Volop vertier op Koninginnedag Spanning bij kinderen na eerste nummer van Mama Mia geweken Nieuwbouwplan voor bejaardentehuis dat jarenlang steun krijgt uit Tholen Cheque van bank voor speeltoestel Markt voor ontspanning in Scherpenisse Gemeente stelt nog nadere voorwaarden aan peuterzalen Schorrekoor doet wethouder Goossen zorgen vergeten Lobke van den Dop zingt met overgave Jij kan het vergeten Donderdag 24 april 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Plaatselijke organisaties zijn overal op Tholen en Sint-Phi- lipsland druk in de weer geweest om de inwoners een fees telijk programma te bieden op Koninginnedag, woensdag 30 april. U vindt dat hier in een verkort overzicht. Janna jacobapolder;, Na het eerste nummer van de musical I love Mama Mia was de spanning vrijdagavond bij de kinderen van het Jeugdtheater Smerdiek verdwenen. Dankzij het enthou siaste publiek dat in Haestinge meteen begon te klappen, zegt Tonny Bijl van het Jeugdtheater. Lobke van den Dop uit Tholen zong de sterren van de hemel. Idols Het bestuur van het bejaardentehuis Filadelfia in het Roemeense Salard werkt aan plannen voor nieuwbouw. De Aktie Hulp Roemenië van de familie Noom in Scher penisse ondersteunt het tehuis al zeventien jaar. De kos ten zijn, inclusief inrichting, berekend op een miljoen eu ro en daarvan moet het bestuur zelf twee ton bijdragen. B. en w.: bestuur vrij in keuze Toerdeloo Niet onze taak Toezichthouders op kinderopvang Grote renovatie gemaal De Noord VVD wil betere evaluatie na bouw van dorpshuizen VVD wil krediet startend ondernemer Warme stem THOLEN 8 u. Reveille. Vliethof. 9 u. Aubade m.m.v. kinderen en Concordia. Markt. 9.30-11.30 u. Kinderspelen, De Bent. 11-18 u. Kunstroute. 11.15-11.45 u. Dansoptreden Olym- pia. 11.45 u. Ballonnenwedstrijd, De Bent. 13 u. Tumbling-les, Markt. 13-16.30 u. Puzzeltocht voor het he le gezin (inschrijven 13-14 u., kiosk Markt; prijsuitreiking 19.30 u. vml. oesterputten). 15-18 u. Openlucht muziekfeest, vml. oesterputten. 15.30-17.30 u. Touwtrekwedstrij den, vml. oesterputten. 18-20 u. Viswedstrijd in de Vest, tot 16 jr. (inschrijven 12-13 u., kantine Thol. Boys). f JOUV-VOSSEHEERj V s N 9 u. Aubade, plein Raadhuisstraat. 9.30-1115 u. Kinderspelen, Vossen- berg. 13-14 u. Kindertheater met Jo de Rijck, Vossenkuil. 13.30-16.30 u. Fancy fair/rommel markt De Pluus, Vossenberg. 13.30-17 u. Volleybaltoernooi stra- tenteams, Vossenberg. v.a. 13.30 u. Spelactiviteiten, Vos senberg. 18.30 u. Optocht met versierde fiet sen, start plein Raadhuisstraat (19 u. prijsuitreiking). SINT-ANN ALANV) 8.05 u. Koraalmuziek vanuit kerkto ren. 9 u. Aubade aan de Ring m.m.v. ko ren, schooljeugd en fanfare. v.a. 9.30 u. Verkoop oliebollen, Ring 66. v.a. 10 u. Rommelmarkt Acceleran do, veilinghallen (12.30 u. verkoop bij opbod). 10 u. Kinderspelen, veilingterrein. 13 u. Ringsteken voor de jeugd en volwassenen. Havenplein. Aanslui tend ballonnen- en diabolerwed- strijd aan de Ring. 14 u. Beachvolleybaltoernooi, De Waaje. 14 u. Bierkrat stapelen. De Waaje. 19-23 u. Oranjebal met karaoke, jeugdsoos Wellevaete. 20.15 u. Lampionnenoptocht mmv Accelerando, vertrek Wellevaete. STAVENISSE 10-13 u. Kinderspelen, v.d. Lek de Clercqplein. 14.30 u. Zeskamp, havenplateau. 20.30 u. Oranjebal, De Stove. ij SINT-MAARTENSDIJK j 9 u. Aubade op de Markt. 9.30 u. Versierde fietsen. 10.30-11.30 u. Kinderspelen. 13.15-14.30 u. Oldtimers op voor terrein vml. gemeentehuis. 