>form Van ute Inwoners van Stavenisse moeten ingelicht worden over windmolens AbdijNieuws Gemeente sluit deals met ontwikkelaars J 'Ik heb er altijd veel voor gedaan' 'Niet tornen aan beleid inzake bid- en dankdag' SGP wil herdenking dag eerder Zwanger Donderdag 27 maart 2008 64e jaargang no. 20 www.vanhoutewonen.nl 1 PvdA benieuwd naar partijen bij overname van peuterspeelzalen KkAAMZORG^^^BNTADMINISTRATlE Geen steun voor RFT maar raadsvoorstel maakt wel discussie los De inwoners van Stavenisse moeten ingelicht worden over de plannen van de vereniging Zeeuwind voor het plaatsen van windmolens bij het dorp. Het plan heefl veel onrust veroorzaakt onder de bevolking. Zeeuwind is bereid om kleinere wieken te gebruiken die minder lawaai maken en bekijkt ook of het mogelijk is de turbines dichter bij elkaar te zetten maar de plaats verandert niet. Namens de belan gengroep van verontruste Stavenissenaren hield M. Geuze dinsdagavond in de commissie ruimte een pleidooi om juist naar een andere plek in de polder uit te zien. Prijsdoorbraak! TOMTOM ONE XL L Derderangs Meer variatie in huizen Stadslicht nodig Wie een huis wil bouwen in Stadszicht II in Tholen zal ongeveer 206 euro per vierkante meter op tafel moeten leggen. Dat blijkt uit het voorstel voor het vaststellen van de grondexploitatieberekening. Het berekenen was niet eenvoudig omdat de gemeente met verschillende project ontwikkelaars te maken heeft. Financieel is het uitvoer baar. De commissie ruimte ging er dinsdagavond mee akkoord. Enkele fracties pleitten er voor om meer varia tie in de wijk aan te brengen toen het beeldkwaliteitsplan ter sprake kwam. Keuzevrijheid scholen is compromis voor kerken De Thoolse protestantse kerken hechten eraan, dat de ge meente niet tornt aan het beleid ten aanzien van bid- en dankdag. Moet er tóch aan gesleuteld worden, dan hopen ze dat de gemeenteraad dat - als compromis - beperkt tot het bieden van een keuzevrijheid aan het openbaar onder wijs. Dat schrijft het overleg overheid en kerken (OOK) in een brief aan de raad. Vanavond discussieert de com missie bestuurszaken over deze kwestie. Deze week Cor van Poortvliet is lid van verdienste Anbo Cor van Poortvliet uit Oud-Vossemeer is onder applaus van de leden uitgeroepen tot lid van verdienste van de ouderen bond Anbo. Het bestuur van de afdeling Oud-Vossemeer dankte hem tijdens de jaarvergadering in de Vossenkuil voor zijn inzet gedurende zijn 20-jarig lidmaatschap. Hij kreeg uit handen van penningmeester Co Vroege een oor konde en een vergulde speld. De felicitaties gingen verge zeld van een fles wijn. De SGP-fractie in de gemeenteraad van Tholen heeft b. en w. verzocht om de dodenherdenking van zon dag 4 mei naar zaterdag 3 mei te verplaatsen. Omdat de kerkgang bij de achterban van de SGP centraal staat op zondag, kan een deel van de Thoolse bevolking vanuit haar religieuze overtuiging de dodenher denking dan niet bijwonen. In het verleden is een soortgelijk verzoek door b. en w. afgewezen omdat het college zich houdt aan de nationale dodenherdenking en geen afwijken de datum wil. Bovendien is de her denking 's avonds wanneer het overgrote deel van de kerkdiensten voorbij is. De PvdA raadsfractie wil van het gemeentebestuur weten of de stich ting peuterspeelzalen Tholen (SPT) nog met anderen dan Toerdeloo uit Steenbergen heeft onderhandeld over de overdracht van het peuter- speelzaalwerk. De fractie is aange schreven door een andere aanbieder, die meldde gekend noch betrokken te zijn geweest bij het tot stand ko men van de overname. Naast Toer deloo zijn nog twee aanbieders van kinderopvang actief in de gemeente Tholen: Kobalt te Bergen op Zoom (daarmee heeft SPT gesproken - red.) en Ria's kinderdagverblijf te Sint-Maartensdijk. De