Lifestyle event Stichting peuterspeelzalen in zee met kinderopvang van Toerdeloo AbdijNieuws Net geen brand, wel poep aan het gordijn Kinderen krijgen lessen in verkeer van ANWB f mm i wmm m Van Houte 'Ze eisten dat ik ging betalen' Begraafplaatsen worden groter Castria koopt deel Vossenkuil Protest van ABT Zwanger Expansie van bedrijf met 260 kinderen en zestien leidsters een IFod Hmo Classic Donderdag 13 maart 2008 64e jaargang no. 18 Wonen Gemeenteraad in en om Scherpenisse De 260 peuters op de acht Thoolse peuterspeelzalen zul len er niet veel van merken, maar vanaf volgend 'school jaar' gaat kinderopvang Toerdeloo uit Steenbergen het peuterwerk van de stichting peuterspeelzalen Tholen aansturen. Het bestuur van de stichting was op zoek naar een professionele organisatie omdat het steeds moeilijker wordt voor vrijwilligers om te voldoen aan alle eisen die aan het werk worden gesteld. Hoog plan Daders vernieling kerk Vossemeer opgepakt De politie heeft twee weken na het ingooien van de glas- in-lood-ramen van de hervormde kerk in Oud-Vossemeer verdachten opgepakt. Het betreft vijf jongens uit het dorp in de leeftijd van 6 tot 10 jaar. De Thoolse politie heeft ze kunnen traceren, nadat ze twee tips binnenkreeg van buurtbewoners. Die reageerden op een circulaire, die de politie in de omliggende straten van de kerk huis-aan- huis heeft verspreid. Lucifers Kees Plompen uit Vossemeer in elkaar geslagen Het is Kees Plompen niet in de koude kleren gaan zitten. De Oud-Vossemeerse ondernemer in steigerbouw is vrij dagavond op gewelddadige wijze overvallen door vier in huurkrachten. Die hadden volgens eigen zeggen geen loon ontvangen en kwamen dat verhalen op de 56-jarige man. Mes Deze week Met één hand leren fietsen, leren veilig oversteken en zelf remmen in een lesauto van de ANWB. Het was gisteren een bijzondere lesochtend op de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse. De kinderen van groep drie tot en met acht wa ren de hele ochtend in actie, op schoolplein, op straat en in de gymzaal. Ze werden straatwijs ofwel 'streetwise' gemaakt. Ondanks de stormachtige wind begonnen de kinderen aan de verschil lende onderdelen. In totaal deden er 130 jongens en meisjes mee. De leerlingen uit groep acht oefenden in trapvaardigheid. Monique Bree uit Tholen van de ANWB, legde op het plein aan de toekomstige brugklas sers uit wat de bedoeling was. Er was een fietsparcours uitgezet. Leer lingen moesten onder meer met één hand leren fietsen door een rondje te rijden met een ketting in de hand. Op die manier leren ze richting aan te geven. s>7° 1 Zaterdag 15 maart www.vanhoutewonen.nl rachtbode, de Thoolse Courant bus 5, 4697 ZG Sint-Annaland toon 0166-657007 b.g.g. 653474 fefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gemeenteraad brengt vandaag een bezoek aan Scherpenisse. Vanavond om half acht gaan de raadsleden in de bat met de inwoners, ledereen is daar bij welkom in het Holland Huis. 's Middags neemt de raad een kijkje in het dorp en de omgeving. Eén groep begint bij de basisscholen. Ze bezoekt vervolgens de hervormde kerk, waar een tonnen kostende restauratie op stapel staat, en neemt een kijkje in de Molenweg waar een bodemsanering nodig is. Het Willem Alexanderplein, de molen, de smalle straten in het ou de centrum en de bijbehorende par- keerproblematiek krijgen eveneens aandacht. Men eindigt bij het Pluim- potterrein. De tweede groep raadsle den trekt door het buitengebied: rund veehouderij Vissers aan de Langeweg, de campinghouders bij Gorishoek en de dijkwinkel bij de Zeester staan op het programma. De begraafplaatsen in Tholen en Sint-Annaland worden uitgebreid. De begraafplaats aan de Prins Bern- hardstraat in Tholen wordt met on geveer 1,8 hectare vergroot, die aan de F.M. Boogaardstraat in Sint-An naland met 0,8 ha. Met die uitbrei ding denkt de gemeente voldoende ruimte te hebben voor de komende dertig jaar. Castria