'Als er problemen zijn vormt Stavenisse als vanouds één front' 'Jojobeleid schaadt de verhoudingen' Thoolse bestuurders waterschap liefst door Streekmuseum opent met religieus erfgoed Drie varianten bid- en dankdag Gemeente werkt mee aan blad voor 55-plussers Nieuwe bedrijven Donderdag 27 maart 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Eén front Loopgravenoorlog Concurrentiepositie Jong lid Acceptabel SN S Regio Bank ttbua •verzekeringen «financiële diensten hypotheken «pensioenen Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Sint-Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet Sint-Philipsland Nu de verkiezing van het waterschapsbestuur op een an dere leest wordt geschoeid, zijn politieke partijen en an dere belangengroeperingen druk bezig om kandidaten te vinden. De vier vertegenwoordigers van Tholen in het 35-koppige bestuur van Zeeuwse Eilanden willen alle maal graag verder. Drie proberen dat via de lijst van een politieke partij, één via de kamer van koophandel. Mol bij CDA Het Streekmuseum voor Tholen en Sint-Philipsland De Meestoof opent op 5 april haar deuren voor het nieuwe seizoen. De opening wordt om 11 uur verricht door J.P. Zuurdeeg in het museum in Sint-Annaland. Hij is oud archivaris en schrijver van het boekje 'Kerken op Tholen en St. Philipsland'. De kerk speelt een grote rol in de ex positie van dit seizoen. Voormalig wethouder Adrie van 't Westeinde, nu actief bij Zeeuwind, in gesprek met Peter Priem uit Stavenisse. VERVOLG VAN PAGINA Namens Zeeuwind voerde A. van 't Westeinde (voormalig Groenlinks wethouder van Middelburg die aft rad wegens de affaire rond de bouw van een nieuw theater) het woord. Hij legde uit dat het plan voor Sta venisse gebaseerd is op het beleid van de gemeente en dat Zeeuwind zich volledig houdt aan de regels die gelden voor geluid en slagscha duw. „Na jaren werken ligt er nu hier een voorstel waarin staat dat we ons niet houden aan de wettelijke regels. Waarom zouden wij dat niet doen? Dan zouden we onszelf tekort doen. We hebben er geen enkel be lang bij om de berekeningen roos kleuriger voor te stellen. Als ze na melijk niet zouden kloppen, dan zouden wij daar last mee krijgen." Maar volgens Klippel staat nergens dat Zeeuwind zich niet aan de wet telijke regels houdt, maar dat som mige regels ter discussie staan. Volgens 't Westeinde is Zeeuwind bereid om te overleggen en met aan passingen komen. Zo wordt beke ken of de molens wat dichter bij el kaar kunnen worden geplaatst en gezocht naar een turbine die wat minder geluid produceert. „Het zou jammer zijn als de raad nu al een uitspraak zou doen. We zijn nog vo lop bezig met de onderbouwing en de berekeningen. Pas bij het aanvra gen van een vrijstelling van het be stemmingsplan is het moment om een afweging te maken. We stellen voor te wachten tot al het voorwerk klaar is." Zeeuwind is een coöperatieve ver eniging met 1200 leden. Alle Zeeuwse gemeenten zijn er lid van. Er wordt geen winst gemaakt. Vol gens Van 't Westeinde geeft wind energie lasten en lusten. „Stavenisse mag meeprofiteren van de lusten." Ook J. Springer van Zeeuwind be nadrukte dat ze binnen de wettelijke normen blijven. „Dat is voor slag schaduw 5 uur en 40 minuten per jaar. Die grens wordt niet overschre den. Als we tegemoet kunnen ko men, dan doen we dat. We kopen een molen die minder geluid produ ceert. Dat kost wel meer, maar dat is ook tekenend voor Zeeuwind." Klippel wilde ook weten of de mo lens ook verder van het dorp ge plaatst kunnen worden. Dat is vol gens Springer niet het geval. „Deze plek is samen met de gemeente en de provincie _,v ozen. En dit vergt een hele lange voorbereiding." Gewoonlijk worden molens op een afstand gezet van zes