Kerkzaal is tien meter verlengd voor driehonderd extra zitplaatsen AbdijNieuws Geen onderzoek, maar eigenlijk wel Van Houte Primeur bij BCC, Samsung 82 cm Full HD! 'Oefentechniek brandweer werpt zijn vruchten af' Ruim 300 scholieren volgen pijltjes op route verkeersproef Wonen CDA ongeduldig huizen ouderen Sint-Annaland Feestelijke dag van ontmoeting Donderdag 17 april 2008 64e jaargang no. 23 Kosters Gereformeerde Gemeente maken Thools kwartetspel voor verbouw De verbouwing van de kerk van de Gereformeerde Ge meente in Scherpenisse vordert gestaag. De uitbreiding van de kerk aan de Schoolstraat is goed zichtbaar vanaf de Provincialeweg. De kerk is aan de achterzijde tien meter langer gemaakt. Het silhouet van het dorp is er door veranderd. De ingrijpende verbouwing kost meer dan een miljoen euro. Koster Johan Kleppe en hulpkoster André van Herwijnen dragen een steentje bij in het be strijden van de bouwkosten. Ze maakten een kwartetspel. Maartenskerk Psalmborden Dossiers naar raad en accountant Succes Thoolse hlusgroepen hij wedstrijden Deze week Deze week leggen ruim 300 leerlingen van de basisscholen uit Tholen, Sint-Annaland, Poortvliet, Oud-Vossemeer en Sint-Maartensdijk het praktische verkeersexamen van Vei lig Verkeer Nederland (VVN) af. Vanochtend zijn de 33 leerlingen van de Eevliet en de 15 leerlingen van de Jena- plaschool op de fiets gestapt, vanmiddag is het de beurt aan de 14 kinderen van de Heenetrecht en de negen van de Sint- Anthonius uit Oud-Vossemeer. www.vanhoutewonen.nl vVMSE 8IBLlOffa ndrachtbode, de Thoolse Courant Istbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland iJefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 tfax 0166-657008 '-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wanneer kunnen de eerste wonin gen voor ouderen in Sint-Annaland er staan? Dat wil het CDA weten van het gemeentebestuur. Ook in september stelde de raadsfractie al vragen over het nijpend tekort aan ouderenwoningen in het dorp. Van uit de bevolking worden daar nog steeds opmerkingen over gemaakt richting de politiek. Bij de begro tingsbehandeling kwam ABT zelfs met cijfers, er zouden toen 62 ou deren op de wachtlijst staan voor een huis in Sint-Annaland. B. en w. gaven in hun reactie aan dat het bouwen van ouderenwoningen een belangrijke ambitie is, ze onder kenden dat aandacht voor deze groep inwoners noodzakelijk is. In grote lijnen worden de plannen voor de toekomst aangegeven, maar het CDA mist de oplossing op de korte termijn. Hoe is de stand van zaken wat betreft het op lossen van het huizentekort, en kan het college aangeven wanneer de eerste woningen gerealiseerd kun nen zijn, aldus het CDA. Een feestelijke dag, een dag van ontmoeting ook, zo karakteriseerde de ene bezoeker de open dag van het nieuwe gemeentehuis in Tho len zaterdag. Dan kunnen we ten minste eens zien waar onze belas tingcenten gebleven zijn, zei een ander. Zo kwamen er veel verschil lende mensen af op de open dag, die werd geopend door dorpsom roeper Gatze de Moed uit Stavenis- se en muziekvereniging Concordia uit Sint-Philipsland. De fanfare blies later die morgen ook nog in de immense hal van het nieuwe ge meentehuis. Alle medewerkers kre gen gebak bij de koffie, want van tien tot vier uur hadden ze een druk programma voor de boeg. Veel be langstellenden kwamen er uit Tho len, vaak op de fiets. Ook uit Oud- Vossemeer en Poortvliet wilden inwoners het gemeentehuis wel eens zien. Vanuit de andere dorpen was de interesse minder. Hoewel er voor de familieleden van de ambte naren een aparte open avond was geweest, benutten verschillende gezinsleden en andere verwanten van de medewerkers zaterdag de open dag om het gemeentehuis te bewonderen en in elk geval ook de werkplek van hun familielid te be kijken. Ook tijdens de officiële opening donderdag was er sprake van ont moeting van oude bekenden. Zo leidde mevr. Nuis de voormalige burgersvrouwen Van Boeijen, Bae- rends en Van der Munnik rond. Ook verschillende oud-wethouders zoals Van der Jagt en Versluys waren pre sent, alsmede diverse oud-raadsle den en oud-gemeentesecretaris Ize- boud. Zie ook pagina 7. Koster Johan Kleppe (links) en hulpkoster