'Bij jeugdbrandweer zijn leden gevormd voor hun verdere leven' Zes chauffeurs brengen brandweerauto van Sint-Maartensdijk naar Roemenië 'Wel jammer, maar ik hield er rekening mee' 'Niet alle wensen uit enquête zijn te vervullen' Medaille Gele rozen in Haestinge Een kwartier geen stroom Veel oude wem, en herdenken, bij reünie in Sint-Philipsland Eerste project millenniumgemeente kost gemeente zestien mille Donderdag 6 maart 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Met een minuut stilte is zaterdag, tijdens de reünie van de jeugdbrandweer Sint-Philipsland, Marcel van Duuren herdacht door de brandweer van de gemeente Tholen. Van Duuren kwam 30 jaar geleden om het leven tijdens een oefening van het brandweerkorps van Sint-Philips- land. Hij verdronk. Burgemeester W. Nuis, een van de genodigden, memoreerde de gebeurtenis. „Het is goed bij het begin van deze reünie bij die tragedie stil te staan. Dat is goed voor ons en goed voor de nabestaanden", al dus Nuis. Kweekvijver Gevoel In de rij In twee dagen tijd hopen zes Thoolse brandweerlie den de oude brandweerau to van Sint-Maartensdijk naar Salard in de Roem eense landstreek Transsyl- vanië te brengen. Een reis van 1800 kilometer. Maan dagmorgen om vijf uur vertrekken ze. Vrijdag is de auto door burgemeester Nuis overgedragen aan de stiching Aktie Hulp Roe menië van de familie Noom. Dat was mede mo gelijk door de 'sportieve opstelling' van de Duitse firma die al een bod op de te koop aangeboden brand weerauto had uitgebracht. Schaaltje Rookmelders Tegenbezoek Smerdiek Leeft gaat door met acties Het team Smerdiek Leeft gaat door met het organiseren van activiteiten. Het succes van de middag met oud-Hol landse spelletjes, waaraan ongeveer 140 kinderen meede den, heeft de zeven leden gestimuleerd door te gaan met acties die de buurt verbeteren en die zorgen voor een gro ter saamhorigheidsgevoel. Dat zegt woordvoerder J. van Tilborg na een analyse van ingevulde enquêteformulieren en gesprekken met het gemeentebestuur van Tholen. Pleidooi zwembad Servicepunt voor werkgevers in gemeentehuis Van heinde en verre waren ze geko men. De jongens van de jeugd brandweer van toen, de volwassen mannen van nu. De meesten ge trouwd, vader en soms al opa. Ruim honderd vroegere leden had hoofd leider Arco Kunst kunnen traceren. Meer dan helft zat zaterdag in dorpshuis De Wimpel in Sint-Phi lipsland. Zoals mr. C.J. van Velzen uit Benthuizen. Wethouder van de gemeente Renswoude. Veertig jaar geleden heette hij gewoon Kees en zat hij op de Bolwerkmavo in Ber gen op Zoom, de tegenwoordige Roncalli scholengemeenschap. Hij was een van de vijf jongens die in 1970 de grote kerk aan de Markt, de Gertrudiskerk, van de ondergang redde. „Althans, dat is de anekdo te", zegt zijn vader, oud-burgemees- ter van Sint-Philipsland G. van Vel zen (78). Van Velzen is in 1967 oprichter van de jeugdbrandweer in Sint-Philipsland. Na zijn vertrek in 1972 werd hij eerste burger van de gemeente Goedereede. Ook daar richtte hij een jeugdbrandweerkorps op. „De oprichting van de jeugd brandweer in Sint-Philipsland was geen initiatief van de gemeente raad", weet hij zich te herinneren. „Het kwam uit de jongelui zelf. Ze hadden ook al een paar leidingge venden. Namen als Van Duuren en Stouten. Ik vond het een prima ini tiatief en steunde dat van harte toen de vraag aan de gemeenteraad werd voorgelegd of de officiële brand weerkazerne mocht worden ge bruikt en er wat geld nodig was voor de aanschaf van een brand weerjasje en een werkuniform." Zoon Kees deed ook mee. Van Vel zen: „Die zat met enkele andere in woners van Sint-Philipsland in Ber gen op Zoom op school toen de