Leen Paape pleit voor versterken van intern toezicht in bedrijven 1 I H 1 Ék J imabo ESSELINK Week van het frezen Dijk wordt sterker tlVont, mieten in uw tuin en serre De mooiste tuinmeubelen bij Wouts Co Koude kermis (VER)BOUWEN BEGINT BI tuinmeubelen www.woutstuinmeubelen.nl 20 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 8 mei 2008 Oud-inwoner Sint-Annaland nu hoogleraar aan universiteit Nyenrode Veel gevraagd spreker Sterkere band 144 bedrijven meer dan 100 soorten dakpannen in showroom Een kleine reparatie of een grote verbouwing? In het complete assortiment van Imabo Esselink vindt u alle benodigde materialen. De medewerkers geven u bovendien graag deskundig advies. Ze hebben altijd creatieve oplossingen bij bouw en verbouw. Voor de mooiste materialen en professioneel advies gaat u naar Imabo Esselink. meer dan 50 modellen deuren in showroom Voor openingstijden zie onze website Imabo Esselink BV Industrieweg 35: MIDDEIHARNIS Tel. (0187) 475 400 Website: www.esselink.nl Aluminium - Vlechtwerk - RVS - Teak - Natuursteen tuin OUtS Co Parallelwe9 41 Bergen op Zoom tel: 0164 - 241662 De nieuwste collectie tuinmeubelen vindt u bij Wouts Co aan de Parallelweg (achterzijde van het station). In de winkel staat een uitgebreide collectie tuin- en serremeubelen. De trend voor 2008 bestaat uit duur zame en degelijke materialen, zoals aluminium, rvs, vlechtwerk, teakhout en natuursteen. Alle meubelen zijn gemaakt voor ons klimaat en kunnen dus het hele jaar buiten blijven staan. Door het aluminium of rvs frame zijn de meubelen makkelijk te verplaatsen, weerbestendig en onderhoudsarm. De nieuwe collectie tuinmeubelen is heel comfortabel, elegant en sierlijk qua vormgeving. De meeste meubelen zijn zo mooi gemaakt dat ze zelfs in uw woonkamer niet zouden misstaan. Dit jaar is de nieuwste trend voor vlecht werkmeubelen een "natuurgetrouwe" uitstraling, waarbij de kleurtinten zo dicht mogelijk bij de natuur zelf liggen. Deze fauteuils passen perfect bij een mooie teakhouten tafel. De specialisten van Wouts Co nemen graag de tijd voor de klanten. U kunt zelf uw eigen ideale tuinset samenstellen, onder het genot van een kopje koffie en thee. Tevens worden de tuinmeubelen netjes voor u gemonteerd en gratis thuis bezorgd. U kunt er dus direct heerlijk van genieten. Wouts Co Tuinmeubelen Parallelweg 41 Bergen op Zoom Tel. 0164 241662 of www.woutstuinmeubelen.nl Boekhoudschandalen hebben heilzaam gewerkt voor de huidige generatie accountants, zeggen routiniers in het vak. De rol van accountants is belangrijker dan ooit. De Franse bank Société Ge nerale werd onlangs voor bijna 5 miljard euro benadeeld door een medewerker die zijn bevoegdhe den ver te buiten ging. Het interne toezicht faalde. De 51-jarige prof. dr. Leen Paape, afkomstig uit Sint-Annaland, haakte met zijn promotie aan de faculteit der eco nomische wetenschappen van de Erasmus Universiteit Rotterdam in op het actuele thema. Intern toezicht in bedrijven kan be ter. zo bleek uit zijn onderzoek. De hoogleraar bestuurlijke informatie verzorging aan universiteit Nyenro- de bepleit een sterkere band tussen de interne toezichthouders en de raad van commissarissen. Leen Paape Pzn.. geboren aan het Schermerspad waar zijn vader een landbouwbedrijf exploiteerde, koos niet voor de vroege aardappelen en zaadteelt, maar voor een carrière in het leger. Hij volgde een opleiding aan de Koninklijke Militaire Acade mie te Breda, werkte bij de land- en luchtmacht en stapte over naar het bedrijfsleven. Negen jaar bij de nationale luchtvaartmaatschappij KLM. twee jaar bij accountantskan toor KPMG. Hij ging vervolgens naar het internationale accountants kantoor PricewaterhouseCoopers, waar hij uiteindelijk partner werd. Leen Paape werd daar verantwoorde lijk voor de uitbouw van de dienst verlening op het terrein van controle, toezicht en risicobeheersing in Ne derland. Internationaal was Paape medeverantwoordelijk voor het zo genaamde Basel II-team, waarbij P I I I I I I I I I I h Een samenleving die in toe nemende mate van toe zichthouders verwacht dat zekerheid wordt gegeven dat organisaties risico's ade quaat beheersen, zal even zeer in toenemende mate van een koude kermis thuis komen, is 1 van de 11 stel lingen behorend bij het proefschrift van Leen Paape. 1 I I I I I I I I I I ■a nieuwe internationale regels voor banken werden afgesproken. Daarin zijn expliciete kapitaaleisen opgeno men voor de operationele risico's die financiële instellingen lopen. Banken moeten een buffer aanhouden voor onverwachte tegenvallers. De Sint-Annalander heeft diverse functies in deeltijd. Zo is hij directeur van Protiviti Indepent Risk Consul ting, directeur van twee verschillende tweejarige postdoctorale opleidingen aan de Erasmus Universiteit Rotter dam, die jaarlijks voor beide pro gramma's 200 studenten opleidt. Te vens is Paape verantwoordelijk voor een deel van de accountantsoplei ding. Voor hij directeur werd, was hij zelf wetenschappelijk hoofddocent. Leen is een veelgevraagd spreker en dagvoorzitter bij conferenties. Hij pu bliceerde vele artikelen en enkele boeken op het terrein van interne controle en maatschappelijk verant woord ondernemen. Leen Paape is lid van het Koninklijk Nederlands Instituut van Register Accountants (Nivra), de Vereniging van Register Operational Auditors (VRO) en HA Nederland en IIA Ine en Certifed Auditor (CIA). De Sint- Annalander is adviseur van de Cass Business School te Londen. Volgens prof.dr. Bert de Groot van Nyenrode heeft Paape zich .zowel academisch als in de praktijk krach tig bewezen.' „Hij vervult een actie ve rol in diverse vaktechnische commissies." In zijn vrije tijd ziet Leen Paape (getrouwd. 