Meubelmaker wordt beeldhouwer maar noemt zich geen kunstenaar Tom van Gurp is erevoorzitter wsv Voormalig kerkgebouw Gereformeerde Gemeente maakt plaats voor woningen Recordaantal van 29 deelnemers Kunstroute Duikverbod omgeving oude veerhaven Zijpe Donderdag 17 april 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Hij maakt grote en kleine beelden. Van hout, van klei, van kunststof, van papier-maché. De meeste beelden die Gozewijn Deville maakte zijn verkocht. Thuis in zijn woning aan de Oudelandsestraat in Tholen werkt de 51- jarige Deville aan nieuwe beelden. De meubelmaker ont wikkelde zich tot beeldhouwer. Deville praat gepassio neerd over zijn werk, maar noemt zichzelf geen kunstenaar. Lindehout Gozewijn Deville stelt beelden tentoon in poppenhuisjeOudelandsestraat Klein duimpje Met overgave Watersportvereniging Sint-Annaland heeft een nieuwe voorzitter: Evert van Linge uit Oosterhout. Hij volgt Tom van Gurp uit Sint-Maartensdijk op, die 23 jaar aan het roer stond bij de wsv. Tijdens de algemene ledenver gadering werd de vertrekkende voorzitter zaterdagavond in clubhuis de Buutengaets benoemd tot erevoorzitter. Watersportvereniging Sint-Annaland kent al ereleden. Watersporters die zich intensief hebben ingezet voor de club, krijgen die titel. Tom van Gurp werd de eerste ere voorzitter. m* K Herinneringen komen boven bij sloop oude kerk Rehoboth in Tholen Verrezen en jong weer vergaan. Dat is het lot van het 36 jaar oude kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Hoogaarsstraat in Tholen. De kerk werd te klein voor de Rehobothgemeente en daarom werd er vijf jaar geleden een nieuw en groter gebouw gerealiseerd aan de Ds. G.H. Kerstenstraat in Tholen. Van de voormalige Re- hobothkerk in de woonwijk achter de Molenvlietsedijk is vrijwel niets meer over. Deze week verwacht de uitvoer der klaar te zijn met slopen. Horten en stoten Niet zo oud Zes nieuwe locaties in centrum Tholen Aan de twaalfde Kunstroute in Tholen doen dit jaar 29 deelnemers mee. Dat is een record. Er zijn ook zes nieu we locaties opgenomen. En het straattheater is weer te rug. Ook leerlingen uit de laagste klassen van het Calvijn college doen voor het eerst mee. Het blazersensemble van Concordia treedt op tijdens de opening op zaterdag 26 april in de Grote Kerk. Jeugdorkest Druiven zijn zuur in boerenschuur Er mag voorlopig niet in het Zijpe gedoken worden, in de omgeving van de voormalige veerhaven bij Anna Jacoba- polder. Burgemeester Nuis van Tholen heeft een noodver ordening afgekondigd die zaterdag van kracht is gewor den. Het zoeken naar het lichaam van de zondag 6 april verdwenen Belgische sportduiker is donderdag gestaakt. Cliëntenraad werk en inkomen benoemd In de kamer staat een faun, een frêle gestalte in papier maché. De beeld houwer legt de laatste hand aan de figuur uit de Romeinse mythologie. De bosgeest - met bokkenpoten - staat symbool voor de vrije natuur en de vruchtbaarheid van het vee. Het avondlicht valt via het achter raam op het beeld, op de krullen op het hoofd waar de hoorntjes nog aan ontbreken. Het is een van de beelden die tijdens de Kunstroute te zien zal zijn. De ville verheugt zich er op. maar er hioet nog veel gebeuren. Niet alleen het beeld moet af, ook de kamer moet klaar zijn voordat hij er men sen in kan ontvangen. De houten vloer in de kamer is nog niet hele maal klaar. Er moeten nog spotjes aan het plafond om de beelden straks goed te kunnen belichten. Ongeveer twee jaar geleden kwam Deville naar Tholen. De Belg woon de toen in Klundert maar zocht naar een andere woonplaats. Het werd Tholen. Niet te ver van zijn werk voor de stichting kindercentra Noordwesthoek waarvoor