Duizendmaal excuus, maar geen onderzoek btw-blunder AbdijNieuws Van Houtë 'Ons treft geen blaam' zegt Complan-leiding Trekkers tijdelijk over rondweg bij Poortvliet Coalitie wijst naar Complan, oppositie naar b. en w. jm Meisjes spelen bruid en bruidegom voor spreekbeurt Pools tintje gemeentehuis Zwanger Donderdag 10 april 2008 64e jaargang no. 22 Wonen www.vanhoutewonen.n Frits Hendriks leidt GGD tijdelijk Reizigers moeten langer wachten De zeven ton misrekening bij de nieuwbouw van het ge meentehuis is de schuld van ons allemaal. Dat verkondig den de coalitiepartijen PvdA, SGP, VVD en CDA donder dagavond. Wel boden ze de inwoners wel duizendmaal excuus aan voor de blunder met de btw-compensatie, maar een onafhankelijk onderzoek hoeft er voor de raads- meerderheid niet te komen. De in 2004 gemaakte fout is voor hen zo helder als glas. Dat hoeft verder niet uitge zocht te worden. De oppositiepartijen ABT, CU en RFT wilden ten opzichte van de wantrouwende burgers echter schoon schip maken. Ze pleitten met kracht voor een on derzoek, maar ze kregen geen voet aan de grond. De co alitie wees naar adviesbureau Complan uit Eindhoven voor het falen. Wethouder F.J. Goossen wees alle fractie voorzitters als mede-verantwoordelijken aan. „Onderzoek heeft geen zin. U weet alles!", zei de VVD-wethouder. 11 Verbijsterd Monddood i^BimaaDaassiiaBHi Directeur: het had niet goedkoper gekund „Ons treft geen blaam", zegt directeur P. Blomme van Complan uit Eindhoven naar aanleiding van het tekort bij de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Tholen. „Het is wel een btw-probleem, maar het zit hem niet in de wijze waarop de methodiek van het btw-compensatiefonds is toegepast." Zijn adviesbureau werpt alle beschuldigingen over aansprakelijkheid voor het tekort, verre van zich. „Onze dienstverlening is goed geweest en dit gemeente huis had niet goedkoper gebouwd kunnen worden." Analyse Proef weert landbouwverkeer uit dorp CDA-fractie Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 16,55 per halfjaar, 29,75 per t 52,90 per jaar, allemaal incasso. iers 1 ertenties voor dinsdag 16.00 uur. prijs 0,30 plus btw per mm. t/m 20 woorden 5,50 contant, ifdredacteur W. Heijboer. Het nieuwe gemeentehuis in Tholen krijgt een Pools tintje. Morgen (vrij dag) wordt een kamer in het fractie huis vernoemd naar de Poolse zus terstad Iwawa. Dat gebeurt officieel door burgemeester W. Nuis samen met zijn Poolse collega van Iwawa, de loco-burgemeester, een ambte naar die verantwoordelijk is de in vesteringen en het jongste gemeen teraadslid van Iwawa. Vanmiddag om twee uur zullen commissaris van de koningin Karla Peijs en burge meester W. Nuis het nieuwe ge meentehuis officieel openen. De opening heeft als thema 'De ontdek king van het Hof' gekregen. Zater dag is het open dag. Alle inwoners kunnen dan het nieuwe gemeente huis tussen tien uur 's ochtends en vier uur 's middags bezoeken. Frits Hendriks uit Tholen wordt inte rim directeur van de GGD Zeeland tot er een nieuwe opvolger is gevonden voor directeur V. Slenter. Die stopt op 1 mei bij de GGD omdat hij een ande re baan heeft gevonden. Volgens het dagelijks bestuur heeft Hendriks aan toonbaar ervaring in dergelijke func ties. Eerder was hij afdelingshoofd algemene gezondheidszorg bij de GGD streekgewest Noordelijk Bra bant. Ook was hij interim directeur van de stichting huisartsenposten bo ven de Westerschelde. En tussen 1996 en 1998 leidde hij met succes het pro ject versterking GHOR. Reizigers met de lijndienst 102 naar Sint-Philipsland zullen dit jaar langer moeten wachten op een aansluiting met de buurtbus naar Anna Jacoba- polder. Er komt nu geen verandering van de dienstregeling. Wel hebben beide vervoersmaatschappijen toege zegd de dienstregelingen op elkaar af te stemmen voor 2009. Dat blijkt uit het antwoord van b. en w. op een vraag