13.30-14 u. Start Smalstad puzzel- tocht, Markt (17 u. prijsuitreiking Haestinge). 15.30-18 u. Kinderdisco Koning(in) Kinder Kroonfeest, Haestinge. 19.30-20.30 u. Oranjeconcert Euter pe, Maartenshof. 20-2 u. Beach Beats, Haestinge. SCHERPENISSE s V V 10.15 u. Aubade en opening, plein Oosterscheldeschool. 10.30-12 u. Spelletjes, plein Ooster scheldeschool. 15 u. Zeskamp, Pluimpotterrein. 19 u. Barbecue voor inwoners, café Zeelands Welvaren. i'l POORTVLIET h 10.45 u. Aubade m.m.v. Euterpe en oplaten ballonnen (ophalen 10.15 u.), 't Ouwe Raed'uus. 11.15 u. Fietstocht met spelletjes, start gymzaal. 14.30 u. Sterkste en slimste team, d'n Aekerboam. 20.30 u. Oranjebal m.m.v. Metro drive, 't Ouwe Raed'uus. t'SINT-PHILIPSLANV Pr W 9 u. Aubade in aanwezigheid burge meester Nuis en gedecoreerden, bij De Wimpel. 9.30 u. Kinderspelen op de school pleinen. 13.30-16 u. Vrijmarkt, plein Kon. Julianaschool. 18.30 u. Autopuzzelrit, start brand weerkazerne (inschrijven v.a. 18 u., prijsuitreiking 20.30 u.). 10 u. Aubade m.m.v. Concordia, plein Ons Dorpshuis. 11 u. Oud-Hollandse kinderspelen, in en om Ons Dorpshuis. 13 u. Volksspelen. 19 u. Kinderdisco, pyamaparty. Ons Dorpshuis. 21 u. Koninginnebal m.m.v. Dicki Sound, Ons Dorpshuis. De stichting Ontspanning gehandi capten houdt zaterdag 3 mei aan staande haar jaarlijkse grote rommel markt. De rommelmarkt wordt gehouden in de loods van de familie Quaak aan de Veerdijkseweg 4 in Scherpenisse en duurt van 13.30 uur tot 17 uur. De rommelmarkt wordt traditiegetrouw op de zaterdag na He melvaartsdag gehouden en ook dit jaar is er weer een enorm groot aan bod van diverse spullen. De opbrengst is bestemd voor de wekelijkse ont spanningsavonden die de stichting sinds 1970 verzorgt voor mensen met een verstandelijke beperking op Tho len en Sint-Philipsland. Deze avon den worden gehouden in het clubge bouw Ons Huis aan de Langeweg 34 te Scherpenisse. Ze worden bezocht door ongeveer 21 deelnemers en 10 begeleiders. Na een maandenlange voorberei ding beleefde de kindermusical 1 love Mama Mia de première. In de grote zaal moesten er stoelen bij voor de ruim 200 bezoekers, voor namelijk broertjes, zusjes, ouders en grootouders van de 27 spelers op het toneel. Amber Stoutjesdijk uit Sint-Maartensdijk speelde de hoofdrol als Kim. Toen zij haar de buut had gemaakt, reageerde de zaal geestdriftig. Bijl: „De kinde ren die liedjes moeten zingen, heb ben over het algemeen moeite met het live zingen van de tekst. Dat doen ze dan playback, maar als er eentje bij is die het wel durft, dan zijn er meer die het aandurven. Dat was nu ook zo. De meesten hebben live gezongen. Maar voor ze op kwamen, waren, ze superzenuw- achtig." De kinderen hadden de tekst van de musical uit het hoofd geleerd. Tij dens de uitvoering gebeurde het twee keer dat enkele spelers hun tekst even kwijt waren. „Maar ze helpen elkaar. Zo hebben ze dat op gelost." Aan het succes heeft vol gens Bijl ook de goede geluidsin stallatie meegeholpen. „Iedereen was nu duidelijk te verstaan. Dege nen die live zongen, kwamen heel goed over. Lobke van den Dop uit Tholen zong erg goed. Ze kreeg net als de andere kinderen een grandi oos applaus." Na de voorstelling meldden zich weer nieuwe kinderen aan voor de volgende musical. Ze komen op een wachtlijst. Achter de drie die er al opstonden voor de musical van Ma ma Mia. Tonny Bijl denkt al weer na over een nieuwe musical. Dat zal gaan over iets wat gebaseerd is op Idols, het onder jongeren populaire tv-pro- gramma