FormTdo GEOPEND Van Strien en Van der Reest bereidden zelf dienst voor, maar dit wisten ze niet Stijging lezers bieb is tegen de trend in r f AbdijNieuws Zaterdag beslissingen Thol. Boys en WHS 1 Lekker bootje varen in vernieuwde haven Stavenisse 2e Pinksterdag geopend Van Houte Holland Huis verliest functie van dorpshuis Knikkerputjes in Scherpenisse Sint-Annaland 2e pinksterdag Zwanger? Donderdag 8 mei 2008 64e jaargang no. 26 Wonen Woning Maartenshof ontruimd na brandje 10.00- 17.00 uur Kerkelijke onderscheiding voor koster en ouderling in Anna-Jacobapolder Totaal verrast waren ze. De dienst van zondag stond in het teken van vrijheid en de huldiging van Jeanne de Jager uit Steenbergen. Dat dachten ze tenminste, want ze hadden er zelf aan meegewerkt. Maar dat ze zelf in het zonnetje ge zet werden, nee, daar hadden ze geen moment bij stilge staan. Anneke van Strien-van Leeuwen en Adrie van der Reest-van der Reest hebben uit handen van kerkrentmees- ter Joke Bomas een kerkelijke onderscheiding ontvangen in de Gereformeerde Kerk in Anna-Jacobapolder. Beide vrouwen zijn al meer dan dertig jaar betrokken bij de kerk en daar was het kerkbestuur hen erkentelijk voor. Belletje Nepliturgie Draaginsigne Afstoffen Vernieuwingen Zaterdagmiddag zijn er twee wedstrijden in de nacompe- titie die beslissend zijn voor de derde klas. Tholense Boys ontvangt op eigen veld Veere, waarvan het de eerste ontmoeting op Walcheren met 4-1 verloor. Tholense Boys moet dus alles uit de kast halen om te proberen Veere voorbij te streven en zo in aanmerking te komen voor het vervolg van de promotiewedstrijden in de derde klasse A en B. De wedstrijd begint om half drie aan de Zoekweg in Tholen. Scheidsrechter is R.C. Venmans, de grensrechters zijn J.R v.d. Velde en C.A. Riemens. Deze week Ze hebben een trailer achter de fiets en rijden hun bootje naar de haven. Jan de Vos, zijn neefje Izak-Jan de Vos en Robert van Eenennaam genieten van het varen in de haven van Stavenisse. De jongens zitten op de Rehobothschool en hebben vakantie. Ze treffen het, want de zon schijnt. Ze roeien tussen de gloednieuwe steigers door. Maandag 12 mei www.vanhoutewonen.nl drachtbode. de Thoolse Courant 5, 4697 ZG Sint-Annaland 0166-657007 b.g.g. 653474 166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het Holland Huis zal in ieder geval niet de functie van dorpshuis be houden. Dat hebben b. en w. beslo ten bij de behandeling van de SP- enquete ,Een monument van offervaardigheid.' Het college on derschrijft de representativiteit van het onderzoek voor wat betreft de respons en het gegeven dat het Hol land Huis emotionele gevoelswaar de heeft. De SP kreeg van een groot deel van de inwoners van Scherpe- nisse te horen, dat het dorpshuis aan de Laban Deurloostraat behouden moet blijven. B. en w. zijn echter van plan om in het aan de overkant te bouwen woonzorgcentrum ook een dorpshuisfunctie onder te bren gen. Er zijn ook geluiden dat inwo ners van Scherpenisse voor grotere evenementen naar het nieuw te bou wen Haestinge in Sint-Maartensdijk moeten. In Anna Jacobapolder is nog wel een heleboel geld gestoken in de vernieuwing van Ons Dorps huis, maar voor Scherpenisse zou dat niet meer gebeuren. Als het Hol land Huis zijn dorpshuisfunctie ver liest, zal het gebouw mogelijk moeilijk rendabel te maken zijn, ook al blijft het staan. De gemeente verkoopt het dan misschien aan de huidige beheerder Ria Slager-Poot. In de raadscommissie samenleving van dinsdagavond 27 mei komen b. en w.