Oorlogsmonument is plek voor huidige en toekomstige generaties om te gedenken Beeldje stoottroeper voor Jan Kempeneers 'Verzetsmensen dreigen buiten beeld te raken' 'Vrijheid is kostbaar' Tevergeefse poging Kransen EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 27 maart 2008 Van groot belang Maartse buien plagen indrukwekkende onthulling in Anna Jacobapolder Sneu Helm Witte vlek Burgemeester Nuis: Niet onverschillig blijven „Voor mij is vrijheid dat iedereen kan doen wat hij wil, zolang hij anderen geen schade berokkent." In de ogen van burgemeester Nuis van Tholen is vrijheid een zwaar bevochten erfenis, en iets zeer kostbaars. Hij zei dat don derdag in Anna Jacobapolder bij de onthulling van het oorlogsmonument op de begraafplaats. Strijden Militaire vaandeldragers en trommelaars gaan de stoet vooraf op weg naar de begraafplaats. Merel ten Seldom en Evi van den Nieuwendijk hebben samen met burgemeester Nuis het oorlogsmonument zichtbaar gemaakt. Een aantal duiven van Jan Zuidweg wordt na de onthulling losgelaten. Namens de Vomi leggen de oud-oorlogsvrijwilligers Jo Deurloo. Gilles de Kok en Jan Niemantsverdriet (v.l.n.r.) bloemen. Een baken voor huidige en toekomstige generaties ten aanzien van mense lijke waardigheid. Tholens burgemeester Nuis hoopt dat het oorlogsmonu ment op de begraafplaats in Anna Jacobapolder die betekenis krijgt. Ook oud-kolonel Lodders noemde donderdagmiddag bij de onthulling de vol gende generatie. Die moet wat hem betreft uit het gedenkteken leren dat vrijheid niet vanzelfsprekend is, en dat het herwinnen ervan bloed, zweet en tranen kost. De vrijheidsstrijd kostte 63 jaar geleden, in de avond en nacht van 22 januari 1945, op Sint-Philipsland zeven mensen het leven. ..Piet Avontuur. Prins Marie Andrzej Poniatowski. Bronislaw Powalka. Boleslaw Podedworny. Percy Tho mas Baugh. Eric Francis Bell. Karei Snijders." Met vaste stem leest Jos van Alphen uit Dorst het dodenappel. De aanwezigen op de begraafplaats - Nederlanders, Polen. Engelsen. Fransen en Belgen - horen de namen met strakke gezichten aan. De geval lenen worden herdacht. Een zwaar bewolkte hemel waaruit geregeld re gen valt, en een straffe westenwind tekenen deze eerste lentedag. Op de namen volgt The Last Post en dan wordt een moment stilte in acht ge nomen. Even tevoren is een stoet mensen bij Ons Dorpshuis vertrokken. Door de Langeweg lopen ze naar de begraaf plaats even buiten het dorp. In stilte. Een woud van paraplu's bepaalt het beeld. Erachter een vrachtauto die zijn weg versperd ziet. Aan het hoofd van de stoet lopen twee militairen in Pools uniform. Een van hen draagt het vaandel van de Poolse bevrijders van Breda. Twee trommelaars met omfloerste trom volgen. Op de hoek van de Noordweg slaat een groepje inwoners het tafereel gade. Achter de woning naast het dorpshuis wappert de nationale driekleur. Als een eerbe toon. Ook vlaggen bij de begraaf plaats. maar dan halfstok. De Britse, de Poolse, de Nederlandse. En de Thoolse. Een rij militairen vormt bij de vlaggen een erewacht. Leden van het korps nationale reserve uit West- Brabant, aangevuld met Zeeuwen. Ze staan op schotten waarmee de sloot tussen de weg en de begraaf plaats is overdekt om extra ruimte te creëren. Daarop staat ook het fanfa rekorps van de koninklijke land macht uit Vught aangetreden. De vertegenwoordigers van de ge meente Tholen. van veteranen- en andere militaire en burgerlijke orga