35-jarige Meestoof vitaal en ambitieus, maar ook evenwichtig en realistisch Leerlingen de Kraal ontwerpen sportkleding voor Turkse Yusuf De fout met de BTW Luchtenburgseweg blijft ontsluitingsweg Stuurgroep cruciaal of alleen voor kleuren w.c. Thools religieus erfgoed en normaalschool belicht in exposities Beduusd van legaat Claim Complan Jongeren leren debatteren Weekend voor Mantelzorgers Samenspel is thema van interculturele dag in Meulvliet in Tholen Donderdag 10 april 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De foto's van kleurige wapenschilden contrasteren met het zwart van de zondagse klederdracht, de predikanten toga en de rouwkleding, en het wit van de doopjurken. In streekmuseum De Meestoof te Sint-Annaland is dit sei zoen een veelzijdige expositie te zien over het Thoolse religieus erfgoed. Ook de vroegere onderwijzersoplei ding, de normaalschool, staat in de schijnwerpers. Torenklok Stimulans Burgemeester Klippel„Dit ruikt naar onbehoorlijk bestuur Half tegemoet 'Geen enkele voortgangscontrole gezien Voor CDA-raadslid Bout was de instelling van de stuur groep een bewijs van de gezamenlijke verantwoordelijk heid. „Zo droeg elke fractie zijn steentje bij aan de verant woordelijkheid voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis. In deze stuurgroep kwam naast de voortgang van het project ook de financiële bewaking ter sprake. Voor al ook de vraag of we binnen het gestelde budget bleven.'" Elke 3 maanden Stuur-/projectgroep Dit jaar is landelijk uitgeroepen tot jaar van het religieus erfgoed. In Zeeland coördineert de stichting cultureel erfgoed Zeeland de activi teiten, die overal in de provincie ge organiseerd worden. De Zeeuwse opening is op 16 mei in Hulst, de landelijke afsluiting op 11 decem ber in Middelburg. In Tholen koos De Meestoof voor een expositie én heruitgave van het twee jaar geleden door toenmalig gemeentearchivaris Hans Zuurdeeg geschreven boekje 'Kerken op Tholen en Sint-Philips- land'. „Natuurlijk is het niet de be doeling dat in heel Zeeland hetzelf de religieus erfgoed te zien is", vertelde Wil Nelisse zaterdag bij de opening van het museumseizoen. „We zijn erover gaan denken en kwamen toen uit op de rouwbor- den." Vóór de 19e eeuw was het ge bruik dat, wanneer aanzienlijke per sonen overleden, hun wapenschild in de kerk werd opgehangen ter na gedachtenis. „Daar moest wel voor betaald worden, dus de kerk had er inkomsten van." In de Franse tijd - van vrijheid, gelijkheid en broeder schap - zijn déze en andere tekenen van standsverschil overal verwij derd en vaak vernield. Tevoren had in Zeeland iemand het idee gekre gen om in de kerken de aanwezige rouwborden te tekenen. Dat is ook gebeurd in de Grote Kerk in Tholen. Die tekeningen zijn bewaard geble ven, in particulier bezit, en doken enkele jaren geleden op. Voor De Meestoof zijn er vergrote foto's van gemaakt en die - het zijn er 63 - hangen op panelen in het museum, met verklarende teksten erbij, over de personen die het betreft. In dezelfde ruimte is de vitrine met doopjurken, ook vorig jaar te zien, gebleven. Datzelfde geldt voor de foto van het interieur van de her vormde kerk van Stavenisse. Deze dient nu als achtergrond voor on der meer het doopvont en avond- maalsstel van de Protestantenbond in Tholen, en voor een pop gekleed in een predikantentoga. „Die is uit Leidschendam afkomstig. Ze zijn moeilijk te vinden, want het blijkt dat veel predikanten in hun toga worden begraven", aldus Wil Nelis se. Het kazuifel van een pastoor, en religieuze voorwerpen uit de rooms- katholieke kerk zijn in De Meestoof te bewonderen. Evenals een hele boel voorwerpen rondom begraven, een collectie Bijbels, en foto's van alle grote kerken op Tholen en Sint- Philipsland. Frank Kousemaker lichtte kort de