Elenbaas verkoopt aardbeien voortaan dagvers uit de automaat wim Bo Naam Thoolse uitvaartonderneming verandert, maar de gezichten niet Roselina Nieuw systeem zelfbediening Setallandse glastuinder Tholen in bedrijf Sola Terra in Tholen specialiseert zich volledig in begrafenissen Tholen oonderdag 10 april 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 In plaats van een kroketje trekken, een pondje aardbeien trekken. Dat kan sinds een paar dagen bij aardbeienteler Mare Elenbaas aan de Oostweg in Sint-Annaland. Hij heeft namelijk een automaat aangeschaft, waaruit men sen na gepaste betaling van muntgeld over een bakje zo- merkoninkjes kunnen beschikken. Van Doorn krijgt geen gelijk van gedeputeerde staten Schoon product Smaak Super van vorm Bijen Wilt u op een leuke manier wijzer worden? Bij ons kunnen bedrijven en particulieren terecht voor erkende opleidingen, trainingen en workshops die leuk en leerzaam zijn om te volgen o.a.: Communicatie: i Een goed gesprek met lastige types (start 2 juni) 1 Om de tafel met de medewerker (start 23 mei) Als de telefoon gaat....(start 7 mei) Management: I Personele Zaken in een notendop (start 19 mei) Alleen een hond heeft een baas (23 mei) 1 Even op de stoel van de werkgever (5 mei) Managementsuppport: i En zo is het afgesproken (notuleren) (start 7 mei) Van factureren tot incasseren (start 9 mei en 25 juni) I het mysterie van financiën (start 2 juni en 29 augustus) Engels voor de secretaresse (start 6 mei en 27 augustus) Uw OPTICIEN en AUDIOSPECIALIST voor goed, vakkundig en eerlijk advies Tot ziens in onze winkel in Steenbergen (Blauwstraat 70) Moord Uitvaartonderneming Monuta in Tholen gaat voortaan ver der onder de naam Sola Terra. De naamswijziging heeft te maken met specialisatie. Uitvaartverzorger Theo Jansen wil zich alleen nog richten op begrafenissen. De naam Sola Terra komt uit het Latijn en betekent 'alleen aarde'. Vertrouwd Mare Elenbaas trekt een bakje aardbeien uit zijn eigen automaat voor de kas. Klanten kunnen via een grote knop kiezen welk bakje ze willen. De machine is een voormalige broodjesautomaat, welke Elenbaas bij een bedrijf in Pijnacker heeft aangeschaft. „Hij is nu omgebouwd voor aardbeien, maar je kunt er van alles in verkopen", zegt hij. In de toekomst wil de teler ook andere producten gaan verkopen. Tot voor kort stond er bij de aard beienteler een open kraam voor de kas. Ook hierbij konden mensen zelf een bakje aardbeien uitkiezen en er stond een kistje voor het geld. Het probleem hierbij was, dat veel mensen er met de aardbeien van door gingen zonder te betalen, of dat ze hun bakje bijvulden met vruchten uit een ander bakje. Het gevolg was, dat de volgende koper, een minder gevuld bakje aantrof. „En dat is natuurlijk niet de bedoe ling", vindt de teler. De provincie is het niet met ABT- gemeenteraadslid L.J. van Doorn eens dat de Thoolse gemeentebe groting 2008 niet sluitend zou zijn. 