nisaties, nabestaanden van de zeven Slachtoffers, leerlingen van de drie Sint-Philipslandse basisscholen en overige belangstellenden - bij elkaar een paar honderd mensen - drom men samen op de kleine begraaf plaats, op het toegangspad en op de Langeweg. Onder een partytent zijn stoelen gezet voor de oudste aanwe zigen. want er zijn tachtigers en zelfs negentigers bij. In het dorpshuis heeft burgemeester Nuis tevoren ie dereen verwelkomd (ook in het En gels en het Pools). „Velen hebben gezegd: hartelijk dank dat uw ge meentebestuur dit heeft georgani seerd. Maar ik wil bedanken voor het feit dat u bent gekomen. De ge meente acht het 63 jaar na dato nog van groot belang om iets wat niet is gerealiseerd, tóch te realiseren." De broers David en Steven Mewis uit Leicester zijn graag ingegaan op de uitnodiging om de onthulling bij te wonen. Over de omstandigheden waaronder hun opa, de schutter Per cy Thomas Baugh van het 62e anti- tankregiment van de Royal Artillery, op 36-jarige leeftijd sneuvelde, wis ten ze tot nu toe niets. ..Maar we zei den meteen: daar gaan we heen. Om dat het kort dag was, zijn er niet meer familieleden meegekomen. Maar deze zomer komen we zeker terug." De broers zijn onder de in druk van de plechtigheid. Ze maken meteen van de gelegenheid gebruik om. voor het eerst, het graf van hun opa in Roosendaal te bezoeken. En in Ons Dorpshuis maken ze een foto van de watertoren die op één van de panelen van een kleine fototentoon stelling te zien is. Op de begraafplaats krijgt eerst Joop Lodders het woord. De in de buurt van Willemstad opgegroeide oud-mi litair is waarnemend voorzitter van de Bond van Oud-Stoottroepers en Stoottroepen» en oud-commandant van het regiment stoottroepen. Sa men met Jos van Alphen (die de in ons land gesneuvelde Polen docu menteert) en oud-voorzitter Jan Kempeneers van heemkundekring Philippuslandt vormt Lodders het co mité monument Anna Jacobapolder 1945. De kolonel buiten dienst vindt dat de Nederlanders die in de Twee de Wereldoorlog niet lijdzaam toeke ken, maar actief verzet pleegden, niet uit beeld mogen verdwijnen. Piet Avontuur is er daar één van. Hij sneuvelde als stoottroeper in de be wuste nacht, toen Duitsers vanaf Schouwen-Duiveland het Zijpe over staken om de watertoren in Anna Ja cobapolder - door de Britten als waarnemingspost gebruikt - op te blazen. Ook drie Poolse en twee En gelse militairen kwamen daarbij om. En de 19-jarige Karei Snijders, die met zijn familie tijdelijk in een arbei dershuisje bij de Reephoeve woonde, omdat ze terugkomend van hun eva cuatieadres in Valkenswaard ontdek ten dat hun woonplaats Zierikzee nog bezet was. Snijders is die nacht door een granaatscherf getroffen, hij ligt in Sint-Philipsland begraven. Vorig jaar is het graf van Avontuur in Breda geruimd. Zijn stoffelijke res ten zijn overgebracht naar het ere- veld Loenen, bij Apeldoorn. Dankzij de familie Avontuur kon het grafmo nument als gedenkteken een plekje krijgen in Anna Jacobapolder. „We zijn er de familie erg dankbaar voor", zegt Lodders. Hij verzuimt niet om te vertellen, dat op de be graafplaats twee gesneuvelde stoot- troepers uit het dorp begraven lig gen: Jan van Dijke en Willem Lind- hout. De papieren waarop zijn toe spraak staat, worden door een plastic hoesje tegen de regen beschermd. Kempeneers houdt de oud-kolonel een paraplu boven het hoofd. Het in de afgelopen maanden door Kempeneers praktisch in zijn