waar jonge zangtalenten worden gezocht. „Met een jury die zijn oordeel uitspreekt en een came raman. Ik ga er eerst maar eens over brainstormen. Het zou mooi zijn als er een bekende Tholenaar in de jury komt. We beginnen weer na de zo mervakantie." De tekening voor de nieuwbouw van Filadelfia is eerder gebruikt voor een zelfde gebouw in Hongarije. Ella Noom laat de bouwtekeningen zien, afkomstig van eenzelfde tehuis dat in Hongarije staat. „Daar is het bestuur gaan kijken", weet ze. In het huidige pand wonen 34 ouderen, maar het gebouw is totaal verouderd. De mensen zitten er met vieren op één kamer. In de nieuwbouw, die twee hoog moet worden, zijn eenper soons kamers voorzien. En zelfs acht kamers voor echtparen. Er zullen zo'n vijftig mensen kunnen wonen. Filadelfia huist in een gebouw dat tij dens het communistisch bewind on der Ceaucescu van de eigenaren is afgenomen. „Na de omwenteling moesten dergelijke bezittingen via de gemeenten terug naar de eigenaren. Maar met dit pand is dat nooit ge beurd", weet mevrouw Noom. „Er zijn nu gesprekken gaande en de ei genaren zijn bereid om te verkopen." De nieuwbouw kan volledig plaats vinden op grond die eigendom is van de stichting die ook het tehuis bezit. Er staan nu magazijnen en een win kel waarin hulpgoederen worden verkocht. In het tehuis werken zes tien mensen. Vier daarvan zijn con stant buiten aan de slag, in de tuin en de tomatenkas. Het bestuur heeft een jurist in de arm genomen en die doet heel goed werk, zegt Ella Noom. Hij heeft het voor elkaar dat waarschijnlijk 70 procent door de EU wordt betaald en tien procent door de Roemeense staat. „Inmiddels is het zover dat het tehuis ook enige subsidie van de staat krijgt. En men kan profiteren van de regeling dat bij het voeren van een heel duidelijke administratie er tien procent van de exploitatiekosten wordt terugbetaald." Thoolse vrijwilligers hebben de af gelopen jaren regelmatig onder houdswerk gedaan aan het tehuis, dat daarvoor zelf geen geld had. Eigen lijk is het wéér hard nodig, maar ge zien de plannen wordt er al een aan tal jaren niets meer aan gedaan, schetst Jan Noom de situatie. Voor Filadelfia is het de komende tijd zaak om de twee ton bij elkaar te krijgen. Of de Aktie Hulp Roemenië daarbij behulpzaam kan zijn, is de vraag. „We zouden best willen. Maar de hulptransporten moeten ook door gaan, want die zijn nog steeds hard nodig", zegt Ella Noom. In decem ber zijn in Salard weer de nodige kerstpakketten uitgedeeld, afkomstig van Tholen. En het echtpaar Noom bracht een maand eerder vitamineta bletten op de drie kleuterscholen in het dorp, voldoende voor drie maan den. „Ook dit jaar hopen we, met hulp van velen, weer aan de instand houding van Filadelfia te mogen bij dragen", aldus Jan Noom. de Oosterschelde afgevoerd worden, een toename van ongeveer 26 pro cent. Ook het apparaat waarmee het krooshek wordt gereinigd wordt ver nieuwd. Gemaal De Noord zorgt ervoor dat overtollig polderwater uit de gebie den rond Stavenisse, Sint-Annaiand en Sint-Maartensdijk naar de Ooster schelde wordt gepompt. Bij elkaar ongeveer 4800 hectare groot. Het ge maal houdt het waterpeil in sloten en waterlopen op het juiste niveau. Het waterschap wijst er op dat het ver groten van de capaciteit geen over bodige luxe is gezien de klimaatsver andering. Er valt gemiddeld meer regen per jaar. De maatregel om de pompen krachtiger te maken past in het plan van het waterschap dat voor 2009 voor heel Tholen is