositie ontoereikend. „Je hoort zoveel verhalen, ook ten aanzien van de grondkosten, maar niemand kan het op een rijtje zetten. Daarom is het onafhankelijke onderzoek ab soluut nodig", zegt ABT-fractie- voorzitter Hans Boulogne. AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeetand.nl/abdijnieuws. Geen» «internet* Bel wo®r een atörufc van AbSMNietf hel ariformabeoenimm 0158-431400. Voor ofticieSe mededelingen zie ook etde»>: i» cM fa ;,WI:B Jciaini Naeuwe Burg 42. Poslbur» 4001. Advertentie I.M. Vanaf zes uur kon er gestart worden bij de SPS-kantine aan de Deestraat, maar om kwart voor zes had zich daar al een flinke menigte verzameld. „Het was, zo als gebruikelijk, even hectisch", zegt Henk Vane van de wandelorganisatie. Dit samenwerkingsverband van Excelsior, SPS, Oranjecomité en Plattelandsvrou wen organiseert de wandeldriedaagse inmiddels voor de zesde keer. Er hadden zich 180 deelnemers tevoren aangemeld. Geen wonder, want dat was een euro daalder goedkoper dan wanneer iemand zich ter plekke opgaf. Uiteindelijk ver schenen ruim tweehonderd wandelaars aan het vertrek, meldt Petra Hage. Dik vijftig minder dan vorig jaar. Vane zoekt de oorzaak in de voorafgaande weken, met Hemelvaart, Pinksteren en de meivakantie. Maar zijn insteek is om degenen die wél meedoen, drie plezierige avonden te bezorgen. Het gros van de wandelaars koos voor de korte route van vijf kilometer, de tien werd door dik zeventig mensen gelopen. Bij het vertrek kregen alle kinderen een snoepzak mee. En onderweg was er voor iedereen ook nog een appel. De eerste avond voerde de route via de Langeweg en de Engelaarsdijk naar de Paas- dijkweg, en via Zuidplantsoen en Stoofstraat terug. De tien kilometer maakte een lus door de Noormans-, Rand- en Bitterhoekseweg. Vanavond begeleidt Ac celerando de wandelaars op het laatste stuk van de route. Dan is er voor alle deelnemers een medaille, en een attentie voor zowel de oudste als de jongste wandelaar. De komende weken staan vijf avondwandelvierdaagsen op het programma. Op maandag 19 mei begint het evenement in Oud-Vossemeer. Een week later, op 26 mei, is Sint-Annaland aan de beurt. Op 2 juni volgt Sint-Philipsland. 16 juni Tholen en 23 juni Sint-Maartensdijk. Wandelaars van alle leeftijden in Poorh'liet, die zich op de Paasdijkweg een appel prima lieten smaken. '-Ë -6

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1