Afscheid 'meester Joop en tante Truus' is ook einde van tijdperk Kredietcrisis woedt nog drie jaar door: zorgen over de pensioenen de Rijke Zn. Prijs schildersbedrijf De Rijke in smalstad Poortvlietse econoom prof. dr. Arie van derZwan: Stuurman Schildersbedrijf Donderdag 6 maart 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Directeur Theo Baaij van de School met de Bijbel in Sint- Annaland wordt ook directeur van de protestants-christe lijke Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk. Vanaf 1 augustus gaat hij beide scholen leiden. Hij volgt daarmee meester Joop de Korte op van de school in de smalstad die vrijdag afscheid nam. Tot augustus worden de taken waargenomen door R. Pannekoek uit Bruinisse. Ongeveer 250 mensen kwamen De Korte en zijn vrouw in Haestinge de hand drukken. Het was tevens een afscheid van een tijdperk waarin de meester nog voor de klas staat. Theo Baaij nieuwe directeur Juliana van Stolberg in Sint-Maartensdijk Tegenslagen Wijze les Rode kruis oefent Waterschap meet in Thoolse sloten De komende drie jaar heb ben we zeker nog met de kredietcrisis te maken. Over onze pensioenen moeten we ons zorgen maken, want die zijn gekoppeld aan aande len. En als er in Amerika een recessie komt, dan zal ook Europa daarvan de ge volgen ondervinden. Dat is de mening van prof.dr. A. van der Zwan uit Poortvliet. De econoom deed onlangs in Amsterdam mee aan een debat over het thema ,Wie heeft er schuld aan de finan ciële crisis?' Recessie Bonussen Zeven jaar zweten Schildersbedrijf De Rijke uit Sint-Maartensdijk is met haar schilderwerk in de prijzen gevallen. Het bedrijf scoorde over het hele vorig jaar als één van de negen bedrijven in heel Nederland de hoogste sco re bij de technische inspec tie van de stichting AF-er- kenningsregeling waar De Rijke al vijftien jaar lid van is. De Rijke kreeg in de winkel een oorkonde en een taart. Kaaistraat 1, 4695 CJ Sint-Maartensdijk Tel./Fax 0166-662917 Nieuwe Openingstijden Winkel Donderdag - vrijdag van 9.00 t/m 18.00 uur Zaterdag van 9.00 t/m 12.00 uur De Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk telt momenteel 105 leerlingen, de school in Sint- Annaland 190. Baaij ziet het als een nieuw uitdaging, zegt hij desge vraagd op de receptie in Haestinge ter gelegenheid van het afscheid van De Korte. „Het is een steeds alge meen wordende landelijke tendens om voor twee of drie scholen één directeur aan te stellen. Er zijn nog weinig mensen die het ambiëren om alleen voor een kleine school te werken." Volgens Baaij heeft dat ook te maken met de salariëring, die onder meer afhankelijk is van het aantal leerlingen. Naast zijn direc tietaken geeft Baaij nu nog twee da gen les. Dat blijft hij doen tot aan het einde van dit schooljaar. „Maar straks niet meer. Dan worden het puur directietaken. Dan ben ik lou ter schoolmanager, maar laat Joop de Korte dat woord maar niet ho ren," lacht Baaij. Het is tekenend voor de veranderingen in het onder wijs. Directeur Joop de Korte was vooral meester Joop. Baaij is straks geen lesgever meer en staat wat ver der af van de kinderen. Baaij heeft niet gesolliciteerd naar de vacature waar vorig jaar voor is geadverteerd. „Het is via de be- stuurscontacten gelopen." Baaij heeft de functie aangenomen in een periode dat er in Sint-Annaland een nieuwe school moet worden ge bouwd. Een brede school met De Casembrootschool, kinderopvang en een vestiging van de openbare bi bliotheek. „De voorbereiding neemt veel tijd in beslag. Het mooie van deze uitdaging is dat scholen wat signatuur betreft vrij veel overeen komsten hebben. Beide zijn het scholen met de Bijbel. En persoon lijk vind ik dat je altijd iets anders moet blijven zoeken. Ik wil