Politie nog steeds op zoek naar getuigen van dodelijk ongeval Praten en uitwisseling van regels moet vooroordelen mensen wegnemen Gouden Rabo-speld voor Gerrit Vos Drie auto 's betrokken bij botsing op Postweg bij Poortvliet Tweede ronde naam parochie Buffet als dank Donderdag 17 april 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Tweede interculturele dag in Meulvliet trekt paar honderd bezoekers Dierknuffelen bij kinderopvang Buiten hangen ballonnen en bij de ingang staat een man met een draaiorgel. Het is een feestelijke entree voor de tweede interculturele dag in Meulvliet. Gemeente Tho len heeft deze bijeenkomst samen met de interculturele werkgroep van het eiland georganiseerd. Het is de be doeling dat autochtonen en allochtonen met elkaar ken nismaken. Ruim een paar honderd mensen hebben het evenement zaterdagmiddag bezocht. Arabisch Hoofddoek Gatenkaas Duister Omgeleid Voor de ruim 12 jaar dat mr. G. Vos actief was voor ver schillende Rabobanken heeft de Stavenissenaar de gou den speld van Rabobank Nederland ontvangen. Oud voorzitter Tom van Gurp reikte de onderscheiding uit tijdens een informele afscheidsbijeenkomst van bestuur ders en leden van de raad van toezicht van de voormalige Rabobank Tholen. Weerstation Stavenissenaar ruim 12 jaar toezichthouder en bestuurder Zilveren broche een aanrijding voor ter hoogte van de boerderijwinkel van Hooger- brugge. Er was alleen blikschade. Voor het auto-ongeval op de Post weg verrichtte de politie aan het eind van de middag technisch on derzoek. Pas toen dat afgerond was, kon met het bergen van de vernielde auto's en de brokstukken op de weg en in de berm. worden begonnen. Rond kwart over zes keerde de brandweer terug naar de kazerne. De politie Zeeland verzoekt getui gen die rond drie uur op de Postweg iets van het ongeval hebben gezien of die automobilisten hebben gezien die afwijkend rijgedrag vertoonden, zoals gevaarlijk inhalen of met te hoge snelheid rijden, zich te melden bij het politiebureau in Tholen of te bellen naar 0900-8844. De kinderen van Ria's Kinderdagver blijf in Sint-Maartensdijk gaan van daag dieren knuffelen. Twee studen ten van het Groencollege in Goes, Leander Rijstenbil en Vincent Krij- tenburg, nemen 26 beestjes van school mee naar de opvang. „We wil len de kinderen met de dieren laten kennismaken", legt Krijtenburg uit. De studenten doen mee aan een schoolproject voor Kenia. Om geld in te zamelen voor dit project organise ren ze diverse activiteiten. Ze hebben dinsdag in Haestinge een sponsor loop gehouden, waaraan de kinder opvang meedeed. Bij wijze van dank, nemen de studenten een middagje, van 14 uur tot 17 uur, de dieren mee. De kinderen vanaf 2 tot 12 jaar heb ben een parcours afgelegd in de sportzaal, dat bestond uit kasten en tunnels. „Voor elk afgelegd rondje kregen ze een stempel op hun stem pelkaart", zegt Krijtenburg. Vooraf hadden de kinderen sponsors gezocht en die hebben tot nu toe bij elkaar 70 euro gedoneerd. Dat is niet genoeg om het hele Kenia- project te financieren, want daar is 20.000 euro voor nodig. De teller in de pot staat op ongeveer 2000 euro. De rest betalen de zes studenten die op 13 mei naar het Afrikaanse land vertrekken uit eigen zak. Ze gaan bij hun vier weken durende verblijf bij het weeshuis in Kisumu een educa tief plan opzetten. Dat bestaat uit en kippenfokkerij en een groentekweke rij- Er is enthousiast gereageerd op de oproep om een nieuwe naam te kie zen voor de vier parochies in de re gio Halsteren, die gaan fuseren tot één parochie. Daartoe behoren ook de rooms-katholieke kerken in Oud- Vossemeer en Tholen. Een commis