Lintje in plaats van enquete dirigente Wilma van Duuren Hulde komt onverwacht voor penningmeester Accelerando Koningin schopt programma Jack Westdorp flink in de war Betrokken schoolbestuurder Rien Koopman blij met lintje Lies Joppe beleeft een bijzondere verjaardag Geen partij golf, maar onderscheiding Huiskamp 'Ijsjes in alle kleuren' voor middelbare scholieren Zes lintjes Vrijdag 2 mei 2008 EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT Nietsvermoedend kwam Wilma van Duuren-Kos- ten vrijdagmorgen bij het gemeentehuis in Tholen aan. Ze had een officiële brief gekregen waarin haar medewerking werd gevraagd voor een enquê te. Dat ze een koninklijke onderscheiding zou krij gen, daarmee hield de 39- jarige Sint-Philipslandse helemaal geen rekening. Dat gebeurt vooral oude ren, was haar idee. „Mijn dagprogramma is helemaal in de war zei Jack Westdorp vrijdag tegen de burgemeester nadat deze hem de onderscheiding Lid in de Orde van Oranje-Nassau had opgespeld. De 42-jarige Sint-Annalander dacht dat hij alles prima had geregeld voor zijn medebestuurslid Bram Goedegebuure. Maar tot zijn verrassing kreeg de voorzitter van Accelerando zélf ook een lintje. In het kader van de Maand van de vrijheid staat Zeeland de komende weken bol van de activiteiten. De uit Irak afkomstige schrijver Rodaan Al Galidi verzorgt literaire presentaties op middelbare scholen, onder meer in Tho len. Maandagmiddag 5 mei staat Vlissingen, zoals ge bruikelijk, in het teken van het Bevrijdingsfestival met veel muziek. Vier vrijheden Hij is er blij mee. Maar de koninklijke onderscheiding kwam vrijdag voor Rien Koopman (53) in Sint-Maar tensdijk totaal onverwachts. Vorig jaar nam hij, na een periode van twintig jaar, afscheid van het bestuur van de Juliana van Stolbergschool. Burgemeester Nuis was juist blij dat ook jonge mensen kennelijk opval len, zodat ze worden voorgedragen voor een lintje. Mevrouw Van Duur en is wat hem betreft zo iemand. Ze spant zich al geruime tijd in voor de samenleving en zo stimuleert ze an deren. zei hij. Wilma van Duuren is inmiddels 23 jaar betrokken bij de koorzang. Op haar zestiende ging ze zingen bij VZOS in Sint-Philips- land, en droeg daarnaast als vrijwil liger haar steentje bij wanneer er ac tiviteiten waren van het koor. Op haar achttiende werd ze dirigent van het jeugdkoor Van Knop tot Bloem. Dat werd onder haar leiding nieuw leven ingeblazen en telt in middels 42 leden. „U bent de stimu lerende factor, de spil. En u zorgt voor de discipline", aldus de burge meester. Mevrouw Van Duuren be geleidt het koor steevast op orgel, en van uitvoeringen neemt ze de totale organisatie voor haar rekening. Elf jaar geleden kwam er een tweede koor bij, het chr. vrouwenkoor De Zijn vader kreeg ooit een lintje omdat hij, naast zijn loopbaan bij de veiling, een halve eeuw lid was van de fanfare Accelerando. De koninklijke onderscheiding die Bram Goedegebuure (61) vrijdag opgespeld kreeg, had ook vooral met de muziek te maken. De Sint- Annalander speelt 48 jaar bij Ac celerando - eerst als slagwerker en tegenwoordig als altsaxofonist - en is al 32 jaar penningmeester van het bestuur. Goedegebuure kwam samen met voorzitter Jack Westdorp naar het ge meentehuis voor een bespreking met ambtenaar Piet v.d. Vlies. Dat deze hen bij de voordeur opwachtte, en dat vervolgens de secretaresse van de burgemeester hen de hand schudde, deed bij Bram Goedegebuure geen belletje rinkelen. Nu had Westdorp er ook alles aan gedaan om de verras sing compleet te houden. Hij haalde donderdagmorgen zelfs de Een- drachtbode uit de bus, maakte deze nat en scheurde het voorpaginabe- richt