And ré van Herwijnen met het kwartetspel in de verbouwde kerkzaal van de Gereformeerde Gemeente in Scherpenisse. Voor degenen die graag kwartetten maar ook voor verzamelaars. Want het is een Thoolse kwartetspel. Met negen series over Thoolse onderwer pen. De verbouwing van de kerk was nodig omdat de gemeente groeit. Ter wijl in andere delen van Nederland kerken leeglopen, zit het kerkbezoek bij het gereformeerde volksdeel op Tholen in de lift. Het aantal zitplaat sen gaat in de kerk aan de School straat van 450 naar 750. De kerkzaal is aan de achterzijde met tien meter verlengd en krijgt er extra ruimte bij voor een nieuwe zaal. Er wordt nog volop gewerkt aan het gebouw. Door de aannemer, maar ook door gemeen teleden. Veel wordt met zelfwerk zaamheid aangepakt. Om toch wat extra geld bijeen te brengen, besloten Kleppe en Van Her wijnen een kwartetspel te maken. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Provincie Zeeland Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws het informatiecentrum: 0118-631400. Nieuwe Burg 42. Postbus 6001. 4330 LA Middelburg SAMSUNG 82 CM FULL HD LCD TV Maximale resolutie van 1920x 1080, een confrasfrafio van 15.000:1, Wide Color Enhancer 2, Movie Plus, ONIe en 3x HDMI. Advertentie I.M. Kleppe: „Dat hebben we afgekeken van een actie op Goeree Overflakkee voor de bouw van een nieuwe kerk van de Gereformeerde Gemeente. Dat liep heel goed. Dan moet dat hier ook goed lopen." Om het kwartetspel te bekostigen, schreef Van Herwijnen bedrijven aan. Die reageerden posi tief. Kleppe ('handig op de compu ter') ontwierp de kaarten. Zijn vader Kees Kleppe maakte de foto's. Het re sultaat ligt uitgespreid op tafel: 36 kleurrijke kaarten. Negen series van vier kaarten. Met een serie over zorg centra. gemeentehuizen, havens, scholen, kerken, gehuchten, akker bouw, molens en Thoolse boerderijen. Veel herkenbaars. „We hebben ge zocht naar zoveel mogelijk verschil lende onderwerpen. Dus niet alleen maar kerken. We hebben juist zoveel mogelijk onderwerpen gezocht die ie dereen aanspreken, en verspreid over heel de gemeente. Van De Sluis op Flupland tot Strijenham op Tholen." Kleppe is in het dagelijks leven ver koopadviseur bij Woonboulevard Poortvliet (tapijten en gordijnen) en heeft wel oog voor kleuren en ont werpen. Hij is ook lid van de kleur adviescommissie van de bouwcom missie van de kerk. De koster en de hulpkoster komen vaak in de kerk. Van Herwijnen is elektricien bij Del ta Techniek, maar helpt ook regelma tig mee in de kerk. Maar de diensten bijwonen kan nu niet. De leden ker ken nu in het gebouw van de Her steld Hervormde Gemeente in Sint- Maartensdijk. Kleppe: „Aanvanke lijk was het de bedoeling dat we ge woon in onze kerk zouden blijven. Het plafond zou gewoon blijven zit ten. maar er is toch besloten om het helemaal te vernieuwen. Dus moest het oude plafond eruit en kunnen er geen diensten meer worden gehou den", zegt Kleppe. Er komt nieuw laminaat tegen het plafond. „Dat wat er zat was smal, nu komen er brede stroken tegenaan." De leden kerken nu twee weken in de Maartenskerk en zullen dat nog wel enige maanden blijven doen. Volgens de koster is het de bedoeling om begin juni weer in het eigen ge bouw naar de dienst te gaan. In de kerkzaal wordt nu aan het plafond getimmerd. De preekstoel staat al op zijn definitieve plek, maar verder herinnert niet veel aan de eredien sten. Het is vooral kaal en leeg. De muren zijn nu van stuc voorzien, de houten bekleding is verwijderd. Het oogt strak. Volgens Kleppe krijgt de kerk daardoor een betere akoestiek. „Dat was altijd een probleem. Dat zal veel beter worden." Hier is ook goed te zien dat de zaal afloopt. De kerk is deels op het niveau van de Schoolstraat en deels op het veel la ger gelegen niveau van de Noord straat gebouwd. De ingreep is omvangrijk. Bijna alles is op zijn kop gezet. Er is een nieuwe consistorie (de oude consistorie wordt keuken). En de oude keuken is nu een invalidetoilet. Een trap leidt naar de nieuwe zaal en de achteruitgang aan de Noordstraat. Een verschil van bijna twee meter. De nieuwe zaal is ruim en is bedoeld voor het houden van ver jaardagen. Voor de verenigingen blijft de verenigingszaal