Paar honderd kinderen vermaken zich prima bij natte kernenslag Leegstaande schuur Deehoeve door onbekende oorzaak in brand VERBOUWINGS KORTING Oerlem^ns TIJDELIJKE 0UTLETST0RE Vier bestuursleden weg bij het Rode Kruis van Tholen Veteranen zijn niet boos, maar gewoon verbijsterd Ondernemers promoten techniek Joth zamelt 1485 euro in voor project waterput Burkina Faso Vermoeden brandstichting niet te bewijzen na neerhalen restanten Kort dag enquête begraafplaatsen Waterschap werkt aan nieuwe persleiding vanaf Flupland Vrijdag 2 mei 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Vragen VVD over vervoer oudere De natte kernenslag heeft 1485 euro opgebracht voor het project Burkina Faso van de jongerenraad (Joth). De sportieve ontmoeting tussen Thoolse jongeren was zater dag bijzonder geslaagd. Onder een stralend zonnetje tra den ze in en rond zwembad De Spetter tegen elkaar in het strijdperk. Strategische aankoop Gemeente bezig met agrarische koper Na de verbouwing van onze dames afdeling is nu de herenafdeling aan de beurt. Daarom starten wij vanaf 1 mei al met 20% korting op de gehele voorjaarscollectie* van onze dames- en herenafdeling. Tijdens de verbouwing gaat de ver koop in de winkel gewoon door. Kaaistraat 4 AAocjc 4651 BN Steenbergen Telefoon (0167) 563430 www.oerlemansmode.nl VANAF 1 MEI GEOPEND KNALLENDE AANBIEDINGEN Dit mag u zeker niet missen! In onze outlet bieden wij u alleen extra laag geprijsde artikelen. En dat betekent heel veel voordeel. Voor u! De outlet vindt u op de Kaaistraat 57 in Steenbergen (voorheen Jan van Drunen). Openingstijden Outletstore: Ma: 13.00- 17.00 uur Di-Wo-Do: 10.00- 17.00 uur Vr: 10.00-20.00 uur Za: 10.00- 17.00 uur Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Tholen en Sint-Philipsland neemt afscheid van vier van haar acht bestuursleden. Dat kondigt de afdeling aan in de agenda voor de algemene ledenvergadering. Die vindt 22 mei om 20 uur plaats in de kantine van de gemeentewerkplaats in Sint-Maartensdijk. Het Rode Kruis is op zoek naar nieuwe bestuurs leden en roept kandidaten op zich te melden bij voorzitter Bert Stolk. Penningmeester en bestuurslid Jany Boogaard-de Lint wil niet kwijt welke bestuursleden vertrekken. „Het zijn privé-omstandigheden en het is niet netjes om dat in de krant te zetten." Zelf blijft ze wel aan als bestuurslid, net als Bert Stolk, Chris de Nee ff, Rika Goedegebuure en Laura Stolk. Goedegebuure heeft aangegeven in elk geval nog voor één jaar aan te blijven. Het Thoolse Rode Kruis heeft ruim 1000 leden en 165 vrijwilligers. Boogaard-de Lint vertelt dat de ver eniging naast bestuursleden ook op zoek is naar mensen die aspecten van het bestuurlijk werk kunnen doen. Op die manier hoeft er niet per se op korte termijn een nieuw lid in het bestuur te komen. „We gaan in elk geval door", zegt ze vastbesloten. Overigens houdt Boogaard-de Lint goede hoop op een opvolger. „We hebben pas ook weer een paar nieu we vrijwilligers mogen verwelko men die één van onze EHBO-cur- sussen had afgerond." De tijd die een vrijwilliger of bestuurslid kwijt is, hangt af van de persoon. „We kijken altijd naar welke tijd iemand te besteden heeft. Iemand die over dag werkt, zal veel in de avonduren moeten doen." Het is volgens de penningmeester niet per definitie te zeggen hoeveel uren in het werk gaat zitten. „Iemand kan 3 uur per week kwijt zijn, maar als ik naar mezelf kijk is dat wel 15 tot 20 uur per week." Het Rode Kruis afdeling Tholen en Sint-Philipsland werkt met vijf taak velden. Dit zijn