Topform Oppositie wil onderzoek gang van zaken bouw gemeentehuis AbdijNieuws iSÉlll» Van Houte Jongetje ernstig gewond na aanrijding door auto Jarige Siene Akkermans: 'Ik ben oud en versleten' IOB Ds. Gerritsen naar Canada Werkstraf na schop bij ruzie gehalveerd 315S Donderdag 3 april 2008 64e jaargang no. 21 onen Nieuwe directeur voor de Kraal Raad moet zeven ton bijpassen voor onverwachte financiële tegenvaller De oppositiepartijen CU, ABT en RFT willen een onaf hankelijk onderzoek naar de gang van zaken naar de fout die is gemaakt hij het berekenen van het budget voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Tholen. Door die fout is er bijna zeven ton extra geld nodig om de aanne mer te betalen. De andere fracties willen ook ophelde ring, maar reageren wat voorzichtiger. In het gemeente huis is de stemming bedrukt. Ook bij de fractievoorzitters in de stuurgroep die het bouwproces hebben begeleid, ligt de kwestie zwaar op de maag. Vanavond praat de ge meenteraad over de zaak. De vergadering is vervoegd naar zes uur. Het is het eerste bespreekstuk op de agenda. BCC AmbiligM stunt! Philips LCD TV mei FULL HO en Ambilighl! Onjuiste vertaling Oud Ger. GemStavenisse verliest predikant Ds. G. Gerritsen van de Oud Gereformeerde Gemeente Stavenisse vertrekt naar Canada. Hij heeft het beroep uit het Canadese Salford aangenomen, vlakbij Norwich in de provincie Ontario. „Stavenisse is me lief, maar we zijn ervan afgescheurd. Twee jaar geleden ontvingen we tot onze verbazing al een beroep uit Salford, maar nu meen ik er niet meer onderuit te kunnen. Wij moeten ge loven dat de Koning van de kerk ons daar wil hebben." De predikant verwijst daarbij naar Johannes 21:15-17 waarin Jezus tot Petrus zegt: weid mijne schapen. Een vierjarig jongetje is vlakbij de ouderlijke woning aan de Schelde-Rijnweg in Tholen door een auto geschept. Hij is met ernstige verwondingen overgebracht naar zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom en vervolgens naar het Sophia kinderziekenhuis van het Erasmus Me disch Centrum te Rotterdam. Het jongetje is er slecht aan toe. Hij wordt in coma gehouden op de afdeling intensie ve zorg. Deze week r-e Setallandse wordt vandaag 100 jaar in De Schutse ik.1 www.vanhoutewonen.nl tbode, de Thoolse Courant 4697 ZG Sint-Annaland 166-657007 b.g.g. 653474 166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Astrid Ottenheym uit Bergen op Zoom is sinds dinsdag de nieuwe directeur van de Kraal, de school voor Montesorrionderwijs in Tho len. De 46-jarige Ottenheym volgt C. Sinke. Ottenheym werkt bijna tien jaar op de Montesorrischool in Bergen op Zoom. Ze was er coördinator voor de bovenbouw. ,,Ik wilde meer dan alleen het klassenwerk doen. Ik vind onder wijs heel erg belangrijk en wil graag samen met een team kwali tatief goed onderwijs leveren. Die kans krijg ik hier." Dinsdag ging ze aan de slag. ,,Op 1 april maar dat was geen grapje," lacht ze. De school aan de Zoekweg groeit. Op dit moment zijn er zo'n 140 leer lingen. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 23-jarige A. W. uit Sint-Annaland voor uitgaansge- weld tot twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en 120 uur werkstraf veroordeeld. Ook kreeg hij 28 uur leerstraf voor alcoholde linquenten opgelegd. W. had vorig jaar 11 februari in Sint-Annaland tijdens een vechtpartij tussen twee groepen jongeren een schop uitge deeld aan een rivaal, die op de grond lag. Het incident had voor een café plaats. De jongeren, onder invloed van alcohol, hadden zich daar ver zameld. Er ontstond al gauw ruzie, gevolgd door enige commotie toen een bakje friet uit de hand van het slachtoffer werd geslagen. Die had zich daarover kwaad gemaakt. In het tumult sloeg een vriend van W. het slachtoffer tegen