CDA onder vuur voor steun aan minder rustige biddag PvdA doet handreiking, maar comité vindt het onvoldoende Postweg is ideale plek voor een supermarkt Raadsmeerderheid: minder bevoogding, meer ruimte individu Vrije dagen ambtenaren ter discussie Gemeentehuis 4 dagen dicht Belangengroep Stavenisse wil andere plek voor windmolens Verkoping van Schutse Zeeland Donderdag 10 april 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De PvdA-raadsleden Bastianen en Heshof konden rustig wegblijven. De afschaffing van de huidige biddagtraditie op Tholen ging toch wel door, want het CDA steunde het voorstel van de niet-christelijke partijen. Dat standpunt kwam de christen-democraten op fikse kritiek te staan van SGP, CU en RFT. „Het CDA heeft ons laten zien dat de C die staat voor christen, niet meer de hele lading dekt", zei M.J. Klippel (RFT). „We zijn een moderne, christelijke, brede volkspartij waarbij we plaats bieden aan veel verschillende opvattingen", was de reactie van CDA-fractievoorzitter J.P. Bout. Nieuwe richting Detailhandel Geen dwang Ingebed Keuzevrijheid CWI vergeten Voetbal In de ijskast 11 Onaanvaardbaar CU pleit voor detailhandel bij Cl 000 Cl000 aan de Postweg is een aanwinst voor de bestaande wijken en zal ook voor de nieuwe wijken in Tholen een belangrijke functie vervullen. Dat wil nog niet zeggen dat er geen plaats is voor een supermarkt in plan Noord. Dat is de uitkomst van de discussie over het masterplan Tho len onlangs in de commissie bestuurszaken. De CU wil meer grootschalige winkels concentreren bij Cl000. Het voorstel van RFT om een andere plek te zoeken voor de bouw van vier windturbines bij Stavenisse is donder dagnacht in de gemeenteraad verworpen. Dat gebeurde ongeveer om middernacht, na zes uur vergaderen (voor namelijk over de misrekening bij de bouw van het nieu we gemeentehuis en de bid- en dankdag). Het agenda punt was nog wel naar voren gehaald omdat er op de publieke tribune vertegenwoordigers zaten van de belan gengroep Stavenisse die ageren tegen het plan. De bid- en dankdagen zullen voor taan minder rustig verlopen door het aannemen van het voorstel van PvdA, ABT en WD met 10 tegen 7 stemmen. Ook het CDA steunde de openstelling van het gemeentehuis, het ophalen van huisvuil en het uit voeren van bestratings- en riole ringswerkzaamheden op bid- en dankdag. De openbare scholen mo gen zelf bepalen wat ze doen. Een eerdere peiling enkele jaren gele den wees uit, dat ongeveer de helft van de openbare basisscholen die twee halve dagen (bid- en dankdag vallen steeds op woensdag in res pectievelijk februari en november, waarbij biddag soms in de crocus- vakantie valt) open wil. De openba re scholen vallen nu nog onder het gemeentebestuur, maar de bedoe ling is dat ze verzelfstandigd wor den, zodat ze helemaal eigen keu zes kunnen maken. De afschaffing van de biddagtradi tie leefde onder de inwoners, vertel de ABT-fractievoorzitter Boulogne. „Ik heb heel veel brieven gehad, naast het eerdere schrijven van de gezamenlijke kerken. Ook heb ik verschillende dominees gesproken, maar zelfs daar hoor je verschil van opvatting. Er zijn kerkleden die in de randstad werken, dus hoe leg je nu de lat? Het is moeilijk, maar nu is er rechtsongelijkheid en discrimi natie. Dat schept onduidelijkheid. Aan het nieuwe gemeentehuis is wel op bid- en dankdag gewerkt. Ook een bouwterrein in Stavenisse is op biddag geëgaliseerd. Dat zijn soms vergissingen, maar het ge beurt. En kun je aannemers van bui ten Tholen verbieden om te werken. Krijg je dan geen claims? Een nieuw fenomeen sinds de inge bruikneming van het nieuwe ge