opgesteld DÊLMYXJQAT1 HOMLOKZAT M - 1100 Bij de subsidieverlening stelt de gemeente nadere voorwaarden aan de stichting peuterspeelzalen Tholen. Deze voorwaarden worden vastge legd in een kwaliteitsverordening peuterspeelzaal werk. B. en w. zeggen dat in antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA-fractie naar aan leiding van de samenwerking tussen de Thoolse peuterspeelzalen en kinderopvang Toerdeloo uit Steenbergen. De PvdA-raadsleden waren aangeschreven door Kobalt, die meldde niet gekend noch betrokken te zijn geweest bij de overname. Het college is ook niet betrokken ge weest bij de gesprekken tussen de peuterspeelzalen en de kinderopvang instellingen Toerdeloo en Kobalt uit Bergen op Zoom. Met de laatste was al in een eerder stadium gesproken over een fusie, maar dat ging toen niet door. B. en w. zijn wel op de hoogte gehouden van de recente gesprekken tot overname van het peuterspeelzaal- werk. „Wij hebben daarbij gepleit voor een weloverwogen keuze tussen beide aanbieders van kinderopvang", zeggen b. en w. Ook de PvdA-raadsleden Eetke Bas- tianen en Jan Heshof realiseren zich dat de stichting peuterspeelzalen zelf standig bevoegd is. „Maar het betreft toch een overname waarbij gemeente lijke belangen betrokken zijn, zoals subsidie, eigendom van panden en niet in de laatste plaats de belangen van onze inwoners." Volgens b. en w. is de keuze van de partner of de keuze van partijen om gesprekken mee te voeren, ,een zaak die niet behoort tot de gemeentelijke verantwoordelijkheden.' „Het is dan ook niet onze taak om de andere aan bieders van kinderopvang te informe ren gedurende het traject", aldus het college. De PvdA-raadsleden hadden gevraagd of de andere aanbieders 'tij dig en volledig geïnformeerd' zijn, maar dat is volgens b. en w. geen taak van de gemeente tijdens het traject. Inmiddels zijn wel alle aanbieders van kinderopvang over de nieuwe si tuatie ingelicht, zo meldt het college. De PvdA zegt niet te twijfelen aan de kwaliteit van Toerdeloo, maar de frac tie is wel benieuwd naar de gevolgen van de overname. B. en w. maken dui delijk, dat de overname geen gevol gen heeft voor de gemeentelijke sub sidie. De stichting peuterspeelzalen Tholen blijft als zelfstandige juridi sche organisatie bestaan en blijft de subsidie ontvangen. Mevr. N.S.C.R. Poppe en dhr. A.E. Jones zijn door b. en w. van Tholen aangewezen als toezichthouders volgens de wet kinderopvang. Het zijn personeelsleden van de GGD Zeeland die opleiding gehad heb ben/deskundig zijn op het gebied van controle van de kinderopvang. De GGD heeft op dit moment drie mensen in dienst die deze controle uitvoeren voor heel Zeeland. De wet kinderopvang geeft aan dat het toezicht door de GGD dient te wor den uitgevoerd en dat het college toezichthouders aanwijst. De groepen 1 en 2 van De Rieburch zijn blij met hun nieuwe speeltoestel. Rechts bankdirecteur Matthijssen, leden van de ouderraad en leerkrachten!Advertentie I.M. De tachtig kinderen van de groepen 1 en 2 van basisschool De Rieburch in Sint-Maartensdijk kunnen zich sinds kort vermaken op een fraai speeltoestel op de speelplaats. Het kwam er door de gezamenlijke inspanning van velen. De ou derraad van de basisschool heeft verschillende acties op touw gezet, waaronder twee kerst markten en een pleinfeest, om geld voor het toestel in te zamelen, vertelt voorzitter Ineke Zwikker. Verder organiseerde de school een sponsorloop voor hetzelfde doel, waarbij de kin deren