Tholenaar Jaap de Jonge vereerd met zijn schilderijen in Frankrijk Rit in brandweerauto naar Roemenië mooie belevenis voor brandweerlieden Leerlingen Kompas zetten monument Jacobapolder alvast in de bloemen Zeeuwse merklap Door ons gedaen in Bayeux te zien Tholenaren schrikken van bedroevende staat van materieel Geen 4 mei-herdenking in Flupland, in Tholen wel Gemeente plaatst tijdelijke drempels Schelde-Rijnweg GBS schenkt Tholen Bijbel Schuurfeest Vrijdag 2 mei 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Vijf mannen Veel gepraat Flink pakken Nuit des musées De Thoolse brandweerlieden die in maart de afgeschre ven auto van de blusgroep Sint-Maartensdijk naar Roe menië brachten, hebben daar geen moment spijt van. „Als je ziet wat je er voor terug krijgt van de mensen daar, die dankbaarheid. Het was een heel mooie beleve nis", zegt Gijs Vermaas. „We zijn er als vips behan deld", vult Jaap Verwijs aan. Met Jan en Ella Noom uit Scherpenisse, van de Aktie Hulp Roemenië, kijken ze te rug. Bolussen Rookmelders onbekend De leerlingen van de hoog ste klassen van basisschool het Kompas in Anna-Jaco bapolder hebben alvast bloemen geplant voor 4 mei bij het door hen ge adopteerde monument. Ze deden dit een week voor de officiële dodenherden king vanwege de schoolva kantie en vanwege het feit dat er op Sint-Philipsland niets aan de herdenking wordt gedaan, omdat deze dit jaar op zondag valt. Het aanbrengen van snelheidsbeperkende maatregelen is geen garantie op succes. Dat antwoordt het college van b. en w. op schriftelijke vragen van G. J. Hoek van de VVD fractie over de situatie bij de Schelde-Rijnweg in Tholen. Toch plaatst het college binnenkort drie tijdelij ke verkeersdrempels op die weg. Ter hoogte van Oude Werf komt een definitieve verkeersremmer. Brandweer 2012 Jaap de Jonge (65) noemt zichzelf maar een hobbyschilder. Toch gingen zijn schilderijen mee naar Frankrijk waar ze tot 6 juli worden tentoon gesteld. De Thoolse schilder is één van de zeven kunstenaars die hun werk in Frankrijk exposeren. Het groepje omlijst met haar werken de tentoonstelling van de Zeeuwse merklap. Die is sinds haar ontstaan in 2000 al langs diverse plaatsen gereisd. De 125,62 meter lange merklap is twee maanden te zien in de kapel van het museum waar het wereld beroemde tapijt van Bayeux hangt. Hobbyschilder Jaap de Jonge toont één van zijn schilderijen die mee naar Frankrijk gaan. Dat museum is het centrum van Willem de Veroveraar. Het tapijt van Bayeux vertelt de Engelse overwin ning van Willem de Veroveraar op 14 oktober 1066. In diezelfde eeuw is het wolborduurwerk van 70 meter lengte gemaakt. Het is vorig jaar op de lijst van werelderfgoed van Unesco geplaatst. De Zeeuwse merklap is de langste ter wereld. De stichting cultureel erfgoed Zeeland startte in 2000, het jaar van het textiel, het project Door ons gedaen met 243 Zeeuwen. De lap bestaat uit evenveel persoonlijke borduursels met daarnaast 17 ge meentewapens van Zeeland. In kruissteek is de historie en het he den van de provincie afgebeeld. Het was de bedoeling dat de merklap langer werd dan het tapijt van Bay eux en dat is gelukt. De werkgroep Door ons gedaen haalde hiermee het Guinnes book of records. De merklap is nadat de 5 mannen en 238 vrouwen hem voltooid hadden, opgehangen in het Zeeuws muse um. Daarna is hij tentoongesteld in Tholen, Hulst en Zierikzee en heeft hij in het Openluchtmuseum in Arn hem gehangen. Na Overpelt in Bel gië en de laatste expositie in Bier vliet zijn er zelfs aanvragen vanuit Japan, Nieuw-Zeeland en Canada om de lap daar tentoon te stellen. Maar de werkgroep moet sponsors werven om dit te kunnen doen. Voor zowel het vervoer als de ten toonstelling is geld nodig. Er zijn drie sponsors gevonden die een bij drage wilden leveren en de provin cie heeft een subsidie toegewezen. De provincie Zeeland subsidieert het project in Frankrijk, omdat zij met dit project Zeeland bij toeristen op de kaart wil krijgen. Ze heeft 6.500 euro beschikbaar gesteld aan de stichting promotie