andere expositie toe, die in de schuur bij het schoollokaal opge steld staat. Alle vakken die op de normaalschool - de onderwijzers opleiding die van 1880 tot 1923 ook in Tholen heeft bestaan - werden gegeven, zijn erin te zien. Zoals een vitrine met daarin planten gemaakt van papier-maché, Duitse steen drukken van planten van eind 19e eeuw, een ouderwetse lessenaar, en een onderwijzersstoel voorzien van het gemeentewapen van Tholen. Fo to's en documenten van de Thoolse opleiding completeren het geheel. Doel van het jaar van het religieus erfgoed is, zei Nieuwkoop, om met publieksgerichte activiteiten de be langstelling voor en kennis van het religieus erfgoed in ons land te ver groten. „En op die manier een duur zame toekomst voor het religieus erfgoed binnen onze huidige dyna mische samenleving te bevorde ren." In dat doel past de heruitgave - met subsidie van de Scez - van Zuurdeegs boekje over de Thoolse kerken, oorspronkelijk uitgegeven ter gelegenheid van open monumen tendag 2005. De tweede druk is uit gebreid, omdat er door scheuringen kerkelijke gemeenten zijn bijgeko men, bijvoorbeeld in Sint-Philips- land de Oud Gereformeerde Ge meente buiten verband. „Er zijn er nu 35", meldde de oud-gemeentear chivaris in een toelichting op de in houd. Hij denkt overigens dat we ons zorgen moeten maken over het onderhoud aan monumentale kerk gebouwen, een gevolg van de ont kerkelijking en de versnippering. Het oudst bekende religieus erfgoed in Zeeland zijn de Nehalennia alta ren - gewijd aan een Romeinse god in - die de Thoolse visser KJ. Bout van de TH 6 begin jaren zeventig van de vorige eeuw opviste uit de Ooster- schelde. Zuurdeeg noemde verder de 16e eeuwse zilveren beker van het Sint Jacobsgilde uit Sint-Maartens dijk. Deze is in het Zeeuws Museum te zien als een van de topstukken van de collectie, maar de gemeente Tho len wil de beker graag terug om die in De Meestoof te exposeren. Het museum heeft ook de torenklok gekregen die notaris A.J. Bierens in 1948 aan de gemeente Sint-Anna- land schonk en die in 1982 uit de kerktoren is gehaald. Hij was zater dag voor de gelegenheid in een tra- vaille op het museumterrein gehan gen. Als openingshandeling moest Hans Zuurdeeg de klok luiden op bepaalde momenten, toen er een lied werd gezongen. Kousemaker had, op de wijze van Als de klok Op het plein achter het streekmuseum leidt Frank Kousemaker het zingen van het speciale lied. Links is nog net Hans Zuurdeeg zichtbaar die de klok luidt; Jan van Elsacker begeleidt de zang op accordeon. van Arnemuiden, een tekst geschre ven. Begeleid door Jan van Elsacker op accordeon zongen de aanwezi gen uit volle borst: 'Als de klok voor ons gaat luiden Welkom hier de deuren staan weer open We draai en de klok weer even t'rug naar vroeger tijd Een nieuw seizoen wordt hiermee ingeluid.' Voorzitter Nieuwkoop stond bij de opening ook stil bij het zevende lus trum van De Meestoof. De gemeen teraadsleden mevrouw Renes-van Geer en ir. Geuze waren 35 jaar ge leden de initiatiefnemers. „Het is door velen met en na hen uitge bouwd tot wat het nu is. Een veelzij dig museum om trots op te zijn. Een nationaal geregistreerd museum." Nieuwkoop ging specifiek in op de 35-jarige leeftijd: „Dan ben je in de kracht van je leven, aantrekkelijk, vitaal, ambitieus, maar ook even wichtig en realistisch." Het bestuur zal er blijvend aan moeten werken om het museum aantrekkelijk te houden, concurrerend met televisie en internet. De voorzitter ging daar nader op in. En hij toonde zich te vreden met de groei van het bezoe kersaantal afgelopen jaar - met vijf procent, tot 4561 - en met een groeiend Thools aandeel daarin (vo rig jaar 1414). Aansprekende ten toonstellingen moeten dat bezoe kersaantal op peil houden en zo mogelijk doen groeien. De