Tijdens de eindspurt gevallen Boulogne wil schoon schip maken Openheid van college verdient waardering Niet verschuilen achter rookgordijn onderzoek Droom werd domper Wij nemen 't hoog op Teveel geld uitgegeven Oppositie organiseert zelf onderzoek 7 ton Burger merkt toch iets We zijn allemaal schuldigen en slachtoffer Wethouder Goossen: helaas, helaas, fout btw-bedrag Flinke dreun in vertrouwen Wie ontdekte 't Donderdag 10 april 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Jan Oudesluijs, PvdA: Alle lof had PvdA-fractievoorzitter J. Oudesluijs voor b. en w. die de informatie over het tekort van bijna 700.000 euro direct bekend maakten. „Op 25 maart werd het col lege ingelicht over het tekort. De officiële opening kwam eraan en moest je dit slechte nieuws daarom wel bekend maken? Het college streefde naar openheid en infor meerde de bevolking en dat verdient veel waardering." Peter Hoek, SGP: Voor SGP-fractievoorzitter P.W.J. Hoek zijn de feiten .glashelder.' „Nu vragen naar extra onderzoek ervaren we als een weglopen voor je eigen verantwoordelijkheid. Het jezelf verschuilen achter een rookgordijn. De stuur groep, uiteindelijk de raad, is verantwoordelijk." Frank Hommel, WD: Jaap Bout, CDA: „Er is een fout gemaakt en daar hebben we allemaal schuld aan. We waren er allemaal bij. In die zin zijn we allemaal schuldigen en tegelijkertijd ook allemaal slachtoffer", zei CDA-fractievoorzitter J.P. Bout over het gat van 7 ton bij de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Tholen. Niet synch room Hans Boulogne, ABT: „Een allesomvattend extern onderzoek naar de oorzaak van het tekort bij het gemeentehuis zou ons sieren. Dat is goed voor de burger, want wordt de 7 ton nu buiten de deur wel aanvaard? Daarom is het ook voor b. en w. en de gemeenteraad belangrijk dat er een extra onderzoek komt", zo bracht ABT-fractievoorzitter J.J.P.A. Boulog ne naar voren. Bram van de Sande, CU: „Er is teveel geld uitgegeven door b. en w. voor het nieu we gemeentehuis. Dat zei CU-fractievoorzitter A.G. van de Sande naar aanleiding van het tekort van 7 ton, dat volgens hem eigenlijk 1.3 miljoen euro is. De meevaller van een half miljoen euro bij de aanbesteding is nu na melijk ook als sneeuw voor de zon verdwenen. Rien Klippel, RFT: ABT, CU en RFT schakelen derden in Oppositie haalt opnieuw bakzeil „Op geen enkele manier mag de burger iets merken van de fout", zei CU-fractievoorzitter Van de Sande, die samen met ABT en RFT een voorstel indiende om het tekort van 1,3 miljoen euro (door b. en w. al verlaagd tot 7 ton) te dek ken uit bezuinigingen op de bestuurlijke en ambtelijke be drijfsvoering. „Op die manier laatje de bevolking zien hoe je met verantwoordelijkheden omgaat", zei Van de Sande. Overigens was het tekort ook voor de PvdA .een enorme domper.' „Toen we onze fractie op zaterdag middag bijeenriepen, was iedereen verbaasd en enorm teleurgesteld. Temeer gezien de eerdere andere geluiden over een overschot. Vanaf de aanbesteding was er een meeval ler en dan nu deze deceptie! Door verkeerde interpretatie van de btw- compensatie is er altijd met een ver keerd bedrag gewerkt. Een gelukki ge omstandigheid bij deze fout is, dat de afschrijving op de grond van het gemeentehuis vervalt. De inwo ners merken dus weinig of niets van het tekort." Oudesluijs stelde de vraag, wie er eindverantwoordelijk is voor het verkeerd omgaan met cijfers. „De stuurgroep, waarin alle fractievoor zitters zitting hadden, heeft hierin een grote, zeer belangrijke rol. Als raad zijn we verantwoordelijk en we kunnen dan ook alleen een groot ex cuus maken." Volgens de PvdA-fractievoorzitter had adviesbureau