AbdijNieuws Penningmeester stortte geld van de kerk op privérekening Dieven komen via voordeur naar binnen Toestellen speeltuin Vrij en Blij verhuizen Van Houte Het weer gooit 's ochtends roet in eten Koninginnedag Wonen Vrijdag 2 mei 2008 64e jaargang no. 25 It Pinksterdag geopend Maandag 1 2 mei www.vanhoutewonen.nl De leden van de parochie H. Willibrordus in Oud-Vos- senmeer hebben geschrokken en verbaasd gereageerd op de handelwijze van de voormalige penningmeester die vorig jaar 17.500 euro kerkgeld stortte op haar privé-re- kening. Zondag bracht vice-voorzitter Emmy Geluk van het kerkbestuur de zaak naar buiten. Alle 900 parochia nen ontvingen een dag later een brief waarin de gang van zaken wordt toegelicht. Het bestuur vraagt de parochia nen 'mildheid' wanneer er onderling over de zaak wordt gesproken. De gewezen penningmeester is vrijdag door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een taak straf, de civiele rechter bepaalde in maart al dat ze het bedrag terug moet betalen aan de parochie. Onderzoek 7 ton Aangifte Beschermen Van Anna Jacobapolder tot Tholen is Koninginnedag ge vierd. De buitenactiviteiten hadden te lijden onder wind en regen die na negen uur de aubades en kinderspelen minder feestelijk maakten. „We hadden net zulke leuke buitenspel letjes georganiseerd, maar nu moeten we improviseren met sjoelen, tafelvoetbal, snoephappen en dergelijke", zei direc teur Chris van 't Hof van de Koningin Julianaschool in Sint- Philipsland. Vossemeer 600 jaar komt in beeld 17.500 euro voor Parochianen geschrokken en verbaasd over verdwijnen 17.500 euro Geld van de Wimpel en de bieb gestolen Kassa schout-schepenenrace 'èfendrachtbode, de Thoolse Courant 5, 4697 ZG Sint-Annaland 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. ders van alle 13 Zeeuwse gemeenten en 10 West-Brabantse gemeenten gaan op de Krabbenkreek hun krach ten meten, wie er als eerste de aan- komstlijn passeert. Commissaris van de koningin Karla Peijs verricht de prijsuitreiking. De oppositiepartijen ABT, CU en RFT hebben dinsdagavond besloten om twee externe deskundigen te vra gen voor een onafhankelijk onder zoek naar het tekort van 7 ton bij de nieuwbouw van het gemeentehuis. Het ene onderzoek richt zich op het financiële aspect met de btw-kwes- tie. „Wanneer is welke fout ge maakt", zegt woordvoerder Bram van de Sande. De oppositie wil ook helder krijgen wie er bestuurlijk ver antwoordelijk is voor het tekort van 1,3 miljoen, dat na meevallers werd teruggebracht tot 7 ton. De drie par tijen hadden op hun verzoek een on derhoud met burgemeester Nuis over de kwestie. Het hele dossier over de nieuwbouw hebben ze inmiddels ontvangen, evenals een brief van Complan. „Maar de gemeente en het adviesbureau zijn allebei partij, dus we hechten aan een onafhankelijk onderzoek", aldus Van de Sande. „De mensen schrokken vanwege het hoge bedrag, maar waren voor al verbaasd over het feit dat het in de eigen parochie plaats heeft ge vonden," zegt pastoraal werker E. Bornheim die zondag na afloop van de mis met kerkgangers sprak. Ongeveer tachtig parochianen woonden de viering bij in de kerk aan de Dorpsweg. „Sommigen gin gen meteen naar huis, anderen ble ven. Bestuursleden hebben toen en kele mensen gesproken om hun eerste gevoelens aan te horen want opeens is het niet meer ver af, maar in de eigen parochie dat zoiets ge beurt." Wat vooral steekt is dat het geld betreft dat door de parochia nen is opgebracht, zegt hij. „We moeten het bedrag niet overschat ten, maar je kan er een mooie auto van kopen. Van het geld onderhou den we ons mooie kerkgebouw. Dat brengen we samen op. Het is jammer dat er misbruik gemaakt wordt van het vertrouwen. Het is tenslotte allemaal vrijwilligers werk." Het kerkbestuur heeft een vorde ring ingesteld jegens de penning meester nadat pogingen om met haar in contact te treden om het geld terug te krijgen, faalden. Meer dan een jaar geleden kwamen er klachten van instanties over nota's die niet betaald waren. Het gaat dan volgens Bornhijm onder meer om het uitbetalen van de organist, maar ook om de energierekening van Delta. „De aanmaningen kwa men ook bij de penningmeester binnen. Niet bij ons. Het kerkbe stuur werd daar op den duur door de mensen en de instanties zelf van op de hoogte gebracht. Daarom heeft het ook wel even geduurd voordat wij het te weten kwamen." Ook de jaarcijfers over 2006 bleven achterwege. Bij navraag gaf de pen ningmeester aan dat ze enigszins achterop was geraakt door privé- omstandigheden. „We hebben toen enige coulance gehad. Maar toen we later op een gesprek aandron gen, via