eentje opgemetselde monument wordt aan het oog onttrokken door een groen kleed. Voor de onthulling laat de bur gemeester zich assisteren door twee scholieren. En daarbij gaat het mis. Want de kinderen van basisschool Het Kompas die dit hadden moeten doen, worden over het hoofd gezien. De groep kinderen heeft van de orga nisatie een plekje op de achtergrond gekregen. Hun leeftijdgenoten van De Luyster en de Koningin Juliana- school staan daarentegen vooraan omdat het de bedoeling is dat ze assi steren bij het leggen van bloemen. Zo kan het gebeuren dat Merel ten Seldam en Evi van den Nieuwendijk van De Luyster naar de burgemeester worden gedirigeerd om hem te hel pen. Kompas-directeur Cocky Schults is er niet blij mee: „Het was sneu voor onze kinderen. Omdat on ze school het monument adopteert, waren wij juist met een extra grote groep uitgenodigd. Maar we stonden helemaal achteraan." Haar collega Jan Plekkenpol van De Luyster vindt het ook vervelend wat er gebeurd is. „Het verliep allemaal wat chaotisch door de enorme drukte. We hebben het rechtgezet door de kinderen van Het Kompas de bloemen aan te laten reiken in plaats van mijn leerlingen." Nadat het monument voor Piet Avon tuur met daarop een plaat met de na men van de zes andere slachtoffers zichtbaar is geworden, worden dui ven losgelaten. Jan Zuidweg komt met een duivenmand. burgemeester Nuis maakt hem open en laat de vo gels uitvliegen. Ook Nuis kijkt in zijn toespraak te rug op de gebeurtenissen van 63 jaar geleden. Hij gaat met name in op vrijheid en hoe we die heden ten da ge beleven. Verder vindt de burge meester het belangrijk dat een sym bolische plek wordt gecreëerd waar herdacht kan worden. „Ik vind dat belangrijk voor de nabestaanden van degenen die hier zijn omgekomen, voor de veteranen, maar ook voor ie der van ons, jong en oud." Burgemeester Ptasznik van Iwawa, Mevrouw C. de Valk-Cornet (82) uit Den Bosch is blij met de persoonlijke uitnodiging die ze kreeg om naar de onthulling in Anna Jacobapolder te komen. Ruim negen weken geleden over leed haar man, die als stoottroeper de tegen de watertoren ge richte actie van de Duitsers meemaakte. „Ik ging altijd met mijn man mee naar bijeenkomsten van de oud-stoottroepers", vertelt ze. En ze legt uit dat Jan de Valk, samen met Cees Gips, in het verleden tevergeefs heeft geprobeerd om een gedenkteken gere aliseerd te krijgen dat zou herinneren aan het gebeurde in Anna Jacobapolder én aan de gesneuvelde sergeant Piet Avontuur. De in België wonende Gips kaartte het ook aan, toen hij enkele ja ren geleden contact had met Wally Blaas en Kees de Koning die bezig waren om de Thoolse oorlogsgeschiedenis vast te leggen in Gevallen en gebroken. Vanaf januari vorig jaar is van diverse kanten tevergeefs geprobeerd contact met Gips te krijgen om hem over de ontwikkelingen ten aanzien van een gedenkteken te informeren. Inmiddels is bekend dat hij in juli vorig jaar is overleden. Zo maken beide tachtigers De Valk en Gips de reali satie van hun wens niet meer mee. waarmee Tholen een stedenband on derhoudt. roert het stuk geschiedenis aan dat Polen en Nederland delen, namelijk de Duitse bezetting. Ook hij vindt herdenken belangrijk, en noemt het vanzelfsprekend dat zus tersteden daarbij belangstelling to nen voor elkaar. Na het dodenappel bidt hervormd predikant ds. Den Boer het Onze Va der en herinnert er kort aan dat deze plechtigheid plaatsvindt in de lij