'Met een beetje Engels en handen en voetenwerk komen we er wel uit' 'Pokeren is combinatie van geluk en het juiste moment kiezen' 'Ik ben niet echt goed in cijfers, maar ik ben wel stressbestendig' E 'I Bengaalse scholieren op bezoek bij familie Bolier in Scherpenisse Paul Mutsers uit Tholen wint eerste ronde van toernooi in Poorvliet 15-jarige Ton Boers wint hoofdprijs mini-onderneming Donderdag 13 maart 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Zorgcentrum had er al lang moeten staan en Holland Huis moet blijven Kansarme jongeren Visser Subsidie studiedag Westerpoortcollege Vrijblijvend Drie dames Stropdas Winst Ze vinden het maar koud in Nederland. Sagor Das en Nelson Gain uit Bangladesh hehhen in huis bij de familie Bolier in Scherpenisse hun jassen aan, ook al is het er binnen voor onze begrippen aangenaam. De twee jongens zijn het echter niet gewend. In hun land is januari de koudste maand, maar dan nog is het niet koud met temperaturen net onder de twintig graden. Sagor en Nelson zijn twee van de vijftien jon geren uit Bangladesh die deel uitmaken van een uitwisselingsprogram ma vakjongeren voor vakjongeren. Acht van de negen kinderen Bolier met de twee Bengaalse gasten, v.l.n.r. Lydia, Anne-Stephie, Nelson Gain, Stephan, Hendriëtte, André en Sagor Das, vooraan Marie-Elize, Ewoud en Daniël (baby Leandra ontbreekt). Ze maken hier kennis met de vakop leidingen van hei Calvijn college in Krabbendijke en met derdeklasser Hendriëtte Bolier (15) uit Scherpe nisse die de richting zorg en welzijn volgt. Donderdag kwam de groep scholieren met hun begeleiders aan na een vlucht van dertien uur. Vrij dag maakten ze kennis met de school en de leerlingen. Aan het eind van de middag werden ze voor het weekend ondergebracht bij gast gezinnen. In onze gemeente waren er dit weekend zes scholieren te gast, in Scherpenisse, Tholen, Oud- Vossemeer en Sint-Philipsland. De Bengaalse gasten nemen ge woon deel aan het gezinsleven en worden onder meer meegenomen voor een rondrit. Bij de familie Bo lier aten ze vrijdagavond mee aan tafel: rijst, aardappelen, broccoli en vlees. Het was een bijzondere erva ring om met het hele gezin (ouders met negen kinderen) samen aan ta fel te zitten. Maar ze speelden ook buiten voetbal met de kinderen uit het gezin en de buurt. Zelf spelen ze cricket, een sport die in Nederland nauwelijks bekend is. Ze maakten ook een rondje op de fiets. Voor Nelson is fietsen geen probleem. Sagor heeft er meer moeite mee, zegt hij. Daarom zit Sagor achterop. Ze hebben er al foto's van in een mapje. Zelf maakt Nelson ook steeds foto's met zijn mobiele telefoon van de broertjes en zusjes van Hendriëtte. Ze spreken gebrekkig Engels, maar dat geldt ook voor de familie Bolier. Toch vormt dat geen echt probleem, zegt moeder Hendrina Bolier-Dorst. „Meestal komen we er wel uit, met een beetje Engels en handen- en voetenwerk." Bovendien spreken haar dochter Anne-Stephie (18) en haar zoon André (17) wel een mondje Engels. Ze vinden het een geweldige ervaring, zegt Anne- Stephie. Zaterdag maakten ze een tochtje over Tholen en Sint-Philipsland. ..Het landschap is erg mooi," zegt Nelson. „Maar het is hier erg koud." Ze sliepen onder een dek bed. maar deden ook een shawl om hun hoofd. Wat hen verder opvalt is dat er veel meer mensen bij elkaar wonen, meer dan ze gewend zijn in Khulna, het district van Bangladesh waar zij vandaan komen. Khulna is een van de tien districten van het land. In Khulna wonen 14 miljoen mensen, in Bangladesh 123. Het land aan de Golf van Bengalen is een van de dichtstbevolkte landen van de wereld. De scholieren zitten op een vak school voor kansarme jongeren. De school heet Hope technical institute (HTI) en behoort tot de Christian Care Services (CCS) in Bangla desh, een partnerorganisatie van Woord en Daad. CCS deelt de zorg van de 'lijdende en verwaarloosde medemens, en ondersteunt hen met woord en daad, ongeacht ras, religie of ideologie. Ze biedt noodhulp, goede en betaalbare gezondheid zorg. ze komt op voor de rechten van vrouwen en kinderen, traint toekom stige leiders en biedt onderwijs.' De studenten krijgen er christelijk (vak)onderwijs. Vorig jaar bezoch ten 15 vmbo-leerlingen van het Cal vijn college en hun begeleiders de vakschool in Bangladesh. De jonge ren deelden er kennis met elkaar over veiligheid bij het lassen, hout bewerking met machines en de ver zorging van baby's. Het is nu de beurt aan de Bengaalse jongeren voor een tegenbezoek. Het Calvijn college heeft een samen werkingsverband met de HTI De school is niet aan de overheid ge bonden. Bij het aannemen van de leerlingen wordt geen onderscheid gemaakt in geloof en ras. De stu denten zijn christen, moslim en hin doe. Sagor en Nelson zijn christe nen en behoren tot de arme minderheid in Bengladesh. Dat is ook de reden waarom Woord en Daad de school ondersteunt. Ze zijn bij de familie Bolier onder de indruk van het orgel dat in de woonkamer staat. Temeer omdat André dat met beide handen en bei de voeten bespeelt. Zelf zijn ze ge wend het met één hand te bespelen. Dat doen ze ook. Het Bengaalse volkslied bijvoorbeeld. André: „We hebben toen verteld dat er nog veel grote orgels zijn, zoals in onze kerk, de Gereformeerde Gemeente in Ne derland in Sint-Maartensdijk. Daar zijn we gaan kijken." De jongens waren ook daar van onder de in druk. Hun bezoek is een aaneenrij ging van bijzondere ervaringen. De foto van het orgel zit al in hun map. Tijdens de dienst op zondag hebben ze het orgel ook kunnen horen. In de kerk ging student Westrate voor. Aan het eind van dienst sprak hij de Bengaalse gasten in het Engels toe. Ze hebben zaterdag ook de uitkijk toren beklommen bij de Philipsdam. Het was winderig en koud maar ze genoten van het mooie uitzicht. Bij groenteman Snoei op het industrie terrein in Sint-Maartensdijk moch ten de gasten aanwijzen wat zij zoal eten. Behalve paprika, tomaten en bananen wezen ze ook Spaanse pe pers aan, vertelt Hendriëtte. „Heel zoet," oordeelt Sagor toen hij samen met Nelson er eentje had geproefd. „Bij ons zijn ze veel sterker van smaak." De kinderen uit het gezin Bolier deden het de gasten niet na. Ze gingen ook kijken bij Gorishoek aan de Oosterschelde. Water is de Bengalen niet vreemd. Het land ligt in de delta van de Ganges en de Brahmaputra. Het land kent onge veer 250 rivieren. In het district waar Sagor en Nelson leven, zijn dat de Padma. Magnia en Jumna. Er zijn wat dat betreft veel overeenkomsten met Nederland. Maar ons land be hoort tot de rijkste landen van de we reld, Bangladesh tot de armste. Het land wordt ook vaak overstroomd. Toen André van de watersnoodramp vertelde in 1953, vertelden Nelson en Sagor over de tsunami. De vader van Sagor is visser. Sagor wil geen visser worden, zegt hij. Hij wil verder leren en ingenieur wor den. Dat geldt ook voor Nelson. Ze zijn nog jong en kunnen na de HTI naar een hogere opleiding, hopen ze. De HTI is in 2006 gestart. Er zijn verschillende vakgroepen, zoals autotechniek, machinaal bankwer- ken, lassen, koeltechniek, installa tietechniek, elektronica en houtbe werking. De leerlingen verblijven het hele jaar op de campus van de school en slapen in het internaat. Twee weken per jaar gaan ze naar huis, ze hebben zes dagen per week school. Hendriëtte weet van de scholieren die vorig jaar Bangladesh hebben bezocht dat het veel indruk heeft ge maakt. Of ze er zelf ook eens een