- met meer informatie. De groepswoning voor dementerende ouderen in Maartenshof in Sint- Maartensdijk is woensdagmiddag enige tijd ontruimd geweest voor schoonmaakwerkzaamheden na een brandje. In de keuken was even na half twee bij het bereiden van eten de vlam in de pan geslagen. Het perso neel wist de vlammen te doven met een blusdeken. In de woning nummer 49 wonen zes ouderen. Volgens di recteur J. Zielstra is het met een sisser afgelopen. „Maar het gaf wel veel consternatie. Bovendien was er veel rook- en roetschade. De bewoners zijn tijdens het schoonmaken naar een andere ruimte gebracht." De au tomatische brandmelder werkte. De brandweer rukte uit, maar hoefde niet te blussen. Wel werd nog gekeken of alle luchtkanalen schoon waren. Scherpenisse krijgt vijf knikkerput jes. B. en w. hebben een verzoek van leerlingen van de basisscholen en vragen tijdens het raadsbezoek ingewilligd. De putjes komen op het speelterrein in de Maluslaan, op het Pluimpotterrein, het speelterrein in de Beatrixlaan, in de Burgemeester Bouwensestraat en op de Hoge Markt bij de brievenbus van TNT Post. Op het Pluimpotterrein wordt er 9 vierkante meter bestrating aan gelegd naast het pad bij de halfpipe. De totale kosten van het karwei be dragen 495 euro, exclusief btw. Adrie van der Reest rechts) en Anneke van Strien met hun opgespelde kerkelijke onderscheiding. De 72-jarige Van der Reest is als koster altijd op de hoogte wat er klaar moet staan voor de dienst. Ze wist dat Jeanne de Jager, die een week eerder een koninklijke onder scheiding kreeg voor haar trouwe dienst op het orgel in de kerk, naar voren zou worden gehaald. Er zou een feestelijk tintje aan de bijeen komst zitten. Ook ging er nog geen belletje rinke len toen haar kleinkinderen zondag bij de kerk aankwamen. „We komen eens bij jullie in de kerk", zeiden ze. „Wat leuk", dacht Van der Reest. Vervolgens kwam dochter Coby (49) met haar man. De koster vond het wel een beetje vreemd, maar hield het daarbij. Voor Van Strien, die ouderling is, gold hetzelfde verhaal. „Ik zag wel bloemen in de kerk, maar ik dacht het is een feestelijke dienst, dus dat hoort erbij." Haar vier kinderen wa ren allemaal aanwezig. Dat vond ze op zich niet vreemd. Haar twee zoons Kees (33) en Arie (24) wer ken op het ouderlijke akkerbouwbe drijf en wonen nog thuis. Ze heeft twee dochters, Rianne (31en Erna (28), waarvan er één nog lid is van de kerk in Anna-Jacobapolder. De andere kwam de kleindochter bren gen, dus van hun aanwezigheid keek Van Strien niet op. „Ik had echt helemaal niets in de gaten." De dienst begon volgens program ma. De Jager nam plaats achter het orgel en dominee A.G.E. Klap leid de het geheel. Na het voordragen van Psalm 42 en 43, wat landelijk het verzoek was, werd De Jager van ach ter het orgel gehaald. Die snapte er sowieso al niets van, want ze had te weinig muziek gekregen zonder slot vers. Van Strien lacht:„We hadden haar een nepliturgie gegeven." De twee vrouwen zaten achter les de Ja ger, de man van de organiste. „Die zit normaal gesproken vooraan, maar dat kon niet, omdat die plekken gere serveerd waren. Hij vroeg aan mij waarom dat was", zegt Van Strien. „Hij wist natuurlijk niet dat zijn vrouw nog gehuldigd zou worden." Dat die plaatsen voor haar en Van der Reest waren, wist Van Strien niet. Alles liep nog zoals ze het had den voorbereid. Overigens zou Van Strien de dienst voorbereiden, maar één van de kerkenraadsleden, José Bakker, ruilde met haar. Van Strien deed de Hemelvaartsdienst. Ook dat vond ze heel normaal. „Ik wist dat zij in dat themagroepje zat." Jeanne de Jager ontving dankwoor den en kreeg een koperen sculptuur die onder andere dienstbaarheid uit beeldt. Maar dan kwamen de kinde ren uit de nevendienst. „Ze zeiden koster u moet naar voren komen", vertelt Van der Reest. Ook Van Strien werd door een meisje uit de nevendienst geroepen. De dames wisten niet wat hen overkwam. Joke Bomas en een afgevaardigde van de provinciale vereniging voor kerkrentmeesterlijk beheer in de Protestantse Kerk in Nederland stonden hen op te wachten. Bomas las voor wat de dames voor de kerk betekenen en dat zij een