niet vastroesten, maar ook niet van het eiland af". Baaij is al vijftien jaar verbonden aan de School met de Bijbel. Het zal best wel wennen worden voor alle betrokkenen, zegt hij. „In Sint-An naland én in Sint-Maartensdijk vindt het personeel het niet echt fijn dat er niet elke dag een vast gezicht is. Ik moet mijn tijd en aandacht gaan verdelen, voor 60 procent in Sint-Annaland, voor 40 procent in Sint-Maartensdijk." Het bestuur van de Juliana van Stol bergschool kon volgens voorzitter A. Knuist geen 'passende oplos sing' vinden voor de vacature, zegt hij. „De markt is moeilijk en lande lijk zie je deze beweging ook. Niet alleen bij kleinere scholen, ook bij grotere. Bij een school met honderd leerlingen moet je als directeur ook altijd nog voor de klas staan terwijl de directiefunctie toch veel vraagt. De financiële verantwoording bij voorbeeld ligt helemaal bij de school. De school moet bijvoor beeld een complete jaarrekening overleggen." Knuist legt uit dat de beide scholen langzaam naar de nieuwe situatie toe zullen groeien. „Het zijn allebei geen reformatorische scholen. Ze liggen dicht bij elkaar." Voordat Baaij in beeld kwam, had het be stuur al Pannekoek als interim-di recteur aangetrokken. „Het is ook beter om op deze manier het lopen de schooljaar af te maken." Volgens Knuist is er geen sprake van een fusie tussen de beide bestu ren van de scholen. „Elke school heeft zijn eigen cultuur en kleur. Dit komt helemaal uit onszelf." De komst van de interim-directeur en de nieuwe directeur leidt lot ver schuivingen onder het personeel. Adjunct-directeur A. Wierenga van de Juliana van Stolbergschool zal meer ambulante taken op zich gaan nemen. Vrijdagmiddag namen de leerlingen op school afscheid van meester Joop. Hij had een koebel omgekre gen om van het ene naar het andere lokaal te gaan. 's Avonds namen oud-leerlingen, ouders, (oud)-colle- ga's, bestuurders, familie en andere genodigden afscheid van De Korte en zijn vrouw. Door de enorme be langstelling begon het officiële ge deelte drie kwartier later dan ge pland. De Korte was meer dan 40 jaar actief in het onderwijs. Hij be gon in Sint-Maartensdijk, werkte in de Haagse Schilderswijk en op een school in Zeist voordat hij in 1996 weer terug naar de smalstad kwam. Volgens voorzitter Knuist is er in al die jaren veel veranderd, maar is De Korte gebleven die hij was: „Mees ter. Dat heeft altijd je hart gehad. Kinderen waarderen dat en dat zie je aan de vele kinderen in de zaal. Dat is een groot compliment voor je meesterschap." Hij verwees naar Prediker 3 waarin Salomo vraagt naar het voordeel van de arbeid. „Er is geen enkel voordeel, is het ant woord". Prediker laat volgens Knuist ook zien dat we blij mogen zijn met wat we kunnen. „Het is een gave van God." De Korte nam afscheid op 29 febru ari, in een schrikkeljaar. De dag is nodig om de seizoenen te herstellen ten opzichte van de jaarkalender. Knuist verwees naar het Engelse leapday. Letterlijk vertaald betekent dat sprongdag. Zoals Neil Amstrong zei toen hij de eerste stap op de maan zette dat deze stap een gigan tische sprong was voor de mens heid. „Het seizoen van werken is De 47-jarige R. Pannekoek uit Bruinisse is tot augustus interim directeur. Hij is verbonden aan het bedrijf Imon advies in Gouda, een adviesbureau voor organisatie en personeelsmanage ment. Pannekoek werkt al vijftien jaar in het onderwijs, maar daarvoor ook als stuurman aan boord van een zeeschip. ,,lk zet te de koers uit op de brug, nu als het gaat om uitvoeren van be leid en vorming van kwaliteitszorg binnen schoolorganisaties." Volgens Pannekoek wordt het regel dat besturen van scholen meer en meer kaders bieden en zich minder met het uitvoerend werk bezighouden. Hij kent het vak van onderwijzer van binnenuit. Hij combineerde eerder lesgeven met directiewerk maar vond dat niet de meest gelukkige combinatie. „Zowel de klas als het directiewerk eisen je volledig op. Als je je meer wilt richten op beleidsmatige zaken moet je kiezen. Het bezig zijn met het formuleren van beleid heeft voor mij momenteel meer charmes dan het klassenwerk." Vrijdagmiddag konden ouders in de school kennis met hem ma ken, 's avonds bezocht hij de afscheidsreceptie van De Korte. 