PvdA vraagt of burgemeester en wethouders betrokken zijn geweest bij de gesprekken tot overname, of die overname consequenties heeft voor eventuele gemeentelijke subsi die, en of andere aanbieders tijdig en volledig zijn geïnformeerd. De sociaaldemocraten stellen, zich te realiseren dat de stichting zelfstan dig bevoegd is. Maar tegelijkertijd zijn bij de overname gemeentelijke belangen - subsidie en eigendom van panden - en belangen van de in woners in het geding. Ook stelt de PvdA nadrukkelijk dat ze niet twij felt aan de kwaliteit van Toerdeloo. Het bestuur van SPT én Toerdeloo hebben donderdag een uitvoerige toelichting gegeven aan de leidsters van de Thoolse peuterspeelzalen. zijn is vooruit zien! X)uf;be»cdF- Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland oon 0166-657007 b.g.g. 653474 ax 0166-657008 ail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op de publieke tribune praten de leden van het comité uit Stavenisse nog wat na met andere bezoekers, v.l.n.r. Kris den Braber, Rien Geuze, Leen Hage en Peter Priem. Vooraan mevr. Smits (links) en mevrouw Geuze uit Tholen. Inmiddels zijn 521 handtekeningen opgehaald die het comité voor de raadsvergadering van volgende week donderdag wil overhandigen aan wethouder K.A. Heijboer. M.J. Klippel (RFT) had een initia tief raadsvoorstel ingediend. Klip- pel vraagt daarin de raad uitspraken te doen over de locatie voor de mo lens. Namelijk dat de windturbines daar ongewenste effecten op het landschap en op het dorp en een aantal woningen in het buitengebied hebben. Verder wil RFT dat b. en w. maatregelen nemen om de locatie te wijzigen zodat de nadelige gevolgen tot aanvaardbare proporties worden teruggebracht. Tenslotte dat er een informatiebijeenkomst wordt be- Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Provincie Zeeland Nieuwe Burg 42, Postbus 6001. 4330 LA Middelburg Navigeer van deur tof deur in West Europa, 4,3" breedbeeld scherm. Inclusief flitslocaties en mapshare. p v 6R T D AT \s- Advertentie I.M. legd voor de inwoners waarop uitleg wordt gegeven over de plannen en de gevolgen voor het landschap en het leefmilieu van Stavenisse. B. en w. hadden daar via een memo aan de raadsleden al op gereageerd. Zij zijn het niet eens met de RFT dat de windturbines overlast zullen ver oorzaken. Volgens b. en w. is de wet- en regelgeving er zo helder over dat het voldoende is gewaar borgd. Geuze van het comité vertel de dat er gesproken is met Zeeuw ind over het plan maar dat de bezorgdheid niet is weggenomen. „Klippel heeft onze zorgen vertaald in zijn vragen aan b. en w." Volgens Geuze heeft heel het dorp straks last van de slagschaduw van de turbines. Hij stelde verder dat de bevolking niet op de juiste wijze is voorge licht. „Negentig procent heeft de besluitvorming gemist. Ze zijn pas wakker geworden toen er vorig jaar giganten zijn verrezen in de Mog- gershil en Annavosdijkpolder bij Sint-Annaland. Er had op z'n minst een informatieavond moeten komen voor de inwoners van Stavenisse en Sint-Annaland." Ook de hoogte van de molens -125 meter - was een punt van zorg. Vol gens Geuze zal de kerktoren van Stavenisse met 30 meter er bij in het niet vallen. „Ze zijn niet in te passen in het landschap of je moet je wel van een heel wollig taalgebruik be dienen." Geuze herinnerde aan het raadsbe- zoek aan Stavenisse waarin moge lijkheden werden geopperd voor kleinschalige recreatie. „Dat wordt nu vakkundig de nek omgedraaid." De belangengroep is er ook niet ge rust op dat er geen overlast is van slagschaduw en geluid. Bij een be paalde zonnestand of windrichting worden ze stilgezet. „Ook al staan ze stil, dan nog geven ze overlast. Het is ontoelaatbare horizonvervui ling. En hierin wil ik ook de projec