BELEGGEN OP KONINGINNEDAG Zoeken naar plek in de wereld in Zwarte Schouw en aan Slaakdijk 'Je ging altijd naar dezelfde, waarom kun je niet verklaren' Dies en Jaantje Bal zijn 65 jaar getrouwd Donderdag 13 maart 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Digna Sinke regisseert nieuwe film Atlantis op Sint-Philipsland „Hondervijfenveertig, take two en actie! De camera draait en is gericht op twee kinderen die aan de rand van het schor in het Slaak een vlieger oplaten. Het waait hard aan de dijk langs de Krammersweg vlakbij het Bos van Klompe. Voor regisseur Digna Sinke is het geen onbe kend terrein. Ze woonde zelf als kind in Anna Jacobo- polder en is terug in de tijd waar ze een korte periode van haar jeugd doorbracht voor opnamen van haar nieuwe film Atlantis. Ze maakte sinds 1972 al zo'n twintig films en documentaires. Desolaat Dansavond Ze gingen altijd een rondje lopen op zaterdagavond, de dorpsjeugd van toen. De jongens liepen de ene kant op en de meisjes de andere kant. Zo kwamen ze elkaar te gen in Bruinisse: Dies Bal en Jaantje Faasse. Ze vieren woensdag hun briljanten huwelijk. Familieziek Allochtoon nieuws in hilarisch cabaret Rabobank Heeft u een vrij belegbaar vermogen van 80.000 of meer en wilt u uw vermogen de komende jaren laten groeien? De beleggingsadviseurs van Rabobank Oosterschelde staan u graag bij om uw doelen te helpen realiseren. Het is wel belangrijk dat u zich vindt in onze aanpak. Onze bank onderscheidt zich door haar onafhankelijke analyse, de persoonlijke benadering en het grootste beleggingsteam van Zeeland. Onafhankelijke analyse leder advies wordt voorafgegaan door een analyse van de portefeuille volgens de methodiek van het beleggingsinstituut IRIS. Bovendien onderzoeken we of de belangen in uw portefeuille goed gespreid zijn. Dankzij deze methode weet u zeker, dat het advies niet gebaseerd is op emoties, maar op macro- economisch, strategisch en technisch inzicht. We kijken daarbij naar aandelen, obligaties en een breed fondsenpalet van verschillende effectenhuizen. Persoonlijke benadering De klant is koning bij de Rabobank. Met 22 kantoren in de regio zijn wij altijd in de buurt van onze klanten. Een adviesgesprek vindt dan ook plaats in één van die kantoren, of indien gewenst, bij de klant thuis. Door iedere klant een eigen beleggingsspecialist te geven, houden we het zo persoonlijk mogelijk. Daarom zijn we onlangs uitgeroepen tot'Beste Private Bank van 2007'. We hopen dat nog heel lang te blijven, wat de beurs ook doet. Grootste beleggingsteam Het zit'm natuurlijk niet in aantallen, maar in de kwaliteit. Toch mag het best gezegd worden. Rabobank Oosterschelde heeft het grootste beleggingsteam van Zeeland. Gekwalificeerde adviseurs met hun eigen specialisme. De grootte van het team heeft als voordeel dat wij altijd telefonisch bereikbaar voor u zijn, tenminste als de Euronext beurs geopend is. Zelfs op Koninginnedag of op andere feestdagen waarop de bank gesloten is. www.rabobank.nl/oosterschelde "De hoofdpersoon in Atlantis is het 13-jarige meisje Xenia, gespeeld door de 14-jarige Pitou Nicolaes uit Amsterdam. Xenia hoeft even niet in actie te komen en staat naast Sin ke op de berm van de dijk te kijken naar het vliegeren, terwijl de came ra inzoomt op de verrichtingen van de kinderen. Xenia heeft een dikke jas aan en een muts op, zoals de meeste mensen van de 'crew'. Het is laag water. De schorren zien er nog grijs uit. Op de achtergrond zijn de sluizen in de Krammer zichtbaar. De vlieger staat strak in de lucht, het meisje probeert brief jes aan het touw te doen. Langzaam schuiven ze naar boven. Atlantis gaat over een meisje dat zjch niet thuis voelt in een maat schappij die bol staat van de regel tjes. In haar zoektocht naar een ei gen plek ontdekt ze een eiland waar de tijd niet