belangrijke rol van de vrijwilli gers bij het streekmuseum bena drukte Nieuwkoop nog maar eens. Hij deed een oproep, want nieuwe vrijwilligers zijn altijd welkom. De band met de gemeente - de 'huis baas' - en andere subsidiegevers liet hij evenmin ongenoemd. Net als trouwens de leden en donateurs, en de vaste plek die De Meestoof in de Thoolse samenleving heeft gekre gen. „Er is een breed draagvlak voor wat we doen. Die erkenning is voor het bestuur een enorme stimu lans om te werken aan en bij een museum dat van en voor ons alle maal is. We zijn en blijven het streekmuseum voor Tholen en Sint- Philipsland", zei Meestoof-voorzit- ter Simon Nieuwkoop. De zussen Jans en Mar Blaas uit Tholen hebben streekmuseum De Meestoof bedacht in hun testament, lans Blaas overleed vori ge maand, haar zus Mar in januari vorig jaar. Hoe groot het le gaat is dat het museum krijgt, wil voorzilter Simon Nieuwkoop pas bekend maken bij de officiële overhandiging. Maar het moet om een flink bedrag gaan. „Ik ben er nog steecis een beetje be duusd van", zei Nieuwkoop zaterdag bij de opening van het sei zoen. Hij kreeg het nieuws twee weken geleden te horen. „Je be seft dan nadrukkelijk wat de betekenis van het museum voor hen geweest moet zijn." Ook voor de collectie kreeg De Meestoof verschillende spullen uit de nalatenschap. Als symbool daarvan overhandigde Eef de Jonge-Everaert zaterdag een merklap uit 1858 van Maartje Wille- mina Friderichs (1845-1923), de grootmoeder van beide zussen Blaas. Mar Blaas was vanaf de oprichting vele jaren adviserend en als vrijwilliger betrokken bij het Thoolse museum. Een fout met de btw is de oorzaak van het tekort van 7 ton bij de nieuwbouw van het gemeentehuis. De btw is voor elke burger een be kend verhaal, want iedereen betaalt die 19% of 6% als hij iets koopt. Be drijven mogen de btw als voorbelas ting aftrekken, maar voor gemeenten is er nog een aparte regeling. In 2003 is het btw-compensatiefonds ingesteld. Tot dat jaar raamden de gemeenten hun kredieten inclusief btw. Vanaf 2003 werd de algemene uitkering van het rijk aan de ge meenten verlaagd. De btw kon vol gens een bepaalde methodiek verre kend worden met de belastingdienst. Begin 2004 heeft er overleg plaats gevonden tussen de gemeente, de gemeentelijke accountant en de be lastingdienst over de hoogte van het btw-percentage dat voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis ge compenseerd mocht worden. Dat percentage werd 85% van 2.739.231 euro. Dat bedrag was de 19% btw over de bouwkosten, exclusief grond en leges. Dit percentage van 85% is ingebracht in het overleg met Com- plan, het door de gemeente inge schakelde externe bouwadviesbu- reau dat de stichtingskosten van het nieuwe raadhuis berekende. Het compensabele btw-bedrag werd ech ter bij het budget voor de bouw op geteld en dat had niet gemogen. De ze compensabele btw is onjuist geïnterpreteerd. Alleen het niet- compensabele deel van de btw (15%) had ten laste van het krediet gebracht mogen worden. Volgens b. en w. heeft de compensa bele btw 'tot begripsverwarring en interpretatieverschillen' geleid bij de gemeenten en Complan. Vanuit verschillende gezichtspunten, van uit verschillende benaderingen is over de btw-verrekening gesproken, zonder dat men daar erg in had. Op zich juiste getallen zijn onjuist geor dend in de berekening van het bouwbüdget. B. en w. hebben adviesbureau Complan uit Eindhoven om opheldering ge vraagd over de btw-fout die geleid heeft tot een tekort van 7 ton op de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Wethouder Goossen heeft al een gesprek ge had met de directie van het bedrijf, waarna Complan inmiddels schriftelijk heeft gereageerd. Over de inhoud van die reactie gaf de wethouder donder dagavond nog geen informatie. De