'Voor ons oordeel is door slaggevend of er sprake is van een materieel begrotingsevenwicht', schrijven gedeputeerde staten het raadslid. Van Doorn vroeg een oordeel omdat zijn fractie het niet eens is met de manier waarop Tholen reserves gebruikt voor het betalen van investeringen. Dat strookt volgens ABT niet met het Besluit begroting en verantwoor ding provincies en gemeenten (BBV). De provincie liet de gemeenteraad in december weten dat de begro ting 2008 in evenwicht is. Dat houdt in dat structurele lasten ten Volgens Elenbaas hebben beide par tijen voordeel bij het nieuwe sys teem. Hij heeft zijn geld en de klan ten hebben allemaal een even vol bakje. Bovendien worden de aard beien gekoeld en zijn ze net als al tijd dagvers. De teler wilde het zelf bedieningsaspect behouden, omdat klanten zelf kunnen kiezen welke aardbeien ze willen en dan hoeft hij er geen personeel voor in te zetten. „Degene die bij dc kraam staat, mis ik in de kas", verklaart hij. „Boven dien is het niet zoals in de winkel datje constant klanten hebt. Nu zijn er ook geen openingstijden en kan iedereen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat kopen, zes dagen in de week. Elenbaas ging vier jaar geleden over op de aardbei. Inmiddels is het hele bedrijf ingericht voor de teelt van fragaria (Latijnse benaming voor aardbei). Een andere reden dat de Sint-Annalandse teler voor de aard bei koos, heeft te maken met de werkomstandigheden Hij is één van de weinigen op het ei land die aardbeien teelt. Het is vol gens Mare Elenbaas dan ook een flinke investering om over te stap pen op het rode vruchtje. „Je maakt die stap niet gauw", zegt hij. minste worden gedekt door struc turele baten, en incidentele lasten door incidentele baten 'waaronder onttrekkingen aan de algemene re serve'. Volgens g.s. mogen inci dentele lasten wél door structurele baten gedekt worden en dienen ra mingen reëel te zijn. 'De in uw analyse opgesomde inzet van re serves is in overeenstemming met genoemd criterium'. De instelling van een dekkings/bruterings-re- serve voor de nieuwbouw van het gemeentehuis is, aldus g.s., een direct gevolg van de invoering van het BBV en heeft te maken met het verplicht activeren van activa met een economisch nut. Het be treft een geblokkeerde reserve waaraan jaarlijks een vooraf vast gelegd bedrag wordt onttrokken om de kapitaallasten van een spe cifieke investering te dekken, schrijven g.s. die de reacties van burgemeester en wethouders rich ting Van Doorn volledig onder schrijven. De overstap betekende een forse kostenpost. Er moesten stellages ko men waarin de aardbeien hangen, een irrigeersysteem werd aangelegd (in warme periodes krijgen dc aard beien automatisch water naar be hoefte) en de plantjes moesten wor den aangeschaft. „En die zijn niet goedkoop", zegt de teler. Bovendien groeien de aardbeien op de gemalen bast van de kokosnoot. En ook dat is duur in aanschaf, zegt de Sint-An- nalander:"„Maar je kunt daar 4 tot 5 jaar op telen en het is een schoon product. De plantjes worden elk jaar overi gens opnieuw aangeschaft. Dit heeft alles te maken met de rustperiode die ze nodig hebben. Dc nieuwe plantjes komen in augustus van de plantenkweker en daarvan wordt ge plukt tot half januari. Dan gaat voor enkele weken de kachel uit. „Het moet in die periode zo koud mogelijk zijn, een graadje vorst is niet erg. De trosontwikkeling wordt dan gewaarborgd", verklaart de boer. Na de rust wordt er weer ge stookt en begint de pluk eind maart weer. Dit duurt tot half juni. Omdat het 's zomers van nature niet koud is, heeft een rustperiode geen zin. „Je zou de planten in de koelcel kunnen zetten, maar op deze schaal brengt dat teveel kosten met zich mee", legt Elenbaas uit. Elenbaas is begonnen met het meest gebruikte aardbeienras, de Elsanta. „Deze worden ook buiten geteeld", zegt hij. Hij noemt de Elsanta in fei te de beste aardbei, omdat deze be trouwbaar is qua oogst. Maar ook