'Meester Joop de Korte en tante Truustemidden van oud-leerlingen in Haestinge. zeker op Koninginnedagen, kamp- weken en fancyfairs. De Korte dankte God die hem het leven gaf en een arbeidsplaats. „Hij stuurde me naar plaatsen waar om standers hun hoofd over hebben ge schud. Maar het is allemaal goed gekomen." De term 'meester De Korte als di recteur' verdwijnt niet uit de fami lie. Sinds een maand is zijn zoon directeur aan de protestants- christe lijke basisschool in Schoonrewoerd. De Korte bedankte ook onder meer zijn (oud) collega's, collega-direc teuren, bestuursleden, leerlingen en oud-leerlingen, alle leden van de kerkelijke gemeenten en allen die aan de afscheidsavond meewerkten. Hij had nog iets gevonden in zijn zak, de sleutel van de school die hij wilde overdragen aan zijn opvolger Pannekoek. Volgens De Korte blijven er vra gen. In de persoonlijke sfeer en in de schoolsfeer. Hij vergeleek dat met Psalm 77, wanneer de dichter beseft dat er tegenslagen zijn ge weest en er een wending komt. „Hij plaatste tegenslagen in per spectief want hij laat er op volgen: „Ik zal de daden van God geden ken. Hij herinnert zich de leiding van God over Zijn volk in de woe stijn, zoals een herder zijn schapen leidt. Hij is toch de Goede Herder. Wij weten zeker dat Hij de leiding heeft gehad in ons leven en dat Hij die blijft houden ook in de toe komst. hoe onzeker die ook is. Dat geldt ons persoonlijk, maar ook mijn school". Tor slot zongen oud-leerlingen 'Van U zijn alle dingen', begeleid door Geert Knuist op viool. Jan Deurloo op keyboard en Mauryn van Koeve- ringe op dwarsfluit. voorbij. Er breekt een nieuw sei zoen aan. We kijken vooruit maar dat kan niet zonder de blik naar bo ven te richten." In het afscheid werd ook zijn vrouw betrokken. Knuist zei dat ook zij een belangrijke rol heeft gespeeld. Als moeder, verpleegster, vrouw van de schooldirecteur, adviseur, klankbord en bliksemafleider. Ze was niet in dienst van de vereniging maar werkte wel als vrijwilliger mee op de Koninginnedagen, kamp- weken en fancy-fairs. „Meester de Korte en tante Truus, het gaat jullie goed." Voorzitter A. van de Berg van de medezeggenschapsraad nam af scheid in de vorm van een gedicht. Het team belichtte op een ludieke manier het karakter van De Korte ('wist u dat...'). Wierenga wees er op dat er tegenwoordig weinig on derwijzers de veertig jaar volmaken. „Dat geeft wel aan dat je een onder wijsmens bent. Twee dagen direc teur en twee dagen voor de klas was een ideale combinatie." Volgens Wierenga viel De Korte op vanwege zijn betrokkenheid bij het team. „Je had echt interesse in het team, ook in de privé-situatie." Hij was ook het type dat niet te veel hooi op zijn vork nam. „Wel verbe teringen toepassen maar niet aan al le hypes in het onderwijs mee doen". Hij bedankte De Korte voor zijn in zet. Namens het team kon De Korte kiezen uit een koffertje of de in houd. Hij liet de keus aan het team over. Die koos voor de inhoud. Na mens het directieberaad van de fe deratie noord- en oost Zeeland sprak A. van Poortvliet de scheiden de directeur toe. Daarin werd steeds gesproken over reformatorische scholen maar De Korte had er op gewezen dat de School