Wonen gaat een deel van dorpshuis de Vossenkuil in Oud-Vos- semeer kopten. Het gaat om de peuter speelzaal, foyer, grote zaal, jeugd honk, bergruimten, kleedlokalen, drie vergaderzalen en verkeersruimten. Te gelijkertijd worden het dorpsgedeelte en de daarbij behorende verkeersruim ten teruggehuurd door de gemeente. Dat is althans het plan van b. en w. De gemeenteraad moet er echter nog een besluit over nemen. ABT-raadslid L.J. van Doom heeft ge deputeerde staten om hun mening ge vraagd over het financiële beleid van de gemeente. De fractie is het niet eens met de manier waarop Tholen de investeringen financiert, en wil aan de hand van de reactie uit Middelburg haar positie bepalen. Fractievoorzitter Boulogne heeft g.s. laten weten dat de brief van Van Doom niet namens de fractie is opgesteld. Zie ook pagina 2. zijn is vooruit zien! KSaamzorg^^^f.ntadministratiE VeotbW-W Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl De peuters van de christelijke peuterspeelzaal in de Wellevaete in Sint-Annaland merken nog niets van de overname. Bestuurslid Han van 't Hof van de stichting: „We volgen hiermee het advies van het bureau dat vorig jaar een onderzoek heeft ingesteld naar de toekomstige structuur voor de peuter speelzalen. We zijn op zoek gegaan naar een partner en hebben besloten om met Toerdeloo verder te gaan. Als bestuur hebben we het volste vertrou wen in deze organisatie als stabiele factor. Uitgangspunt was wel dat er in elke woonkern een peuterspeelzaal blijft. Dat belang hebben wij ook al tijd onderkend. Ouders van peuters moeten de garantie hebben dat het gewoon doorgaat en ook het perso neel - er zijn zestien leidsters en een administratieve kracht - moeten er mee uit de voeten kunnen." De leidsters maar ook de ouders zijn door middel van een brief op de hoogte gesteld van de wisseling van de wacht. Beide partijen benutten de komende maanden om een en ander op elkaar af te stemmen. Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeetand.nl/abdijnieuws. Province Zeetónd Geen internet? Bel voor een afdruk va het informatiecentrum: 0118-631400. Nieuwe Burq 42. Postbus 6001. l.w.v. 39,95 :F JEif Advertentie I.M. Voor Toerdeloo betekent het een 'enorme slag' op Tholen, zegt direc teur Johan Bosters over de expansie van zijn bedrijf. Toerdeloo houdt zich voornamelijk bezig met kinderop vang en heeft 600 kinderen onder zijn hoede. Voornamelijk in West-Bra bant. Er werken zo'n 70 leidsters. Bosters was al actief op Tholen. In ja nuari nam Toerdeloo kinderopvang Teuntje in Poortvliet over en in Sint- Annaland verzorgt Toerdeloo de bui tenschoolse opvang. Het bedrijf gaat ook de kinderopvang verzorgen in de nog te bouwen brede school in Sint- Annaland. En momenteel liggen er plannen klaar voor de kinderopvang in de voormalige Rabobank in Sint- Philipsland dat eigendom is van Cas tria Wonen. Toerdeloo heeft vestigin gen in Steenbergen, Nieuw- Vosse- meer, Dinteloord, Kruisland en zelfs in het kleine de Heen. Ook de leidster van de christelijke peuterspeelzaal in Sint-Annaland die vanaf vorig jaar oktober actief is en onder de stichting valt, is de overna me bekend. Gisterochtend speelden er zestien kinderen in de ruimte in de Wellevaete. Een paar zijn bezig om narcissen te maken. Het thema is len te. Ze schilderen stukjes van een ei- erdoos geel. Anderen rijden met een fietsje door het vertrek. Een jongetje 'bakt' frietjes in een frituurpan en deelt ze uit. Leidster Heieen Troost: „We wachten het wel af. Het gaat om de peuters. Dat is het belangrijkste." De peuterspeelzaal heeft een wacht lijst van 5 kinderen. Wel verwacht Troost dat er voor leidsters die meer willen werken, straks meer mogelijk heden komen. Dat is ook de ver wachting van het bestuur en van Toerdeloo. Van 't Hof: „Voor jonge leidsters die meer uren willen maken is er straks meer mogelijk. Meer uren konden wij ze niet aanbieden. Er komt nu een organisatie die