hij het onderhoud doet aan de vijftien ge bouwen voor kinderopvang en peu terspeelzalen. Hij rijdt van de ene naar de ander locatie om allerhande klusjes op te knappen. Hij repareert jcapotte ramen en deuren, lampen en zelfs een defecte magnetron. Een manusje van alles die geniet van zijn werk. „Het is een grote organi satie. Ik heb met veel mensen te ma ken. Iedereen is aardig en ik ben de enige onderhoudspersoon. Ik doe koms dertig tot veertig dingen per dag." En het is juist het vele verschillende werk waardoor zijn hoofd leeg is als hij 's avonds thuis komt en aan zijn beelden kan werken. „Ik denk dat het heel moeilijk zou zijn om de he le dag creatief bezig te zijn. Er zijn dan heel veel prikkels van de vragen die je jezelf voortdurend moet stel len." Hij noemt het een twijfelpunt: zou hij het wel kunnen of niet? Er zit ook nog een economische kant aan het verhaal. Deville werkt in principe niet in opdracht. Hij deed dat wel maar heeft er geen goede ervaringen mee, zegt hij. Een paar keer ketste de opdracht na lang onderhandelingen over een kunst werk af. „Zeker als er veel mensen over moeten beslissen, is het heel lastig." Deville is meubelmaker, maar vanaf zijn dertigste begon hij zelf beelden te maken. Uit hout. Zijn eerste werk heeft hij bewaard: een rozet, uitge sneden in een blok eikenhout. Hij had het gezien op de deur van het museum Plantin-Moretus in Ant werpen. Dankzij zijn visueel geheu gen kon hij het namaken. Zijn eerste echte beeld staat in de kamer, een vrouwenhoofd met een Zuid-Ame rikaans hoedje. Uit lindehout. De favoriete houtsoort van Deville. „Het is degelijk. Niet hard maar wel goed om in te werken. En of je er vanaf de bovenkant in hakt of van de zijkant, dat maakt niet uit." Hij pakt het hoofd op om de bezoe ker er aan te laten ruiken. „De geur van lindehout blijft. Dat ruik je ook nog altijd in een kerk waar beelden staan. Die zijn ook meestal van lin dehout." Deville maakte kleine beelden, maar ook grote. Hele grote zelfs. Een van zijn beelden is de olifant die nog altijd de ingang van de Beekse Bergen bij Tilburg siert. Het beeld is 3,60 meter hoog. Hij maak te het omdat hij graag een groot beeld van een dier wilde maken. Deville ging niet over een nacht ijs en verdiepte zich in de anatomie maar ook in de levenswijze van de olifant. In dit geval de Afrikaanse olifant met de grote oren. Hij be zocht er het koninklijk museum voor Midden-Afrika in Tervuren waar een opgezet exemplaar staat, maar bekeek ook allerlei films over hoe het dier in het wild leeft. Deze voorbereiding is een wezenlijk deel van het creatieve proces, zegt hij. „Ik wil eerst alles weten zodat ik het beeld in mijn hoofd heb voordat ik begin te werken aan het beeld. Het is niet zo dat ik maar begin en zie waar ik uitkom." Toen de olifant klaar was, plaatste hij het op een plein in zijn toenmali ge woonplaats Kapellen (België). Met een bordje met zijn telefoon nummer. Op een dag werd hij ge beld. „De secretaresse van de archi tect van de Beekse Bergen had het gezien en ze wilden het graag heb ben." Het beeld moest naar Tilburg en werd opgeladen op een oplegger. Toen het transport door Breda moest, bleek dat de bijzondere vracht niet onder een viaduct door kon. „Daar hadden we geen reke ning mee gehouden. We wisten wel op tijd te stoppen, maar het was heel druk en alle auto's moesten stoppen. De politie kwam er bij en al het ver- Gozewijn Deville bezig aan het beeld van de faun in de kamer van zijn woonhuis aan de Oudelandsestraat in Tholen. keer achter ons, moest achteruit. Bijna niemand was boos. De meeste mensen hadden wel schik in het op onthoud vanwege die olifant." Ten slotte werd het gevaarte