Gertrudiskerk in de brand vloog. Loodgieters waren aan het dak aan het werk en dat ging mis. Vier of vijf jongens uit onze gemeente die daar ook op school zaten, braken door het cordon van brandweerlie den heen met de vraag of ze zich verdienstelijk konden maken. Ze meldden zich als leden van de jeugdbrandweer van Sint-Philips land. Ze konden helpen bij het uit rollen van de slangen. Toen ze 's middags thuiskwamen, waren ze zo enthousiast dat zij dachten de brand zelf te hebben geblust." Mr. Kees weet het nog precies. „Er was grote paniek. Dat kwam ook omdat er weliswaar voldoende blus- materiaal was, maar onvoldoende mankracht. Vandaar dat ze onze hulp goed konden gebruiken." Brandweercommandant Koos de Feijter heeft de indruk dat de jeugd brandweer de leden vormt voor hun gehele verdere leven. „Ze leren snel ingrijpen. Ze leren onder grote druk reageren. Ze redden mensenlevens." De Feijter en Kunst hebben het de oud-leden van de jeugdbrandweer gevraagd. Van de 108 mensen die ze konden bereiken, gaven 63 deelne mers toe door de jeugdbrandweer te zijn gevormd tot de mensen die ze nu zijn. „Ongeveer 48 leden zijn in een beroep terecht gekomen waar hulpverlening met een grote H noodzakelijk is. Zoals bij de politie en in medische beroepen." Of ze worden vrijwilliger bij de 'grote brandweer'. Kunst: „De meeste leden van de jeugdbrand weer komen na hun achttiende jaar bij de grote brandweer terecht. De jeugd is de kweekvijver voor deel name aan het echte werk. Sommi gen worden beroepsbrandweerman, maar de meesten gaan bij de vrijwil lige brandweer. Voormalige jeugd- brandweermannen uit Sint-Philips land zie je nu als vrijwilliger terug in vrijwel alle kernen van de ge meente Tholen." Dat geldt niet voor iedereen. John van Moort (Zierikzee), Peter Kunst (Sint-Philipsland) en Leo Walpot (Tholen) hielden het na hun acht tiende jaar om uiteenlopende rede nen voor gezien. „Toch hebben we Hij had het allemaal keurig geregisseerd zaterdag, hoofdleider Arco Kunst van de jeugdbrandweer. Dat dacht hij tenminste. Maar op een gegeven moment stond Kunst onverwacht zélf in het middelpunt. Burgemeester Nuis speldde hem een herinnerings medaille op van Brandweer Nederland. Omdat Kunst twintig jaar hoofdleider is, maar daarnaast meer verdiensten had en heeft voor de brandweer. De Vlaamse zanger Bart Herman en accordeonist/pianist Mike Smeulders treden zaterdag op in Haestinge in Sint-Maartensdijk. De thema's geluk, verliefdheid, verdriet en afscheid zijn zelden zó origineel bezongen als in hun programma 'Gele rozen'. Het duo koos voor een muzikale begelei ding zonder technische snufjes, het zingt samen en begeleidt dit op gi taar, piano en accordeon. Muziek en teksten vertonen onmiskenbaar in vloeden van nostalgische Latijns- Amerikaanse ballades en Angelsaksi sche folk, country en rock and roll. Een gevolg van het zwerversbestaan dat Herman als singer/songwriter een aantal jaren leidde in Noord- en Zuid-Amerika. Zijn eerste hit als zan ger scoorde de Vlaming vijftien jaar geleden met 'Ik ga dood aan jou'. De door Uit op Tholen georganiseer de voorstelling begint om kwart over acht. De uitval van elektriciteit was in 2007 gemiddeld 17 minuten per Zeeuws huishouden. Dat meldt energieleverancier Delta. Landelijk was dit bijna twee maal zo hoog. Het aantal storingsminuten bij de netbeheerder in Zeeland is gedaald met ongeveer 60 procent ten op zichte van 2006. Er hebben zich in 2007 in Zeeland geen grote stroom storingen voorgedaan. De betrouwbaarheid van de elektri citeitslevering in Zeeland en in de rest van Nederland is volgens Delta zeer hoog in vergelijking met ande re Europese landen. Voor de be trouwbaarheid