'Alsof je met open armen ontvangen wordt in nieuw gemeentehuis Tholen' 'Iedereen wil een verklaring van wat er fout is gegaan' 'Ze kunnen ermee voor de dag komen, het is een heel mooi visitekaartje' j Elf jarigen Boekje beschrijft recht- en raadhuizen Donderdag 17 april 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Energiezuinig j Negen kernen j Commissaris Peijs, burgemeester en inwoners laten ballonnen op Yes, dat is het! Ontmoetingsplek Hart Nuis staat nadrukkelijk stil bij overschrijding Het zal duidelijk moeten worden wat en waar het fout is gegaan met de financiering van het gemeentehuis. „Daarop heeft een ieder recht en daarnaar wordt op dit moment reeds gezocht. Immers, wij allen vragen naar een verklaring", zei burgemeester W. Nuis donderdag bij de opening van het nieuwe gemeentehuis. Een opmerke lijke uitspraak, aangezien de collegepartijen in de ge meenteraad een onafhankelijk onderzoek niet nodig vin den. De manier waarop Nuis de kwestie bij de opening voor het voetlicht bracht, leverde hem diverse compli menten op. Bezoekers zijn positief bij open dag nieuwe gemeentehuis in Tholen Schmink Geboorteakte Verdwaald Er is sfeer Visie ondergeschikt Wolk Ter gelegenheid van de opening van het gemeentehuis schreef oud-gemeentearchivaris Hans Zuurdeeg in op dracht van het gemeentebestuur het boekje 'Stad-, recht en raadhuizen op Tholen en Sint Philipsland'. De com missaris van de koningin kreeg donderdag het eerste exemplaar, dat vervolgens ook voor alle genodigden be schikbaar was. Terwijl muzikanten van fanfare Accelerando op de galerij boven de hoofdingang van het gemeentehuis een intrada spelen - door dirigent Pierre van Broekhoven speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd - komen inwoners van de negen Thoolse woonkernen mét de vlaggen van de voormalige gemeenten de trap naast de raadzaal af. Allemaal zijn ze jarig, en ze worden nadrukkelijk betrokken hij de officiële opening van het gebouw. Net als trouwens de 105-jarige mevrouw Beeke-v.d. Werf, de oudste inwoner van de gemeente. Zij zit donderdagmiddag op de voorste rij, naast mevrouw Nuis. Wat de burgemeester betreft is ze de eregast, zegt hij met een verontschuldiging richting commissaris van de koningin mevrouw Peijs. Op 2 januari zijn de ambtenaren en bestuurders van de gemeente aan het werk gegaan op hun nieuwe werkplek aan de Hof van Tholen. Veertien weken later wordt op fees telijke wijze stilgestaan bij de inge bruikname van het nieuwe gemeen tehuis. Een feestje overigens met een zwart randje. Want totaal onver wachts bleek drie weken geleden dat het budget van 15,9 miljoen eu ro niet toereikend is. Er moet bijna zeven ton bij. Maar er moet ruimte zijn om, met elkaar, blij te zijn met het nieuwe gebouw, vindt burge meester Nuis. Naar schatting ongeveer 300 geno digden vullen de centrale hal. Zij horen van Nuis dat de nieuwbouw, waartoe de gemeenteraad in juni 2000 besloot, als kantoorconcept het zogenaamde 'Thoolse model' heeft gekregen. Dat kenmerkt zich door ruimte voor individuele en ge zamenlijke werkplekken, in even wicht met de mogelijkheid gecon centreerd aan iets bezig te zijn. Bovendien is in de plaats van het oude 'bastion van gemeentebestuur en ambtenaren' een open en toegan kelijk gebouw neergezet. „Toegan kelijk in die zin, dat de burger aan het loket van de centrale publieks- balie voor vrijwel alles terecht kan. Het productgerichte aanbod ver schoof steeds meer naar het klantge richte aanbod", aldus de burge meester. Hij vertelt over de keuze van archi tect C. Sturm voor aansluiting bij architectuur uit de omgeving. „Een gebouw dat past bij Tholen en bo vendien landschappelijk goed in