met politie- escorte naar de eindbestemming gebracht. Wie in Wuustwezel komt, kan er ook de 'Polarbeer' de ijsbeer, tegen ko men. Het beeld van Deville dat hij maakte als monument voor de geval len en van de Engelse Polardivisie. Eén van de weinig opdrachten die hij maakte. Helemaal gemaakt van Franse steen. Een kleine variant staat thuis. De onthulling van het monu ment was heel aangrijpend, vertelt de beeldhouwer die tussen de hoogbe jaarde Engelse oud-militairen en fa milie van de gevallen soldaten stond. Deville's levenshouding komt tot uiting in het beeld van klein duim pje en de reus. Een reusachtig beeld dat 8,5 meter hoog is, met in zijn hand een jongentje met een knap zak. Het beeld maakte Deville van kunst stof en voorzag het van 2000 kilo beton in de benen om het tegen om waaien te behoeden. Het was een groot project waar veel mensen aan meewerkten. „Elke week kwamen er zeventien mensen aan meehelpen. Voordat we begonnen aten we eerst samen. We hebben daar ongelooflijk veel plezier aan beleefd. Het is ook gewoon fun. Er is vijftig kilo verf in verwerkt. Alleen het ventje is ge kleurd. Het kleine in het leven geeft immers kleur. Dat is de symboliek." Ook de reus maakte hij niet in op dracht. Het beeld financierde hij he lemaal zelf door voor het materiaal te sparen. Maar ook voor dit beeld was belangstelling. Het stond lang als een blikvanger bij een bedrijf in Wilrijk bij Antwerpen. Het verhuis de daarna verschillende keren. De ville verloor het uit het oog. Het staat nu ergens Duitsland, zegt hij. „Ach, het is allemaal een spel. Een passie, ik doe het met overgave." En daarin kan hij ver gaan. Zo bestu deerde hij de menselijke anatomie aan de Universiteit van Maastricht. Eén dag per week begaf hij zich on der professoren en studenten om het menselijk lichaam te bestuderen, de spieren en de botten. Hij was er vrij om de vragen te stellen die hij wil de. „Waarom een vrouw heupwie gend loopt, bijvoorbeeld. Ze moes ten vaak lachen om de vragen die ik stelde en die studenten." Thuis heeft hij nog een deel van een been van klei staan, met de spierbundels en een doorkijkje naar het kniege wricht en de knieschijf. Zijn voorlaatste beeld is een kop van 'Pygmalia', gebaseerd op Ovi- dius stuk Metamorphoses waarin de beeldhouwer Pygmalion verliefd wordt op het beeld dat hij zelf heeft gemaakt. Ook dit beeld is van linde hout maar op dit beeld heeft de ma ker ook delen beschilderd. Dat is de wat hij vaker gaat doen. zegt hij. Deville combineert de ambachte lijkheid van de meubelmaker met de creativiteit van de kunstenaar, hoe wel hij zichzelf geen kunstenaar noemt. „Dat doen anderen." Op de Kunstroute kunnen bezoekers dat zelf beoordelen'. Er zullen zo'n tien beelden staan in zijn 'poppenhuisje' aan de Oudelandsetraat 28. Van Gurp heeft 23 jaar aan het roer van de 45 jaar oude watersportver eniging gestaan. De jachthaven is in deze periode uitgegroeid tot een professionele haven met veel mo derne voorzieningen. Onder het be wind van de erevoorzitter is het aantal ligplaatsen gegroeid en is de jachthaven geprivatiseerd. Er kwamen veel oud-bestuurders die Van Gurp toespraken. Zo spra ken oud-bestuurder Cees Nuijten en Jan Aarden de ex-voorzitter toe én Roger van Dijk uitte namens de leden zijn waardering. Van Gurp werd meegenomen naar buiten waar hij een bankje mocht uitpakken dat gehuld was in een spinakerzeil. De vereniging heeft als eerbetoon aan hem een bord op de zitplek rond de haven geplaatst. Van Gurp onthulde zijn eigen bord op de enige dubbele bank op de dijk. Hierop staat: A.RM.M. van Gurp. Voorz. W.S.V. St. Annaland, 1985-2008, insidite et circumspici- te. Het laatste betekent 'zet u en