veel meer aan kan bieden. Als leidsters niet door kunnen groeien, dan stap pen ze op." Volgens Bosters is er momenteel een grote vraag naar leidsters. Toerdeloo betrekt mensen uit de zorg en het on derwijs of van andere dagverblijven. „Het gaat om mensen die parttime willen werken. We zijn in 2002 met 5 mensen begonnen, vorig jaar hebben we er 34 aangenomen, we hebben nu 70 mensen in dienst. Vanaf januari dit jaar hebben we acht vacatures. Het aanbod voor kinderen voor de opvang is groot. Bij uitbreiding met zeven kinderen kan er al een nieuwe leidster aangesteld worden." Bosters zegt volop kansen te zien door kinderopvang en peuterspeel- zaalwerk te combineren. Zeker bij sommige peuterspeelzalen die terug lopen. „Door er ook kinderopvang aan te koppelen. Soms is de vraag naar kinderopvang maar klein. Dan gaan kinderen naar gastouders of naar de kinderopvang in een ander dorp. Eigenlijk heb je dertig kinde ren nodig voor een voorziening an ders kun je de investering niet doen. In combinatie met een peuterspeel zaal is dat dan wel mogelijk. Op het zelfde dagdeel kunnen bijvoorbeeld vier kinderen voor de opvang komen die vroeger worden gebracht en lan ger blijven dan de acht peutertjes op die dag. Dan heb je twaalf kinderen. Het personeel kan langer werken. Het enige wat je moet doen, is een slaapvertrek maken." Toerdeloo verzorgt nu ook al de ad ministratie van de tussenschoolse op vang, onder meer in Poortvliet en Sint-Annaland. Bosters wijst op de voordelen door de vele contacten. „Leidsters kunnen straks bijvoor beeld ook ingezet worden voor de tussenschoolse opvang. De tussen schoolse opvang en het peuterspeel werk blijven zonder winstoogmerk." Volgens Van 't Hof blijft de stichting wel bestaan maar verandert alleen de aansturing. „Het verandert van een bestuur van vrijwilligers naar een professionele leiding. Als bestuur moeten we realistisch zijn. Er komt veel op ons af terwijl de organisatie op een kwalitatief hoog plan moet staan. Dat moet je niet als bestuur blijven zitten, maar het op een ande re manier invullen." De komende maanden wordt er door beide partijen aan de versterking van de werkzaamheden (administratie, coördinatie) gewerkt. De gemeente speelt volgens Van 't Hof een rol als subsidiegever voor het peuterspeel- zaalwerk als de subsidieaanvraag voor 2009 wordt ingediend. Ouders betalen 38,25 euro per maand voor twee dagdelen per week. De kinder opvang wordt gesubsidieerd door het rijk. Kerkrentmeesters F. Boeve en D. Burger zijn opgelucht. „Het gaat hier duidelijk om een kwajongens streek", zegt Burger. Boeve is van mening dat de jongens elkaar heb ben opgestookt in de zin van durf jij? ja ik durf wel. „Eerst een steen tegen de muur en toen tegen het glas. Zo is het ongeveer gegaan", denkt hij. De politieagenten hebben de jon gens thuis opgezocht en ze verhoord in bijzijn van de ouders. Toen heb ben ze hun daad bekend. Vermoede lijk is er nog een zesde dader, maar de politie is deze nog niet op het spoor. „Strafrechtelijk kunnen we de jongens niet vervolgen, daar zijn ze te jong voor. De ouders zijn ge lukkig verzekerd", zegt Boeve. „De schade kan nu via de verzekering worden afgewikkeld." Die bedraagt zo'n 5000 6000 euro, zo blijkt uit offertes. De raampjes zijn nog niet vervangen in afwachting van een aantrekkelij ke offerte. In de tussentijd zijn ze af geplakt met tape. De kerkenraad be zint zich op een duurzame oplossing. „Kunststof is niet te beta len. Dat kost al gauw 60.000 euro. Hiervoor hebben we als kerkenraad niet de middelen", aldus de Vosse- inecrse kerkrentmeester. Als ander alternatief noemt Boeve gedeeltelij ke voorzetramen \Tn bekend is, wie de daders zijn, en er waarschijnlijk geen anti-kerkelijk motief achter zit, vindt de kerkenraad dit volgens hem niet nodig. Afsluiten van de kerktuin is geen optie, omdat de paadjes openbaar zijn en in bezit van de gemeente. „Ik heb de bebossing gekortwiekt, zodat