pasbaar. Een Zeeuwse hofstede, herkenbaar en niet detonerend in het landschap. Zichtbaar als een ba ken, en daardoor zo specifiek." In filmbeelden die op een groot scherm worden vertoond, legt de architect zelf uit dat hij is uitgegaan van een grote boerenhofstede die in tweeën is geschaard, en uit elkaar geschoven om daartussen de centra le hal te realiseren. Werkgroepen van bestuurders en ambtenaren de den voorstellen op het gebied van techniek, inrichting, buitenruimte en energieverbruik. „Juist vandaag is bericht ontvangen dat ten aanzien van het energieprestatielabel dit ge bouw de A-status is verleend. Dat is de beste categorie die te verkrijgen is. Dit is een gebouw dat relatief zeer energiezuinig is", zegt Nuis. De heer Cornelisse van hoofdaan nemer Ballast Nedam onderschrijft dat: „In de hal hoeven de lampen niet aan. Zó open en transparant is dit gebouw." In Nuis' toespraak passeren de peti tie uit 2003 met de vraag van de be volking om heroverweging, het be sluit om door te gaan én de discussie rond het al dan niet hou den van een eigen oud archief de revue. Hij benadrukt dat het ge bouw er staat voor de inwoners van Tholen. „Een toegankelijk en uitno digend gebouw, waarin de dienst verlening centraal staat. En waarin het centrum voor werk en inkomen (CWI) een mooie plaats heeft ge kregen, en dat is belangrijk." De (Beeldend kunstenaar Roel Teeuwen uit Alblasserdam heeft in op dracht van de gemeente een plastiek gemaakt voor bij het nieuwe ge- meentehuis. Negen licht gekromde stengels staan er bij de waterpartij aan de Postweg, het aantal symboliseert de woonkernen in de ge- meente Tholen. De holle staken, van ongelijke hoogte, zijn gemaakt van de kunststoffen carbon en aryamide, en weefsels van glasvezel met epoxyhars. De vaantjes aan elke top zijn uit carbon gemaakt. Het geheel is verguld. De constructie is zó gemaakt, dat de met de wind kunnen meedraaien. Ook zijn schijnwerpers in het fundament aange- I bracht, die de stengels 's avonds kunnen verlichten. Teeuwen - die elf jaar geleden ook Signaal '97 maakte voor Anna Ja- Icobapolder - heeft zich laten inspireren door riet. Deze plant groeit meer en meer langs de voormalige getijdenwateren. De verbinding met het water en de daarbij horende scheepvaart zijn voor de kunste naar het meest typerend voor Tholen. Hij ziet verwantschap tussen het riet en de mast van een vissersschip, waarin de vaan of wimpel de windrichting aangeeft die de koers bepaalt. Bovendien verwijst hij bij zowel mast als spriet naar boven, naar God. II J" m—m m mm—m m tmmmt m mmmm mmtmm m m—mm m Elf inwoners van Tholen zijn betrokken bij de opening van het nieu- we gemeentehuis in Tholen. Zij vormen een vlaggenparade met de I vlaggen van de huidige gemeente en de acht voormalige gemeenten. Het selectiecriterium: „Ze zijn allemaal jarig vandaag", legt burge meester Nuis uit. Op één na, want in Anna Jacobapoldcr blijkt op 10 april niemand jarig te zijn. Daarom is Hendrik ten Hove present, die de achttiende 47 jaar wordt. Hij is een week vóór de opening gebeld en vindt het leuk om dit te mogen doen. „Het is een apart gebouw", zegt Ten Hove over het gemeentehuis. De openingsbijeenkomst vindt Ihij 'netjes opgezet'. Uit Tholen zelf komen tweejarigen: Bianca Maartense en haar doch ter Amie, ze worden respectievelijk 37 en elf. Ook de Sinl-Annaland- se afvaardiging telt twee personen. Drie eigenlijk, want vader Jos van IDijke assisteert zijn zonen Mark en Patrick (21 jaar) die allebei in een rolstoel zitten. Met zijn 66 jaar is Piet Slootmaker uit Poortvliet de oudste in het gezelschap, dat qua leeftijd heel gevarieerd samcngc- Isteld is: Ineke Janssens-Heijboer (54) uit