van elektriciteitsle vering bestaat een aantal ken getallen. De belangrijkste daarvan is de jaarlijkse uitvalduur. Dat is de tijd dat de klant gemiddeld geen elektriciteit heeft. Het gemiddelde over de afgelopen 10 jaar in Zee land ligt op 25 minuten. Grote storingen hebben meer in vloed op de kengetallen. Landelijk waren er in 2007 twee grote storin gen met als uitschieter de storing in de Bommelerwaard waarbij een he likopter verstrikt raakte in hoog spanningslijnen. Zeeland werd in 2007 niet getroffen door grote sto ringen in het hoogspanningsnet. Als gevolg van gasstoringen in de gasdistributienetten had een huis houden in Zeeland in 2007 gemid deld 4 minuten geen gas. Dit komt met name door drie grote storingen die onder andere door graafwerk zaamheden van aannemers zijn ver oorzaakt. Als deze drie storingen niet hadden plaatsgevonden, was het niveau volgens de Zeeuwse le verancier gelijk aan 2006. Oud-brandweerchauffeur Jan Wolse werd op de reünie van de veertigjarige jeugdbrandweer verrast met een schaalmodel van een brandweerauto. Links naast hem oud-burgemeester Van Velzen die de jeugdbrandweer destijds oprichtte. destijds niet alleen geoefend", zeg gen ze. „We hebben ook een echte brand geblust", vertelt het trio tij dens de reünie. Ze wijzen op een grote brand aan de Voorstraat in Sint-Philipsland ruim 30 jaar gele den.. „Daar stond de schoenenzaak van Kramer in de fik. Het was over dag en er waren maar weinig men sen om te komen blussen. Wij had den vrij van school in verband met examens. De schoenenzaak lag in een rijtje lage woningen. Het pand brandde zowel aan de voorkant als aan de achterkant. Wij gingen de zaak aan de achterkant blussen." Volgens John van Moort is dat ge lukt. „Maar er lag nog een hond be wusteloos in de bijkeuken. Dieren arts erbij en voor zover ik me herinner is het beestje gered." Van Moort vermeldt nog meer bij zondere gebeurtenissen in het boek je 'Uit het slop naar de top. Deel 2' dat ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de jeugdbrandweer is uitgegeven (deel 1 verscheen bij het zilveren jubileum van de jeugd brandweer - red.). Een terugblik op 40 jaar jeugdbrandweer. Naast Van Moort, burgemeester Nuis en Koos de Feijter, doet ook oud-burge meester H.A. van der Munnik daar in een duit in de zak. Van der Mun nik woont in Steenwijk en heeft wat problemen met zijn gezondheid. Hij ziet de jeugdbrandweer onder andere als een belangrijke vorm van jeugdwerk. 'Een jeugdwerk waar mensen leren vertrouwen in elkaar te hebben, waar hulpvaardigheid en respect voor elkaar wordt aange leerd', schrijft hij. Nuis vindt in het verlengde daarvan dat heel Nederland eigenlijk bij de brandweer zou moeten. Dat kan wellicht een gevoel van onveilig heid voorkomen. „Want wat is er toch aan de hand in Nederland", vroeg hij zaterdag retorisch. „Het gevoel van onveiligheid neemt toe terwijl de feiten van onveiligheid dezelfde zijn gebleven. Het is een gevoel. Maar klopt dat gevoel wel?" Hij wees daarbij op de rol van de media. „Ga eens na hoe dat gevoel van onveiligheid ontstaat." Daar werd zaterdag niet verder over gesproken. Toen was het tijd om de eigen binnenbrandjes te blussen en foto's en videobeelden te bekijken. Toen was het tijd om samen een bo terhammetje te eten, en te sterke verhalen vertellen. Ook was het tijd om brandweermensen te huldigen met bijzondere verdiensten voor de Fluplandse brandweer. Zoals Peter Kunst met zijn fraaie illustraties in het jubileumboekje. En hulde voor het vele werk door de leiders van de jeugdbrandweer zoals Arco Kunst, Erik van Duuren, Michael van der Est en Hermen Geluk. Hoog tijd om nog meer complimen ten uit