ROLF BENZ Thoolse jeugd drinkt veel alcohol maar zit in Zeeuwse middenmoot AbdijNieuws Consultatiebureau in Poortvliet dicht Familie punnikt 'in vuur en vlam' 399,- Inwoners gevraagd naar mening begraafplaatsen Van Houte EB op vrijdag Zwanger? Donderdag 24 april 2008 64e jaargang no. 24 Wonen www.vQnhoutewonen.nl Lintjesregen komt vrijdag op website Ruim 1000 euro gestolen bij bakker Probleem aanpakken op schoolthuisin caféin supermarkt en sportkantine ~X&" £Êk \L®Wr|§ïSm] Indrinken Via huis aan huis verspreide enquête Eigen graf Gemeente nu wel eens met sluiting Deze week Thoolse meisjes maken quilt voor festival Engeland Een stuk gordijnstof van zus Evelien, de trui van opa Co en wol van een merinoschaap. Dat zijn enkele ingrediënten van de quilt die Laura van Dijke (10) en Hanna Jas (11) heb ben gemaakt. 'In vuur en vlam' hebben de twee Thoolse meisjes hun project genoemd. Het kleed wordt van 14 tot 17 augustus ten toongesteld op het Europese Quiltfestival in Birmingham, waarnaar meer dan 1000 quilts uit heel Europa zijn ingestuurd. rachtbode, de Thoolse Courant bus 5, 4697 ZG Sint-Annaland 0166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 ail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Vrijdag vanaf 12 uur is op de websi te van de Eendrachtbode (www.een- drachtbode.nl) te zien welke inwo ners van de gemeente Tholen die ochtend een koninklijke onderschei ding hebben gekregen. De uitreiking gebeurt voor het eerst in de hal van het nieuwe gemeentehuis in Tholen. De laatste jaren vond het opspelden van de medailles in Meulvliet plaats, daarvóór in de koorkerk van de Grote Kerk in Tholen, en nog eerder bij de mensen thuis. Uit het woonhuis bij bakkerij Sla ger in Sint-Annaland is dinsdag op klaarlichte dag meer dan 1000 euro aan contant geld gestolen. De jeug dige insluiper is door meerdere omwonenden tussen 16.15 en 16.30 uur gezien, maar hij ver dween in het niets. De bakker was zelf in de winkel klanten aan het helpen, toen de twintiger (klein, getint) via de bakkerij de woning in kwam. De inbreker sprak de zoon van Slager nog aan, tegen wie hij in gebrekkig Nederlands vertel de dat hij een bal zocht. Toen de jongen even later zijn moeder over het voorval inlichtte, was de inslui per al via het dakraam ontsnapt. De bakker en de achterburen zagen de jongeman op het dak staan en toen hij daar af stapte, vernielde hij nog een goot. De buren, die geen arg waan hadden, kregen van de twinti ger ook te horen dat hij een bal zocht. Hij verdween via de Brug straat, nadat hij op de hoek van de Nieuwstraat nog iemand had aan gesproken, maar van de diefstal was toen nog niets bekend. Dat ontdekte de bakker even later tot zijn grote schrik, maar de inbreker was toen al in geen velden of we gen meer te bekennen. De politie deed een buurtonderzoek, maar kwam de dader nog niet op het spoor. In de week van Koninginnedag 30 april en Hemelvaartsdag 1 mei ver schijnt de Eendrachtbode op vrijdag 2 mei, 's morgens op het gebruikelij ke tijdstip. Berichten en advertenties dienen voor dinsdag 16.00 uur binnen te zijn. Zorgt u a.u.b. voor tijdige aan levering. deprovincialekraamzorg.nl Regel tijdig uw kraamzorg! Voor informatie: Bel: 0113 - 22 40 40 of 'Kraamzorg E-mail: info@spkez.nl Café 't Centrum in Poortvliet laat alleen jongeren vanaf zestien jaar binnen. Hier een beeld van de pokerwedstrijden die er onlangs werden gehouden. Thoolse jongeren drinken behoorlijk veel alcohol, maar vergeleken met andere gemeenten in Zeeland behoort de gemeente tot de middenmoot. Toch zijn er genoeg problemen die om een aanpak