over de lintjes eruit. Pas toen hij naast zijn vrouw op de voorste rij moest gaan zitten, ging het dagen bij de Sint-Annalandse drogist. „Dit komt helemaal onverwacht", vertel de hij burgemeester Nuis. Bij Accelerando was Bram Goede gebuure, naast dat hij zelf musiceer de, twaalf jaar lang instructeur van de drumband. „Dat was in een tijd dat van een opleiding via de mu ziekschool nog geen sprake was", aldus de burgemeester. Vanaf 1976 is Goedegebuure bestuurslid en penningmeester van de fanfare. „Een penningmeester pur sang. En dan weet ik wat dat betekent. Net zoiets als de wethouder van finan ciën", zei Nuis. In die functie had de Sint-Annalander zijn inbreng bij de viering van diverse jubilea zoals het 125-jarig bestaan twee jaar gele den, en bij het tot stand komen van Lofstem. Dit huiskamerkoor groei de uit tot een groep van 22 leden, waaruit ook een ensemble wordt ge vormd dat kerstuitvoeringen geeft. De burgemeester vermeldde verder dat de Sint-Philipslandse vrijwilli- een nieuw oefenlokaal in De Welle- vaete. Ook bij een wisseling van di rigent leverde hij zijn bijdrage aan een oplossing. En recent trad hij na mens Accelerando toe tot het be stuur van de Thoolse bond van mu ziekgezelschappen. Ook op andere terreinen zette de Sint-Annalander zich in voor de ge meenschap. Hij was in de jaren ze ventig secretaris/penningmeester van het comité dat de viering van het 500-jarig bestaan van het dorp ger is op kerkelijk terrein; bij de Ge reformeerde Gemeente regelt ze de planning van de organisten. Niet on belangrijk vond Nuis dat mevrouw Van Duuren mantelzorger is, ze ver zorgt haar zieke moeder. De Sint- organiseerde. En verder was Goede gebuure medeoprichter, en een aan tal jaren voorzitter, van zowel de tennisvereniging als de - inmiddels opgeheven - fotoclub. Ook binnen de middenstandsvereniging Activa maakte hij zich een periode verdien stelijk als bestuurslid. Alles bij el kaar voldoende om benoemd te worden tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Vrijdagavond volg de er nog een huldiging door Acce lerando, die zowel Bram Goedege- Philipslandse kreeg, in een met zwarte schermen afgezet deel van de hal van het gemeentehuis, als eerste van zes inwoners de onder scheiding opgespeld van Lid in de Orde van Oranje-Nassau. buure als Jack Westdorp thuis in de Bierensstraat en de Voorstraat op haalden en in een auto achter de fanfare na een korte rondgang bij de Wellevaete brachten. Met een con cert van zowel de fanfare als de slagwerkgroep, beelden van weleer, toespraken van voorzitter Jack Westdorp en vice-voorzitter Jacco Goedegebuure en verschillende ge schenken, werd het een feestelijke avond met familie, vrienden en me debestuurders. Jack Westdorp met partner Pierre van Broekhoven, schoonouders, broers en zussen. De andere bestuursleden van de fanfare hadden er nog de meeste lol in dat hun voorzitter zo om de tuin was geleid. Westdorp verschoot zichtbaar, toen hij in het gemeente huis op de voorste rij naast zijn partner Pierre van Broekhoven plaats nam. Op een gegeven mo ment pinkte de bankmedewerker ook een traantje weg. Met zijn actie om de Krabbenkreek via een NCRV-televisieprogramma verkozen te krijgen tot de mooiste plek van Nederland, timmerde Jack Westdorp twee jaar geleden na drukkelijk aan de weg. Hij is voor al op muzikaal terrein bestuurlijk actief, maar ook bij het organiseren van plaatselijke grote evenementen voelt hij zich in zijn element. Hij maakte deel uit van het comité Sint-Annaland 525 en van het Kre- ateam. Vijf jaar maakte hij deel uit van het comité vrijwilligers, een gemeentelijk adviesorgaan ten be