kerkelijke onderscheiding ontvingen. Namens het hoofdbestuur van de vereniging voor kerkrentmeesterlijk beheer in de Protestantse Kerk in Nederland kregen zij het draaginsigne in zilver. De kerk is hen erkentelijk voor hun jarenlange inzet. De speld symboli seert de PKN en haar gemeenten. Er zijn twee kerken afgebeeld. Ze kregen een bos bloemen en de kinderen gaven zelfgemaakte bloe men en een kaars aan alle drie de gehuldigden. Na de dienst was er koffie en konden de vrouwen wor den gefeliciteerd. „Daar hebben veel mensen gebruik van gemaakt. Volgens mij is de hele kerk langsge komen", meent Van Strien. Van der Reest denkt het ook. Adrie van der Reest hield altijd alles schoon in de kerk. „Alles wat je maar kunt bedenken", zegt ze. Dat zijn de ramen, de vloer, de stoelen, alles afstoffen en wat je maar kunt schoonmaken. Ze deed dit samen met haar man Neem. Die was inder tijd koster. Hij overleed in 1995 na een lang ziekbed. „Neem had aan mij gevraagd of ik het van hem wil de overnemen. Dat heb ik hem be loofd", zegt ze. Zo kwam het dat Van der Reest elke zondagmorgen het psalmbord invult, het licht aan doet bij de preekstoel, water klaar zet voor de dominee en de deuren opent en sluit voor de dienst. Bij aanvang zet ze de bandrecorder aan om de dienst op te nemen en tijdens de dienst drukt ze op de bel om de kinderen in de nevendienst op te roepen. Ook bij extra kerkdiensten zorgt Van der Reest dat alles klaar staat. Voor het schoonmaken keek ze elke vrijdag en zaterdagmorgen de kerkruimtes na. „Zaterdags na de catechisatie keek ik of alles schoon was. Ook controleerde ik altijd even of de ramen schoon waren." ZIE VERDER PAC.INA 9 Bibliotheken zien gemiddeld overal een afname Biblioosterschelde ziet in Tholen een toename van het aantal leners, maar een afname van het aantal uitleningen in 2007 ten opzichte van 2006. Dat staat in het eerste jaarverslag van de uit 18 hihliotheken be staande Zeeuwse organisatie die vorig jaar uit een fusie is ontstaan. De stijging van het aantal leners gaat tegen het gemiddelde van de algeme ne hibliotheekcijfers in. Zowel regionaal als landelijk is er een lichte da ling in zowel het aantal leners als uitleningen. De bibliotheek in Tholen gaat volle dig tegen de stroom in wat betreft de dalende cijfers. De nieuwe vestiging in het Westerpoortcollege heeft voor een toename van 1,4 procent in de uitleencijfers gezorgd. In 2006 wer den 77.431 producten uitgeleend en in 2007 waren dat er 78.525. Er is dan ook een flinke stijging in het aantal leners bij die vestiging te zien: bijna 12 procent ten opzichte van 2006. Lange tijd bleef het aantal uitlenin gen in Sint-Philipsland groeien van af 2003. Tegen de trend in is dat aantal met ruim 10 procent geste gen. Vorig jaar kwam een einde aan deze toename. De Fluplanders leen den in 2006 nog 24.473. De uitle ningen zijn met 5 procent gedaald naar 23.187 uitleningen in 2007. Biblioosterschelde is vorig jaar ont staan door een fusie van de biblio theken op Beveland, Tholen en Schouwen-Duiveland en is daarmee de grootste basisbibliotheek van Zeeland. De fusie heeft een aantal vernieuwingen met zich meege bracht, zoals de nieuwe locatie in het Westerpoortcollege in Tholen. De website is vernieuwd en uitge breid met Zoek en Boek. Hierbij kan geleend worden uit de complete col lectie van de Nederlandse bibliothe ken. Ook is er de digitale vraagbaak Aladin, waarbij medewerkers van Biblioosterschelde antwoord geven op vragen. Reserveringen worden sneller inge vuld, omdat nu wordt gekeken naar het eerstvolgende beschikbare boek in de gehele collectie. Voorheen moesten klanten wachten tot een exemplaar vrijkwam in de eigen bi bliotheek. Op de agenda voor Tholen staat de vestiging van de bibliotheek in de brede school in Sint-Annaland. De oplevering hiervan wordt eind 2009 