ten in Anna Jacobapolder en de Noordpolder van Sint-Maartensdijk betrekken." Geuze wees er verder op dat voor de molens verouderde regels voor ge luid worden toegepast. Die zijn vol gens hem gebaseerd op het geluid dat molens die 2 Megawatt produce ren, op een afstand van 1500 meter veroorzaken. Terwijl de molens bij Stavenisse 3 Megawatt gaan produ ceren en waarvan er één op maar 300 meter van de bebouwing staat. „Stavenisse zouden zich gedegra deerd voelen van tweede naar der derangsburgers." Het gesprek met Zeeuwind was wel goed, zei hij op een vraag van P.W.J. Hoek (SGP). Zeeuwind heeft voor gesteld om een informatiemiddag of avond te houden. Dat lijkt ons ook belangrijk, want het heeft gevolgen voor de waarde van het onroerend goed. En de gemeente moet er zich van bewust zijn dat ze claims kun nen verwachten." Geuze zei dat het comité aan de in formatiebijeenkomst wel de voor waarde wil verbinden dat er ook in het algemeen over windenergie wordt gesproken." Volgens Geuze is er op Tholen maar één plek voor windturbines en dat is aan de Oes- terdam. F. Hommel (VVD) wilde weten hoe Geuze er bij komt dat heel het dorp last van de schaduw van de molens heeft. Volgens Geuze veroorzaken de molens 17 dagen per jaar gedurende twintig minuten slagschaduw, maar staande in de Kerkstraat is dat veel meer. „Ik kan dat nu niet zo berekenen, maar iede re nuchtere Zeeuw kan bedenken dat het vaker gebeurt." J.L. Hage (CU) wilde weten of er ook over andere locaties is gespro ken. Geuze bevestigde dat. Het con- mité had voorgesteld de molens in de buurt van de Nieuweweg te plaatsen (in de buurt van de boerde rij van Verbogt, voorheen Stoutjes- dijk). Die zou gunstiger zijn zeker gezien de afstand tot het dorp. „Maar de provincie is er niet van gecharmeerd omdat ze dan in de buurt van een klein schorretje in de Oosterschelde komen te staan. Zeeuwind is hier op gespitst en dat heeft te maken met de kosten." ZIE VERDER PAGINA 7 Volgens M.J. Klippel (RFT) moet Stadszicht II een fraaier aanzicht krijgen dan de laatste uitbreiding van de wijk met huizen die lijken op de woningen uit de jaren dertig. Hij noemde de nieuwbouwwijk de Mor- tiere in Middelburg als voorbeeld. Hij kreeg bijval van J.L. Hage (CU) die ook voor meer variatie pleitte. Ook hij noemde de Mortiere. „Dat is mooier dan de eenvormigheid van de huizen in Stadszicht. L.J. van Doom sloot zich daar bij aan. P.W.J. Hoek (SGP) vroeg ook aandacht voor andere typen woningen. Wet houder K.A. Heijboer reageerde daar niet op. Hij stelde alleen vast dat het beeldkwaliteitsplan bedoeld is voor de welstandscommissie die daaraan de bouwaanvragen toetst. Voor de exploitatie van de grond had de gemeente met Stadszicht Tholen bv - voor het aankopen van grond voor het nieuwe gemeente huis - afgesproken om een bouw- claim van woningen af te nemen. Dat is in de opzet voor de exploitatie van de grond verwerkt. Daarnaast zijn er afspraken gemaakt over de inbreng van 8693 vierkante meter grond die nu nog in eigendom is van Luchtenburg vastgoed b.v. en ASB Zuid bv en over de afname van bouwrijpe grond als tegenprestatie. Met Stadszicht Tholen bv is over eengekomen dat er 31.443 vierkan te meter wordt aangekocht voor 160,50 euro per vierkante meter. Daarop kunnen 109 huizen worden gebouwd. Deze ontwikkelaar brengt daarnaast nog eens 8693 vierkante meter grond in tegen een vaste prijs van 25 euro per vierkante meter. De gemeente maakt deze gronden bouw- en woonrijp op hetzelfde mo ment als de andere gronden in Stadszicht II. Zij nemen vervolgens weer ongeveer 5363 vierkante meter grond af tegen een vaste prijs van 200 euro per vierkante meter voor de bouw van acht vrijstaande wo ningen en 745 vierkante meter voor de bouw van een appartementen