hoeve van de jaarlijkse vrijwilli- gersavond. Van de koninklijke fan fare Accelerando is Westdorp momenteel voorzitter, hij maakt al 19 jaar deel uit van het bestuur. Vanuit die functie was hij zes jaar bestuurlijk actief binnen de afde ling Zeeland van de kon. Ned. fe deratie van muziekgezelschappen. En dit voorjaar nam hij na negen jaar afscheid als voorzitter van de Thoolse bond van muziekgezel schappen. Een organisatie waarvan hij eerst zeven jaar secretaris was en die hij vernieuwde. Sinds twee jaar is hij vice-voorzitter van de Dorpsgemeenschap Sint-Annaland. En in de jaren negentig was West dorp een korte periode politiek ac tief binnen de afdeling Tholen van de Partij van de Arbeid. Op het Bevrijdingsfestival in de bin nenstad (12.30 u. tot middernacht) treden de groepen Moke, Gare du Nord, Marcha en The Opposites op. het muziekprogramma begint met DJ Ferry Corsten. Verder wordt - voor en door jongeren - Reflexionz of Freedom georganiseerd. Dat is een programma vol muziek, cabaret, dis cussies, politiek en sport. De dag be gint met de Van Randwijklezing in de Sint Jacobskerk, door professor Henk Vonhoff. Debatten, films, lezingen, tentoon stellingen en lezingen op scholen vullen de Maand van de vrijheid. Op Tholen zijn geen specifieke activitei ten. Het filmprogramma heeft War Child als thema. Op 24 mei is in het filmtheater Schuttershof te Middel burg de Nederlandse première van de film Ezra, over kindsoldaten in Sierra Leone en de processen voor de waar heids- en verzoeningscommissie. In de Zeeuwse Bibliotheek wordt op 13 mei het debat 'Persvrijheid hier en daar' georganiseerd. Via het project Het Verlaten Hotel, in de Drukkery te Middelburg, kunnen leerlingen van het basisonderwijs de Tweede We reldoorlog mee beleven. Op de Hoge school Zeeland is er op 15 mei (12.15-18 u.) een multi culti dag met muziek, dans, workshops en mode shows. De Maand wordt op 30 mei afgesloten in Podium 't Beest in Goes, met de Nacht van de Vrijheid. Dat betekent muziek, literatuur en discussie, met de groep Beef, de schrijver Rodaan Al Galidi en de Su rinaamse presentator Prem Radhakis- hun. Bij zijn bezoeken aan de scholen deelt Al Galidi de bundel TJsjes in al le kleuren' uit. die hij speciaal schreef in het kader van de Maand van de vrijheid. Onderdeel van de maand is de uitrei king in Middelburg, op zaterdag 24 mei, van de Four Freedoms Awards. Die zijn dit keer voor de voormalige Duitse Bondspresident Richard von Weizsacker (internationale Four Free doms Award), Lakhdar Brahimi (vrij heid van meningsuiting), de Britse Karen Armstrong (vrijheid van gods dienst), Jan Egeland (vrijwaring van gebrek) en War Child (vrijwaring van vrees). Rondom deze uitreiking is een programma georganiseerd. Zo houdt het Clingendael Instituut een aantal gastlezingen aan de Roosevelt Acade my. Al Galidi verzorgt op 20 mei een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek. Daar is van 8 tot 31 mei ook de foto expositie 'Wie luistert naar Erbol, luistert naar Bolivia' te zien van Kadir van Lohuizen. Op 22 mei wordt in het Vredespaleis in Den Haag de aftrap gegeven voor een campagne in het kader van de 60ste verjaardag van de Universele verklaring van de rechten van de mens. Daarbij is Anna Eleanor Roosevelt aanwezig, achterkleindoch ter van de Amerikaanse president Franklin Roosevelt. Aanvalsplan laaggeletterdheid. De gemeente Tholen doet mee aan het Zeeuws aanvalsplan laaggelet- terdheid van volwassenen. Ambte naren van verschillende afdelingen werken een Thools plan uit om het analfebetisme te bestrijden. Koopman was algemeen adjunct in het bestuur van de vereniging