Stavenisse, Dineke Kleppe- Nieuwenhuis (36) uit Scherpenisse, Liesbeth v.d. Berghe (33) uit Sint-Maartensdijk, Björn Franken (16) uit Oud-Vossemeer en Merel de Vries (14) uil Sint-Philipsland. De honderden genodigden kon met gemak een zitplaats geboden worden in de publiekshal van het gemeentehuis. burgemeester bedankt een heleboel mensen en bedrijven voor de bij drage die ze aan het project hebben geleverd. Gemeentesecretaris Si mon Nieuwkoop noemt hij apart. „Een man die ongeveer alles wat in hem is, heeft gegeven aan de tot standkoming van dit gebouw." De (oud-)bestuurders, (oud-)perso- neelsleden, relaties, Zeeuwse be stuurders en vertegenwoordigers van het Thoolse maatschappelijk middenveld, bedrijfsleven, vereni gingen en instellingen die de hal vullen, krijgen een fraaie videopre sentatie voorgeschoteld. Beelden van inwoners die vertellen wat ze van Tholen vinden, wat ze missen en wat er goed is. Jongeren én ou deren komen aan het woord. 'Ze bouwen maar raak. Er blijft niet veel groen meer over', vindt een mevrouw. Twee medewerkers van de gemeente vertellen over hun werkplek. Vergelijken kunnen ze niet, want geen van beide heeft in het oude gebouw in Sint-Maartens dijk gewerkt. Gemeentesecretaris Simon Nieuwkoop vertelt over het nieuwe gebouw. Ook de 105-jarige mevrouw Beeke is geïnterviewd. En zij steelt de show. Hoe het is om zo oud te zijn? 'Of je gewoon 80 bent', reageert ze, en dat zorgt voor hilariteit in de zaal. De oudste in woonster zit op de voorste rij, naast haar kleindochter Wilma Pot-Beeke die bij de gemeente werkt. Ze krijgt een bloemetje van de burgemeester, en ook mevrouw Peijs maakt een praatje met haar. Alle wethouders komen in het filmpje eveneens aan het woord. En het eindigt met een bruidspaar op de felroze 'trouw- poef'. Voor het maken van de film nam de gemeente een bedrijf in de arm. Dat leverde in de persoon van Hans v.d. Ven ook de man die don derdagmiddag het programma pre senteerde. „Yes, dat is het! dacht ik toen ik in mei vorig jaar aan kwam rijden en tussen de bomen door het rode pan nendak zag verschijnen", noemt de heer Cornelisse van Ballast-Nedam als zijn grootste positieve belevenis tijdens de bouw. Hij spreekt van pittige gesprekken met het gemeen tebestuur. „Maar we kwamen er heel goed uit over de wijze van sa menwerken." Nuis beaamt dat later op de middag. Een tijdloos gebouw, in de goede zin van het woord, dat iets uitstraalt, zo typeert hij het ge meentehuis. Nog een aantal dingen moeten afgewerkt worden, waaron der de vitrage in de raadzaal. Daar voor biedt Cornelisse de burge meester een bijdrage aan. Architect Sturm licht zijn ontwerp nog maar eens toe en ook hij heeft een cadeau: een plastiek dat een aantal scheepszeilen voorstelt. De heer Bouman van de Bank Neder landse Gemeenten - die de bouw heeft gefinancierd - biedt een zeef druk aan met de waag van Brou wershaven erop. De openingshandeling is buiten ge pland. maar binnen kan iedereen het op het grote scherm volgen. Nuis en mevrouw Peijs wandelen, mét de vlaggendragers, naar de wa terpartij tussen de voorkant van het gebouw en de Postweg. Daar staan negen staken - ze verbeelden riet stengels - te glimmen: een plastiek gemaakt door Roel Teeuwen. Er voor zijn trossen rode en witte bal lonnen bevestigd. Nadat de vlaggen in houders zijn geplaatst, knipt me vrouw Peijs samen met Piet Sloot- maker uit Poortvliet de eerste bal lonnen los. Dan volgt Nuis, geholpen door de Sint-Philipsland- se Merel de Vries, en daarna suc cessievelijk de andere vlaggendra gers. Teeuwen geeft vervolgens een korte uitleg over de symboliek die achter zijn creatie steekt. Terug binnen is mevrouw Peijs vol lof