maal de rotor- diameter. Dat wordt volgens Sprin ger teruggebracht tot vier maal de rotordiameter. Verder opschuiven naar de zeedijk is niet mogelijk om dat de Oosterschelde en nationaal park is, zei hij. Klippel wees er nog maar eens op dat het in Stavenisse veel onrust heeft veroorzaakt. „Wat dat betreft is het op Stavenisse als vanouds: als er problemen zijn vormt daar de ge hele bevolking één front." Hij zei dat de opstelling van de molens ge koppeld moet worden aan een 'structureel element en een aan- hechtingpunt.' Maar dat hij dat mis te. En praten met de bevolking was nodig. Dat is volgens hem ook ge daan met bewoners van Waterfront over de umts-masten. Hommel vroeg zich af wat de juridi sche gevolgen zouden zijn als de ge meente besluit het plan niet door te laten gaan op de aangewezen plaats. Maar volgens Klippel was een an dere locatie wel mogelijk als het zou voldoen aan de gestelde norm voor de opstelling. Hij kreeg bijval van L.J. van Doorn (ABT) die ook naar een andere plek wilde kijken. Maar J.P. Bout (CDA) vond dat er niet voor de muziek uitgelopen moet worden. Hij wees erop dat er nog geen bouwvergunning is inge diend en het plan ook nog niet de finitief is. Bout had er vertrouwen in dat b. en w. en Zeeuwind er uit zul len komen. Hage van de CU wilde weten of er alternatieven zijn voor de locatie en of de berekeningen kloppen. Hij er kende dat het een uitvoerende zaak van b. en w. is, maar wees ook op de onrust die in Stavenisse is ontstaan. „En dat moet je wel serieus nemen. Overleg om het voor beide partijen acceptabel te maken." Hoek (SGP) had wel sympathie voor het voorstel van de RFT omdat dit een moreel appel betreft, maar vond het niet de handigste reactie op de commotie die in het dorp is ontstaan. „Het voorstel leidt vooral tot langere juridische procedures. Goed overleg is een betere weg. Zeeuwind wil tegemoet komen aan de wensen van de bevolking en neemt haar maatschappelijke ver antwoordelijkheid. Het beperken van het gebied voor locaties heeft een averechts effect. Dat leidt tot een loopgravenoorlog." Volgens E. van de Wal-Vermeulen (PvdA) heeft het voorstel van RFT ertoe geleid dat er overleg is geko men tussen de gemeente en Zeeuw ind en Zeeuwind en de belangen groep. Ze noemde dat een positieve ontwikkeling. Ook dat de vereni ging molens dichter bij elkaar wil plaatsen. „Maar je moet zien de schade te voorkomen door goede voorlichting te geven aan de bevol king. We hebben wel ingestemd met het beleid. Als 90 procent van de be volking zich zorgen maakt, dan moet de bevolking hier een belang rijke rol in spelen." Volgens wethouder K.A. Heijboer is het nog te vroeg om overal een af doend antwoord op te geven. Er is nog geen strak omlijnd plan, zei hij. Pas als dat er is, is het inhoudelijk te beoordelen. „Er moet nog veel be sproken worden. Het is geen onwil van het college om antwoorden ach ter te houden, maar we willen er wel duidelijk over communiceren." Wat het zoeken van locaties betreft, zei de wethouder dat die ingeperkt zijn door de kaders in het bestemmings plan. Geuze zei te hebben begrepen dat de contracten met de grondeigena ren al rond zijn. Hij pleitte ervoor snel met de bevolking contact te zoeken. Het onderwerp prijkt don derdag op de agenda van de ge meenteraad. De meerderheid van de fracties steunde het voorstel van de RFT niet. ABT was het wel eens met Klippel. De Christenunie besteedde aandacht aan de bid- en dankdagen met dominee Blenk (links). A. v.d. Sande leidde het onderwerp in. VERVOLG BID- EN DANKDAG Vanuit de zondagsopvatting ligt vol gens het OOK een lijn naar de bid- en dankdagen: 'twee dagen van afzonde ring en onderscheid van andere dagen van het jaar' die voor christenen van eminent belang worden genoemd. 