'Toen ik het geel in het vizier had, heb ik meteen geschoten' Emergo pakt eerste zaalwinst Smash naar degradatiepoule Philadelphia onderscheidt Lenie van Burgh uit Tholen Thoolse clubs organiseren 48e Zeeuws sneldamkampioenschap Turnkampioen uit Setalland Wonen na de ramp gebruikte HAKO veeg-zuigmachine met benzinemotor Taxi WIELER 0167524540 0630963616 Dinteloord Schrauwen Vorkhef trucks b.v. Donderdag 27 maart 2008 De Thoolse damclub De Eendracht en DSVF uit Sint- Philipsland houden zaterdag de 48e editie van het snel damkampioenschap van Zeeland in Meulvliet in Tholen. De opening is 's morgens omstreeks kwart voor tien en de wedstrijd neemt de hele ochtend en middag in beslag. Vrouwen De korfbalploeg Emergo 1 heeft in de voorlaatste zaal wedstrijd een dikverdiende eerste zege behaald door een ruime 12-7 overwinning op Swift uit Middelburg. De C- jeugd kwam als enige jeugdteam in actie en verloor met 4-2 van concurrent Blauw-Wit. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Boogschutter Conja van der Gouwe voor de tweede maal Zeeuws kampioen Vorig jaar werd ze in de kwartfinale met één puntje uit geschakeld maar toen kondigde Conja van der Gouwe al aan dat ze de Zeeuwse titel bij het handboogschieten te rug zou pakken. Ze hield woord en won in Yerseke met drie punten verschil van de andere finalist. Ze versloeg de mannen én de vrouwen. Op het onderdeel compound schieten was ze de baas. Ze scoorde met haar pijlen op de baan van achttien meter de meeste punten. Aan het kampioenschap deden twintig mannen en drie vrouwen mee. Eieren Trouw vrijwilliger in bestuur stopt dit jaar Lenie van Burgh uit Tholen is onderscheiden door het landelijk bestuur van de oudervereniging Philadelphia voor mensen met een verstandelijke handicap. Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Tholen en Sint-Philips- land kreeg de 72-jarige een hanger uit handen van pen ningmeester H. Brinkman van Philadelphiasupport. Dat vond plaats in het Holland Huis in Scherpenisse. Periodetitel Noad TE KOOP: rijdt ook 's nachts Rens Jonker Industrieterrein Vijfhuizenberg 72a 4708 AL Roosendaal Tel. 0165-559320 Verkoop (nieuw en gebruikt), verhuur, leasing, reparatie, service en onderdelen van vorkheftrucks. Vl I Handelsonderneming 111 Vroegindeweij Middelharnis Tel. 0187-482319 fax 0187-482118 http://www.vroeghef.nl Verkoop en verhuur van nieuwe en gebruikt intern transport Hel is voor het eerst dat dit kam pioenschap door twee verenigingen wordt georganiseerd. Dit komt me de doordat beide verenigingen jubi leren. De Eendracht bestond op 15 maart precies 70 jaar en DSVF vier de op 12 september vorig jaar haar 35-jarig bestaan met een open snel- damtoemooi. De Thoolse damclub heeft het Zeeuws kampioenschap al vijf keer eerder georganiseerd. De laatste keer was in 1988, ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Toen schreven 141 dammers in voor het toernooi. Voor aanstaande zaterdag worden 56 dammers achter de bor den verwacht. Bij de senioren wordt gespeeld in 3 categorieën. De A-categorie staat open voor alle spelers en hieruit komt de provinciaal kampioen. In deze rubriek spelen 18 Zeeuwse dammers om de titel. Tot de kans hebbers behoort J. de Leeuw uit Goes die al 21 maal de titel voor zich opeiste. Zijn zegereeks werd in het einde van de jaren '90 drie maal onderbroken door oud-Tholenaar Toby Hagc en recentelijk nog door de Ivoriaan L. Sekongo. Andere kanshebbers zijn B. Pro voost uit Aagtekerke (afgelopen twee jaar finalist in het Kampioen schap van Nederland) en M. Rent meester uit 's-Gravenpolder, die zich dit voorjaar net niet voor de