'Kunst moet tot verbeelding spreken en dient de zintuigen te activeren' 'We wilden het gezelliger maken en mensen meer keus geven in eten' Gemeente speelt voor bank van lening Krimp geeft voordelen vindt Kees Slager (SP) De Starterslening, nu ook in de gemeente Tholen. Wethouder Van Dis blij met bijdrage basisscholen aan Kunstroute Tinja en Eddy Hu in Scherpenisse hebben nu ook wok na verbouwing 13_ Animo op avond starterslening valt tegen De animo op de voorlichtingsbijeenkomst over de star terslening donderdagavond in het gemeentehuis in Tho len viel wethouder K.A. Heijboer van financiën tegen. Op de jongerenavond voor de SGP waren er meer geweest, zei hij. Zo'n twintig jongeren hadden zich toen laten in formeren over de mogelijkheid geld bij de gemeente te lenen om een huis te kunnen kopen. Nu waren er maar tien, waarvan twee ouders met een van hun kinderen. Inkomen 35 mille Voorbehoud Stadszicht Grotere borden Bruidsschat 2 mei 2008 Minder betekent niet perse slechter Destagnatie van de bevolkingsgroei of zelfs de krimp in Zeeland heeft ook voordelen volgens SP-Eerste Kamer- StKce s Slager uit Poortvliet. ,Wie blijft, woont gewoon antes en beter', zegt hij in een gesprek met het Belgi sche socialistische dagblad De Morgen. Er hoeven voor hém geen huizen en industrieterreinen bij te komen. Sla ger kiest voor kwaliteit in plaats van kwantiteit. Vier zussen Natuurjongens Tholen krijgt 125 mille meer van rijk EENORACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Knusser Boerenkool Kunst prikkelt, doet verstillen, sleept mee, ontroert, con fronteert, schept soms afstand en zoekt soms toenade ring, roept ergernis op of juist sympathie. Dat zei wet houder Kees van Dis zaterdagmiddag in de Grote Kerk in Tholen, waar hij de aftrap gaf voor de twaalfde Kun stroute. Daaraan deed dinsdag en woensdag een record aantal van 38 beeldend kunstenaars mee. Uit de reacties bleek dat er wel in teresse is voor een lening van de gemeente die bovenop de lening van een bank, kan worden vers trekt. Daarmee wil de gemeente jongeren de kans geven een huis te kopen. De praktijk is nu dat de meeste huizen te duur zijn. Het te kopen huis mag echter niet duurder zijn dan 160.000 euro. Een starter die wil kopen, kan ten hoogste 20.000 euro lenen. Dit jaar kunnen twintig leningen verstrekt worden. J. Heijboer uit Tholen vond het niet zo erg dat het niet zo druk was. „Dan kan het geld onder deze men sen verdeeld worden," schertste hij. De belangstellenden kwamen onder meer uit Tholen, Sint-Maar tensdijk en Stavenisse. De SVN, de stichting stimulerings fonds volkshuisvesting voert de re geling uit voor de gemeente. Vol gens P. van Lisdonk van SVN zijn eind jaren negentig de prijzen van woningen met 'dubbele procenten' omhoog gegaan, zonder dat de lo nen navenant stegen. De lening voor starters is niet dé oplossing, volgens hem. Maar het kan wel helpen op korte termijn. De star terslening is voor heel het land ge lijk, maar de gemeenten bepalen voor wie het bedoeld is, voor wat soort woning en hoeveel geld er geleend kan worden. Voor Tholen geldt dat de lening gebruikt kan worden voor het aankopen van een bestaande of een nieuwe woning van ten hoogste 160.000 euro. De aanvrager woont minstens een jaar zelfstandig in de gemeente in een huurwoning of is inwonend. Ook oud studenten die terug willen ke ren en zich op Tholen willen vesti gen, vallen er onder. Het inkomen is niet hoger dan 35.000 bruto per jaar, inclusief vakantiegeld. De verwervingskosten mogen niet hoger zijn dan 160 mille. Daaron der vallen onder meer overdrachts belasting, renteverlies bij nieuw bouw, notariskosten, makelaars- kosten, en afsluitkosten voor de le ning. De koper stapt eerst naar een bank om een lening af te sluiten. Deze banklening en de gemeente lijke lening vallen allebei onder na tionale hypotheekgarantie. Dat be tekent dat de bank een wat lagere rente berekent, maar dat ook het bedrag dat geleend wordt wat lager uitvalt. Als de koper dan geld te kort komt, dan speelt de gemeente