Complan het bud get moeten bewaken. „Hoe heeft dit bureau met zijn expertise deze fout kunnen maken? Daarom moeten we onderzoek doen naar de rol van Complan. Dankzij de inzet van onze mensen in het gemeentehuis hadden we - ondanks de vele kritiek op de nieuwbouw - een positief saldo. We hebben er altijd bovenop gezeten en zijn scherp geweest en zonder de fout met de btw-compensatie zouden we een bijzonder mooi overschot hebben gehad", zei Oudesluijs. Hij pleitte ervoor om de burgers uit gebreid te informeren over de inter- pretatiefout. Hoek vond de noodzakelijke bijra ming van bijna 700.000 euro .uiterst vervelend en pijnlijk.'„Ten onrechte is een bedrag aan compensabele btw in de stichtingskosten van het ge meentehuis meegerekend. Het voor stel van b. en w. verwoordt helder hoe de fout tot stand is gekomen. Achteraf allemaal verklaarbaar. Op het moment dat de fout gemaakt werd, was er sprake van een verschil van interpretatie tussen aan de ene kant de gemeente en aan de andere kant Complan als professioneel ad viseur. We kunnen slechts één ding doen: kennis nemen van de harde feiten zoals ze er liggen. Cruciaal bij dit soort nare fouten is altijd de vraag naar de politieke verantwoor delijkheid. Wie is afrekenbaar? We hebben daar een uitgesproken me ning over: de stuurgroep nieuwbouw gemeentehuis is verantwoordelijk voor het bouwproces. Juist omdat het ging om een dergelijk zwaar pro ces, is de verantwoordelijkheid van de gemeenteraad tot uitdrukking ge bracht in de samenstelling van de stuurgroep. Dit betekent dat de raad hierop in haar volle breedte aange sproken mag worden. Aan wat ge beurd is, kunnen we niets verande ren. Wat wel past, is als raad - en de SGP doet dat bij deze - de bevol king van Tholen excuses aanbieden voor het feit dat onder haar verant woordelijkheid en regie deze fout kon voorkomen. De verantwoorde lijkheid ligt volledig bij de raad." Voor Hoek was de enige vraag nog de positie van Complan. „De ge wraakte berekening is gemaakt door gemeente en adviesbureau geza menlijk. Onze fractie vraagt zich ernstig af of een goed betaald ad viesbureau zich niet dusdanig moet verdiepen in de bedoelingen en het taaalgebruik van de opdrachtgever, dat een dergelijk groot communica tieprobleem niet kan en mag voor komen. De vraag stellen is hem bij na beantwoorden. Wij verzoeken b. en w. met een jurist onderzoek te doen naar de rol van het adviesbu reau, want Complan heeft gefaald", aldus de SGP-fractievoorzitter. „Wat als een droom leek uit te ko men, viel ons als een domper rauw op het dak", zo verwoordde VVD- fractievoorzitter F.J. Hommel. Leek er eerst een overschot van een half miljoen euro te zijn, het werd uit eindelijk een tekort van bijna 7 ton op het nieuwe gemeentehuis in Tho len. „Hoe kon het gebeuren dat de stuur groep dit niet eerder heeft ontdekt? Het btw-compensatiefonds is een zeer technische materie. De uitleg daarover van onze accountant heeft zeer verhelderend gewerkt. Een ex tra onderzoek voegt niets toe. Dat heeft alleen zin als er iets onduide lijks is, maar het is overduidelijk dat het met de btw-compensatiefonds fout is gegaan. Waarom zou je je dus achter een onderzoek verschui len? Het gaat alleen nog om de rol van Complan die onderzocht moet worden. B. en w. zijn daarover al in gesprek met het adviesbureau en dat wordt een juridisch verhaal. Wij kunnen alleen excuses aan de inwo ners aanbieden dat we de fout niet hebben opgemerkt. De stuurgroep met daarin alle fractievoorzitters heeft het proces gestuurd en daarom moeten we een flinke kerel zijn en onze verantwoordelijkheid nemen, maar wat de consequenties daarvan zijn, kan ik niet