meentehuis in Tholen is, dat het CWI wel open is. En die werkt al tijd in nauw overleg met sociale za ken, maar die was niet open, want het gemeentehuis was verder dicht. Wij kiezen voor een nieuwe rich ting. Laten we een stapje terug doen in het bevoogden op zulke da gen", aldus de ABT-fractievoorzit- ter. CU-raadslid Van de Sande merkte op, dat het huidige beleid duidelijk is: er mag in opdracht van de ge meente niet op bid- en dankdag worden gewerkt aan o.a. bestrating en riolering, maar soms glipt er wat tussendoor. „Er wordt dus afgewe ken van gemaakte afspraken." PvdA-fractievoorzitter Oudesluijs zei brieven van aannemers ontvan gen te hebben die zich beklaagden De stelling werd door de meeste fracties onderschreven. J.P. Bout (CDA) noemde de Postweg een ideale plaats voor een supermarkt. Hij wees op de aanvoer van artike len door leveranciers en de bereik baarheid voor de klanten. Bout vond echter niet dat er nu geen plaats meer voor een supermarkt zou zijn in plan Noord. J.J.P.A. Boulogne (ABT) proefde dat uit zijn reactie. Boulogne wees op het belang van concentreren van supermarkten. Als voorbeeld noemde hij de vestiging van de Lidl en Spar aan de Markt in Sint-Maartensdijk. „Daar moesten de supermarkten zich centraal vesti gen omdat het ook goed is voor de middenstand. In het centrum van Tholen is de loop eruit. Daarom is het beter om te concentreren. Ook gezien de aanbevelingen van het MKB-Revarapport. In dit verband zouden we terugmoeten naar het Slachtveld of elders in het plan Noord." M.J. Klippel (RFT) vond dat de stelling sympathiek overkomt. Maar hij twijfelde eraan of het ook raad zaam was. Hij stelde voor om eerst met de middenstand te praten. Ook J. Oudesluijs (PvdA) wilde niet meteen de stelling onderschrijven. „Cl000 aan de Postweg loopt goed. In Sint-Maartensdijk is het gecon centreerd. In Tholen ligt dat weer moeilijker. Je moet je afvragen wat de gevolgen zijn van een vestiging in plan Noord. Deze stelling door- De Schutse Zeeland houdt op za terdag 19 april van 10 uur tot 16 uur een verkoping in het veiling gebouw aan de Veerdijkseweg in Scherpenisse. De opbrengst is be stemd voor het dagactiviteitencen trum van de Schutse Zeeland. De organisatie noemt de verkoping een dagje uit voor het hele gezin. dat ze niet op bid- en dankdag mochten werken voor de gemeente. De christelijke partijen onderling bekritiseerden elkaar flink over de kwestie. Het CDA kreeg er van langs van SGP, CU en RFT, maar ook de SGP moest het ontgelden, want had die partij bij de vorming van de huidige coalitie in het voor jaar van 2006 de biddag al niet weggegeven? De SGP had om prin cipiële redenen alleen een voorbe houd gemaakt, maar dat vond Van de Sande te mager. „U had meer druk kunnen uitoefenen als het zo principieel lag", vond het CU- raadslid. „Het is uitonderhandeld bij de coalitiebesprekingen", liet Van Eenennaam weten. „We zijn een beginselpartij, een getuigende partij, we oefenen geen druk uit, geen dwang." Van de Sande vond dat een ,te vrij blijvende opstelling van een begin selpartij.' Hij citeerde SGP-Tweede Kamerlid Van der Vlies in zijn af wijzing van de regeringsdeelname van de landelijke CU. Van de Sande zei evenmin de omslag bij het CDA te begrijpen, want dan had die partij al eerder de biddagtraditie kunnen afschaffen. De CU wees erop dat Tholen een eigen traditie kent ten aanzien van bid- en dankdag. „Een grote groep van onze bevolking hecht daar waarde aan. Aan de an dere kant hebben wij begrip voor bedrijven die er last van ondervin den, maar wij zeggen: toon respect voor een groot deel van onze inwo ners." Van