voor bank met een aanvullende le ning. De eerste drie jaar hoeft er geen rente en aflossing te worden betaald. Iedere koper weet van te voren wat hij na drie jaar moet be talen. Er is een rentevaste periode van vijftien jaar. Mocht iemand niet meer gaan verdienen, dan blijft de lening gratis. „Maar in 75 van de 100 gevallen gaan starters na drie jaar meer verdienen. De rente en aflossing die betaald moet wor den zal echter nooit de norm van de NHP overschrijden, zei Van Lis donk. De looptijd van de lening is dertig jaar. Bij de verkoop van de woning moet er wel afgelost worden. Van het geld dat de gemeente op die manier ontvangt, kunnen weer nieuwe leningen verstrekt worden. Als iemand een huis koopt, gebeurt dat eerst onder voorbehoud van fi nanciering. De koper kan een aan vraagformulier invullen voor een starterslening en opsturen naar de SVN. Die toetst de gegevens over inkomen en bepaalt hoe hoog de le ning wordt. Daarna ontvangt de ge meente een toewijzingsbrief. Daar mee gaat de koper naar zijn bank voor de aanvraag van een hypo theek voor het resterende bedrag. De bank brengt een offerte uit die voldoet aan de voorwaarden uit de toewijzingsbrief van de gemeente. Een kopie daarvan gaat naar SVN. Daarna kan alles naar de notaris. Volgens Van Lisdonk is hier hoog uit twee tot drie weken mee ge moeid. 's Middags waren de vertegen woordiger van banken, financiers, makelaars en tussenpersonen op de hoogte gebracht van de procedure. J. Heijboer wilde weten hoe soepel de gemeente omgaat met de voor waarden. Of iemand die binnen een jaar terugkeert naar de gemeente, ook al in aanmerking kan komen. Volgens de wethouder zal gekeken worden hoe de animo is. Eerst zul len de aanvragen behandeld wor den die binnen de voorwaarden vallen, zei hij. „Maar als ze niet al le twintig benut worden, dan zullen we daar wel soepel naar kijken." Ook was de vraag of een zoon die inwoont bij zijn moeder, de woning van zijn moeder kan kopen met be hulp van de lening. Ook dat is mo gelijk, alleen mag de verkoopprijs niet hoger zijn dan 160.000 euro. De wethouder vertelde ook dat Cas- tria Wonen in september met een regeling komt om het voor jonge starters mogelijk te maken hun huurwoning te kopen. De slimme koop heet die regeling. Maar dat zal hoofdzakelijk bedoeld zijn om hui zen uit de voorraad van de woning corporatie aan te kopen. Kousema ker uit Tholen had vernomen dat er ook starterswoningen gebouwd worden in Stadszicht II. Maar wet houder Heijboer denkt dat die - ge zien de hoge grondprijs - niet voor 160.000 euro verkocht zullen wor den. Volgens de wethouder zullen de woningen er veel duurder wor den. qua oppervlakte van 100 naar 160 vierkante meters gegaan, maar het aantal zitplaatsen is gedaald van 95 naar 85. „Er moest een scheiding komen voor het wokgedeelte", ver klaart de gastvrouw. Maar ze vindt het hiet erg dat er minder plaatsen zijn.'Ze wil vooral dat mensen kun nen genieten in een goede sfeer. „We zijn bewust geen wokrestau rant, wat meestal wat grootschaliger isiopgezet." K ft* Hu benadrukt dat de menukaart juist is uitgebreid. Het a la carte menu is daarentegen wel ingekrompen. „Dat is om de kaart overzichtelijker te md^en. En er staan nieuwe gerech ten ópi zodat Eddy, die kok is, weer een nieuwe uitdaging had. Zo heb- bé'n de sauzen een andere samen stelling en worden de maaltijden nu rechtstreeks op het bord geserveerd. Voorheen kregen de gasten een re chaud op tafel. Nu zijn er grotere borden." De traditionele gerechten bjjjyen wel op de kaart staan zegt HuTgèruststellend. „Foe yong hai en Babi- pangang zijn gewoon nog ver krijgbaar." Dat het eten goed zal bevallen, daar is:Hu van overtuigd. „Er is voor ie der wat wils. We hebben diverse soorten vis en vlees en onze buffet ten zijn veel uitgebreider geworden. We hebben nu bijvoorbeeld ook een koude salade met haring en zalm en et; is meer keuze in desserts tot aan taart toe." Hu denkt dat ze zich daar in. onderscheiden met andere soort gelijke restaurants. „Ik denk niet dat er