de grond. De 23-jarige man liet zich ook niet onbetuigd en gaf hem een trap na. De verdachte had eerder tegen de rechtbank verklaard die bewuste avond veel alcohol te hebben ge dronken. Dat was in zijn ogen de oorzaak van zijn gewelddadig op treden geweest. De man werkt als stuurman op een vissersboot en heeft één keer in de veertien dagen een vrij weekeinde. De officier van justitie had wegens poging tot zware mishandeling 240 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De rechtbank halveerde de ze straffen: 120 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. In het voordeel van de Tholenaar pleitte dat hij tot gisteren geen strafblad had en dat het letsel (hoofdwond) van het slachtoffer mee was gevallen. Wel moet hij iets doen aan zijn drankgedrag. Daarom werd hem ook een leer straf alcoholdelinquentie opge legd. Ernstige gezichten hij v.l.n.r. burgemeester W. Nuis. gemeentesecretaris S. Nieuwkoop, projectwethouder F.J. Goossen en intent controller J. Duine. Het zal moeilijk worden om het aan te burgers uit te leggen, menen leden van het college en alle fractievoorzit ters van politieke partijen in de raad. Pijnlijk noemt projectwethouder F.J. Goossen de kwestie van de misreke ning. Slapeloze nachten heeft burge meester Nuis ervan. Een gigantische domper, zegt PvdA'er J. Oudesluijs. P.W.J. Hoek van de SGP spreekt over een kater, J.J.P.A. Boulogne heeft het over een dieptrieste zaak. Volgens b. en w. heeft de extra uit gave echter geen gevolgen voor de begroting. Ook de Thoolse burger hoeft niet te vrezen dat ze de misre- AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet9 Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum. 0118-631400 Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Prowncie Zeeland Nieuwe Burg 42. Postbus 6001, 4330 LA Middelburg Advertentie I.M. kening in de portemonnee merken. Er komt geen belastingverhoging. Ook de plannen voor de bouw van een woonzorgcentrum in Scherpe- nisse en de nieuwbouw van Haes- tinge komen er niet door in gevaar. Op de nieuwjaarsreceptie begin ja nuari in het gloednieuwe gemeente huis aan Hof van Tholen was de stemming heel wat beter. Burge meester Nuis meldde dat het budget niet was overschreden en dat er zelfs enkele meevallers waren. Een overschot op het krediet dat de raad er voor had uitgetrokken. Maar door het verkeerd berekenen van het bud get blijkt nu dat er geld bijmoet, vertelde wethouder Goossen dins dagmiddag. Het bedrag van 14,5 miljoen euro is niet genoeg. „Er is ten onrechte een bedrag van bijna 1,3 miljoen euro aan het te besteden budget toegerekend uit het btw- compensatiefonds." En daarmee re kende de gemeente (college, amb tenaren, het extern adviesbureau Complan uit Eindhoven en de stuur groep) zich rijker dan ze was. In plaats van 14.5 miljoen euro werd vanaf 2005 uitgegaan van 15,3 mil joen euro voor de bouw. Pas bij het vaststellen van de jaarre kening 2007 begin dit jaar kwam dit verschil aan het licht, met alle ge volgen van dien. Het is een inge wikkelde materie waar inmiddels een financieel deskundige maandag avond in een speciaal belegde ver gadering van de stuurgroep zijn licht over heeft laten schijnen. Maar iedereen is er van overtuigd dat het lastig wordt de zaak aan de inwo ners uit te leggen. Volgens Goossen heeft het te maken met het instellen door de rijksover heid van een btw-compensatiefonds in 2003. Voor die tijd raamden ge meenten alle kredieten, inclusief btw. Na 2003 werd de algemene uit kering uit het gemeentefonds ver laagd en kan de btw later verrekend worden met de belastingdienst. Be gin 2004 vond overleg plaats tussen de gemeente, de accountant en de belastingdienst over het juiste per centage voor de te compenseren btw. Dat was toen 85 procent. Dat is besproken