Weer geen concours van Eendrachtruiters In het Zeeuwse vocht Vermaas voor deelname aan concoursen in Brabant Basisschool Het Kompas adopteert oorlogsmonument Anna Jacobapolder Achterban CU verdeeld over bid- en dankdag Smash 76 in degradatiezone 140 partijen bij clubstrijd Smerdiek stap dichterbij titel Koersballen Activiteit voor dementerenden Succes voor turners Wik Donderdag 13 maart 2008 Bestuur wil samenwerken met Halsterse club De Eendrachtruiters overwegen om meer samen te gaan werken met andere verenigingen in de regio om een con cours te kunnen houden. Het lukt niet om als zelfstandi ge rijvereniging een dergelijk evenement op poten te zet ten. Dat zei voorzitter D. Vermaas vrijdagavond op de jaarvergadering in het Holland Huis in Scherpenisse. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Benieuwd Jeugd Derde plek bij' ZK schooldammen Voorzitter benoemd tot lid van verdienste én erelid Eendrachtruiters Partij organiseert breed debat in Meulvliet De achterban van de ChristenUnie denkt verdeeld over het openstellen van het Thoolse gemeentehuis op bid- en dankdagen. Uit een schriftelijke peiling onder de leden blijkt dat ruim de helft (56%) tegen openstelling is, eender de (33%) is vóór en 11 heeft geen mening. Een meerder heid vindt dat het een principiële zaak betreft. Dinsdag or ganiseert de CU in Meulvliet een informatieve bijeenkomst over bid- en dankdag en de rol van de overheid. Dick Vermaas is vrijdagavond tijdens zijn afscheid als voorzitter van de landelijke rijvereniging en ponyclub De Eendrachtruiters benoemd tot lid van verdienste van de Koninklijke Nederlandse hippische sportfederatie en tot erelid van de vereniging. De 63-jarige Vermaas zat al sinds 1968 in het bestuur, sinds 1995 was hij voorzit ter. Koperen bel Badboys tweede in periode Voor stoottroeper Avontuur, Poolse en Engelse militairen en burger Ereveld Loenen Burgerkleren Vorig jaar ging het concours niet door, maar ook dit jaar is er geen concours gepland, zei hij. „De be langstelling is over. Concoursen worden steeds groter en professio neler. Er zijn steeds meer maneges die het zelf doen. Wij moeten het in onze vrije tijd doen en dat wordt steeds moeilijker. Die grote con coursen kunnen wij als vereniging niet meer organiseren." Vermaas zei dat het wel mogelijk is als er samen met andere verenigingen wordt samengewerkt. „Door clusters te vormen kan het wel. We hebben daar wel ideeën over. Zo zouden we samen iets met de Halsterse ponyver- eniging kunnen doen. We hebben daarover contact gezocht. Het gaat dan bijvoorbeeld over een gezamen lijke oefenwedstrijd en het springen van een parcoursje." Volgens Vermaas zal de Thoolse vereniging 'wellicht' de brug over moeten om samen iets te doen met anderen. „Als zelfstandige Een drachtruiters zit het er niet in. Het is een probleem om een geschikt ter rein te vinden. We hebben jarenlang op de Oesterdam gereden. De bo dem was er wel zacht maar het was een geweldig terrein." Hij was benieuwd naar voorstellen van de leden. Geopperd werd een bosrit te rijden. Vermaas herinnerde eraan dat er vorig jaar een enquête is gehouden onder de leden. Van de vijftig vragenlijsten werden er maar vier beantwoord. Zo stelde J. Moer land voor een dressuurclinic te hou den. Dat zou bekostigd kunnen wor den door de vereniging met een bijdrage van de leden. Tafeltennis Heren 1 van Smash '76 staat weer in de degradatiezone van de hoofd klasse. De tafeltennissers verloren zoals verwacht van koploper Mid delburg 2 met 8-2. Heren 3 kon de topper in de vierde klasse niet win nen tegen Middelburg 9: 