lijkt te bestaan. Daar vindt ze de sleutel voor haar toekomst. Sinke schreef zelf het scenario. Ze liep al lang rond met het idee voor de film. Ze liet zich onder meer inspireren door haar ei gen ervaringen en door haar herin neringen aan het Zeeuwse land schap. „Ik ken deze plek, ik heb hier gewoond en was op zoek naar locaties die bij deze film passen," vertelt ze tussen de 'takes' door. Óp bepaalde momenten is het op de filmset een komen en gaan van mensen. Als de kinderen met het vliegeren klaar zijn, mogen ze hun jassen weer aan. Ze worden terug gebracht naar de Zwarte Schouw, de leegstaande boerderij aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland. De soldaten voor de volgende scène staan alweer klaar aan de dijk. De hele ploeg verkast een paar hon derd meter naar het oosten, even voorbij de Hogeweg, niet ver van boerderij La Solitude. In de Zwarte Schouw worden ook opnamen gemaakt. Het woonhuis staat al jaren leeg, maar vormt een ideaal decor voor het verhaal. Het is volgens Sinke niet eenvoudig zulke gebouwen te vinden. Ze vindt het huis passen in de film. De hele 'crew' is hier neergestreken. Er staat een grote bus van het pro ductieteam, een kleine vrachtwa gen met kleding. Binnen in de schuur een wagen waar maaltijden worden klaargemaakt. En busje waar de spelers worden gegri meerd. Er staan lange tafels met stoelen op de deel. De ouders van een van de figuranten wachten met een bekertje koffie tot hun zoon wordt opgehaald. Ook hier waait de wind. Droge klei stuift naar bin nen. De akkers zijn groen: winter tarwe. Het erf en de woning zien er deso laat uit. Er staan lampen, er liggen snoeren. Na de lunch zijn hier weer opnamen. Het is allemaal strak ge pland. Elke minuut wordt benut. De medewerkers houden telefo nisch contact met de set aan de dijk. Hoe lang de opnamen op Sint- Philipsland duren, weet de film maakster nog niet. Voor de hele film staan zeven weken gepland. Weer wordt ze weggeroepen. Sinke studeerde in 1972 af aan de Nederlandse Film- en TV academie in Amsterdam met de korte film Groeten uit Zonnemaire, het dorp waar ze in 1949 is geboren. Ze bracht ook bijna drie jaar door in Anna Jacobolder nadat haar vader, Laurus Sinke, tweede ambtenaar was geworden van de toenmalige gemeente Sint-Philipsland. Toen Sinke op 16 mei 1952 naar Sint- Philipsland kwam, was er geen woonruimte in het dorp. Hij nam elke dag de tram totdat die op 4 juli 1952 uitbrandde, vertelt Laurus Sinke in het boek De Ramp op Sint- Philipsland van Jan Kempeneers uit 2003. Het gezin (met dochters Dig na en Sary) kwam kort voor de Ramp in Anna Jacobapolder wo nen. Ze betrokken eind november 1952 een woning aan de Langeweg. In een apart hoofdstuk vertelt ook Digna over haar herinneringen aan de Ramp en wat daarna gebeurde. Ze vertelt onder meer dat ze zich als kind niet realiseerde welk leed de Ramp tot gevolg had gehad. Ze herinnert zich vooral kleinigheden van de paar dagen dat ze in het huis waren toen alles onder water stond. Ze mocht uit het raam van de slaapkamer van haar vader en moe der kijken aan de voorkant van het huis. Maar het was aardedonker. De klok van de kerk schuin tegen over het huis luidde onafgebroken. Maar ze kan zich niet herinneren wat ze gezien heeft. Met haar zusje mocht ze wel op de trap staan, tot aan het water dat in de gang stond. Ze mochten met een stokje vissen in het water. Door de deuropening naar de kamer zag ze allerlei spul letjes drijven. Na een paar dagen zijn ze bij laag water te voet naar de boerderij van Wisse gegaan. Ze brachten er de nacht door en wer den de volgende dag met een vrachtwagen naar Steenbergen ge bracht. De Rampnacht herinnert ze zich niet als iets dramatisch. Wel dat ze met haar zusje van haar moeder werd gescheiden 'met het doel ons in bad te stoppen en eens goed te wassen'. Ze