met de Bij bel, de protestants-christelijke scho len, er ook bijhoren. „Met die man moeten we rekening houden, dacht ik. Je gaf ons een wijze les mee. Het protestants-christelijk onderwijs komt ten volle tot uiting in de kring van de federatie." Hij noemde De Korte een loyale collega met een 'relativerende manier van spreken en humor.' Maar de directeur kon volgens hem ook ernstig en princi pieel zijn. Hij wenste De Korte (die van zeilen houdt) nog vele zeemij len toe. „Het gaat niet alleen om aardse genietingen. We zullen ook naar hogerop zien. We hopen dat jullie levenscheepje mag aankomen in de schone haven. Daar zul je Hem groot maken. Vaar wel, vaar eeuwig wel." Dominee J. Joppe van de Hersteld Hervormde Gemeente nam namens de kerkenraad afscheid van De Kor te. Hij noemde hel belangrijk dat er een band is tussen de kerk en de school. Hij bedankte voor de sa menwerking en voor de betrokken heid bij het werk voor de kerk. Vol gens Joppe was het de taak van de school om de kinderen niet alleen voor te bereiden op het leven maar ook om 'dat ene nodige' te zoeken. „Dat ze de Heere mogen leren zoe ken en vinden." Het werk is dan ook nog niet hele maal af, zei hij. „Zoek de Heere in het gebed." In zijn dankwoord zei hij zich voor al meester te hebben gevoeld in zijn lange loopbaan. De scheidend di recteur had zich doelen gesteld: een kindervriend te zijn, een goed schoolleider en naast de ouders te staan. Of dat gelukt is, laat hij ter beoordeling aan de kinderen, colle ga's en ouders. In 1967 begon hij aan de b.l.o.- school in Sint-Maartensdijk. Hij bleef er acht jaar. De stap naar de Keucheniusschool in Den Haag was een heel ingrijpende, vertelde hij. Van het platteland naar de stad, aan de rand van een verpauperde wijk. Het schoolwerk heeft hem opge slokt. Ook in Zeist waar hij na Den Haag heen ging. „Voor de Smur- diekse kinderen heeft dit betekend dat ik de lat voor hen vrij hoog heb gelegd: het was niet gauw goed als het ging om schoolprestaties. Het waren prachtige jaren waarin vreug de en spanningen elkaar hebben af gelost." De Korte zei dat de laatste periode in zijn actieve leven de mooiste is geweest, maar ook die er aan voorafgaand noemde hij gewel dig. Contacten met ouders en kinde ren zijn 'heel geweldig geweest', Dhr. Baaij regelt het schoolverkeer straks in zowel Sint-Annaland als Sint-Maartensdijk. De landelijke Rode Kruis EHBO- wedstrijd vinden op 13 september in Sint-Maartensdijk plaats. De af deling Tholen/Sint-Philipsland is ingegaan op het verzoek van het Rode Kruis om de wedstrijd te or ganiseren. Volwassenen en jeugd- teams uit heel Nederland laten hun kennis en vaardigheid in eerste hulpverlening zien tijdens een na gebootste ongevalsituatie. De or ganisatie verwacht tussen de 750 en 1000 toeschouwers. Verschil lende bedrijven tussen Haestinge en de gemeentewerkplaats hebben ruimte beschikbaar gesteld voor dit evenement. De afdeling Tho len/Sint-Philipsland van het Rode Kruis zoekt nog financiële en ma teriële steun om deze dag mogelijk te maken. Het waterschap is begonnen met meetwerkzaamheden in waterlopen op Tholen. De profielen van water lopen en duikers - tunneltjes waar het water doorheen loopt onder bij voorbeeld wegen of paden - wor den in kaart gebracht. Het meet- werk op Tholen duurt tot eind juni. Walcheren en Schouwen zijn daar na aan de beurt. In totaal worden 1400 profielen en 13500 duikers in Zeeland onderzocht. Uitvoerders Geomij uit Posterholt en Globe Ze nit uit Zandhoven (België) zijn tot juni 2009 druk met deze omvangrij ke klus. De meetgegevens worden onderge bracht in een digitaal geografisch informatiesysteem. Dit systeem is behulpzaam in het opsporen van knelpunten en geeft voor