Tholenderwijs Tholenderwijs Sommige ouders dachten dat ze een probleemgeval waren Vrijwilligers gezocht sportvelden Reserveringen sportaccomoda- ties seizoen 2008/2009 Spreekuur Vluchtelingenwerk eenmalig op donderdag Vleugelnoot sneuvelt in Sint-Maartensdijk Zomersluiting gemeentelijke 'Jeanne de Jager zie je nooit, daarom mag ze nu in het zonnetje' lil' Koningin van het orgel A JP krijgt na 40 jaar lintje Veel animo voor GGD-cursus Opvoeden doe je zo in Meulvliet week 18 Vrijdag 2 mei 2008 Voorelkaar Inburgeren Sint-Maartensdijk telt meerdere bijzondere bomen, o,.a. aan de Hazenstraat, maar ook in de betrekkelijk nieuwe Scholeksterlaan staat er volgens omwonenden een bij zondere vleugelnoot. Het gaat om een gemeentelijk plantsoen en b. en w. willen deze boom kappen. In het verleden heeft een bewoner namens meerdere bewoner/; uit de buurt geklaagd over losliggende bestrating nabij de boom met de ronde bank erom heen. EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT Jeanne de Jager-Boudeling is verrast als ze de volle ont vangstruimte van Arcadia in Steenbergen binnenstapt. „Geweldig, geweldig", roept ze, terwijl ze bij de entree blijft staan. Burgemeester Jan Hoogendoorn van Steen bergen hield zich even verscholen achter de trap, maar stapt dan op haar af. Hij verwelkomt haar met een speech die eindigt met waar het om gaat: De 75-jarige Jeanne wordt benoemd tot Lid in de Orde van Oranje- Nassau. Te laat Familiedag Vrijdag 2 mei 2008 Onzichtbaar 12 servicebureau Servicebureau Voor Elkaar van de gemeente Tholen zoekt vrijwil ligers voor de volgende functies: Een toetsenist en/of slagwerker voor het Culti Koor Hij of zij zal, samen met drie gitaristen, het koor mede begelei den tijdens repetities en optredens. Het Culti Koor heeft een internationaal repertoire dat voor 70% bestaat uit wereldliederen en voor 30% uit popsongs. De repetities vinden iedere dinsdagavond van 20.00 uur tot 22.00 uur plaats in sport- en gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen. Het Culti Koor treedt op voor publiek bij allerlei speciale gelegenheden. Naast kwaliteit straalt het koor ook gezelligheid en enthousiasme uit. Vrijwillige Palliatieve Terminale Zorg De VPTZ (Vrijwillige Palliatieve Terminale Zorg) in West-Brabant en Tholen zoekt enkele vrijwilligers. Zij zijn op zoek naar mensen die ernstig zieken en hun naasten willen ondersteunen in de laatste levensfase, in het bijzon der zieken die thuis afscheid willen nemen van het leven in hun vertrouwde omgeving. De vrijwilligers zijn geschoolde mensen die even de plaats in kunnen nemen van de mantelzorger, zodat zij hun 'accu' kunnen opla den. Vrijwilliger bij VPTZ word je niet zomaar. Er gaat een basistraining van een aantal dagdelen aan vooraf. De cursus wordt betaald door de VPTZ. Als vrijwilliger maak je deel uit van een groep proffessionele hulpverleners en colle ga-vrijwilligers. Het is een bijzondere ervaring om het vertrouwen te krijgen van de clienten en hun familie en deelgenoot te mogen zijn van een intensieve periode in hun leven. Heb je interesse in één van deze functies, neem dan contact op met servicebureau Voor Elkaar, tel. 0166 668200, e-mail: servicebureau@tholen.nl 0m te voldoen aan artikel 6 van de Verordening op het gebruik van de gemeentelijke sportterreinen moeten de gemeentelijke sportvelden jaarlijks enige tijd onbe- speeld blijven. Om de grasmat de tijd te geven om te herstellen, mag er tijdens die periode beslist geen gebruik worden gemaakt van de velden. De sluitings periodes van dit jaar zijn: Alle trainingsvelden, behalve de trainingsvelden in Sint Philipsland en Tholen en 'schoolveld' Sint- Annaland: 28 april tot 2 augustus; Trainingsvelden in Sint Philipsland en Tholen: 5 mei tot 2 augustus; De gemeente is begonnen met de reserveringen