vonden het on zin omdat ze helemaal niet vies waren. Door vreemde mensen ge wassen te worden was heel erg, vertelt ze in het boek. Ze was ook bang dat ze haar eigen moeder nooit meer zou zien. Het gezin ver huisde in 1955 naar Middelburg, maar de banden met Sint-Philips land bleven bestaan. Drie jaar na haar afstuderen (in 1975) maakte Digna Sinke de korte speelfilm De Gebroeders Helle. De opnamen werden op Tholen ge maakt. Onder meer in Sint-Maar tensdijk, in een (leegstaand) huisje aan de Groenedijk. Het huis, maar ook de dijk, is verdwenen. In Tho len was de feestzaal van hotel de Kroon in de Visstraat het decor voor een dansavond. Toen deden er veel Thoolse figuranten mee die met de lijndienst (gele bus van de TAD) van Sint-Maartensdijk naar Tholen werden vervoerd. Voor Atlantis maakt Sinke ook op namen op andere plaatsen in Zee land, onder meer bij de oude veer havens van Kruiningen en Perk- polder en bij Katseveer. Atlantis wordt volgend jaar in de bioscoop vertoond. Digna Sinke bij de kinderen op het schor aan het Slaak voordat de opnamen beginnen. Dies Bal en Jaantje Faasse voor hun 'medicijnkast'. „Gezondheid komt niet vanzelf." Tussen hen in de familiefoto's. Wat ze nou zo leuk aan elkaar vin den? „Tja, dat is natuurlijk een he le moeilijke vraag", zegt Dies. „Als ik met mijn vrienden de meis jes ontmoette, ging je altijd naar dezelfde. Dat kun je niet verkla ren." Ze waren 23 toen ze trouw den, het was midden in de oorlog. Dies werkte op Tholen bij de visse- rijpolitie en daarom wilden ze daar gaan wonen. Bij de evacuatie in 1944 kwamen ze vanzelf in Tholen terecht. De echtgenoten hebben tijdens de oorlog flink op eikaars lip gezeten. Jaantje: „We moesten onder één dak met mijn schoonvader, schoon moeder en een oom." Irritaties wa ren er vrijwel niet, volgens de twee. „We wisten niet beter, zo leefden wij vroeger", zegt de in middels 87-jarige („Ik word 24 maart 88") vrouw. „Nu zou je den ken 'dat zal niet meer gaan', maar dat weet je niet van tevoren." Beiden zaten dagelijks in angst. „Als de VI's van de Duitsers over vlogen, kleine onbemande vliegtui gen, zat je in angst. Als hij viel, dan bleef er van een huis niets over", vertelt Jaan. „We hoorden het geluid al van ver aankomen. Mijn schoonmoeder verstokte dan van angst. Wat waren we blij als ze weer overvlogen." Dies was op het water ook niet vei lig. „Ik voer hele dagen over de Schelde. Zodra je zo'n jager naar je zag toekomen", hij buigt voorover en vervolgt ernstig, „wat dacht je dat er door me heen ging?" De ex- schipper vertelt dat je je leven niet zeker was als je de grens overging: „Zodra je buiten Wemeldinge kwam, werd je beschoten." Jaantje was telkens blij als haar man weer thuiskwam. „Het was een ver schrikkelijk benauwde tijd. Je was eraan overgeleverd. Na zessen mocht je niet meer naar buiten." Het verschil tussen hoe het vroeger was en hoe het nu is, daar hebben de twee geliefden moeite mee. Dies: „Het is niet meer te vergelij ken. Vroeger werkte een man voor tien gulden per week. Je begon om zes uur en ging door tot je klaar was. Nu pakken ze om drie uur al hun biezen." Maar klagen doen ze niet. Jaan: „Vroeger waren we arm en nu zijn we eigenlijk rijk." Familie Bal woont tijdelijk in Da lemhof. tot hun nieuwe onderkomen in Ten Anker rond september dit jaar gereed is. Dies is verontwaar digd. „Niemand vraagt ons iets. On ze woning noemden ze gedateerd. We krijgen er een woonkamer van 40 vierkante meter voor terug. Wat moet ik daarmee? Nog een extra zit hoek maken? Ze snappen niet wat oudere mensen nodig hebben." De bejaarden doen alles nog zelf. Boodschappen, eten koken en schoonmaken. „Je krijgt een keu ken, maar je moet 1500 euro bijbe talen als je er een kookgedeelte in wilt hebben", gaat Dies geïrriteerd verder. „Het eten van Ten Anker is goed