verwacht. Voor de bibliotheek staat een ruimte van ongeveer 150 vier kante meter op de eerste verdieping gepland. Uitleningen Tholen: 2006 2007 Sint-Annaland 39.053 36.654 (-6 Sint-Maartensdijk 38.681 38.421 (-0,7%) Tholen 77.431 78.525(1,4%) Sint-Philipsland 24.473 23.187 (-5 Poortvliet 8.059 7.528 (-6,6 Totaal 187.697 184.225 (-1,85 Leners Tholen: 2006 2007 Sint-Annol.iii'' 1110 1106 (- 0,4%) Sint-Maartensdijk 1440 1388 (- 3.6 Tholen 2479 2767(11,62 Sint-Philipsland 440 453 (2,95 Poortvliet 243 212 (- 12,75 Totaal 5712 5926 (3,75 Bij WHS gaat het om een beslis singswedstrijd voor de derde de gradatieplaats. Het Roosendaalse Alliance is de derde van onder in de derde klas B. De twee staart - ploegen voetballen op een neu traal veld en dat is de groene mat van Noad '67 in Sint-Philipsland. Scheidsrechter G.G.A. Daems geeft om half drie het beginsig- naal. Hij wordt bijgestaan door de grensrechters C.A. Toorenaar en S.G. Schipper. WHS is verzekerd van supporters, want om half één speelt een combinatie van Noad 3/4 tegen WHS 3/4 in Sint-Phi lipsland. Als WHS wint, blijft het samen met Noad derdeklasser, maar verliezen de Setallanders, dan moeten ze tegen de periode kampioenen van de vierde klasse A en B. Peter Massar uit Tholen bouwt zijn droomauto aan huis Café De Pomp is goed voor leefbaarheid in Stavenisse F2-pupillen WHS kampioen door veel te scoren - - k EN VERDER... Jongerenraad zingt en fietst in Ilawa Fusie vier R.K. parochies logisch gevolg van lange samenwerking LIEFDE OP HF:T EERSTE GEZICHT IS WAARSCHIJNLIJK EEN OOGAANDOENING Dit nummer bestaat uit 22 pagina's deprovincialekraamzofg.nl Regel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: 0113 - 22 40 40 of /Kraamzorg E-mail: info@spkez.nl Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zceland.nt/abdijnieuws. Ge«n internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar hel informatiecentrum: 0118-631400. Provncw ZeeHnd Nieuwe Burg 42. Postbus 6001, 4330 LA Middelburg Advertentie I.M. Het bootje heeft geen naam. „Moet dat? Dat moeten we dan nog bedenken," zegt Jan. Het is de eerste keer dit jaar dat ze zijn gaan varen. Ze varen nu al leen in de haven, maar in de zomer roeien ze via het havenkanaal naar de nol achter de keersluis. Het bootje is uit de winterstalling gehaald. Die is in de schuur van opa Van Eenennaam, vertelt Robert. Achter de Molendijk, dus heel dicht bij de haven. Jan en Robert dragen klompen. De houten klompen van Robert zijn goed te horen als hij over de nieuwe steiger loopt. De loopbrug naar de steiger voor passanten, ligt nu op de plaats waar de trailerhelling lag. Over de hele lengte van de haven is een steiger gelegd die maar via twee brug gen is te bereiken. De toegang is dus beperkt. Dat wordt gedaan om de boten van de leden van de sportvissers- en watersportvereniging Stavenisse beter te beschermen tegen ongenode gasten. Er komen ook nog hekken zodat alleen de ligplaatshouders bij hun boten kunnen komen. Aan de werkzaamheden aan de uitbreiding en vernieuwing van de haven wordt de laatste hand gelegd. Rien Hoek van de vereniging is druk in gesprek met de aannemer over de afwer king van de steigers. De leden willen zo snel mogelijk gebruik kunnen maken van de nieuwe faciliteiten. Zeker nu Pinksteren voor de deur staat. De haven heeft 176 vaste ligplaatsen en ongeveer 20 plaatsen voor passanten gekregen. Het karwei heeft 827.000 euro gekost. Op zaterdag 31 mei is de officiële ope ning van de haven. Dat krijgt een maritiem tintje door de komst van de YE 36, een platbodem van de stichting Behoud Hoogaars, een politieboot en een red dingsboot. Jan de Vos, Robert van Eenennaam en Izak-Jan de Vos v.Ln.r. zijn voor het eerst met hun bootje aan het varen in de vernieuwde haven van Stavenisse. r-B

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1