sie heeft de namen verzameld en tot een selectie van vier gebracht. Zij roept iedereen op om uit deze vier namen een naam voor de nieuwe parochie te kiezen. Deze namen zijn: De Jacobsbron, Het Nieuwe Ver bond, De Vier Evangelisten en Sint Christoffel. De keuze kan vóór 18 april worden doorgegeven via een e- mail naar: secretariaat@quirinuspa- rochie.nl of schriftelijk naar Pa rochiecentrum, Lindenlaantje 13, 4661 JK Halsteren. Ook kan er een briefje met de keuze in de melkbus achter in de kerk worden gestopt. Multicultureel is de samenstelling van het publiek in de sportzaal van het gemeenschapscentrum in elk ge val. Er zitten islamistische dames uit Marokko aan een tafel, een Pool se mevrouw schenkt koffie in en een Pakistaanse vrouw houdt een oer- hollandse baby vast. Schijn be driegt, want het kind is half Neder lands en half Engels, laat zijn Pakistaanse tante Mary de Keijzer weten. Het vijfeneenhalf maanden oude jongetje is Tomer Pulley uit Tholen. Dit en andere vooroordelen moeten verdwijnen. En daar is de intercultu rele dag een middel voor, vindt de aanwezige wethouder van welzijn, Marianne Velthuis. „We willen dat mensen kennismaken over en weer en zich in elkaar verdiepen. Ook moeten mensen meer contact met elkaar krijgen. Als ze elkaar niet kennen, krijg je vooroordelen", meent ze. Velthuis is reëel en weet dat het idealistisch is om te denken datje iedereen bereikt met zo'n dag. „Er zijn mensen die het allemaal niet zo precies weten en die nieuws gierig zijn. Die bereik je op zo'n dag. En het mooie van activiteiten voor kinderen is dat vanzelf de ou ders meekomen." Dat met één zo'n evenement de vooroordelen jegens vreemde bevolkingsgroepen zijn weggenomen, wil ze ook niet gelo ven. „Zoiets moet zich voortpraten en dan verspreidt het zich." De wethouder staat zelf met een kraam met Afrikaanse spullen. Ze heeft ze tijdens een bezoek aan het land Burkina Faso, waar haar doch ter woont, gekocht. Verder is een kraam met Zeeuwse producten zo als jam en appelsap van Zeeuwse teelt, heeft de Wereldwinkel haar spullen uitgestald en geeft een juf van het ROC uitleg over inburgeren. Bezoekers kunnen zich tegoed doen aan hapjes uit allerlei landen, zoals Afghanistan, Irak, Polen en Marok ko. Voor de kinderen zijn er Oud- Hollandse spelen en een springkus sen. En wie wil weten hoe hij zijn naam in het Arabisch schrijft, kan te rade gaan bij Basem Hashem uit Tholen. De van oorsprong Egypte naar wil de aanwezigen eenvoudige woorden uit het Arabisch leren. „Voor als ze op vakantie gaan naar Egypte", zegt hij. Daan Rijkse (8) uit Tholen schrijft feilloos met een dikke stift zijn naam in het Arabisch. Hashem heeft het eerst voorgedaan en nu schrijft de jongen het na. Zijn zusje Dieu- wertje van drie wil het ook wel pro beren. Ze komt niet verder dan een aantal krassen van verschillende kleuren op het witte vel papier. Moeder Iris vindt het prachtig. Ze is erg positief over het initiatief voor een interculturele dag. „Hier op Tholen kom je weinig in aanraking met andere culturen. Mijn familie komt uit Den Haag en de kinderen daar zien wel veel culturen op de kinderopvang." Ze wil haar kinde ren dat stukje opvoeding ook mee geven. Daarnaast is ze te spreken over de spelletjes en de hapjes. „Er is vandaag verder weinig te doen en de spelletjes hier zijn erg leuk voor de kinderen." Een volledig in Zeeuwse kleder dracht uitgedoste vrouw neemt plaats op het terras tussen de kraam pjes. Het is mevrouw N.M.J. Vis- scher-Slabbekoorn van de vereni ging 'Ons Boeregoed'. Ze heeft zich speciaal voor de gelegenheid in de klederdracht gehesen. In het norma le leven