over de nieuwbouw. „Wat een prachtig gemeentehuis, ik kan niet anders zeggen. Het hele ontwerp, de hele structuur, komt heel uitno digend op mij over. De twee helften van de Zeeuwse hofstede aan beide kanten van het centrale deel, en daar tussenin dan de publiekshal en de raadzaal. Het is alsof je met open armen wordt ontvangen", zegt de commissaris. En zo hoort het volgens haar ook. Want naast een werkplek voor de ambtenaren moet het gemeentehuis vooral een plaats zijn waar de inwoners zich thuis en welkom voelen. Mensen moeten er zonder schroom binnen stappen, het gevoel krijgen dat de gemeente er voor de mensen is en niet anders om. Het moet een ontmoetingsplek en een knooppunt zijn, zegt Peijs. Ze noemt het beeld van de Zeeuwse boerenschuur, waardoor de archi tect zich liet inspireren, herkenbaar. Dat het gebouw op de grens van stad en platteland is neergezet, zorgt voor een verbinding tussen twee werelden die Zeeland eigen zijn. Het Thoolse gemeentehuis straalt volgens de commissaris eigen schappen uit die iedere overheid zou moeten bezitten: openheid en het vermogen om verbindingen te leggen. Maar achter dat mooie ui terlijk moet het ook goed zitten, zegt ze. „Openheid is nodig om het vertrouwen bij de inwoners te ver sterken en te bevestigen. Openheid is noodzakelijk om verantwoording af te kunnen leggen over gevoerd beleid, en een voorwaarde om te kunnen leren van kritiek. Soms gaat dat pad niet over rozen. De vreugde over het nieuwe onderkomen van Tholen wordt daardoor wel wat ge temperd, maar ik ben ervan over tuigd dat u er samen uitkomt", al dus Peijs. Ze gaat in op de verbindingen die Tholen legt en de samenwerking die de gemeente zoekt op terreinen als de arbeids markt, de ruimtelijke ordening en de veiligheid. Een goede zaak. vindt de commissaris. Tholen dient haar inwoners het best door over de eigen grenzen heen te kijken, want dan is ze in staat die inwoners méér te bieden. „Wat ik maar wil zeggen, is dat met dit gemeentehuis een sig naal wordt afgegeven. Een signaal van openheid en bereidheid tot sa menwerking. Misschien heeft de gemeente zichzelf daarmee ook een opdracht gegeven. En ik twijfel er niet aan dat dit gebouw u dagelijks zal inspireren om die opdracht te vervullen." De felicitaties komen tot slot ook van burgemeester Ptasznik van de Poolse zustergemeente Ilawa. Hij noemt een gemeentehuis het hart van een stad, gaat in op de historie van de rechten van stadsbewoners ^en legt een koppeling met de vrij heid en de democratische waarden die wij in Europa hanteren. Over de snelheid waarmee de investering in Tholen tot stand is gebracht, spreekt Ptasznik zijn bewondering uit. Hij biedt Nuis een ingelijste prent in van het historische stadhuis in Ilawa. Na het officiële gedeelte is er alle ruimte voor de aanwezigen om el kaar te ontmoeten, en een kijkje te nemen in het nieuwp gemeentehuis van Tholen. Heel mooi, veel licht en groot. Dat zijn de reacties die de meeste van de ruim duizend bezoekers gaven bij de open dag van het gemeente huis in Tholen. Veel mensen wa ren benieuwd naar het gebouw en kwamen met het hele gezin een kijkje nemen. Geen onvertogen woord kwam de verslaggeefster ter ore over het onlangs ontdekte tekort bij de bouw van het nieuwe onderkomen voor de Thoolse ambtenaren. Alleen positieve ge luiden werden gehoord. Voor Francine Gaakeer was het be zoek aan het gemeentehuis een hele wandeling. Ze kan vanwege een slechte heup en knie niet veel lopen. Daarom rust ze uit op één van de groene bankjes in de grote ontvangst hal van het gemeenthuis. De Thoolse wacht op haar man, die nog niet klaar is met zijn bezoek: „Hij zal wel er gens boven rondstruinen." Gaakeer