Thoolse componist bij religieus erfgoed Bezoeker moet keuze maken uit groot aanbod op Kunstroute den Engelsman qtvan Driel 'Café De Pomp is goed voor de de leefbaarheid van Stavenisse' Caroline van Doorn in cliëntenraad Lievensberg Hersteld gaat niet in beroep Opvoedcursus Waarheidsquiz in streekmuseum Mei-actie Donderdag 8 mei 2008 Thoolse met ervaring in ziekenhuiswereld Vijf cursusavonden geestelijke verdieping in de Wingerd Nehalennia 7 Waterput Orgelmuziek Acht cursusavonden streekgeschiedenis Atelier de Grebbe aan Dalemsestraat tijdelijk dicht na brandje op dak Voor elk wat wils. Zo zou de Kunstroute in Tholen om schreven kunnen worden. Op Koninginnedag was er weer veel te zien en te beleven. Muziek, beeldende kunst, poëzie, zang, theater, de bezoekers hadden een ruime keus. Er was zoveel dat het ondoenlijk was alles op één dag te zien. Atelier De Grebbe aan de Dalems estraat werd tijdelijk gesloten nadat er brand was gecon stateerd in het dak. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bruine kroeg aan Voorstraat van Marc van Prooijen en Rianne van den Berg Jong en oud bezoeken café De Pomp van Marc van Prooijen en Rianne van den Berg aan de Voorstraat in Stavenisse. En dat is ook precies wat het stel voor ogen had toen ze de bruine kroeg half februari openden. De jongste bezoeker is zestien, de oudste is 78 jaar. „En al les wat er tussen zit", zegt Rianne. Voor haar en Marc is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Het café is goed voor de leefbaarheid van Stavenisse, zegt Van Prooijen. Positief Meevaller Caroline van Doorn-van Gurp uit Tholen is benoemd tot lid van de cliëntenraad van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Zij is daarmee de tweede Thoolse vertegenwoordiger in die cliëntenraad naast Annie Deurloo-van de Velde uit Tholen. De raad is gesprekspart ner van de raad van bestuur. Zo heeft de raad geadviseerd over meer kindvriendelijkheid van de poliklinieken en bouw- en automatiserings zaken. Verder beweegt de raad zich actief richting cliënten en onder houdt zij contacten met diverse geledingen binnen het ziekenhuis. Het nieuwe lid Caroline van Doorn rondde 20 jaar geleden haar oplei ding hbo-verpleegkunde af in Goes. Ze sloeg daarna een andere weg in, want via de heao en een studie be drijfskunde, ging de uil Sint-Maar tensdijk afkomstige Caroline aan de slag in de ingenieurs- en advieswe reld. „In al die jaren is de gezond heidszorg mij echter blijven boei en", vertelt de Thoolse. „Aan de zijlijn heb ik met belangstelling de ontwikkelingen in de zorg gevolgd. Vanaf 2003 heb ik het roer, gezien de gezinssituatie, omgegooid. Ik ben mij onder anderen gaan bezig houden met vrijwilligerswerk bij het Rode Kruis, de Rabobank en het Jeroen Bosch ziekenhuis in 's Her togenbosch, waar ik twee jaar lid en secretaris van de cliëntenraad was. Evangelist Arjan Baan komt vijf avonden naar de Wingerd in Tho len voor een betere toerusting van christenen. Er worden vanaf 14 mei allerlei thema's behandeld over geestelijke verdieping en groei. Soortgelijke bijeenkomsten vonden al in Veen plaats en nog steeds in Apeldoorn, Ede en Bodegraven. Voor de eerste bijeenkomst, die om De Hersteld Hervormde Gemeenten van Sint-Maartensdijk en Poortvliet gaan niet in hoger beroep. De rechter stelde ze 12 maart in het ongelijk naar aanleiding van het proces dat ze hadden aangespannen tegen de Pro testantse Kerk in Nederland (PKN). Een en ander vloeide nog voort uit de kerkscheuring van 1 mei 2004. Toen ging de Nederlandse Hervorm de Kerk een fusie aan met de Gere formeerde Kerk en de Lutherse Kerk. Een aantal bezwaarden konden zich daarin niet vinden en