internationale en na tionale noodhulp, sociale recreatieve activiteiten zoals een handwerkmid- dag in een bejaardentehuis en aange paste vakanties, fondsenwerving en communicatie en beheer en behoud vrijwilligers. Al het werk, inclusief het bestuurlijk werk is vrijwillig. Wel is er een onkostenvergoeding. Boogaard-de Lint: „We doen altijd een gesprekje vooraf om mensen in te lichten over het werk. We hebben voor iedereen die zijn medemens wil helpen een plekje." Zes Thoolse ondernemers gaan leerlingen op de basisscholen warm maken voor techniek. De technische installatiebranche kampt met een groot tekort aan jonge vaklieden. De ondernemers gaan hun vak promoten door leer middelen aan te bieden op de Thoolse en Halsterse basisscho len. Het gaat om Pro Industrial Auto mation, Jansen Tholen, Van Meer wikkelbedrijf uit Tholen, Tech nisch Bureau Visser uit Poortvliet, Installatietechniek Lindhout uit Sint-Annaland en Deltatechniek Sint-Philipsland. Met de leermid delen kunnen de kinderen kennis maken met techniek. De methode is ontwikkeld door het opleidings- en ontwikkelingsfonds voor het technisch installatiebedrijf en af gestemd op de lesmethoden van leerlingen in het basisonderwijs. Ze krijgen onder meer een interac tief spel en enkele boekjes uit een 18-delige reeks Geheimen van Op een simpele manier wordt de techniek achter gebruiksartikelen en installaties uit het dagelijks le ven van leerlingen zichtbaar ge maakt (schoolbel, aquarium en- koelkast) Ook op andere manieren proberen de bedrijven hun vak onder de aandacht te brengen. Ze doen mee aan de roefeldag. De ondernemers hebben ook contact gezocht met de vmbo-school Westerpoortcolle- ge in Tholen over een samenwer king. Op de school is de installek- tro namelijk een studierichting. De leerlingen lopen stage bij een bedrijf in deze branche. G. Boelhouwers-Stigter van de VVD fractie heeft een schriftelijke vraag gesteld aan b. en w. over het vervoer van 65-plussers met een beperking. Die zijn vaak aangewe zen op het openbaar vervoer, maar hebben geen WMO-pas, omdat ze niet gehandicapt zijn. Het collectief vraagafhankelijk vervoer (CCV) is geen goede op lossing meer voor hen, nadat in ja nuari 2007 de regels hiervoor zijn aangepast. Als het vertrek- en aankomstpunt binnen de bebouwde kom valt, kan een 65-plusser geen gebruik maken van CCV. Voor Thoolse ouderen betekent dit vaak een wandeling van 15 minuten en dat is voor velen een te grote afstand. Daarom ma ken ouderen in Tholen nauwelijks nog gebruik van CCV. De VVD'er heeft het college ge vraagd of zij op de hoogte is van deze situatie. Ook wil Boelhou wers-Stigter weten of b. en w. hier over contact op gaan nemen met vervoersbedrijf Connexxion en provincie Zeeland. Ze wijst tevens b. en w. op de situatie in West-Bra bant, waar mensen gebruik kunnen maken van een Deeltaxi. Met een groep vooruit zien te komen zittend op een kunststof 'slangvalt nog niet mee. Joth-voorzitter Hermen Geluk is zaterdagmiddag meer dan tevre den. Het is prachtig weer, de spel- onderdelen lopen gesmeerd en zon der ongelukken, en het plonsbad blijkt een leuke attractie. Zowel 's morgens als 's middags doen veer tien teams mee aan de natte ker nenslag: 109 basisschoolleerlingen en 97 middelbare scholieren. „Gis teravond zijn we nog met twee ca- brio's door een aantal dorpen gere den en hebben met megafoons jongeren opgeroepen om vandaag naar het zwembad te komen", ver telt Hermen. De spelonderdelen hebben bijna al lemaal met water te maken. De jon geren moeten onder