coalitiepartijen pleitten ervoor om de rol van Complan te onderzoeken. De jongerenraad Tholen doet mee aan i-debate. Dat is een project van de International Debate Education Association (IDEA) waarbij onder anderen jongerenwerkers worden opgeleid tot debatmentoren. Deze gaan Zeeuwse jongeren leren hoe ze kunnen debatteren. De aftrap vond dinsdag plaats bij Scoop in Middelburg. Simon van Lit en Annet Vroegop vertegen woordigen Joth bij het project dat in Zeeland wordt gecoördineerd door Scoop die daarbij samenwerkt met ROC Zeeland, de Zeeuwse Biblio theek en Hogeschool Zeeland. I-de- bate wordt gesubsidieerd door de Provincie. Het is de bedoeling dat de debat mentoren op Zeeuwse locaties de batten organiseren over lokale en Zeeuwse problemen. Het debat wordt tevens gebruikt om verschil lende groeperingen uit een wijk te laten samenkomen. Volgens i-deba te leren mensen met debatteren ba sisvaardigheden die belangrijk zijn voor het functioneren van de demo cratie, waaronder de eigen mening onder woorden brengen, het respec teren van eikaars mening en het let ten op goede argumenten in plaats van het spelen op emotie. Een aantal jongeren in de doelgroep van 13 tot 25 jaar, krijgt een extra training en wordt assistent-trainer. Dat biedt ze volgens de organisatie een kans om later zelf trainer te worden en om zicht persoonlijk te ontwikkelen. De trainingen starten in september en worden in juni 2009 afgesloten met een groot festi valdebat. Aanvalsplan laaggeletterdheid. De gemeente Tholen doet mee aan het Zeeuws aanvalsplan laaggelet terdheid van volwassenen. Ambte naren van verschillende afdelingen werken een Thools plan uit om het analfebetisme te bestrijden. De Steunpunten Mantelzorg in Zeeland organiseren in samenwerking met Mezzo van 29 tot en met 31 mei 2008 een ontspanningsweekend voor man telzorgers. De activiteit is toegankelijk voor mantelzorgers uit Zeeland. Het weekend vindt plaats in het schitterend gelegen Hotel Bosschoord te Oister- wijk. Aan dit ontspanningsweekend kunnen maximaal 20 personen deelne men. Mantelzorgers uit Zeeland kunnen zich aanmelden vóór vrijdag 2 mei bij Vrijwillige Thuiszorg/Steunpunt Mantelzorg Tholen op werkdagen van 10 uur tot 12 uur telefoon 0166-668200. Kinderen van de Kraal ontwerpen sportkleding naar aanleiding van een verhaal over Yusuf, de Turkse jongen die graag voetbalt. „Wat voor kleur haar zou Yusuf hebben?", vraagt juffrouw Judith De- ijkers aan de leerlingen uit groep 3,4 en 5 van de Kraal in Tholen. De kinderen denken na. „Bruin," zegt een van de kinderen, „omdat kinde ren met zo'n naam bruin haar hebben." Yusuf komt uit Turkije, maar kan best een Nederlandse moeder hebben met blond haar, zegt de juf. Ze oefent op deze manier alvast voor zaterdag voor de interculturele dag in Meulvliet. Het praten over Yusuf is maar een van de manieren om kinderen na te laten denken over mensen uit andere culturen. De juf vertelt het verhaal van Yusuf die op voetbal zit en voor het eerst meedoet aan een wedstrijd. Hij vindt het spannend. Zijn vader, moeder en zijn zusje zijn komen kij ken. Yusuf wil extra zijn best doen. Zijn vader voetbalde ook al toen hij nog in Turkije woonde. Yusuf scoort en na afloop komt er iemand van de krant omdat hij een doelpunt ge maakt heeft. De leerlingen mogen na het verhaal en het gesprek over Yusuf aan de slag met het tekenen van Yusuf die aan het voerballen is. Een andere op dracht is dat ze hun favoriete sport kleding ontwerpen. Ze mogen kleu ren, plakken, knippen. Dan hoeft geen kleding voor voetballers. Ook andere sporten mogen. De kinderen hebben al aangegeven wat voor soort sporten er zijn en dat blijken er meer te zijn dan de bekende die in Neder land worden beoefent. Er zitten ook kinderen in de klas met Engelse moeder en er zijn