stichtten een eigen kerkgenootschap. De Her steld Hervormde Gemeenten Sint- Annaland en Tholen hebben niet meegedaan aan het proces. Het dage lijks bestuur van de Hersteld Her vormde Kerk en de begeleidende ad- Allévo organiseert themabijeen komsten over opvoeden. Deze zijn bedoeld om ouders van baby's en peuters informatie te geven en zich zekerder te laten voelen over de aanpak van hun kinderen. De een malige bijeenkomsten vinden plaats in Tholen en de meest dichtstbij zijnde overige locaties zijn Krab- bendijke en Zierikzee. De cursussen zijn voor beide ouders te bezoeken. 'Omgaan met baby's', voor ouders met kinderen in de leeftijd van 0 tot 1,5 jaar vindt 19 mei van 9.30 uur tot 11.30 uur plaats in Tholen. Die- De laatste 2,5 jaar besteed ik veel tijd aan de watersportvereniging Sint-Annaland. In eerste instantie als projectleider en op dit moment als secretaris." In 2006 verhuisde ze van Liempde bij Den Bosch naar Tholen. „Jam mer genoeg moest ik toen mijn taak in het ziekenhuis vervroegd neerleg gen. Een boeiende functie, vooral door de vele veranderingen door fu seren en nieuwbouw. Met veel ple zier heb ik in die periode de ge meenschappelijke belangen van de cliënten behartigd." Caroline kijkt dan ook uit naar haar nieuwe taak in Lievensberg. De Thoolse vindt het fijn dal ze haar kennis en ervaring kan inzetten om het cliëntenbelang in het Bergse ziekenhuis centraal te stellen. acht uur in het hervormd vereni gingsgebouw, Nieuwe Pad 1 in Tholen begint, is het thema 'ge loofszekerheid: ben jij verzekerd?' Voor de tweede toerustingsavond op 21 mei is het onderwerp: 'zon debelijdenis, hoe doe ik dat?' De andere thema's zijn 'Bijbellezen' en 'Bijbelstudie' (11 juni) 'hand reikingen voor stille tijd' (18 juni) en de op de vijfde en laatste bijeen komst van 25 juni: wie ben ik in Christus. De avonden zijn vrij toe gankelijk voor jong en oud. Vrij willige bijdragen zijn welkom ter bestrijding van de onkosten. vocaten adviseerden de deelnemende gemeenten dringend niet in hoger beroep te gaan omdat verder proce deren een tijdrovende en geldverslin dende zaak is. Sint-Maartensdijk en Poortvliet hebben dat advies overge nomen, evenals een groot deel van de betrokken gemeenten. In Sint-Maartensdijk hebben kerken raad, kerkvoogdij en stichting ver mogensbeheer binnenkort een ge sprek met de commissie van bijzondere zorg van de PKN naar aanleiding van de ledenontvlechting. Poortvliet heeft dat al achter de rug, maar ondanks de eerdere optimisti sche verwachtingen van kerkvoogd M. Bijl is er geen overeenstemming bereikt. Het gaat hierbij onder andere om de eigendomsituatie van kerkge bouw en pastorie. „Van commissies en rechters hebben we weinig meer te verwachten", zegt de kerkenraad van de Hersteld Hervormde Ge meente Poortvliet. zelfde dag is 's avonds om 19.30 uur tot 21.30 uur in Krabbendijke een cursus over kinderen van 1,5 tot 4 jaar: Omdat ik het zeg. Voor dezelf de leeftijdscategorie kunnen ouders op 20 mei de cursus 'Peuters, lief maar lastig' volgen. Deze is ook in Tholen en duurt van 19.30 uur tot 21.30 uur. Thoolse ouders kunnen voor 'Zo zijn onze manieren' (1,5 tot 4 jaar) kiezen uit twee locaties: 19 mei in Zierikzee en 21 mei in Krabbendijke, beide avonden van 19.30 uur tot 21.30 uur. Meer infor matie over de themabijeenkomsten is te vinden via www.allevo.nl of 0113-249111. Alleen al in het voormalige stad huis aan de Hoogstraat was van elf uur 'ochtends tot ruim na zes uur 's middags muziek en zang te horen. Alleen voor het wisselen van de muzikanten werd vijf minuten tot een kwartier ingeruimd. De bezoe kers troffen het op de twaalfde edi tie van de Kunstroute met het