4 kinderen nog kans om te lezen, koken, piano te spelen en aan fitness te doen. In zijn promotie-onderzoek, dat uit mondde in een proefschrift van 318 pagina's, legde hij een relatie tussen de ontwikkelingen in transparant ondernemen en de gevolgen daar van voor interne controle. Zijn pro motoren waren prof.dr. G.J. van der Peijl en prof.dr. H. Commandeur. Bij de geraadpleegde literatuur was nog een publicatie van een andere Sint-Annalander, prof.dr. Piet Moerland, die nu deel uitmaakt van de directie van de Rabobank. Interne toezichthouders in organisa ties (internal auditors) opereren nog te veel onder de hoede van hun raad van bestuur of directie, constateert Leen Paape. Ook hebben zij veelal onvoldoende mandaat om toezicht Leen Paape staande links) met naast hem zijn vrouw Annette, oudste dochter Iris en oudste zoon Thomas. Vooraan links paranimf Henk Geersf schoolvriend van 't Rijks in Bergen op Zoom) en paranimf Jacques de Swart. te houden op zaken als de cultuur van de bedrijfstop en de toepassing van beloningsstructuren. Dat blijkt uit het promotieonderzoek van Paape, die internal audit functies onderzocht bij bedrijven als ABN AMRO, TNT, Bank Nederlandse Gemeenten en de Informatie Beheer Groep. Paape ontdekte dat de func tie weliswaar steeds belangrijker wordt gevonden, maar dat de werke lijke invulling van de taakopdracht en de aansturing van de functie be ter kan. Financiële schandalen in het be drijfsleven. zoals Enron en Ahold, leidden tot een stroom aan rappor ten. met als doelstelling de beheer sing binnen organisaties en het toe zicht daarop te verbeteren. Interne toezichthouders opereren in de meeste Nederlandse organisaties onder de hoede van de raad van be stuur of directie, terwijl hun taak gericht is op het controleren van de gehele organisatie en daarmee ook op diezelfde directie. Paape bepleit een sterkere band tussen interne toe zichthouders en de raad van com missarissen, die immers toezicht moeten houden op het functioneren van de gehele organisatie. Nu schermt de raad van bestuur de con troleurs nog te veel af. Naast literatuurstudies verrichtte Paape onderzoek onder Nederlandse organisaties met een interne accoun tantsdienst waarop 144 bedrijven re ageerden. Het belang van de toe- zichtfunctie blijkt toegenomen. Veertig procent van de controlefunc ties bestaat korter dan vijf jaar. Het functioneren van de functie wordt in toenemende mate beïnvloed door toezicht op het functioneren van ex terne en interne accountants. De contacten zijn geïntensiveerd en re gelmatig wordt overlegd buiten aan wezigheid van de raad van bestuur of directie. Maar in 54 procent van de gevallen bleek zo'n overleg nog niet gehouden te worden. Ook bleek dat de toepassing en naleving van kwaliteitsmaatregelen voor interne toezichthouders nog onder de maat te zijn. Het onderzoek van Leen Paape is verricht in het Erasmus Research Institute of Management (ERIM), waaraan ruim 250 onderzoekers zijn verbonden. ERIM organiseert te vens de opleiding van jonge, veel belovende wetenschappers. T In de Anna Vosdijkpolder bij Sint-Annaland worden de aardappelbedden gefreesd. Deze week lijkt de week van het frezen. Overal op Tholen en Sint-Philips- land rijden de boeren en loonwerkers met de tractor en frees over de aardap pelpercelen. Steeds worden de kluiten van vier bedden tegelijk door scherpe messen fijngemalen. Het frezen of 'aanruggen van de aardappel' is in het voorjaar een steeds terugkerend ritueel in de akkerbouw. De bedden worden als het ware rechtgetrokken en vormen strakke lijnen in het landschap. Als de zon opkomt en als de zon ondergaat wordt het een spel van licht en scha duw. De afgeplatte ruggen komen als strakke ribbels in het landschap te lig gen. Na het frezen is het alweer tijd om het onkruid te gaan bestrijden. Net voor de opkomst van de piepers komen de spuitmachines. Over een maand ziet het landschap er weer heel anders uit als het loof van de aardappelen de strakke bedden bedekt met groen blad. De werkzaamheden aan de zeedijk bij Stavenisse vorderen. De nieuwe be tonnen zuilen vervangen de oude glooiing van de dijk langs de Oud Kem- penshofstedepolder. Met kranen worden de stenen gelegd om de dijk te ver sterken. Dat gebeurt met een pakket van 18 stenen tegelijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 20