kijkje wil nemen? „Als je hun bele venissen hoort, is het wel leuk, maar het is wel lang vliegen." Ze weet het nog niet, maar heeft nu wel al ken nis kunnen maken met twee leeftijd genoten die ook een vakopleiding volgen. Het verblijf bij de familie is maar kort, wel intensief. Ze zullen het nooit meer vergeten. De gasten niet en het gastgezin niet. Zondag avond slaagden de jongens erin om naar huis te bellen. Nelson: „Mijn moeder is erg blij dat ze we zo hap py zijn in Nederland." Doordeweeks slaapt de groep in het Stay okay, de jeugdherberg in Ber gen op Zoom, in de bossen bij zie kenhuis Lievensberg. Ze blijven tot 18 maart. Docent Leo Molenaar van het Calvijn college uit Oud-Vosse- meer is een van de begeleiders van het project. Vanmiddag (donderdag) bezoekt de hele groep (scholieren en begeleiders waaronder de direc trice van een van de kindertehuizen) de brandweerkazerne in Sint-Phi lipsland. Vandaag, donderdag 13 maart, is er door de gemeente Tholen een avond gepland waar de bevolking van Scher penisse ,mee mag praten.' De ge meente schrijft dat ze zo begaan is met de kleine kernen, maar ik heb hard moeten lachen toen ik dit aan het lezen was. In de tachtiger jaren zijn er door de Dorpsgemeenschap Scherpe nisse diverse zaken aan de orde ge steld om van Scherpenisse een leefba re kern te maken. Al deze voorstellen zijn meegenomen door het toenmali ge gemeentebestuur op eenzelfde soort bijeenkomst als vanavond. Het enige dat de gemeente gerealiseerd heeft, is een lantaarnpaal in de Molen weg. De rest is in een lade gelegd en er is nooit meer naar gekeken. Nog niet zolang geleden is er gestart met wat heet: de impuls van Sint- Maartensdijk en Scherpenisse. Zoveel jaren later kwamen daar dezelfde pro blemen aan de orde als in de tachtiger jaren. Een adviesbureau werd inge schakeld om het te onderzoeken en de kosten daarvan waren niet weinig. Nu is er weer een bureau ingeschakeld voor Sint-Maartensdijk. Opnieuw zo veel duizend euro weggegooid. Nu, 25 jaar later, krijgt de bevolking VERVOLG VAN KERK De kerkrentmeester schrok bij de ontdekking van 30 doosjes luci fers die eveneens in de bosjes la gen.„Ik moet er niet aan denken wat er had kunnen gebeuren. Een gordijn wil wel vlamvatten. En ze ker de stoeltjes die onder de spreekstoel staan. Die hebben een rieten zitting", aldus het lid van de hervormde gemeente. Verder zijn er met zwarte viltstift leuzen aangebracht op de venster banken van het kerkgebouw met teksten als 'I hate Jesus'. Boeve: „Nou krijgen kinderen tegenwoor dig al op jonge leeftijd Engels on derricht, maar hiertoe acht ik ze niet in staat." Hij is van mening dat dergelijke leuzen overal op het ei land op gebouwen en bruggen worden gekalkt. De hervormde kerk in Oud-Vosse- weer gelegenheid om mee te praten. Zijn we niet een beetje te laat en had er 25 jaar geleden niet geluisterd moeten worden? Er waren op dat mo ment nog verschillende winkels in Scherpenisse, maar na 25 jaar niets te hebben gedaan, is het allemaal weg. En hoe je ook praat, dat komt niet meer terug. Een zorgcentrum waarover al jaren wordt gesproken, staat dat er al? Het Holland Huis afbreken en er wat nieuws voor wegzetten of zelfs in het zelfde gebouw bij het zorgcentrum onderbrengen? Leuk voor onze oude re mensen als er een bruiloft wordt gehouden met volop muziek. Het zorgcentrum had er al lang moeten staan en het Holland Huis moet je la ten staan! En wat de winkels betreft: als er ge luisterd was naar de Dorpsgemeen schap en de middenstanders in Scher penisse, dan was deze situatie niet ontstaan. Dan was er nu een leefbare kem geweest met nog een aantal win kels, maar alles werd van tafel ge veegd en zie nu het resultaat. De ge meente