School met de Bijbel in zijn woon plaats. De burgemeester was nage gaan wat dat zoal inhield. „Het blijkt een belangrijke functie te zijn. U bezocht nieuwe leden en do nateurs, bezorgde post en school kranten, wierf bestuurs- en com missieleden. Ook zorgde u voor attenties voor personeelsleden als daar aanleiding toe was. En als voorzitter van de jubileumcommis sie was u druk met het vijftigjarig bestaan van de school in 2006." Vier jaar lang was Koopman afge vaardigde naar het bestuur van de Federatie voor christelijk-reforma- torisehe basisscholen in Noord- en Oost-Zeeland. En hij verleende hand- en spandiensten bij de reno vatie van het plein en de realisatie van de aanbouw van de Juliana van Stolbergschool. De betrokkenheid was groot. En dus was het niet moeilijk om Koopman naar het ge meentehuis te krijgen met de smoes dat oud-directeur Joop de Korte een lintje zou krijgen. Toen hij onder meer zijn schoonouders in de zaal zag zitten, ging er een lichtje bran den. Nuis vermeldde ook de kerkelijke functies die Rien Koopman be kleedt. Negen jaar is hij notabel (betrokken bij het beheer van de kerkelijke gebouwen); eerst bij de hervormde gemeente, en na de vor ming van de PKN bij de hersteld hervormde gemeente. Sinds 2002 is hij penningmeester van de stichting Vermogensbeheer van diezelfde kerkelijke gemeente. „Ongekend!" reageerde Koopman op zijn benoe ming tot Lid in de Orde van Oranje- Nassau. Lies Joppe met zijn vrouw, dochter Matty en schoonzoon Flip de Rijke en kleinzoons Gerrie (links) en Elias ke afdeling en later binnen de afde ling Tholen. Van 1962 tot 1966, en opnieuw van 1970 tot de herinde ling het jaar daarop, was hij voor de PvdA lid van de gemeenteraad van Stavenisse. In 1961 was Joppe medeoprichter van een afdeling van de Vervoersbond NVV (later FNV) op Tholen. Hij bleef onder meer actief door leden te helpen bij het invullen van formulieren. Het derde waarmee de Stavenissenaar is gestopt, is het musiceren bij Eu terpe in Sint-Maartensdijk, wat hij vanaf 1964 deed. Bekend is Joppe daarnaast als voorzitter en secreta ris van SC Stavenisse, zijn bestuur lijke periode bij de voetbalclub duurde vijftien jaar. In die periode vervulde hij ook de functies van wedstrijdsecretaris en jeugdtrainer. Bij zijn afscheid in 1979 werd Jop pe tot erelid benoemd. De Stave nissenaar is havenarbeider geweest en ook toen deed hij aan belangen behartiging, als lid van de commis sie van overleg en daarna van de ondernemingsraad van de Samen werkende Havenbedrijven (SHB). Na het opspelden van de onder scheiding bij de jarige Joppe werd vanuit de zaal spontaan het 'Lang zal hij leven' aangeheven. Politiek, sport, cultuur, EHBO, ge zondheids- en ouderenzorg. Op al deze terreinen is Oscar Huiskamp uit Tholen actief geweest of nog ac tief. De 59-jarige leerkracht aan ba sisschool Ter Tolne werd voor zijn verdiensten benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij moest er vrijdag zijn wekelijkse partij golf voor laten schieten. Dat er zoveel mensen speciaal voor hém naar het gemeentehuis waren geko men, raakte hem. De VVD en schooldammen zijn de activiteiten waarmee Oscar Huiskamp zich het langst heeft bezig gehouden. Dertig jaar lang was de Tholenaar be stuurslid van de afdeling Tholen van de VVD, waarvan een periode vice- voorzitter, en van de kamercentrale Zeeland van die partij. En drie jaar ge leden zette hij, na 29 jaar, een punt achter het organiseren van het jaarlijk se dam- en schaakkampioenschap voor de Thoolse basisscholen. Iets wat ooit is opgezet om buitenschoolse activiteiten voor leerlingen te stimule ren. Vanaf 1981 is Huiskamp vrijwil