6-4. Het eerste herenteam reisde af naar de Zeeuwse hoofdstad met Anné van Dijke, Christian van 't Hof en invaller Remco Vroegop die zijn tweede invalbeurt kreeg. De doelstelling tegen Middelburg 2 was om een paar puntjes mee naar huis te nemen en niet met 10-0 af gedroogd te worden. Smash '76 be reikte dit doel want er werd met slechts 8-2 verloren. Middelburg was te sterk. Christian van 't Hof was de enige die scoorde door eredivisie speelster Kimberly 't Hooft te kloppen. Van 't Hof won ook in het dubbelspel met Van Dijke. Smash krijgt 2 punten erbij, maar zakt desondanks naar de voorlaatste plaats. De Thoolse tafel tennissers hadden er niet op gere kend dat degradatiekandidaat Veg- hel/Herwaarden 3 uit Veghel met ruime cijfers won. Smash speelt zaterdag het degrada tieduel tegen rode-lantaarndrager en buurtgenoot TCS uit Steenbergen met oud-Smasher Ad Verhage in de gelederen. Het derde herenteam speelde twee maal een thuiswedstrijd. Heren 3 won vrijdagavond nipt met 6-4 van middenmoter Kerkwerve 1. Dit duel in de vierde klasse leverde een te kleine winst op om kans te maken op de titel, want het 6-4 verlies op zaterdag tegen koploper Middelburg 9, zorgde voor 5 punten achterstand. De tweede plaats geeft recht op een promotieduel, maar daarvoor moet Smash eerst afrekenen met Scaldina 3 uit Zierikzee. Heren 3 gaat vrijdag op bezoek bij Middelburg. Halen ze winst, dan geeft dat nieuwe kansen. Een thuiswedstrijd van het vierde seniorenteam tegen Witac 3 uit Wil lemstad leverde geen winnaar op: 5- 5. Dit kan worden beschouwd als een matig resultaat, want Smash 76 stond tweede en Witac voorlaatste. Bij de jeugd verloor het eerste jeugd- team thuis met 6-4 van Het Markiezaat 1 uit Bergen op Zoom. Verdediger Jan Willem van Vossen won tweemaal, Erik Bruijnzeel en Laurens den Engelsman beiden eenmaal. Het tweede jeugdteam kwam met een 6- 4 zege terug uit Roosendaal. Daar werd de laatste op de ranglijst uit de vierde klasse junioren verslagen. Leroy Geuze bleef ongeslagen en Gertjan v.d. Berg won tweemaal. Peter Overbeeke scoorde met v.d. Berg in het dubbelspel. Jeugdteam 3 won thuis met 6-4 van Kerkwerve 1. Christel Vroegop en Pe- triek Vroegop wonnen elk tweemaal, Lonneke den Engelsman eenmaal. Het dubbelspel bracht het winnende punt. Het vierde jeugdteam won ook met 6-4. Back Hands, dat hoger genoteerd staat in de vierde klasse aspiranten, werd ge klopt doordat Paola Ketting al haar par tijen won. Aijen v.d. Klooster won twee maal en Connie Moerland eenmaal. Ondanks de winst blijft Smash 76 voor laatste op de lijst. Dit geldt ook voor het vijfde jeugdteam in de vijfde klasse aspiranten. Dat ver loor met 7-3 van koploper Amemuiden 4. René van Egmond bleef ongeslagen. Bij de jaarlijkse clubkampioenschap pen van Batho zijn zaterdag 140 par tijen badminton gespeeld. Leonora Verweij won bij de dames enkel en Nantko Ruiter greep in Meulvliet naar de badmintontitel bij de heren. Er werd door jong en oud gestreden in zowel enkel- als dubbelspel. Bij de jeugd toonde Jop van Wissen zich zowel individueel als in het dubbel spel zich het sterkst. Ook Wilco Ha gen deed het goed in de jeugdcompe- titie. Hij was met de winnaar bij de meisjes, Sharon Potappel, de beste in het gemengde dubbel. De dames van het tweede team van Smerdiek zijn een stapje dichter bij de titel gekomen. Ze wonnen thuis met 2-0 van G.S.C. De wedstrijd begon voortvarend met al een mogelijkheid in de derde minuut voor Martine de Witte. Op de rand van het strafschopgebied draaide zij weg van haar tegenstandster en haalde uit. De bal ging richting korte