Ruim 500 euro voor aidsproject Tholenderwijs Leerlingen Rieburch leren eerste hulp bij ongevallen in de praktijk 'Adam is zelfs in de boom geklommen' Informatiebijeenkomst starterslening Tholenderwijs Speciaal magazine nieuw gemeentehuis Tholen Gemeentegids op internet, altijd actueel. www.tholen.nl ll Leerlingen basisscholen Sint-Maartensdijk ruimen straten op Bloed op voorhoofd van Michelle Rouffaer kriebelt een beetje 14 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 10 april 2008 VVD omzeilt commissie en krijgt zin via wethouder over dranghekken VVD stelt vragen Schelde-Rijnweg week 15 Donderdag 10 april 2008 Toezicht Tulband Door de grote hoeveelheid dranghek ken voor afsluiting van de kade bij de slechte damwand in de haven van Sint-Annaland, heeft de gemeente Tholen een tekort aan dranghekken. Verenigingen komen soms voor een dichte deur en b. en w. verwezen naar naburige gemeenten. VVD-raadslid F. Hommel vond dat geen goede op stelling in het kader van de leefbaar heid. „Voor de gemeente is het een kleine moeite om zo'n probleem op te lossen, maar voor organisatoren van een evenement kost dat veel meer tijd." Hommel kaartte het pro bleem aan in een raadscommissie, maar hij kreeg er geen meerderheid voor. Hij stapte vervolgens naar een wethouder en het werd alsnog gere geld: de organisatie kon beschikken over dranghekken. Hommel is blij met de alsnog verkregen medewer king van het college. „Op deze ma nier maakt de VVD zich sterk voor de burgers en blijven we vechten voor de leefbaarheid, het verminde ren van de regels, het afschaffen van de welstandscommissie." Hommel is ook voor „betere bedrijfsvoering bij de gemeente, wat moet leiden tot la gere kosten bij de overheid." VVD-raadslid G.J. Hoek heeft schrif telijke vragen gesteld aan b. en w. over de 'zeer hoge rijsnelheden' langs woonhuizen aan de Schelde- Rijnweg in Tholen. „Is het college op de hoogte van het rijgedrag daar?", vraagt Hoek. „Zijn b. en w. bereid om snelheidsbeperkende maatregelen te nemen waardoor de maximum snelheid handhaafbaar wordt? Zo ja, op welke termijn kunnen die worden uitgevoerd?" B. en w. zullen schrifte lijk antwoord geven. Eerst een appelflap. En dan broodjes. Met knakworst. Dat willen de zeven Thoolse jongeren nuttigen als hun actie voorbij is om 24 uur lang niet te eten. De jongelui haken in op Zip your lip, door de christe lijke hulporganisatie World Vision wereldwijd georganiseerd. Ze laten zich sponsoren en de opbrengst gaat naar aidsprojecten van de organi satie in Oeganda, Oost-Congo en Somaliland. World Vision wil daar kinderen uit arme gezinnen, of kinderen die wees zijn geworden door oorlog of aids, een toekomst bieden. In Tholen brengt de actie voor dit doel - er wordt ook gecollecteerd in enkele kerken - 529,05 euro op. Manon Verkamman, Emmy Luten, Cynthia den Haan, Yordi Oppe neer, Astrid Quist, Marjolein Westra en Mariella van Zetten zijn vrij dagavond om zeven uur begonnen in het Visnet, de zaal bij de Ichthus- kerk. Aanvankelijk zouden tien jongeren meedoen, maar uiteindelijk zijn ze met zevenen. Om de tijd door te komen, doen ze 's avonds een speurtocht en kijken films. Zaterdagmorgen maken de jongelui zich nuttig bij het ophalen van spullen voor de rommelmarkt van het chris telijk jeugdwerk en de scouting op 17 mei. Door actief te zijn blijven ze op de been. „Maar wanneer je veel doet, heb je daar best last van. Ik sta te trillen op mijn benen", zegt een van de meiden zaterdagmiddag. Yordi ligt uitgeteld op een groot luchtbed. Aan de andere kant van de zaal ligt een tafel vol met tijdschriften en spelletjes. Ook staat er een kan