voor het seizoen 2008/2009 voor de gymzalen, sportzaal De Wellevaete en sporthal De Meulvliet. De vaste gebrui kers hebben inmiddels een brief van de gemeente ont vangen. Nieuwe gebruikers kunnen een reserverings formulier aanvragen bij de afdeling Publiekszaken van de gemeente, tel. (0166) 668 200 of per e-mail: sport- zaalverhuur@tholen.nlMocht u één van bovenge noemde zalen in het seizoen 2008/2009 willen huren, dan verzoekt de gemeente u dit vóór 16 mei 2008 aan te geven. Er kan dan rekening worden houden met het inplannen van overige activiteiten. le wedstrijdveld in Sint-Maartensdijk: 26 mei tot 2 augustus (behalve woensdag 16 juli); Alle overige wedstrijdvelden, 'schoolveld' in Sint- Annaland en korfbalveld in Sint-Maartensdijk: 9 juni tot 2 augustus. Vanaf het moment dat deze velden gesloten worden tot aan het begin van de zomervakantie, maandag 7 juli, zijn de scholen voor hun eventuele buitensportactivi teiten aangewezen op de in elke kern aanwezige trap velden/speelweiden. Die zullen extra geveegd, gemaaid en gereinigd worden. Ook kunnen de scholen in Tholen en Sint-Maartensdijk, na aanmelding vooraf, de zonneweide bij de zwembaden gebruiken. Het spreekuur van de Stichting Vluchtelingenwerk dat op maandag 5 mei in het gemeentehuis zou wor den gehouden, wordt vanwege de sluiting van het gemeentehuis op Bevrijdingsdag verplaatst naar don derdag 8 mei. Het spreekuur vindt dan plaats van 9.30 uur tot 11.30 uur. Sommige ouders dachten dat ze problemen hadden met het opvoe den van hun kinderen omdat ze door de gemeente uitgenodigd waren mee te doen aan de cursus Opvoeden doe je zo. Dat bleek on langs bij het uitreiken van certifi caten aan de deelnemers van de cursus van de GGD in Meulvliet. Het is vooral een praktische handreiking in dagelijkse situ aties. Wethouder M.A.E. Velthuis deelde de certificaten uit aan twee groepen ouders, in totaal zo'n dertig moe ders en enkele vaders. De gemeente schreef alle ouders aan met kinde ren tussen de vieren twaalf jaar. Dat waren er 800. Dat bleek een gouden greep want het regende aanmeldin gen. Zoveel dat er maar vijf cursus sen konden worden aangeboden. „De GGD is van plan om ook in an dere gemeenten ouders rechtstreeks te benaderen." Velthuis vroeg hoe ze dat hadden er varen. Of dat heeft uitgemaakt bij de beslissing mee te doen. Claudia de Jong uit Tholen zei dat het meer effect heeft dan een oproep in de krant. „Je oog valt er meer op. Je moet de brief ook open maken." Wel bekroop bij sommigen het ge voel dat ze aangeschreven waren omdat ze problemen met opvoeden zouden hebben. Dat stond uitdruk kelijk niet in de brief. Marcel de Wilde uit Stavenisse had dat idee in elk geval wel. „Doordat de brief aan ons gezin was gericht, leek het of we geselecteerd waren: wij zijn een probleemgeval." Dat gold voor bij na alle aanwezigen. Ook al stond het er niet in, onbewust denk je er aan, zei een andere deelnemer. De gemeente had voor deze persoonlij ke benadering gekozen omdat ze verwachtte dat Thoolse ouders niet zo hard voor zo'n cursus zouden lo pen. Het tegendeel blijkt dus het ge val. Doordat de gezinnen kleiner worden en er minder familie in de buurt is, ervaren ouders dat ze er va ker alleen voor staan, zegt trainer P. Mulders die samen een jeugdver- pleegkundige M. van der Hoek van de GGD de cursus gaf. „Het wordt gedaan vanuit een positieve invals hoek. Het gaat om het bekrachtigen van wat goed gaat. Het gaat om alle daagse situaties. Veel van die situ aties worden door de groep zelf naar voren gebracht." Er werden huiselij ke scènes gespeeld waarin mogelij ke valkuilen zaten om er als ouder verkeerd op te reageren. Door te wijzen op andere mogelijkheden van gedrag, worden de ouders vaar digheden aangeleerd om adequaat op de situatie te kunnen reageren. Van de 56 ouders