vragen. Zo blijkt dat het aantal ongevallen waarbij jongeren te veel alcohol gedronken had den vorig jaar is gestegen ten opzichte van 2006. Om het aan te pakken is het nodig dat er op alle fronten aandacht komt voor de gevaren: op school, thuis, in de supermarkt, op straat, maar ook in de kantine van de sportvereniging. Dat bleek dinsdagavond in het ge meentehuis op de informatiebijeen komst die bedoeld was voor raadsle den. Ook inwoners waren welkom maar die lieten - op een paar na - ver stek gaan. Na afloop was er geen drankje, zei burgemeester W. Nuis. Dat leek hem niet gepast. Wel kregen alle deelnemers en bezoekers een rolletje pepermunt in een tas met de toespraken van de inleiders. Om het alcoholgebruik terug te dringen, zal er voortdurend aandacht geschonken moeten worden aan de gevaren. Eén alcoholcampagne helpt niet. Jonge ren, maar ook ouders zullen er op aangesproken moeten worden. Een rol is weggelegd voor de horecaon dernemers, maar ook voor de vrijwil ligers die achter de bar staan van de vele sportkantines in de gemeente. Uitbater Jenny Goudzwaard van café 't Centrum in Poortvliet heeft goede ervaringen met pasjes voor de bezoe kers (jongere onder de zestien niet naar binnen). Alleen gaf het invoeren Het laatste nieuws van ae Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet7 Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar hel informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. FVoHncie Zeeland Nieuwe Burg 42. Postbus 6001.4330 LA Middelburg e SIEMENS 1400 TOEREN WASAUTOMAAT Elektronische besturing, comfortabele eenknopsbediening en grote vulopening. /e'u CRY O kf 1 Advertentie I.M. een probleem, omdat ouders kwa men klagen dat hun kinderen (jonger dan zestien) niet meer naar binnen mochten. Niemand van de deskundi gen bleek voorstander te zijn van het verhogen van de leeftijd, van zestien naar achttien jaar, om alcohol te ver strekken. Uit medisch oogpunt zou dat wel beter zijn. betoogde huisarts G.H.F.M. van de Weijer uit Oud- Vossemeer, gezien de schadelijke ef fecten op de hersenen. „Over tien jaar betalen we de rekening." Hij kende uit zijn praktijk vooral 'stugge drinkers achter de voordeur' en wees op het gevaar van het drin ken van zoete breezers. „Een tijdlang voel je niks en dan ineens komt de klap." Directeur W. Dominicus van het Westerpoortcollege in Tholen ziet meer in het beïnvloeden van het gedrag en de corrigerende rol van ouders. „Ze moeten het normaal vin den dat ze 's nachts om twaalf uur thuis zijn." E. Franken van Indigo (voorheen Emergis) pleitte voor een mix van maatregelen. Dat gebeurt nu ook al, zei hij. Indigo verzorgt ouder avonden op school en is bijvoorbeeld zaterdagavond ook aanwezig op het feest van de jongerenraad na de Ne gen kemenslag. De raadsleden en leden van de jon gerenraad kregen een stortvloed van cijfers over zich heen gestort van deskundigen die zich met de proble matiek bezig houden. Zo blijkt dat Thoolse jongeren (der deklassers in het voortgezet onder wijs) vooral thuis met anderen, maar ook vaak alleen alcohol consumeren. Ook op schoolfeesten gaan sommige jongeren zich te buiten aan het nutti gen van bier of breezers. Het zogehe ten binge drinken heel veel drinken bij één gelegenheid, meer dan vijf glazen) wordt door één van de vijf derdeklassers gedaan. Eén op de tien drinkt zelfs elf glazen of meer. De Thoolse derdeklassers wijken daarin niet af van de leeftijdsgenoten in de rest van de provincie. Verder blijkt dat leerlingen van het vmbo meer drinken dan leerlingen die op de havo of het vwo zitten. Om dat voor Tholen na te