complex. Bij de afname van de gronden wordt de eerder genoemde inbrengwaarde verrekend. Zoals de opzet nu is, komen er ongeveer 289 woningen in Stadszicht II. Dat is on geveer 23 woningen per hectare. Elk jaar wordt de grondexploitatie herzien (vanwege de kosten voor aanleg van wegen, rentepercenta ges). Nu gaan b. en w. ervan uit dat voor een groot deel (ongeveer 34.6662 vierkante meter er een prijs van 206 euro per vierkante meter wordt gerekend. In deze prijs zit nog geen verschil verwerkt tussen de ty pe woningen en de ligging van de woningen. Het prijspeil op de markt wordt bepalend. Goed gesitueerde kavels zullen meer kosten dan socia le woningbouw. Zie ook pagina 5. In een door voorzitter ds. C. de Jong ste (Gereformeerde Gemeente Tho len) en secretaris M.J. de Rijke onder tekende brief voert het OOK bijbelse, sociale en historische argumenten aan, alsmede motieven van praktische aard. Het overleg vertegenwoordigt ruim 20 van de 33 protestantse ge meenten (acht denominaties) op Tho len en Sint-Philipsland, en naar eigen zeggen ongeveer 51% van de bevol king. Het doet een klemmend ver zoek aan de politiek 'tot tolerantie je gens een authentiek christelijk volksdeel in zijn religieuze beleving'. In de brief wordt gewezen op het uit gesproken christelijk karakter waar om de Thoolse samenleving bekend staat (Volgens de sociale atlas 2006 is 61% protestants, 12% rooms-katho- liek, 2% anderszins en 24% niet-ker- kelijk - red.). Een bijbels geïnspireer de levensinstelling dient dagelijkse praktijk te zijn in de betrachting van Gods heilige wet, vindt het OOK. Ze hecht daarbij aan bevorderen van de zondagsrust, zodat die dag vooral voor de kerkgang wordt gebruikt én voor bezinning op een bijbelse le vensinstelling. ZIE VERDER PAGINA 7 Emma van den Dorpel draagt zes liter water over zes kilometer Cees van Haaften zingt dertig jaar bij Laudate Dominum Conja van der Gouwe verslaat alle mannen bij boogschieten EN VERDER... Gemeente handhaaft opzet van Stadszicht II in Tholen Controleur gaat pad op tegen overlast hondenpoep Patiënten ambulance tevreden over personeel EÉN MAN MAAKT NOG GEEN BAL Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Van Poortvliet treedt om gezondheidsredenen af als bestuurslid. Hij werd in no vember vorig jaar getroffen door een beroerte. „Ik viel van mijn fiets en was al les kwijt. Een week later werd ik opgenomen in het ziekenhuis", vertelt hij. Daarbij werd hij geopereerd aan zijn halsslagader, omdat die niet meer goed werkte. De 74-jarige man toont een enorm litteken aan zijn hals. De Oud-Vossemeerder heeft zich 16 jaar ingezet als secretaris en 6 jaar als bode van de afdeling. Daarbij zorgde hij voor de notulen, de nieuwsbrief en de ver spreiding van de stukken. Ik schreef alles met de pen. Mijn zoon werkte alles op de computer uit", zegt de vader van vier zoons. Hij weet niet alles meer, van wege zijn hersenletsel, en daarom vult zijn schoondochter Annelies van Poort vliet hier en daar het verhaal aan. Ze vertelt dat haar schoonvader op dit moment in zorgcentrum Ten Anker in Tholen verblijft om te revalideren. „Als het goed is, mag hij daarna weer naar huis", zegt ze. De oud-havenwerker - hij werkte 35 jaar in Rotterdam bij de Holland-Amerika- lijn en daarvoor in de landbouw- blijft gewoon lid van de Anbo. Over zijn werk als bestuurslid zegt hij: „Ik heb er veel voor gedaan." Dat vindt voorzitter Tony Verhees ook en daarom heeft hij de onderscheiding aangevraagd bij het lande lijk bestuur van de Anbo. Zie verder pagina 7. Cor van Poortvliet middenheeft door penningmeester Co Vroege de speld voor lid van verdienste opgespeld gekregen. Achter hem applaudisseert zijn opvolger Rinus Hommel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1