voor consumenten is de vrucht mooi en goed van smaak. Elenbaas: „De Elsanta leent zich niet om te stoken. Doe je dit wel, dan krijg je proble men met de vorm en de zetting." De manier waarop de teler de oogst probeert te spreiden, is door ze in gedeeltes te planten. „Dan krijg je niet alles te gelijk", verklaart hij. De teler vond een manier om het hele jaar door te produceren door andere aardbeienrassen aan te schaffen. Vanaf dat moment is hij volledig overgestapt op de aardbcicnteelt. „De Lambada is 3 weken vroeger dan de Elsanta. Hierdoor kun je het teeltseizoen uiteentrekken. Dat is gunstig voor de prijs van de aardbei en voor de arbeid." Elenbaas heeft verwarming onder de plantjes. Hij stimuleert de oogst door te stoken, zodat de planten eer der vruchten geven. „De Lambada hebben we in januari van dit jaar ge plant en we plukken er nu al van", zegt hij. Deze soort heeft nog twee positieve eigenschappen. „Ze zijn wat grover", zegt de teler. Dat is gunstig voor de prijs. Grote aardbei en leveren namelijk meer op. Toch wordt iedere teler aan het eind van het seizoen geconfronteerd met kleinere vruchten, maar dat is on vermijdelijk. De derde soort die Elenbaas in zijn kas heeft, is de Sonata. „Dit is op kleine schaal. Ik oriënteer me op de smaak en de kwaliteit", legt hij uit. „Sonata is super van vorm. De smaak moet echter ook goed zijn. maar dat moet ik nog ondervinden." Hij heeft een vaste afnemer, Aarsen- fruit in Breda, die dagelijks een vracht aardbeien komt ophalen. „Deze neemt alles af. In het verle den leverde ik bij hem ook mijn sla", zegt de teler. Mare Elenbaas runt zijn bedrijf in principe alleen: „Het is een één manszaak." Maar zijn vrouw Elnet en hun vijf zoons helpen ook een handje mee. De jongens variëren in de leeftijd van 4 tot 11 jaar. John is de jongste, daarna komt Arjen, Niels, Maréns en de oudste is Julian. „Het is wel goed voor ze hoor om mee te helpen, dat moest ik zelf vroeger ook altijd", zegt de teler resoluut. Daarnaast heeft hij een aantal krachten in dienst. „Leander van Driel is de vaste kracht en op dit moment werken hier huisvrouwen uit het dorp en dat bevalt prima. Zij kunnen zelf hun tijden indelen en ze komen meestal als de kinderen naar school zijn", zegt Elenbaas. Hij vertelt dat hij in de piekperiode gebruik maakt van Poolse werkne mers. En 's zaterdags en in de va kantie krijgt de teler hulp van schooljeugd. Hier is hij tevreden over: „Er is wel eens wat verloop. maar het is een redelijk vast club je" Op dit moment heeft de Sint-Anna- landse glastuinder zijn kas in twee stukken verdeeld. In de voorste kas stookt hij niet, in de achterste wel. Dat heeft weer alles te maken met de verdeling van de oogst. Elenbaas ver telt dat hij een hele zoektocht heeft afgelegd om kennis te vergaren over de aardbei: „Als je ermee start, weet je niet waar je aan begint. Het is een totaal andere teelt dan wat we vroe ger deden. Het is ook niet vergelijk baar met elkaar. Het begint al dat het ene op de grond was en het andere is daar los van en groeit op kokos. Daar moet je je compleet op aanpassen." Voor de bestuiving van de bloemen, maakt de teler gebruik van bijen en hommels. „Hommels vliegen beter bij lagere temperaturen. Alleen zijn ze met niet zoveel. Een volkje be staat uit 60 tot 80 hommels. Ze gaan 6 tot 7 weken mee. Bijen leven in een grotere gemeenschap. „In een kast zitten zo'n 10.000 tot 20.000 bijen." Elenbaas: „Zo'n volk