meer op een autoband zover mogelijk glijden over een zeepbaan (en ditzelfde op hun buik, met een ei in de hand), touwtrekken op een kunststof baan, een ei op een lepel overbrengen terwijl er met kussentjes wordt ge gooid, water doorgeven over de hoofden, watf"poloën en op een soort watersk lopen. Heel fana tiek soms wordt er om de overwin ning gestreden. Bij de jeugd tot 12 jaar winnen uiteindelijk The bad boys, vóór team B en team G. Bij de middelbare scholieren gaan de WC-eendjes met de eerste prijs aan de haal, gevolgd door Krabbetol en de Smurfies. Op het terrein staat ook een plons- bad: een groot vat gevuld met wa ter, met daarboven een scharnie rende zitplank achter een tralie werk. Door een bal tegen een knop te gooien, gaat de zitplank naar vo ren en schuift degene die er op zit in de bak met water. In de loop van de dag nemen een twintigtal perso nen plaats op de plank, waarna er tegen betaling ballen gegooid mo gen worden. De bedoeling is dat zoveel mogelijk geld wordt ingeza meld voor een goed doel. De jon gerenraad heeft het idee opgevat om iets in het Afrikaanse land Bur kina Faso te gaan doen, namelijk een waterput aanleggen. Als eerste gaat 's morgens burge meester Nuis op de plank zitten. Maar meteen met de eerste bal gooit de jeugdige John Orejos hem in het water. Nuis is sportief en gaat een tweede, en zelfs een der de. keer zitten. Hij is uiteindelijk goed voor 14,50 euro. Het leiding water is wel erg koud, zegt hij. Na hem is het de beurt aan het zang duo Ed en Anita Kouwenhoven, ook dj Rick van Poortvliet uit Oud-Vossemeer, badmeester Co Stoutjesdijk en Meulvlietbeheer- der Charel Wolvekamp doen mee. PvdA-gemeenteraadslid Jan Hes hof wordt door zijn fractievoorzit ter Jan Oudesluijs met twee ballen geveld, 's Middags komen onder meer nog een aantal gemeentepoli tici aan de beurt. Wethouder Ma rianne Velthuis gaat, na een bod van 25 euro van CDA-fractievoor- zitter Jaap Bout, het water in. De topper is Enrico Tichem van om roep Tholen: 53 euro, wat tevoren onder de vrijwilligers van de lokale omroep is ingezameld. Meer dan 300 euro komt er van het plonsbad binnen, de rest van het bedrag is af komstig van sponsors. Een tent op het zwembadterrein is 's avonds het decor voor het feest Bubbels. De Sint-Philipslandse band JIC en drive-in Showtime verzorgen de muziek voor zo'n 150 jongeren. Die komen ook om te la- sergamen. „Gas en elektra waren niet meer aangesloten, en het onweerde niet. Dus een natuurlijke oorzaak voor de brand is onwaarschijn lijk", zegt brandweercomman dant J. de Feijter. De schuur van de Deehoeve aan de Postweg in Tholen is zondagmiddag volledig uitgebrand. Het vermoeden van brandstichting valt niet te bewij zen. De boerderij, eigendom van de gemeente, staat al een aantal jaren leeg. De blusgroepen van Tholen en Sint-Maartensdijk rukten uit nadat om vier minuten voor vier een mid- delbrand was gemeld. De Feijter denkt dat er laat alarm is geslagen: „Want toen de brandweer arriveer de, stond er al een mensenmassa te kijken waar je u tegen zegt." De af slag van de provinciale weg, naar de carpoolstrook en de dreef van de boerderij, werd meteen afgezet. Het vuur zat al in de dakconstructie van de schuur, zodat de brandweer er voor koos om de tussenliggende bakkeet en aangebouwde woning te behouden. „De schuur moest als verloren beschouwd worden. Daar om is een waterscherm tussen de beide delen gezet. En dat is ge lukt." Het vuur greep snel om zich heen, op een gegeven moment stond het dak van de schuur over de volle