'In politiek is niets zo belangrijk als goede persoonlijke verhoudingen' Sweet Lies zingt Hey You voor popproject derdeklassers In vijver bij Wimpel zoeken duikers naar kind dat er niet is Fraztievoorzitterschap bevalt SGP-statenlid Goos Roeland Vier groepen leerlingen strijden voor Westerpoort award Donderdag 8 mei 2008EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Doorgeslagen Zijn verde periode als lid van provinciale staten bevalt Goos Roeland tot nu toe prima. De Sint-Annalander is ruim ten jaar voorzitter van de - sterk vernieuwde en verjongde - fractie van de SGP. „Het was een nieuwe uitdaging voor me. Na twaalf jaar specialist te zijn ge weest, kan ik nu breder bezig zijn." Verhoudingen goed Maatschappelijk debat Eerste Kamer Ook oud-brandweermannen Kees Kosten en Jorian van Duuren helpen mee Oud-brandweerman en ambulancechauffeur Kees Kos ten uit Sint-Philipsland heeft nog geen droge sokken aangetrokken. Hij staat maandagavond rond kwart voor acht naast de vijver aan de Eendrachtstraat. Kosten is een van de mannen die als eersten de vijver afzochten naar een drenkeling, een kind van 'een meter tot een meter tien groot'. Er is niemand gevonden. Ook niet nadat de duikploegen van Tholen en Goes het troebele water in de kom tussen het woonzorgcentrum de Rozeboom en dorpshuis de Wimpel hebben doorzocht. Uitgesloten Zwaar Geschut geren' samen met CDA en SGP - red.). Hoewel de verliezers in de statenvergadering 'wat stoom heb ben afgeblazen', zoals Roeland dat omschrijft, zijn de goede onderlinge verhoudingen tussen de fracties vol gens hem gebleven. „Dat is goed, want je bent er als statenleden voor de belangen van de inwoners van Zeeland. En verschillen op de spits drijven, daar is niemand bij gebaat. Hoewel het natuurlijk wél duidelijk moet zijn waar elke fractie voor staat." De verhoudingen binnen het college zowel als tussen de coalitie partners zijn goed. „Er is veel werk te doen en het oogsten moet nog ko men." Het statenlid zegt dat het stre ven van meet af aan is geweest om iedereen in de staten een beetje aan zijn trekken te laten komen. „Je kunt als coalitie de zaak natuurlijk op slot gooien. Maar je moet goede ideeën van anderen willen steunen." Niets is zo belangrijk in dc politiek als goede persoonlijke verhoudin gen, zegt Roeland. Als voorbeeld noemt hij de verhoudingen tussen Zeeland en Rotterdam op het gebied van de havens. De opstelling van de nieuwe voorzitter van Zeeland Seaports, de CDA'er Poppelaars (hij volgde mevrouw Le Roy van de Pv dA op), leidt in de ogen van de Sinl- Annalander tot een betere en nau were samenwerking tussen beide partijen. „Dat is voor de Zeeuwse havens van groot belang, want je bent voor een deel van Rotterdam afhankelijk." Hij stelt in dit verband dat de 'containerisering' nog steeds een hoge vlucht neemt. De WCT blijft wat hem betreft dan ook van belang. „Deze maand komt er een startnotitie." Een negatief punt bij de ontwikke ling van beleid vindt de SGP de Eu ropese regelgeving rondom vogel en habitatrichtlijn en Natura 2000, cn de manier waarop de Nederland se regering daarmee omgaat. „Ver eist wordt dat alle mogelijke nadeli ge gevolgen tevoren tot in detail uitgezocht worden. Uiteraard moet er aandacht zijn voor de natuur. Maar wij vinden dat de huidige re gelgeving te ver is doorgeslagen, dat ze dc economische ontwikkeling teveel belemmert", legt Roeland uit. Dat speelt niet alleen bij de WCT, maar ook ten aanzien van de mosselsector. „Die bedrijfstak staat als gevolg daarvan bijna op omval len." Provinciale staten hebben una niem een motie aangenomen waarin ze er bij partijen op aandringen om tot een voor iedereen aanvaardbare oplossing te komen. „De Tweede Kamerfractie van onze partij hoeven we niet meer van het belang daarvan te overtuigen. Bas van der Vlies is pas op werkbezoek geweest in Yer- seke." Alvorens zich herkiesbaar te stellen, had Rodand zich afgevraagd of hij - na twaalf jaar - nog scherp ge noeg wis om goed te kunnen