er beter zicht is vanaf het marktplein wie zich in de tuin bevindt", zegt Boeve. Overigens zou hij zo'n tuin- verbod welkom vinden, omdat op het gras rond de kerk honden wor den uitgelaten. De kerkrentmeester deed twee da gen na de vernieling, bij het oprui men van het snoeisel, nog een schrikbarende vondst. „Eén knaap heeft zijn behoefte gedaan in een hoekje en daarmee de gordijnen van de kerk bevuild", zegt hij. De inge gooide ramen zijn de dinsdagavond voor biddag ontdekt. Toen is er ook melding gedaan van hondenpoep aan de gordijnen. Boeve weet zeker dat het menselijke uitwerpselen be treft. „Het stinkt in ieder geval net zo erg. maar er lag ook papier bij waarmee vermoedelijk de billen zijn afgeveegd", vertelt hij. ZIE VERDER PAGINA 5 Plompen, die bereid is zijn verhaal te doen, is zich van geen kwaad be wust. „Ik heb netjes alle facturen af gewikkeld, maar een tussenpersoon heeft zijn mannen niet uitbetaald en ze wijsgemaakt dat ze daarvoor bij mij moesten zijn", zegt hij. De on dernemer heeft opdrachten in het hele land en werkt daarvoor veel sa men met personeel van uitzendbu reaus. „Het is een ingewikkeld ver haal, maar de tussenpersoon van één uitzendbureau is de boosdoener", zegt de gedupeerde. De vier overvallers komen uit Gel derland, dat weten Plompen en zijn vrouw zeker. Eén werknemer heb ben ze herkend, de andere drie zijn nog niet geïdentificeerd. „Ze waren onherkenbaar met capuchons over hun hoofd", zegt de geschrokken man. De mannen kwamen tussen kwart voor negen en negen uur aan de deur van Plompens woning. Zijn vrouw wilde in eerste instantie open doen, maar ze vond de mannen er nogal louche uitzien en riep haar man. Die ging vervolgens naar de voordeur. „Ze eisten dat ik ze ging uitbetalen. Ik legde uit dat ik netjes alles had overgemaakt en dat ze dus niet bij mij moesten zijn", aldus de steiger bouwer. „Ze waren vastberaden dus ik wist dat het fout zat. Toen ik de deur dicht wilde doen. drongen de mannen naar binnen." Vervolgens werd Plompen op zijn hoofd geslagen waardoor zijn bril ka pot ging en er een diepe snee van 3 centimeter bij zijn slaap ontstond. De getroffen man kon de trap op vluch ten. Eén van zijn belagers trok hierop een mes. Plompen wist zich geen raad meer en gaf zijn portemonnee. Zijn vrouw was ondertussen met de tele foon in de hand naar de buren gerend om alarm te slaan. „Ze vermoorden Kees, riep ik naar de buren", zegt ze. ZIE VERDER PAGINA 7 Ton Boers wint prijs voor beste mini-onderneming Hendriëtte Bolier ontvangt Bengaalse scholieren Dick Vermaas benoemd tot erelid Eend rachtruiters EN VERDER... Dies en Jaantje Kal zijn 65 jaar getrouwd I)igna Sinke filmt in Zwarte Schouw Diefstal bij nieuwe duiker Oud-Vossemeer DE HARTSTOCHT HEEFT VOOR GEVAREN SLECHTS SPOT EN VOOR PLICHTEN GEEN GEHEUGEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's "b In de Laban Deurloostraat kregen de kinderen uitleg over de afstand die een auto aflegt als hij remt. Ze werden geleerd wat er bij komt kijken. Het heeft te maken met wegdek, profiel (van de banden) en het gewicht van de wagen. De kinderen zeiden het hardop zoals het oefenen van ta fels: wegdek, profiel, gewicht. Ze renden ook door de straat en moesten meteen stilstaan als de finishvlag omlaag ging. Op die manier werd de kinderen bijgebracht wat hun 'remafstand' bedraagt. Later mochten ze in een echte auto zitten en zelf remmen om te ervaren hoe het is als een auto plots moet remmen. In het gymlokaal leerden de leerlingen uit groep 3 hoe ze moeten over steken. Er lag bijvoorbeeld een kleed met zebrastrepen. Ook was er een heuse gele 'elektroauto' waar de kinderen in plaats mochten nemen en de gordel aan moesten doen. Een van de leerlingen uit groep acht van de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse oefent met één hand op de fiets rondje met een ketting te rijden. door -fi

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1