'Net als op zondag zijn dan twee of drie kerkdiensten, doorgaans heel goed bezocht, van bezinnende en in spirerende aard'. Afgelopen biddag waren er in tien kerken drie diensten, in 17 twee, in vier één en in twee geen. Middagdiensten waren er tien, ochtenddiensten en avonddiensten 28. De brief vervolgt dat op deze dagen wordt stilgestaan bij diverse sectoren van de samenleving: landbouw, vee teelt en visserij, handel en industrie, dienstverlening, onderwijs en zorg, het koninklijk huis en overheden. Maar ook bij werkeloosheid, en de geestelijke en materiële noden en le niging daarvan. In de prediking komt dit alles aan de orde. Daarin is ook oog voor het verval van waarden en normen (alcoholmisbruik en vormen van criminaliteit), en klinkt een op roep tot bekering. Door middel van bid- en dankdagcollecten in de ere diensten worden offers gegeven. Vol gens het OOK valt te begrijpen dat de kerkelijke invulling van bid- en dankdag een zaak is die ook nu nog tal van bijbelgetrouwe inwoners raakt. De traditie van bid- en dankda gen gaat terug tot de 16de eeuw. In de brief wordt gewezen op de eeu wenlange betrokkenheid van de bur gerlijke overheid daarbij. 'Op Tholen en Sint-Philipsland is er nog een, zij het kleine, meerderheid te vinden on der onze bevolking, die deze dagen in stand gehouden wil zien'. In de brief wordt gewaarschuwd voor een jojobeleid. Nu er voor het eerst een niet-confessionele meer derheid in de gemeenteraad is, wordt het beleid van bid- en dank dag (dat geldt sinds de gemeentelij ke herindeling van 1971 - red.) ter discussie gesteld. Valt een volgende verkiezing anders uit, dan kan de discussie weer een andere kant op gaan. Maar zo'n beleid voeren schaadt, aldus OOK, de verhoudin gen 'die we samen op lokaal niveau juist goed moeten houden voor de toekomst'. De kerken doen daarom een klemmend beroep op de raad om christenen in hun opvatting in dezen te respecteren. Naast principiële argumenten voert het OOK enkele praktische zaken aan. Het wijst erop dat van twee verplichte dagen geen sprake is, maar in de praktijk slechts van een halve schooldag. Bid- en dankdag zijn steeds op woensdag, en biddag valt meestal in de voorjaarsvakantie. Verder vinden de kerken dat van het openstellen van openbare scholen en overheidsdiensten een sterke prikkel uitgaat tot het (verder) open stellen van winkels en bedrijven. 'Dit leidt absoluut tot de beperking van de mogelijkheden tot godsdien stige verrichtingen van Thoolse ambtenaren en werknemers'. Ze wijzen er verder op dat voor een groot deel van de bevolking op bei de dagen de dienstverlening van de gemeente niet aan de orde is. Ook stelt het OOK aan de orde. de con currentiepositie van Thoolse bedrij ven die in gevaar kan komen als ze op bid- en dankdag willen sluiten. De commissie bestuurszaken krijgt vanavond ten aanzien van de gemeente lijke dienstverlening op bid- en dankdag het stuk voorgelegd dat ook elf maanden geleden op tafel lag. Burgemeester en wethouders geven daarin drie opties, maar zeggen er meteen bij dat er in de discussie ook ruimte is voor alternatieven. Variant 1 is dat alles bij het oude blijft: gemeentehuis en -werkplaats en openbare scholen zijn gesloten, bedrijven mogen geen werk voor de gemeente doen. In variant 2 worden bid- en dankdag gewone werk dagen, met dien verstande dat recht wordt gedaan aan individuele wensen van personeelsleden. Variant 3 ten slotte voorziet erin dat ten aanzien van de gemeente niets verandert, maar dat openbare scholen keuzevrijheid krijgen. Het zijn de scholen die de kwestie enkele jaren geleden aan de orde stelden. In het voorstel wordt met geen woord gerept over het unanieme commissie besluit