zeggen. We zitten er wel met z'n allen mee en balen als een stekker. Gelukkig weten we waar de fout zit. Dat kunnen we heel duidelijk uitleggen aan de bur gers.", zei VVD-raadslid Hommel. „Tot 28 maart waren we ervan over tuigd dat we door het aanbestedings resultaat 543.000 euro overhielden. Er was goed werk geleverd. Geen overschrijding. Integendeel. We zou den overhouden. Fantastisch! Er was echter een rekenfout gemaakt en ge stuurd op een verkeerd budget. Bij het CDA is dat als een bom ingesla gen. De teleurstelling overheerste al les. Verbijstering is eigenlijk de eni ge vlag die de lading dekt. De compensabele btw is ten onrechte opgeteld als netto te besteden be drag. Die fout is niet meer terug te draaien. Uiterst vervelend is het dan ook, datje denkt alles onder controle te hebben en uiteindelijk wordt ge confronteerd met het najagen van een illusie. Dit is bij het CDA heel hard aangekomen en het ligt dan ook zwaar op de maag. Er is een ernstige fout begaan met behoorlijke financiële gevolgen. Het gedachte overschot wordt nu een te kort van bijna 7 ton, dat gelukkig ge dekt wordt uit een meevaller omdat er op grond niet meer afgeschreven hoeft te worden. De oorzaak is een rekenkundige denkfout Met betrekking tot de compensabele btw. Diverse deskundigen hebben er al naar gekeken, dus extra onderzoek zou zinloos en onnodig zijn. Als je schuldigen wilt aanwijzen, wijs dan naar jezelf. Als je slachtoffers wil maken door verantwoordelijken naar huis te sturen, stuur dan jezelf naar huis. Als je anderen meer schuldig acht dan jezelf, dan heb je een enor me lading boter op je hoofd en ver wijt de pot de ketel dat die zwart ziet. Het CDA zet wel grote vraagtekens bij Complan, het ingehuurde bureau dat het project heeft begeleid. Wij zouden uitgezocht willen zien in hoeverre zij verantwoordelijk zijn voor de begane fout en daardoor aan sprakelijk zijn voor de kosten. In hoeverre is een bedrijf dat je juist om z'n financiële en bouwkundige des kundigheid inschakelt en ruim be taalt, niet een nog veel groter verwijt te maken dan wijzelf. Wij vinden van wel, want je huurt ze niet voor niets in. Je vertrouwt hen op hun deskun digheid, expertise en ervaring. Dat vertrouwen hebben ze op een niet mis te verstane manier beschaamd", aldus Bout, die de bevolking van Tholen 'een oprecht excuus' aan bood voor de fout van 7 ton. „Het is ongelofelijk verdrietig wal er gebeurd is", zei wethouder FJ. Goossen over het tekort van 7 ton bij de bouw van het nieuwe gemeente huis. „Gezien de reacties onder de bevolking over dit project hadden we de plechtige belofte gedaan: geen euro teveel. Het was gelukt om binnen het budget te blijven, maar hoe triest, hoe jammer: bij de eindspurt zijn we nog gevallen. Een fout btw-bedrag is een eigen leven gaan leiden." De wethouder zei een gevoel van on macht te hebben bij deze kwestie, want het was een omstreden dossier. Hij benadrukte de rol van de stuur groep die in 2000 werd ingesteld om de nieuwbouw te begeleiden. „Deze stuurgroep was het belangrijkste ad viesorgaan van het college. In de vol le breedte was de gemeenteraad ver tegenwoordigd. Die stuurgroep nam besluiten, zo zwaar was uw advies", zo richtte de wethouders zich tot alle fractievoorzitters, die naast ambtena ren en architect in die stuurgroep za ten. De stuurgroep had dus een maxi male verantwoordelijkheid en alle fracties zaten daarin, dus de kennis had er wel degelijk kunnen zijn. De financiële overzichten zijn steeds in de stuurgroep geweest. U zat erbij en keek niet uit het raam." Goossen gaf de critici toe, dat de voordelen van de aanbesteding weg vallen, maar hij vond niet dat je die 543.