de Sande citeerde in dit verband een commentaar in de PZC, waarin duidelijk werd ge maakt dat de democratie meer is dan de helft plus 1. ,De raadsleden doen er wijs aan om niet voor eigen parochie te preken, maar nadrukke lijk rekening te houden met de wen sen van een aanzienlijk deel van de inwoners.' Van de Sande wilde een aangepast voorstel doen: 1. het gemeentehuis blijft op bid- en dankdag gesloten 2. er wordt geen vuilnis opgehaald 3. rond kerkgebouwen geen bestra tings- en rioleringswerken uitvoeren 4. met huurders van het gemeente huis zoals het CWI afspraken ma ken 5. de openbare scholen mogen zelf beslissen over opening of slui ting. Er bleek echter onvoldoende steun voor deze variant. VVD-raadslid Hommel wees op de liberale grondbeginselen van zijn partij, waarbij eigen verantwoorde kruist de plannen voor plan Noord." H. Geluk (SGP) voelde wel veel voor het onderschrijven van de stel ling. De ervaring heeft geleerd dat Cl000 er goed loopt. En dat consu menten er tevreden over zijn. En dat het ook een goede plek is voor de groei van Tholen. „Maar kijk ook naar plan Noord. Daar kunnen func ties onderling worden versterkt. In het centrum zat de loop er wel in, maar was de bevoorrading een pro bleem. We kunnen in grote trekken meegaan met deze stelling." Ook F.J.A. Hommel (VVD) was het eens met de stelling. Zijn fractie had ook goede berichten ontvangen over de vestiging aan de Postweg. Vol gens Hommel is het ook mogelijk in plan Noord een supermarkt te vesti gen en Cl000 aan de Postweg te handhaven. „Het een hoeft het an der niet uit te sluiten." De CU wilde een stapje verdergaan, liet J.L. Hage weten. Zijn fractie ziet zelfs mogelijkheden om groot schalige winkels en detailhandel te concentreren aan de Postweg. Hij wees er op dat voor het verplaatsen van Cl000 een duidelijke reden was. Maar dat de binnenstad nu een andere invulling moet krijgen. Daar moet volgens de CU aan gewerkt worden. „Maar concentreren kan voor ons aan de groeikant van Tho len." Huishoudelijke hulp. De gemeente Tholen doet weer mee aan de geza menlijke aanbesteding voor hulp in de huishouding in Zeeland voor 2009. Er staan onder andere kramen met lingerie, zijden bloemstukken, horloges en appelflappen. Ook zijn er spelletjes voor de jeugd, een huifkar, een springkussen en er is een bungee runbaan. Daar naast is er een rommelmarkt en is er volop eten en drinken verkrijg baar. 4 lijkheid en verdraagzaamheid voor op staan. Het gemeentehuis mag voortaan gewoon open en de open bare scholen mogen zelf beslissen wat ze doen. Van Eenennaam betreurde het dat er getornd wordt aan de biddag. „De gemeente heeft een voorbeeld rol. Het gaat om normen en waar den die gebaseerd zijn op Gods Woord. God is het waard om ook als gemeente geëerd te worden. De biddag is ook ingebed in de Thool- se samenleving, maar de tolerantie ten opzichte van de christelijke be lijdenis neemt af. Gezien de ver houdingen op Tholen is terughou dendheid ten aanzien afschaffing van de huidige biddagtraditie op zijn plaats. Als de overheidsdien sten namelijk open zijn, gaat er een sterke prikkel uit naar bedrijven en winkels. Het gaat hier niet om be houd van de cultuur of visie, maar om bijbelse principes die gelden voor de hele gemeente. Het houden van Gods geboden is tot welzijn van ons allen", zei het SGP-raads- lid, dat een beroep deed op de ande re coalitiepartijen om hun mening bij te stellen. PvdA-fractievoorzitter Oudesluijs Ook op dit punt zochten de opposi tiepartijen elkaar. De PvdA vroeg om een schorsing. De fractie trok zich terug in de fractiekamer terwijl er in de hal