draagt ze die kleding niet. Het geeft een mooi cultuurcontrast met de islamitische dames die een tafeltje verder zitten. Die dragen al len een hoofddoek. Het zijn Samia Benjilali, Fadoua Tihani en Hanan Negouri die alledrie van oorsprong uit Marokko komen. De eerste twee wonen nu in Tholen en kwamen kij ken bij het evenement. Hun vriendin Fadoua woont in Sint-Maartensdijk. Zij heeft Marokkaanse kleding mee gebracht ter bezichtiging. De dames willen graag in gesprek met mensen van andere culturen om meer begrip te kweken. Maar terwijl ze die mening zijn toegedaan, drin ken ze toch alleen met zijn drieën een drankje aan een tafel. Toch zijn er in de hele zaal mensen van verschillende komaf die met el kaar aan het praten zijn. Bang voor stiltes, hoeft de organisatie dan ook niet te zijn. En dat had ook niet ge beurd, want er zijn optredens van het Cultikoor en komiek Ali Osram, een typetje van Gerard Egging dat struikelt over de taalbarrière, veelal bekend van de radio. Hamin Nuru assisteert de kinderen bij een Oud-Hollands spel. Hoe het heet, weet de man uit Eritrea niet. Hij woont sinds tweeëneenhalf jaar in Sint-Maartensdijk en heeft de Nederlandse taal al aardig onder de De Indiase Sheela Lubbers (rechts) uit Bergen op Zoom heeft speciaal voor de bijeenkomst hapjes gemaakt. Ze heeft gezelschap van de Pakistaanse Mary de Keijzer uit Tholen die haar neefje Tomer Pulley vasthoudt. knie. Hij haalt zijn klasgenoot van de inburgeringscursus erbij. Het is de Irakees Zai Khuder die in Poort vliet woont. Hij weet ook niet hoe het spel heet, maar verzint snel een naam: „Het balletje mag niet in het gat vallen." Dat is weliswaar het doel van het spel, waarbij met een takeltje een balletje zo ver mogelijk naar de bovenkant van een plank met gaten gebracht moet worden, maar in werkelijkheid heet het Ga tenkaas. Achter een kraam met een ander spel, Pluimerd, waarbij badmin- tonshuttles via een wipje in een gaatje moeten worden gelanceerd, staan twee vrouwen te praten. Het is de Nederlandse Harma Pekelsma uit Tholen met de Irakese Nasrin Haidar uit Sint-Maartensdijk. Ze kennen elkaar via de oudste zoon van Haidar. Die zat op de school waar Pekelsma werkt. De dames konden het altijd goed met elkaar vinden en zijn bevriend geraakt. De Iraakse is sinds tien jaar in Neder land en vindt dat de sfeer in Neder land erg is veranderd in die tijd. „Die is harder geworden. Ik kan niet precies zeggen waaraan het ligt, maar ik voel het." Ze hecht daarom veel waarde aan de dag in Meulvliet. Ze pleit voor uitwisse ling van culturen zodat mensen el- kaars regels leren kennen. Op de Postweg bij Poortvliet helpt het ambulancepersoneel het slachtoffer uit Sint-Maartensdijk uit de auto. De brandweer plaatste een scherm over de weg. De politie zoekt naar getuigen van het auto-ongeval vrijdagmiddag op de Postweg bij Poortvliet waarbij de 53-jarige E. de Vos uit Stavenisse om het leven kwam. De politie is vooral op zoek naar een tractorbe stuurder die even voor het ongeval is ingehaald door de bestuurder uit Sint-Maartensdijk die gewond raakte bij het ongeval. Er waren drie auto's bij betrokken. De verslagenheid in Stavenisse is groot na het overlijden van De Vos. Vandaag wordt hij begraven na de rouwdienst in de kerk van de Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland. Het is het tweede dodelijk ongeval in de gemeente in één week. Eerder overleed een 35-jarige Belgische duiker bij Anna Jacobapolder. Vanwege de grote ravage die was ontstaan op de Postweg en het ont breken van voldoende getuigen is het voor de politie moeilijk vast te stellen wat de toedracht van het