func- tionerer in de provinciale politiek. Samen net Teun van Oostenbrugge uit Bruiiisse hoort de Sint-Annalan- der tot Je oudgedienden binnen de vijf mai sterke fractie. Na de ver kiezingen van maart vorig jaar. en de henerkiezing van routinier Ge orge vai Heukelom als gedeputeer de, zijrdrie nieuwelingen aangetre den. ,Het is fijn dat ik het vertroiwen heb gekregen om frac- tievooe.itter te zijn", zegt Roeland. „Verjoiging is goed, maar dit was erg ri'oureus. Er verdween een schat tan kennis en ervaring, en daarvair kwamen drie nauwelijks politie; ervaren mensen terug. Dan is het ïfwachten hoe dat gaat, hoe wel zi zijn geselecteerd op onder meer liveau en kennis." Roeland er vaart le verandering als verfrissend, zegt hj. „Ze hebben de hele verkie zingscampagne meegelopen en hun inbreig gehad in het verkiezings- progrimma." Met de twintiger Joan van Birg uit Axel heeft de SGP het jongse statenlid in de gelederen. „Vooaal naar de jeugd toe is dat van telang, hij kent hun leefwereld. En jugdzorg is een provinciale taak.' Roeland geeft aan dat er in de fractc plezierig wordt samenge- werk, de persoonlijke verhoudin gen ijn goed. Het terugbrengen van het antal statenleden van 47 naar 39 nsulteerde voor de SGP in een fracte van vijf in plaats van zes le den.„Dat is niet drastisch. Maar ik hooiom me heen wél dat het staten- werk door de jaren heen intensiever is geworden. Enerzijds moetje stuk ken lezen, anderzijds zijn er de con tacten met de samenleving. Dat wordt steeds belangrijker, maar be tekent wel een tijdsinvestering. Een statenlid is gemiddeld zo'n 20 uren per week kwijt aan het statenwerk", zegt Roeland. Was hij de afgelopen jaren gespe cialiseerd in een aantal onderwer pen, als fractievoorzitter moet de Sint-Annalander politiek ook breder kijken. En dat bevalt hem. Hij zit nog in één statencommissie, dc commissie ruimte, ecologie en wa ter. Daarnaast is de Westerschelde container terminal (WCT) zijn dos sier gebleven. Ook is Roeland twee de waarnemend voorzitter van pro vinciale staten, en maakt deel uit van het presidium. Hij doet er wat luchtig over: „In eerste aanleg is het presidium de agendacommissie voor de vergadering van provinciale staten." Maar in het overleg van de fractievoorzitters komen ook andere dingen aan de orde. Als voorbeeld noemt de SGP'er de notitie Onver- kende paden, over de gevolgen van de bevolkingsontwikkeling voor Zeeland. „Wat kan daarin de rol zijn van de staten." De nieuwe zittingsperiode van pro vinciale staten kende een roerig be gin. Bij de onderhandelingen voor een nieuw college van gedeputeerde staten vielen uiteindelijk PvdA en VVD buiten de boot ten gunste van Christenunie en Groenlinks (zij 're- Het Thoolse statenlid komt terug op de eerder door hem genoemde noti tie Onverkende paden. „De discus sie binnen de politiek gaat vandaag de dag over krimp. De gevolgen van de demografische ontwikkeling voor onder meer woningbouw en voorzieningen in Zeeland." Roeland legt uit dat vanaf het jaar 2025 de bevolking van onze provincie zal af nemen. Overigens verschilt die ont wikkeling per regio, voor Tholen/Sint-Philipsland gaat dat na melijk niet op. In een brede maat schappelijke discussie willen de sta ten in gesprek gaan met de inwoners, organisaties en instellin gen, en de uitkomsten gebruiken bij het ontwikkelen van lange termijn- beleid. „Vaak overheerst in de poli tiek de waan van de dag, maar dat is op dit punt duidelijk niet het geval", vindt Roeland. „Het ontwikkelde beleid kan de basis zijn voor de ver kiezingsprogramma's voor de vol Goos Roeland (links) en kandidaat-statenlid Dorst waren vorig jaar op een verkiezingsbijeenkomst van de SGP in het Calvijn college in Tholen. gende periode. En het kan een rol spelen bij het vernieuwen van het omgevingsbeleid, wat in 2012 aan de orde is." Maar ook gemeenten en andere organisaties kunnen, denkt het statenlid, met de uitkomsten van het debat hun voordeel doen. De SGP-fractievoorzitter noemt en kele