water, want drinken mag - ook thee of vruchtensap. De jeugd houdt de moed erin, ze vinden het fijn om zo samen voor het goede doel bezig te zijn. In het Visnet is heel de tijd ook een volwassene aan wezig, waarop een beroep gedaan kan worden wanneer zich een pro bleem voordoet. Burgemeester Nuis heeft op vrijdag 4 april het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het speciale magazine, dat ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe gemeentehuis is uitgegeven. Hij kreeg het magazine uit handen van hoofdredacteur Rien Tholenaar en Rens Tichem van Drukkerij Dieleman uit Tholen. Het glossy magazine is afgelopen weekend huis-aan-huis verspreid in de hele gemeente Tholen en het zal door de gemeente aan haar relaties en bezoekers van de officiële opening (donderdag 10 april) en de open dag op zaterdag 12 april worden uitgereikt. Waardering Burgemeester Nuis sprak zijn waardering uit voor het 64 pagina's dikke magazine en de manier waarop het tot •stand is gekomen. De twee Thoolse bedrijven hebben bij de totstandkoming van deze bijzondere uitgave zeer nauw samengewerkt met het cluster Communicatie van de gemeente Tholen. "Dit is een bijzonder mooi visite kaartje voor de gemeente Tholen, maar ook zeker een prima reclame voor u als Thoolse ondernemers", aldus de burgemeester. Taart Met het aansnijden van een grote taart met daarop een foto van het nieuwe gemeentehuis, kreeg de uitreiking van het eerste exemplaar een extra feestelijk tintje. Koopstarters hebben momenteel een lastige positie op de Thoolse koopwoningmarkt. Door het invoeren van de VROM-Starterslening wil de gemeente deze doelgroep extra financieel ondersteu nen. Op donderdag 24 april zijn er twee informatiebijeenkomsten over de invoering van de VROM- Starterslening. De bijeenkomsten worden gehouden in het gemeentehuis aan het Hof van Tholen 2 in Tholen. Van 16.00 uur tot 17.00 uur is er een bijeenkomst voor professionals en banken, finan ciers, makelaars en tussenpersonen. Van 19.00 uur tot 20.00 uur is er een bijeenkomst voor de potentiële koopstarters. Tijdens de bijeenkomsten geeft de gemeente informatie over de doelstelling en de doelgroep van de VROM-Starterslening. Ook is er een toelichting van Stichting Stimuleringsfonds Volkshuisvesting Nederlandse gemeenten (Svn) over de techniek en de procedure van de VROM- Starterslening. Beide informatiebijeenkomsten worden geleid door de wethouder K.H. Heijboer. Ook zal de heer P. van Linsdonk van Svn aanwezig zijn om toelichting te geven en vragen te beantwoorden. Voor nadere informatie over de VROM-Starterslening en deze informatiebijeenkomsten kunt u con tact opnemen met de heer A. Khabbazha, beleidsmedewerker Volkshuisvesting, tel. 0166-668 561 (bereikbaar op woensdag, donderdag en vrijdag). De bewoners nabij de basisscho len Rieburch en Juliana van Stolberg in Sint-Maartensdijk hebben sinds vrijdagmiddag een keurig opgeruimde straat. De leerlingen van groep 7 en 8 gingen die dag gewapend met prikker, vuilniszak, handschoenen en oranje veiligheidsvest de buurt in. Ze verzamelden rommel uit de bosjes en van de straat voor het project 'Smerdiek Leeft!'