met Complan die de kos ten van de bouw heeft berekend en opgesteld. „Het btw-bedrag dat ver rekend had moeten worden is opge teld als te besteden bedrag voor de bouw. Dat is achteraf een onjuiste vertaling geweest. Het bedrag van 15 procent dat niet te compenseren was. had uit het beschikbare krediet betaald moeten worden." Daar ligt volgens Goossen de bron van het probleem. ..Het leidde tot verschil in inzichten." Het budget waar de btw onterecht aan is toegerekend, werd gebruikt tijdens de bouw. Daarop is ook de bewaking van het budget afgestemd. Die bewaking is goed verlopen maar dat gebeurde van een verkeerd budget. Dat ver klaart ook dat het in januari leek dat er geld over was, een half miljoen zelfs. Dat blijkt achteraf niet juist. In plaats daarvan is er extra geld no dig van 697.217 euro. De kapitaal- lasten (rente en afschrijving) bedra gen 55,760 euro. Goossen meldde ook een meevaller. Op de bouwkavel voor het gemeen tehuis wordt niet meer afgeschre ven. Dat levert een verlaging op van 76.8(H) euro per jaar. Dat bedrag wordt 'noodgedwongen' gebruikt voor de opvang van het hogere kre diet dat nu nodig om de rekeningen voor het gemeentehuis te betalen. De lasten voor het gemeentehuis kunnen zo volgens Goossen ver minderd worden met 21.040 euro. (76.800 euro min 55.760 euro). „We betreuren de gang van zaken in hoge mate. Wc zijn ons bewust van de gevoeligheden van een deel van de inwoners over het nieuwe gemeente huis. het vertrek uit Sint-Maartens dijk en de investering voor het nieu we gemeentehuis. Het devies is altijd geweest: geen euro erbij. Daarop wa ren alle inspanningen gericht. Dit leek tot voor kort gelukt; des te pijn lijker is de ontstane situatie." Ds. Gerritsen is al vier keer in Cana da geweest, de laatste keer tijdens de herfst van 2007. De Oud Gere formeerde Gemeente daar is kleiner dan die in Stavenisse. Het is een streekgemeente van praktisch alle maal Nederlandse emigranten, die daar al lang of korter wonen. Ds. Gerritsen kan er gewoon in het Ne derlands preken, maar voor de jeugd moet hij misschien wel Engels gaan De enige Oud Gereformeerde predikant op Tholen vertrekt naar Canada. leren. „Het is een mooie streek, een agrarisch gebied met een grote di versiteit aan bedrijven. Er zitten veel zakenlieden in de gemeente." Ds. Gerritsen bedankte voor de be roepen uit Achterberg, Ermelo. Kin derdijk en Nieuw-Beijerland. Met Salford is afgesproken dat hij drie maanden naar Nederland mag; niet aaneen maar in perioden van 2 of 3 weken. „Ik hoop dan Stavenisse nog zoveel mogelijk te helpen, want ik heb er heel veel liefde mogen ont vangen." De afscheidsdienst zal vermoedelijk rond de zomer zijn. Ds. Gerritsen deed juli 2004 intrede, nadat de ge meente maar liefst 23 jaar geen ei gen predikant had. In juni 2005 opende hij de vleugel, waarmee de kerk aan de Prins Bernhardstraat werd uitgebreid tot 650 zitplaatsen. Sinds de scheuring in de Oud Ger. Gem. Sint-Philipsland. waar ds. A. v.d. Meer zich afsplitste, was ds. Gerritsen de enige OGG-predikant voor Stavenisse, Sint-Maartensdijk en Sint-Philipsland. In heel Neder land telt dit kerkgenootschap maar weinig predikanten, maar binnen kort wordt een lerend ouderling be vestigd tot predikant. En er zijn twee kandidaten in opleiding, onder wie dhr. Van Houdt uit Poortvliet. Op Schelde Rijnweg in Tholen vanachter geparkeerde auto Het ongeluk gebeurde maandagmid dag rond kwart over vier. Het jonge tje rende plotseling van achter een geparkeerde auto de weg op. Dit ge beurde zo dicht voor de auto van een 79-jarige Tholenaar, dat die niet meer kon remmen en over het jon getje heen reed. Het jongetje is met twee gebroken benen, een gebroken arm, inwendige bloedingen en een gescheurde lever per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Vol