eén Chinees is met haring in het büfifet." fgwnv Waar de eigenaresse wel bang voor is, is dat mensen schrikken van het interieur. Dat is heel modern en strak. Al het oude is eruit. De Hu's hebben er een interieurarchitect voorin de arm genomen. De boven toon; is paars. „Dat is niet een kleur die ik zelf zo snel zou hebben uitge kozen, maar nu vind ik het wel heel frid." Ze wou geen standaardinrich- Hj^juicht het meer realistischer be- andere Zeeuwse telg, Jan Peter Bal- Éfciva 1 van het provinciaal bestuur toe, eerder een Brabants commu- jreau voor twee miljoen eu- |J> tevergeefs probeerde om nieuwe Zeeuwen aan te trekken. De over heid probeert nu van de beperking een deugd te maken. Men tracht het accent te verleggen van kwantiteit (hui/cn en banen) naar kwaliteit van Woningen, woonomgeving en banen e£ het verfijnder afstemmen van vraag en aanbod. Volgens het ruim telijk planbureau zullen velen het krimpscenario economisch onaan trekkelijke vinden, maar in ruimte lijke opzicht is het een ontspannen toekomst. Grond en vastgoedprijzen blijven relatief laag en de keuze voor burgers wordt groter: kwaliteit wordt belangrijker bij woonplaats- én vestigingsbeslissingen. In plaats van de westerse logica van groei, werk, werk en nog eens werk. En huizen; veel huizen. Volgens Slager maakt Zeeland zoetjesaan de om slag. „Men begint zich te realiseren dat er naast kwantiteit ook zoiets bestaat als kwaliteit. Minder bete kent niet perse slechter, niet voor wie er woont, niet voor het land schap. Wie er woont, heeft ook werk: de werkloosheidsgraad is het laagste van het land. De krimp hoeft geen ramp te zijn." De krimp is volgens het SP-Eerste Kamerlid geen treurig verhaal. Ver krotting en leegstaand in de oude dorpskernen zijn wellicht maar een tijdelijk fenomeen. „Jongeren vliegen uit, maar oude Zeeuwsen keren ook vaak terug", zegt Kees Slager. „Kijk maar naar mijn eigen familie. Van mijn vier zussen zijn er al drie terug gekeerd, de vierde volgt binnenkort." Volgens De Morgen ,is er van die kenende, een groeipool die meer zorgen baart. Wat namelijk niet krimpt, is de godsdienst. De zwarte kousen rukken op.' Slager: „De rest van Nederland doet hoogst geagi teerd over de islam, maar we maken hier in de polders ook nog wel wat anders mee. In mijn geboortedorp Scherpenisse haalde de SGP meer dan 50% van de stemmen. De enige niet krimpende groep in Zeeland zijn de orthodox gereformeerden. En omdat ze tegen voorbehoedmid delen zijn, blijven dat grote, soms heel grote gezinnen. Zeeland mag dan wel ontvolken, er worden nog altijd kerken bijgebouwd. We zitten hier in de Nederlandse Biblebelt en die groeit wel", aldus het Poort- vlietse SP-Eerste Kamerlid. Slager kocht het oude stoomgemaal aan de Schelphoekseweg drie jaar geleden van een Vlaming en de oud- journalist van Het Vrije Volk, de VARA en de VPRO woont er na een ingrijpende verbouwing nu prins heerlijk. Hij was eerst wel een beet je beducht voor het isolement toen hij onder de Poortvlietse zeedijk kwam wonen. Daarom zei hij ja toen de SP hem vroeg voor de Eer ste Kamer. Hij pendelt nu enkele dagen per week naar Den Haag. Niet gek, om als senator je loopbaan af te sluiten, constateert de verslag gever van De Morgen. In de jaren zestig stond hij aan de wieg van provo en lange tijd was hij een groe ne jongen, maar nu leeft Slager op gespannen voet met de natuurjon gens. „Ze laten zich inkapselen door het bestuur. Als ze hun stukje natuur krijgen als compensatie, ma len ze niet om het verlies van goed- boerenland." De gemeente Tholen krijgt over 2007 nog een aanvullende rijksuitkering van 125.000 euro. Naast deze meevaller denken b. en w. echter dit jaar met een lagere algemene uitkering uit het gemeentefonds te moeten rondkomen. De verwachting is, dat het allemaal budgettair neutraal uitkomt als de 125 mille van 2007 wegvalt tegen de voorlopige minderopbrengst van 2008. Als de meicirculaire uitkomt, weten b. en w. meer. De gemeenteraad krijgt bij de behandeling van de kadernota de actuele stand