andere zaken die de komende tijd spelen. Onder meer ten aanzien van het openbaar vervoer. „Je kunt een euro maar één keer uitgeven, dus moetje er zo slim mogelijk mee omgaan", meent hij. Doelgroepen- vervoer, zoals voor scholieren, vindt de Sint-Annalander een optie. Voor de staten blijft wat hem betreft het openbaar vervoer een punt dat blij vend aandacht verdient. „Als er klachten zijn. bijvoorbeeld proble men met verbindingen, dan horen we dat als statenleden graag. We zijn ten slotte volksvertegenwoordi gers." Voor het Krammer/Volkerak ziet de SGP'er een zoute variant als de toe komst. „Maar er moet wél een op lossing komen voor de zoetwater voorziening voor de landbouw, dat is ook door onze fractie inge bracht." Voor Roeland speelt hier niet alleen de algenprobleniatiek. zegt hij. „Je moet het in een groter geheel zien, de afvoer van water van de Rijn en dergelijke." Wat voor zijn fractie ook een speer punt is, is een betere aansluiting van het onderwijs op het bedrijfsleven. Het imago van 'mensen in overalls', mensen die met hun handen werken, zou opgekrikt moeten worden. Goos Roeland is nog de enige Tho- lenaar in provinciale staten, terwijl er vóór de verkiezingen nog vier Thoolse leden waren. De Sint-An nalander meent dat een evenredige vertegenwoordiging van de ver schillende regio's goed zou zijn, om te voorkomen dat de politieke aandacht voor een gebied vermin dert. Maar tegelijkertijd zegt hij, dat een individueel statenlid een ge bied niet kan voortrekken. „Dat zou niet goed zijn." Zoals een provincie contacten moet onderhouden met omringende gebieden, geldt dat wat hem betreft ook voor gemeenten. Dat Tholen relaties onderhoudt met West-Brabant, vindt Roeland dan ook een goede zaak. Onlangs waren de statenleden op uitnodiging te gast in de Eerste Ka mer, het orgaan dat zij kiezen. „We hebben daar vanuit Zeeland twee zaken indringend neergelegd. Het gegeven dat Zeeland op het gebied van veiligheid het tweede risicoge bied van ons land is. En de specifie ke situatie ten aanzien van de in frastructuur; de afstanden en de eilandenstructuur", licht Roeland toe. „We hebben bij de toelichting de kaart van Zeeland op de Rand stad gelegd. En vervolgens de ver schillen aangestipt, bijvoorbeeld ten aanzien van het ambulancever voer." Het recente pleidooi van burge meester Kramer van Kapelle voor een Zeeuwse lobbyist in Den Haag, steunt Roeland niet. Hij wijst op het netwerk en de vele contacten die de commissaris van de koningin in het Haagse circuit heeft. „En de staten fracties weten hun politieke geest verwanten in Den Haag ook te vin den als dat nodig is. De contacten zijn goed", zegt de SGP-fractie- voorzitter uit Sint-Annaland. ki Op de bank v.l.n.r. Danielle Oosdijk, Annemieke van Zetten en Laura Nagtegaal. Op de vloer Wilco Menheere, rechts docente Moniek Schrooyen en achter de knoppen Coen Diemei. Camera klaar. Okay muziek! Op het podium in het lokaal voor culture le en kunstzinnige vorming in het Westerpoort college in Tholen is de opname begonnen. Danielle Oosdijk, Annemieke van Zetten en Laura Nagtegaal zitten op het podium om een popliedje te zingen. Coen Die mei zit achter de knoppen en Wilco Menheere houdt op grote vellen de tekst vast die Rhea Koopman heeft geschreven. Een geheugensteuntje is wel nodig. Kosten is niet de enige burger die met de vrijwilligers van de blus- groep het water in is gesprongen. Ook Jorian van Duuren die bij de jeugdbrandweer zat, maakt deel uit van de snelle zoekactie. Een van de ambulancemedewerkers (een oud-collega) komt naar Kosten toe en zegt dat het beter is om zich te laten inenten tegen tetanus. Je weet maar nooit wat voor engs er in de plomp zit. Kosten lacht er een beetje om, maar begrijpt het wel. Hij heeft wat wondjes aan zijn be nen. Wat voor Kosten geldt, geldt ook voor de andere vrijwilligers die met hem het water insprongen. Ten minste als de inenting tegen tetanus meer dan tien jaar is geleden. Kos ten en drie leden van de blusgroep