Zes appartementen Poorthove Poortvliet 'Een potloodlijntje van halve millimeter kan zelfs te dik zijn' Hond met hele lange naam uit stamboek heet gewoon Daffy Meestoof aantrekkelijker met legaat zussen Blaas Evenementendag hondenschool Steil ore Tholenaar met mes geprikt Voorjaarsmarkt Woord en Daad Dorcas zamelt zaterdag a.s. kleding in Zeeuwse liedjes in Meulvliet Donderdag 24 april 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Meer licht in de keukens en extra wc Het woonzorgcentrum Poorthove in Poortvliet wordt uit gebreid met zes appartementen. Ook is het de bedoeling dat de huisarts er praktijk gaat houden. Het complex op de hoek van de Paasdijkstraat en de Molenstraat is tien jaar oud en moet een frissere uitstraling krijgen. Bij de welstandscommissie lichtte ir. J. Aalberts van Archikon uit Goes het plan namens Marsaki toe. Etalages Digitaal Jan de Kok uit Tholen tekent met grote precisie havens en de werf van Duivendijk Jan de Kok doet er bescheiden over. Hij is beslist geen kunstenaar, zegt. Hij tekent alleen uit liefhebberij. Op aanraden van zijn docent komt hij er mee naar buiten. De Kok doet voor het eerst mee aan de Kunstroute in Tho len. Met potloodtekeningen. Als enige van alle deelne mers houdt De Kok het bij potlood en papier. Beeldbank Teleurgesteld Dominant ras Thoolse kampioenen op expo met yorken, buldoggen en labradors Uitmuntend 100.000 euro streekmuseum uit nalatenschap Boekenleggers In de nieuwe vleugel, die vast ge bouwd wordt aan de woningen aan de Paasdijkstraat. krijgen de keu kens meer licht. Navraag bij de be woners van het huidige gebouw had geleerd dat ze de smalle keu ken wat te donker vinden. Via een raam in het dak zal in de nieuwe woningen meer licht in de keuken vallen. De keuken wordt ook iets groter, zei Aalberts. Verder komt er een aparte wc voor bezoekers. Ook dat is de wens van de huidige be woners. De nieuwbouw sluit aan op de be staande gevellijn. Ze bestaat uit segmenten (verschillende delen die inspringen) en wordt afgesloten als hoekgebouw. Het gebouw loopt naar de hoek iets omhoog, zoals dat ook bij het bestaande gebouw het gevql is. Ook de entree wordt aangepast. Die gaat er volgens Aalberts meer uitspringen. Nu heeft de fysiothe rapeut er een praktijkruimte. Ook huisarts Brussen (nu in 't Ouwe Raed'uus) wil er zijn wachtkamer, spreekkamer en apotheek in onder brengen. De wachtkamer zou hij kunnen delen. Thuiszorg Allévo en het Riagg hebben ook belangstel ling getoond. Ze zouden er een zorgsteunpunt in onder kunnen brengen. De Rabobank wil er een pinautomaat plaatsen. Om te laten zien dat het een 'me disch centrum' wordt, had Aalberts er opvallende ramen in gebracht die op etalages lijken (in plaats van balkons). De commissie was daar niet erg enthousiast over. Over de kleur (geel) van een deel van de nieuwe gevel was de commissie kritisch. Volgens architect T. Jan sen kan het snel gaan vervelen. Hij vond het juist van belang dat het pand als één complex wordt erva ren. Aan de achterzijde komt een galerij met een glazen wand, zoals bij het bestaande gebouw. Een 20-jarige Tholenaar is tijdens een handgemeen in een buurthuis in Bruinisse gewond geraakt aan zijn lip. Twee groepen jongeren kregen omstreeks 23.50 uur onenigheid in het buurthuis. De 20-jarige werd daarbij met een mes in zijn lip ge prikt. Hij is bij de huisartsenpost behandeld. De politie heeft de zaak in onderzoek. VERVOLG VAN BEGRAVEN Over de verdeling van de kosten zijn vragen in de enquête opgeno men, maar ook of iedere woonkern een algemene begraafplaats moet houden. En de duur van de graf rechten: 10, 20, 30, 40 jaar. „Nu