densweek. De militaire kapel speelt koraalmuziek. Het moment voor het leggen van kransen of bloemen is aangebroken. Ambtenaar Franck Huijbrechts roept de vooraf aange melde personen en organisaties een voor een op. Burgemeester Nuis bijt de spits af namens het gemeentebe stuur, terwijl ds. Den Boer namens de hervormde gemeente de rij sluit. Het monument is dan herschapen in een bloemenzee. Voor de heemkun dekring leggen vice-voorzitter Bram Wisse en Esther van der Vlies bloe men, namens de oud-Indiëgangers en andere Thoolse oorlogsveteranen doen dat Jan Niemantsverdriet, Gil les de Kok en Jo Deurloo. De hoog bejaarde broer en zus van Piet Avon tuur leggen behalve bloemen ook een soldatenhelm neer. „Ook op het graf in Breda heeft Piets helm gelegen, totdat die op een gegeven moment was verdwenen. Hopelijk blijft deze wél liggen", vertelt een nichtje. Met het spelen van de volksliederen wordt de bijeenkomst op de begraaf plaats na dik anderhalf uur afgeslo ten. Achtereenvolgens klinken het God Save the Queen, het Mazurek Dabrowskiego en het Wilhelmus, waarbij telkens twee reservisten de bijbehorende vlag in top hijsen. De aanwezigen lopen terug naar het dorpshuis, voor degenen die slecht ter been zijn is de bus van het Thool se Rode Kruis beschikbaar. „Vooral de ouderen die in de tent zaten, en de kinderen, hadden het vreselijk koud", vertelt Plekkenpol. Een enke le veteraan en aanwezige militair complimenteert de reservisten die zich in hun normale uniform kranig hielden. De 82-jarige Jan van Oerle uit Bre da is blij dat het achter de rug is. „Ik ging mijn benen voelen", zegt de veteraan. Hij was één van de man nen van het commando Brabant, de tiende compagnie van de stoottroe pen, die destijds de kust van Sint- Philipsland bewaakten. De Duitse overval en het sneuvelen van Piet Avontuur staan hem nog helder voor de geest. Dat er nu dit gedenkteken is gekomen, doet hem zichtbaar goed. Ook in de annalen van de stoottroepen is het voorval in Anna Jacobapolder inmiddels een stuk vollediger gedocumenteerd. Lod ders en enkele anderen die zich in spannen om de geschiedenis van het regiment vast te leggen, waren er nog net op tijd bij. Met vijf oud- stoottroepers spraken ze vorig jaar januari in het Veerhuis en daarvan zijn er inmiddels twee overleden. Op onze website (www.eendrachtbo- de.nl) vindt u meer foto's van deze onthulling. Jan Kempeneers heeft een replica gekregen van het beeld van de stoot troeper dat bij de kazerne in Assen staat waar het onderdeel - tegen woordig de luchtmobiele brigade - gelegerd is. Oud-commandant Joop Lodders van het regiment stoottroepen bedankte de Sint-Philipslander donderdag op die wijze voor zijn inzet bij de totstandkoming van het oorlogsmonument in Anna Jacobapolder. mogelijk door financiële bijdragen van vier sponsors, vertelde Lodders: de Rabobank, heemkundekring Phi lippuslandt, het regiment stoottroepen Prins Bernhard en de bond van oud- stoottroepers en stoottroepen». Graaf Guillaume de Louvencourt - die Anna Jacobapolder ook in de zo mer van 2006 bezocht - richtte even eens woorden van dank aan het co mité en het gemeentebestuur voor de eer die, mét het monument, wordt be wezen aan zijn gesneuvelde oom prins Marie Andrzej Poniatowski. Hij vertelde dat de prins eveneens wordt herdacht in Mont-Notre-Dame. het plaatsje vlakbij Soissons waar hij ligt begraven. De graaf overhandigde bur gemeester Nuis een boek dat hij schreef over