Neder landse finale wist te plaatsen. Ook met D. Kasse uit Middelburg, de nummer twee in het sneldamkam pioenschap van vorig jaar, zal terde ge rekening moeten worden gehou den. Daarnaast zijn er nog de oud-sneldamkampioenen K. Rijk, A. Walraven (beiden Goes/Zierikzee) en P. Schunselaar (Middelburg). Van de organiserende verenigingen komen in actie: Henk Gunter (De Eendracht Tholen), Jan van de We- teringh en Gerben van der Velde (beiden DSVF). Met name Gunter en Van de Weteringh (vierde en vijf de op het Zeeuws Sneldamkam pioenschap van 2007) kunnen voor een verrassing zorgen. De B-categorie bestaat uit senioren met een rating van maximaal 1100. Hierin komen 24 dammers in actie, die zijn ingedeeld in vier groepen van zes. De eerste drie van elke voorronde plaatsen zich voor de fi nale die uit 12 spelers bestaat. Van DSVF zijn dat Willem Drenth, Arie van de Weteringh, Han van der Vel de en Aart Slager. Alhoewel er in deze categorie geen echte favorieten zijn, behoort Slager zeker tot de kanshebbers. In 2006 werd hij Zeeuws kampioen in deze catego rie. In de C-categorie (maximale rating 900) zijn er slechts zes spelers. Van het eiland komen Simon Schot (De Eendracht) en Janny van de Wete ringh (DSVF) in actie. Daarnaast strijden acht jeugdspelers om de ju nioren-, aspiranten- en pupillentitel. Vier vrouwen bekampen elkaar in het vrouwenkampioenschap, waar onder oud-Thoolse damster D. de Vos. De kampioenen in elke catego rie plaatsen zich voor de Nationale sneldamkampioenschappen die in juni worden gespeeld. De officiële opening wordt verricht door de voorzitter van de P.Z.D.B. en Stichting Damevenementen Zee land, de heer A. Walraven. Voor de aanvang van de middagronden zal de prijsuitreiking plaatsvinden van het enige weken geleden geëindigde persoonlijk Zeeuws kampioen schap. Ook deze prijsuitreiking heeft een Thools tintje. Het gewone Zeeuws kampioenschap werd in de periode september 2007 tot en met afgelopen maart in vier klassen ge speeld: Hoofdklas, Promotieklas, Eerste klas en Tweede klas (in elke klas kwamen twaalf spelers uit). In drie van de vier klassen werd een lid van één van de organiserende ver enigingen kampioen. In de Promo- tieklas werd dat Hans van Akkeren (De Eendracht), in de Eerste klas Han van der Velde (DSVF) en in de Tweede klas Arie van de Weteringh (DSVF). Programma: 10 uur aanvang wed strijd; 13.20 uur prijsuitreiking per soonlijk Zeeuws kampioenschap; 17.15 uur prijsuitreiking Zeeuws sneldamkampioenschap. Emergo 1 had in de thuiswedstrijd nog met 4-4 gelijkgespeeld, maar nu speelden de rood-zwarten uit stekend. De ploeg uit Sint-Maar tensdijk nam in de tweede minuut de leiding, waarna de thuisploeg wel terugkwam, maar nooit een voorsprong pakte. De 3-5 stand in de rust bleek dan ook niet beslis send te zijn. De Middelburgse ploeg begon de tweede helft het beste te spelen, maar bij een 5-6 tussenstand plaatsten de Tholena- ren ineens een versnelling, waarna bij 5-9 de wedstrijd gespeeld was. In de slotfase kwam de zege niet meer in gevaar, die uiteindelijk bij een 7-12 stand begroet kon wor den. Voor Emergo, dat dikver diend won, scoorden Gerrie An- thonisse (2x), Ad Farla (2x), Harmen v. Heemskerk (2x), Lies- beth Potappel (2x), Jaco Rip (2x), Hans Peter de Jong en Marianne Rombouts. Melissa Scherpenisse uit Sint-An- naland is op het hoogste niveau, de eredivisie jeugd, Zeeuws kampioen geworden. De turnster van Turn- combinatie Zuid-West Nederland liet haar concurrenten van Turn school Zeeland. Sandra van de Ven en Rebecca Yuen ver achter zich. Turnster Julia Mosselman van gym nastiekvereniging WIK in