(XX) euro bij de 7 ton moet optel len. „We hebben hartstikke ons best gedaan en we krijgen ook compli menten van mensen voor de meeval lende aanbesteding, maar aan het eind van de rit is het toch mislukt. Het college heeft echter niets te ver bergen. We zijn heel erg open ge weest toen de alarmbellen gingen rinkelen. Een onderzoek heeft dan ook geen zin, want uw raad weet al les! Er ligt niets meer in de la." Voor de wethouder was het duidelijk: „de verantwoordelijkheid voor deze btw-fout ligt bij ons allen!" Dat pikte de oppositie niet en met name CU-raadslid Van de Sande. „Je moet een verantwoordelijke kunnen aanwijzen, want hoe je het draait of keert: het college moest een besluit nemen." ABT-raadslid Boulogne zei in een besloten vergadering wel iemand hebben horen zeggen dat de verant woordelijkheid bij hem lag. Goossen: „Maandenlang ben ik uit de running geweest, maar voor de ver antwoordelijkheid loop ik niet weg." Van de Sande concludeerde, dat de verantwoordelijkheid toch als een wolk door de raadzaal bleef zweven. De wethouder zei alleen een verschil van inzicht te constateren over de po sitie van de stuurgroep. Klippel was benieuwd in welk stuk de verant woordelijkheid van de stuurgroep staat omschreven, maar dat kon de wethouder niet direct geven. Goossen noemde de btw fout ,een in terpretatieverschil.' „Dat is niet op gevallen, want rekenkundig klopte het. In de cijfers was het niet zicht baar." Klippel bracht naar voren, dat de controle niet afdoende is geweest. „Na de fout met het vakantiegeld was toch afgesproken dat we contro le op controle zouden toepassen!" Dat klopt, erkende Goossen, maar het probleem met de btw-compensa tie voor het gemeentehuis is in 2004 ontstaan en de controle-ambtenaar is pas in 2005 benoemd. „Pas in 2008 zijn de alarmbellen gaan rinkelen. Het was niet eerder bekend." Van de Sande vond het opmerkelijk dat de wethouder stelde dat de cijfers klopten als een bus. „Van meet af aan zat het fout", gaf Goossen toe. „Dan is er dus van een te hoog bud get voor het nieuwe gemeentehuis uitgegaan. Er was een lager bedrag beschikbaar", zei Van de Sande. Boulogne en CU-raadslid J.L. Hage hamerden erop dat de bewaking van de inkoop niet goed is geweest. „De fout had veel eerder gesignaleerd moeten worden wanneer gekeken was welke nota's er nog moesten ko men en hoe groot het beschikbare budget was." Volgens wethouder Goossen was de alarmbel niet eerder afgegaan, ter wijl er toch consequent aandacht is geweest voor budgetten. „Dat klopt niet", vond Hage. „De financiële administratie van de gemeente liep niet synchroom met het budget van Complan. Daar zit de bron van zorg en ellen de", vulde wethouder Goossen „Dat is een nieuw fenomeen!", concludeerde Klippel. „Ik dacht dat het college volledige openheid had gegeven?" Goossen: „Het kwaad was al ge schied in 2004. Complan heeft de fi nanciële opzet gemaakt voor het nieuwe gemeentehuis. De gemeente heeft een integrale opdracht gegeven aan Complan." Volgens de wethou der bedroeg het restant van het kre diet volgens de financiële adminis tratie op 1 januari 2008 734.670 euro. Het budget-bewakingsover zicht per 17 maart 2008 liet zien, dat het volledige aanbestedingsresultaat van 543.000 euro werd overgehou den. Klippel concludeerde dat de controle niet goed is geweest. „Ik vind het nu echt een vertoning worden", zei Van de Sande, die de raad opriep om de rug recht te houden en een onder zoek te eisen voor meer helderheid. Een voorstel daartoe van de opposi tie kreeg echter alleen de steun van die partijen: ABT, CU en RFT, totaal 5 zetels. PvdA, SGP, VVD en CDA, totaal 12 zetels (de