zijn grootvader Ponia towski, een hoge Franse militair. Alle genodigden bij de onthulling kregen van de gemeente een foto van het monument in Anna Jacobapolder als herinnering. Bij het monument zijn kransen of bloemen gelegd namens de gemeente Tholen, fam. Avontuur, fam. Snijders, fam. Baugh, fam. Powalka. de Poolse en de Britse ambassade, gemeente Oosterhout en oud-stoottroeper Van Oerle, gemeente Iwawa, Poolse 1 le gemechaniseerde divisie, verenigin gen eerste Poolse pantserdivisie Bel gië en Nederland, eerste pantserdivi sie Generaal Maczek België, hoofd bestuur Bond oud-stoottroepers en stoottroepers, idem kring Zeeland, idem kring West-Brabant, Vereniging oud-militairen Indiëgangers en oud commando's Zeeland, World British Legion, Oosterhoutse oud-strijders, heemkundekring Philippuslandt en Hervormde gemeente Sint-Philips land. met een slechte uit- Lodders: Meer dan 100 stoottroepers gesneuveld Schouwen-Duive- rusting en nauwe- land. De stoottroe- lijks bewapend. Zo A-~1pen kregen op- Lodders roemde Jan Kempeneers als de man die het in stukken uiteen ge vallen grafmonument van Piet Avon tuur weer keurig opmetselde. Hij had daarom het beeldje voorzien van een sokkel. Het embleem van het regi ment was erop aangebracht omdat Kempeneers als dienstplichtige bij de stoottroepen heeft gediend. Aan zijn kennis van de plaatselijke geschiede nis én zijn contacten had Lodders veel j)ij het reconstrueren van de gebeurte nissen uit de begintijd van het regi ment. Ook een beeldje was er v<x>r Jos van Alphen uit Dorst, die even eens veel aan de realisatie van het mo nument heeft bijgedragen, met zijn kennis over de krijgsverrichtingen van de geallieerde bevrijders in West- Brabant. Het idee om een blijvende herinnering aan het gevecht bij Anna Jacobapolder en de slachtoffers te re aliseren. kreeg een positieve wending toen vorig jaar Piet Avontuur werd herbegrav en op het ereveld in Loenen en het grafmonument in Breda weg (noest. „Maar als de gemeente Tholen tjiet had meegedaan, dan was het nooit gelukt", zei Lodders. Als blijk van waardering overhandigde hij. na overleg met de burgemeester, een wa penschild van het regiment stoottroe- pen aan hoofd communicatie Marjon- ne Jopse. De hele operatie werd arriveerden de stoot troepen, de tiende compagnie van het commando Brabant. 63 jaar geleden op Sint-Philipsland en in het noordwesten van Brabant. „Maar ze vochten. Ze hoefden dat niet te doen. Iedereen zou het hebben be grepen als ze, na hun ervaringen in het verzet, meteen na de bevrij ding terug naar huis waren ge gaan", zei oud-kolonel Lodders donderdag in Anna Jacobapolder. Lodders riep in herinnering dat tij dens de Duitse bezetting van ons land in de Tweede Wereldoorlog een grote groep mensen hun leven waagde door verzet te plegen: ille gale bladen drukken en verspreiden, onderduikers helpen, distributiekan toren overvallen, spoorlijnen opbla zen en zelfs nazi's en collaborateurs elimineren. Kreeg de Gestapo of de Sicherheitsdienst hen te pakken, dan wachtte hen marteling, het con centratiekamp en de dood. Die groep dreigt, aldus Lodders, buiten beeld te raken. Naamloos in de ge schiedenis te verdwijnen. Terwijl er des te meer aandacht is voor dege nen die vanaf de zijlijn toekeken en de onbeschaamde maatregelen van de nazi's lijdzaam over zich heen lieten komen. Hij hekelde het feit dat regering en media geen aan dacht hebben geschonken aan de zestigste verjaardag