gaan is door Scoop ook onderzoek gedaan op scholen in Bergen op Zoom en Steenbergen waar veel Thoolse leerlingen op zit ten. Op alle schooltypes blijkt dat meis jes net iets minder drinken dan jongens. De GGD had ook het alco holgebruik onder volwassen onder zocht. Vaak blijken jongeren thuis al op jonge leeftijd gewend te raken aan alcohol omdat ouders dagelijks alco hol drinken. Landelijk overschrijdt een op de drie volwassenen (33 procent) de norm (drie glazen per dag voor mannen en twee voor vrouwen), in de Ooster- schelderegio is dat minder (30 pro cent), in de gemeente Tholen 26. Volgens M. Engelhardt van de GGD lijkt Tholen een middenmoter. „Maar één op de vier volwassenen drinkt te veel." Ze wees op de gevol gen voor de gezondheid, maar ook op het gedrag (agressie) in het ver keer. Teamchef J. van den Hoek van de politie Tholen stelde vast dat er vorig jaar meer ongevallen waren door bestuurders die onder invloed waren van alcohol. Een stijging van 1,9 procent. Vooral in de maanden juni, oktober, november en december gebeurden de meeste ongelukken. Maar in het eerste kwartaal van dit jaar was er juist weer een daling. Vooral beginnende bestuurders (die 1 glas alcohol mogen) worden aange houden met te veel alcohol op achter het stuur. „Vier tot zes keer teveel. Dat is fors." Door de toegenomen controle is er dit jaar weer een daling van het aan tal bestuurders met een glas teveel op, zei Van den Hoek. De cafés in de gemeente worden voor 90 procent bezocht door eigen inwoners. Die zijn tussen de 14 en 35 jaar oud. Er is volgens de chef sprake van fors alco holgebruik. „Je moet er niet van staan te kijken dat er bij zijn die meer dan 20 glazen bier drinken." Er is volgens Van den Hoek ook sprake van 'indrinken'. Thuis nemen de jon geren alcohol in voordat ze uitgaan. Volgens hem is het aantal geweldsza- ken in of bij horecagelegenheden vo rig jaar fors afgenomen. Alleen in Sint-Annaland is er een lichte stij ging van overlast door jeugd, in Tho len een lichte stijging van geluids overlast. De raadsleden kunnen nu aan de slag met de cijfers en de meningen van de deskundigen. Het beleid voor het matigen van alcoholgebruik wordt ter hand genomen na het indienen van een motie door de CU bij de be groting vorig jaar. De gemeente is benieuwd hoe de inwoners aankijken tegen begraven en het gebruik van de algemene begraafplaatsen. Dinsdag valt bij iedereen een enquêteformulier in de bus, met vragen over verschillende aspec ten. De resultaten worden betrokken bij het opstellen van nieuw beleid voorafgaand aan het uitbreiden van een aantal begraafplaatsen. „Be graven is een erg gevoelig onderwerp. Daarom staat zorgvuldigheid bo venaan en vinden we het belangrijk om de mening van onze inwoners te peilen", licht wethouder C.L. van Dis toe. De gemeente Tholen beheert dertien algemene begraafplaatsen. In Tholen en Sint-Annaland is op korte termijn uitbreiding aan de orde, vervolgens gaat dit ook in Sint-Maartensdijk en Sint-Philipsland spelen. Een goed moment om de beheersverordening begraafplaatsen met nadere regels en de verordening lijkbezorgingsrech- ten met tarieven tegen het licht te houden. Het plan is om voor de uit breidingen een nieuwe verordening op te stellen, die voorlopig naast de huidige zal bestaan. Op grond van de bestaande regels zijn er knelpunten ten aanzien van de doelstelling - het begraven en begraven houden van alle inwoners, met verschillende achtergronden, tegen redelijke tarie ven. Tholen heeft het adviesbureau ProCensus in de arm genomen om die knelpunten te analyseren en te bekijken hoe dat