Zeeland Delta die daarvoor de website VVV Zee land in het Frans vertaalt, Zeeland als toeristische bestemming pro moot en de Zeeuwse merklap op de website van het Nederlands bureau voor toerisme zet. De Jonge en zijn vrouw Eef komen veel in Frankrijk. Ze vonden het een leuk idee om het 'zusje' van het ta pijt de Bayeux bij haar oudere broer op te hangen. Zo ging het balletje rollen. Het plaatsje Bayeux is een toeristische trekpleister waar in de zomer pieken van 50.000 bezoekers per maand worden geteld. „We von den het een mooie plek om de mer klap tentoon te stellen", aldus het echtpaar. Coördinatoren van het merklappro ject Mia Elmont van Scez en Eef de Jonge van de werkgroep Dog namen het initiatief om de lap in Frankrijk te krijgen. Na veel gepraat is het ge lukt. Ze spraken met de directeur van het centrum van Willem de Ver overaar en de wethouder van cultuur in Bayeux. Die zagen de komst van de Zeeuwse merklap wel zitten. De provincie wilde een deel finan cieren, maar vroeg ook om Zeeland extra te promoten. Er was weinig tijd om een groot plan op te zetten. dus binnen een mum van tijd werd een groepje kunstenaars gevormd die de klus zouden gaan klaren. Een eis was dat het Zeeuwen moesten zijn, die Zeeuwse elementen in hun werk lieten terugkomen. De Thoolse kunstenaar Franscesco Antonietti werd benaderd door de werkgroep Door ons gedaen. Hij prees het werk van zijn leerling Jaap de Jonge aan. Antonietti was zo te spreken over het werk van De Jonge dat de werkgroep hem vroeg om ook zijn werk tentoon te stellen. De Jonge was uiteraard vereerd en stemde met het plan in. Omdat het een hele kunst is om de ruim 125 meter tapijt in een krappe kapel goed te laten zien, werd Ra mon de Nennie gevraagd om de lap te installeren. De Middelburgse beeldend kunstenaar mocht geen ge bruik maken van het plafond in de ruimte, zoals bij vorige exposities. De lap werd toen namelijk via staal draad opgehangen. Nu wordt hij om de pilaren van de kapel geleid. Naast de De Nennie werden nog twee Middelburgers gevraagd om hun werk te exposeren in Bayeux: Leontine Hooy en Philip Veurink. De andere Tholenaren die naar Frankrijk gaan naast Antonietti en De Jonge zijn Andrea Cook en Dini Simons. De delegatie heeft flink moeten pak ken. De Jonge neemt 15 schilderijen mee: „Normaal gesproken gaat één doek wel in een auto, maar meerde re grote schilderijen inpakken en dan vervoeren, dat is nogal een klus." De Tholenaar schildert met acryl of olieverf op doek of hout en zijn schilderijen variëren in grootte van ongeveer 30 bij 25 tot 100 bij 120 centimeter. Ook heeft hij veel langwerpige schilderijen van 145 bij 50 centimeter. De kunstenaars vertrokken met de merklap en de schilderijen. Ze heb ben wat voorbereiding nodig om het werk uit te stallen in de verschillen de galerieën. De makers van de merklap komen overigens ook een weekje naar Frankrijk. Zij bezoeken daar hun lap en ze bekijken het Franse tapijt. Ver der trekken ze langs de bezienswaar digheden in de omgeving. Gedepu teerde van cultuur Harry van Waveren komt op 17 mei, tijdens de 'nuit des musées' de tentoonstelling openen. Hij doet dat samen met de burgemeester van Bayeux. De Jon ge: Het is echt een hele happening. Overal zijn er optredens en vanuit Zeeland treden Ambras, Engel Rein- houdt en Ramon de Nennie op." Er is overigens een reeks openin gen. want het werk van de Zeeuwen hangt verspreid over een aantal ga lerieën. Na de officiële opening is het feest in Port en Bessin, een vis sersplaatsje waar veel wordt gewan deld. Dan is het de beurt aan Cha teau de Martragny, een achttiende eeuws kasteel en op 20 mei komen de borduurders met een bus aan. Het werk van De Jonge komt te hangen in Chateau de Martragny en in het culturele centrum Leopold Sedar Senghor in Port au Bessin. Zijn schilderijen worden vergezeld door die van de Middelburgers Le ontine Hooy en Philip Veurink. De Thoolse Dini Simons, Francesco Antonietti en Andrea Cook expose ren naast de twee eerder genoemde plaatsen ook in galerie La joie Saint