kijk genietend om u heen'. Hij kreeg ook nog een cadeau om mee naar huis te nemen. Dat was een antieke sextant, die ze vroeger in de scheepvaart gebruikten om de koers te bepalen. Evert van Linge is jaren bij Ko ninklijke Pakhoed, later Vopak, werkzaam geweest en heeft be stuurlijke ervaring opgedaan bij onder andere het Watersportver- bond. Hij is sinds 2002 lid van de vereniging en was daarvoor al een regelmatige bezoeker van Sint-An naland. Tom van Gurp uit Sint-Maartensdijk brengt een toast uit op zijn erevoorzitterschap. Na 23 jaar de Sint-Annalandse watersportvereniging geleid te hebben, deed hij een stap opzij. Voor zijn vele verdiensten werd hij de eerste erevoorzitter binnen de vt.ïv. Dominee C. de Jongste kijkt vol herinnering naar de sloop van zijn oude kerk. „Alles loopt op schema", zegt uit voerder René Schepers van Aan de Stegge ontwikkeling en bouw. „Maandag was de asbestinventari- satie en woensdag zijn we aan het gebouw begonnen", zegt hij over de vorige week gestarte sloop. Het af val wordt gesorteerd in grote gele containers. Sinke recycling breekt de boel af. En dat gaat prima vol gens Schepers: „Het grootste gevaar is geweken en dat was het plathalen van het dak." Daarbij is het altijd even oppassen of het de goede kant opvalt. Het moet namelijk in elkaar storten binnen het gebouw en niet naar buiten op de straat terechtko men. Dat laatste is dus niet gebeurd. Drie mannen op leeftijd slaan vanaf de stoep de werkzaamheden gade. Eentje leunt op zijn fiets. Het is de 73-jarige M. Ligtendag, die het kerkgebouw destijds heeft gereali seerd. Hij runde samen met zijn broer aannemersbedrijf Ligtendag B.V. in Sint-Philipsland. Naast hem staat J. van der Jagt van 78, die in 1971 betrokken was bij het leggen van de eerste steen. Van der Jagt, destijds werkzaam bij de provincie Zeeland en later wethouder, was lid van de bouwcommissie. Hij is ook verbonden aan de Gereformeerde Gemeente. Van der Jagt kan zich nog goed voor de geest halen hoe de eerste dienst in 1972 verliep. „De start ging met horten en stoten, want er waren veel laatkomers. De aan vang van de kerkdienst werd daar om steeds verschoven en uiteinde lijk begon hij veel later dan gepland." De derde man is M. van den Dorpel. Samen met de andere mannen haalt hij verhalen op over de kerk. Hij wil ze niet aan de krant vertellen. Het weer is aangenaam met de stra lende voorjaarszon en daarom zijn veel belangstellenden naar de plek van de afbreuk gekomen. Ook do minee C. de Jongste komt een kijkje nemen. Hij heeft van 1997 tot 2003 in het gebouw gepredikt. Daarna vertrok de gemeente naar de nieuwe kerk. Hij kijkt ook vol herinnering naar de brokstukken: „Ik denk aan de samenkomsten van de gemeente, doop, huwelijken en begrafenissen. Maar ik ben niet zo droevig ge stemd, want Gods werk gaat door. We hebben nu toch een nieuwe kerk en dat is heel mooi." L.W. van der Male woont al 36 jaar aan de David van Orliensstraat vlak achter de voormalige kerk en hij heeft het gebouw destijds zien ver rijzen. Hij was niet van die kerk, maar vindt het desondanks zonde dat hij wordt afgebroken. „Het ge bouw was toch helemaal niet zo oud." Op de plek die vrijkomt, worden acht patiowoningen met een par keerplaats gebouwd. Dat besluit is opgenomen in het bestemmingsplan Kom Tholen. De nieuwe locaties zijn de panden Kerkstraat 2 (Schanulleke), Stoof- straat 5-7 (de Twee Stoven), familie Mulders/Velthuis aan de Markt 13, het atelier van Marcel van Tienen aan de Bakstraat 11 en het woonhuis van P. Swarthoff aan de Markt 26 (voorheen Melse). Het thema van deze editie is Tholen in beweging. In de tuin van de Gasthuiskapel toont Marion Kamper uit Wissen- kerke