was benieuwd naar de entourage. Niet vanwege het bouwschandaal. Daarover zegt ze: „Het is gewoon zo. Je kunt je er druk om maken, maar dat heeft geen zin." Ze heeft de bene denverdieping en het archief bekeken en vindt het allemaal heel mooi: „Ze kunnen ermee voor de dag komen." Rob en Henriëtte de Raat uit Sint- Philipsland komen even kijken hoe het gemeentehuis gebouwd is. „Hij heeft in de bouw gezeten", vertrouwt mevrouw De Raat de verslaggeefster toe. Hij wil er eerst niet van weten, maar vertelt dan dat hij calculator was bij de bouw van de gemeente Binnenmaas in de Hoeksche Waard. Nee, geen tekorten daar. „Het klopte allemaal precies", zegt De Raat over zijn opdracht in 1992. Hij is inmid dels sinds 1995 met de VUT. Het Thoolse gebouw vinden ze keu rig. Hij: „Of het echt functioneel is, kun je niet zien aan de buitenkant. Dat moet de tijd uitwijzen." Zijn vrouw vindt het in elk geval heel mo dem met veel licht en ruimte. In een hoekje naast de trouwzaal worden Kirsten de Neef (5) uit Scher penisse, Mady van Merode (5) uit Sint-Maartensdijk en Tessa Florijn (7) uit Oud-Vossemeer geschminkt. Bianca Keereweer uit Oud-Vosse- meer beschildert hun gezichtjes. Ze is ervoor gevraagd. „Ik doe dit ook vaak bij braderieën", vertelt ze. De moeder van Mady, Suhail Brigit- ha, kijkt lachend toe. Ze is medewer ker publiekszaken bij de gemeente Tholen. 's Morgens heeft ze gewerkt en ze laat 's middags het gemeente huis aan haar kinderen, haar andere dochter is Romy van elf, zien. Brigit- ha is te spreken over haar nieuwe werkplek: „Het ontwerp is prachtig. We kunnen hier beter ons werk doen en hebben nu ook alle faciliteiten in huis." Over het bouwtekort wil ze geen woord kwijt. „Daar ga ik mijn lippen niet aan branden", zegt ze. Ria en Anton Louisse uit Scherpe nisse hadden het gebouw alleen nog maar van buiten gezien. „Nu kunnen we het in zijn totaliteit van binnen zien. Het is leuk om het eens te be zichtigen, nu krijg je de kans", vin den ze. Gemeentesecretaris Simon Nieuw koop geeft de mensen uitleg bij het archief. „Hij loopt langs de glazen wand, die het gemeentearchief scheidt van de ontvangsthal. Er staan over de hele lengte regels tekst in on leesbaar schrift. „Het is de geboorte akte van Tholen uit 1366", legt hij uit. „Toen kreeg Tholen stadsrechten en werd het stadje geboren." Hij loopt naar het raam van de filmzaal om de hoek. „Kijk, dit is de ont- staansakte van de huidige gemeente Tholen." Op de glazen scheidings wand staat de tekst van het staatsblad in 1994 waarin de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland worden verklaard tot één. Winy Intven uit Anna-Jacobapolder loopt met haar schoonzoon Jean-Phi- lippe Florijn uit Oud-Vossemeer langs de uitgestalde oude documen ten in het archief. Intvens dochter werkt bij de raadsgriffie en ze was wel eens benieuwd hoe die werkplek eruit ziet. Die vindt ze prachtig: „Zo licht en met uitzicht in de polder." In de kantine halen Marijn en Mat- thijs samen met hun ouders Bram en Lisette Ridderhof uit Sint-Annaland iets te drinken. „De trouwzaal vond ik wel leuk", zegt Marijn. „Dat is ook het enige wat ze nog gezien hebben, want we zijn er net", zegt moeder Lisette lachend. Zij kent het gebouw al, want ze werkt bij welzijn en on derwijs. Haar man vindt het bezoek wel oké: „Maar we doen het meer voor de kinderen." De zoon van P.S. Steketee uit Tholen werkt op de milieuafdeling. Hij heeft zijn moeder rondgeleid. „Dat moet ook wel, want anders verdwaal je", meent ze. De Thoolse heeft alle afde lingen zo'n beetje gezien en vond het fantastisch. Ze was speciaal be nieuwd naar de plannen voor de straat waarin ze woont. „Ze gaan de