lengte in brand. Dat kon omdat er riet of stro onder de pannen zat. Wandelaars op de Puitsedijk, op ongeveer anderhalve kilometer, za gen de vlammen. Die gingen ge paard met een fikse rookontwikke ling. Na een tijdje stortte het dak gaandeweg in en bleven alleen de spanten overeind staan. „Dan is de meeste brandstof verbruikt en pro beer je met waterstralen de vlam men er af te halen", legt De Feijter uit. Bluswater was volop voorhan den in de bij de boerderij gelegen watergang. Rond half zes werd het sein 'brand meester' gegeven, waarna Sint-Maartensdijk inrukte. Inmiddels was duidelijk dat het ge vaarlijk zou zijn om de restanten van de schuur - de zijgevel stond uit het lood - te laten staan. Daar om is alles omver getrokken. De blusgroep Tholen was tot half acht bezig met het nablussen. „Maan dagavond werd er geoefend en toen is men er nog even langs gereden om enkele plekken nat te maken. Want vuur kan soms erg lang blij ven zitten in dikke balken." Door het slopen van het gebouw kan niet meer onderzocht worden hóe de brand is ontstaan. De schuur werd al jaren niet meer gebruikt en was helemaal leeg. Een jaar gele den moest de brandweer uitrukken omdat inbrekers een gasleiding hadden vernield waardoor het pand vol gas zat en er explosiegevaar was. De familie Van Nieuwenhuijzen was de laatste bewoner van de Dee hoeve. Drie jaar geleden kocht de gemeente de boerderij met 44 hec tare grond voor 1,8 miljoen euro uit strategische overwegingen. De gebouwen en anderhalve hectare grond zijn sinds driekwart jaar weer te koop - de getaxeerde waar de is 485.000 euro - maar tot nu Het dak van de schuur van de Deehoeve stortte zondagmiddag snel in, waarna de brandweer bleef spuiten om de vlammen in het gebouw te doven. toe is de gemeente niet met ge gadigden tot overeenstemming kunnen komen. Nadat in de zomer van 2006 onbekenden de c.v.-ketel, radiatoren, raamboogjes en het keukenblok uit de woning hadden gesloopt, liet de gemeente alle ra men dicht timmeren. Een bouwhek op de duiker versperde de weg, maar ondanks dat verschaften zich geregeld personen toegang tot het terrein en het pand. De Deehoeve was eerder ook al ei gendom van de gemeente, tot de verkoop in 1998. Dat was precies een eeuw nadat het wezenarmbe stuur van Sint-Maartensdijk de boerderij kocht van de Belgische graven van Marnix. Na de op heffing van het wezenarmbestuur was de gemeente rechtsopvolger. Het woonhuis is begin jaren zestig gebouwd voor de toenmalige pach ter, de familie Giljam. De schuur is van oude datum, en in de loop van de tijd voorzien van stenen muren en een pannendak. Op deze plek - het oosteinde van de Soutenpolder in de 1500 Geme- tenpolder - stond aan het begin van de achttiende eeuw al een boerde rij, blijkt uit gegevens van het ge meentearchief. Een kohier van de huisschatting uit 1624 vermeldt Jan Cornelis Geertsz. hoeve op d'Ee, en in stukken van de weeskamer uit 1595 wordt Matheus Cornelis op d'Ee genoemd. De gemeente was in een gevorderd stadium met de verkoop van de Deehoeve aan een agrarische kandi daat. „De onderhandelingen zullen nu in een ander licht komen te staan, want je kunt niet iets verko pen wat er niet meer is", zegt een woordvoerder. De gemeente had een brandverzekering en krijgt daar om waarschijnlijk de verkoopwaar de uitgekeerd. Alleen de woning staat nog overeind. De restanten van de schuur zijn door loonbedrijf Elenbaas gesloopt. De gemeente wilde geen risico lopen en vond het te gevaarlijk om de uitgebrande schuur zo te laten staan. Bij de