allerlei werkzaamheden de benodigde ge gevens zoals hoogte, diepte, diame ter en lengte van de duikers. Beleidsmakers, planvormers en op zichters gebruiken deze gegevens bij hun dagelijkse werk. De gege vens kunnen ook uitwijzen of er bijvoorbeeld buizen liggen die er niet horen of dat er illegale wijzi gingen aan het waterlopenstelsel zijn uitgevoerd. Een aantal gebieden van water schap Zeeuwse Eilanden zijn een aantal jaar geleden al in kaart ge bracht. Als Tholen, Walcheren en Schouwen ook gedaan zijn, is het hele Zeeuwse eilandengebied in het informatiesysteem ondergebracht. Mensen die naast een waterloop wonen of daar een stuk grond heb ben, kunnen wat overlast hebben van de meetwerkzaamheden. Het kan voorkomen dat de landmeters die percelen moeten betreden. Naast Arie van der Zwan namen Iris-directeur Lex Hoogduin (Rabo- bank/Robeco) aan het debat deel en beleggingsanalist Kees de Kort. De organisatie was in handen van BNR Nieuwradio, het tv-programma No va en Het Financieele Dagblad. In de zaal zaten topondernemers, we tenschappers en politici, die door de twee presentatoren ook bij het debat betrokken werden. Van der Zwan herinnerde aan 1983, toen hij als directeur van de Neder landse Investerings Bank in Den Haag zijn entree in de bankwereld maakte. Er was sprake van een schuldencrisis ten gevolge van de oliecrisis. Het overschot aan olie dollars kon men niet kwijt aan een land als Polen en de landen in Zuid- Amerika. „Iedereen was daar toen ontzettend van onder de indruk, maar als je de bedragen ziet van toen en de 50 miljard waarmee de Fransman Kerviel heeft gehandeld, dan gaan we er nu langer over doen voor het voorbij is. Toen duurde de crisis een paar jaar, maar bij deze omvang kun je je voorstellen dat het langer duurt", aldus de Poort vlietse econoom. Hoogduin relativeerde dat met de opmerking dat financiële crises van alle tijden zijn en dat de verhoudin gen nu anders liggen dan in de tachtiger jaren. Van der Zwan zei echter, dat ook toen de Amerikaan „De beloningsstructuur van bankiers kun je niet ongemoeit laten zegt Arie van der Swan. se en Europese banken erbij betrok ken waren. De Kort was het met Van der Zwan eens, dat de huidige kredietcrisis zeker een paar jaar gaat duren. Prof.dr. Jaap Koelewijn, hoogleraar aan de universiteit Ny- enrode en columnist van het FD, voorspelde op de Thoolse beleg gingsavond onlangs dat de krediet crisis dit jaar zou doorzoemen zoals een mug in de slaapkamer. Volgens de analyse van Van der Zwan gaat die mug veel langer door en steekt hij ook werkelijk. „En als de financiële crisis gevolgd wordt door een economische crisis, dan krijg je twee krachten samen", zo analyseerde de Poortvlietse eco noom een nog zwarter scenario. „Een recessie in de Verenigde Sta ten is moeilijk tegen te houden en als die komt. dan merk je in Europa daarvan ook de gevolgen, zij het wat later." De Kort wees op de hebzucht van de mensen die hoge rendementen willen. „Die hebzucht levert onver mijdelijk zulke situaties op." Hoog duin noemde de financiële crisis ,een bijprodukt van de vooruit gang.' Volgens Van der Zwan zijn de mensen die in de financiële we reld aan de knoppen zitten, de oor zaak van de crisis. „Deze sector is een monster op zichzelf geworden waarbij het voor een groot deel gaat om verplaatsing van welvaart. Het is geen creatie van welvaart. De Franse bankmedewerker Kerviel staat model voor de bankelite die met enorme bonussen wordt gelokt. Kerviel zat bijvoorbeeld achter een bonus van 3 ton aan. (In 2006 be droeg zijn bonus 60.000 euro, ter wijl het salaris van de niet bijster hoog geplaatste handelaar 50.000 euro bedroeg). Een topman van de Amerikaanse bank Meryl 1 Linch krijgt een tantième