van zaken ten aanzien van de Thoolse financiën. Chinees Indisch restaurant Nieuw Eiland Tholen heeft een nieuw jasje gekregen. Nou ja, een nieuwe voering beter gezegd. ,Mex is denk ik niet wat klanten zouden verwachten van een Chi ne^', denkt eigenaresse Tinja Htu. Samen met haar man Eddy runt ze sinds 1992 het restaurant in Scherpenisse. Ze waren aan een opfrissing toe en hebben ge- lijk een volledig nieuwe inrichting genomen. Daarbij zijn ze ook een nieuwe kaart begonnen. En er kan nu worden gewokt en gebak ken op de teppan yaki plaat in het nieuw gebouwde gedeelte. „We wilden een gezelliger restaurant waar mensen meer keus hebben", zegt Hu. Ze hebben wel zitplaatsen moet in leveren. Het restaurant is weliswaar U wilt voor het eerst een woning kopen. Dat kan een nieuwbouwwoning, een bestaande koopwoning of uw huidige huurwoning zijn. Als u een bepaalde woning op het oog heeft, kunt u bij de Rabobank uw voordeel laten berekenen. Ook helpen we u graag met het aanvragen van de starterslening bij de gemeente Tholen. In de koorkerk van de Grote Kerk in Tholen waren de creaties te bewonderen van de kinderen van de basisscholen. In het vernieuwde restaurant v.l.n.r. Willemijn Pot, A le Zou, Jeroen Peters, Tinja en Eddy Hu, Jorien Fase, Avon Deurloo en Ariënne Poot. ting meer. „Dat wordt gauw een beetje oubollig." De uitbater vond het verschrikkelijk toen ze een keer een Groningse gast had die zei: „Hé, deze stoelen hebben we bij on ze Chinees ook, en dat behang ook." Het was hard nodig om te vernieu wen, want de stoelbekleding en het behang waren na de laatste verbou wing van 12 jaar geleden vies ge worden en versleten. Er zijn nog wel Oosterse elementen in het interieur. Zo hebben de op- bergkasten Chinese sluitingen. „Dat zijn Chinese bruidsschatsluitingen", weet Hu. „Als je werd uitgehuwe lijkt, kreeg je een kast met de bruidsschat mee. Die hadden zo'n slot erop." Zelf zijn ze overigens niet uitgehu welijkt. De Hu's hebben elkaar vriendschappelijk leren kennen. „Ik deed avondstudie in Roosen daal en logeerde dan vaak bij een nichtje", vertelt de gastvrouw, die destijds in Oudenbosch woonde waar haar ouders een restaurant hadden. „Eddy was bevriend met de familie van mijn nichtje en zo hebben we elkaar ontmoet." De gastheer is in 1988 naar Nederland gekomen uit Zhe Jian, toevallig de zelfde Chinese provincie waar Tin ja ook vandaan kwam. En het toe val wil ook dat ze allebei Hu heetten. Eddy ging werken bij zijn broer in het huidige restaurant in Scherpenisse en toen hij en Tinja op 2 september 1992 trouwden, na men ze tegelijkertijd het restaurant over. Inmiddels hebben ze drie kin deren. Twee zoons van 12 en 2 jaar en een dochter van 7. Hoewel het restaurant al weer op volle toeren draait, is de inrichting nog niet helemaal af. „Er hangen nog niet overal gordijnen en dat vind ik net iets te strak. Die gordij nen maken het wat knusser." Het balkon aan de lange zijde van het pand is ook aangepakt. Het oude balkon is vervangen en er liggen houten vlonders op de bodem. De bestrating bij de ingang van het pand is vernieuwd en er komen nog planten. De eigenaresse zou ook graag zien dat er verbeteringen wor den aangebracht aan de parkeer plaats. „Die is van de gemeente. Ik hoop dat ze er iets aan gaan doen, want zoals die er nu bij ligt, werkt het niet goed." De restauranthouders hebben ge merkt dat de eerste klanten, die na de verbouwing kwamen eten, wel even stonden te kijken van de prijs. „Een buffet kost nu meer, maar mensen krijgen ook meer voor die prijs. We zijn nu all-in geworden, de drankjes zitten bij de prijs inbe grepen." De frisdrank, weltever staan. „Wc willen geen alcoholmis bruik in de hand werken." Overigens is het wokken alleen op vrijdag, zaterdag en zondag. De an dere dagen zijn bestemd voor groe pen. Waarom een Chinees vaak ook Indi sche gerechten serveert? „Dat is uit de tijd dat de Indonesische keuken naar Nederland kwam na de Tweede Wereldoorlog. De Chinezen hebben die gerechten verder uitgebouwd." Pekingeend is een