kinderen die in Amerika geweest zijn. Dus ook cric ket en polo, honkbal en soccer (Amerikaans voetbal) worden ge noemd. Typisch Nederlands zijn schaatsen en zwemmen. De kinderen laten hun fantasie bij het tekenen en ontwerpen de vrije loop. Het blijkt dat de meeste jongens voor tekenen kiezen, de meisjes werpen zich meer op het ontwerpen. Shirts en broekjes. Al dan niet versierd. De werkstukjes worden zaterdag opge hangen in Meulvliet. De juf zal er met de kinderen ook gymoefeningen doen die gebaseerd zijn op andere culturen. Er is meer te doen op de interculture le dag. Zo is er een kraam over Burki na Faso waar de Thoolse jongeren- raad geld voor inzamelt. Er zijn spullen te koop uit het West-Afri kaanse land waar de dochter van wet houder Marianne Vetlhuis. Harmke Mulders, woont en werkt. Begin dit jaar was ze zelf nog in het land. Ze kocht er allerlei artikelen die op in Meulvliet verkocht worden, zoals ta felkleden. werkstukken van blik (in secten) en miniatuurfietsjes van draad. Met de opbrengst wil de joth een waterpomp bekostigen bij een la gere school in Poa. een plaats onge veer 80 kilometer van de hoofdstad Ouagadougou. Velthuis: „Er wonen ongeveer 12.000 mensen, niet in een stad zoals we dat hier kennen, maar verspreid in groepjes met hutten. Er is een school met maar drie klassen, en elk lokaal zitten zestig kinderen. Het zouden er zes moeten zijn. De ouders van de kinderen moeten schoolgeld betalen. Pas als er geld is gaan ze naar school. Soms zijn de kinderen al tien voordat ze voor het eerst naar school gaan. En als ze drie jaar op school hebben gezeten, is het vaak weer over." De wethouder legt uit dat er ook een groot probleem is met de beschikbaarheid van water. „Er zijn weinig waterputten. Zeker in het droge seizoen moeten mensen heel ver lopen om water te halen. Kinderen worden er vaak op uitge stuurd om water te halen en kunnen dan niet naar school. Daarom willen we een waterpomp regelen en als aanvulling daarop extra lokalen voor de school gaan bouwen." In Poa is de vader van Rafael Zongo, de vriend van Harmke, gekozen tot burgemeester. „Hij was de eerste burgemeester van heel het land ge worden. Democratisch gekozen. Voorheen werd er met dorpsoudsten gewerkt." Tijdens haar bezoek heeft ze ook fo to's gemaakt van het land en de men sen. Die worden tijdens de Kunstrou te tentoongesteld in haar woning aan de Markt. Daar zijn setjes van zes kaarten van gemakt die ook weer verkocht worden om de waterpomp in Poa te kunnen bekostigen. Verder is er op de interculturele dag de spe ciale Ali Osram, worden er een djembé-workshop gegeven, is er een draaiorgel, en zijn er hapjes en drankjes. De dag duurt van een uur tot zes uur. Om twee uur wordt de in terculturele dag geopend door wet houder Velthuis. De dag valt samen met het open huis van het gemeentehuis. Maar in beide gebouwen wordt naar de verschillen de activiteiten verwezen. De Luchtenburgseweg in Tholen blijft als ontsluitingsweg voor Stads- zicht II gehandhaafd. De bezwaren van enkele bewoners om de Luch tenburgseweg alleen voor fietsers- en voetgangers te bestemmen, vond donderdagavond geen gehoor in de gemeenteraad. Het voorstel om het bestemmingsplan gewijzigd vast te stellen werd door een meerderheid van de raad aangenomen. De oppositiepartijen ABT, CU en RFT stem den tegen. M.J. Klippel (RFT) wilde zelfs zo ver gaan dat er een alternatieve rou te komt, een aansluiting op de pro vinciale weg. Dat dit extra geld zou kosten, daar was Klippel zich van bewust. „Dat moet dan maar, dat kan betaald worden uit de verkoop van de grond." Klippel vond dat de gemeente af spraken met bewoners niet nakomt. Hij verwees naar een brief van 3 mei 2002 waarin de gemeente aan het echtpaar Smit schreef (die be zwaar maken tegen het