Sint-An- naland heeft een achtste plaats bij de Zeeuwse kampioenschappen be haald. Ze turnde in de categorie vijfde divisie, pupil 2, niveau 10. Ze scoorde 28,35 punten, het totaal van haar prestaties op de individuele toestellen. Jeugd De C-jeugd moest winnen om nog een kleine kans te houden op de derde plaats. Maar het jeugdteam van Emergo startte niet best tegen de directe concur rent. Er stond al binnen 6 minuten een 2- 0 stand op het scorebord. De ploeg uit Sint-Maartensdijk leek onder de voet ge lopen te worden, maar de de rood-zwar ten richtten zich op en kwamen weer langszij door een paar mooie doelpun ten. Toch pakte de thuisploeg opnieuw de leiding en hield die tot de rust vast. In de met 3-2 gestarte tweede helft was het opnieuw Blauw-Wit dat als eerste toesloeg, waarna de wedstrijd langzaam als een nachtkaars uitging. Uiteindelijk bleef het bij 4-2, zodat de Tholenaren met lege handen naar huis gingen. Voor Emergo vonden Joyce Hoek en Lotte Muis de korf. Programma zaterdag: Emergo 1- For ds 17.40 u.; Emergo Al- DeetosSnel/Volhuis 16.30 u.; Emergo CM1- ONDO 15.30 u.; Emergo Dl- DSO 14.30 u.; Emergo D2- Juliana 13.30 u.; Emergo El- Zevenbergen 12.30 u.; Emergo F- VIOS 10 u.; Nieu- werkerk - Emergo Al 18.15 u. Ze haalde op de sprong een tweede plaats met 7,95 punten, ze werd zes de op de brug met 7,50 punten, ne gende op de balk met 5,30 punten en achtste op de vloer met 7,60 pun ten. Mosselman lag vorige maand nog met een blinde darmontsteking in het ziekenhuis. Dit had invloed had op haar prestaties, maar WIK was erg tevreden met de achtste plaats. Het Zeeuwse kampioenschap maakt niet meer officieel deel uit van de gymnastiekunie, omdat er tegenwoordig met regio's in plaats van provincies wordt gewerkt. Turnschool Zeeland heeft de titel strijd nieuw leven ingeblazen en or ganiseerde de wedstrijd in Vlissin- gen. Er deden 140 turnsters in 27 categorieën mee aan het kampioen schap. Het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk heeft een nieuwe wisselexposi tie genaamd de tentoonstelling is weer geopend. De expositie gaat over het wonen na de rampperiode. Het museum kwam enkele jaren geleden in het bezit van een plak boek. Dit is samengesteld door mevrouw V.d. Brink die in 1953 secretaris van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen was. Zij verzorgde in die tijd een reeks van tentoonstellingen. Daarin kre gen de bewoners van het rampge bied voorlichting over het op nieuw inrichten van hun woningen en de wijze waarop ze om moes ten gaan met water- en zoutscha- de. Het boek van Brink vormt de basis voor de expositie. Het bevat diverse verslagen en foto's. De reeks van exposities van Brink was zo'n suc ces dat bij de bond ook uit andere delen van het land verzoeken kwa men om daar de tentoonstelling te houden. Daarom is toen gekozen voor de titel: De tentoonstelling is weer geopend. De brochure die hiervoor verscheen is bij de huidige expositie in het Watersnoodmuse um, nu dus vijftig jaar later, te be zichtigen. Meubelen van toen zijn tentoonge steld en het museum verwacht dat de expositie bij veel mensen herin neringen oproept. De tentoonstel ling is weer geopend duurt tot 20 mei. Conja van der Gouwe met de compoundboog waarmee ze de mannen de baas is. „We waren met vier man door. Toen ik de eerste had uitgeschakeld werd ik zenuwachtig, maar onder druk schiet ik toch goed," zegt het 40-jarige Fluplandse lid van de schuttersvereniging Cloveniersgil- de in Scherpenisse. „Ik concentreer me helemaal op het schieten en let niet op het publiek. Daar word ik alleen maar zenuwachtiger van. Als ik de pijlen heb