te delen. Zoals aan beroeps brandweerman en ex-politieman Sjaak Steijn. En zeker aan Jan Wol- se. De trouwste chauffeur van de jeugdbrandweer die altijd te laat kwam. Hij kreeg een Ahrend Fox brandweerwagen op schaal. En ap plaus voor jeugdbrandweerman Laurens Riemens. Hij ontwierp de kaft voor het landelijke uitslagen boekje. Er waren 85 jeugdleden in Nederland bij betrokken. Drie wer den er genomineerd. Riemens werd tweede. Belangrijker dan een reünie en een feestje vond Nuis het behoud van de kwaliteit van de brandweer. Vol gend jaar komt er een cursusboek voor jeugdinstructeurs. Elk jaar gaan de senioren op herhaling. Elk jaar worden ze volgestampt met nieuwe wetgeving. Met nieuwe blusmethoden. Een brandweerman, vrijwilliger of beroeps, staat nooit stil, bleek uit het verhaal van Nuis. „Het gaat niet meer alleen om aan- rijtijden en om blussen. Het gaat ook om kennis. Daarom is het zo bewonderenswaardig dat in Sint- Philipsland de jeugd in de rij staat om er bij te mogen." De familie Noom trok afgelopen zo mer bij de gemeente aan de bel, na dat ze in deze krant had gelezen dat er twee nieuwe brandweerauto's aangeschaft werden. „Dan zijn er ook twee oude, was onze gedachte", vertelt Jan Noom uit Scherpenisse. Al zeventien jaar komen hij en zijn vrouw - inmiddels zijn er ook de no dige andere mensen bij betrokken - in Roemenië om er de helpende hand te bieden. „We waren net terug toen we over de brandweerauto's la zen. Tijdens ons verblijf in Salard kwam een vijfjarig zigeunermeisje om bij een woningbrand. En dat ter wijl de brandweerkazerne op hoog uit 700 meter staat", vertelt Noom. De staat van het brandweermaterieel in de Roemeense plaats omschrijft hij als abominabel. Tholen schafte eind augustus twee nieuwe brandweerauto's aan voor de blusgroepen Tholen en Sint-Maar tensdijk. De oude wagens, respectie velijk een Daf uit 1992 en een Mer cedes uit 1986, werden verkocht aan de hoogste bieder. Ze waren na zes tien jaar afgeschreven, maar de auto uit de smalstad - waarvan in 1996 de pomp is gereviseerd - had die ter mijn al ruim overschreden. Toch kan de wagen in Roemenië nog zeker een jaar of tien mee, meent brand weercommandant Koos de Feijter. De eisen die in ons land aan het ma terieel gesteld worden zijn een stuk hoger dan in Roemenië. Noom had bij de gemeente eerst met wethouder Velthuis gesproken - de burgemeester was met vakantie - en vond een welwillend oor. Half de cember kreeg hij te horen dat de brandweerauto voor Salard beschik baar kwam. De gemeente nam ge noegen met een prijs die zestien mil le lager lag dan het bod dat een Duits bedrijf - dat beide brandweer Jan en Ella Noom van Aktie Hulp Roemenië staan met Sjaak Steijn bij de brandweerauto waarin v.l.n.r. Jaap Verh ijs. Gijs Vermaas, Arjan Kempeneers en Erik van Duuren zitten. Nico Overbeeke ontbreekt op de foto. auto's wilde overnemen - al had uit gebracht. „We zijn dan ook bijzon der erkentelijk dat ze zo sportief wa ren om aan dit plan mee te werken. Salard betaalt een bedrag dat in hun vermogen ligt", aldus burgemeester Nuis. „Ik vond het een heel aardig idee. En zowel het college van bur gemeester en wethouders als de ge meenteraad was zeer enthousiast." Afgelopen najaar besloot de ge meenteraad dat Tholen een zoge naamde millenniumgemeente wordt. Dat houdt in dat men actief gaat meewerken aan de door de Verenig de Naties vastgestelde millennium doelen, onder andere gericht op het verminderen van de armoede in de wereld en het verbeteren van het mi lieu. De brandweerauto is het eerste concrete project, zei Nuis. „U hebt het ons op een schaaltje aangereikt. Het is goed dat we oplettende bur gers hebben. Bedankt