PvdA-raadsleden Bastianen en Heshof ontbraken wa ren tegen een onderzoek. De misser met de btw bij de nieuwbouw van het gemeentehuis is ontdekt bij het opstellen van de jaarrekening 2007 van de gemeente Tholen. Over wie de ontdekking gedaan heeft, lopen de meningen uiteen. Volgens CU- raadslid Van de Sande is de externe accountant erachter gekomen, maar in de wandelgangen wordt dat ontkend. Een ambtenaar van de afdeling financiën van de gemeente Tholen zou de pijnlijke ontdekking hebben gedaan. Feit is, dat door de fout met de compensabele btw een te laag krediet voor de nieuwbouw werd uitgetrokken van 1.371.217 euro. Door de gunstige aanbesteding en correctie op de grondkosten kwam dat be drag uiteindelijk uit op 697.217 euro, de veel besproken bijna 7 ton. De oppositie hamert op een onderzoek, v.l.n.r. M.J. Klippel (RFT), A.G. van de Sande, J.J.P.A Boulogne en L.J. van Doorn. VERVOLG GEMEENTEHUIS Een voorbereidingsgroep met daar in 2 raadsleden van de coalitie en 2 van de oppositie, zou binnen drie weken een advies moeten uitbren gen over de vorm en het karakter van het raadsonderzoek. Ten op zichte van de prognose was er im mers 1.3 miljoen euro teveel uitge geven voor nieuwbouw van het gemeentehuis. „En dat is een grove fout ten opzichte van de afspraken over het taakstellende budget", concludeerden de drie oppositie partijen. Ze wilden daarmee, mede vanwege de verwachtingen naar de burgers van Tholen, duidelijk ma ken dat de raad ernst maakt met de ze zaak en passende en zorgvuldige maatregelen neemt. Op grond van de resultaten van het onderzoek, dat voor 15 juni afgerond zou moe ten zijn, zouden dan definitieve (bestuurlijke) consequenties ge trokken moeten worden in de raadsvergadering van 15 juli. Daar kwam echter niets van, want de vier coalitiepartners veegden de vloer aan met het voorstel van de oppositie, dat met 12 tegen 5 stem men werd afgewezen. Voor stem den alleen ABT, CU en RFT. Tegen PvdA, SGP, VVD en CDA. Bij de PvdA ontbraken de raadsleden Hes hof en Bastianen, maar dat leverde geen enkel risico op, want de coali tie had een royale meerderheid. „Vragen naar extra onderzoek er vaart onze fractie als een weglopen voor je eigen verantwoordelijkheid, je verschuilen achter een rookgor dijn, terwijl de feiten glashelder zijn", zei SGP-fractievoorzitter Hoek. „De stuurgroep, uiteindelijk de raad, is verantwoordelijk." Klippel trok dat in twijfel. „De stuurgroep bestond immers voor een aanzienlijk deel uit ambtenaren en 16 december 2004 heeft de stuurgroep de besluitvorming over gedragen aan b. en w.!" Bout noemde een onderzoek .zin loos en onnodig.' „Je stelt geen on derzoek in naar iets dat je al weet. Voor de bühne moet je het niet wil len doen. Dat is jezelf en de bur gers een rad voor ogen draaien." Boulogne dacht daar heel anders over. „Ik wil graag mijn handen schoon hebben. Daarom wil ik een uitspraak van externe deskundigen over het ontstaan van dit tekort. Ik wil in deze gemeenteraad zitten zonder rugzak!" Oudesluijs gaf toe dat het interpre teren van cijfers altijd moeilijk is. „Maar wat kleeft er dan nog aan uw handen?" Boulogne handhaafde zijn pleidooi voor een onpartijdig onderzoek en Van de Sande viel hem bij. „Als ie mand vorige week had gevraagd: twijfelt u aan de cijfers, dan had ie dereen nee gezegd en nu blijkt het toch allemaal anders te zijn. We zijn er allemaal van geschrokken en snappen het niet hoe dit kon ge beuren", zo bracht het CU-raadslid naar voren. De ABT-fractievoorzitter onder streepte dat. „We willen echt schoon schip maken. Het onder zoek moet een volledigheid geven over deze kwestie die we nog niet hebben gehad." SGP-raadslid