hoek, maar vloog langs de verkeerde kant van de paal. Smerdiek kwam op voorsprong in de ne gende minuut door een schitterend doel punt van Mirjam Stolk. Uit een voorzet van De Witte belandde de bal voor de voeten van Stolk, die zich geen moment bedacht en vanaf 18 meter de bal in de linker bovenhoek schoot. De wedstrijd ging daarna gelijk op, en speelde zich voornamelijk af op het mid denveld. Vlak voor het rustsignaal. be paalde Ilse Polderman de ruststand op 2-0. Vrijwel gelijk na het begin van de twee de helft had Martine de Witte de wed strijd kunnen beslissen, maar de terug gelegde bal was iets te zacht ingespeeld. Hierdoor kon haar inbreng worden ge blokkeerd en ging de bal via een been naast het doel. In de 60e minuut kreeg Smerdiek de mogelijkheid voor een der de punt, via Ilse Polderman en Martine de Witte, maar die laatste stond buiten spel. De 2-0 zet de teller voor het team uit Sint-Maartensdijk op 40 punten. Nog vijf wedstrijden te gaan, waarbij alleen Kruiningen en R.C.S. in theorie de Smerdiekse dames nog van de titel kun nen houden. Uitslagen van de gespeelde wed strijden van: Meulvliet: 1. mevr. R. Bolier en mevr. B. Schot 33 p.; 2. mevr. L. Verschoor en dhr. G. Bolier 26 p.; 3. mevr. R. Vroegop en dhr. W. Dcur- loo 24 p.; 4. mevr. H. Schot en dhr. W. Bijl 21 p.; 5. mevr. N. Deurloo en mevr. J. Verbraeken 13 p.; 6. mevr. J. Bos en mevr. L. v. Bale 12 p; 7. mevr. J. Lindenberg en mevr. A. Hilgerson 7 p. Tholen-Stad: 1. dhr. W. Scherpe nisse 29 p.; 2. mevr. F. Schellinger 28 p.; 3. dhr. N. Moerkerken 25 p.; 4. mevr. R. Burrows 21 p.; 5. mevr. A. Scherpenisse 16 p.; 5. mevr. R. v. Driel 16 p. Oud-Vossemeer: 11 mrt 1. mevr. C. v. Mierlo 21 p.; 2. mevr. D. v. Dijke 20 p.; 3. mevr. L. v. Poortvliet 19 p.; 4. mevr. J. v. Houte 16 p.; 5. mevr. M. v. Poortvliet 13 p.; 6. mevr. L. Weezenaar 1 lp.; 6. mevr. J. Timmermans 11 p.; 8 mevr. C. Ha- vermans 9 p. 5 mrt 1mevr. C. van Mierlo 26 p.; 2. mevr. N. Minheere 15 p.; 3. mevr. M. van Poortvliet 14 p.; 4. mevr. L. van Poortvliet 12 p.; 5. mevr. J. van Houte 11 p.; 6. mevr. C. Havermans 9 p.; 6. mevr. D. van Dijke 9 p.; 6. mevr. J. Timmermans 9 p. Sint-Maartensdijk: 1. mevr. M. Dane en mevr. B. Bijnagte 35 p.; 2. mevr. C. v. Mierlo en dhr. W. Bijl 30 p.; 3. mevr. A. Bocxe en dhr. C. v. Gorsel 20 p.: 4. dhr. C. Breure en dhr. A. Wielaard 18 p.; 5. mevr. T. Breure en mevr. L. Wielaard 15 p.; 6. mevr. A. Poot 14 p.; 7. mevr. W. Kloet en dhr. J. Bijnagte 13 p. Die Heenetrechtschool uil Oud- Vossemeer is derde geworden op het Zeeuws kampioenschap school dammen. Een knappe prestatie, om dat de Thoolse leerlingen geen lid zijn van een damclub, in tegenstel ling tot de nummers één en twee. Tegen de kampioen, de Koningin Julianaschool uit 's-Gravenpolder, scoorde het Vossemeerse team ge lijkspel. Het Thools kampioenenteam be staat uit Izak Reins, Stacy Mastber- gen. Celeste Stolwijk en Charissa Kooien. Zij hebben met hun derde prijs een plaats verdiend in de lan delijke halve finales op 17 mei. Het is nog niet bekend waar deze wed strijd plaatsvindt. De Casembrootschool uit Sint-An- naland, die tweede was bij de dam- wedstrijd om de Thoolse titel in ja nuari, liet verstek gaan. Pas een week van te voren werd bekend wanneer het Zeeuws kampioen schap plaatsvond. De kinderen van het Sint-Annalandse team hadden inmiddels al andere activiteiten ge pland staan. Dick Vermaas rechts) overhandigt de koperen bel aan zijn opvolger Kees van Dalen. Aanleiding voor de bijeenkomst is, dat in het coalitieakkoord dat PvdA, SGP, VVD en CDA hebben gesloten, is opgenomen dat over de