van de nationa le federatieve raad van het voorma lige verzet Nederland. Ook burge meester Nuis memoreerde hoe de mannen die destijds voor onze vrij heid vochten, tachtigers inmiddels, soms om een vorm van erkenning moeten vragen. „Terwijl ik vind dat ze die gewoon verdienen." Piet Avontuur was één van die ver zetsmensen en hij sloot zich aan bij de groep van Toon Dankers die in de regio Breda actief was. Toen ons land ten zuiden van de grote rivieren bevrijd was. gaf prins Bernhard op 21 september 1944 het bevel dat uit de verzetsgroepen militaire eenhe den gevormd moesten worden. Hij noemde die eenheden stoottroepen en hun opdracht was om samen met de geallieerden te vechten en zo de rest van ons land te bevrijden. Van Zeeland tot diep in Limburg be schermden ze het bevrijde zuiden tegen Duitse aanvallen vanuit bezet gebied. Dat tussen september 1944 en mei 1945 meer dan honderd stoottroepers omkwamen, weten weinig mensen, aldus Lodders. Hij noemde er twee die op de begraaf plaats in Anna Jacobapolder rusten: Jan van Dijke en Willem Lindhout. Van Dijke sneuvelde als 18-jarige stoottroeper bij Wamel; de 47-jarige Lindhout was bij de bewakingstroe pen en werd op zijn wachtpost aan de dijk van de Anna Jacobapolder onder vuur genomen. Op Sint-Philipsland - op 4 novem ber 1944 bevrijd maar de facto nog zes maanden frontlijn, aldus burge meester Nuis - werkten de stoot troepen samen met eenheden van de eerste Poolse tankdivisie en het Britse 62ste antitank regiment, de 'spearheads'. Lodders beschreef hoe in de nacht van 22 op 23 januari ongeveer 50 tot 60 Duitsers het Zij pe overstaken vanaf het nog bezette Kolonel b.d. Joop Lodders van het comité legt bloemen namens het regiment stoottroepen Prins Bernhard waarvan hij commandant is geweest. dracht om naar de westkant van Anna Jacobapolder te gaan. naar de Poolse tankeen heid bij de boerde rij Hof Rumoirt. Een kort maar he vig gevecht brak uit. De Duitsers slaagden erin om de watertoren aan het einde van de Langeweg op te blazen, en trokken daarna terug. Vanaf deze toren leidden Britse uit kijkposten het artillerievuur op hun stellingen op Schouwen-Duiveland. Naast gewonden en vermisten wa ren aan geallieerde kant zeven do den te betreuren: behalve Avontuur, drie Poolse en twee Britse militai ren, alsmede een burger. Deze actie was in de geschiedenis van de stoottroepen een witte vlek en de afgelopen jaren heeft Lodders er onderzoek naar gedaan. Zo kwam hij in contact met Jan Kempeneers en Jos van Alphen. Samen met hen sprak Lodders ruim een jaar geleden een aantal ex-stoottroepers dat de actie in Anna Jacobapolder mee maakte. En daarbij groeide het be sef dat een blijvend aandenken, bij voorbeeld een plaquette, op zijn plaats zou zijn. Het driemanschap, inmiddels omgevormd tot een co mité, besloot te proberen de restan ten van het grafmonument van Avontuur uit Breda naar Anna Jaco bapolder te halen. Dat lukte met toestemming van de gemeenten Tholen en Breda én van de familie Avontuur. Daarmee werd het moge lijk om de in die betreffende nacht omgekomen mannen op een blij vende plek te gedenken. En net zo belangrijk is het. aldus Lodders, dat er voor de generaties na ons een te ken staat dat aangeeft dat vrijheid niet vanzelfsprekend is. In Anna Jacobapolder worden ze voortaan herinnerd: Piet Avontuur, 24 jaar. Percy Thomas Baugh, 36 jaar. Eric Francis Bell, 28 jaar. Bo leslaw Podedworny, 31 jaar. Prins Marie Andrzej Poniatowski. 