Hoek vond dat ABT de verantwoordelijkheid hiermee ,over de schutting kieperde.' „Wij maken er toch excuses voor." Vol gens Boulogne zouden er dan ook gevolgen aan moeten zitten voor de raad. naast het college. Oudesluijs had vooral Complan als schuldige op het oog. „Niet alleen Com plan", vond Boulogne. Hij had ,met verbijstering' kennis genomen van de overschrijving van de bouwkosten met 7 ton. „Ik herin ner me nog de raadsvergadering waarin besloten werd dat het nieu we gemeentehuis geen cent meer mocht kosten. „Dat was een hard standpunt. Daarom nemen we deze overschrijding ook zo hoog op. Door fouten is het budget overschreden. De gevolgen lijken volgens b. en w. niet groot, maar het verschil is 1.3 miljoen euro! Naast het tekort van 7 ton door de btw-compensatie was er eerder immers een meevaller bij de aanbesteding van 543.000 euro. Dan is er nog een meevaller van de grondkosten van 369.000 euro. Bij elkaar is het bijna 2 miljoen euro en daar hadden we voor de bevolking toch mooie dingen mee kunnen doen. Daarom wil ik een onpartijdig onderzoek, want nu zijn de cijfers nog maar in een beperkte kring ge presenteerd. Er zijn veel onzekerhe den bij iedereen en wie kan er zich nu een buil vallen aan een onder zoek? Daarom moet er een onder zoek komen, dan staat het gemeen tebestuur met een rechte rug." De CU-leider sprak over ,een ramp' en een .hoogst ernstige zaak.' „Ik moest denken aan de werkwijze van een Thools raadslid van pak weg 20 jaar geleden. Bij elke kre- dietvotering meldde hij dat hij de berekening had nagerekend en soms meldde hij met enige vreugde dat hij een verschil had gevonden. Voor onze fractie staat vast, dat vandaag de dag het college verant woordelijk is voor berekeningen in voorstellen, de gemeenteraad geeft via kredietvotering de financiële kaders aan en de raad moet daarna kunnen controleren. Dat de fout met de btw-compensatie toch is ge maakt, wordt alleen maar schrij nender door te beseffen dat er veel geld is uitgegeven aan een bouw- adviesbureau. De onduidelijkheid over de verantwoordelijkheid moet uit de wereld: Het college is verant woordelijk voor de uitvoering en de gemeenteraad moet haar handen vrij hebben om die noodzakelijk controlerende rol te kunnen uitvoe ren." „Het vertrouwen van de burger in haar gemeentebestuur heeft wederom een flinke dreun gekregen. Je vraagt je af: wat blijft daar nog van over?" RFT-raadslid MJ. Klippel noemde het tekort van 7 ton heel jammer. „Het overschaduwt ongetwijfeld de officiële opening en voorlopig blijft deze kwestie als een molensteen om de nek van de gemeente hangen." Klippel vond het ook een persoonlijk drama voor burgemeester Nuis. „U hebt zich op een enorme manier in gezet om dit project van de grond te krijgen. Op de nieuwjaarsreceptie hebt u te goedertrouw uitspraken ge daan, die achteraf onjuist bleken te zijn. Dit hebt u niet verdiend. Wij vinden het ook jammer voor de men sen die zich hebben ingezet voor de bewaking van het weliswaar verkeer de krediet, want er is een goed stuk werk geleverd." Toch noemde het RFT-raadslid het ook een grote teleurstelling dat b. en w. meer geld hebben uitgegeven dan afgesproken was. Hij vond dat het college 'de halve waarheid' in het voorstel aan de raad had vermeld." Klippel zei wel te begrijpen wat er gebeurd is, maar niet hoe het heeft kunnen gebeuren. „Dit is ook niet uit te leggen aan de bevolking. Het col lege had er zelf moeite mee en er moest een accountant aan te pas ko men om het voor de raad op een be grijpelijke manier uit te leggen. In de afgelopen 49 jaar is ons al wel geble ken, hoe slecht dit geland is in de sa menleving. En dat is geen