Benoït, een klooster in Bayeux. De Jonge heeft ook werk hangen in de showroom van autobedrijf Bal in Tholen. Hij heeft enkele schilderij en die hij meenam, vervangen door ander werk. Alleen voor Zeeland karakteristiek werk mocht mee. Bij De Jonge betekende dat veel blauw. Hij heeft een voorkeur voor luchten. Het was de familie Noom die de zaak aan het rollen bracht. Ze lazen afgelopen zomer dat brandweer Tholen twee nieuwe brandweerau to's had aangeschaft, en meteen dacht Jan Noom aan een bestem ming voor de afgeschreven voertui gen. Hij en zijn vrouw komen al ve le jaren in Salard, een plaats in Transsylvanië (West-Roemenië). Kort tevoren hadden ze daar be leefd hoe een zigeunermeisje door brand was omgekomen, en de slechte staat gezien van het brand- weermaterieel. Er ging een verzoek naar het gemeentebestuur van Tho len en dat stemde ermee in dat één van de auto's naar Salard zou gaan. En dat voor een prijs die zestien mille lager lag dan een Duits bedrijf er inmiddels voor had geboden. Het verschil past de gemeente bij uit het potje dat is gevormd in het kader van de millenniumgemeente (ge richt op terugdringen armoede en bevorderen eerlijke handel en een schoner milieu). Zes Thoolse brandweermensen bo den aan de auto naar Salard te rij den, en droegen op die manier hun steentje bij. Erik van Duuren, Arjan Kempeneers, Nico Overbeeke, Sjaak Steijn, Gijs Vermaas en Jaap Verwijs namen een aantal vrije da gen op én zochten sponsors voor de brandstof en de overige reis- en verblijfskosten. Ze vertrokken op een maandagochtend vroeg, over nachtten net over de Oostenrijkse grens in Hongarije en arriveerden dinsdag aan het einde van de mid dag op hun bestemming. De reis viel mee. „We zaten ruim en er was voor goede kussens gezorgd", zegt Overbeeke. Vanaf de grens bege leidde Noom hen, die was samen met zijn vrouw vooruit gereisd om het verblijf voor te bereiden. „We hadden onderdak voor hen willen zoeken bij de plaatselijke bevol king, maar dat bleek niet nodig te zijn. De gemeente bleek op de bo venste verdieping van een flat een onderkomen te bezitten met slaap- en zitkamers en keuken, alsmede een conferentiezaal", vertelt Noom. De gasten hadden er volop de ruimte. Ook het eten en drinken was prima, zeggen ze. De twee jaar geleden aangetreden burgemeester heeft het complex laten opknappen. Er zijn appartementen in gemaakt, en op de begane grond is een kleu terschool gevestigd. Daar namen de Thoolse brandweerlieden nog een kijkje en ze leverden er kleurplaten af voor de kinderen. De brandweerauto was na aan komst gestald op het terrein van het bejaardentehuis Filadelfia. De be woners werden bij het uitladen ge trakteerd op Zeeuwse bolussen en lieten zich die goed smaken. „De volgende morgen hebben we de au to gewassen. Waterleiding ligt daar niet, dus het moest met emmertjes water gebeuren", vertelt Steijn. In Roemenië is de brandweerorga nisatie op militaire leest geschoeid. In Salard, dat 3000 inwoners telt en met de omliggende dorpen erbij 5000, zijn veertig beroeps brand weermensen gestationeerd. „Er heerst een strenge discipline. Bij de overdracht stonden de mannen een uur lang in de houding aangetreden op het plein. En je zou denken dat ze allemaal naar buiten komen als de nieuwe aanwinst arriveert. Maar bij onze aankomst kwam één man naar buiten. Die bleef op een af stand staan en de rest keek vanach ter de gordijnen naar buiten", be schrijft Sjaak Steijn. Er waren twee brandweerauto's in het dorp, die wanneer ze uitrukken zó roken dat het lijkt alsof ze zelf in brand staan. Voor de overdracht, in het gemeen tehuis tegenover Filadelfia, was veel mediabelangstelling. „Uit de toespraken van de burgemeester en de brandweercommandanten bleek, hoe blij ze waren met deze auto die voor hen zoals een nieuwe was'", zegt Noom. De Tholenaren gaven een demonstratie, en later volgde een instructie voor de plaatselijke brandweerlieden. „Er was één jong ventje bij, die snapte meteen hoe het allemaal zat. Hij glunderde ge woon", vertelt Gijs Vermaas. De