druk overleg werd ge voerd tussen de belangengroep. was dat niet van plan. „Wij komen niet aan het religieus karakter van bid- en dankdag", zo benadrukte hij. „De Thoolse samenleving ver andert echter. Ambtenaren woon den vroeger veelal in dezelfde plaats als waar het gemeentehuis stond en ze gingen ook zelf naar de kerk. Nu woont 30% van de ambte naren buiten Tholen. De gemeente is nu niet aanwezig bij een aantal gebeurtenissen elders omdat b. en w. ook vrij zijn. Ook bij de PvdA zijn er kerkelijk ineelevenden, maar bid- en dankdag is toch vooral een zaak van orthodox-christelijke mensen. De wereld rondom ons verandert heel sterk en Tholen staat nu stil op bid- en dankdag. Dat moet veranderen", aldus de PvdA- woordvoerder. Voor het CDA is de biddag zinvol, zei fractievoorzitter Bout. „Aan Gods zegen is immers veel gelegen. We tornen ook niet aan tradities, maar de viering van biddag staat los van het feit of het gemeentehuis wel of niet open is. Het CDA is voor volledige keuzevrijheid, zowel M.J. Klippel (RFT) en J.L. Hage (CU). Allebei afkomstig uit Stave nisse. Ze kennen het dorp en de polder waar de turbines van de coöperatieve vereniging Zeeuwind moeten komen op hun duimpje. De voor de burgers als de ambtenaren. Het gemeentehuis kan dus voortaan open zijn, derden mogen gewoon werken uitvoeren voor de gemeente en scholen kunnen zelf hun keuze bepalen of ze vrij zijn of niet. Werknemers moeten verlof kunnen opnemen. We komen hiermee tege moet aan beide opvattingen in onze gemeente", aldus Bout. „U sluit hiermee naadloos aan bij de VVD", vond Van Eenennaam. „U noemt veel liberale standpun ten." Bout wees erop dat het verkie zingsprogramma van de VVD toch nogal verschilt van dat van het CDA. „Maar ten aanzien van bid dag heeft iedereen zijn eigen keus. Dat is democratisch!" Klippel zei best te begrijpen dat het voor het CDA moeilijk was met een aantal rooms-katholieke kiezers in haar achterban. „Maar dat mag toch geen reden zijn om het voorstel van de niet-christelijke partijen te steu nen als je weet dat een groot deel van de Thoolse bevolking en van de eigen CDA-kiezers sterk aan de vie ring van bid- en dankdag hecht. Wij dachten dat we maar een nipte meerderheid hadden die niet-con- fessioneel is, maar dat is anders ge schorsing kwam er na een uitvoeri ge discussie over de gevolgen van het voorstel van Klippel om een an dere plaats te zoeken voor de mo lens of ze helemaal niet toe te staan. Die laatste bepaling ging de PvdA te ver. De sociaal-democraten zou den het voorstel steunen als die pas sage uit het voorstel werd gehaald. Daarmee zou de PvdA tegemoet ko men aan de gevoelens van onvrede onder de bevolking. Iets waar elke fractie zich zorgen om maakt. Maar volgens Klippel zou het schrappen van deze zinsnede uit zijn voorstel de essentie weghalen. „En dan heb je geen andere locatie. De bewoners willen ze niet hebben worden. Ik kijk de kring nog een keer rond en waarom bekent ieder een die zich christen noemt nu geen kleur?" Mevr. Ligtendag voelde zich aange sproken. „Ik ben ook christen en u beweert dat je geen goede christen bent als je het gemeentehuis opent op biddag? Wij ontlenen onze nor men en waarden ook aan de Bij bel!", zei het CDA-raadslid. Voor Klippel waren de bid- en dank dag meer dan een monument. „Het zijn dagen waarop de christelijke kerk haar God bidt en Hem dankt." Hij constateerde bij dit onderwerp een kloof in de coalitie omdat PvdA, VVD en CDA een ander standpunt innamen dan de SGP. „Het is onbe grijpelijk. dat er in het voorstel niet meer staat dan dat de SGP in het coalitieprogamma een voorbehoud heeft