is de duur van de grafrechten 30 jaar, en dat kan steeds met tien jaar ver lengd worden. Kies je voor een kortere termijn, dan worden de kosten op het mo ment van begraven lager. Maar die voor verlengen van het recht zullen door de rechthebbenden - veelal de nabestaanden - eerder betaald moe ten worden", aldus De Voogd. De wethouder stipt in dit verband de term 'eigen graf' aan. „Dat is ver warrend, want het betekent niet dat mensen dit graf in eigendom heb ben. Men betaalt rechten en gedu rende die bepaalde termijn mag men iemand begraven houden. Vervol gens is verlenging van dat recht mo gelijk." De andere optie, een alge meen graf, betekent dat dit na tien jaar - de termijn is geregeld in de wet op de lijkbezorging - geruimd mag worden. Van Dis: „In Tholen komt dat nu eigenlijk niet voor, zo'n graf blijft gewoon liggen." Hij vindt het woord 'ruimen' oneerbiedig klinken en spreekt liever van herbe graven. „De stoffelijke resten ko men dan in een knekeldoosje, waar na ze worden bijgezet in een verzamelgraf. We hebben elders voorbeelden gezien dat op zo'n ver zamelgraf ruimte is om op een mo nument naamplaatjes aan te bren gen." De gemeente wil van de inwoners ook weten hoe ze denken over het bewaren van as, na een crematie. En of er behoefte is aan gedeelten op begraafplaatsen voor mensen met een andere religieuze of levensbe schouwelijke achtergrond. „Dat kan van invloed zijn op de inrichting." Inwoners kunnen het enquêtefor mulier ingevuld terug sturen, maar liever heeft de gemeente dat men kiest voor het digitaal invullen via de website www.tholen.nl. „We hopen op een goede respons", zegt de wethouder. Op dezelfde website kan een voorstel voor de defini tie/omschrijving voor de toekom stige begraafplaatsen geraadpleegd worden, dat eveneens in het ge meentehuis ter inzage wordt ge legd. En oud-inwoners die in de gemeente Tholen begraven willen worden, kunnen de enquête even eens via internet invullen of een formulier aanvragen. Van Dis: „De bedoeling is dat in juli een beleids plan gereed is, waarna een veror dening wordt opgesteld die de ge meenteraad in november zou moeten vaststellen." Naast de en quête voert de gemeente gesprek ken met andere belanghebbenden: begrafenisondernemers, kerkge nootschappen en andere geloofs gemeenschappen, steenhouwers en verzekeraars. Jan de Kok toont de potloodtekening met het gezicht op Dordrecht die ook op de Kunstroute te zien zal zijn. De 63-jarige De Kok begon een aantal jaren geleden aan een cursus tekenen en schilderen op het Kunst centrum in de Dalemsestraat. Maar het schilderen was niet echt aan hem besteed, zegt De Kok. „Maar om te schilderen, moet je ook teke nen. En dat lag me wel. Daar ben ik op voort gaan borduren met hulp van de docent Francesco Antonietti. Hij laat je vrij, maar wijst steeds op de sterke punten. Het gaat bij teke nen vooral om licht en donker en perspectief. Je kan zelf bepalen wat je tekent of schildert, maar ik ben er bij het tekenen goed uitgekomen. Hij heeft nu ook gezegd dat ik er wel mee naar buiten kon." De Kok tekent graag details. Van beroep is De Kok timmerman. In zijn vrije tijd maakte hij model schepen. Ook een zeer secuur werkje want De Kok koopt geen bouwpakket. Tot het touw aan toe, maakt hij de onderdelen zelf. Het kost hem uren, dagen, maanden om een schip te maken. „De eiken planken voor zo'n schip zaag ik zelf. Ik brand ze om ze rond te krij gen. En maak de nageltjes om de boel aan elkaar te spijkeren. Daar is het eigenlijk mee begonnen." Het is geen toeval dat een van zijn schepen, een Pluut of platbodem van het IJsselmeer, naast een van zijn laatste