aardewerken bollen, vierkan ten en diabolen. De toeschouwer voltooit in haar ogen het kunstwerk door het aan te raken en in bewe ging te brengen. De stalen lucht- sculpturen zijn gemaakt door Paul Kamper uit Wissenkerke. Hij expo seerde eerder in Parijs. New York en Duitsland. Hij verwierf meerdere beurzen en prijzen. Hij studeerde in Tokio een jaar lang de klassieke Ja panse schilderkunst in de geest van Zen. Hij vestigde zich daarna in on ze provincie, getrokken door licht en weidsheid. Hij ging aan de slag met roestvrij staal en raakte geboeid door de manier waarop de schijn baar gewichtsloze constructies in de wind bewegen. Binnen in de Gasthuiskapel expose ren June Pattimahu Kusumanto uit Roosendaal die in pastel, potlood en houtskool werkt en Katja Tempe laars uit Schijf die keramische werkstukken maakt. In de koorkerk van de Grote Kerk is een expositie met kunstwerken ge maakt door leerlingen van de basis scholen en de laagste klassen van het Calvijn college. Het Calvijn col lege doet dit jaar voor het eerst mee. Rond de kerk worden ingezonden gedichten opgesteld. En er zijn weer zo'n honderd muzikanten die dit jaar optreden, tijdens en na de Kunstroute die wordt gehouden op dinsdag 29 en woensdag 20 april. Op beide dagen van elf uur 's och tends tot zes uur 's avonds. De Kun stroute krijgt een muzikaal staartje. Op 1 mei treden aan de Contr'Es- carpe vanaf vijf uur 's middags de vijfkoppige band JW-Cash uit Ber gen op Zoom op. Ze brengen covers van hedendaagse pop en rock en ei gen werk. Vanaf zeven uur 's avonds treedt de reggaeband Misty Base ment uit Goes op. Ze zijn met tien man sterk. Op zaterdag 26 april vindt in de rooms katholieke kerk aan de Markt een openingsconcert plaats door Concordia. Dat begint om acht uur. Op dinsdagavond 29 april treden in het oude stadshuis aan de Hoog straat vanaf half zeven het duo Frank Beek (viool) en Yvonne Ver meulen (piano) op. Annemiek Vo gels speelt om twintig over zeven Annemiek Vogels op blokfluit. De jongerenkoren Clarity uil Sint- Maartensdijk en Young Voices uit Sint-Annaland treden op in de r.k. kerk van zeven tot acht uur 's avonds. In de Grote Kerk bespeelt Adriaan Hoek op dinsdag het orgel. Dat gebeurt tussen half drie en half vier. Daarna is het de beurt aan het jeugdorkest Ars Musica. Ook op woensdag worden er con certen gehouden. Onder meer van Pink Floyd's Wall met onder meer zangeres Jolanda Bazen uit Tholen en gitarist oud-Tholenaar Dave Feenstra. De expositie in de Gasthuiskapel en enkele andere galeries en ateliers zijn geopend van zaterdag 26 april tot en met zaterdag 3 mei, 's mid dags van twee tot vijf uur. Op zaterdag 26 april opent wethou der C.L. van Dis de Kunstroute voor genodigden. Dat gebeurt om vier uur in de Grote Kerk. Het blazers ensemble van Concordia verzorgt het muzikale gedeelte. Twee maal een halve boeren schuur en nu veel te duur. De druiven zijn dan ook heel zuur. Burgemeester Nuis rekende zich bij de nieuwjaarsreceptie rijk. Men had een overschot bij de bouw van het nieuwe gemeentehuis, meldde hij. Nu blijkt er echter een tekort van bijna 700.000 euro te zijn. Het is te verwachten dat daar nog wel wat bijkomt, in elk geval aan arbeids kosten die het onderzoek naar het tekort met zich meebrengt. Alle be trokkenen geven elkaar de schuld en slapeloze nachten heeft men ervan gehad. Al of niet met krokillentra- nen. Men wilde het tekort zonder al teveel gezichtsverlies bij de burgers brengen. Het is niet direct te mer ken, maar op de langere termijn is het allemaal toch ten nadele van de burgers. Er is sprake van verlies aan geloofwaardigheid, terwijl het ver trouwen van de burger in de over heid al niet