zouden die avond nog naar de huis artsenpost in Bergen op Zoom gaan om een spuitje te halen. Als Kosten wordt aangesproken bij de vijver, dan ruimen de hulpverle ners de boel op. De duikers worden op straat afgespoeld met een straal water. Het groene en bruine drab druipt van hun pakken. De menigte die zich verzameld heeft rond de plek waar het kind verdwenen zou zijn, gaat uiteen. Jongens en meis jes, volwassenen en ouderen, ieder een gaat naar huis. Opgelucht dat er niets is gevonden. Het was het eind van een zoekactie die rond twintig over zes begon. Een bewoner van het woonzorgcentrum Rozeboom had vanuit zijn raam op de tweede verdieping gezien dat er een kind bij de vijver zou zijn gevallen. De vijver is afgezet met een 80 centi meter hoog gaashek. Hij sloeg alarm. De ambulance, de blusgroep Sint-Philipsland en de duikploeg van Tholen werden opgeroepen. De melding betrof een drenkeling aan de Eendrachtstraat. Kosten hoorde thuis ook zijn pieper afgaan. Hij rende naar buiten en ging net als de brandweer eerst kijken aan het eind van de Eendrachtstraat. In de ver onderstelling dat het daar te doen was. Daar ligt immers een water gang waar ook al eens een auto in terecht gekomen was. „Maar we za gen daar kinderen spelen. Die wis ten van niks. Op dat moment draai de ook de brandweerwagen en reden ze naar de vijver bij de Roze boom." Volgens brandweercom mandant J. de Feijter was bij de melding watergang genoemd. „Het was ook logisch dat de brandweer daar het eerst naar toe ging omdat ze mannen weten dat daar door kin deren wordt gevist. De ambulance was wel gestopt bij de vijver, zag daar niets en kwam richting de wa tergang. Bij de kruising bij de Gla- diolenstraat kwamen ze elkaar te gen. De melding was niet duidelijk." Kosten was zoals iedereen ge schrokken van de melding. „Ik ben zelf opa. Dan denk je al snel aan je eigen kleinkinderen. Maar die zijn vanmiddag op vakantie gegaan." Kosten liep samen met de anderen van de ene kant van de vijver naar de andere kant. Hij schat dat de vij ver 1,85 diep is. „Ik ben zelf 1,81 meter en in het midden kon ik de zachte bodem op mijn tenen nog net voelen." Toen de mannen de vijver had doorwaad en niets hadden ge vonden dan een paar stukken hout. hadden Kosten al de indruk dat er geen kind in de vijver lag. „Er kwam ook geen ouder of opa of oma om te zeggen dat er een kind vermist was." Volgens De Feijter was de snelle actie van groot belang mocht er een kind in hebben gele gen. „De duikploeg moet uit Tholen komen. Het duurt even voordat de duikers hun pak aan hebben en het water in kunnen. En de diepte gaf geen probleem." Twee duikers van de ploeg uit Tho len gingen het water in om de vijver systematisch af te zoeken, nadat de vijver in tweeën was verdeeld. Later volgde de groep duikers uit Goes. Die werden alle zes ingezet om in één lijn de vijver te doorlopen. In dc tussentijd was ook de traumaheli kopter boven het dorp verschenen. Om drie minuten voor half zeven opgeroepen uit Nijmegen. Voor de landing van de heli was de T-krui- sing Eendrachtstraat/Wilhelmina- straat ontruimd, maar het toestel kon daar niet landen omdat er veel mensen in de buurt stonden. De Fe ijter: „Dat was een risico. De piloot beslist zelf waar hij het beste kan landen." Hij koos voor de parkeer plaats bij het voetbalveld van Noad aan de Zijpestraat. „De arts van de traumahelikopter blijft zolang er ie Het is een belangrijk onderdeel van het popproject in de derde klas van de vmbo-school. Alle voorbereidin gen zijn getroffen om de clip op tijd klaar te krijgen. Ze hebben nu nog een kwartier voordat de bel gaat voor de volgende les. Tempo is ge boden, maar net zoals in de echte muziekwereld moet het regelmatig overnieuw. Een van de zangeressen valt uit de toon waardoor de opna men moeten worden gestaakt. Of het bord met de naam van de groep - Sweet Lies - valt van de muur. Te weinig plakgum gebruikt. Dan maar zonder bord. De opnamen starten opnieuw. Zo gaat dat keer op keer. En