23 jaar. Bronislaw Powalka. 31 jaar. Karei Snijders, 19 jaar. De burgemeester stond uitvoerig stil bij hoe we vrijheid tegenwoordig er varen. Hij zei dat velen het niet zo nauw nemen met vrijheid, dat voor hen het recht van de sterkste geldt. Een ontwikkeling die volgens Nuis bestreden moet worden. „Hoe? Door het goede voorbeeld te geven en dit aan anderen door te geven. Deze en toekomstige generaties moeten het in zich opnemen. Het is té belangrijk om ons onverschillig te laten." On verschilligheid ten aanzien van vrij heid doet onrecht aan degenen die het hoogste gaven wat een mens kan ge ven: zijn leven. Vrijheid is breekbaar en kan verstoord worden door tal van onderlinge verschillen die zelfs tot oorlog kunnen leiden, aldus Nuis. De burgemeester stelde vast dat de geschiedenis de mensheid nog steeds niet heeft geleerd dat vuurwa pens, raketten en zelfs nucleaire wa pens geen garantie zijn voor vrede. Om ons heen gebruiken mensen de ze wapens op grote schaal, daarmee de wetten en regels negerend waar over de wereld het eens is geworden. Eigen ideologieën en egocentrisme bepalen hun idee van vrijheid. Nuis zei dat bij het bezetten van een ander land rechtvaardigheid - de pijler waarop vrijheid zou moeten rusten - ver te zoeken is. Nederland en ande re landen ondervonden dat aan den lijve in de jaren 1940-1945. Soms is er geen andere manier dan te strijden voor een blijvende vrij heid. Dat kan ook verbaal, zei Nuis. „De mensheid moet het zijn rege ringsleiders allereerst duidelijk ma ken, dat het geluk van de een niet ten koste kan gaan van de ander." Maar daadwerkelijk vechten is he laas niet altijd te voorkomen, zoals in ons land gebeurde tijdens de Tweede Wereldoorlog. Door men sen als Piet Avontuur. „Zij gaven hun leven en beleefden daardoor niet zelf de vrijheid waarnaar ze verlangden. Met hun offer bewezen ze dat vrijheid het waard is om te verdedigen of te heroveren ten koste van je leven. Daarvoor zijn we hen eeuwig dankbaar." Het monument in Anna Jacobapol der is volgens de burgemeester een symbolische plek waar over deze zaken nagedacht kan worden. Her denken noemde hij niet alleen be langrijk voor nabestaanden, maar voor iedereen, jong en oud. „Het is belangrijk om een plek te hebben om samen te komen, te herinneren, te waarderen." Nuis was blij dat jongeren zich dit meer en meer re aliseren en riep de volwassenen op om het goede voorbeeld te geven. „Kinderen zijn niet alleen de sleutel om deze boodschap door te geven. Maar basisschool Het Kompas, hier in Anna Jacobapolder, heeft het mo nument geadopteerd en beloofd er voor te zorgen. Een geweldig initia tief, dat het gemeentebestuur erg waardeert." Nuis noemde de namen die op het monument staan en bedankte hen - en de militaire eenheden waartoe ze behoorden - voor wat ze 63 jaar ge leden deden. Hij zei het een eer te vinden om dat monument te mogen onthullen. „Ik hoop dat het voor de huidige en toekomstige generaties in deze omgeving een baken mag zijn betreffende de menselijke waardigheid. Ik beschouw het als onze morele plicht om dit baken te plaatsen en te onderhouden, zodat we predikers zullen zijn van de vre de", aldus de burgemeester. De heemkundekring Philippuslandt is een van de sponsors van het oorlogsmonument in Anna Jacobapolder. Vice-voorzitter Bram Wisse en bestuurslid Esther van der Vlies leggen bloemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 12