Wilhelminastraat opbreken", vertelt ze. „Ik wilde weten of dat al vlug gaat gebeuren." Verder kan ze haar verhaal niet afmaken, want ze ziet buiten de auto voorrijden. Ze moet gaan. Ook plaatsgenoten S.P. de Korte en zijn broer J. de Korte zijn benieuwd naar de projecten van de afdeling ruimtelijke ordening. Ze pakken die afdeling op hun rondje door het ge meentehuis mee. Daarover zijn ze positief. „Het is een heel mooi visite kaartje", meent S.P. de Korte. Over de plannen zegt hij:„We willen weten wat er nou gaat komen en wanneer." De broers krijgen uitleg van Gerrit Vos over het werk in Tho len Noord. „Het is begrijpelijk dat mensen hiernaar informeren. We praten al jaren over Noord, maar we hebben er nog niets gedaan. Nu gaan we definitief de plannen ontwikke len", vertelt de beleidsmedewerker ruimtelijke ordening. Hoe de plannen in een straat of ge bied worden ingedeeld, kunnen be zoekers zien op een scherm bij Theo Vermunt van de afdeling middelen. Hij heeft een digitale kaart van Tho len die via intemettechnologie is ont sloten. Op verzoek typt hij een straat in en laat de in het gemeentehuis aan wezige bewoners zien hoe hun straat wordt omgetoverd tot plattegrond. Die vormt de basis voor de ontwikke ling van ruimtelijke plannen. Veel aanwezigen zijn geïntrigeerd door het staaltje techniek en staan in de rij om hun woning te laten opzoeken door Vermunt. Degene die zijn bouwplan in Tholen heeft gerealiseerd, loopt in de raad zaal annex trouwzaal. Hij toont zijn creatie aan zijn gezin. Het is de archi tect van het gemeentehuis, Charles Sturm uit Roosendaal. Hij wijst naar de snufjes in de zaal. Zijn collega Ts- jitske Schaap kijkt van een afstandje zwijgend toe. Hij werkte mee aan de basis van het ontwerp. Dochter Marit Sturm vindt het werk van haar vader herkenbaar. „Het is al tijd hetzelfde", grapt ze. „Nee hoor. het gebruik van de materialen en de vorm zijn typerend. Er is sfeer, veel licht en ruimte. En het gebouw is open en transparant. Dat zijn vaste kenmerken van mijn vaders ontwer pen." De burgemeester wilde en kon niet om de realiteit van vandaag heen. „Waarom de dingen niet benoemen en bespreekbaar maken? Ook ik had hier graag een ietwat andere inhoud aan mijn toespraak gegeven. Maar nu moet karakter worden getoond door een ieder. Met daarbij een toe wijding aan hoge nobele waarden en eigenschappen, daar waar tegen slagen soms buiten ons bereik lig gen en waarop wij dan - zo het lijkt - nauwelijks invloed hebben." De feestelijke opening was, zei Nuis. niet de plaats en het moment om te discussiëren over de vraag hoe het heeft kunnen gebeuren. Ve len hebben die vraag al gesteld en het onbegrip dat bij sommigen is ontstaan, wordt door een cijfermati ge uitleg niet weggenomen omdat ook emoties een rol spelen. Verkla ringen kunnen, aldus de burgemees ter, 'slechts stoelen op het doen na trekken van de harde feiten, los van de vele - op zich begrijpelijke - ge voelens die er zijn. Terugkijken dient dus eerst en vooral op de zaak te zijn gericht'. Waar Nuis tijdens de nieuwjaarsre ceptie van de gemeente nog aankon- In 88 bladzijden beschrijft de heer Zuurdeeg alle voormalige gemeen tehuizen. Hij deed dat 29 jaar gele den ook al eens, bij de uitbreiding van het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. Maar de nieuwe uitgave is uitvoeriger, er zijn kleurenafbeel dingen in opgenomen én Sint Phi- digde dat er op het totale bouwbud- get mogelijk een flink overschot zou zijn, bleek drie weken geleden dat de kaarten heel anders lagen. Een interpretatieverschil tussen de ge meente en Complan over het enkele jaren geleden geïntroduceerde btw- compensatiefonds bleek ertoe te hebben