van het CDA. Chauffeurs van de buurtbus vernamen dat de rijtijden waren gewijzigd. Lijn 102 is vijftien minuten eerder gaan rijden. Reizigers die in Sint-Philipsland overstappen moeten 's middags 18 minuten langer wachten op de buurtbus. Er heeft geen afstemming plaatsgevonden tus sen de vervoersmaatschappijen Véolia (voorheen BBA) van de buurtbus en Connexxion van de lijndienst 102. zijn is vooruit zien! KRAAMZORG^^1ENTADMINISTRATIE Oorfb-evot-W Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Wethouder F.J. Goossen (links) in overleg met gemeentesecretaris S. Nieuwkoop en fractievoorzitter F.J.A. Hommel (WD) overleggen tijdens de schorsing in de raadzaal. Rechts fractievoorzitter J.P. Bout van het CDA. De al langer geplande raadsverga dering werd donderdagavond met 1,5 uur vervroegd om het extra agendapunt van de grote tegenval ler te bespreken. Om zes uur scho ven de raadsleden gespannen aan in het nieuwe gemeentehuis in Tholen, waarover de heibel juist ontstaan was. Hadden vele inwo ners het altijd al niet gezegd en ge vreesd, zo vertaalde PvdA-fractie- Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Provincie Zeeland Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400 Voor officiéle mededelingen zie ook elders in dit blad. Nieuwe Burg 42. Postbus 6001. 4330 LA Middelburg T-MOBILE PREPAID SAMSUNG Cl70 Deze platte Samsung C170 heeft een helder kleurenscherm, is spat waterdicht en heeft een FM-Radio. Advertentie I.M. voorzitter J. Oudesluijs de ,spook- gedachten' bij de inwoners. „Zo'n gemeentehuis bouwen kost altijd meer." Burgemeester W. Nuis had echter tijdens de nieuwjaarsreceptie in krachtige bewoordingen de critici de mond gesnoerd. We zijn binnen de begroting gebleven, ja er is zelfs een overschot van een half miljoen euro! Die opmerkingen maakten de ontdekking van de tegenvaller van bijna 7 ton op derde paasdag extra zuur. „We hebben hartstikke ons best gedaan bij dit omstreden dossier, wat de nieuwbouw van het gemeentehuis toch was, maar jam mer genoeg is het toch fout gegaan. Aan het eind van de rit is het nog mislukt", zei wethouder Goossen. Alle fracties betreurden dat in hoge mate. „Het was een uiterst verve lend en pijnlijk bericht", zei SGP- fractievoorzitter P.W.J. Hoek. „Het drama dat niet had mogen plaats vinden, heeft zich toch voltrok ken", concludeerde CU-fractielei- der A.G. van de Sande. De gemeenteraad had immers dui delijk gezegd: geen cent meer voor de nieuwbouw dan 16.408.819 eu ro, inclusief btw. Toen de aanbeste ding met 543.000 euro meeviel, werd het krediet neerwaarts bijge steld naar 15.892.877 euro. Dat was het maximum, mede gezien de veelal kritische houding van veel inwoners ten opzichte van de ver plaatsing van het gemeentehuis van Sint-Maartensdijk naar Tholen. En nu was er een tekort van 7 ton. ABT-fractievoorzitter J.J.P.A. Bou logne was .verbijsterd.' Hij noemde het verschil tussen kredietvotering en raming Complan 1.3 miljoen euro en rekende daar ook de mee valler van 543 mille door de gun stige aanbesteding nog bij en de meevaller van de grondkosten van 369 mille. „Bij elkaar dus 2 mil joen euro en daar hadden we voor de bevolking toch leuke dingen mee kunnen doen." Wat als een droom leek uit te ko men, viel rauw op ons dak, stelde VVD-fractieleider F.J.A. Hommel. „Excuses aan de inwoners dat we de fout niet hebben opgemerkt." Ook bij het CDA was het tekort van 7 ton ,als een bom' ingeslagen. „Verbijstering is eigenlijk de enige vlag die de lading van de teleurstel ling dekt", zei fractievoorzitter J.P. Bout. In de achttien jaar dat M.J. Klippel in de gemeenteraad zit, was dit verzoek van b. en w. voor een aanvullend krediet 'een diepte punt', aldus het RFT-raadslid. „Maar welke politieke consequen ties moet dit allemaal hebben?", stelde Van de Sande. „Het heeft niets te maken met afrekenen of bloed vloeien, maar met