gemeente lijke dienstverlening op bid- en dank dagen een discussie gevoerd en een besluit genomen moet worden. De CU leek het goed om in brede zin kennis te nemen van eikaars stand punten, aangezien bid- en dankdagen in Tholen (in protestantse kring - red.) een bepaalde traditie kennen. Voor een meerderheid in de gemeen teraad hoeft dat brede maatschappelij ke debat niet, omdat ze vinden dat de standpunten duidelijk zijn hoewel ze daar eerst wel mee instemden. Maar de CU stelt, nog geen standpunt te hebben ingenomen en daarin de uit komst van een brede maatschappelij ke discussie te willen meenemen. Dat debat zou op de informatieavond gevoerd moeten worden. Alle kerken en politieke partijen in de gemeente zijn er voor uitgenodigd. Emeritus predikant (PKN) en kerkhistoricus drs. C. Blenk houdt een inleiding waarin hij het onderwerp van ver schillende kanten belicht. Daarna volgt een interactief debat met de mensen in de zaal. De avond in Meul vliet begint om half acht. Vermaas was verrast door de waar dering en de benoeming. Hij kreeg tijdens de jaarvergadering in het Holland Huis in Scherpenisse de speld van verdienste opgeprikt door voorzitter L. Phernambucq van de kring Zeeland van de KNHS. Er waren ongeveer 25 le den aanwezig. De voorzitter vertelde dat Vermaas sinds 1972 actief werd in de regio toen hij namens de Eendrachtrui ters lid werd van gewestelijke bond. „De bond telde toen 420 le den, nu telt de regio Zeeland 1600 leden. Er waren toen 16 wedstrij den, nu past het aantal nauwelijks op vier of vijf kantjes." De kring voorzitter vertelde ook dat er toen werd onderzocht of er een springconcours gehouden kon worden op Tholen. „Vermaas stel de toen voor om er geldprijzen aan te verbinden voor de winnaars, maar dat voorstel werd verwor pen." In 1974 liet Vermaas weer van zich spreken toen hij voorstel de om het mogelijk te maken om als Zeeuwse verenigingen ook deel te nemen aan concoursen in Noord-Brabant. Tholen ligt im mers dicht bij Bergen op Zoom, maar ook hier moest Vermaas bak zeil halen. „Het mocht niet. De concoursen in Brabant werden ge zien als wilde wedstrijden." In 1975 werd Vermaas herkozen in het bestuur van de gewestelijke bond. Twee jaar later werd hij re serve lid van voorzitterscommissie voor de landelijke wedstrijden. Vermaas was ook een jaar vice- voorzitter de provinciale bond (in 1980). In die periode stelde Ver maas voor om een kostenregeling voor regiobestuurders in het leven te roepen. Volgens Phernambucq was er in 1984 paniek in de tent toen leden van de Eendrachtruiters toch mee deden aan een concours in West- Brabant. „De winstpunten werden niet geteld." Twee jaar later stapte Vermaas uit het bondsbestuur. Phernambucq bedankte Vermaas voor zijn inzet gedurende de periode. Hij wees er verder op dat Vermaas al vijftig jaar lid is van de vereniging. Vermaas was verrast. Hij had niet gerekend op het speldje. „Bedankt, ik vind het heel leuk en zal het met trots dragen." Zijn gedachten gin gen terug in de tijd. „Ik zat al vroeg in de gewestelijke bond en we vergaderden op zaterdag in een klein donker cafeetje in Goes, tus sen de Markt en de haven in. Het was een toestand met de NKB (de Nederlandse katholieke bond van landelijke rij verenigingen en po nyclubs die in 2002 opging in de KNHS-red.). Het was werkelijk verschrikkelijk dat we niet in Bra bant mochten rijden. Daar hebben we ons hele leven voor gevoch ten." Vermaas legde uit waar hij en andere Thoolse ruiters zich toen aan ergerden. „Dan moesten we bijvoorbeeld helemaal naar Axel met de boot mee. In de jaren ze ventig