au to-ongeluk is geweest. Het ongeval vond plaats even voor drie uur op de Postweg bij Poortvliet, op het ge deelte tussen de afslag naar de Ka- dijk en de rotonde bij het dorp. Ter hoogte van de boomgaard en niet ver van het grote ANWB-bord dat daar in de berm staat. De Vos kwam uit de richting Tho len, terwijl het andere slachtoffer, een 70-jarige vrouw uit Sint-Maar tensdijk in de richting van Tholen reed. Haar 72-jarige man zat naast haar. Door nog onbekende oorzaak zijn de auto's tegen elkaar gebotst. De wagen van De Vos werd aan de zijkant opengereten en kwam op de andere weghelft op de zijkant tot stilstand. De man overleed ter plaat se. De wagen van de bestuurster draai de honderdentachtig graden. Beide wagens waren zwaar beschadigd. Ook een derde personenauto werd bij de botsing geraakt. De bestuur der, een 73-jarige vrouw uit Hoogerheide kwam met de schrik vrij. Ze bleef ongedeerd. Haar auto was aan de achterzijde licht bescha digd. Bij de aanrijding - zij reed in de richting van Poortvliet - was een achterband lek geraakt. De ambulances uit zowel Sint- Maartensdijk als Bergen op Zoom werden naar het ongeval gestuurd. Ook de brandweer van Tholen werd gealarmeerd voor een ongeval met beknelling. Maar nog voordat de blusgroep arriveerde, kreeg de offi cier van dienst te horen dat één slachtoffer was overleden. De be stuurder uit Sint-Maartensdijk raak te gewond. Officier van dienst L. Havermans. „Ze zat niet bekneld. We hebben assistentie verleend aan het ambulancepersoneel om haar te vervoeren door de auto te stabilise ren." Dat deed de blusgroep ook met de wagen van het slachtoffer uit Stavenisse die niet stabiel lag. Met een spanband werd de wagen vast gezet aan een boom van de windsin- gel van de boomgaard langs de Postweg. De plaats van het ongeval werd met een scherm afgesloten voor het publiek. De vrouw heeft haar pols gebroken. Haar man bleek op dat moment geen zichtbare verwondingen te hebben opgelopen, maar is ook naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. Ook de traumahelikopter werd opgeroepen, maar werd korte tijd na de oproep weer afgemeld toen duidelijk was hoe de toestand van de slachtoffers was. Over de toedracht tast de politie nog in het duister. De man naast de bestuurder heeft ook niet gezien wat er is gebeurd. Ook de brand weer zit met vragen, zegt Haver mans. „We worden geconfronteerd met een dodelijk slachtoffer en een auto waar niet veel meer van over is dan een wrak. Dat zien we ook niet zo vaak. Onze vrijwilligers hebben daar ook vragen over. Dat bleek bij de nabespreking. Ook voor de nabestaanden is het be langrijk om te weten hoe het kon gebeuren." De weg werd afgezet bij de rotonde en de afslag naar Oud-Vossemeer. Het verkeer komend uit de richting Poortvliet. Scherpenisse en Sint- Annaland werd omgeleid via de Geerweg naar de Snabbeweg. Het verkeer uit de richting Tholen via de Kadijk en de Hogeweg naar de Paasdijkweg. Daar deed zich ook Gerrit Vos werd 7 juni 1995 lid van de raad van toezicht van de Rabo bank Tholen, die toen naast de Ra bobank Sint-Annaland-Poortvliet bestond en kantoren had in o.a. Sint-Maartensdijk en Tholen. Vos werd enige tijd voorzitter toen Hans van Gorsel tussentijds op stapte en werd bestuurslid. Hij was nauw betrokken bij het eerste fu sie-overleg met de Rabobank Sint- Annaland-Poortvliet, maar dat strandde. Later ging de fusie toch door, waardoor een bank ontstond die de gehele gemeente Tholen als werkgebied kreeg. Gerrit Vos ver vulde de functie van vice-voorzit- ter. Onlangs kwam daar de tweede fusie bij. Met Goes en Zierikzee vormde Tholen de Rabobank