typisch Chinees gerecht, maar Tjap Tjoi is Indisch. „Het is op zijn Chinees klaarge maakt, met andere kruiden en saus." Je zou kunnen zeggen dat het res taurant meer Chinees is gaan koken, want de wok komt volgens Hu uit China. „Het snelle bakken, zodat al het goede in de ingrediënten be waard blijft, dat is Chinees." Wat de familie Hu zelf eet? „Wij eten echt Chinees", grapt Tinja Hu. Ze gaan zelf ook wel eens uit eten en het echtpaar gaat dan graag op zoek naar Hollandse kost. „Boeren koolstamppot met rookworst of aardappelen met jus. Dat vinden we lekker. Maar dat kun je bijna ner gens krijgen." Achter de kerkmuur langs de Mo- lenvlietsestraat stonden zaterdag ze ventien witte standaards op een rij, met daarin gedichten van twaalf Thoolse dichters. De bijdragen wa ren geënt op het thema: Tholen, pa rel aan de Eendracht. Het was een leuk gezicht om mensen op een rij te zien staan lezen. Gedichten vor men al langer een onderdeel van de Kunstroute, zoals er ook altijd veel muziek en zang bij is. Harmonie Concordia verzorgde zaterdagavond het openingsconcert in de R.K. kerk, terwijl gisteren op de haven vlakbij het kantoor van de haven meester de popband JW-Cash en de reggaeband Misty Basement optra den als afsluiting. In 26 panden in de Kerkstraat, Dalemsestraat, Bak- straat, Hoogstraat, Stoofstraat, Markt, Venkelstraat, Oudeland- sestraat, Regentessestraat en Zuid- Oudaan waren beide dagen tal van kunstuitingen te zien: keramiek, beelden, schilderijen, aquarellen, te keningen, sieraden, quilt en fotogra fie. Het was de wethouder bij het uitrei ken van de koninklijke onderschei dingen opgevallen dat vijf van de zes gedecoreerden op de een of an dere wijze muziek maken. „Vaak is muziek, de toonkunst, de taal die mensen blijkbaar in beweging zet", aldus Van Dis. „Mensen die zich vanuit een innerlijke motivatie en drang geroepen voelen betekenis te geven aan daagse werkelijkheid, maar juist ook aan emotie, aan reali teit en aan diepste gevoelens." Kunst is volgens de wethouder een taal die communiceert, die verbin dingen probeert te leggen tussen het oog en het oor van de kunstenaar en het oog en oor van de toeschouwer. „Of het nu om beeldhouwkunst, schilderkunst, poëzie, muziek of dans gaat, of welke andere vorm van kunstuiting ook, de kunstenaar doet al of niet bewust een beroep op zijn publiek, op zijn omgeving. Kunst is een taal die moet spreken tot de verbeelding en zintuigen moet activeren. Kunst is er niet al leen om 'mooi' te zijn, want wat is 'mooi'." Kunst laat je volgens Van Dis niet onberoerd. „Kunst raakt je en 'grote kunst' doet dat tot in het diepst van je wezen." Het deed de wethouder deugd dat de stichting Kunstkring, die de Kunst route organiseert, er in is geslaagd het brede spectrum van de kunst een plaats te geven. Hij zei dat de Kunstroute inmiddels ver buiten Tholen bekend is. En hij noemde het fantastisch dat leerlingen van de ba sisscholen hun steentje bijdroegen. „Grote uitingen van kleine mensen, onbetaalbaar. Unieke kunstwerkjes waar soms met grote precisie aan is gewerkt en soms met Anton Heijboer-achtige nonchalance", al dus Van Dis. De kleurrijke creaties van de kinderen, met als thema 'de basisscholen versieren het', waren in de koorkerk te bewonderen. De wet houder droeg drie gedichten voor, die op drie verschillende kunstvor men betrekking hadden. Ook Joke v.d. Zande en Frans Zoeteweij lazen een gedicht. En een sextet van Con cordia speelde enkele nummers. Vervolgens bekeken de genodigden de sculpturen en keramische werken van de kunstenaars Marion en Paul Kamper, June Pattimahu Kusumanto en Katja Tempelaars in de Gasthuis kapel. De wethouder zei dat wat de Kunst kring voor elkaar krijgt, heel veel betekent voor de Thoolse samenle ving. Datzelfde geldt wat hem be treft voor 'de momenten in de eeu wigheid' die de kunstenaars in hun werk creëren. Advertentie I.M. Rabobank Oosterschelde www.rabobank.nFoosterschelde Telefoon (0113) 24 80 80 Rabobank

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 13