weer. Vooral 's middags klaarde het op en was het zonnig. Er deden maar liefst 26 kunstenaars en hobbyisten mee. Aan de Dalemsestraat deed ook Marianne van der Meer-Witte mee. In haar atelier de Grebbe toonde ze schilderijen. Toen daar tegen drie uur 's middags bezoekers langs kwamen moest de deur dicht omdat de brandweer in aantocht was van wege brand in het pand. Bij het re pareren van de goot (solderen) aan het dak van de Grebbe was onder de pannen brand ontstaan. Een voorbijganger zag rook onder de pannen komen en waarschuwde eigenaar W. van der Meer. Hij pro beerde met een brandblusser vanaf het dak op het belendende perceel het vuur - dat niet zichtbaar was - te bestrijden. Er bleef rook vanonder de pannen komen. Het was voor hem niet mogelijk om van binnen uit de brandhaard te vinden. Er werd alarm geslagen. Tot de brandweer arriveerde werd nog vanaf een trap met een tuins lang water op het dak gespoten. Het was geen performance op de Kun stroute, maar een noodgreep om er ger te voorkomen. Een van de om standers riep dat iedereen uit het pand moest komen en dat de eige naar gas en elektra af moest sluiten. De brandweer was snel te plaatse. Van binnen was niets te zien. Na het losmaken van een aantal pannen bleek dat de balk achter de goot was gaan smeulen. Er werden twaalf pannen weggehaald. De spuitgasten zetten één straal hoge druk in om de brand te blussen. Met een camera die de warmte kan me ten, zag de brandweer dat de hitte in de balk afnam. Het leverde enige waterschade op maar het atelier kon na ongeveer drie kwartier weer voor het publiek worden geopend. Natte plekken aan de muur herinnerden aan de inzet van de brandweer. De meeste be zoekers hadden daar geen erg in en bekeken het werk van de kunste naar, waaronder tekeningen en aquarellen. In de Kerkstraat 10 toonde Maria Suijkerbuijk schilderijen, voorna melijk realistisch weergegeven stil levens, flessen, schalen en fruit. Ze had de hele kamer tot haar beschik king gekregen. Die was nagenoeg geheel ontruimd zodat het - vers trekt door de eenheid in haar werk - leek op een klein museumpje. Ze was zelf aanwezig en vertelde over haar werk. In de Hoogstraat expo seerde Emmy van der Klooster in het pand van Boelhouwers op de hoek met de Botermarkt. Schilde rijen van bekende en minder beken de muzikanten. Van der Klooster gebruikt niet veel kleuren voor de portretten. Veel grijstinten, met een losse toets aangebracht. In het voormalige stadhuis trad 's middags het vocaal ensemble BZB van Sarien Bout op. De dames gin gen op zoek naar Nehalennia, de Romeinse godin van de handel en scheepvaart. In de provincie ston den verschillende altaarbeelden. Be gin jaren zeventig viste Kees Bout uit Tholen er een aantal op. De eer ste in de buurt van Colijnsplaat. Ze staan nu in Leiden (in het volken kundig museum) en in het Zeeuws Museum in Middelburg. De vinder zat zelf ook in de zaal die tot de laatste stoel bezet was. Het koor vis te er ook een op, uit de netten van de Thoolse vissers. Ondanks dat de mi crofoon het niet deed en de piano ontstemd raakte (door de tocht via de openstaande deur), bracht het ne genkoppige ensemble een geva rieerd repertoire. Van Daar was laatst een meisje loos (canon) tot de ballade over Molly Mallone. Sarien betrok ook haar grootouders in de zoektocht naar Nehalennia die vaak met een mand en een hondje is afge beeld. Ze had portretten van haar grootouders meegebracht en vertel de hoe haar opa op een hoogaars de Oosterschelde op voer om vis te vangen. En wel een week weg was terwijl haar oma met de kinderen thuis het huishouden deed en de kinderen opvoedde. Annette Hendrikse (afkomstig uit