moet zich diep schamen, maar ik hoop dat er vanavond veel mensen komen in Scherpenisse en dat er nu wel een keer geluisterd wordt. L.J. I lage, Nieuwstraat 6, Sint-Annaland. meer is met de ingegooide ruiten voor de derde keer het doelwit van vandalen. Vorig jaar namen koperdieven de bliksemafleiders mee, half februari van dit jaar gingen de eerste ne gentig glas-in-lood-ramcn kapot en twee weken geleden sneuvelden de volgende ruim vijftig raampjes. Die zijn vermoedelijk tussen het einde van de zondagsdienst en de dinsdagavond daaropvolgend inge gooid. Nu de daders hiervan zijn opgepakt, verwacht de kerkrent meester rustiger tij: „Hopelijk is het hiermee afgelopen." De jongens worden doorverwezen naar Stop, het voorportaal van bu reau Halt, speciaal voor jonge kin deren. De ouders, die tijdens het onderzoek alle medewerking ver leenden, zijn bereid de schade van enkele duizenden euro's te vergoe den. Het Westerpoortcollege heeft 500 euro subsidie van de gemeente Tholen ont vangen voor het organiseren van een studiedag voor meervoudige intelligentie. B. en w. stelde als voorwaarde dat alle Thoolse scholen worden uitgenodigd voor deze bijeenkomst. Het Westerpoortcollege hield onlangs in samenwer king met het basisonderwijs een congres over het onderwijsconcept Ml. Paul Mutsers (met sigaret) wint de eerste ronde in 't Centrum, links van hem Martijn Mertens en Edwin van de Rijssen. Paul Mutsers uit Tholen heeft de eerste ronde gewonnen van het poker- toernooi in café 't Centrum in Poortvliet voor het RTL 7 pokerpro gramma. Hij behaalde het maximale aantal van 30 punten. Dat gebeur de aan het eind van de avond toen hij als laatste van de 41 deelnemers was overgebleven. Er zijn nog vier rondes te gaan in de competitie van het kaartspel dat momenteel heel populair is. De landelijke voorrondes vinden in zestig horecagelegenheden door het hele land plaats. De een doet mee voor de gezellig heid, de ander om zo ver mogelijk te komen. Sommigen combineren dat. De sfeer rond de pokertafels in het café in Poortvliet is ontspan nen, maar de gezichten van de spe lers aan de tafels spreken een ande re taal. Er wordt serieus gespeeld. Wie heeft welke kaarten in han den? Wie verhoogt de inzet? Wie gaat er mee, wie niet? De deelne mers hebben allemaal een eigen pokernaam verzonnen. Mutsers ijoemt zich Johanes de Sloper. Zo staat hij ook op de website met de uitslagen. De deelnemers komen uit de buurt, maar ook uit andere plaatsen in Zeeland, zoals 's Gravenpolder, Burgh-Haamstede, Goes en Mid delburg. Café 't Centrum is het eni ge café in de provincie die meedoet aan het RTL 7 pokerprogramma. De andere gelegenheden in de buurt zijn in Roosendaal en Ooster hout. Er hadden zich 53 deelne mers ingeschreven. Uiteindelijk kwamen er 41 die aan zes tafels konden pokeren. Vijf vrijdagavon den kan er gepokerd worden bij Hans en Jenny Goudzwaard. Hun zoon Maikel is de animator van het evenement. Hij doet ook mee, maar is uitgerekend de eerste die verliest en de pokertafel moet verlaten. „Ik had bijna de beste hand die moge lijk is met een aas en een koning. Ik kon alleen maar verslagen wor den door iemand met twee azen of twee koningen. Hij bleek twee azen te hebben. Ik heb maar drie minuten gespeeld, maar er zijn nog vier rondes te gaan. Dat is het leu ke van deze competitie." Erik Boer uit Poortvliet is geen fanatieke spe ler. Hij doet het voor de gezellig heid. „Ach, je bent gewoon lekker bezig." Veel later op de avond is ook de 27-jarige Benjamin Schippers uit Tholen uitgespeeld. Hij pokert wel vaker. Laatst nog in Bergen op Zoom, vertelt hij. Hij eindigde als tweede van de zestig deelnemers. „Ik had vijf euro ingelegd en won er 60 euro mee. Dus ik