gemaakt. Ik lees helemaal niet dat de SGP-wethouder zich er niet in kan vinden, terwijl de SGP in de commissie proclameert een getui gende partij te zijn." Oudesluijs zag geen breuk in de co alitie. „We gaan op een heel ver waar ze nu gepland zijn. Wel meer naar het zuiden toe, als we het voor stel afslanken bereiken we niet wat we willen." E. van der Wal-Vermeulen (PvdA) vond dat de inwoners zich terecht zorgen maakten. „De overlast is gro ter dan werd aangenomen. We heb ben ons ook niet gerealiseerd wat het voor gevolgen zou hebben op het landschap. De bevolking is bang voor de aantasting van de rust en de ruimte. Ze maken zich terecht zor gen. Negentig procent is er tegen." De PvdA vindt dat er gezocht moet worden naar de gunstigste plek en dan niet per se financieel, maar reke ning houdend met de gevoelens van trouwde manier met elkaar om", liet de PvdA-voorman weten. Wethouder Velthuis reageerde na mens b. en w. nog op een aantal vra gen. Wat het CWI betreft, meldde zij dat bij de verhuur van het ge meentehuis niet was meegenomen dat het CWI in het eigen gebouw in Sint-Maartensdijk altijd open was. „We zullen er een zware dobber aan hebben om dat nu nog te verande ren, want het huurcontract ligt voor 5 jaar vast. Gezien de integratie van het CWI met het UWV en onze af deling sociale zaken zou de dienst verlening moeizamer verlopen als er 1 daarvan dicht is." Van de Sande concludeerde dat b. en w. dat bij de verhuur van het ge meentehuis aan het CWI over het hoofd hadden gezien. „En nu zou je gedwongen worden om je daardoor te laten leiden bij de besluitvor ming?" Ook bij de aanbesteding van het ge meentehuis was dat vergeten, zei de wethouder. „Het beleid is namelijk dat er in opdrachten voor civiele werken van de gemeente niet buiten gewerkt mag worden op bid- en dankdag." Voor Boulogne was de positie van het CWI .heel belangrijk.' „De eco nomie draait door, ook op bid- en dankdag. Je ziet toch ook boeren aan het werk op het land. Waarom moeten wij dan nog vasthouden aan de sluiting van het gemeentehuis? Je moet je je misschien aanpassen en dingen doen die je eigenlijk niet wil. De verantwoordelijkheid ligt bij de mensen zelf", zei het ABT- raadslid. „Dus de norm is dat het individu beslist?", concludeerde Van Eenen naam. „Vanuit onze visie gelden de geboden van God voor de hele ge meente." Dat was ook bij Klippel het geval. „De Bijbel is de norm." Van de Sande concludeerde dat er geen steun was voor zijn alternatief. „We hebben onze worsteling laten zien en zullen nu noodgedwongen kiezen voor het huidige beleid." Hommel wees nog eens op de ge lijkheid en verdraagzaamheid die de VVD voorstaat en Oudesluijs benadrukte het elkaar respecteren en ruimte geven. Klippel pleitte er in elk geval voor om geen openbare of besloten com missie- of raadsvergaderingen op bid- of dankdag te houden als de raadsmeerderheid nu de biddagtra ditie zou afschaffen. „Maar dan ook niet op 1 mei en carnaval", vond Hommel. „En ook niet wanneer er een voetbalwedstrijd is op de tv, want die heb ik er al legio gemist", zei Oudesluijs. Wethouder Velthuis wees erop, dat de raad beslist over een ander be leid op bid- en dankdag, maar de uitvoering daarvan is een zaak van b. en w. „Ik roep het college op om het christelijke deel van onze bevol king hierin niet teleur te stellen", zei Klippel. Gezien het standpunt van de CDA-fractie is daar echter weinig kans op. Als de wethouders van PvdA. VVD en CDA voor zijn, delven de SGP-wethouder en CU- burgemeester het onderspit als de de bevolking. De fractie wilde daar om een heel eind meegaan met het voorstel