zorgvul digheid." Het stoorde de CU-leider dat ,Jan en alleman' voor de fout verantwoordelijk wordt gemaakt door b. en w. De budgetten waren afgestemd met de ambtelijke orga nisatie en voorgelegd aan en goed gekeurd door b. en w. en de stuur groep, waarin naast het college, ook alle fractievoorzitters, verschillende ambtenaren en de architect zitting hadden. Van de Sande noemde ech ter alleen b. en w. verantwoordelijk. „De raad mag op geen enkele ma nier monddood gemaakt worden door een veronderstelde instem ming voor de uitvoering, waarvoor het college verantwoordelijk is. Wij hebben te maken met een hoogst ernstige zaak die niet op zichzelf staat. Denk aan het vergeten vakan tiegeld." De CU diende met ABT, en RFT daarom een amendement in voor een onafhankelijk onderzoek door de gemeenteraad. Wethouder F.J. Goossen meldde tij dens de raadsvergadering dat b. en w. een brief aan Complan hadden geschreven over het tekort van 7 ton en donderdagmiddag had het ad viesbureau daarop al een reactie be zorgd. Van de inhoud zei hij toen nog niets. De wethouder vertelde dat Complan destijds op advies van de stuurgroep was ingeschakeld voor het opstellen van de investeringskosten, de ramin gen en projectbegeleiding, kortom zowel de financiële als de bouwkun dige begeleiding. De vier coalitie partijen eisten donderdagavond een onderzoek naar de rol van het ad viesbureau. „Complan heeft ge faald", zei SGP-fractievoorzitter drs. P.W.J. Hoek. Ook het CDA zet te 'grote vraagtekens' bij het inge huurde bureau. „Moet Complan niet een nog veel groter verwijt gemaakt worden dan wij onszelf moeten doen. Het bureau heeft het vertrou wen op een niet mis te verstane ma nier beschaamd", zei raadslid J.P. Bout donderdagavond. Maandag had directeur Blomme al een drie uur durend gesprek met bur gemeester W. Nuis en gemeensecre- taris S. Nieuwkoop. „We hebben heel uitgebreid en ook constructief over de zaak go "'oken en de burge meester heeft me verzekerd dat in de raadsvergadering de schuld niet bij Complan is gelegd", vertelt Blom me. „De komende 2 tot 3 weken gaan we een hele goede analyse ma ken van de zaak, want ik ben zeer geïnteresseerd hoe het destijds alle maal gegaan is. Alle berekeningen moeten uit de kast gehaald worden." Complan adviseerde ook bij de nieuwbouw van de gemeentehuizen in bijvoorbeeld Steenbergen en Woensdrecht, maar daar zijn geen soortgelijke problemen als in Tho len ontstaan. De directeur zegt gebaat te zijn bij een goede analyse. „We moeten niet over eikaars rug een spel gaan spe len en geen beschuldigende vinger uitsteken", aldus Blomme. Vorig jaar heeft de gemeente 178.000 euro aan Complan uitgege ven. zo bleek vrijdagavond in de ge meenteraad bij de behandeling van een voorstel over de rechtmatigheid van bestedingen in 2007. In 2004 is de opdracht voor de begeleiding van de bouw van het nieuwe gemeente huis niet Europees aanbesteed. Om dat het een meerjarig contract be trof, moet de 178.000 euro die vorig jaar aan deze opdracht is besteed, formeel als onrechtmatig aange merkt worden. Zo'n tekortkoming op het gebied van de externe regel geving kan door de gemeenteraad niet hersteld worden en telt voor het accountantsoordeel mee als recht- matigheidsfout. Het landbouwverkeer wordt dit jaar tijdelijk toegelaten op de provin- cialeweg bij Poortvliet. Het gaat om een proef. In Tholen is er nog geen oplossing voor het landbouwverkeer dat door de straten rijdt. Daar wordt aan een oplossing voor de langere termijn gewerkt, meldt het ROVZ, het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland. Bewoners van de Stoofstraat en Zuidplantsoen in Poortvliet en Tho len ondervinden al jaren hinder van het zware en minder zware land bouwverkeer door hun straten. Het geeft geluidsoverlast en trillingen in de woningen. De provincie heeft on derzocht wat de beste manier is om het