ontwerp-be- stemmingsplan) dat de Luchten burgseweg aan 'weerszijden' wordt afgesloten voor motorvoertuigen. En dat alleen voetgangers en fietsers er vrij toegang zullen hebben. „Op basis van deze afspraken hebben de bewoners hun bezwaren tegen de bouw ingetrokken." Ook dat is in een brief vastgelegd. Volgens Klip pel is er sprake van een overeen komst tussen het college en de be woners. De RFT vroeg zich af of b. en w. de overeenkomst mag ver breken 'zonder daarover met be trokken bewoners afspraken te ma ken.' Klippel vond het begrijpelijk dat de bewoners nu bezwaren indie nen tegen het bestemmingsplan. „Terecht denken wij. Zo ga je als gemeentebestuur toch niet met je burgers om. In mei wat afspreken om je zin te krijgen bij de bouw van een gemeentehuis en kort daarna zonder enig overleg je afspraken verbreken. Dat ruikt naar onbehoor lijk bestuur." J.R Bout (CDA) vond dat Klippel hierin te ver ging: „U suggereert nogal wat." Klippel ging daar ver der niet op in. Hij zei de bezwaren van de betrokkenen te ondersteu nen. B. en w. verwerpen die omdat er na het verzenden van de brief een nieuw bestemmingsplan van kracht werd. Maar Klippel vond dat b. en w. daar niet mee weg kon komen. Ook al omdat de raad niet op de hoogte is gesteld van de afspraken met de bewoners." Hij vond dat er niet te licht over ge dacht moet worden. „We praten hier over een ontsluitingsweg voor 300 woningen. Naar Thoolse begrippen is dat een half dorp. Je praat daarbij over veel meer dan duizend voertui gen per dag." Klippel was ook het verschil opgevallen tussen de com municatie over de bouw van het nieuwe gemeentehuis en het be stemmingsplan Stadzicht. Voor de bouw van de kelder voor het oud-ar chief is de grondwater ontrokken aan de percelen in de buurt van het gebouw. Klippel vond dat b. en w. de bewoners niet in de kou mocht laten staan. Ook J.J.P.A. Boulogne (ABT) vond dat er een en ander is mis gegaan. Volgens de fractievoorzitter is het van belang om bewoners te betrek ken bij het ontwikkelen van plan nen. Dat is hier volgens hem niet gebeurd. „En dat druist in tegen het raadsprogramma om de bevolking er bij te betrekken." Hij stelde voor het voorstel op te schorten. B. en w. zouden eerst in gesprek moeten gaan met de bewoners. De CU vond ook dat er harde toe zeggingen zijn gemaakt, zei J.L. Hage. Volgens hem moet de Luch tenburgseweg zijn recreatieve waar de behouden en verkeersveilig blij ven. Hage vond dat b. en w. bij het wijzigen van het bestemmingsplan de bewoners hadden moeten betrek ken. „Afspraak is afspraak." Maar de coalitiepartijen voelden daar niets voor. P.W.J. Hoek (SGP) wees er op dat er in de plannen voor de uitbreiding een 'derde ontslui tingsweg' komt en dat daarover de discussie zou moeten gaan. Wel was hij benieuwd naar het antwoord van b. en w. over de verandering van functie van de Luchtenburgseweg. Volgens H. Nieuwenhuis (PvdA) blijft de Luchtenburgseweg halver wege afgesloten en dat was voor de fractie voldoen. „Er staan nu paal tjes. Straks komt er alleen bestem mingsverkeer. Het wordt geen door gaande route en het behoud zijn landelijk karakter." J.P. Bout (CDA) vond de doelstelling van het be stemmingsplan belangrijker dan de bezwaren van betrokkenen, zei hij. Wethouder K.A. Heijboer lichtte toe dat de procedure die voor het be stemmingsplan is gevolgd, niet af wijkt van de andere. Hij wees er op dat na de brief van mei 2002 Stads- zicht I is vastgesteld en dat toen de Luchtenburgseweg is ingetekend als straat voor bestemmingsverkeer. „Dat er een breuk zou zijn bestrij den we. De Luchtenburgseweg was en blijft afgesloten voor doorgaand verkeer." Voor de oppositiepartijen was de beantwoording niet bevredigend. Hage bleef erbij dat -gezien die af spraken die er lagen- er overleg had moeten plaatsvinden