voor het idee en het meedenken", aldus de burge meester richting de familie Noom. Gijs Vermaas van de blusgroep Sint- Maartensdijk. Nico Overbeeke van de blusgroep Sint-Annaland, en Sjaak Steijn, Erik van Duuren, Arjan Kempeneers en Jaap Verwijs van de blusgroep Sint-Philipsland brengen de auto naar zijn bestemming. Ze zullen afwisselend rijden. Misschien gaat ook De Feijter nog mee. „Jullie hebben je vrijwillig hiervoor aange meld en doen dit belangeloos. Jullie nemen een week vakantie op en dat is jullie bijdrage", zei Nuis die zijn waardering daarvoor uitsprak. Voor de reis- en verblijfskosten, geschat op 2100 euro, hebben de brandweer lieden sponsors gezocht. Onder an dere de Thoolse bedrijven Bosters- van Wezel uit Oud-Vossemeer, Jansen Tholen b.v. en Geluk schil ders uit Sint-Philipsland gaven een bijdrage. De brandweer van Rei- merswaal, die de afgeschreven auto enkele keren leende, zorgde voor twee nieuwe accu's. En de brand weer Goes droeg een aggregaat bij zodat de lichtmast met twee lampen van 1000 watt ook daadwerkelijk gebruikt kan worden. Brandweerlieden hebben de auto te voren keurig opgepoetst en in orde gemaakt. Bovendien is het voertuig opgetuigd met de benodigde spullen zodat hij ook daadwerkelijk inzet baar is. Geld dat van de sponsoractie overblijft, krijgt een passende be stemming: er worden rookmelders van aangeschaft voor het bejaarden tehuis Filadelfia in Salard. Echt comfortabel oogt het interieur van de brandweerauto niet om daar 1800 kilometer in te moeten reizen. Maar dat komt volgens de mannen wel goed, ze denken er maar niet te veel over na. De bedoeling is om na ongeveer 1200 kilometer in Oosten rijk te overnachten. Dinsdag arrive ren ze in Salard, waar de familie Noom afgelopen maandag al naar toe is vertrokken om de zaak voor te bereiden. Woensdag vindt de over dracht plaats aan de plaatselijke brandweercommandant, waarna de Thoolse brandweerlieden instructie geven aan hun Roemeense collega's. Donderdag volgt nog een bezoek aan de regionale brandweer in Ora- dia, waarna de mannen vrijdag terug vliegen naar Nederland. Daar doen ze zaterdag 15 maart verslag op de jaarlijkse brandweeravond in Oud- Vossemeer. De burgemeester overhandigde Jan Noom de sleutel van de auto. Daar van werd een foto gemaakt bij de brandweerauto met de groep chauffeurs erbij. „Ik zal daar een boodschap op schrijven en dan krijgt u de foto mee voor mijn collega in Salard. En ik wil u vragen om van de overdracht daar ook een foto te ma ken en die mee te brengen, zodat we die hier in het gemeentehuis een plekje kunnen geven", zei Nuis te gen Noom. Renske de Rooij van Moller uitgeloot voor reis naar Beijing Het schooljaar van de leerlingen van het Roncalli en het Mollerlyceum in Bergen op Zoom en van de Mollercolleges in Steenbergen en Össen- drecht staat in het teken van China. Eind maart maakt een groep van 42 leerlingen een reis naar de hoofdstad Beijing om drie scholen te be zoeken. De reis kost ongeveer 150.0(10 euro. De leerlingen zijn door middel van loting bekend gemaakt. De 13-jarige Renske de Rooij uit Sint-Maartensdijk, leerling van het Mollerlyceum, viel naast de boot. Ze vond het wel jammer maar heeft er wel rekening mee gehouden, ver telt ze. „Er mochten van onze school maar tien leerlingen mee. Er waren 82 leerlingen die meewil- den." Niet alle leerlingen hadden zich van tevoren aangemeld. Voor de reis van een week zochten de scholen leer lingen die zelf heel graag meewil- den maar waar natuurlijk ook de ou der achter staan. „We moesten een soort sollicitatiebrief schrijven waarom we mee wilden. Dat moes ten we op school doen. Niet thuis want de ouders mochten niet