groot is. Geen wonder, want dat heeft men over zichzelf af geroepen door de meer dan 9000 handtekeningen tegen de nieuw bouw naast zich neer te leggen. Met uitzondering van Tholen is gemid deld 80% van de eilandbevolking tegen geweest en in Tholen zelf 25%. Als er een referendum gehou den zou zijn, zouden 16.000 inwo ners tegen zijn geweest. Bouwkun digen hadden al voorspeld, dat er op dit project een tekort zou ontstaan. Voor deze nieuwbouw van twee hal ve boerenschuren heeft men het historische gemeentehuis en de naastgelegen panden in Sint-Maar tensdijk moeten verkopen. Voor een appel en een ei is historisch erfgoed verkwanseld. Deze grote verarming is diep treurig en het is te hopen dat er nog een passende bestemming voor het historisch pand wordt ge vonden. Niemand is hier blij mee, niet alleen in Sint-Maartensdijk, maar ook in de rest van het eiland. De prachtige collectie schilderijen, die onmiskenbaar bij het rijke verle den van Sint-Maartensdijk horen, hangen nu in het nieuwe gemeente huis in Tholen. Je brengt toch ook geen historisch bij Tholen horende zaken naar een andere woonkern? Het gemeentebestuur zal hier vroeg of laat door de burgers voor worden afgerekend, want het is niet vol te houden om arrogant en met een re gentenmentaliteit te blijven bestu ren. De burgers van Tholen en Sint- Philipsland worden alleen maar armer met dit beleid. Daar zijn ve len inmiddels wel achtergekomen. C. Kwaak, Halsteren, oud-inwoner Sint-Maartensdijk. Aanleiding tot het verbod was een verzoek van de waterpolitie, die ter ore was gekomen dat sportduikers uit solidariteit een zoekactie op touw wilden zetten naar de vermiste Wim Goossens (35) uit Vlierzele. De poli tie denkt dat het risico bestaat dat er opnieuw een slachtoffer valt, bij voorbeeld als gevolg van een moge lijke schrik- of paniekreactie bij de eventuele vondst van het slachtoffer. Omdat niet valt uit te sluiten dat het stoffelijk overschot van Goossens zich nog in de buurt bevindt van de plek waar hij is verdwenen, vindt de politie het niet wenselijk dat bij An na Jacobapolder duikers te water gaan. Het verbod zal dan ook van kracht blijven totdat het lichaam van de man is gevonden en gebor gen. Bij de voormalige veerhaven zijn borden geplaatst waarop het verbod staat aangekondigd. Op een kaart is aangegeven voor welk ge bied het duiverbod geldt. Het strekt zich uit van de bocht in de dijk van de Willempolder ten zuiden van de verhaven, tot voorbij de bebouwing van De Sluis aan de noordkant. Het zoeken naar de Belgische sport duiker is donderdag gestaakt. Vier dagen lang hebben waterpolitie, marine en Rijkswaterstaat in het Zijpe tevergeefs geprobeerd het li chaam te vinden. Daarbij is gebruik gemaakt van geavanceerde sonarap- paratuur en van professionele dui kers. Met 14 stemmen is M.A.J. van der Linde uit Tholen met terugwerken de kracht vanaf 1 november 2007 voor drie jaar benoemd in de cliën tenraad van de afdeling werk en in komen van de gemeente. Mevr. A.M.M. Kwaak uit Sint-Maartens dijk, W. Lindhout uit Tholen en R. Berm uit Sint-Philipsland werden voor een tweede termijn van drie jaar herbenoemd met ingang van I januari 2008. Er waren vijf raadsle den afwezig deze vrijdagavond, die extra werd ingelast omdat de don derdag ervoor de raadsvergadering een kwartier na middernacht werd geschorst. Er moesten toen nog te veel agendapunten behandeld wor den om door te gaan. Het jaarverslag voor klachtenbehan deling 2007 werd voor kennisge ving aangenomen, evenals de richt lijnen voor het opstellen van begrotingen 2009 van gemeen schappelijke regelingen waaraan Zeeuwse gemeenten meedoen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 3