. De kinderen hadden 's morgens les gekregen van Roland van Tilborg van hei Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN). Leer kracht en adjunct-directeur van de Rieburch Corrie Moeliker, die toe zicht houdt bij de kinderen op straat, legt uit: „Hij gaf les over natuurlijk afval en afval die niet in de natuur thuishoort. Hij had bodemdiertjes bij zich zoals pissebedden, slakken en spinnen en hij legde uit wat deze beestjes allemaal opruimen. De kin deren konden ze met een vergroot glas bestuderen. Ook had hij voor beelden bij van afval dat de mens produceert." De klassen van de twee basisscholen gingen overigens niet tegelijk de straat op. Dat heeft een organisatori sche reden. Van Tilborg is na de Rie burch gaan lesgeven op de Juliana van Stolbergschool. En er was te weinig materiaal om alle kinderen tegelijk aan het werk te zetten vol gens Moeliker. Ook het gebied was in tweeën gesplitst: de leerlingen van de Rieburch ruimden alle 'bloemen'- straten op en de Juliana van Stol bergleerlingen verzorgden de straten rondom hun school. Ze gingen in groepjes van gemiddeld drie de straat op. Zo ook Adam Ha- Mike Westerlaken heeft in zijn hand gezaagd, Michelle Rouffaer heeft een ijzeren paal tegen haar hoofd gehad en Amber Stoutjes- dijk is in het klimtouw blijven hangen. De leerlingen van De Rie burch in Sint-Maartensdijk zijn gewond geraakt en worden woens dagavond geholpen door klasgeno ten en leden van de EHBO afde ling Sint-Maartensdijk. Nicole Bakker en Heieen Westerla ken geven EHBO-les op school. Nu wordt er een heuse oefening gege ven, compleet met gewonde leer lingen en Lotusslachtoffers. Er zijn vijftien leerlingen van de ongeveer 30 aanwezig die in de verschillen de lokalen wachten op hulp of zelf hulp verlenen. Geholpen door EH- BO'ers die de gevorderden cursus volgen en door EHBO'ers van de beginnerscursus. Er zijn zes Lotus slachtoffers. Er zijn allerlei gewon den, de één heeft een stroomstoot gekregen bij werkzaamheden aan de elektriciteit, de ander is gewond geraakt bij een ontploffing, eentje heeft zelfs gif ingeademd bij een ontploffing van een verwarmings ketel, bij de ander is er een tand uit de mond geslagen bij een vechtpar tijtje. Een slachtoffer heeft een open botbreuk en één heeft een be roerte gekregen. Bij elk ongeval wordt door de EH BO'ers genoteerd wat er voor stap pen worden genomen om het slachtoffer te helpen. De kinderen krijgen nu ineens met echte men sen te maken en moeten vragen wat er aan de hand is en bepalen wat er moet gebeuren. Dat blijkt niet al tijd mee te vallen. Soms willen de leerlingen meteen maar de ambu lance bellen als ze bloed zien. Meester Jos Uijtdewillegen speelt de alarmcentrale in de gemeen schapsruimte van de school. Hij zit klaar achter de telefoon. Aan de zelfde tafel komen de leerlingen het ongeval melden. Ook per tele foon. Ze bellen dan 112. De melder en de centrale zaten nooit eerder zo dicht op elkaar. Uijtdewillegen: ge, Romy Tak en Julliënne Zimmer man van de Rieburch. Ze zijn heel fanatiek met opruimen. Romy let op de kleinste details en pakt met wijs vinger en duim een sigarettenpeuk uit het plantsoen voor Maartenshof. Juliënne houdt de vuilniszak open voor de vondst. Romy vertelt dat ze zelfs de boom in zijn geklommen voor een stuk plastic. Adam gebruik te de rug van Romy als opstapje. Ze zoeken ook op plekken waar het vuil niet direct zichtbaar is. Het trio begeeft zich tussen de struiken in het plantsoen, tot ongenoegen van de juf. Die roept: „Adam pas op voor de prikkelbosjes." Het is al te laat. Adam toont een grote schram op zijn been. Moeliker: „Zo ver hoeven ze van ons niet te gaan. De veiligheid van de kinderen staat bij ons voorop. Daarom hebben ze ook handschoe nen gekregen." de school om nog even na te pra ten. Ze geven de beurt aan de kin deren van de andere school. Het meidengroepje van Joannet Bijnag- te. Marleen Wieringa. Arianne Ha- ge en Lotte Polderman gaat direct aan de slag. Jan van Tilborg is één van de acht wijkbewoners die in de werkgroep 'Smerdiek Leeftl'zitten en vader van de IVN-medewerker Roland. Van Tilborg houdt toezicht of alles wel goed gaat. „Ik wil niet zeggen dat ze alles opruimen, maar ze zijn leuk be zig", zegt hij. Ook ambtenaar van welzijn en onderwijs bij de gemeente Tholen. Mies van der Weele, is aan wezig voor de begeleiding van de club. Ze geeft uitleg over het project: „Het is de bedoeling dat de leefbaar heid in Sint-Maartensdijk wordt be vorderd. Het is een proef van één jaar en daarna kijken we hoe we verder gaan." Het is nog niet zeker wat de moge lijkheden van zo'n project zijn voor eventueel andere kernen. 