opgehaald uit het blazoen (gekleurde schietschijf -red.) en ik loop terug naar mijn plek, dan kijk ik alleen maar naar de vloer." Er wordt met twee verschillende bogen geschoten, de compound en de recurve. Schieten met een com poundboog is nauwkeuriger, vertelt Conja. Ze hoeft minder kracht te zetten omdat het aanspannen van de boog via katrollen loopt. Ze haalt een trekker over in plaats van dat ze haar duim en wijsvinger hoeft te gebruiken zoals bij het an dere type handboog. Ze kan ge bruik maken van een waterpas en vergrootglas. Doordat het minder inspanning vereist, is het ook mo gelijk langer te richten dan bij de recurveboog. Dat is een kale boog zonder hulpmiddelen. De schutter kijkt over de pijl naar het doel en niet via een vizier. Op het kampioenschap schiet elke deelnemer eerst dertig pijlen. De hoogste score was 280 punten. Con ja had er 273 en was de laatste van de acht die naar de volgende ronde meekon. Dan worden er steeds twaalf pijlen geschoten. In koppels. Degene die wint gaat door. Een af valrace dus die snel tot een ontkno ping leidt als er twee de finale ha len. In de finale stond ze tegen de voorzitter van de Yersekse club. Boy Sekewael. „De mannen in het club huis riepen dat de beker in Yerseke zou blijven. We gingen gelijk op. Na de eerste drie pijlen hadden we allebei 27 punten. Na de volgende drie had hij er 72 en ik 74. Toen schoot hij een acht. Toen wist ik het wel dat ik een kans maakte. De laat ste pijl heb ik op de 9 geschoten, op de kleur geel. Dat is veiliger dan je te concentreren op de tien, het hoogste aantal punten wat je kan schieten. Toen ik het geel in het vi zier had, heb ik ook meteen gescho ten. Als je dan te lang bezig bent, verlies je de concentratie door de vermoeidheid. Dan schiet je eerder een acht of een zeven." Zelf besefte ze nog niet meteen dat ze gewonnen had. Ze liep wel over de baan naar de pijlen toe, maar het was de scheidsrechter die het haar zei. Ze was er heel blij mee. „Ik had van te voren tegen de andere finalist gezegd: denk er om dat je me niet laat win nen, anders begin ik er niet aan." Bij de club spelen zeven leden met de compoundboog. Conja is een constante schutter. De leden schie ten steeds dertig pijlen op de oefen middagen van de club. Conja schiet gemiddeld 270 punten bij elkaar. „Ik schiet tussen de 9 en 9,2 pun ten. Soms met een uitschieter naar 9,4 punten. Maar bijna nooit in de acht. De mannen schieten praktisch alleen maar in de acht". Ze kan het verschil niet verklaren. Ze is in staat haar hoofd koel te houden en ze heeft een vaste hand van schieten. Ze won twee bekers. Als beste vrouw en als winnaar van alle deel nemers. Haar schoonzus Joan van Dijke werd derde bij de vrouwen. Conja schoot eerst samen met haar man Peter van der Gouwe, met vuurwapens, bij schietvereniging de Eendracht in Tholen. Pistool en revolver. Toen het clubgebouw uit brandde en de vereniging werd op geheven, zijn ze nog een tijdje naar Reimerswaal gegaan. Maar dat vonden ze te ver. „Peter is toen een keer op een open dag van het clove- niersgilde geweest en is samen met mijn broer gaan schieten. Ik ging mee om te kijken. Maar na twee maanden heb ik ook een boog ge nomen, een recurve. Een jaar later ben ik overgestapt op een com poundboog. Toen kreeg ik de smaak te pakken." De Zeeuwse titel is voorlopig het hoogst haalbare. Er is een landelijk kampioenschap maar daarvoor moet de vereniging lid zin van de Nederlandse handboogbond. En dat is volgens de Van der Gouwes een dure aangelegenheid. Ze doen het schieten vooral voor het plezier en de gezelligheid die ze bij de club ondervinden. En