brieven en zelf aangeteken de brieven, is de penningmeester het contact uit de weg gegaan." Omdat er geen inzicht meer was in de financiële situatie van de pa rochie, eiste het bestuur alle stuk ken bij de penningmeester op. Al snel werd duidelijk dat zaken niet klopten. Daarop blokkeerde het be stuur de lopende bank- en giroreke ningen. Een aanzienlijk bedrag bleek op een privérekening te zijn gestort. Het bisdom Breda werd van de situatie op de hoogte ge steld. De penningmeester werd tot twee keer toe uilgenodigd voor een gesprek om te proberen er samen uit te komen. Daarop werd afwij zend gereageerd. „We hadden nog de hoop iets te regelen. Het is triest dat het niet heeft plaatsgevonden, daarop is aangifte gedaan bij de politie. We hebben toen ook de pa rochianen ervan op de hoogte ge bracht dat de penningmeester we gens persoonlijke omstandigheden was teruggetreden. Dat was rond de zomervakantie van 2007." Maar voordat deze stap werd geno men, heeft het bestuur ook gespro ken met de man van de penning meester. Die bleek niet op de hoogte van kwestie. Het bedrag werd niet op een gezamenlijke re kening gestort, maar op een privé rekening van de penningmeester. „Van de politie hebben we verno men dat het geld werd besteed aan het afbetalen van schulden. Toen konden we niets anders meer doen dan een juridische procedure star ten. We wilden deze kant niet op, maar er was geen andere weg." Er werd een civiei-rechterlijke (om het bedrag terug te vorderen) en een strafrechterlijke procedure ge volgd. Dat het kerkbestuur er nu pas mee naar buiten komt, heeft volgens de pastoraal werker te ma ken met de juridische procedure waarin de penningmeester de ge daagde was. „Die krijgt ruim de tijd om beroep aan te tekenen. Ze is ook gevraagd of ze met een advo caat wilden komen om zich te laten verdedigen, of dat ze zou willen schikken. Ze heeft verstek laten gaan." Volgens het kerkbestuur zal 'deze hele zaak sporen' nalaten. Vooral in het gezin van de penningmeester. ZIE VERDER PAGINA 9 Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Provincie Zeeland Nieuwe Burg 42. Postbus 6001.4330 LA Middelburg De viering van het 600-jarig bestaan van Oud-Vossemeer komt in beeld. Vrijdagavond 23 mei wordt het voor lopige programma om half acht be kend in dorpshuis de Vossenkuil. Stichtingsvoorzitter Frank Hommel zal de grote lijnen schetsen voor 2010, want pas over ruim anderhalf jaar is het zover. „Onze doelstelling is om voor jong en oud en mensen van alle gezindten een gevarieerd aanbod aan activiteiten en evenementen te hou den", zegt het bestuur, dat verder be staat uit secretaris Yolande Florijn en penningmeester Rien Wessels. Com missies en werkgroepen werken de komende periode de details uit. Tij dens de presentatie wordt de zomer- wijn Roosevelt rosé geschonken. Aan de voormalige Amerikaanse presi dent, wiens voorouders uit Oud-Vos semeer zouden komen, wordt veel op gehangen tijdens de festiviteiten. Ook wordt het startsein gegeven voor de club van 600. Via een maandelijkse bijdrage kan men zich verzekeren van korting bij de kaartverkoop en promo tie-artikelen. „Met dit mooie spaar systeem wordt de betrokkenheid van de bevolking vergroot." De stichting is van plan om de plaatselijke vereni gingen nauw bij de jubileumviering te betrekken. Jos Hommel leidt de com missie kerk en cultuur, Bas Quist draagt zorg voor de evenementen en Ad Hommel krijgt de sport onder zijn hoede. Tijdens de kerst werden er kerststalletjes van parochianen tentoongesteld in het kerkgebouw van de Heilige Willibrordus in Oud-Vossemeer. Er is nog geen spoor van de dieven die vorige week in de nacht van woensdag op donderdag geld en drank hebben ontvreemd uit dorps huis de Wimpel in Sint-Philipsland. Om kwart over acht 's ochtends ontdekte beheerster Elna Boon dat de voordeur van de Wimpel was ge forceerd. Uit de geldkist van de Wimpel werd 700 tot 800 euro gestolen, uit de kassa van de openbare bibliotheek ongeveer 100 euro. Er was met een breekijzer gepro beerd de deur van de Wimpel aan de Eendrachtstraat te forceren. Kenne lijk lukte dat niet en is er vervolgens een ruitje ingegooid naast de voor deur waardoor de voordeur geopend kon worden. De steen lag nog in het halletje. De dieven zijn door prak tisch heel het dorpshuis geweest en braken overal deuren en kasten open. De barkrukken lagen op zijn kop. Achter de bar waren alle kasten open, zelfs de diepvrieskast. Uit het geldkistje werd ongeveer 700 tot 800 euro meegenomen. Behalve geld werd ook drank meegenomen. De voorkeur van de dieven ging naar Bacardi, Safari en Passoa. Dranken die vooral onder