Sint-Maartensdijk) zorgde voor een primeur door een tekst in dialect van Arie de Vict uit de smalstad te zingen 'Ier an den diek', naar een tekst van Blof. Ook hij was aanwe zig. Behalve zang werd er ook voorgedragen, Wil de Goffau-van Kaam las een gedicht voor van Jaap de Jonge over vissen uit de bundel Tholen land van wind en water. Op de Markt waren in het huis van wethouder Marianne Velthuis en haar man Pieter Mulder foto's te zien uit Burkina Faso, het Westafri- kaanse land waar haar dochter woont en werkt. En waar de jonge- renraad Tholen geld voor inzamelt om er een waterput te kunnen slaan. Velthuis en haar man bezochten het land enige malen en maakten er prachtige foto's. Van de Peul en de Touareq, de volkeren die in het land wonen. Portretten maar ook straat beelden. Onder meer van uitgelaten schooljeugd in hun schooluniform. En mannen die in het avondlicht op een bankje buiten zitten te eten te gen de achtergrond van een lemen hut. Ze lieten er kaarten van maken die bezoekers konden kopen. De opbrengst is voor het project. Het stel bracht ook kunstnijverheids- producten mee en potjes crème de cacao, een smeerseltje tegen ruwe handen. In de Oudelandsestraat had beeld houwer Gozewijn Deville aan het eind van de middag al enige beel den verkocht. Hij gebruikt voorna melijk lindehout voor zijn koppen. Hij deed voor het eerst mee en was zeer te spreken over de aanloop. Deville had zijn woonkamer er sfeervol voor ingericht. In het mid den van de kamer stond een stuk van een boomstam. Oud, gespleten en verweerd. Maar daar binnenin een brandende kaars. Muziek van een 16de eeuwse Thoolse componist zal te horen zijn tij dens de Zeeuwse opening van het jaar van het religieus erfgoed, vrijdag 16 mei in de Sint Willibrordusbasiliek te Hulst. Later dit jaar, in de cember, wordt dezelfde muziek ook uitgevoerd in de Grote Kerk in Ghiselin Danckerts' geboorteplaats. Danckerts was van 1538 tot 1565 stichting Kerkelijk Kunstbezit Ne- verbonden aan het koor van de Six tijnse kapel in Rome. Hij was naast zanger ook schrijver en componist en diende onder de pausen Paulus III, Julius III, Marcellus II, Paulus IV en Pius IV. Van hem is een be perkt aantal werken overgeleverd. Eerder dit jaar voerde het Middel burgs Kamerkoor het achtstemmige motet Letamini in Domino uit. Stu dium Chorale - een professioneel kamerkoor - zal in Hulst meerstem mige muziek van Danckerts uit de Renaissance ten gehore brengen. Datzelfde doet het koor op 12 de cember in Tholen. Aan de opening van het Jaar van het religieus erfgoed werken verder mee bisschop Van den Hende van Breda, professor Van Lieburg (hoogleraar in de geschiedenis van het protestantisme), professor Cle ment (hoogleraar muziekgeschiede nis), directeur Van der Sterre van de derland en gedeputeerde Van Wave- ren. Verhalen met een religieuze achtergrond worden in Hulst verteld door de heren De Vries, Ivens en Coban. Studium Chorale is ook op 15 no vember in de Thoolse Grote Kerk. Dan werkt het mee aan een program ma met koor- en orgelmuziek uit de 20ste en 21ste eeuw. De Zeeuwse componisten/organisten Margreeth de Jong en Daan Manneke voeren hun eigen werken uit. Andere cultu rele evenementen in het kader van het Jaar van het religieus erfgoed zijn: een carillonconcert door Geert D'Hollander in Sint-Maartensdijk of Tholen, en in de loop van het jaar een fototentoonstelling 'Cultuur We reldbeeld Religie' en beeldende kunst 'Geloven in?'