Oos- terschelde. Tom van Gurp prees de grote inzet en juridische kennis van zijn voor malige vice-voorzitter. „Je liet na genoeg nooit verstek gaan op onze vergaderingen. Door je aandacht voor het personeel en goede juridi- SVRZ biedt vanavond alle vrij willigers van de locaties Tholen een buffet aan in Maartenshof. De zorginstelling voor ouderen wil degenen die helpt bij activi teiten, zoals bingo, koffie schen ken, post bezorgen en maaltijden bezorgen hiermee bedanken. Er hebben zich 100 vrijwilligers op gegeven voor het diner. sche kennis leverde je ook een be langrijke bijdrage aan de beleids- gesprekken binnen de bank." Voor Gerrit Vos was de onderschei ding een grote verrassing. Hij kreeg ook een weerstation voor zijn bij drage aan de coöperatieve bank. De Stavenissenaar kijkt terug op een 'prachtige periode'. „Ik heb dit werk bij de bank bijna dertien jaar met plezier gedaan. Het was heel wat anders dan mijn taken bij de gemeente. We zaten middenin een proces van schaalvergroting, eerst hier alleen op het eiland, recent voor een veel grotere regio. Het was leuk om te doen, maar de laat ste fusie vond ik een goed moment om het bestuurlijk werk bij de bank voortaan aan jongeren over te la ten", zegt de 48-jarige Gerrit Vos. Hij laat het bankwerk met een ge rust hart aan zijn vroegere medebe stuurders over. „Tom van Gurp en Piet Geuze zijn goede ambassa deurs van Tholen in de raad van commissarissen van de Rabobank Oosterschelde. En de Rabobank blijft volop op Tholen aanwezig. Dat zie je niet alleen aan de ver lichting van de kerktorens, maar ook aan de drie kantoren en de aan wezigheid van een eigen rayondi recteur voor Tholen." Vos kijkt te rug op een mooi afscheid. „We hebben met beide colleges twee leuke en gezellige dagen gehad in Maastricht. Een mooie afsluiting van bijna dertien jaar Rabobank." Gerrit Vos is ondanks zijn afscheid nog steeds lid van de begeleidings commissie van Rabobank Ooster schelde. Zo geeft hij een oordeel als medewerkers het niet eens zijn met hun persoonlijke positie tij dens of na de fusie. Van Gurp huldigde ook nog een aantal afgezwaaide leden van de raad van toezicht. Iza Lindhout- Theunisse uit Tholen ontving de zilveren broche als erkenning voor de zeven jaar dat zij deel uitmaakte van de raad van toezicht, waarvan de laatste anderhalf jaar als voor zitter. Ook Kees Bijl uit Poortvliet en Johan Slager uit Sint-Maartens dijk kregen de zilveren onderschei ding van de Rabobank. Hans Roggeband uit Oud-Vosse meer, sinds 2004 lid van de raad van toezicht van Rabobank Tholen en Leen Geluk uit Sint-Philipsland, toezichthouder sinds 2006, kregen een bronzen beeldje van kunstenaar Claus. Iza Lindhout en Leen Geluk blijven betrokken bij de Rabobank Ooster schelde als lid van de ledenraad. De fusie werd 1 maart juridisch een feit, maar administratief is alles 11 april overgegaan. Daarvoor waren de kantoren vrijdag gesloten en stonden de computers een tijdje stil, waarna het nieuwe systeem van Rabobank Oosterschelde in werking werd gesteld. „Het loopt voorspoedig, alleen is de geldauto maat in Scherpenisse enige tijd buiten werking geweest", aldus een woordvoerder. Gerrit Vos (helemaal rechts) werd tijdens de laatste ledenvergadering van de Rabobank Tholen al in de bloemetjes gezet, maar kreeg in Maastricht nog een gouden speld. Links vooraan Iza Lindhout die een zilveren broche ontving. Kees Bijl (tweede van rechts) en Johan Slager kregen ook een zilveren Rabo-onderscheiding. Hans Roggeband (linksachter) met Leen Geluk (gedeeltelijk zichtbaarontvingen een bronzen beeldje.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 13