waren zes ouder paren. De vrouwen waren in de meerderheid. Maar als de mannen komen, dan komen ze met hun vrouw. De cursus is zo'n succes dat de ge meente overweegt hem elke jaar aan te bieden. De deelname is gratis. De wethouder vroeg ook of de ouders een eigen bijdrage zouden willen be talen voor de cursus. Daar werd wat aarzelend op gereageerd. „Wat heb je er voor over?" vroeg de Jong zich af. Ook was het zo dat er ook andere ouders geïnteresseerd zijn in de cur sus, maar niet mee wilden doen, of niet durfden. Ze vroegen dan aan de ouders die wel deelnemen de papie ren op die over de cursus gaan. Nel- leke Kortekaas uit Oud-Vossemeer beschouwde het certificaat als een soort diploma. Ze is oppasmoeder op school en vertelde dat er zich soms lastige situaties voordoen, waarin ze een beslissing moet nemen. Ze voel de zich gesterkt door het certificaat. De cursus wordt in Meulvliet gehou den. maar de deelnemers komen ook uit de andere woonkernen naar Thor len en met verschillende achtergron den. Volgens Velthuis wil een aantal deelnemers al op herhaling. Eén goed teken, vond ze. „Ik deel wel var ker certificaten uit. Meestal aan .mep-, sen die de cursus inburgeren gedaan hebben. Maar nooit eerder aan men sen die de cursus Opvoeden doeje zo, hebben gevolgd. Dit is miastens zo leuk." TT*" t r. js Om de bestrating op te knappen, moet er extra grond aangebracht worden, wat de vleugelnoot moge lijk niet zal overleven. Dit is de re den voor b. en w. om kappen toe te staan, maar er is wel een herplant plicht aan verbonden. Vier bewo ners willen de mooie boom met de ronde bank erom heen het liefst ge handhaafd zien, maar het gemeente bestuur ziet dat anders. Chris Koopman heeft als omwonen de direct aan de bel getrokken bij de gemeente, toen hij in gemeentelijke voorlichtingsrubriek Tholenderwijs in deze krant las over de kapvergun- ning. Hij wil met een beperkte aan passing de bestaande situatie hand haven. „Het is een schitterende plek en de boom bloeit prachtig", zegt Koopman. „In deze jonge wijk spe len veel kinderen rond de boom. Ze hebben een dertigtal stenen die door de wortels omhoog gekomen zijn, weggehaald. Dat probleem kun je oplossen door alle stenen weg te ha len en er bomenschors aan te bfen- gen. Je hoeft dus helemaal niet de boom te kappen en er een nieuwe voor terug te planten. Dat vind ik kapitaalvernietiging!", aldus hét voormalig SGP-raadslid. Hij ver baast er zich over, dat de wijkop- zichter van de gemeente de proble matiek nooit besproken heeft met de omwonenden. „Die onderhoudt toch het contact met de mensen"' Een andere omwonende, PvdA- raadslid Ellen van der Wal, vraagt de gemeente eveneens om ophel^e» ring over deze kwestie, want ze wil de fraaie plek in deze woonwijk ook behouden. Steun aan Georgië. De vrouw van de president van Georgië komt uit Terneuzen en dat schept een band met Zeeland. Gedeputeerde staten willen het project Zeeland-Geórgië voor maximaal 30.000 euro subsi diëren, waarvan al een voorschot van 24 mille wordt betaald. De gedecoreerde en de burgemees ter hebben wel even op zich laten wachten. Ruim voor het afgespro ken tijdstip van de ceremonie, zitten familieleden, leden van de Gerefor meerde Kerk uit Anna Jacobapolder en mensen van de Zonnebloem ge zamenlijk klaar om de twee te ver welkomen. Verontwaardiging alom bij de schoondochter, die net als haar schoonmoeder, Jeanne heet. Zij moet zorgen dat alles volgens pro gramma verloopt en dat de burge meester te laat komt, dat vindt ze toch echt niet kunnen. „Ze hebben zelf gezegd dat ze er om vijf over elf zouden zijn, dan moeten ze zich er ook aan houden", zegt ze over het gezelschap van de burgervader. Vijf minuten later dan gepland, stapt Hoogendoorn het feestzaaltje binnen. „Hè, hè. eindelijk", wordt er gezucht. Maar dan is er weer