mee helpen. We moesten de brief op school ook meteen inleveren." Uit de brieven werd weer een selectie gemaakt. Daar bleven 36 kandida ten van over. Die deden mee met de loting. Het was al met al wel een spannen de periode. Ook voor de ouders. Renske's moeder, onderwijzeres Diana de Rooij-Bijl van de Rie- burch in Sint-Maartensdijk, vertelt dat het op de eerste informatiebij eenkomst over de Chinareis eerst leek of er maar weinig leerlingen zouden komen. „Er waren maar twee leerlingen van heel haar klas van 27 leerlingen die daar aanwezig waren. Niet alle leerlingen voelen er voor, andere leerlingen mogen niet van hun ouders." Renske mocht zich wel opgeven. „Als het kind zo'n kans krijgt, dan gun je ze dat. Het is een mooie kans. Het is toch een hele beleve nis." Maar ook financieel was het aantrekkelijk. „Er waren niet veel kosten aan verbonden. Alleen moe ten de inentingen voor China be taald worden. En je moet zelf zor gen voor een identiteitskaart of een paspoort en zakgeld. De reis zelf wordt betaald. En als ouders moetje natuurlijk wel je handtekening zet ten als je toestemming geeft". Renske heeft op school wel al het een en ander geleerd over het land dat de laatste jaar enorm in de be langstelling staat. Er is een speciale Chinadag op school gehouden. De leerlingen kregen les in kalligrafie, maskers en vliegers maken. Ze vond dat leuk om te doen en had ook wel zin in een reis naar het Verre Oos ten. „We zouden contact krijgen met twee scholen in Beijing en we zouden een dagje meelopen met de Nederlandse ambassadeur." Ook al gaat ze er nu niet naar toe. Renske heeft zich wel al een beeld kunnen vormen van China. „Ik denk dat het heel groot is en heel druk omdat er zoveel mensen wonen. Maar ook dat het niet zo'n heel rijk land is." Of ze later wellicht naar China gaat? „Wie weet. Ik hoop het wel." Het project van de scholen heet Roadmap 2 Beijing (routekaart naar Beijing). Bedoeling is dat leerlingen buiten het normale lesprogramma via projecten nog meer kunnen le ren. Naast het behalen van resulta ten willen de scholen ook een bij drage leveren aan de persoonlijke ontplooiing van de leerlingen 'zodat ze als krachtige individuen met hun persoonlijke talenten voorbereid zijn op het leven na de school.' De scholen staan daarom open voor al les wat er in Europa en de wereld gebeurt. Het kennis maken met an dere levenswijzen en culturen, ver broederen en elkaar echt ontmoeten hoort daarbij. De stormachtige ontwikkelingen in China en de Olympische Spelen in Beijing geeft het project een extra stimulans. Er zal met drie scholen in de Chinese hoofdstad worden sa mengewerkt. De scholen hebben in Beijing een nummer, geen naam. Het gaat om de scholen No 17 en 159 die in 2006 al zijn bezocht tij dens een onderwijsconferentie. Het zijn zeer verschillende scholen, soms vergelijkbaar met vwo, havo of vmbo. De klassen zijn met 60 leerlingen groter dan Renskes klas met 27 jongens en meisjes. De Chi nese kinderen spreken wel redelijk Engels. Een delegatie van de beoog de Chinese partnerscholen, komt een tegenbezoek brengen. Het Chinajaar, inclusief de reis. gaat ongeveer 150.000 euro kosten. Dat gaat niet ten koste van de school- budgetten. Er worden fondsen ver worven. Bedrijven, instellingen en overheden zijn benaderd om een bijdrage te leveren. De sponsors worden naamgever van het project. China is ook bij Tholenaren in de belangstelling. Vorig jaar maakten onder meer Hector Zwikker uit Scherpenisse, Alex van der Harst uit Oud-Vossemeer en Corné Schoonen uit Tholen een reis door China. Tijdens de spelletjesmiddag op zater- zijn de meningen verdeeld. Er komt dag 16 februari werden aan 140 