van april vorig jaar, waarin b. en w. werd gevraagd om te gaan wer ken aan een politiek debat met een brede vertegenwoordiging uit de Thoolse samenleving over het vieren van bid- en dankdag. De openbare commissievergadering begint vanavond om half acht. De gemeente Tholen werkt sinds kort mee aan een vier keer per jaar verschijnend blad voor 55-plussers. Het 55+magazine verscheen al in de gemeenten Bergen op Zoom, Steenbergen en Woensdrecht. VERVOLG VAN ANBO Normaalgesproken heeft een be stuurslid maximaal twee periodes van vier jaar zitting, maar omdat de afdeling Oud-Vossemeer onder de linden geen animo kan vinden voor nieuwe bestuursleden, kent zij lan gere termijnen. „Zelf ben ik 14 jaar voorzitter", vertelt Verhees. „En 16 jaar bestuurslid, vonden ze bij de Anbo ook wel erg lang", zegt hij. Er heeft nog niemand van een Thoolse afdeling de speld voor lid van verdienste opgespeld gekre gen, dus het eerbetoon aan Van Poortvliet is uniek te noemen op Tholen. Er is gekozen voor een op volger die nog wat jaren mee kan. Rinus Hommel is sinds twee jaar in de vut en met zijn 61 jaar één van de jongere leden. Hij is gevraagd door de voorzitter om bestuurslid te worden, maar dat kwam voor hem niet als een verrassing: „Ik be greep dat het mijn richting uit kwam. Als één van de jongeren in Voortaan valt het ook, gratis, bij Thoolse 55-plussers in de bus (de ze week voor het eerst). De ge meente verstrekt daartoe de adres sen aan de uitgever. In het blad staat informatie over de wet maat schappelijke ondersteuning, wel zijn en recreatie. Corné van Loen- hout van De Grafische Wereld overhandigde wethouder Velthuis gisterenmiddag in het gemeente huis een exemplaar van het 55+ma gazine. de vereniging weten ze je wel te vinden." Hij stemde direct in en daarmee was het eigenlijk al beklonken, want er waren geen andere kandidaten. Tij dens de bijeenkomst, waarbij 49 le den aanwezig waren, is er unaniem voor zijn benoeming gestemd. Hommel is lid sinds zijn 55e. Hij was toen nog werkzaam als nacht portier bij de Warandeflat in Ber gen op Zoom. Hij maakt het 6-kop- pige bestuur van de Anbo weer compleet. Voorheen waren er 7 le den, maar Wim Bijl uit Tholen gaf er in 2002, na 10 jaar in het be stuur, de brui aan. De voorzitter vertelt dat ze 6 bestuursleden wel acceptabel vonden, en daarom gin gen ze verder met dit aantal. Toen Cor van Poortvliet wegviel, vond Verhees het te bont worden en daarom richtte hij zich tot Hom mel. Co Vroege, die penningmees ter is, neemt de taken als secretaris van Van Poortvliet over. Rinus Hommel wordt 'gewoon' lid van het bestuur. Hypotheek adviseur betrokken advKeuis Inschrijving in het Handelsregis ter van nieuwe bedrijven op Tho len en Sint-Philipsland in de maand januari 2008. Geluk afbouw en montage, Jan van Bloisstraat 10, afbouw en monta gebedrijf, eenmanszaak van L.M. Geluk. Metaalhandel Tholen, Oudelandse- dijk 2a, inzamelen van metalen, eenmanszaak van B.F.D. van der Werff. E. Venekamp, Botermarkt 9, thuis zorg, eenmanszaak van mevr. E. Venekamp-Douwes. Zeevisgroothandel en rokerij de Eendracht, Edisonweg 7, im- en export van, alsmede de groothandel in vis- en visproducten, visbewer- kingsbedrijf, vennootschap onder firma van C. van de Velde en mevr. M.J. van de Velde-Smits. W.A.M.J. Beheer b.v., Verbrande- straat 27, het ter beschikking stel len van kennis en leiding, het ver richten van alle overige handelingen op financieel, indus trieel en commercieel gebied, di recteur-grootaandeelhouder W. An- thonisse. Marninx en Monogato, Rosarium 11, het produceren van muzikale werken en deze laten uitbrengen door derden, platenmaatschappij, het remixen van muzikale werken, het optreden als dj, eenmanszaak van