in de toekomst an ders kan. Er zijn maatschappelijke en culturele ontwikkelingen die een rol spelen, bovendien stijgen de kos ten van beheer en onderhoud voort durend. „De grafrechten die mensen betalen dekken 70 procent van de kosten, de rest wordt uit de algemene middelen bijgepast. De laatste jaren is het to taal van de tarieven met honderden euro's per jaar gestegen. Daar komt bij dat het aantal begrafenissen af neemt", legt afdelingshoofd open bare werken W.J. de Voogd van der Straten uit. Bedragen de rechten sa men nu 2066 euro, in 2000 was dat nog 686 euro. In die periode steeg het begraafrecht van 91 naar 394 eu ro, de uitgifte van een eigen graf voor 30 jaar kost 788 euro (191 euro in 2000), vergunning plaatsen graf steen 84 euro (34 euro), jaarlijks on derhoudsrecht voorwerpen 44 euro (30 euro) en afkoop voorwerpen 756 euro (340 euro). Die extreme kos tenstijging zou de gemeente een halt willen toeroepen. Een mogelijkheid zou kunnen zijn, dat onderhoud aan graven door de mensen zelf wordt gedaan. En dat vrijwilligers onder houdswerk aan de begraafplaats doen. Een aantal vragen in de en quête gaat daarover. Op de rooms- katholieke begraafplaats in Oud- Vossemeer bijvoorbeeld doet al vele tientallen jaren een vrijwilligers- groep het onderhoud. Ook het 'dubbeldiep' begraven kan bijdragen aan kostenbeheersing, te vens bespaart het ruimte. De Voogd van der Straten: „We doen het al wel in Tholen en Poortvliet, hoewel het in de huidige verordening niet geregeld is." Zou dit ingevoerd worden, dan betekent het dat toekomstige begraaf plaatsen opgehoogd moeten worden in verband met de grondwaterstand. ZIE VERDER PAGINA 5 Het consultatiebureau voor zuigelingen en peuters in Poortvliet gaat op 1 mei dicht. Allévo huurde daar een wacht- en onderzoekskamer van huisarts Padt. Er komt geen andere ruimte in het dorp. Ouders moeten voortaan naar Tholen, Sint-Annaland of Sint-Maartensdijk met hun kroost. De gemeente gaat nu akkoord met de sluiting. In maart was wethouder M.A.E. Velt huis nog onaangenaam verrast door het voornemen van Allévo om het bu reau te sluiten. Toen beweerde ze dat de gemeente - als subsidiegever - be paalt of een bureau open blijft of niet. De verontwaardiging van toen is om gebogen naar berusting nadat er alter natieven zijn gezocht en niet zijn ge vonden. „We hebben samen met Allévo gekeken naar andere mogelijk heden in het dorp, maar die zijn er niet. Ze voldoen niet aan de eisen. Padt heeft de huur opgezegd. Hij heeft toen op verzoek van ons en Allévo ruimte verhuurd, zodat de huisarts in 't Ouwe Raed'uus praktijk kon hou den. (het consultatiebureau werd toen in het dorpshuis gehouden - red.) Het was prettig dat hij dat deed. Boven dien zijn er vorig jaar maar zestien kinderen geboren in het dorp. Om een bureau in stand te houden zouden dat veertig kinderen moeten zijn. Ze zijn daar behoorlijk onder gezakt." Het consultatiebureau was elke derde dinsdagmiddag van de maand geo pend. Op 15 april was het de laatste keer dat er kinderen werden nageke ken door de arts en de assistenten. Toen werd aan de ouders meegedeeld dat het de laatste keer was. Volgens Velthuis zijn de ouders toen gepolst over de sluiting. „Ouders von den het niet bezwaarlijk om naar een andere plaats te gaan. Ze konden het wel begrijpen." Volgens de wethouder speelt ook mee dat er minder geld van de provincie komt voor dit onderdeel van de gezondheidszorg, waardoor er meer op de kosten (huur) moet wor den gelet. „Er zijn nu een aantal argumenten voor de gemeente om er vrede mee te hebben dat het gesloten wordt." Allé vo zoekt