meer dan 3000 euro bij elkaar brachten. De vaders van zeven leerlingen hielpen belange loos bij het uitbreken van de bestrating en het leggen van rubber tegels. De Rabobank werd benaderd voor een bijdrage uit het fonds lokale betrokkenheid en dat had resultaat. Regiodirec teur Rini Matthijssen kwam onlangs naar de school om er een cheque te overhandigen van 1250 euro. De kinderen zaten, op de rand van de zandbak, op hem te wachten en zongen onder tussen 't Is feest tralala. Mathijssen zei, blij te zijn met zoveel blije kinderen. De bank wil via het fonds haar maatschappelijke betrokkenheid tonen. Juf Anja Punt bedankte hem daarvoor. Ze zocht drie jongens uit die het speeltoestel 'of ficieel' in gebruik mochten nemen: ze prikten een ballon kapot en kwam daarna van de glij baan af. Tot slot van het feestelijke moment was er voor alle kinderen een zakje chips. Het waterschap Zeeuwse Eilanden is begonnen met het vernieuwen van het gemaal De Noord in Sint-Maar tensdijk. Maandag werd de eerste van de drie pompen droog gezet. De kosten van het werk bedragen 1,2 miljoen euro. Aanleiding is het vergroten van de capaciteit van het gemaal. De pom pen moeten meer water uit gaan slaan op de Oosterschelde dan nu het geval is. Dat kan in september als de drie pompen gereviseerd zijn en een nieuwe elektrische installatie is ver nieuwd. Als de pompen op volle toe ren draaien dan kan er straks 525 ku bieke meter per minuur water naar Lobke van den Dop (met gitaar) zingt in de musical de sterren van de hemel, links Nicky Leemreijze, achter keyboard Jens Priem en rechts Hanna Desmet. Gezien het vele gemeenschapsgeld dat met openbare gebouwen als de Vossenkuil en de Wellevaete is ge moeid, pleit de VVD voor een be tere evaluatie na nieuwbouw. Oud- Vossemeer kreeg een groot complex met de Vossenkuil, in Sint-Annaland werd de Wellevaete uitgebreid met een zaal voor Acce lerando, Smash'76 en WIK. Ook worden er nieuwe scholen ge bouwd. zoals in Sint-Annaland of grootschalig verbouwd. Vooraf worden de doelstellingen met de vaste gebruikers besproken, maar een nabespreking schiet er vaak bij in. De VVD vindt het logisch dat naast de financiële verantwoording ook de vooraf besproken doelstel lingen standaard met de vaste ge bruikers geëvalueerd worden om te zien of het afgesproken resultaat bereikt is. VVD-fractievoorzitter F.J.A. Hommel vraagt b. en w. of de gemeenteraad inzicht kan krij gen in de laatste drie grote bouw projecten van de gemeente. Als dat niet het geval is, verzoekt de libe rale raadsfractie dat voortaan in het werkproces mee te nemen. Is de VVD als liberale partij veelal terughoudend in financiële steun door de overheid, raadslid F.J.A. Hommel pleit nu voor gemeente lijke ondersteuning bij het verkrij gen van krediet door startende on dernemers. Hij wijst b. en w. daarvoor op een initiatief in West- Brabant. Steeds meer werknemers beginnen voor zichzelf, maar die startende ondernemers kunnen vaak moeilijk geld van de bank krijgen. Regionaal ontstaan er ini tiatieven om deze bedrijven onder voorwaarden te ondersteunen. Met gemeentegarantie verlenen banken sneller krediet. Hommel wil dat b. en w. de mogelijkheden onderzoe ken om dit ook in de gemeente Tholen in te voeren. Zaterdag 10 mei buitenoptreden Adriana en Willemien Het Schorrekoor uit Sint-Annaland heeft de circa 300 betalende bezoe kers twee humorvolle jaaruitvoeringen bezorgd. Daarnaast viel er don derdag en vrijdag ook in muzikaal opzicht zoveel te