van Klippel. Namelijk dat het college 'alle maatregelen neemt waarmee de locaties van de windtur bines zodanig wordt gewijzigd dat de ongewenste effecten op het land schap en de ongewenste milieueffec ten voor de kern Stavenisse en een aantal woningen in het buitengebied wordt teruggebracht tot aanvaardbare proporties.' Alleen moest dan de ver volgzin uit de tekst: 'dan wel de situ ering van de windturbines op de in het huidige plan aangegeven locaties niet toe te staan.' Op een vraag van F.J.A. Hommel (VVD) zei Van der Wal dat er ook nog andere rekenregels komen voor het bepalen van geluidsoverlast. „De huidige kloppen niet, maar het ministerie heeft de nieuwe regels nog niet vrij gegeven." Ze stelde voor het plan in de ijskast te zetten. Maar Hommel wees haar erop wat de financiële gevolgen kunnen zijn voor de gemeente als de plannen nu stil worden gezet. Maar Van der Wal zei 'achter de bewoners te staan', maar wil het voorstel wat beper ken." De VVD zei ook zorgen te hebben over de overlast voor de bevolking maar vroeg zich wel af wat de ge volgen zijn als het voorstel zou wor den aangenomen, iets wat hij in de commissie ruimte ook al gezegd had. J.P. Bout (CDA) was het eens met Hommel, maar vond wel dat er zorgvuldig omgegaan moet worden met de gevolgen voor de bewoners. Ook voor de SGP klonk het voorstel van de RFT sympathiek, zei P.W.J. Hoek. „De inwoners verdienen de beste bescherming. Dat moet je op de meest effectieve manier berei ken. Maar ik vraag me wel af of het voorstel zinvol is. Zeeuwind is be zig naar alternatieven te zoeken." Maar volgens Hage doet Zeeuwind geen onderzoek naar andere loca ties. Alleen naar het verkleinen van de afstand tussen de molens en het plaatsen van een ander type molen met afwijkende wieken om de over last te beperken. Zolang nog niet duidelijk is waar Zeeuwind mee komt als aanpassing van het plan. wilde de SGP het voorstel niet steu nen. Hoek: „We moeten samen kij ken naar gedragen oplossingen en die toetsen aan de geldende criteria. Bovendien hebben b. en w. toege zegd om bij het ministerie duidelijk heid te krijgen over de nieuwe re kenregels voor overlast. Voor ons hoeft het niet in de ijskast. Pas als het plan er eenmaal ligt. kan er be zwaar tegen worden gemaakt." laatste hetzelfde standpunt als zijn partijgenoten in de gemeenteraad zou innemen. Er werd donderdagavond uiteinde lijk hoofdelijk gestemd over het biddagvoorstel, waarbij 10 leden van PvdA, VVD, CDA en ABT voor afschaffing van het huidige be leid stemden, terwijl er maar 5 (SGP, CU, RFT) voor handhaving waren, dus een hele duidelijke meerderheid voor verandering. De ambtenaren van de gemeente Tholen bleken op bid- en dankdag extra vrij te krijgen op kosten van de baas. Voor de PvdA speelde dat ook mee bij de keuze voor een an der beleid, want bij bijvoorbeeld 100 ambtenaren zou je 200 produk- tiedagen extra beschikbaar krijgen. Volgens CU-raadslid Van de Sande rekende de PvdA zich ten onrechte rijk. „Want dat zijn verkregen rech ten van zeker 40 jaar oud. Dat juist de PvdA aan de rechten van de werknemers wil tomen, begrijp ik ook niet. De suggestie dat we gratis productiedagen krijgen, klopt echter niet. Alleen bij het aannemen van nieuwe werknemers kun je stellen dat men voortaan eigen vakantieda gen moet opnemen op bid- en dank dag", zei Van de Sande. Oudesluijs hield voet bij stuk. „Wij verschillen hierover van mening, want wat zijn verkregen rechten? Wij denken er anders over dan de CU en als ik bij de ambtenaren langs loop, dan heeft men geen be zwaren", zei het PvdA-raadslid. Daar geloofde Van de Sande niets van. „Er