was het op de oude Zeeuw se weg in de zomer heel druk. Dan reden we langs een groot concours in Bergen op Zoom waar een con cours was waar we dan niet aan mee mochten doen. Nu gaan en staan we waar we willen." Een an der verschil met vroeger was dat de Eendrachtruiters samen op pad gingen om een concours te bezoe ken., „Nu gaat iedereen heen waar hij wil." Vermaas werd ook toegesproken door zijn opvolger Kees van Dalen uit Tholen. Die wees er op dat Ver maas al in 1958 lid was geworden van de Eendrachtruiters en tien jaar later in het bestuur kwam en secretaris werd. Het secretariaat nam Vermaas waar tot 1982, daar na bleef hij bestuurslid om in 1995 voorzitter te worden. Voor zijn lan ge staat van dienst werd Vermaas benoemd tot erelid. Ver maas was er door vereerd. „Ik hoop de vereniging op de voet te blijven volgen." Hij wenste het nieuwe bestuur en de vereniging veel succes. „Wees er zuinig op en houdt vol." Vermaas overhandigde Van Daalen een koperen bel. Zelf kreeg hij als aandenken een prent met het vaandel van de Eendrach truiters. In het bestuur nam ook Wil Rei- nerman uit Oud-Vossemeer af scheid. Ze zat veertien jaar in het bestuur. Ze was ook wedstrijdse cretaris (tot vorig jaar). Ook Yvonne van Nieuwenhuijzen stop te. Ze kwam in 1999 in het bestuur. Vanaf 2003 was ze secretaris. Ze verhuisde vorig jaar naar Heinin gen. Het bestuur bestaat behalve uit Van Dalen en Coby van der Slikke uit Poortvliet uit Helma van Oorschot uit Nieuw-Vossemeer, Hans van Dijke uit Sint-Maartensdijk, Mar jolein Akkermans uit Sint-Anna- land. Marjolein Leunis uit Oud- Vossemeer. De werkgroep Alzheimer Tholen organiseert op woensdag 26 maart een thema-avond voor mantelzor- gers en vrijwilligers. Het onder werp is Activiteiten voor demente rende ouderen. De bijeenkomst vindt plaats in zorgcentrum Ten Anker van 19.30 uur tot 21 uur. Activiteitenbegeleidsters geven in formatie en advies over passende bezigheden voor dementerenden. Daarnaast laten zij onder andere spelmateriaal, seizoen- en levens boeken zien. Volgens de werkgroep is het voor iemand die dementeert vaak moei lijker om aan activiteiten deel te nemen of om deze zelfstandig uit te voeren. Dit komt door het ge heugenverlies en de verwardheid, die bij dementie horen. Door sa men met een verzorger passende activiteiten uit te zoeken kan de dementerende inhoud aan zijn dag geven. Aanmelden kan voor 20 maart bij vrijwillige thuiszorg Tholen steun punt mantelzorg, telefoon 0166-668200 tussen 10 uur en 12 uur of per mail jdi@tho- len.nl. Eventueel vervangende zorg in de vorm van oppas kan worden verzorgd door de vrijwilli ge thuiszorg. Het WK bootvissen. wordt dit jaar in Zeeland georganiseerd. De pro vincie verleent Visserij Nederland voor de organisatie 20.000 euro subsidie. Darten In divisie 1B wonnen zowel New Fly- zone als Badboys 1 hun wedstrijd en staan respectievelijk derde en vierde op de ranglijst. Badboys houdt uitzicht op een periodetitel, want het staat tweede in de derde periode. De Thoolse uitsla gen: Eredivisie: Smerdiek 1-Burgerhout 6- 4. Bordertown Thrillers 1-Smerdiek 1 8-2. IA: Smerdiek Incredibles-Jupkes 6-4. De Stadhouder 1-Smerdiek Incre- dibles 6-4. IB: Badboys 1-Dartsfun 9- 1, New Flyzone-De Promilekes 7-3. IC: The Oldies D-De Joosse 5-5. 2A: Autobedrijf Haisch-The Oldies B 6-4, Dar'tcentrum-Distel 2 4-6. 2B: Hije Piele Bicje 1-Peperbus 2 5-5, Distel Leut-De kroontjes 4-6, Triple 8-Noad 5-5. 2C: De Welkom-De Slöövegooiers 8-2. 2D: The Oldies C-Go 4 it 2 5-5. Dis Nix-The Oldies C 8-2. 