lig molenaar op molen De Hoop in Tholen, en hij was 15 jaar lang voor zitter van de Zeeuwse afdeling van het Gilde van vrijwillig molenaars. In die laatste functie organiseerde hij meerdaagse excursies én hij bedacht de landelijke biotoopprijs. Cultuur heeft de bijzondere belangstelling van de in Doetinchem geboren Tholenaar. Zo was hij bestuurlijk betrokken bij de (inmiddels opgeheven) vereniging Stadsherstel Tholen, de stichting Be houd Hoogaars en de Kunstkring Tholen. Ook is hij betrokken bij de zogenaamde 'bike and barge' trips voor Amerikaanse gezelschappen die Tholen aandoen. Zijn liefhebberij voor het zingen beoefende hij bij de Chr. Oratoriumvereniging - tegen- Rien Koopman met zijn vrouw Rian, zoon Gert-Jan en diens vriendin Maria van Dijke en dochter Marieke (rechts). I Vrijdag zijn 94 Zeeuwen ko- J i ninklijk onderscheiden. Ne- 1 gen inwoners van onze pro- I vincie zijn benoemd tot Ridder en 85 tot Lid in de Or- I de van Oranje-Nassau. De s I gemeente met de meeste on- i derscheidingen is Schouwen- I i Duiveland: liefst 21. Er kre- jj gen 29 vrouwen en 65 jj I mannen een onderscheiding. I In Tholen mogen vijf mannen I en een vrouw zich voortaan I Lid in de Orde van Oranje- j Nassau noemen. Bij de uitrei- I king, in de hal van het i' I nieuwe gemeentehuis, riep I burgemeester Nuis zoals ge- I bruikelijk op om kandidaten I voor een koninklijke onder- 9 I scheiding voor te dragen. Hij j I noemde het belangrijk dat de I samenleving op die manier I i de bijzondere verdiensten j van mensen wil waarderen, j I De gedecoreerden werden j I uitgenodigd om op Koningin- i neaag samen met de burge- I i meester aanwezig te zijn bij i de aubade in Sint-Philips- land. Op de dag van zijn 81ste verjaar dag zat Lies Joppe uit Stavenisse in de hal van het gemeentehuis op de voorste rij. Hij kreeg een bij zonder cadeau, want de burge meester speldde hem de versierse len op van Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Ruim een jaar geleden zette Joppe een punt achter drie activiteiten die hij vele tientallen jaren ontplooide. Hij was 54 jaar lang een actief lid van de PvdA, eerst bij de plaatselij- Oscar Huiskamp krijgt van zijn kleinzoon Stijn een tekening. woordig Toonkunstkoor - in Bergen op Zoom. Zes jaar was hij bestuurslid. Vanuit zijn beroep, leerkracht aan de basisschool Ter Tolne, ontwikkelde hij een lessencyclus over de geschie denis van Tholen én een lesbrief over de hoogaars. De Tholenaar is overi gens al 21 jaar gediplomeerd bedrijfs hulpverlener binnen de school. Tien jaar geleden werd Oscar Huis kamp voorzitter van de familieraad - een jaar later herdoopt in cliëntenraad - van zorgcentrum Ten Anker. Deze behartigt ook de belangen van de be woners (totaal ongeveer 375) van Maartenshof, Poorthove, Rozeboom en Vossenkuil. Sinds vorig jaar maakt hij deel uit van de centrale cliënten raad van de stichting voor regionale zorgverlening Zeeland. Ook was hij twee jaar voorzitter van de stichting peuterspeelzalen Tholen. En Huis kamp geeft leiding aan de Thoolse ad viesraad wet maatschappelijke onder steuning. Voor dit laatste was hij vrijdagmorgen even naar het gemeen tehuis gekomen, om dan door te rij den naar Goes waar een bekende een lintje zou krijgen. Maar hij bleek zelf het 'slachtoffer' te zijn. Wilma van Duuren-Kosten wordt samen met haar man Rien en haar kinderen Noami, Benjamin en Adinda toegezongen op het schoolplein van de Kon. Julianaschool. (foto Jan Willem-Kempeneers). Bram Goedegebuure met zijn vrouw Petra en zijn broer Willem Goedegebuure en diens vrouw Christien Rijnsdorp.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7