tekeningen in de woon kamer staat. Beide blinken uit door het gebruik van details. Over de platbodem: „Ik vind het leuk om uit te dokteren hoe je zelf iets kan ma ken. Kopen kun je immers alles." De tekening is een zicht op de ha ven van Dordrecht. De markante to ren met de grote uurwerken is pro minent en duidelijk op de prent te herkennen. Modelschepen maken en tekenen, het ligt voor De Kok in eikaars verlengde. „Ik vind het alle twee leuk om te doen. Maar ik maak ook kastjes en andere meu bels. Als ik het maar met mijn han den kan doen." In de kamer hangen ook tekeningen van een sleepboot en een straatje in Middelburg. De Kok tekent in zijn werkplaats onder zijn dijkwoning aan de Wal. Veel plaats heeft hij niet nodig. Veel materiaal ook niet. Potloden, pa pier, een puntenslijper en een gum. Dat is het zo ongeveer. Maar hij laat ook en doezelaar zien. Een stift van geperst papier waarmee hij pot loodlijnen kan uitwrijven. En een asbak, voor het slijpsel van de pot loden. Aan de wand hangen tekeningen die hij eerder maakte. Van de Thoolse haven, van de werf van Duivendijk, een spiegeling in een van de ramen. Maar ook van een deur in Rome, een Pools paard en van vakantiefoto's uit Bulgarije. Bijna altijd details. Als de Kok te kent gebruikt hij een loep. Zo fijn zijn de lijnen die hij aanbrengt. „Een potloodlijntje van een halve millimeter kan nog te dik wezen. Ik ben iedere keer bezig met het slij pen van de potloden. Maar dat pak ik er wel vijf tegelijk. Je moet wel een berg geduld hebben." Als hij het tekenen beu is kan De Kok gewoon vanachter zijn werkta fel weglopen. Wel een voordeel bo ven schilderen, vindt hij. Hij tekent vaak na van foto's. Zoekt de afbeeldingen via internet van de beeldbank van het documentatie centrum Zeeland in Middelburg. Hij lijst de tekeningen ook in, en maakt de houten lijsten zelf. Het tekenen en schilderen zit een beetje in de familie. Zijn broer Jo de Kok deed vorig jaar mee aan de Kunstroute met schilderijen. Zijn nicht Leanne Swarthoff-de Kok ex poseerde al diverse malen met aqua rellen. In het woonhuis van Swart- holï aan de Markt zal De Kok ongeveer tien tot twaalf tekeningen tentoon stellen. Vooral zijn laatste tekeningen zijn er te zien. „Het ou dere werk laten zien, heeft geen zin. Het moet wel de moeite waard zijn als je iets laat zien." Voor de vijfde keer organiseert het co mité Woord en Daad een vooijaars- markt met kinderrommelmarkt op het Van der Lek de Clercqplein in Stave- nisse. De opbrengst wordt bestemd voor het gezondheidsproject moeder en kindzorg in Haiti (de netto-op brengst wordt, dankzij subsidie, ver driedubbeld). Op zaterdag 3 mei tus sen negen uur en half een is op de voorjaarsmarkt van alles te koop: spullen voor de tuin. etenswaren en dranken, tweedehands boeken, ge schenkartikelen. speelgoed, kleding en textiel, tweedehands fietsen, cd's en curiosa. Ook kunnen lege cartrid ges, toners en postzegels ingeleverd worden. De EHBO is present, bezoe kers kunnen meedoen aan een dam- wedstrijd en kinderen kunnen op de foto bij een heuse Ethiopische hut. Op de kinderrommelmarkt worden aller hande tweedehands artikelen te koop aangeboden. Kinderen die mee willen doen. kunnen zich aanmelden bij J.J. Westdorp, tel. 692657. Bij slecht weer wordt de markt verplaatst naar 10 mei. Tijdens een internationale hondententoonstelling in Goes, hebben de tien Thoolse deelnemers veel succes gehad. Sommige honden werden kam pioen in hun klasse, andere honden kregen eervolle vermeldingen. Het was voor de 19e maal dat de tentoonstelling werd gehouden. In totaal de den er 1800 honden mee met ongeveer 200 