is niet 1 ambtenaar die ja zegt als hij twee verlofdagen moet inleveren!" De burgemeester kapte deze discussie af. „We moeten ons niet concentreren op de bedrijfsvoe ring. Dat is een kwestie van uitvoe ring." Wethouder Velthuis liet weten met de ondernemingsraad overleg te zullen voeren over de positie van de werknemers ten aanzien van de af schaffing van twee extra vrije da gen. Was de sluiting van het gemeente huis op bid- en dankdag (twee woensdagen in februari en novem ber) voor sommigen een probleem, binnenkort is het gemeentehuis zelfs vier dagen aaneengesloten dicht. Woensdag 30 april is het Ko ninginnedag, donderdag I mei He melvaartsdag en vrijdag 2 mei is door b. en w. aangewezen als een verplichte snipperdag. Dan komt de vrije zaterdag en zondag en de maandag erna wordt er ook niet ge werkt, want dan is het 5 mei. Amb tenaren hebben dan ook een extra vrije dag in tegenstelling tot het overgrote deel van de werknemers, die eens in de vijf jaar op bevrij dingsdag vrij hebben. Hage (CU) erkende dat er nog geen definitief plan ligt, maar constateer de wel dat er veel onrust is onder de bevolking van Stavenisse. „Het gaat om de plaats waar ze komen. Dat is het punt. Zeeuwind onderkent de ongewenste gevolgen van de vier molens, maar zoekt ze ook daad werkelijk naar een oplossing? Beleg een informatiebijeenkomst om de onrust niet verder op te laten lo pen." Volgens wethouder K.A. Heijboer is het moeilijk zoniet onmogelijk om nu al te zeggen dat de molens niet kun nen worden gebouwd waar Zeeuwind ze hebben wil. „Er ligt nog geen uit gewerkte plan. Alleen een ontwerp besluit. We kunnen geen waarborgen geven over de gevolgen. Wel toezeg gen dat we samen met Zeeuwind naar Stavenisse gaan." Maar volgens Klippel ligt er wel de gelijk een plan aan ten grondslag, namelijk een natuurbeschermings beschikking. Tijdens de schorsing kreeg Klippel van de belangengroep te horen dat er geen deel uit de tekst gehaald mocht worden. En daar kon de Pv dA zich weer niet in vinden. De VVD bleef vrezen voor de eventu ele gevolgen van als het voorstel wordt gesteund. Van der Wal be greep niet dat de liberale fractie zich zo afstandelijk opstelde ten opzichte van de onrust onder de bevolking., „Heeft u daar geen moeite mee als volksvertegenwoordiger?" Hommel zei dat hij daar ook gevoelig voor is, maar dat reageren pas op zijn plaats is als de aanvraag voor de bouwver gunning er ligt. „Als blijkt dat het dan onder meer met de nieuwe re kenregels onaanvaardbaar is, dan wordt de bouwvergunning gewei gerd." Heijboer zei ook niet te kunnen overzien wat de gevolgen van het aannemen van het voorstel zijn. „Ik weet niet hoe Zeeuwind zal reage ren. Het belangrijkste nu is hoe we samen met Zeeuwind de bevolking gaan informeren." Klippel vond het niet genoeg. Er zijn volgens hem in strumenten om het plan te wijzigen. Het mondelinge amendement van de PvdA om een deel van de tekst te schrappen, kreeg alleen steun van de eigen fractie. Het initiatiefvoor stel van de RFT werd verworpen met 11 tegen 5 stemmen. (Bij de PvdA ontbraken J. Heshof en E. Bastianen, G.J. Hoek van VVD ont hield zich van stemming omdat hij zelf met Zeeuwind bezig is om windmolens in de Noordpolder van Sint-Maartensdijk te plaatsen. J.L Hage (links) van de CU overlegt met de belangengroep tegen de windmolens bij Stavenisse en met M.J. Klippel (tweede van rechts) van RFT. Tussen hen in M. Geuze en P. Priem, rechts L. Hage. Dominee C. de Jongste (midden) probeert CDA 'er J.P. Bout (links) te overtuigen, wethouder K.A. Heijboer luistert mee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 11