dacht ik pak deze ronde even mee." Hij vindt dat hij redelijk gespeeld heeft. „Je moet weten wanneer je meegaat. Je moet mensen kunnen lezen. Ande ren weten in te schatten. Kunnen zien of ze bluffen. Kunnen inschat ten wat voor kaarten ze zouden kunnen hebben. Het is een beetje psychologie. Het is een combinatie van geluk en het juiste moment kiezen." Schippers heeft er wel van genoten. Het is spannend maar ook vrijblij vend. Er wordt niet voor geld ge speeld. Bij pokeren verdeelt een dealer twee kaarten aan iedere spe ler. Niemand van de andere spelers mag die zien. Vervolgens worden er vijf kaarten open (voor iedereen zichtbaar) op tafel gelegd. Dan maakt iedere speler zijn beste 'po kerhand'. Er zijn tien verschillende soorten handen. De aas is de hoog ste kaart, gevolgd door heer, vrouw en boer. Een royal Hush is een combinatie van aas, heer, vrouw boer en 10 van gelijk teken. 'Full house' bestaat uit bijvoorbeeld drie heren en twee vrouwen. Degene met de beste pokerhand wint de pot, in dit geval clips. Hoe meer clips er verzameld worden hoe lan ger de deelnemer kans maakt ver der te komen in het toernooi. Jenny Goudzwaard is tevreden over de opkomst. Zij houdt de stand bij en deelt de tafels opnieuw in als er deelnemers afvallen. „Zes gaan er door naar de regiofinale in Rotterdam. In de derde of vierde week komen ze opnamen maken van RTL 7. Ik hoop dat er een van hier hoog eindigt en in de finale komt." Ze kent lang niet alle deel nemers. De meerderheid is man. Er zijn slechts drie dames die mee doen. Er mogen maximaal acht personen aan één tafel. Ook morgen, 14 maart wordt er weer gespeeld. Verder op woens dag 19 maart en vrijdag 21 en 28 maart. Het is niet verplicht om aan alle avonden mee te doen om in de regiofinale te komen, maar door zoveel mogelijk rondes mee te doen, is de kans wel groter. Vijftien jaar oud en algemeen directeur van een succesvolle onderne ming. Dat is Ton Boers uit Oud-Vossemeer. Samen met zijn klasgenoten van het Calvijn College in Krabbendijke heeft hij een mini-onderne ming opgezet voor een magnetische sudoku. Ze wonnen zaterdag de prijs voor beste mini-onderneming op de marktdag in Utrecht. Ze lie ten daarbij 111 andere mini-bedrijven uit het hele land achter zich. Het bedrijf van Boers heet Sudoku team learning company. De vmbo- leerling heeft de onderneming opge richt voor een schoolopdracht, van daar de toevoeging l.c. „B.v. of n.v. kon niet, omdat we geen officieel bedrijf zijn", zegt hij. De negen me de-eigenaren. waaronder hoofd per soneelszaken Arjan Schot uit Sint- Maartensdijk, zijn in december 2007 begonnen met het bedenken van een ondernemingsplan. Het is de bedoeling dat het bedrijf binnen enkele maanden weer verdwijnt, want dan is het leertraject volbracht. Voor het zover is, moeten de jon gens eerst nog 230 bestellingen af werken. Want de puzzels zijn een succes. „We hadden 150 puzzels meegebracht naar de marktdag en we hebben ze allemaal verkocht", zegt Boers. Sudoku team l.c. was het enige bedrijf dat zoveel produc ten in zijn stand had. „De andere ondernemingen hadden 50 tot 60 ar tikelen bij zich", licht de jonge di recteur ter vergelijking toe. Wat het geheim van hun succes is? „Nie mand kwam langs onze kraam zon der aangesproken te zijn", zegt Boers lachend. niet op die manier hoort te presente ren. „Wij hadden allemaal dezelfde stropdas aan", zegt hij. Wat naast hun presentatie die een belangrijke rol speelde voor de hoofdprijs, was er de website van de sudokuverkopers. Die heeft Boers zelf gemaakt. „Dat is een hobby van mij", zegt hij met een bescheiden glimlach. Het is niet alleen de eer die gepaard ging met een grote be ker, bij de prijs ontvingen de jon gens ook