verschillende rassen. De deel nemers kwamen uit diverse landen in Europa. Mevrouw. J. van Beveren-Scherpe- von Sanne's Heim. „Ja, inderdaad nisse uit Sint- Maartensdijk is geen onbekende in de wereld van de Welsh Corgi's. Ze doet al een jaar of vijftien mee aan diverse shows en kampioenschappen en runt samen met haar dochter de kennel Romasy- hof. Haar hond, Scarlett's Pride Tinker- bell, deed mee in de jeugdklasse voor teven. „En daarin werden we kampioen. Jeugdkampioen dus", vertelt ze niet zonder trots. De Welsh Corgi is niet bepaald een modehond. „Nee. Echt populair is dit ras niet in Nederland. Daarom wordt de hond niet zo veel gefokt. Zelf hebben we ongeveer een maal per jaar een nestje. Nu we kampioen zijn geworden, worden we gek ge beld met de vraag om een hondje." Wim van Doorn uit Poortvliet was in Goes met zijn Labrador Retriever Galliwood Jimmy. Een jachthond die geweldige prestaties levert bij het apporteren van geschoten wild. Een echte werkhond dus. Van Doorn: „Je hebt binnen de fokkerij showlijnen en werklijnen. Dit ras is in de showlijn zwaarder en staat ook wat lager op de poten." Dat betekent volgens Van Doorn dat een keurmeester daarmee rekening moet houden. Dat gebeurde in Goes niet helemaal. „Mijn hond haalde een eerste prijs met de kwalificatie 'goed'. Ik had liever 'zeer goed' ge had. Dus ik ben een beetje teleurge steld. Deze keurmeester vond mijn hond iets te rank en te slank." Van Doorn, zelf keurmeester, heeft er overigens begrip voor dat een keurmeester bij het beoordelen van een hond een bepaald type in zijn hoofd heeft en op basis daarvan kwalificaties geeft. „Ik ga met de hond nog wel een keer naar een an dere tentoonstelling om te kijken wat de keurmeesters er daar van vin den." Mevrouw A. van Veen-Runderkamp uit Tholen is een tevreden mens. Tenminste, als het om de uitslag van de jury gaat. Mevrouw Van Veen liet twee Heidewachtels beoordelen. Waaronder Daffy Genau wie Akke een lange naam. Als ik de hond bij haar volle naam zou roepen, zou ze al lang de hoek van de straat om zijn. Daarom roep ik gewoon Daf fy." De keurmeester zette Daffy op de lijst als 'reservekampioen'. „Vier van die titels en je bent Nederlands kampioen. Dus ik ben tevreden." De Thoolse bivakkeerde twee dagen op de tentoonstelling en merkte dat er nogal wat gefrustreerde deelne mers tussen zaten. „Sommige men sen kunnen niet tegen hun verlies. Die worden dan onaardig. Die gaan dan schelden. Nee, bloed is nog niet gevloeid. Maar soms zie je mensen echt heel teleurgesteld weggaan. Ik kan dat wel een beetje begrijpen. Ik ben zelf keurmeester. Ik keur ezels." De jeugd heeft de toekomst moeten de keurmeesters hebben gedacht toen ze de acht maanden oude Rubin van 't Schouwse 'Oekje, zeg maar Butch, uit Oud-Vossemeer onder ogen kregen. De pup, een Franse buldog, deed al eerder mee aan shows omdat zijn baasje, Lindsey Schoep, de indruk had bij een fokker een mooi hondje te hebben gekocht. Ze kreeg gelijk. „Hij heeft al een paar beoordelingen gekregen en is volgens de keurmeester in Goes 'veelbelovend'. Nu ik dat wee, ga ik meer shows af en mag hij wat mij betreft in de toekomst ook gaan dek ken." Lindsey wilde al heel lang een hond. „Geen grote, maar een kleine stoere hond. Ik ben op internet gaan zoeken en kwam uit bij de Franse buldog. Die heb ik gekocht bij een echte fok ker. Dus met papieren. Ik heb men sen gesproken die een Franse buldog via Marktplaats hebben gekocht. Die kwamen bedrogen uit. De hond leek wel op dat ras, maar was het niet." Net zo enthousiast als Lindsey is Marijke Dorst uit Sint-Annaland. Ze geeft les aan de hondenschool