kan dan ook meer aan." (Advertentie I.M.) L.J. van Doorn van ABT vangt bot bij gedeputeerde staten. Coaching Officemanagement Energieweg 11B 4691 5E ThOLEM Telefoon: 0166-603036 G5M: 06-20626810 E-mail: roselina.langlu5@ti5cali.nl Internet www.roselina.nl WjJ zijn erkend opleider voor L550, flemas en de Associatie, liieuwsgierig geworden? Wij sturen u graag informatie toe. |Ook kunt u een afspraak maken voor een (gratis) intakegesprek. Oogtest en oogdrukmeting Speciale E-Scoop glazen: Beter zien bij MD Macula Degeneratie) Ook bij andere oogaandoeningen beter zicht. (Glaucoom, diabetisch retinopatie) VARILUX-glazen, computerglazen Een van de weinige opticiens in Nederland die in het bezit is van High Tec Info Terminal Monturen van diverse TOPmerken, van modieus tot klassiek. Zonnebrillen op sterkte. Professionele HOORTEST gratis - toestel vanaf 0.- - 1 maand proberen Batterijen, onderhoud- en schoonmaakprodukten voor uw hoortoestel Gehoorbescherming (evt.op maat gemaakt) voor zwemmen, motorrijden, schieten enz. Bezoek aan huis mogelijk, Bel voor afspraak of informatie: 0167-538888 De vertrouwde gezichten blijven bij Sola Terra, v.l.nr.r: Lies Hoek, Kees Hoek, Jacqueline Slager, Bert Dorst, Sandra van Poortvliet, Corné Vader, A rent ine Bout-Kot. Theo Jansen, Maja Jansen en Gonda Quist. goed regelt", zegt Jansen. „Goed personeel is onze kracht. Onze men sen zijn betrouwbaar en dat moet ook, want we bevinden ons in een vertrouwenspositie. Die mag je nooit beschamen. Daarnaast werken we op de juiste plaatsen: we hebben de beschikking over gebouwen in heel Zeeland. En de specialisatie is onze derde kracht", vindt de begra fenisondernemer. Jansen werkt zelf al 15 jaar in het vak. Hij verkocht ziekenhuismateri aal, maar kreeg last van een nekher- nia. Na reïntegratie kwam hij bij de uitvaartonderneming in Tholen te recht. Hij houdt van het behulpzame van het beroep: „Je staat in moeilij ke tijden de familie bij en helpt ze. Je staat vijf dagen lang - in Neder land moet een overledene binnen vijf dagen worden begraven - dag en nacht voor hen klaar en je geeft ze het gevoel dat je er alleen voor hen bent. Hier krijg je waardering voor terug." Daarnaast proberen de uitvaartver zorgers de mensen zoveel mogelijk bij te staan in het proces rond het overlijden. „Je bent een adviseur. Mensen krijgen na een overleden heel wat administratie af te wikke len. Wij geven ze na een begrafenis altijd een map met punten mee waar ze aan moeten denken. Zo moet er naar verschillende instanties een ak te van overlijden, zoals banken. En ook de autoverzekering moet wor den overgeschreven. Daar denken veel mensen niet aan. We proberen heel veel werk uit handen te nemen, maar we mogen niet alles doen in verband met de wet op de privacy", legt Jansen uit. Dat er een vaste ploeg medewerkers is, bewijst zijn nut ook intern. Sola Terra doet ook aan politiewerk. Dat betekent dat de medewerkers bij springen als er bijvoorbeeld iemand voor de trein is gesprongen. Maar ook bij een moord wordt de uitvaart ondernemer betrokken voor het op halen van het stoffelijk overschot. En dat laat het personeel niet altijd koud. „Bij een traumatische erva ring ondersteunt het personeel el kaar. Je kan er met niemand anders over praten vanwege de geheimhou dingsplicht", zegt Jansen. De betrouwbaarheid van de mede werkers is ook bekend bij kranten. Jansen: „Die hebben het liefst dat wij de rouwadvertenties