Dee hoeve hoort ook nog 1,5 ha grond. VERVOLG VAN KERK Het kerkbestuur vraagt om mildheid van de parochianen als ze met elkaar over de zaak spreken. „We willen het gezin met nog schoolgaande kin deren beschermen." Het parochiebe stuur heeft geprobeerd 'zorgvuldig heid te betrachten in alle stappen die zijn gezet." Het bestuur hoopt dat de schade voor het rooms-katholiek kerkgenootschap Heilige Willibror- dus beperkt zal blijven. „Het is tweezijdig. Er is een financiële scha de, maar bij dit soort zaken speelt ook een andere zaak. Als het bestuur dit wordt aangerekend, is het ook een vertrouwensprobleem. Het heeft zonder meer een weerslag op hoe je met elkaar omgaat in onze geloofs gemeenschap. Het is jammer dat het zo heeft moeten lopen." De functie van penningmeester wordt nu waargenomen. Er komt pas een nieuwe penningmeester als de fusie tussen de parochies van Oud-Vossemeer, Tholen, Lepelstraat en Halsteren op 1 juli een feit is. Stemmen van lezers Reeds drie jaar dienen de veteranen een verzoek in bij het college van b. en w. om een bijdrage van 250 euro voor de regionale Zeeuwse vetera- nendag, die op 5 juli a.s. in Middel burg wordt gehouden. Elk jaar wordt dit verzoek afgewezen met als argument: .het is niet in het be lang van de gemeente Tholen.' Op 22 april heeft hierover een gesprek plaatsgevonden met een wethouder. Die zegde toe, dat de zaak in het college besproken zal worden. Als de beslissing echter net zolang gaat duren als voor de plaquette voor de jongens die in Indië zijn gesneu veld, dan hebben we nog 5 jaar de tijd. De beslissing over het plaatsen van de plaquette heeft maar 8 jaar geduurd. Hierover zijn de veteranen niet verbijsterd, maar wel over het volgende: Een cultuur-historische vereniging, Lyra, is bezig met een reconstructie van de inspectiereis die Lodewijk Napoleon in 1809 door Brabant en Zeeland heeft gemaakt. Tijdens de ze reis heeft hij in Tholen geslapen. Het college hecht grote waarde aan dit feit en noemt het dan ook uniek en van historische betekenis. Op 25 maart is het subsidieverzoek door b. en w. met 300 euro gehonoreerd. In ons land hebben we drie van deze personen gekend. 1. Alva, aange steld door Philips de Tweede uit Spanje b. Lodewijk Napoleon, aan gesteld door zijn broer Napoleon uit Frankrijk c. Seys Inquart, aange steld door Hitier uit Duitsland. Ze zijn alle drie aangesteld met het doel de Nederlandse bevolking on der de duim te houden en daar waar verzet zou zijn, dit in de kiem te smoren. Tegen dit soort onderdrukkers heb ben de veteranen in WO 11, Indië, Korea. Libanon, enz. duizenden ka meraden verloren. De veteranen die nu nog leven, zien de Zeeuwse vete ranendag als een dag waarop ze met hun oude kameraden nog eens over gebeurtenissen kunnen spreken die ze normaal niet kwijt kunnen. Als het college meent een reis van iemand als Lodewijk Napoleon met een donatie te moeten steunen en dat nog wel na 200 jaar, dan zijn de veteranen niet boos, maar verbij sterd. Om de Zeeuwse veteranendag in stand te houden, betalen de vetera nen zelf ieder jaar een bedrag. Ne gen Zeeuwse gemeenten plus de provincie dragen ook bij, hetzij in geld of in natura. Aangezien de prij zen de laatste tijd aanmerkelijk zijn gestegen, zal het bestuur van de stichting Zeeuwse veteranendag alle zeilen moeten bijzetten om het pro gramma op 5 juli te laten slagen. De veteranen van Tholen en Sint-Phi lipsland vragen het bedrijfsleven en de inwoners de dag in Middelburg te willen steunen. Iedere bijdrage van 5 euro is zeer welkom, maar