Steil ore aan de Langeweg en kreeg in Goes met haar Australische herder Shadow te maken met 11 concurren ten. „Mijn hond kreeg de kwalifica tie 'zeer goed', en daar ben ik heel blij mee." De Australische herder is niet voor iedereen een geschikte hond. „Het ras is dominant. Een beetje opdrin gerig en de hond hecht zich sterk aan een baas. Met mijn man bijvoor beeld. klikte het niet. De hond wilde bij mij zijn. Maar verder is het een heel lief ras. Lief voor kinderen ook. Maar geen schoothond. Shadow is 57 cm hoog en weegt 33 kilo." Uitmuntend. Dat vond de jury van Juta Bas our Loyal Welsh. Bas deed mee in de open klasse voor reuen. De hond moet nog naar de dierenarts voor controle, maar als zijn heupen goed zijn, dan mag ook Bas gaan dekken, belooft zijn baasje F. van Helden uit Sint-Philipsland. Bas doet ook mee tijdens jachtpartijtjes en leert drijven en apporteren. „Het is een fijne huishond", vindt ze. „Ik heb een kindje van twee jaar en die kan rustig op zijn rug gaan zitten. De hond vindt het prima." Ook zij waarschuwt voor het aan schaffen van een hond via het inter net. „Daar worden deze honden al voor honderd euro aangeboden, ter wijl een goede hond. met papieren gemiddeld zeven tot achthonderd euro kost." Marijke Wakkee uit Sint- Maartens dijk was de enige in de serie 'teven jonge hondenklas'. Met haar Welsh Corgi Cardigan Kayla behaalde ze dus de eerste plaats. Maar wel met de classificatie 'uitmuntend'. Marijke heeft een kennel en fokt dit ras. „Het zijn gave honden. Ze zijn leergierig en hebben een groot ge voel voor humor." Dat laatste bleek onder meer tijdens een hondenexa men. „Ze moest twee minuten blij ven liggen, maar had daar geen zin. Uiteindelijk deed ze het wel met een gezicht van 'het moet van de baas'. Het resultaat was dat ze als een kind kreunend en wel op haar rug ging liggen. Daar kun je dus niet boos op worden." Op dit moment heeft ze een nestje met 8 puppies. „Dat is enorm veel werk. Je kunt me opvegen. Zo moe ben ik. Nee. Ik blijf er niet mee zit ten. Vooral in België wonen veel liefhebbers." Net zo moe als Marijke Wakkee is Hanna Koevoets uit Stavenisse. Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland erft een ton van de zussen .Fans en Maar Blaas uit Tholen. „Dat je zoiets toevalt, is toch wel heel bijzonder", reageert voorzitter Simon Nieuwkoop. Hij was er beduusd van toen hij het nieuws enkele weken geleden te horen kreeg. De Meestoof heeft ambities en wil aantrekkelijk blijven. Daar zal het legaat van honderdduizend euro aan besteed worden, aldus de voorzitter. Het museum kreeg verder de collecties prentbriefkaarten en boekenleggers. Dat het streekmuseum in het testa ment van de twee ongetrouwde zus sen bedacht was, kon Nieuwkoop begin deze maand al melden bij de opening van het expositieseizoen. Donderdag werd. in aanwezigheid van het museumbestuur en familie leden, de hoogte van het bedrag be kend gemaakt. De voorzitter is er ei genlijk nog steeds stil van. „Het illustreert te meer dat ons museum een plaats verworven heeft in de Thoolse samenleving." Een ton is geen kleinigheid voor De Meestoof, het is ongeveer anderhalf keer het jaarlijkse exploitatiebudget. Wim Blaas met zijn vrouw Ineke uit Am stelveen en zijn zus Antje Blaas uit Amersfoort - kinderen van de broer van Maar en Jans - onthulden het bedrag donderdag in de koffiekamer van het museum. „Ik weet dat de tantes er hun hele leven mee bezig waren. Dus ik keek er niet van op toen ik hoorde dat ze het museum hadden bedacht", zegt Wim Blaas. „Op deze manier kunnen anderen er straks ook van genieten." Nieuwkoop werd op de dag van de begrafenis