. De heemkundekringen Philippuslandt en Stad en Lande van Tholen, het ge meentearchief van Tholen en de stichting cultureel erfgoed Zeeland organi seren in september een cursus streekgeschiedenis. Op acht maandagavon den in september, oktober en november komen er onderwerpen aan de orde als verdronken dorpen, gebouwde omgeving, landbouw, kerkgeschiedenis, museum en Thools archief. Diverse docenten komen daarvoor in actie. Aan melden is mogelijk bij Anja Neele, tel. 0167-573119 ofjneele@xs4all.nl Bezoekers van streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland kunnen dit seizoen meedoen aan een waarheidsquiz. „Ze krijgen een papier met daarop tien stellingen over dingen in het museum en moeten aangeven of die waar zijn of niet", legt bestuurslid Olga Molegraaf uit. Groot en klein kan er aan meedoen. Maandelijks wordt een winnaar getrokken. Op de openingsdag yan het museum, 5 april, waren er veertien deelnemers. Lydia de Pater uit Krabbendijke kwam als winnaar uit de bus. De resterende dagen van april deden ruim dertig bezoekers mee aan de quiz. Hiervan was, na loting. Mark Maas uit Halsteren de winnaar. Beiden wonnen een VOC-spel. Atelier de Grebbe aan de Dalemsestraat in Tholen ging ongeveer drie kwartier dicht nadat er in het dak brand was geconstateerd. Bij aankoop van een rok ontvangt u nu 1 5,- euro korting op een jasje, blouse of pullover". Bij aankoop van een jack een dubbele vermelding op uw klantenkaart. Actie geldt tot zaterdag 17 mei. Actie geldt niét op eerder gedane aankopen. niet i.c.m. de klantenkaart www.denengelsmanenvandriel.nl wanden en houten deuren. Voor die wand zijn volgens de uitbaters wel vier tekeningen gemaakt. „Het moest er leuk en gezellig uit zien. Het moest functioneel zijn maar ook een warme uitstraling hebben. We hebben aan staldeuren gedacht, maar ook aan een harmo- nicawand." Het pand is beneden van voor tot achter onder handen genomen. „Behalve de vloer en het plafond hebben we alles zelf gedaan. Zo hebben we alle wanden dubbel geïsoleerd. We zijn er vele maan den mee bezig geweest. We heb ben wel veel hulp gehad van vrienden en kennissen." Ze be dachten bijna alles zelf. Maar ook namen ze tips over van de mensen die hielpen. Ook aan de buitenkant is de gevel voor een deel opgeknapt. Zelfs de plint (de strook cement onder het raam) is opnieuw geschilderd. Aan de bar is plaats voor veertien gas ten. Aan de stamtafel wordt ge kaart en gedobbeld. Dan zijn er nog vier tafeltjes met stoelen en een biljarttafel. „Het is een tafel met wedstrijdafmeting. Als er een club wordt opgericht dan kunnen ze ook meedoen aan de competi tie. De ruimte is er voor aange past. Op deze manier willen we inspelen op de vraag. Het wordt al goed gebruikt. De dagen dat we open zijn, wordt er op gespeeld." Er staat ook een jukebox die met cd's werkt. Buiten mag De Pomp een terras voeren van 24 vierkante meter. De eigenaars hebben er banken neer gezet die vastzitten aan een tafel. „Met stoeltjes zouden we er min der zitplaatsen hebben. Bovendien worden de stoeltjes dikwijls ver plaatst en worden niet alle tafel tjes benut." Beiden hebben ervaring in de ho reca. Rianne bij haar ouders in het cafetaria dat aan de overkant was gevestigd en later café 't Blienkt werd. Het bestreek acht jaar van Marc van Prooijen en Rianne van den Berg richten zich op jong en oud en 'alles wat er tussen in zit'. Ze hebben al een drukbezochte Koninginnedagavond achter de rug. Café De Pomp wil een actieve rol spelen in Stavenisse. Niet al leen op Koninginnedag, maar ook op de jaarlijkse braderie en tijdens oud en nieuw. Ze denken er ook aan om af en toe eens een bandje of een zanger uit te nodigen. Er is plaats genoeg in de kroeg. Achter het cafégedeelte is nog een grote zaal die bij grotere evenementen gebruikt kan worden. Die ruimte heeft het stel te danken aan de Spar supermarkt die er in heeft ge zeten. Aan de