boven beschikbaar. „Maar als het klaar is, is bijna alles nieuw. We kunnen straks verlichting en geluid regelen met een speciaal be dieningspaneel. Dan hoeven we niet steeds door de kerk te lopen. Nieuw is ook dat we zelfs de psalmborden van afstand kunnen laten zakken." Dat klinkt heel modem, maar volgens Kleppe krijgt het interieur ook een klassiek tintje. In plaats van de witte bollampen komen er namelijk kroon luchters. „Twee van 1,80 meter bij 2,60 meter. Dus dat geeft wel meer sfeer." Leden van de jeugdvereniging van de kerk gaan met het kwartetspel in Scherpenisse huis-aan-huis. Kleppe en Van Herwijnen verwachten dat ze snel verkocht zullen worden. André: „Die raken we wel kwijt. Het is leerzaam, informatief en gezellig." Als alle 500 spellen van eigenaar wisselen, dan is er weer 3500 euro voor de kerk. zegt Kleppe. Wat daarmee gaat gebeuren is nog niet zeker. „Misschien kunnen we iets extra's doen wat nu niet in het budget is opgenomen." De coalitiepartijen haalden met 12 tegen 5 stemmen het door de oppositie voorgestelde onderzoek naar het tekort bij de nieuwbouw van het ge meentehuis van tafel. 'Onderzoek heeft geen zin, u weet alles', was de stelling van wethouder Goossen. Toch stellen b. en w. nu alles in het werk om de onderste steen boven te krijgen. De gehele raad, dus ook de coali tie, krijgt het omvangrijke dossier binnenkort ter inzage. En accountant Deloitte gaat zowel financieel als juridisch een oordeel vellen over het te kort van 1,3 miljoen of - na het verwerken van meevallers - 7 ton. Burgemeester W. Nuis zette donder dag de toon voor de ommezwaai. Tij dens zijn toespraak bij de officiële opening nam hij het woord onderzoek nog net niet in de mond. maar de in woners hadden wel recht op een ver klaring wat er nu fout is gegaan met die 7 ton. „Er moet karakter worden getoond", zei de burgemeester ferm. ABT, CU en RET hadden zich niet bij de afwijzing van een onderzoek door de raadsmeerderheid neergelegd en vroegen raadsgriffier mevr. W.C. An tes om de dossiers vanaf 26 juni 2000 tot heden die betrekking hebben op de bouw van het nieuwe gemeente huis. „Vanzelfsprekend zijn wij be reid aan dit verzoek te voldoen", zeg gen b. en w. nu, terwijl het college in het raadsdebat over het tekort vol hield dat onderzoek geen zin had. De dossiers liggen vanaf 23 april in het fractiehuis, in de raadskast op het Ila- waplein, voor alle raadsfracties ter in zage, maar op verzoek krijgt ook elke fractie de stukken thuis. „Het aantal dossiers is groot en de inhoud is om vangrijk", schrijven b. en w. aan de raad. „Wij zijn aan de hand van de zelfde dossiers doende de feiten met betrekking tot de kredietoverschrij- ding op een rij te zetten en de van be lang zijnde stukken bij dit document te voegen." Het college zal in die rapportage te vens een visie opnemen hoe de over schrijding heeft kunnen gebeuren. Ook Complan zet zijn visie op de btw-kwestie op papier. Al die stukken worden voorgelegd aan Deloitte, de accountant van de gemeente Tholen. Die zal zowel uit financieel als uit ju ridisch oogpunt zijn oordeel over de oorzaak van de kredietoverschrijding kenbaar maken en aanbevelingen doen hoe dit in de toekomst voorko men kan worden. Directeur P. Blomme van Complan was donderdag bij de officiële ope ning van het gemeentehuis en zijn be drijf werd in de openingstoespraak nog bedankt, met de andere bouwers. Hij laat weten, dat uit de aankondi ging van een brief niet geconcludeerd moet worden dat Complan schuld op zich gaat nemen. „We zetten alleen onze visie op papier. Wat onze rol, taak en verantwoordelijkheid is ge weest bij de nieuwbouw van het ge meentehuis. Wij blijven van mening dat wij op een goede manier geac teerd hebben. Complan voelt geen enkele aansprakelijkheid voor het te kort", aldus directeur Peter Blomme. Drie Thoolse wedstrijdploegen van de brandweer hebben zieh geplaatst voor een volgende ronde, de gewestelijke wedstrijd. Tholen en Sint-An naland werden zaterdag in Brouwershaven respectievelijk eerste en tweede bij een provinciale 112-wedstrijd. En een week eerder eindigde Sint-Philipsland bij eenzelfde wedstrijd in Borssele als derde. „Deze re sultaten sterken me