verkeer af te wikkelen. Er is ge keken naar de verkeersveiligheid en naar de bereikbaarheid van bedrij ven. Voor de situatie in Poortvliet betekent het dat het landbouwver keer op de weg tussen de twee ro tondes wordt geleid. Daar is inhalen echter verboden. In de overweging om ze wel toe te laten is ook meege nomen dat het landbouwverkeer harder rijdt dan vroeger het geval was. Bij de proef wordt gekeken naar de samenwerking tussen wegbeheer- ders (provincie, gemeente en water schap), ZLTO en Cumela (belangen organisatie voor de cultuurtech-ni- sche sector, meststoffendistributie en loonwerkers in de agrarische sec tor). Voor de proef bij Poortvliet ijverde de CDA-fractie vorig jaar. Fractie voorzitter J.P. Bout ging er zelfs met een bewoonster voor naar Middel burg om de kwestie aan te kaarten bij gedeputeerde staten van Zeeland. De provincie erkende het probleem, en het speelde ook bij 's-Gravenpol- der ze wachtte nog op de resultaten van een onderzoek in het oosten van het land alvorens maatregelen te treffen. Nu is het dan zover dat de proef kan worden gestart. Jaap Hage uit Stavenisse is de beste automonteur Julliënne Zimmerman is opruimmeisje Rien Vroegop zit 25 jaar in bestuur s.v. Smerdiek EN VERDER... CDA onder vuur voor biddag REGEREN IS GEEN ZAAK VAN GOED VERSTAND OF VAN WELSPREKENDHEID, MAAR VAN MACHT Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Ze willen later zelf ook graag trouwen, maar nu zijn ze voor de spreek beurt op school verkleed als bruid en bruidegom. Doritha Lindhout (12) is bruid en Ilona de Rooij (12) is bruidegom. Ze vertellen over trouwen in groep acht van de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse. En hebben zich voor de gelegenheid in echte bruidskledij gehesen. Ilona heeft het zwarte trouwpak van haar vader aan. Die trouwde in 1994 en droeg er een groen vestje onder. Ilona draagt ook een hoed en bergt daarvoor haar paar denstaart in de hoge hoed op. Om de broek op te houden heeft ze een riem om haar middel gedaan. De pijpen hangen op haar te grote schoenen. Het pak heeft al die tijd op zolder gelegen, vertelt ze. Ze wil later ook trouwen. „Maar dan met een man," zegt ze. Nu is Doritha haar bruid. Ze is gekleed in een crèmekleurige trouwjurk uit 2006 van haar zus Mariëlle. Ze hoefde er niets aan te veranderen, zegt ze. De lange sleep is nu wel wat langer, maar het paar oogt echt. Ze hebben zelfs bruidskindjes voor de spreekbeurt geregeld. De 2-jarige Charlotte is het zusje van Ilona, de 3-jarige Wilmer Jansen is het neelje van Doritha. Char lotte loopt steeds weg en wil niet graag op de foto met het paar, maar Wilmer doet braaf wat hem gezegd wordt. Hij houdt keurig een mandje met bloemen vast. Do ritha heeft een heus boeket met witte rozen. Vcxir een zacht prijsje kunnen kopen bij een bloemist die het een leuk idee vond dat de meiden op deze manier een spreekbeurt houden. Als Doritha later zelf trouwt wil ze in een witte of crèmekleurige jurk, zegt ze. Ilo na zegt dat ze in een bruine jurk zal trouwen. Haar huwelijk zal ze kerkelijk laten bevestigen in de Gereformeerde Gemeente in Nederland in Oud-Vossemeer. „Daar mag je niet in het wit of crème komen. Mijn moeder is er in het groen ge trouwd." In de kerk waar Doritha wil trouwen, de Gereformeerde Gemeente in Scherpenisse, kan dat wel. Voor de spreekbeurt hebben ze een trouwgids gemaakt. Ze hebben zes punten waar ze de klas over vertellen. Over de ontmoeting, verliefd worden, de aanzoek en het verloven, het regelen van ondertrouw en de trouwdatum en het trouwen zelf. Met wie en wanneer Doritha en Ilona in het huwelijk treden is nog niet be kend, maar de meisjes zijn er wel op voorbereid. Ilona de Rooij speelt bruidegom, Doritha Lindhout bruid. Wilmer Jansen is bruidsjongen, Charlotte de Rooij bruidsmeisje. -B V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1