wonder, want het lijkt ook nergens naar. Is het financiële plaatje berekend door bouwkundigen of door deskundi gen? Wat heeft het college gedaan na het debacle van de vakantiegelden die niet begroot waren Heeft er con trole door financieel-deskundigen plaatsgevonden? We hadden toch af gesproken dat er controle op controle plaats moet vinden. Om op al deze vragen een eerlijk antwoord te krij gen, willen wij een onafhankelijk on derzoek door of onder regie van de raad", aldus RFT-raadslid Klippel. De oppositiepartijen ABT, CU en RFT organiseren zelf een onderzoek naar het onverwachte tekort van 7 ton bij de bouw van het nieuwe ge meentehuis in Tholen. Er worden daarvoor externe deskundigen inge schakeld, die alle bestuurlijke en financiële stukken vanaf het begin tot het eind zullen analyseren. Per fractie doen twee mensen mee om het onderzoek te begeleiden. De meerderheid van de gemeente raad wees een onderzoek donder dagavond af, maar dat neemt de op positie niet voor zoete koek aan. „Het is schrijnend dat de raadsmeer- derheid en b. en w. hun verantwoor delijkheid niet nemen. Er kloppen gewoon dingen niet", zegt ABT- fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne, die vrijdagavond na afloop van de voortgezette raadsvergadering een akkoord met CU en RFT bereikte over het onderzoek. „Je kunt dit zomaar niet laten passeren. Voor soms minder dan zeven ton nemen bestuurders hun verantwoordelijk heid en b. en w. van Tholen doen dat niet. Het college is verantwoor delijk. Daar moet je wat cijfers be treft, blind op kunnen varen, want het college heeft immers een hele achterban met specialisten." Boulogne wil alle stukken vanaf juni 2000 tot heden over het nieuwe ge meentehuis. „Misschien is het wel 1 of 2 meter papier, maar we moeten zowel de bestuurlijke als de finan ciële verantwoording van dit project helder hebben."Ook de grondkosten willen ABT, CU en RFT in beeld krijgen. Ook de kosten die gemoeid zijn met afspraken die zijn gemaakt met de bouwcombinatie in verband met grondverwerving. Zonder het aanvullend krediet van 7 dat er door de besparing op de af- ton hadden er leuke dingen gedaan kunnen worden en dat wilden CU, ABT en RFT zo houden. „Wilt u dan een aantal ambtenaren ontslaan?", vroeg SGP-raadslid Hoek. „Dat is geen realistisch plaatje", vond Van de Sande. „Wilt u dan in de dienstverle ning gaan snoeien, onderhoud van het groen?", wilde CDA-raadslid Bout weten. Ook wethouder F.J. Goossen zag he lemaal niets in het voorstel. „Als we dit huis op zijn kop willen zetten, dan moetje op de bedrijfskosten gaan be zuinigen. Dan krijg je vertraging van dit, uitstel van dat, kortom het wordt een warwinkel. En ben je dan ver standig bezig?" Van de Sande en Klippel wezen erop. schrijving van de grond voor het ge meentehuis 76.800 euro per jaar be schikbaar komt dat b. en w. nu voor het tekort van 7 ton aanwenden. Dat had toch voor andere doeleinden besteed kunnen worden: uitvoeren sportnota, onderhoud openbare ruim te n.a.v. het kernbezoek in Scherpe- nisse, speelvoorzieningen voor de jeugd. De burger zal er op een andere manier dus zeker iets van merken dat er bij het gemeentehuis een tekort van 7 ton is. Met die 76 mille praatje wel over een investeringsruimte van bijna 1 miljoen euro. Laten we daar ook vooral eerlijk in zijn, aldus de oppositie, maar de coalitiepartijen verwierpen het dekkingsvoorstel met 12 tegen 5 stemmen. Wethouder Goossen, gemeentesecretaris Nieuwkoop en WD-fractievoorzitter Hommel v.l.n.r.overleggen tijdens de schorsing. Rechts wethouder Heijboer in gesprek met ambtenaar B. van OIJfen. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 3