pa niek. Zoon Ike (52) belt zijn jongste zus Ingrid (35) die met moeder on derweg is. Ze zijn rond blijven rij den totdat de oudste zoon een sein tje zou geven dat ze mochten komen. Wat blijkt, Ingrid is de weg een beetje kwijt. De burgemeester heeft voor het middaguur nog twee onderscheidin gen op te spelden, dus erg lang mag het niet meer duren. Hij had er vijf te doen. „Eentje zit in Egypte, dus die hoef ik niet te doen", lacht hij. „Maar we moeten wel even door trekken." Jeanne hebben ze met een smoes in de auto gekregen. Haar dochters In grid en Manny (47) zijn jarig en hun ouders zijn uilgenodigd om samen een dagje weg te gaan. De vrouw van oudste zoon Ike heeft de familie, waaronder de zes kinderen van Jean ne, opgetrommeld. „We zouden 3 mei familiedag hebben, maar die hebben we een week naar voren gehaald." Joke Bomas uit Sint-Philipsland vertelt dat de aanvraag voor de ko ninklijke onderscheiding vanuit de Gereformeerde Kerk in Anna-Jaco- bapolder komt. „Jeanne bespeelt al 40 jaar elke zondag het orgel. Toen organist Arend Stander een keer voor haar inviel, liet hij weten dat Jeanne het orgel al zolang bespeel de. Hij stelde voor om daar iets mee te doen." Het college van kerkrent- meesters boog zich erover en dacht in eerste instantie aan een kerkelijke onderscheiding. Mevrouw De Jager verzorgt naast het orgelspel ook al 30 jaar het preekrooster, zodat er elke week een predikant voorhanden is. Bovendien is ze sinds 2000 vrijwilligster voor de Zonnebloem en daarom wilde de kerk de waardering breder trekken en werd er gekozen om een koninklijke onderscheiding aan te vragen. Bo mas: „Ze is altijd heel bescheiden en staat niet graag in de belangstelling. Het orgel staat hoog achterin de kerk en als ze daarachter plaatsneemt, zie je haar nooit. Daarom willen we haar nu in het zonnetje zetten." Even voor half twaalf komt het echtpaar De Jager bij Arcadia aan. De verbazing is van Jeanne's ge zicht af te lezen. De pers begint druk te fotograferen en ze is er dui delijk even beduusd van, maar ze lacht vriendelijk en laat zich het verrassende onthaal welgevallen. De burgemeester vertelt na zijn be groeting wat de Steenbergse alle maal doet. Hij citeert de toelichting van de kerk: „Mevrouw De Jager is altijd heel onzichtbaar, maar zeer actief voor de kerk." Hoogendoorn zegt daarop: „Onzichtbaar, maar ook heel erg hoorbaar." Hij krijgt er iedereen mee aan het lachen. De burgervader heeft nog meer grapjes in petto: „U speelt al 40 jaar op het orgel en dat orgel doet het nog steeds!" Weer krijgt hij de zaal op zijn hand. De Jager reageert daarop: ,,'t gaat goed, maar ik ben maar een huis, tuin en keukenorganist." Nadat Hoogendoorn de inhoud van de doos van de Kanselarij der Ne derlandse Orde heeft besproken, spelt hij de onderscheiding met oranje lint op bij mevrouw De Jager. De bloemen geeft hij aan haar echt- genoot:"„Want die heeft het meest geleden." Die beaamt dat: „Jazeker, ik had moeite om mijn mond al die tijd te houden." Een geluid van her kenning gaat door de zaal. Jeanne neemt het woord: „Bedankt Jeanne de Jager-Boudeling is duidelijk ontroerd na haar koninklijke, onderscheiding. Zeker, wanneer alle aanwezigen een lied zingen over de koningin van het orgel. u voorzitter van de kerkenraad vraagt vervolgens de aanwezigen om een lied te zingen. Dat gaat over Jeanne, de koningin van het orgel. Ze is dui delijk ontroerd. fissg iedereen voor dit unieke feest. Het had niet gehoeven, maar ik vind het geweldig." De burgemeester groet na die woorden, want hij moet naar zijn volgende klus. José Bakker, de De cursisten met het certificaat van de opvoedcursus Opvoeden doe je zo, uitgereikt door wethouder M.A.E. Velthuis (midden). Links trfiiiier P. Mulders. fiobfiw

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 12