toen het be stemmingsplan werd voorbereid. Hij vroeg of het plan nog kon wor den aangepast. Klippel was het niet eens met Nieuwenhuis, omdat in de brief aan de bewoners sprake was van het afsluiten voor gemotori seerd verkeer. „Die overeenkomst is getekend door het college en de be woners. Er liggen verplichtingen." Volgens Nieuwenhuis komt het voorstel 'half tegemoet aan de wen sen van de bewoners omdat het geen doorgaande route wordt.' Maar Klippel bleef erbij dat de hele Luchtenburgseweg vrij moet blijven van gemotoriseerd verkeer." Heijboer bleef ook bij zijn eerder ingenomen standpunt. Hij wees er op dat de brief van met 2002 te ma ken had met het onttrekken van grondwater en geen betrekking had op het voorbereiden van een be stemmingsplan. Bij de stemming waren alle coalitiepartijen voor en de drie oppositiepartijen tegen. Het was al ver na elf uur toen de bewo ners van de Luchtenburgseweg en Windsingel naar huis gingen. ABT, CU en RFT stemden ook te gen de grondexploitatieberekening voor Stadszicht II omdat het 'ge koppeld is aan het bestemmings plan'. Klippel noemde het wel een lastige kwestie. „We willen de be zwaren van de betrokkenen honore ren, maar de werkelijkheid is dat de raad toch het bestemmingsplan vaststelt. Het is goed mogelijk dat de bewoners dit in een beroepspro cedure gaan winnen. Dan is er een aanpassing van het plan nodig." RFT-raadslid Klippel had een ande re zienswijze op de stuurgroep. „We moesten adviseren over de warmte-koude opslag, de kabelgo- ten en de kleur van de bloemen. Daar ging het over en de stuurgroep had alleen een adviserende rol. Op 2 maart 2006 is de laatste vergade ring van de stuurgroep geweest. B. en w. is toen opdracht gegeven om het vervolg af te werken." Dat laatste bevestigde PvdA-raads- lid Oudesluijs. „Na 2 maart 2006 was het een zaak van het college, maar daarvoor is er heel wat meer gebeurd in de stuurgroep dan de kleur van de w.c.'s bepalen. Ook de financiële verantwoording kwam aan de orde, maar misschien heeft Klippel toen niet helemaal meege daan. Overigens zat de fout met de btw al heel vroeg in het traject." CU-raadslid Van de Sande zei geen enkele voortgangscontrole te heb ben gezien, terwijl de bouw van het nieuwe gemeentehuis in augustus 2006 begonnen is. Voor Klippel was het dan ook een raadsel hoe b. en w. en de coalitiepartijen de stuurgroep zo'n bijzondere status kunnen geven, die bovendien ook nergens is te vinden. „Er is geen verordening voor de stuurgroep, maar vanaf 2000 is die ingesteld en met zwaarwegende adviezen richting het college geko men. Het was een projectorganisa tie om b. en w. bij te staan", zei wethouder Goossen. „Nu draait u weer", vond Boulogne, die eerder van de wethouder had gehoord dat de stuurgroep in feite alle besliss ingen nam in plaats van het colle ge- Volgens Boulogne was afgespro ken dat er elke drie maanden een rapportage over de besteding van het budget zou komen, maar het ABT-raadslid heeft die nooit ge zien. De projectleider en het hoofd financiën waren volgens hem ver antwoordelijk voor de financiële verantwoording van het project. Tijdens de raadsvergadering kwam naar voren, dat er ook vele ambte naren in de stuurgroep zaten, maar formeel klopt dat niet. Bij de ver gaderingen van de stuurgroep wa ren echter ook de leden van de pro jectgroep aanwezig en dat waren wel ambtenaren zoals o.a. de sec tordirecteuren Gerritsma en Van de Kieboom en de afdelingshoofden Buijk en Nelen. De stuurgroep be stond uit voorzitter burgemeester Nuis, de 7 fractievoorzitters in de gemeenteraad, wethouder Goossen als coördinerend portefeuillehou der namens het college van b. en w., gemeentesecretaris Nieuwkoop, architect Sturm en een vertegen woordiger van Complan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7