P.J. Smit. Crazy's Tuk Tuk's, Kruittoren 17, exploitatie van tuk tuk's die kun nen worden ingezet voor bruilof ten, bedrijfsfeesten, tevens promo tie voor kermissen, verhuur met chauffeur, eenmanszaak van R.L.M.A. Verduit. Vaklandschap, Windsingel 53, ad vies en ontwerpbureau voor tuin en landschapsinrichting, eenmans zaak van A.J. Boer, gevolgmachtig- de mevr. M.M.J. Boer-van der Horst. Raphcon Repairs, Kalisbuurt 30, containerreparatie, eenmanszaak van R. Dankers. Mille Miglia, Molenweg 54, klein handel in automobilen, onderdelen en accessoires, eenmanszaak van R.W. van Os. Tofaas zeeaasspitterij en handel, Burg. Versluysstraat 12, spitten van zeeaas, groot- en kleinhandel in zeeaas, eenmanszaak van A. Fran ken. Knutselshop Het Bezig Bijtje, Ring 21, het treffen van voorbereidingen tot de uitoefening van een interne twinkel voor creatieve vrijetijdsbe steding, eenmanszaak van mevr. J.C.J. Walpot. Fowler design timmerwerken. Van Zeylstraat 11het vervaardigen van interieur op maat, maatmeubelen en overige timmerwerken, het ver richten van timmerwerkzaamheden in de bouw, eenmanszaak van D.B.P. Vogelaar. Volksprojects, Coentjesweg 16, het restaureren van en detailhandel in old-timers en bijbehorende acces soires, het verrichten van onder houdswerkzaamheden aan machi nes, eenmanszaak van E.A. van Sintmaartensdijk, gevolmachtigde mevr. B.Vleghert. Café de Hoop, Ring 13, cafébe drijf, eenmanszaak van mevr. J.P. Hopmans, gevolmachtigde F.P Rommers. Klusbedrijf Jeffrey, Molenstraat 92, eenmanszaak van J.F. Vaders. Carcenter Zeeland, Bronsgeestweg 20, kleinhandel in gebruikte perso nenwagens, eenmanszaak van C.P van Dijke. DvD Bouwtechniek, Bierensstraat 69, het storten van (beton)vloeren, timmerbedrijf, eenmanszaak van D. van Dijke. JelCom, Weststraat 7, webshop in computers, laptops, onderdelen, webdesign en thuisservice bij com puterproblemen, eenmanszaak van J. Schellingerhout. Klusbedrijf Rik Mol, Julianastraat 24, eenmanszaak van E.H.J. Mol. Coöperatieve BCON instruments u.a., Langeweg 3b, het beheren van agentschappen in de breedste zin van het woord, zowel voor buiten landse als binnenlandse fabrikan ten van technische produkten, laboratoriuminstrumenten en an derzijds deelnemen in en leiding geven aan andere aanverwante on dernemingen, voorzitter D.K. Bruijnzeel, secretaris-penning meester M. Kamman uit Ooster hout. C.M.J. de Kok klusbedrijf, Ham- merskjoldstraat 2, kleine bouw-, grond en straatwerken, eenmans zaak van C.M.J. de Kok. Handelsonderneming Van Steenis, Achter 't Bos 32, handel in roeren de en onroerende goederen en het verlenen van technische diensten, eenmanszaak van G. van Steenis. Yuma b.v. in oprichting, Zuidsingel 1, financiële advisering, in het bij zonder het begeleiden van de aan- en verkoop van ondernemingen, houdstermaatschappij, bestuurder A. van der Graaf uit België. H. Lissenburg tegel- en metselwer ken, Pres. Rooseveltstraat 25, af werking van vloeren en wanden van sanitaire ruimtes, keukens en andere leef- en verblijfruimtes, klein metselwerk, eenmanszaak van H.A. Lissenburg. Fast Support, Provincialeweg 48, het verlenen van hulp aan vaartui gen in nood met een snelle motor boot in het Oosterscheldegebied, eenmanszaak van A.C. van den Berge. White-Hill, Schoolstraat 11, groot handel in corsetten en partykle- ding, eenmanszaak van mevr. S.S. van den Heuvel. De Vlinder praktijk voor reiki en massage, Stoofdijk 4, het geven van reiki behandelingen, lichaams massages en workshops, eenmans zaak van mevr. A.W. Hage-Borg- houts. Natuur en psyche, Langeweg 21, praktijk voor coaching en counse ling in de natuur, eenmanszaak van mevr. J.A. van Houdt. G. Bolier techniek, Beatrixlaan 12, installatietechniek, water, c.v. en