de naam van het liedje? Dat is er nog niet, bedenkt Rhea tot haar gro te schrik als het haar wordt ge mand gered kan worden. Dat was tot iets voor half acht. Daarna zou het alleen maar het bergen van het slachtoffer zijn geweest." Tot ieders opluchting kwam het zover niet. Het staken van de zoekactie is besloten in overleg met de politie. „Het heeft meegespeeld dat er niemand van de ouders kwam melden dat er een kind was vermist." vraagd. Ze weet als songwriter wel wat het refrein is. Die is heel sim pel, zegt ze: Hey you, I don't know/ Don't you see, 1 am almost there/ Hey you, don't you know/ I am in love with someone else? Maar de ti tel? Rhea snelt gauw naar de docente Moniek Schrooyen om te overleg gen. Het wordt Hey you. Het komt tenslotte vaak in het refrein voor. Ook dat is simpel. De titel zal mak kelijk in het geheugen liggen. Zo le ren de leerlingen stap voor stap wat er komt kijken bij het produceren van een liedje. Van schrijven tot het maken van een heuse clip. Een dag ervoor hebben ze op het strandje bij Sint-Maartensdijk/ Seherpenisse ook opnamen ge- Even is nog overwogen om de vij ver leeg te pompen. Maar het door zoeken van het water was volgens de politie zo zorgvuldig gebeurd dat het uitgesloten was dat er nog ie mand in lag. Volgens de politie was het uitzicht vanuit de kamer in de maakt. Het moet een zomerhit wor den. De meisjes op de bank op het podium zijn zomers gekleed. Het is ook warm in de schijnwerpers die op hun gericht zijn. Het lokaal is verduisterd om geen vals licht toe te laten. Het is nu net een echte stu dio. De hele klas moest een tekst ma ken. Daarna is gekeken welke tekst het geschiktst was om voor een popliedje te gebruiken. De tekst moet ook passen bij het ritme van het liedje. Het eerste half jaar is daar veel aandacht aan besteed. Leerlingen moesten gedichten ma ken. Voor de muziek is gebruik ge maakt van een computerprogramma (Music maker). Schrooyen: „Door dit samen te doen, blijkt dat de een beter is in teksten maken, de ander in techniek of het ontwerpen van een poster." De popsong is deel van het school examen. Sweet Lies (letterlijk ver- Rozenboom beperkt door het zon nescherm. Het zonnescherm was omlaag getrokken tegen de nog felle avondzon. Agent C. van der Wielen cn zijn collega bezochten de bewo ner om te melden dat er niets was gevonden. Bij de melding van een drenkeling wordt er volgens De Feijter altijd een blusgroep. twee duikploegen, twee ambulances en taald zoete leugens) is een van de vier groepen die meedoen aan de strijd om de Westerpoort award. Kiest Sweet Lies voor een popsong, er zijn ook leerlingen die een rap hebben gemaakt. Alle groepen be dachten een eigen naam zoals GCS (naar de voornamen van de leden). Hot Shot en Zwaar Geschut. De laatste groep heeft een rapact. Op de finale van de Westerpoort award op 19 juni laat elke groep zijn clip zien. De rest van de leer lingen van de school mogen stem men. Het wordt een grote happe ning, zegt Schrooyen. Het is voor het eerst dat er zo'n wedstrijd wordt gehouden. „Het zijn in feite vier groepen die tegen elkaar strijden." De film wordt afgemaakt en ge monteerd. Na de meivakantie wordt Hey You pas echt ingezongen. Zo als in het echt ook gebeurt. Zwaar Geschut heeft opnamen gemaakt in een café. Een andere groep is er zelfs in geslaagd kleding te be machtigen via sponsoring. „Het is een heel sociaal project." een traumahelikopter ingeschakeld. Kosten was weer in zijn element. Hij heeft zelf een pieper op zak. Als er wat gebeurt in de buurt, rukt hij uit. „Ik heb 31 jaar bij de brand weer in Sint-Philipsland gezeten en meer dan 18 jaar op de ambulance gereden. Ik heb al zoveel meege maakt. Ik kijk nergens meer van op." In de vijver bij de Rozeboom zoeken duikers van de Thoolse duikploeg naar een drenkeling. Oud-brandweerman Kees Kosten (naast brancard) kleedt zich aan nadat hij met anderen de vijver in was gesprongen om te zoeken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5