watertank moest vanuit een bassin gevuld worden, en de Roemenen beschikken ook maar over één ademnoodfles per brandweerman. „De tranen springen je in de ogen als je ziet met wat voor materiaal ze daar moeten werken. De brand weerauto's zijn eigenlijk te groot voor de smalle straten, maar ze ken nen slechts één model. Daar zit dan weer wel een watertank op van 9000 liter. De ladderwagen die ze hebben is in onze ogen antiek", legt Steijn uit. „Maar vervolgens zie je in een oude coöperatieschuur wél een modern opzetstuk staan dat ze Op het dorpsplein in Salard poseren de zes Thoolse brandweerlieden (links) en het echtpaar Noom met de burgemeester en loco burgemeester alsmede de brandweercommandanten van de Roemeense gemeente. nergens op aan kunnen sluiten", vult Nico Overbeeke aan. Eigenlijk was de auto voor de hulpverlening als enigste goed uitgerust. Steijn: „We hebben twaalf uitrukpakken, helmen en laarzen achtergelaten, alsmede een hoeveelheid oefenma teriaal. En nog dertig rookmel ders." De brandweerkazerne én het plein voor het gemeentehuis waren in verband met de komst van het Thoolse gezelschap keurig opge poetst. De overdracht werd afgeslo ten met een gezamenlijke maaltijd in het dorpshuis. „Het eten was be reid door de vrouw van de burge meester en haar zus, die het ook op dienden." De Tholenaren werden uitgenodigd voor een bezoek aan de districts commandant in Oradea. In die stad met meer dan 200.000 inwoners be schikt de brandweer over één mo derne brandweerauto, één busje met goed materieel, een matige ladder wagen en een poederblusser. „Ik zag daar wél een defibrillator, maar van rookmelders hadden ze nog nooit gehoord", zegt Vermaas. In Oradea zijn 200 brandweerlieden gestationeerd, na de hoofdstad Boe karest het grootste aantal van het land. De commandant heeft in het district Bihor, met ruim 600.000 in woners, twaalf kazernes onder zich. Het op peil brengen van het brand- weermaterieel is in Roemenië een langdurige kwestie: jaarlijks krijgt één van de veertig districten een nieuwe brandweerauto. Steijn ver wonderde zich over de hulpverle ningscentrale in Oradea: „Toen we daar tien minuten waren, was de te lefoon nog niet één keer gegaan. En dat in zo'n grote stad." De Tholena ren kregen allemaal een medaille als aandenken aan hun bezoek. In Ora dea namen ze een kijkje in de acht tiende eeuwse kathedraal, die de grootste rooms-katholieke kerk is van het land. Bij het afscheid in Salard zong één van de bewoners, een tachtigjarige vrouw, zittend op de rand van haar bed een geestelijk lied voor het Thoolse gezelschap. „Ontroerend om te horen. Ondanks haar armoede was ze toch een gelukkig mens, constateerden we", aldus Jan Noom. Het comité Tholen van de Gerefor meerde Bijbelstichting (GBS) heeft ter gelegenheid van de opening van het nieuwe onderkomen van de ge meente Tholen een Bijbel in de Sta tenvertaling aangeboden voor de openbare leeszaal in het gemeente huis. De voorzitter van het comité, ds. J. van der Sleen overhandigde het boek aan burgemeester Nuis tijdens de open dag in het nieuwe gemeente huis. Gemeentesecretaris S. Nieuw koop en mevr. M. Jopse van de afde ling communicatie waren namens het gemeentehuis getuige van de plech tigheid. Van het dagelijks bestuur van de GBS comité Tholen waren secreta ris G. Bruynzeel en penningmeester J.J. Westdorp aanwezig. De Gereformeerde Bijbelstichting heeft als doel het behoud en bevorde ren van het gebruik van de Bijbel in de Statenvertaling. Zo worden er Bij bels geschonken aan (zorginstellin gen, gevangenissen en openbare ge bouwen. Volgens de GBS heeft zij binnen de gemeente Tholen ruim 1000 donateurs. Voor meer informatie hierover kan contact worden opgeno men met de heer J.J. Westdorp, tel. 692657. De vereniging plattelandsjongeren Zuid, afdeling Tholen en Sint-Phi- lipsland (PJZ) houdt zaterdagavond om negen uur een schuurfeest in de schuur van Joop Leijsen aan de Bit- terhoekseweg in Poortvliet. Een band en dj van eigen bodem treden op: JIC en J&E. De PJZ organiseert naast het