van Jans Blaas - ze over leed op 25 maart, 87 jaar oud - op de hoogte gebracht door Eef de Jon ge. Zij is executeur-testamentair en al vele jaren bij De Meestoof be trokken. Maar Blaas, die 16 januari vorig jaar op 94-jarige leeftijd over leed, stond mee aan de wieg van het Thoolse museum. „Ze was één van de initiatiefnemers voor een ten toonstelling bij de viering van 600 jaar stad Tholen. En daar is toen het idee gerezen om een museum te stichten", weet Nieuwkoop. Dat kwam er in 1973, Maar Blaas maak te deel uit van het voorlopig comité, en was tot op hoge leeftijd adviseur en vrijwilliger bij De Meestoof. „De boekencollectie had haar bij zondere belangstelling. Ze werkte in de bibliotheek, in Bergen op Zoom en in Tholen." Jans Blaas volgde een tuinbouwopleiding, en werkte naderhand bij een notaris en voor het ministerie van binnenland se zaken. „Ik denk dat beide dames vooral een band hadden met Tholen. En dat dét hen ertoe gebracht heeft om deze schenking te doen. Ik kan dat wel begrijpen, dat je vergroeid bent met de plaats waar je wortels liggen", aldus Nieuwkoop. De voorzitter vindt dat het museum bestuur de taak heeft om de ge schiedenis van Tholen en Sint-Phi lipsland door te geven en te visualiseren voor de generaties die na ons komen. Daarvoor doet het geregeld een beroep op subsidies en sponsoren. „Maar we moeten het hebben van onze bezoekers. Dat zijn er tussen de 4000 en 5000 per jaar en we willen graag dat dat méér wordt. Ook moeten we als museum aantrekkelijk blijven." De Meestoof is een museum met ambitie, opge nomen in het landelijke register van erkende musea. Nieuwkoop bena drukte de belangrijke rol die vrijwil ligers spelen binnen De Meestoof. „Ook daarin moeten we blijven in vesteren. Want zonder vrijwilligers geen museum." Er liggen de nodige plannen en daaraan zal het bestuur de komende jaren de handen vol hebben. „We moeten het geld niet zomaar uitgeven, maar éérst goed nadenken", benadrukt Nieuwkoop. Uit de nalatenschap van beide da mes, die heel hun leven in de ouder lijke woning in de Brugstraat heb ben gewoond, zijn nog een aantal dingen naar De Meestoof gegaan: de collecties prentbriefkaarten en boekenleggers, een merklap van de grootmoeder van de twee zussen en portretfoto's van hun grootouders Geluk-Friderichs. Internationale hulporganisatie Dor cas houdt zaterdag 26 april een lan delijke kledingactie en hieraan wordt in alle kernen van Tholen aandacht besteed. Kleding kan tussen 9.30 en 12 uur worden afgeleverd op de vol gende adressen: Tholen, Regentes- sestraat 50; Poortvliet, Stoofstraat 7; Scherpenisse, Scaldisstraat 23; Sint- Maartensdijk, Wouthoekweg 5; Stavenisse, Voorstraat 25; Sint-An naland, Ring 44; Oud-Vossemeer, Veerstraat 7 en Sint Philipsland, Voorstraat 40. De ingezamelde kleding wordt ge sorteerd verstuurd naar de hulp projecten van Dorcas, zoals de nood hulpprojecten en de sponsor-projec ten van kinderen, gezinnen en be jaarden. Ook wordt een klein gedeelte beschikbaar gesteld of ver kocht aan kerken in Oost-Europa die het verkopen en daarmee hun sociale projecten geheel of gedeeltelijk fi nancieren. Jaarlijks gaat er zo'n 800 duizend ki lo gesorteerde Dorcas-kleding naar de allerarmsten in Oost-Europa en Afrika. Dit zijn mensen die zelf on voldoende geld hebben om kleding in de winkel te kunnen kopen. De hulp gaat naar oude mensen die on mogelijk van hun pensioen rond kunnen komen, gehandicapten, chro nische zieken, de kwetsbaren in de samenleving. Ruim 150 transporten met hulpgoe deren zijn in 2007 verzonden naar Roemenië, Moldavië, Hongarije, Oekraïne, Rusland. Wit Rusland, Ar