gens de politie reed de auto niet hard: 35-40 km terwijl 50 km de maximum snelheid is op de Schel de-Rijnweg. Het feit dat het jongetje plotseling vanachter een geparkeer de auto kwam. verraste de automo bilist echter volkomen. Volgens mevr. Buron. die aan de Schelde-Rijnweg woont, zijn er dringend maatregelen nodig om de verkeersveiligheid daar te verbete ren. „We zijn al drie jaar bezig bij de gemeente om een paar borden te plaatsen om aan te geven dat er spelende kinderen zijn. Of anders bloembakken te plaatsen om de snelheid van het verkeer te remmen. Op weg naar de punt wordt er hier veel te hard gereden. De gemeente heeft op ons verzoek metingen ver richt. maar neemt geen maatregelen. Dit ongeluk bewijst weer dat er toch wat moet gebeuren.Vorig jaar werd de buurvrouw op de fiets aangere den. Er wonen hier veel gezinnen met kinderen die juist vanuit de drukke Randstad naar Tholen zijn gekomen om hier rustig te kunnen wonen en spelen, maar de praktijk is anders." Lein van Duivendijk zingt al 4(1 jaar bij Canticum Arie van de Weteringh damt naar kampioenschap Paardenmeisje Karin de Haan schrijft boek EN VERDER... Stavenisse heeft primeur met kunststof steigers Rehohoth Sint-Maartensdijk heeft na vijfjaar weer eigen predikant EÉN ZWALUW MAAKT NOG GEEN ZOMER Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Jozina Carolina Maria van 't Westeinde is geboren op 3 april 1908 in Rors- sele. Ze weet ai op jonge leeftijd wat verdriet hebben is, want ze verliest haar vader op 2-jarige leeftijd. Hij was een aardappelhandelaar en stierf in Antwerpen. Om haar moeder te ontlasten, worden zij en haar 2 jaar jonge re broertje Jan grotendeels opgevoed door haar grootouders. Opa en oma van 't Westeinde-van Stee spelen vanaf dat moment een grote rol in haar le ven. Deze twee mensen reizen altijd met haar mee. Hun afbeeldingen han gen aan de muur in haar kamer in verzorgingstehuis De Schutse in Sint- Annaland. Want alleen met hen in de buurt voelt ze zich thuis. Vandaag viert ze haar 100ste verjaardag, met opa en oma binnen handbereik. Ze heeft last van, zoals haar schoondochter Wil het noemt. 'ouderdoms vergeet - heid'. Daarom voeren Wil en haar man Jan. de oudste zoon van Siene. het ge sprek. Dat vindt plaats in hun huis aan de Kleine Dijk in Sint-Annaland. De boerderij, waar Siene sinds haar huwelijk altijd heeft gewoond. Siene gaat naar de lagere school in 's-Heerenhoek. Elke dag ging ze te voet op haar klompjes. Dat was een reis van wel zes kilometer. Ze verhuist op haar 3 lste met haar moeder en haar enige broer Jan naar De Heen. een dorp in de ge meente Steenbergen. Jan is dan al getrouwd en start daar een landbouwbedrijf. Ze ontmoet tijdens de oorlog Johannis Theodorus Maria Akkermans uit Oude molen op een trouwfeest in Steenbergen. Ze trouwen in mei 1945. Samen met haar man Jan verhuist Siene naar Sint-Annaland en neemt de boerderij van de oom van haar man. De Vijf Haardsteden, over. Dat was destijds een gemengd bedrijf met melk- en jongvee en akkerbouw. Het land werd bewerkt met paar den. Siene is 38 als ze bevalt van haar eerste zoon Jan. Hij vertelt dat hij bijna Harry had geheten, naar zijn vaders vader. „Maar de dokter vroeg of mijn moeder mij Jan wilde noemen, want er woonde al bijna 100 jaar een Jan Akkermans op de boerderij", vertelt zoon Jan. Het volgende jaar wordt Henk geboren en twee jaar later, in 1949 volgt Ad. Zie verder pagina 7. m Siene Akkermans zit tegenwoordig in een rolstoel nadat ze vorig jaar werd getroffen door een beroerte. Ze heeft de afbeeldingen van haar grootouders altijd boven haar bed hangen, want die zijn haar dierbaar en met hen voelt ze zich thuis. Achter haar staat oudste zoon Jan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1