geleid dat het beschikbare krediet niet toereikend was. legde de burgemeester uit. Er is, na het verwerken van een paar meevallers, 697 mille extra nodig. „Een geheel onverwachte tegenvaller die, on danks dat óók een structurele mee valler kon worden gemeld, toch in gedachten en gevoelens de boven toon voert." De betrokkenen ver keerden tot dat moment in de veron derstelling dat men binnen het budget was gebleven, daarop was ook indringend gestuurd. Van hen maakte zich een gevoel meester als of ze een donkere kamer binnen lie pen, omschreef Nuis de gevoelens. Een deceptie voor velen: burgers, bestuurders en ambtenaren. „Zij zit ten met ambivalente gevoelens en zijn daar zeer passioneel onder. Er was een prima visie. Maar... de vi sie dient altijd ondergeschikt te zijn aan het resultaat." Het proces en het product bleken niet met elkaar overeen te komen en lipsland is toegevoegd. Ook heeft de auteur gevonden dat er vanaf de 17e eeuw rechthuizen hebben bestaan in Nieuw-Strijen en Vrijbetghe. ge meenten die in 1813 bij respectieve lijk Poortvliet en Oud-Vossemeer zijn gevoegd. Het eerste hoofdstuk is gewijd aan de ontwikkeling die hoe ga je daarmee om, was voor Nuis de vraag. Hij realiseert zich daarbij dat voor veel inwoners de gemeente het referentiekader is voor het functioneren van de over heid. omdat het gemeentebestuur het dichtst bij de burger staat. Om die reden zei de burgemeester ruim te te willen bieden aan gevoelens 'en trachten te zoeken naar even wicht'. Hij wilde nadrukkelijk kwijt, dat er ook inwoners zijn die het voorval willen nuanceren. Uit de reacties blijkt, dat er ook 'bewonderpunten' zijn. „Al het goede dat aan dit mo ment is voorafgegaan, mag niet in één oogopslag verdampen. Dan zou sprake zijn van onbalans", aldus Nuis. Hij vervolgde dat een ervaring niet enkel iets is wat ons overkomt, maar vooral wat we dóén met wat ons overkomt. „Een wolk voor de zon is de laatste paar weken zicht baar. in figuurlijke zin. Ik hoop ech ter dat de wind vrij spel krijgt om de wolk te verdrijven, zodat wij - na een grondige, open en fundamentele discussie over deze zaak - in staat zijn met elkaar blij te zijn met het gebouw dat hier staat. Ondanks al les een gebouw om trots op te zijn. Een mooi gebouw, een functioneel gebouw, een gebouw van en voor alle inwoners van Tholen", zei de burgemeester, die het aan het begin van zijn toespraak zó formuleerde: succes is één keer meer opstaan dan je bent gevallen. Commissaris van de koningin me vrouw K.M.H. Peijs - die bewonde rend sprak over het gebouw - stak het gemeentebestuur een hart onder de riem. „De vreugde wordt wat ge temperd. Maar ik wens u toe dat u er samen uit komt." de gemeentebesturen in de loop van de tijd hebben doorgemaakt. Ook over de gemeentewerkplaatsen en historische voorwerpen wordt ge schreven. Afbeeldingen en beschrij vingen van de gemeentewapens en -vlaggen zijn eveneens opgenomen, alsmede overzichten van schouten, burgemeesters en secretarissen van de voormalige gemeenten. Van de vier burgemeesters en drie secreta rissen van 'groot' Tholen zijn por tretfoto's in het boek te vinden. Van zelfsprekend wordt ook het nieuwe gemeentehuis, en de totstandko ming ervan, beschreven. Inclusief het plastiek Negen kernen van Roel Teeuwen. Bram Ridderhof geniet van het uitzicht tijdens zijn bezoek aan het gemeentehuis. Achter hem geeft Piet Priem (links) een demonstratie landmeten. Verderop staat Romy Tak met haar vader en moeder te kijken naar haar woning die tevoorschijn wordt getoverd op een grote monitor. Helemaal achter staat Tjitske Schaap van Sturm architekten te praten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7