3C: The Ol dies A-Nie te Pijle 't Schelmke 7-3, Voskes 2-Hije Piele Bieje 3 6-4, Vier turners van Wik uit Sint-Anna- land hebben 12 medailles behaald bij de toestelfinales van de regio Zuid-West Nederland in Breda. De bekende turner Yuri van Gelder reikte 5 gouden medailles, 1 zilve ren en 6 bronzen medailles uit aan de Sint-Annalanders. Carlos van 't Hof en Jim van Gori- kum haalden beide twee keer een eerste plaats. Van 't Hof deed dit met de ringen en de sprong en Van Gorikem met de vloer en de brug. Teun de Jonge werd eerste aan het rek met 18,20 punten. Jeremy Stock haalde geen ereplaatsen bij deze wedstrijd. Uitslagen: Teun de Jonge: vloer 3e plaats 15,70 p., rek le plaats 18,20 p.; Carlos van 't Hof: voltige 2e plaats 18,00 p., ringen le plaats 18.10 p., sprong le plaats 8,55 p., brug 3e plaats 14,80 p., rekstok 3e plaats 16,65 p.; Jim van Gorikum: vloer le plaats 17,10 p„ voltige 3e plaats 17,65 p., ringen 3e plaats 17,50 p., sprong 3e plaats 8,40 p., brug le plaats 15,50 p. Vlakbij de ingang van de openbare begraafplaats aan de Langeweg is inmiddels het gedenkteken opgericht voor zes militairen en één burger die in 1945 op het al bevrijde Sint-Philipsland omkwamen door een Duitse actie vanaf het bezette Schouwen-Duiveland. Het monument wordt volgende week donderdag officieel onthuld. Anna Jacobapolder staat volgende week donderdag even in het middel punt van de belangstelling. Zo'n 200 genodigden hebben zich aange meld om de onthulling bij te wonen van het oorlogsmonument op de al gemene begraafplaats. Tel daar het veertig leden tellende fanfarekorps van de koninklijke landmacht bij op en belangstellende inwoners. Het zal een drukte van belang worden in de Langeweg, waar burgemeester Nuis het gedenkteken onthult samen met twee leerlingen van Het Kom pas. De plaatselijke basisschool heeft het monument geadopteerd. Het comité monument Anna Jaco- graag op in", vertelt comitélid Jan bapolder 1945 kwam met het idee Kempeneers. De hoogste groepen om de school te vragen het gedenk- van Het Kompas zullen het monu- teken te adopteren. „Ze gingen er ment een paar keer per jaar bezoe ken, en bij gelegenheden bloemen leggen. Vanzelfsprekend zijn de scholieren donderdag bij de onthul ling aanwezig. Ook van de beide basisscholen uit Sint-Philipsland zijn kinderen uitgenodigd, zij as sisteren bij het leggen van de kran sen en bloemen. En Thoolse leden van het korps Nationale Reserve steken organisatorisch een handje toe. Gasten uit Polen. Frankrijk en Engeland zullen aanwezig zijn, na bestaanden van de militairen die 63 jaar geleden in Anna Jacobapolder zijn gesneuveld. Bewust is ervoor gekozen om er geen militaire aan gelegenheid van te maken. Want dat is waar het monument aan herinnert: Duitsers die in de nacht van 22 op 23 januari 1945 van Schouwen-Duiveland overstaken naar het al bevrijde Sint-Philipsland om de als uitkijkpost gebruikte wa tertoren bij Anna Jacobapolder op te blazen. Een opzet waarin ze slaagden en die zes militairen en een burger het leven kostte. Serge ant Piet Avontuur uit Princenhage was de eerste dode die de tiende compagnie van het regiment stoot troepen te betreuren had. Verder lie ten de Polen prins Marie-Andrzej Poniatowski, Bronislaw Powalka en Boleslaw Podedworny het leven, alsmede de Engelsen Percy Thomas Baugh en Eric Francis Bell. Het burgerslachtoffer was Karei Snij ders, die met zijn familie op Sint- Philipsland overnachtte op de te rugweg naar hun woonplaats Zierikzee. Burgemeester Nuis is blij met het initiatief voor het monument. „Het geeft aan dat de geschiedenis nog leeft, dat na zoveel jaren slacht offers herdacht worden. Daarnaast