kin deren kaarten uitgedeeld waarop was vermeld aan welke spellen ze kon den meedoen. Op de achterzijde van het formulier werd een aantal vragen gesteld over de kwaliteit van speel tuinen in Sint-Maartensdijk. De kin deren konden op het formulier aan geven in welke speeltuin ze speelden, welke speeltoestellen ze het leukst vonden en welk nieuw speeltoestel er bij zou moeten. „We hebben alle 140 kaarten terug gekregen en de antwoorden waren divers", constateerde Van Tilborg. „Alleen zijn niet alle wensen te ver vullen", weet hij nu al. „Sommige kinderen wilden een compleet nieu we speeltuin. Daar is gewoon geen geld voor. Dus dat idee hebben we maar even in de ijskast gezet." Andere suggesties, zoals een nieuwe wipkip, een klimwand of een ballen bak, of het aanleggen van een kleine speeltuin in de buurt van de woon plaats van de kinderen, zijn minder ingrijpend. Van Tilborg: „Met amb tenaren van de gemeente wordt nu overlegd in welke mate aan de wen sen van de kinderen kan worden te gemoetgekomen." De gemeente laat er overigens geen gras over groeien. „De nieuwe rub beren tegels die de kinderen willen op de speelplaats aan het Pieter Wer- recorenplein zijn al besteld." Naast de invulkaart voor de kinderen deelde het Smerdiek Leeft-team tien tallen enquêteformulieren uit aan de volwassenen. Daar stonden vragen op als: 'Wat denkt u van werken aan een mooier, levendiger dorp'. Of: 'Welke rol ziet u voor uzelf als dorpsbewoner weggelegd'. Er kwa men achttien ingevulde formulieren terug. Uit de reacties blijkt dat de be zoekers het uitstekend naar hun zin hadden tijdens de spelletjesmiddag, en graag een herhaling zien. Bewo ners van de Kluutlaan gaven aan een volleybalnet en een basketbalring aan de speeltuin daar te willen toe voegen. Ook werd een pleidooi gehouden voor het openhouden van zwembad Haestinge. Van Tilborg: „Daarover een subtropisch zwembad bij de Pluimpot en als de inwoners van Sint-Maartensdijk daar voor een zacht prijsje gebruik van kunnen ma ken, dan heeft iedereen er wat aan." Achttien formulieren retour betekent normaal gesproken een geringe res pons. Van Tilborg: „Je kunt zeggen dat dat weinig is, maar je kunt ook denken dat de mensen kennelijk wei nig te wensen hebben. Drie mensen hebben gereageerd. Die willen met ons meedoen. We gaan met hen pra ten en bekijken hoe en waar we hen kunnen inzetten." De volgende acties staan al op stapel. Vrijdag 4 april wordt er grote schoonmaak gehouden. In het vierkantje Bloemenlaan/Maar- tenshof/ Westvest gaan scholieren het zwerfafval te lijf met prikstokken en vuilniszakken. Van Tilborg: „Daaraan wordt meegewerkt door De Rieburch en de Juliana van Stol- bergschool." De suggestie van de VVD voor het organiseren van een 'dating-bijeen- komst', een informele bijeenkomst voor het bedrijfsleven en werkzoe kenden met als doel om die bij elkaar te brengen, wordt betrokken bij het werkgeversservicepunt. In de onder zoeksfase zal hekeken worden of werkgevers de meerwaarde van een dating-bijeenkomst zien. antwoorden burgemeester en wethouders op vra gen hierover van de liberalen. De VVD wees erop dat via dergelijke bij eenkomsten veel werkzoekenden een baan vinden. Het gemeentebestuur onderzoekt de mogelijkheden om binnen het werkplein in het gemeen tehuis een werkgeversservicepunt op te richten. Doel daarvan is om werk gevers één aanspreekpunt te bieden voor arbeidsmarktgerelateerde vra gen. Een belangrijk onderdeel vormt het samenbrengen van de vragen van werkgevers met de bestanden van UWV, CWI en gemeente. B. en w. verwachten dat er in het derde kwar taal van dit jaar meer bekend is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7