hoor, maar aan dat van ons zit meer smaak. Er zit niet genoeg zout op de aardappelen", lacht hij. De echtelieden maken nog dage lijks uitstapjes en rijden met hun auto (Dies heeft nog zijn rijbewijs) overal naar toe. Jaan noemt zichzelf een echt fami liedier, ofwel in haar woorden: „Familieziek." Als het even kan, gaan ze op visite bij de kinderen en kleinkinderen. Hun drie zoons. Jan, Kees en Rinus, hebben allen kinderen: achttien in clusief schoondochters en schoon zoons. De oudste, Jan die in 1945 is geboren, heeft al negen kleinkinde ren. Jaan probeert bij zoveel moge lijk verjaardagen aanwezig te zijn. Maar ook op bezoek gaan bij be jaarden, vindt Jaan leuk. Ze lacht: „Ik ben zelf ook wel bejaard, maar zo noem ik dat." Haar drie maanden jongere man fietst graag een rondje. Jaan is daarmee gestopt, op verzoek van de kinderen. Elke ochtend na de koffie vertrekt haar man. Dies fietst dan naar de garage van zoon Kees. Daar maakt hij een praatje en daarna vervolgt hij zijn tocht over de haven. Zijn vrouw verklaart: „Een schipper hé." Als hij terug komt, is het middag. „We eten dan warm. Na het eten doe ik meestal een dutje. Tja, de dagen vliegen. Ik kom tijd tekort", roept Dies uit. Vervelen doen ze zich in elk geval nooit. De van oorsprong Sint-Phi- lipslandse breit graag. Haar sokken verkoopt ze op de bazaar van de kerk aan de vissers. „Ze brengen zo'n 6 7 euro op. Maar dat is alle maal voor de kerk hoor", zegt ze. De schippersdochter weet uit erva ring precies wat voor sokken de vaarlui nodig hebben. „Van die ge wone uit de winkel, die houden niet warm." Dies en Jaan zijn dankbaar dat ze nog zo gezond zijn. „Maar dat gaat niet vanzelf hoor", zegt Dies, ter wijl een een kastdeurtje opentrekt. Een scala aan medicijnen ver schijnt. „Kijk dit is van mijn vrouw." Hij trekt een tweede deur tje open en wijst op twee planken vol met witte doosjes van de apo theek: „En deze zijn voor mij." Bo vendien heeft Jaan twee hartopera ties gehad, is Dies aan zijn maag geopereerd en krijgt hij binnenkort een pacemaker. Ze zien wel een beetje op tegen hun trouwdag. Jaan: „Die drukte, alle kinderen komen, dat is ver moeiend hoor." Maar de twee vin den het te leuk om het niet te vie ren. 'Goed Nieuws Uit Nederland' heet het flitsende programma dat het duo Hassan's Angels morgen brengt in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer. De ac trices Elvan Akyildiz en Inci Lulu Pamuk zorgen voor hilarisch cabaret met een aangrijpende ondertoon. Sketches, liedjes en persoonlijke verhalen wis selen elkaar in hoog tempo af. Wanneer hoorde u voor het laatst goed nieuws over allochtonen? Het duo presenteert dat nieuws anders: vol liefde en Turks. Ze laten het publiek kennismaken met de mens achter het nieuws. Inci Luluk Pamuk richtte Hassan's Angels zeven jaar geleden op, na eerder met Turkish Delight te hebben opgetreden. Ze is al vele jaren presentatrice voor onder meer stichting Pop Against Racism, Unicef en MTV-events. De actrice speelde in toneelstukken, de televisieserie Hallo Holland en de speelfilm Krima/Kerime. In zowel de tv-serie als de film acteerde ook Elvan Akyildiz, die sinds een aantal jaren één van de vaste spelers is in Sesam straat. Verder vertolkte ze rollen in Nederlandse drama- en komedieseries zoals Fort Alpha en Bradaz. En ze presenteerde de satirische komische serie Surinamers zijnieter dan Turken. Paul Koole, Manager Beleggen Rabobank Oosterschelde. Als bovenstaande argumenten voor u een reden zijn om een langdurige relatie aan te gaan met een beleggingsadviseur van Rabobank Oosterschelde, dan nodig ik u graag uit om telefonisch contact met mij op te nemen. In een persoonlijk gesprek wordt al gauw duidelijk wat onze meerwaarde voor u is. U kunt mij bereiken op (0113) 239283.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 3