is het goed voor Anna Jacobapolder dat het iets blijvends krijgt waar mensen geregeld naar toe komen." Piet Avontuur was onder oud-sto ters een begrip, vertelt kolonel bui ten dienst J.N. Lodders. Hij is oud commandant van het regiment stoottroepen Prins Bernhard en voorzitter van BOSS, de vereniging van (oud-)stoottroepers. Bovendien beijvert Lodders zich om de ge schiedenis van het regiment vast te leggen. Van het gebeurde in Anna Jacobapolder was nauwelijks meer iets bekend, totdat Lodders in con tact kwam met toenmalig voorzitter Jan Kempeneers van heemkunde kring Philippuslandt. En Jos van Alphen uit Dorst wist heel veel over het optreden van Engelse en Poolse troepen in noordwest-Bra bant. Een oproep in het vereni gingsblad leverde tien reacties op van oud-stoters. Vijf daarvan waren vorig jaar januari in Anna Jacoba polder om Lodders hun verhaal te doen. Een half jaar eerder al was een neef van Poniatowski in het dorp waar zijn oom het leven liet. „We vonden het eigenlijk jammer dat er in Anna Jacobapolder niets is dat aan deze gebeurtenis herin nert", zegt Lodders. Van Alphen en Kempeneers waren dat met hem eens. En toen kwam het bericht dat het graf van Avontuur in Breda ge ruimd zou worden, en dat het stof felijk overschot zou worden over gebracht naar het ereveld in Loenen. Op dat graf stond een mo nument (gemaakt door de Bredase kunstenaar Toon Hendrickx), wat ook weg moest. Contact met de fa milie Avontuur, en met het gemeen tebestuur, resulteerde erin dat het naar Anna Jacobapolder kon ko men. Lodders: „Bij het tillen viel het uit elkaar." De onderdelen zijn vervoerd en Kempeneers - die na mens de heemkundekring in het co mité zit - metselde het vanaf okto ber weer op. „Hij heeft daarbij een iets grotere steen gebruikt en daar door komt het geheel een stuk beter tot zijn recht", vindt Van Alphen. Op het monument is een plaat be vestigd met daarop de namen van de zes andere gesneuvelden. Nuis kende uit zijn jeugd de Piet Avontuurstraat in Breda, want hij fietste er dagelijks vanuit zijn woonplaats Etten-Leur door naar de middelbare school. Maar wie Avon tuur was, ontdekte hij pas toen het comité bij de gemeente Tholen aan klopte. De tiende compagnie van de stoot troepen bestond uit Bredanaars en had Toon Dankers als commandant. Hij kwam uit de verzetsgroep D68, zo genoemd vanwege de achter naam en het huisnummer van Dan kers. vertelt G. van Reymenam. De tachtiger zat samen met Avontuur in het verzet, en later bij de stoot troepen. „Pietje was een rustige, stille jongen. Maar dapper. We heb ben destijds samen het dynamiet vanonder de Wilhelminabrug ge haald, zodat die weg vrij was voor de Poolse bevrijders van Breda." J. van Oerle leerde Avontuur pas bij de stoottroepen kennen, zegt hij. „Onze opleiding begon in Vught, onder kapitein Westerling." Hoe primitief de Nederlandse vrijwilli gers uitgerust waren, blijkt uit zijn verhaal. „Ik heb in mijn eigen bur gerkleren aan het front gelegen. We hadden Duitse wapens en Engelse helmen. Ons eerste uniform kregen we op Sint-Philipsland. Daar kwam daags na de Duitse aanval prins Bernhard op bezoek. Hij zorgde er voor dat we allemaal een leren mouwloos vest kregen." Van Oerle ging na de bevrijding naar Neder- lands-Indië en kwam in 1948 terug. „Eigenlijk wilde ik toen naar Ko rea, maar voor mijn moeder heb ik daarvan afgezien." De tiende com pagnie was vanuit Dinteloord naar Anna Jacobapolder gedirigeerd. Later verbleef ze in Bergen op Zoom en maakte daar verschillende inslagen mee van Vl's.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 11