'Smerdiek Leeft' is in september vorig jaar be gonnen met een oprui mdag. Daarna was er voor de bewoners van het dorp een evenement met Oud-Hol landse spelen. Nu is er de opruimdag in de straten en op 23 april wil de werkgroep activiteiten organiseren voor het einde van het seizoen van de kinderclub. Van Tilborg: „We organi seren een bingo, voor de kleintjes is er een paard en wagen en na afloop krijgen de kinderen frietjes." Een paar straten verderop speuren Kenny Pattynama en Joeri West- veer vanaf de stoep in de bosjes. Roel Sebrechts is erbij gaan zitten. Hij vindt het wel welletjes en meent dat er geen rotzooi meer ligt. Gelukkig voor hem komt net het gemeentekarretje aangereden dat alle vuilniszakken van de kinderen verzamelt. Dat heeft aantrekkings kracht want zo'n 20 leerlingen drommen om het wagentje. Hun taak zit erop en ze vertrekken naar Julliënne Zimmerman houdt de vuilniszak open voor de vondst van Adam Hage. Romy Tak speurt nog even verder naar rotzooi tussen de bosjes bij Maartenshof. Ze moeten eerst hun naam noe men en de plaats waar ze vandaan bellen, maar er zijn kinderen die zo opgewonden zijn dat ze meteen het ongeval noemen. Dat is best begrij pelijk. Dan doen volwassenen zelf ook." Romy Lindhout en Debby Hage vinden klasgenootje Michelle op de vloer. Ze is bij het gymmen van de kast gevallen en met haar hoofd tegen een ijzeren paal gevallen. Ze heeft een bloedende wond op het voorhoofd. Het is er zorgvuldig op aangebracht. Allen zijn van tevoren gegrimeerd zodat het echt lijkt. „Het kriebelt een beetje," zegt Mi chelle over de druppels bloed op haar voorhoofd. Ze lijkt versuft op de vloer te liggen. Als de hulpver leners vragen wat er is gebeurd, weet ze het niet meer precies. Maar verder is ze goed aan te spreken. Ze kan zelfs gaan zitten. Romy en Debby helpen hun klasgenootje overeind en zetten haar in een stoel. Daar kan ze verbonden wor den. De kinderen moeten nu bepa len welk soort verband er gekozen wordt. Voor een gewone pleister is de wond te groot. Ze kiezen een gaasverband en doen er een doek omheen, de zogeheten tulband. Dat kan ook een schone theedoek zijn, als het verband maar blijft zitten. Jan Willem Hage begeleidt de kin deren. Hij volgt de cursus voor gevorderden. Het is zijn vijfde cur susjaar. Margo Snip doet de basis cursus. Zij noteert van alle slacht offers wat er gedaan wordt en welke hulpmiddelen er ingezet worden. Heieen Westerlaken: „Het is voor het eerst dat we het zo organiseren. We houden wel elk jaar een grote oefenavond, in het zwembad of op een camping, maar niet op school zelf. Hier worden de kinderen ge stimuleerd om echt te handelen als ze bij een slachtoffer komen." Na de oefening worden alle erva ringen besproken. „Het is de be doeling dat we er allemaal van le ren." Op donderdag 24 april vinden de praktijkexamens plaats. Romy Lindhout links) en Debby Hage helpen Michelle Rouffaer overeind tijdens de oefening voor de EHBO op school. Vol gofde moed laten zeven Thoolse jongeren een etmaal lang hun eten staan voor het goede doel. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 14