week na het kam pioenschap schoten ze in Brou wershaven. De zogeheten eierver- schieting. Op het blazoen waren zwarte stippen aangebracht. Een deelnemer die de stip met zijn pijl raakte, kreeg drie eieren. Later wer den er andere kleuren op het bla zoen gemaakt, voor chocoladeei eren en ganzeneieren. Joan van Dijke van het gilde schoot de gan zeneieren. Het Cloveniersgilde was met acht schutters present. Ze scho ten samen 118 eieren bij elkaar. Pe ter maakte er een eiersalade van voor de voorjaarsverschieting van zaterdag en Toos de Wilde advo caat. Die werden na de verschieting genuttigd. De voorspelde koudste Pasen in veertig jaar is een witte Pasen geworden. Zondagavond laat viel op Tholen een centimeter of vier sneeuw, aan het einde van een fraaie dag waarop de zon zich geregeld liet zien. Maan dagmorgen vermaakte de jeugd zich buiten met sneeuwballen of het maken van een sneeuwpop. Erg lang duurde de pret niet, want de oplopende temperatuur deed de sneeuw in tuinen en groenstroken snel ver dwijnen. Op straat was al nauwelijks iets blijven liggen. Maar 's avonds en op 'derde paasdag' vielen opnieuw witte vlokken. Het KNMI in De Bilt registreerde op eerste paasdag een temperatuur van vijf graden en daarmee blijft Pasen 1964, met 3,9 graden, de koudste tot nog toe. In dat jaar viel Pasen op 29 en 30 maart, een week later dan nu. Overigens komt sneeuw in maart of april wel vaker voor. Niet voor niets kennen we gezegden als: 'Er is geen maart zo goed of het sneeuwt op de boer zijn hoed' en 'April- letje zoet geeft toch nog wel eens een witte hoed'. Twee jaar geleden viel er in Flevoland en Overijssel op 2 maart 10 tot 25 cm sneeuw en in 2005 op diezelfde dag in het noorden van ons land 20 tot 50 cm. Op paas zaterdag in 2001 (dat was 14 april) lag er een sneeuwdek van 1 tot 3 cm. De laatste dag in het voorjaar waarop in De Bilt sneeuw is waargenomen, is op 17 mei. Dat was in het jaar 1935. Pasen valt dit jaar ook hijzonder vroeg. Het wordt altijd gevierd op de zondag na de eer ste volle maan in de lente. De vroegst moge lijke Pasen is 22 maart, de laatste op 25 april. Dit jaar begon de lente op donderdag 20 maart, daags daarna was het volle maan. En dus op zondag 23 maart Pasen. De laat ste keer dat Pasen zó vroeg viel, was bijna honderd jaar geleden, in 1913. De eerstvol gende keer is sneller, namelijk in 2028. i op de derde plek het hoogst geëindigde team zónder periodetitel. De Thoolse re sultaten van de twintigste speelronde: Eredivisie: Smerdiek l-'t Veerhuis 4-6. IA: Smerdiek Incredibles-de Blitsboys 6-4. 1B: Global Justice-Badboys 1 7-3. Badboys 1-Antwerp Diamondsback 1-9, De Stadhouder 3-New Flyzone 5-5. 2B: Distel Leut-Hije Piele Bieje 1 7-3, Fen- dertse Hoeve 1-De Kroontjes 5-5, Noad- De Wellse Vaert 2 6-0. 2C: DVW 3-De Slöövegooiers 5-5. 2D: Obelix 1-The Oldies C 8-2. 3C: DVW 4-The Oldies A 5-5, Hije Piele Bieje 3-De Natte Pijl 3-7. Het eerste herenteam van tafelten nisvereniging Smash '76 kwam in actie voor een belangrijk duel tegen Hotak 2. Bij winst plaatsten de Sint- Annalanders zich voor de promo tiepoule en was degradatie niet meer mogelijk. Bij een gelijkspel of verlies kwam Smash '76 in de de gradatiepoule terecht en dat laatste is gebeurd. Het werd 7-3. In de wetenschap dat Smash '76 te gen het team uit Hoogerheide nooit heeft gewonnen, begonnen Johan Snoep, Christian van 't Hof en Anné van Dijke aan het karwei. Al snel was duidelijk dat Smash '76 er niet aan te pas kwam. In korte tijd keken de Thoolse tafeltennissers tegen een kansloze 5-0 achterstand aan en was Hotak al zeker van een plaats in de promotiepoule. Smash '76 kon nog wat terugdoen omdat elke Smasher nog eenmaal scoorde, maar het spel van de Setal- landers was niet goed. Het goede spel van de laatste weken toonden ze niet. De Smashers zijn met dit verlies gedoemd tot het spelen van degradatiewedstrijden. Hotak had genoeg aan een gelijkspel om zeker te zijn van de promotiepoule. Er volgen de komende weken drie degradatiewedstrijden tegen de di recte concurrentie: Veghel/Herwaar- den-3 (uit), SAR-2 uit Kloosterzan- de (thuis) en TCS uit Steenbergen (uit). Smash '76 kan de borst nog nat gaan maken want de verschillen met Veghel/Herwaarden en SAR zijn klein. TCS lijkt nagenoeg gede gradeerd. Heren-1 speelt dit week end niet. Programma: Smash 2 - 't Batje; Smash 3 - TTVO (28/3); Smash 4 - Het Markiezaat (28/3); Smash 1 jeugd - Effect '71; Smash 2 jeugd - Luto; Scaldina - Smash 3 jeugd; Smash 4 jeugd - Tanaka; Rond de Tafel - Smash 5 jeugd. Het voetbalveld in Oud-Vossemeer lag er maandagmorgen wit besneeuwd bij. Vosmeer gelaste noodgedwongen de drie vastgestelde inhaalwedstrijden af. Ook twee jeugdteams die op tweede paasdag uit moesten spelen, kwamen niet in actie. Sneeuwdek met Pasen Van Burgh zou in september al wor den onderscheiden maar was toen op vakantie. Ze is zeer actief op ve lerlei terreinen, zoals voor de Her vormde Kerk in Tholen waar ze penningmeester van de vrouwenver eniging Martha is. Een keer per maand organiseert ze samen met an dere vrijwilligers een bejaardenmid dag in het verenigingsgebouw De Wingerd. Ze haalt mensen thuis op en help ook met het schenken van koffie. Gemiddeld komen er veertig bejaarden. Ook voor het welfarewerk van het Rode Kruis is ze actief. Daarnaast was ze 25 jaar lang wijkhoofd voor de collecte fonds verstandelijk ge handicapten. Dat begon met 18 col lectebussen maar groeide naar 60 bussen. Doordat haar man een ver standelijk gehandicapte broer had, kwam Lenie in contact met het werk van Philadelphia. In 1981 is Lenie bij het catechese- werk van Philadelphia betrokken geraakt. Dat vindt elke veertien da gen plaats in het verenigingsge bouw Ons Huis aan de Langeweg in Scherpenisse. Dit heeft ze zeven jaar gedaan tot haar man twintig jaar geleden met pensioen ging. In 1982 werd ze lid van het bestuur Ze volgde mevrouw Vis op waar voor ze ook al een 'straatje' collec teerde. Lenie van Burgh deed en doet het werk heel trouw, zei Brink man. Ze bezorgt de rondzendbrief in Tholen, maar ook de kwitanties van de leden. Ze stuurt de gehandi capten een kaart bij hun verjaardag, helpt bij de rommelmarkt en de boekenbeurs. Dit jaar stopt ze als bestuurslid. Dat zou ze vorig jaar al gedaan hebben, maar toen was er nog geen opvolger. „Maar vermoe delijk is er een opvolger, dus bij de eerstvolgende bestuursvergadering geef ik het dan over." Lenie wist dat er iets stond te gebeuren op de jaar vergadering. Vorig jaar -tijdens het 40-jarige bestaan van de vereni ging- waren ook twee leden onder scheiden. Ze hoorde daar ook bij maar was afwezig vanwege vakan tie. Ze is blij met de hanger. „Het is een sieraad in mijn huishouden," lacht ze. Ze kreeg ook een bos bloemen van secretaris M. Moerland van de ver eniging die haar bedankte voor de inzet voor Philadelphia. Lenie van Burgh krijgt van Henk Brinkman een ketting met hanger. Noad heeft in divisie 2B de derde perio de gewonnen. De darters uit Sint-Phi- lipsland boekten een reglementaire 6-0 zege omdat tegenstander De Wellse Va ert 2 niet voldoende spelers op de been kon brengen. In divisie 1B gaat de derde periode naar New Flyzone uit Tholen, Darten

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 15