stamtafel wordt dui delijk dat het pand al een rijke his torie heeft. Aan de wand hangt een oude foto waar de voorgevel op te zien is van Hotel van Kooten. Het is een afbeelding uit 1903. Toen waren er ook rijtuigen te huur. Daarvoor was het hotel café res taurant Zeeland. Na van Kooten heette het de Gouden Hengel. Mare en Rianne zochten naar een geschikte naam. „Café Zeeland vonden we veel te algemeen. Die naam wordt al zo vaak gebruikt." Ze kwamen op De Pomp omdat die ook een rol heeft gespeeld in de geschiedenis van het pand. „Veel mensen dachten aan een bierpomp toen we met de naam naar buiten kwamen", wijst Van Prooijen naar de tap aan de bar. „Maar het gaat om een benzine pomp die hier gestaan heeft. Coba en Tinus Moerland hebben hier gewoond. Vanaf 1958 zijn ze hier begonnen. Achteneenhalf jaar hebben ze hier in gezeten. De laat ste maanden zijn ze een benzine pomp gaan exploiteren. Vandaar de naam café De Pomp." Coba was dan ook degene die de zaak officieel mocht openen. Dat gebeurde door een echte pomp te onthullen die in de zaak staat. Co ba Moerland vond het een hele eer dat ze er voor gevraagd werd. De Texacopomp kan verlicht worden, maar geeft geen benzine. De brandstof komt nu uit de tap. Mare en Rianne wonen zelf sinds vorig jaar in het pand. Daarvoor woonden de ouders van Mark er. Bram en Lenie van Prooijen. Mark: „Ik wilde al lang iets voor mezelf beginnen. Vanaf het begin hebben we gezegd dat het een ge zellig bruin café moest worden voor mensen uit het dorp en voor jong en oud. Tot nu toe zijn de mensen positief." Van Prooijen is timmerman bij bouwbedrijf Van Prooijen in het dorp. Hij heeft zich bij de verbou wing van het pand uit kunnen le ven. Het is bijna vanzelfsprekend dat er veel hout in het etablisse ment is verwerkt. De lambrisering is van hout, de toog, maar ook de vloer. En de wand die het café scheidt van de feestzaal bestaat voor een groot deel uit houten haar leven, van haar 14de tot haar 22ste. Marc deed ervaring op in diverse horecagelegenheden. Rianne is weer helemaal in haar element nu ze weer klanten kan bedienen. „Ik heb dat altijd graag gedaan. Toen café 't Blienkt dicht ging, vonden mijn vriendinnen het fijn voor me dat ik in het weekend vrij was. Maar ik vond er niks aan. Ik miste het onder de mensen zijn." Ook Marc is graag onder de mensen. Hij is twee jaar bestuurs lid van de voetbalvereniging Sta venisse en hij is vrijwilliger bij de brandweer van Stavenisse. Ook is hij nog lid van de scheidsrechters- vereniging. Van Prooijen was veertien jaar actief als arbiter. Beiden beschikken ook over de benodigde horecapapieren. Rianne bezat de 'sociale hygiëne verkla ring' al toen ze nog in het café aan de overkant werkte. Mare slaagde voor zijn examen in februari. Een spoedcursus, zegt hij. „Het was best moeilijk en een meevaller toen ik het diploma thuis kreeg." Van beiden hangen de diploma's ingelijst bij de bar. Met De Pomp heeft Stavenisse nu drie horecabedrijven. De anderen zijn 't Pack'uus en café De Kleine aan de haven. Mare en Rianne spreken niet over concurrentie maar zien het meer als een aanvul ling. „Mensen kunnen nu kiezen waar ze heen willen. We zien er geen nadeel in. Het café is vier da gen per week open. Van woensdag tot en met zondag. Van half twaalf 's ochtends. Op woensdag, donder dag en zondag sluit het café 's avonds om half negen. Op vrijdag en zaterdag om twee uur. We kun nen makkelijker naar een later tijd stip gaan dan dat je van een laat tijdstip naar een vroeger tijdstip gaat. Misschien dat we deze zomer 's ochtends eerder opengaan. Het is nog een beetje aftasten." Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7