meer mag ook. Vele kleintjes maken een grote. Met deze steun stellen ze de oudere veteranen, die dikwijls door hun ouderdom gehandicapt zijn, in de gelegenheid om deze voor hen zo belangrijke dag bij te wonen. Wij hopen met deze oproep meer welwillendheid bij onze me deburgers te vinden dan bij ons col lege. Uw bijdrage kan naar bankrekening 1151.17.202 t.n.v. M.H.J. Koops voor actie Tholen/Sint-Philipsland. G. de Kok, Tholen, namens de veteranen van Tholen/Sint-Philipsland. De inwoners wordt weinig tijd ge gund voor het invullen en terugstu ren van de enquête over de begraaf plaatsen. De daden zijn niet in overeenstemming met de uitspraken van het gemeentebestuur. De datum van de begeleidende brief is 22 april, maar de feitelijke verzendda- tum is 7 dagen later, op 29 april. Voor 5 mei moet de enquête terug en dan is 2 mei de uiterste terug- zenddatum. Tussendoor Koningin nedag, Hemelvaartsdag, vrijdag 2 mei dat overwegend een verplichte vrije dag is en dan zaterdag en zon dag. Als de gemeente de burger werkelijk om zijn mening vraagt, moet hem ook de tijd gegund wor den. Het gemeentebestuur werd al eens verweten, toch niet naar de mening van de burgers te handelen. Als de inwoners nu ook geen tijd gegund wordt om zich uit te spre ken, behoeft de gemeente ook ner gens naar te luisteren. Dirk Teeuw, Sluiswegeling, te Scherpenisse. Waterschap Zeeuwse Eilanden is begonnen met het aanleggen van een nieuwe persleiding tussen Sint-Philipsland en Sint-Annaland. De huidi ge rioolwaterzuivering bij Sint-Philipsland wordt op termijn gesloopt. De persleiding moet in de toekomst het afvalwater uit geheel Sint-Phi lipsland naar de rioolwaterzuivering bij Sint-Maartensdijk gaan ver- Het tracé van de nieuwe persleiding loopt vanaf de huidige rioolwaterzui vering in Sint-Philipsland aan de Zuiddijk via de parallelweg van de Krabbenkreekweg en de Hollaere- weg tot aan Sint-Annaland. Daar wordt de persleiding aangesloten op de bestaande leiding naar de riool waterzuivering in Sint-Maartensdijk. De bouw van twee nieuwe rioolge malen om het water door te pompen volgt later dit jaar. Eén komt op het huidige terrein van de zuivering bij Sint-Philipsland en de ander wordt bij Sint-Annaland geplaatst. Het waterschap verwacht dat het riool water van Sint-Philipsland eind dit jaar volgens het nieuwe tracé kan lopen en op Sint-Maartensdijk wordt gezuiverd. De persleiding, met een diameter van 25 centimenter, komt gedeelte lijk in landbouwgrond en gedeel telijk in wegbermen of taluds. Hier voor neemt het waterschap tijdelij ke verkeersmaatregelen die waar schijnlijk tot eind juni duren. wanneer het werk klaar is. Zo zal op de wegen waar de kraan op dat moment is, maar één rij strook beschikbaar zijn. Dat zijn de Oudeweg en de Rijksweg op Sint- Philipsland, en op Tholen de paral lelweg Krabbenkreekweg, de Hol- laereweg en het fietspad langs de Oude Zeedijk. De komende week werkt het waterschap in het land- bouwperceel in de Joanna Maria- polder bij Sint-Annaland. Daarna volgen de wergbermen van Sint- Philipsland naar Sint-Annaland. Subsidie wmo-ondersteuning. Het samenwerkingsverband welzijns zorg Oosterschelderegio, waarbij ook de gemeente Tholen is aange sloten. krijgt 60.000 euro van de provincie. Er was 61.071 euro aan gevraagd. Het geld is bestemd voor het project wmo-ondersteuning. Er is een voorschot van 48 mille ver leend, zodat de provincie nog 12.000 euro zal bijbetalen. m.u.v. de standaard-nieuwe collectie Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 9