van 10 miljoen terwijl hij met geld van een ander speelt, zonder zelf ook maar enig risico te lopen. De beloningsstruc- tuur van bankiers kun je niet onge moeid laten. Die moet op de hel ling. Het belang van het financieel systeem is dermate groot, dat be leidsmakers verkeerde beslissingen afdekken. Als je schulden maakt, maak ze dan groot, dan moeten an deren je te hulp komen, zo is de re denering." De huizencrisis in de VS vormde de basis voor de onrust. Van der Zwan noemde het niet zo verstandig om iemand die als het tegenzit zijn ren te en aflossing niet kan betalen, een eigen huis te laten kopen. De rente verlagingen in Amerika bieden vol gens de Poortvlietse econoom geen blijvende oplossing. „Dat helpt niet. De afgelopen acht jaar is er onder president Bush sprake van een constante verslechtering van de financiële situatie." Van der Zwan maakte duidelijk, dat een recessie de problemen ernstiger zal maken. „In de jaren tachtig heb ben we 7 jaar zitten zweten over de schuldencrisis. Nu is de vertrou wenscrisis in de financiële wereld zo groot, dat de banken elkaar on derling minder geld lenen. De markt functioneert niet meer. De zo solide Rabobank met de triple A status wil die kwalificatie niet in gevaar laten komen en heeft daar voor maatregelen genomen. Bij de banken zullen de afboekingen gro ter worden met alle schokken van dien." Tijdens het debat kwam naar voren dat de roep om transparantie, con trole en toezicht luider zal worden. „Als alles transparant wordt, kan men geen droog brood meer verdie nen", stelde Van der Zwan. Hij voorspelde dat de kredietbeoorde laars strenger zullen worden. „Overal waar men zaken onder schat heeft, kan dat gaan door slaan", zei Arie van der Zwan tij dens het debat in Amsterdam. De inspectie werd uitgevoerd door een onafhankelijk verfadviescen trum en bevatte ongeveer 50 contro lepunten. De Rijke haalde op alle onderdelen de hoogste punten. De 33-jarige Antal de Rijke is blij met de prijs. „Het is een stukje er kenning. Het is best netjes dat je bij de beste negen van Nederland hoort. Het is ook een manier om je als be drijf te profileren. We zijn een be drijf dat een heel jaar volop werk heeft omdat we kwaliteit leveren, flexibel zijn en de controle op het werk graag zelf in de hand hebben. Maar dat kan alleen als je het vak goed beheerst en een overzichtelijke organisatie hebt." De Rijke is een familiebedrijf. Antal is alweer de derde generatie. Hij werkt er samen met zijn vader en een leerling-schil der. Zijn moeder doet nog steeds de winkel in de Kaaistraat die pas ver bouwd is. Om zijn vakbekwaamheid op peil te houden, is De Rijke is al jaren actief lid van de studieclub schilders West-Brabant. De AF-erkenningsregeling is een initiatief van Fosag, ondernemers organisatie voor schilders-onder- houds-, metaalconserverings en glaszetbranche. In Nederland zijn er ruim 1550 AF-erkende schilders, glaszetters en behangers. Zij werken met voorwaarden die overeengeko men zijn met de vereniging Eigen Huis en de Consumentenbond. Daarin zijn de uitvoering van werk tussen de opdrachtgever en de op drachtnemers, plus de garanties door de stichting AF geregeld. Eens in de drie jaar worden alle deelnemers ge heel doorgelicht, inclusief een tech nische inspectie. De stichting AF-er- kenningsregeling is opgericht in 1995 door de Fosag. Antal de Rijke met de oorkonde van de stichting AF- erkenningsregeling. Na telefonische afspraak, 0166-662917, zijn wij u tevens graag van dienst buiten de openingstijden. ERKEND SCHILDERS- EN AFWERKINGSBEDRIJF Schilder- en behangwerken Enkel glas en isolerende beglazing Plafond- en wandafwerking Advertentie I.M. 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 9