genieten, dat wet houder Goossen moest toegeven 'zijn politieke zorgen een avondlang te zijn vergeten.' Goossens, als projectwethouder nauw betrokken bij het tekort van 7 ton bij het nieuwe gemeentehuis, was zo enthousiast over de muzika le prestaties dat hij aan het eind van het programma tussen de zangers ging staan om de toegift .what shall we do with a drunken sailor' mee te zingen. Een dag later deed zijn col lega wethouder Van Dis van welzijn en cultuur hetzelfde. Uiteraard kwam tijdens beide avon den de handelsmissie ter sprake die het koor voor het Thoolse bedrijfs leven in Ierland organiseert. „Nog nooit vertoond dat een koor een der gelijk initiatief neemt", stelde Van Dis bewonderend vast. Met Goos sens is hij er van overtuigd dat de Thoolse deelnemers aan de reis Ier se opdrachten overhouden. De jaaruitvoeringen van Het Schor rekoor waren overgoten met een Ier se saus. Dat bleek al bij bin nenkomst. Café Havenzicht was omgebouwd tot een Ierse pub in feeststijl. Met vlaggen, slingers en posters. De opzet van de concerten bleek een alternatief Eurovisiesong festival. Compleet met tv-camera en een internationale jury. De uitleg van presentator Sander Westdorp liet aan duidelijkheid niets te wen sen over en het komisch talent van 'verslaggever' Harry Weijler deed de rest. Muzikaal viel er weinig af te din gen. Het koor, onder leiding van Pierre van Broekhoven en bijge staan door een uitstekend- en alert spelend orkest (waar pianissimi werden gevraagd, werden ze ook gespeeld) opende de avond met Greenland Whale Fisheries. Een lied over de Ierse walvisvangst. De zang werd, zoals bij alle andere 15 nummers, ondersteund met beelden daarvan op een videoscherm. Juryleden uit België, Frankrijk, Oostenrijk en Spanje (zelfs Sinter klaas kwam opdraven) gaven pun ten en leverden kritiek. Klaagde de jury over het gebrek aan Nederlands repertoire, dan werd: 'Aan de Am sterdamse grachten' op de lessenaar gezet. Klachten over gebrek aan Franstalige nummers? Nico Neef pakte zijn gitaar en zong met het koor 'Oh ma Marie'. De muzikale verrassing bleek het optreden van Adriana (zang) en Willemien van den Berge (contra bas) uit Sint-Annaland. Twee geta lenteerde kinderen uit het huisart sengezin dat de muziek welhaast met de paplepel kreeg ingegoten. Adriana beschikt over een warme en jazzy stem waarnaar het aange naam luisteren is (samen met The Lowland Paddies Scarborough Fair). Met Arie Neef zong ze het Ierse volksliedje Molly Malone. Ook dat bleek een combinatie die muzikaal zeer de moeite waard was. Haar zus Willemien toonde zich op de contrabas een degelijke begeleid ster. Waar de bassen in een koor fun geren als de basis van een huis. is de contrabas het fundament van een strijkorkest. Weinig vrouwen bespe len dit zware instrument. Niet alleen zwaar in letterlijke zin, maar ook om dat de lange, dikke snaren veel van handen en vingers vergen. Willemien leek met haar instrument te kunnen lezen en schrijven. Op 10 mei, tijdens het gratis toegankelijke Schorrefesti- val op het Havenplein, zijn de zussen wederom van de partij. Het slot van het liedje was, zo bleek uit het juryrapport, dat Het Schorre koor op alle fronten de meeste punten had verzameld en naar Ierland gaat. Het publiek gaf aan te hebben geno ten van de concerten. 'De grote kracht is het enthousiasme van de zangers. Ze staan te lachen en te springen. En de stemmen zijn enorm vooruitgegaan."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7