dakbedekking, eenmanszaak van G. Bolier. Stal Galja, Hogeweg 17a, paarden- pension, eenmanszaak van mevr. K. Pardoen uit Rotterdam, gevol machtigde H. Pardoen uit Rotter dam. Bouman, Postweg 21, het uitoefe nen van een agrarisch (loon)be- drijf, vennootschap onder firma van A. Bouman, F. Bouman, A.M. Bouman en Bouman-Potter hol ding b.v., ieder beperkt bevoegd. Verkerke opleidingen en trainin gen, Schelpkreekstraat 7, opleiding en training op het gebied van trans port, eenmanszaak van C. Verker ke. Gewichtsconsulent A. Brand, Zijp- schekreek 8, begeleiding bij over- en ondergewicht in groepsverband en individuele begeleiding, een manszaak van mevr. A.S. Slager- Brand. Betonwerken en klusbedrijf De Jonge, 't Slaak 19, het uitvoeren van alle soorten betonwerken en klussenbedrijf, eenmanszaak van J.J. de Jonge. Braat Tennis, Karreveld 8, het ge ven van tennislessen en het zich zelf verhuren als arbeidskracht, eenmanszaak van E.R. Braat. Kosten dienstverlening, training en advies, Plataanstraat 24, training en advies op het gebied van brand preventie en beveiliging alsmede het verhuren als brandwacht en be veiliger, eenmanszaak van J.J. Kos ten. Clysan duurzame energie projecten b.v., Industrieweg 3, het installeren van duurzame energieprojekten op het gebied van verwarming, koe ling en ventilatie, alsmede het deel nemen in en samenwerken met an dere ondernemingen, directeur grootaandeelhouder holding D.W. Clysan b.v. Valktuning, Langeweg 12, tunen en stylen van auto's naar wens van de klant, deskundig advies en webs hop, eenmanszaak van A.C.G. Valk, gevolmachtigde mevr. Y.E.M. Mens. Zeeuwse bouwonderneming, Wil- helminastraat 67, projectbegelei ding en bouwwerkzaamheden, ven nootschap onder firma van J.J. Bogert en A.J. Bogert uit Tholen. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland buiten verband. Achter straat 46, vereniging met volledige rechtsbevoegdheid, statuten in no tariële akte, voorzitter P.J. van der Reest, secretaris P. van Vossen, penningmeester A. van der Reest. Advertentie I.M. Politiek en belangengroepen bezig met kandidatuur In de nieuwe opzet gaat het bestuur minder leden tellen (30) en de dis tricten vervallen. Voor de categorie ingezetenen komen 21 zetels be schikbaar, die via verkiezingen toe bedeeld worden. Van de resterende zetels zijn er 4 voor de bedrijven, 4 voor de agrarische sector/onge bouwd en 1 voor natuurterreinbe heerders. Deze worden toegewezen door respectievelijk het bestuur van de kamer van koophandel, het be stuur van de ZLTO en het Bosschap. Landbouworganisatie ZLTO geeft mensen tot 15 april de tijd om zich kandidaat te stellen voor een zetel. Zowel leden als niet-leden kunnen zich aanmelden, mits ze voldoende affiniteit hebben met de agrarische sector. Een vertrouwenscommissie doet vervolgens een voordracht aan het bestuur, dat uiterlijk 9 septem ber beslist wie de vier zetels gaan bezetten. De afgelopen maanden is door de ZLTO achter de schermen overleg gevoerd met politieke par tijen, om te proberen agrarische kandidaten op hun lijsten te krijgen. Ook die partijen zijn met de kandi daatstelling bezig. Zo heeft het Thoolse CDA twee mensen aange meld voor de groslijst: Jacob Mol uit Sint-Maarrtensdijk (nu voor on gebouwd deel uitmakend van het dagelijks bestuur) en Cocky van der Wel-Stijnman uit Tholen. „Er komt een lijst met zo'n vijftien namen, maar nu al is bekend dat er méér kandidaten zijn. Het is dus afwach ten of onze kandidaten op de lijst komen en op welke plaats. In mei komt daar meer zicht op", legt afde lingsvoorzitter David Coppoolse uit. Rien van Beek uit Sint-Anna- land, nu bestuurslid voor bedrijfsge- bouwd, is óók CDA-lid. Maar hij kiest ervoor om via de kamer van koophandel