een geldbedrag van 500 euro. Boers: „We zijn er nog niet helemaal over uit wat we hiermee gaan doen. In elk geval gaat een deel naar het goede doel en van een ander deel gaan we misschien met de vier teams van school uit eten." Het idee van een sudokupuzzel is ontstaan uit een bundeling van on derwerpen, die de medewerkers aandroegen. Uiteindelijk hebben de jongens voor drie plannen een marktonderzoek gedaan en daarbij Wat ook meespeelt, volgens de Oud-Vossemeerse jongen, is dat de puzzel een duurzaam spelletje is: „Het is geen wegwerpproduct." Er zit een boekje met opgaven en een tje met oplossingen bij. Het spel kan keer op keer gespeeld worden. „En zijn de opgaven op, dan kun je ge woon de puzzel uit de krant gebrui ken om met de magneetjes te spe len", aldus Boers. Deze gedachte hoort bij maatschap pelijk verantwoord ondernemen en daarmee wonnen de leerlingen een derde prijs in Hoog Catharijne. Daarnaast wonnen de jongens een tweede prijs voor hun klantbenade ring, zodat ze in totaal drie van de zeven prijzen in de wacht sleepten. „De jury vond onze klantbenade ring wel goed. maar iets te agressief omdat we iedereen aanspraken", zegt Boers. Het kan hem niet deren, want hij is buitengewoon trots op de prestatie van zijn team: „Er waren ook hbo-scholen met leerlingen van 20 jaar en ouder die goed scoorden, maar daar hebben we van gewon nen." En afkeurend: „Bij sommige kramen stonden ze gewoon met hun armen over elkaar of waren ze brood aan het eten." Boers is van mening dat een onderneming zich kwam de magnetische sudoku als populairst uit de bus. Iedereen ging met een brochure en een vragenlijst langs zijn buren, familie en vrien den in Krabbendijke, Goes en Oud- Vossemeer. In totaal hebben de ondernemers 200 brochures uitge geven. zeis waren drie keer zo duur. En bij het andere bedrijf kon je de sudo- ku's alleen in grote hoeveelheden kopen vanaf 72 stuks. Dat is voor een particulier niet meer aantrekke lijk", vindt de Calvijnleerling. Er deden nog drie andere teams mee aan het project van de school in Krabbendijke. Boers vertelt dat er een groep theeboeketten aanbood, een ander verkocht fotoklokjes en er was een mini-onderneming met boekleeslampjes. Deze hebben alle maal geen prijs gewonnen, hoewel de laatste twee ook waren uitver kocht. Ze hadden een voorraad van elk 50 producten. Elke mini-onderneming heeft zijn eigen team van medewerkers met ieder een belangrijke functie. Het team van Boers bestaat onder meer uit een hoofd financiën, een mede werker secretariaat en een mede werker inkoop. Waarom de Vosse- meerder gekozen is tot algemeen directeur komt door zijn eigen schappen. Boers: „Bij iedereen is gekeken waar hij het meest geschikt voor is. Ik ben niet zo goed in cij fers, maar ik ben wel stressbesten dig en ik kan goed overzicht en orde houden." Waarom de magnetische sudoku zo goed in de markt ligt, komt volgens Boers, naast de mogelijkheid voor hergebruik ook door de prijs: „Men sen kunnen het product voor weinig aanschaffen, slechts 2,99 euro per stuk." De jongens kunnen de puz zels voor deze prijs aanbieden, om dat ze ze in een grote hoeveelheid bij de groothandel aanschaffen. Ze hebben er al een flinke winst mee gemaakt. Boers: „We hebben 30 aandeelhouders die elk vijf euro hebben ingelegd. Die krijgen straks als alles verrekend is, 27 euro per aandeel terug." Er was op de landelijke marktdag één concurrent aanwezig, die de zelfde puzzels aanbood. Alhoewel, concurrent vindt de algemeen direc teur een te groot woord: „Die puz- Algemeen directeur Ton Boers toont zijn product: een magnetische sudoku. Onder zijn andere arm het succesvolle ondernemingsplan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5