in de gedachte dat ons oefenbeleid goed is", zegt een 'super tevreden' brandweercommandant Koos de Feijter. In het verleden begonnen blusgroepen in januari speciaal te oefenen vóór de wedstrijden. Maar tegenwoordig is - onder invloed van aangescherpte ei sen - het trainingsschema zó vol, dat ze daar niet meer aan toe komen. „Dat betekent dat de parate kwaliteit van een ploeg het moet doen. Wanneer je dan resultaten behaalt zo als nu is ge beurd, ben ik super tevreden. De nieu we oefentechniek werpt kennelijk zijn vruchten af. Daar ben ik blij om, ge zien ook de kosten die dat oefenen met zich meebrengt", aldus De Feij ter. Tholen en Sint-Annaland werden, met nog zeven ploegen, geconfronteerd met een combinatie van hulpverlening en brand. Er zat iemand bekneld on der een zeecontainer, en terwijl de brandweer bezig was hem te bevrij den. deed zich in een aangrenzende schuur - waar gelast werd - een ex plosie voor. „Het gaat dan om het schakelen en het stellen van prioritei ten", legt De Feijter uit. Tholen won met 1168 punten en had zowel de bes te bevelvoerder als de beste nummers 3 en 4. Sint-Annaland werd, dankzij een flinke bonificatie voor de redding, tweede met 1112 punten. Naast deze 112-wedstrijd was er in Brouwersha ven een wedstrijd hoge druk en tiaar was Stavenisse één van de elf deelne mers. Hier moest een brand in een scoutinggebouw worden geblust én drie slachtoffers in veiligheid worden gebracht. De Thoolse ploeg eindigde met 1617 punten als zesde. Een week eerder traden Sint-Philips land en Sint-Maartensdijk aan in Borssele voor een provinciale 112- wedstrijd. Ook hier waren negen deel nemers. Sint-Philipsland werd derde met 1085 punten, Sint-Maartensdijk met 959 punten zevende. Op 31 mei wordt in Stavenisse een ge westelijke wedstrijd 112 georgani seerd. Dat kan nog een praktisch pro bleem opleveren, omdat uitgerekend die dag ook de drie Thoolse wedstrijd- ploegen in actie zouden moeten ko men. Daardoor is het niet mogelijk om twee eigen blusgroepen paraat te houden voor calamiteiten. „Ik heb dit al voorgelegd aan de wedstrijdorgani satie. Mogelijk kan er wat geschoven worden", aldus Koos de Feijter. Beeldhouwer Deville toont zijn werk tijdens de Kunstroute Limine Waasdorp heeft 22 vrachtauto's Thoolse Tomer Pulley is intercultureel EN VERDER... Gerrit Vos krijgt gouden speld van Rabobank PvdA staat alleen in kritiek op kosten rioleringsplan BETER EEN AARDIGE KNAAP DAN EEN ONERVAREN MAN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Morgen (vrijdag) zijn 25 kinderen van de Rieburch en 12 van de Juliana van Stolberg in Sint-Maartensdijk aan de beurt. Maandagochtend werd op de Markt van Tholen de spits afgebeten door de leerlingen van de Eben Haëzer. Daar stapten de 37 leerlingen van deze school op de fiets die van tevoren was ge keurd. De meeste fietsen hadden een sticker van VVN omdat alles in orde was. Ze startten op de hoek bij de rooms-katholieke kerk om via de Stoofstraat de route te volgen die door de stad was uitgezet. Hier deed zich echter wel een bij zonder feit voor. Het stukje Markt naast de kerk is verboden voor alle verkeer. Een verbodsbord wijst daar op. Fietsers mogen daar niet in. Ook aan het begin van de Stoofstraat staat een verbodsbord. Daaronder staat pas dat fietsers zijn uitgezonderd. Politieagent Ko Sturris, die samen met een collega een kijkje kwam nemen, wees op de vreemde constructie van de verkeersmaatregel. Ze re den een stukje waar fietsen verboden is. De kinderen maalden er niet om. Zij volgden gewoon de bordjes om langs maar liefst zeventien controleposten te fietsen. In Tholen doen ook 41 leerlingen van De Regenboog mee. 20 van Ter Tolne en 15 van de Kraal. In Sint-Annaland waren dat er dinsdag 119: zeventig van de Casembrootschool en 49 van de School met de Bijbel. Vandaag wordt ook het theorie-examen afgenomen. Dat gebeurt op de scholen zelf waarvan de leerlingen hebben deelgenomen aan het praktische onderdeel. Hans Aarnoudse van de Eben Haëzer stapt op de Markt in Tholen op zijn fiets voor het praktisch verkeersexamen van VVN. Links is J. van Oudenaarde van WN nog net zichtbaar. -e 33

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1