schuur feest nog meer activiteiten voor jon geren tussen de 16 en 30 jaar. waar onder bowlen, karten, vissen, skiën en toneel. Meer informatie is ver krijgbaar op www.pjz.nu en via Hans Akkermans, tel: 06-48269056 of Leo Geluk, tel: 06-14590043. Leerlingen van basisschool het Kompas planten onder leiding van juf C.L. Schults-van Goch, die ook het hoofd van de school is, bloemen hij het door hen geadopteerde oorlogsmonument in Anna-Jacobapolder. Het comité dodenherdenking Tho len heeft ook dit jaar het initiatief genomen om de officiële 4 mei her denking bij het herdenkingsteken in het wandelpark bij de Vossemeerse- poort in Tholen te houden. Alle be woners van de gemeente Tholen kunnen de plechtigheid bijwonen. Leden van het korps Nationale Re serve betrekken vanaf kwart over zeven de dodenwacht. Concordia speelt een half uur later een aantal koralen tot 30 seconden voor acht uur. Dan klinkt The Last Post, waarna vanaf acht uur twee minu ten stilte in acht wordt genomen. Deze wordt beëindigd met een cou plet van het Wilhelmus. Vanaf vijf over acht leggen genodigden bloe men bij het monument. Ook men sen die dat willen krijgen hier de gelegenheid voor. Daarnaast kun nen er bloemen worden gelegd bij de gedenkplaat van de vereniging Oud Militairen Indiëgangers. Drie zangkoren brengen na het bloemen- leggen een drietal liederen te geho re, waarna de bijeenkomst om half negen eindigt. Op deze dag hangen vanaf zes uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok. De klokken be ginnen om kwart voor acht te lui den en zijn stil om ongeveer een halve minuut voor acht. College noemt maatregel geen garantie op succes Hoek stelde de vragen naar aanleiding van een ongeluk waarbij onlangs een 4-jarige jongen werd aangereden. Hij wilde net als veel bewoners dat het college haar licht liet schijnen over de veiligheid op de Schelde-Rijnweg. B. en w. zijn niet direct ongerust over het verkeersgedrag op die locatie. Uit metingen via de verkeersteller is gebleken dat 85 procent van de weg gebruikers niet harder rijdt dan 43 ki lometer per uur bij een toegestane snelheid van 30 kilometer per uur. De automobilist die het kind aanreed, hield zich volgens de verkregen in formatie netjes aan de verkeersregels. Het college betreurt het ongeval, maar noemde het niet te voorkomen door verkeersmaatregelen. Wel is de weg gestegen in het bepalen van de prioriteit voor dergelijke aanpassin gen. Omdat er in 2009 gestart wordt met de bouw van Waterfront II, heeft de gemeente besloten om nog geen de finitieve drempels aan te leggen op het gedeelte waar het bouwverkeer langsgaat. De zware machines zouden de drempels volgens het college kapot rijden. Pas na realisatie van de nieuwe wijk, wordt gekeken op welke manier het kruispunt Slikkenburg wordt aan gepast. In elk geval komt er een drem pel aan de zuidzijde waar de bebou wing in de toekomst eindigt, als accentuering voor de grens van het 30 kilometer gebied. De tijdelijke drempels komen ter hoogte van de plek waar de nieuwe wijk wordt aangelegd, en bij nummer 34 en 48 van de te bouwen panden. Tussen de drempels komen acht bor den met de teksten 'gas terug' en 'spe lende kinderen'. Ook Veilig Verkeer Nederland geeft een advies over de situatie. Hiervoor hebben de bewoners een verzoek in gediend. De gemeente neemt het ad vies van VVN mee in haar defintieve planvorming. B. en w. hebben voor de periode 2008-2012 een beleidsplan voor verbetering van de arbeidsomstan digheden van de brandweer goed gekeurd. Dit echter onder voorbehoud van voldoende financiële dekking, want een en ander gaat de nodige euro's vergen. Onder de leden van de vrij willige brandweer is een tevreden- heidsonderzoek gehouden. Ook is de risico-inventarisatie geactuali seerd. De inhoud van al deze stuk ken willen b. en w. nog niet open baar maken. Eerst moet de onderdeelscommissie van de Thoolse brandweer op grond van artikel 27 van de wet op de on dernemingsraden instemmen met het voorgenomen besluit.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5