opgeven. De PZC heeft al een paar keer mee gemaakt dat een particulier een rouwadvertentie voor zijn eigen overlijden opgaf. Bij een begrafenis ondernemer weten ze zeker dat het serieus is. Zoiets zullen wij nooit doen. Degene die dat wel doet, is psychisch vaak niet in orde", vertelt Jansen. Het werk wat Sola Terra doet, past bij de doelstelling. Die luidt dat ze alle begrafenissen voor heel Zeeland wil doen voor alle groeperingen. Daaronder valt ook het beheer van de begraafplaats van de psychiatri sche inrichting Vrederust en het ver zorgen van de begrafenissen van de patiënten van deze instelling in Hal steren. Jansen wil kwijt dat Sola Terra niet zit te wachten tot iemand overleden is. „We waarderen het dat mensen ons bellen", zegt hij. De begrafenis ondernemer is van mening dat men sen bij hem op een zo goed mogelij ke manier worden geholpen: „We willen de nabestaanden op een goe de manier afscheid laten nemen en proberen ze daarbij ondersteuning te geven. We voelen dat het onze plicht is om dat zo netjes mogelijk te doen." (Advertentie I.M.) Jansen kwam twee jaar geleden op het idee, omdat hij in Zeeland en ze ker in Tholen, vrijwel alleen verzoe ken krijgt om te begraven. Cremeren komt niet zo vaak voor. Dat komt volgens de begrafenisondernemer door de conservatieve aard van de Zeeuwen. „We willen ons richten op alle soorten begrafenissen, ongeacht religieuze grondslag. „Het verschil met een protestantse uitvaart is dat we bij een islamisti- sche begrafenis bijna niets hoeven te doen. De mensen doen alles zelf. Ze dragen zelf de overledene uit de auto de moskee in - waar wij niet in ko men - en ze dragen hem zelf naar de begraafplaats en ze dichten zelf het graf', vertelt Jansen. „Iedereen heeft zijn eigen tradities. Dat moeten wij respecteren", verklaart hij. „We wil len ons inleven om zo goed mogelijk de mensen van dienst te zijn, want iedereen doet het op zijn eigen ma nier. Hindoestanen zingen bijvoor beeld als ze naar het graf toelopen. Dat heeft wel wat: heel apart, maar heel mooi", vindt de Poortvlietenaar. Jansen blijft samenwerken met Mo nuta, maar Sola Terra is een aparte b.v„ „Monuta verstrekt de facilitei ten, zoals een auto en het gebouw. Die huren wij", legt de begrafenis ondernemer uit. „Monuta huurt op haar beurt ons weer in voor de be grafenissen te verzorgen." Voor de mensen die gebruik willen maken van de diensten van Sola Ter ra verandert er volgens Jansen vrij wel niets. Zij blijven de bekende ge zichten zien. „Al het personeel blijft", verklaart hij. De vier uit vaartverzorgers - Arentine Bout-Kot uit Tholen, Bert Dorst uit Stavenis- se, Corné Vader uit Arnemuiden en Jansen zelf - blijven in heel Zeeland de begrafenissen verzorgen. Daar naast zijn er de zes vaste algemeen medewerkers, die alle voorkomende werkzaamheden doen, waaronder rouwbezoeken, opbaringen en het overbrengen van de overledene van bijvoorbeeld het ziekenhuis naar het rouwcentrum of naar huis voor de thuisopbaring. De algemeen mede werkers zijn: Maja Jansen, Sandra van Poortvliet, Lies en Kees Hoek, Jacqueline Slager en Gonda Quist. In totaal zijn er met de negen dra gers op Tholen en acht in Vlissin- gen, 27 medewerkers werkzaam bij Sola Terra. „Wij vinden het belang rijk dat mensen vertrouwde gezich ten blijven zien. Je bouwt een relatie op met de familie van de overledene en die vertrouwt erop dat je alles

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 15