jongeren geliefd zijn. Dure flessen cognac lie ten ze staan. Ook hei magazijn werd opengebroken (waar een diepvries en een koelcel staan) maar daar uit werd niets meegenomen. De dieven gingen door heel het ge bouw want ook de wacht- en spreekkamer van de arts van het consultatiebureau werd doorzocht. Ook daar werden deuren en kasten opengebroken. Het rolluik bij de boxenkamer (waar baby's en zuige lingen aan- en uit worden gekleed) was vernield. Uit deze ruimten wordt niets vermist. Dat is wel het geval in de ruimte van de openbare bibliotheek. Uit de kassa verdween zo'n honderd euro. De computers lieten ze ongemoeid. Verder werd hier geen ravage aangericht; alleen de toegangsdeur was geforceerd en de deurpost beschadigd. De daders verlieten het pand via de achterdeur. Na de ontdekking van de inbraak is de politie gewaarschuwd. Die was snel ter plaatse. Vrijdag is er door de politie technisch onder zoek verricht. Deze week Jaap de Jonge exposeert schilderijen in schaduw merklap Lintje voor Jeanne de Jager 'koningin van het orgel' De stichting schout- en schepenenrace krijgt 17.500 euro subsidie van de pro vincie Zeeland voor een watersporte venement op zaterdag 14 juni in Sint- Annaland. Voornaamste doel is gemeentebestuurders meer betrokken heid te laten krijgen bij de watersport. Het is ook promotie van Zeeland, het toerisme en de economie. De bestuur- Pas dinsdag worden de speeltoestellen voor de speeltuin Vrij en Blij op het terrein aan de Schoolstraat/Kloosterstraat in Sint-Annaland defini tief geplaatst. Eerst zou dat vorige week dinsdag gebeuren, maar door dat er veel regen was gevallen, kon de kraan niet op het terrein terecht. Wel verhuisden de toestellen in twee dagen van de oude stek aan de Schoolstraat 34a naar de nieuwe stek, Schoolstraat 17. Een afstand van enkele honderden meters. Klim- rekken, wippen, glijbaan, schom mels, alles werd door Groen Brou wers Groenprojecten uit Vinkei en Van de Klundert uit Oud-Vossemeer vervoerd. Later worden een aantal nieuwe toestellen en bankjes ge plaatst. Het toegangshuisje in de vorm van een schuur, staat er al. La ter wordt de kruising betrokken bij de entree van Vrij en Blij. Die wordt opgehoogd. Er komen kleurige te kens op de stenen. Voor het ver plaatsen en vernieuwen van de speeltuin is 171.000 euro gemoeid. De gemeente krijgt 68.400 euro sub sidie (40 procent), de gemeente be taalt ook 40 procent, de rest betaalt Vrij en Blij. In juni moet de speel tuin klaar zijn. De jeugd weert zich op natte kernenslag in Tholen EN VERDER... Gemeente is bank van lening voor starters woningmarkt Ruim duizend bezoekers op autostreetshow HET BESTE MOMENT VAN UW LEVEN; JE KUNT ER NOG VAN ALLES VAN MAKEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's In de veiling van Sint-Annaland was het droog en honderden bezoekers zochten koopjes op de rommelmarkt van Accelerando. Binnen werd ook een gedeelte van dc kinderspelen gehouden. In Tholen, Oud-Vossemeer en Sint-Maartensdijk was de invloed van de schoolvakantie merkbaar: er waren aanmerkelijk minder kinderen en volwassenen op de been dan in andere jaren. Andy v.d. Velde van STAD waarschuwde vanaf de kiosk dat sommige onderdelen door de regen in gekort konden worden. De kinderspelletjes op het sportveld in Oud-Vossemeer werden door de regen geteisterd. En de spullen voor de rommelmarkt van de Pluus bleven in de dozen. In Poortvliet stond een fietstocht op het programma. „Wat doen we daar mee?" vroeg Adrie Schot van het Oranjecomité aan het pu bliek in de Langestraat. Gewoon doorgaan, kreeg hij als reactie. In Sint-Maartensdijk voorspelde gelegenheidsdirigent Wil Boogaard van Euter pe dat het na het zesde en laatste liedje droog zou worden. Dat was niet het ge val. De wedstrijd met versierde fietsen ging door, de spelletjes op de Markt ver vielen. In Scherpenisse zocht Oranjevereniging Prins Willem Alexander voor de kinderspelletjes toevlucht tot de Oosterscheldeschool en de peuterspeelzaal. De Groen van Prinstererschool blies alle spelletjes af. In Stavenisse werden de spel letjes op het Van der Lek de Clercqplein verplaatst. Daar werd uitgeweken naar de gymzaal op het schoolplein van de Schalm, waar oud-Hollandse spelletjes waren en een luchtkussen dat druk besprongen werd. Ellen de Jong houdt in de ene hand een paraplu en in de andere het touw van de Nederlandse vlag bij de aubade m Sint- Maartensdijk. Advertentie I.M. PHILIPS 82 CM HD READY LCD TV Philips LCD TV mei 2-kanaals achef Ambilighl, Pixel Plus 2 HD, Digital Natural Motion en een contrastratio 7500:1.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1