naar bezuinigingen en over weegt ook andere consultatiebureaus te sluiten. Afgaande op de cijfers zou dan Stavenisse aan de beurt zijn. Daar werden vorig jaar 26 kinderen gebo ren, maar daar wilde Allévo begin maart nog niet op vooruitlopen. Tonny Heijboer naait al veertig jaar gordijnen KT® Jan de Kok uit Tholen toont tekeningen op de Kunstroute De buldog van IJndsey Schoep krijgt het predikaat veelbelovend EN VERDER... Leerlingen Christelijke mavo treffen elkaar na twintig jaar Verkoping levert SchuLse in Oud-Vossemeer twintig mille op HET ONBEDACHTE HELPT ONS VAAK VOORUIT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De moeder van Laura. Anja Geldof, is lid van het Nederland se Quiltersgilde. Zij zag een oproep in het ledenblad voor jonge quilters. Die werden gevraagd om een kleed te maken met het thema de vier elementen. Lucht, aarde, water en vuur moesten op de quilt te zien zijn. De meiden zagen het wel zitten en gingen aan de slag. Ze maakten eerst een ontwerp op papier. Omdal het kleed 90 bij 90 centimeter moest zijn, hebben ze hun tekening uitver groot nagetekend op zes velletjes papier van A3-formaat. De volgende stap was het overtrekken op doorzichtig patronen- papier. Dat hebben ze twee keer gedaan, zodat ze de patro nen van het tweede vel konden uitknippen voor de afmetin gen van de stukjes stof. Laura en Hanna hadden allebei een doos met oude lappen en stoffen thuis staan die over waren van kleding en meubilair van familieleden. Zo kreeg de quilt een persoonlijk tintje. De hele familie heeft gepunnikt voor de stukjes hout onder het vuur. En Laura's moeder heeft de wol gebeitst en gekookt in water met uienschillen vooreen felgele kleur. De zon is ermee versierd. De meisjes hebben een afbeelding van Nederland en met witte wol wolken geborduurd. Ze wijzen alle details aan. Er zijn kleine eilandjes op de gevulde aardbol gestikt en er vliegt een vlinder in de warme zonnestralen. „Die heeft mijn moeder erop gemaakt", zegt Laura. Dat is ook het geval met de gehaakte groene bloemetjes op de punten van het kleed. „De hoeken kwamen niet helemaal goed uit", zegt Hanna verlegen. Ze hebben het schoonheidsfoutje met de bloemen weggewerkt. Er is naast wol, katoen, fleece en een soort satijn van de gor dijnen gebruikt. Het moeilijke naaiwerk heeft Laura's moe der verzorgd. Gemiddeld hebben de meiden er één keer in de week aan gewerkt, van december tot april. De ene keer op woensdagmiddag en de andere keer op zaterdag, want ze hebben nog meer hobby's. Laura en Hanna zijn allebei lid van de scouting en bespelen beiden een muziekinstrument. Wat nou precies Hanna's idee was en wat dat van Laura, we ten de meisjes niet meer. Ze hebben namelijk eerst allebei hun eigen idee op papier gezet en dat later samengevoegd. Het was in elk geval erg leuk om te doen. vinden ze. Of ze nog een keer een quilt maken? „Dat willen we wel." Hoe dat eruit gaat zien. daar hebben ze nog niet over nagedacht. Het quiltfestival heeft kleden van makers uit verschillende leeftijdscategorieën. Het is nog niet duidelijk of er een prijs aan verbonden wordt. „Misschien is er alleen een wedstrijd voor de volwassenen en niet voor de jeugd, omdat er zoveel quilts zijn", zegt Anja Geldof. Voor de meiden staat één ding vast: „We gaan voor de eer." Als het kleed weer terug is, willen de meisjes het ophangen voor de sier. Bij wie, dat weten ze nog niet. Hanna: „We knippen het in elk geval niet doormidden." Laura van Dijke (links) en Hanna Jas met hun zelfgemaakte quilt 'In vuur en vlam M3 7

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1