een van de vier geborg de zetels voor bedrijven in de wacht te slepen. Chris Koopman uit Sint-Maartens dijk en Peter van den Dorpel uit Tholen, nu respectievelijk voor in gezetenen en gebouwd deel uitma kend van het algemeen bestuur, staan op de lijst bij de SGP die eveneens een vijftiental namen zal tellen. Als derde Tholenaar is daar voor Cees Nieuwenhuis uit Poort vliet aangemeld. „We zijn natuur lijk benieuwd op welke plek we komen", zegt Koopman. Gisteren vergaderde de provinciale SGP-ver- eniging hierover. Koopman geeft aan dat na de verkiezingen nogal wat ervaring uit het waterschapsbe stuur zal verdwijnen omdat het lid maatschap niet langer verenigbaar is met bijvoorbeeld het wethouder schap. Ook PvdA en VVD zijn inmiddels bezig met de kandidatenlijsten, terwijl de Partij voor Zeeland eveneens heeft besloten om aan de verkiezingen mee te doen (zij het alleen voor Zeeuwse Eilanden, niet voor Zeeuws-Vlaande- ren). Op 16 september is de kandi daatstelling, vervolgens kan iedereen vanaf 18 jaar in de periode 13 t/m 25 november via de post zijn of haar stem uitbrengen. Op 27 november wordt de uitslag bekend, die vijf da gen later officieel wordt vastgesteld. Het nieuwe bestuur wordt op 8 janu ari geïnstalleerd. Het jaar 2008 is uitgeroepen tot het jaar van het religieus erfgoed en het streekmuseum draagt hieraan haar steentje bij. Er zijn twee exposities: 'Religieus erfgoed op Tholen'en 'De Normaalschool te Tholen'. In elk dorp en stad was de kerk in de middeleeuwen het middelpunt van het godsdienstige leven. De kerk was bij alle fasen van het bestaan betrokken: geboorte, huwelijk en dood. De kerken dienden ook als begraafplaats en iemand met de middelen ervoor liet een grafzerk of een graftombe plaatsen. Er hingen vroeger ook rouwborden in de ker ken, die na de begrafenis van voor aanstaande burgers werden opge hangen. Een groot aantal van dit soort rouwborden hingen in de kerk in Tholen. maar deze zijn door een brand verloren gegaan. Afbeeldin gen van deze borden worden ten toongesteld bij de expositie 'Religi eus erfgoed op Tholen'. Ook is er een collectie foto's van de grote ker ken. Het boekje over de kerken van de heer Zuurdeeg is opnieuw uitge geven en te verkrijgen in het muse um. Verder is er een collectie doop- en rouwkleding en zijn er Bijbels. De tentoonstelling 'De Normaal school te Tholen' geeft een impres sie van de Normaalschool met onder andere foto's. De Normaalschool was een oefenschool waar kwekelin gen werden opgeleid tot onderwij zer. De oefenscholen kregen in 1880 de naam Normaalschool die in elke regio in Nederland voorkwam. In Zeeland was er een school in Goes, Zierikzee, Oostburg en Tholen. In Middelburg stond een Kweekschool, die als enige na het opheffen van de Normaalscholen tussen 1923 en 1925 overbleef. Tholenaren die naar de Normaalschool reisden, deden dit met de Spetterbus, die vanuit Scher penisse vertrok en door drie paarden werd voortgetrokken. De kwekelin gen werden ook wel 'Spetters' ge noemd. De collectie pasfoto's van inwoners uit Sint-Annaland wordt op zater dagmiddag in november vervolgd. Burgemeester v.d. Weele maakte de foto's in de Tweede Wereldoorlog. Van de 470 foto's waren er van 150 de namen niet bekend, maar na de tentoonstelling van vorig jaar zijn een aantal mensen op de foto her kend, zodat er bij meer foto's een naam bij staat. Dit jaar zijn de fami lies die beginnen met H tot en met P aan de beurt. Museumkaarthouders konden vorig jaar een gratis leesplankje afhalen. Dat kan dit jaar weer. Burgemeet 25 4593 CJ Poortvliet T: (0165) 512509 F: (0165) 612912 Postbus 47 4690 Rfl Tholen E: info@overbeeke.nl I: ujujuj.overbeeke.nl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7