menië, Servië, Albanië, Bosnië, Ko sovo. Malawi, Zuid-Afrika, Lesotho, Kenia, Egypte en Mozambique. Het gehele jaar door kan op de laat ste zaterdag van de maand kleding worden afgegeven in Tholen, Regen- tessestraat 50, en in Sint Maartens dijk, Wouthoekweg 5. Voor verster king van de werkgroep Dorcas Tholen kan contact worden opgeno men met Dick van de Velde via tele foonnummer 602995. Hondenschool Steil öre uit Sint-Annaland houdt op zaterdag 17 mei een evenementendag. Deze dag is bedoeld voor alle leden van de hon denschool. Alle onderdelen komen aan de orde. Tijdens de trainingsda- gen worden gehoorzaamheid en behendigheid gecombineerd met theo rielessen, dit alles wordt aangeleerd door middel van het zogeheten clicker systeem. Op deze evenementendag wordt gekeken hoe ver de le den staan bij deze onderdelen: een gehoorzaamheidsexamen, behendig heidswedstrijd en een showkeuring. Bij het gehoorzaamheidsexamen wordt gekeken hoe ver de leden staan met hun trouwe viervoeter, de oe feningen die aan de orde komen zijn: zit, af, blijf, hier komen, vooruit sturen, voetoefening en het volgen, en socialisatietesl. Het behendigheidswedstrijdje is een wedstrijd onderling onder de leden, zodat ze niet voor niets aan het trainen zijn en met veel plezier een wed strijd element inbrengen. De showkeuring is een keuring zoals op shows. Er wordt individueel een keurrapport over de hond gegeven om te beoordelen hoe de bouw, uiterlijk en de anatomie van de hond is. Tijdens de dag worden er ook theorielessen gegeven om de mensen te leren wat een hond is en hoe ze er mee om moeten gaan om alles in goe de banen te leiden en grote problemen te voorkomen. Tevens kan er aan het einde van dit evenement foto's gemaakt worden door een professionele fotograaf. Samen met haar man Jan fokte ze Nederlandse, Europese en wereld kampioenen Yorkshire terriers. Zo'n vijftien hondjes rennen en vliegen er in de kennel Samothrace aan de Stoofdijk. Zondagochtend vier uur ging de wekker af. De honden moesten worden verzorgd en Trookdon en Aira moesten in bad. Om ze zo mooi mogelijk te maken hadden ze de nacht met pa pillotten in geslapen en die konden er nu uit. Om zes uur ging het spul de auto in op weg naar Goes. Daar was het wachten en nog eens wachten tot ze aan de beurt waren. Het resultaat mocht er zijn. Trook don werd 'beste reu' en Aira was 'uitmuntend' en Nederlands kam pioen. Hanna: „Tweede Pinksterdag gaat Trookdon mee naar Arnhem voor een volgende show. Wordt hij daar weer de beste, dan is hij ook Neder lands kampioen." Uit Poortvliet deden Mevr. M. Mos- tert-Veenema (Leonberger) en H.M. de Ruiter (Catalaanse herdershon den) mee. Van hen konden geen bij zonderheden worden achterhaald. Een komische, onderhoudende avond in het Zeeuws-Vlaamse dia lect. Dat biedt de volksmuziek groep Ambras morgen in Meul vliet in Tholen, met het programma Tot Botskes. Enerzijds zijn het liedjes, spontaan onder het volk ontstaan, die verloren dreig den te gaan en door Ambras wor den opgetekend en bewaard. An derzijds schrijft de groep eigen nummers naar aanleiding van mar kante gebeurtenissen. Ambras be staat al meer dan 25 jaar en bestaat uit Hans van Beilen (gitaar en zang), Rob van Beilen (viool en zang), Jos Neve (zang, accordeon en contrabas) en Piet Scheerder (zang en gitaar). De voorstelling in Meulvliet be gint om kwart over acht. Toe gangskaarten zijn te koop bij de VVV in Sint-Maartensdijk, boek handel Dieleman in Tholen én aan de zaal. De Franse buldog van Lindsey Schoep kreeg het predicant veel belovend op de tentoonstelling in Goes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5