Lifestyle event Toekomst consultatiebureaus onzeker ondanks meer geboorten AbdijNieuws Vooruitlopen op regels windmolens kan niet Hotel met eetzaal in bieb Sint-Maartensdijk Van Houte Jasmijn van den Hoek wint voorleeswedstrijd in Tholen Boom valt op begraafplaats Allévo overweegt sluiting in kleine kernen, gemeente is tegen Donderdag 6 maart 2008 64e jaargang no. 17 Wonen Inbraak bij huisarts en oude kleuterschool Autobedrijf Maat de beste van Nederland Moeders met kleine kinderen moeten in de toekomst mis schien verder reizen voor een bezoek aan het consultatie bureau. Allévo heeft haar aantal consultatiebureaus onder de loep genomen, omdat zij minder geboorten in haar werkgebied ziet. De zorgverlener houdt hierbij geen re kening met de toename van geboorten in de gemeente Tholen. Die zijn in 2007 met 38 gestegen ten opzichte van 2006 (283 geboorten). Onder één dak Onrust AJog geen besluit vrijstelling Stavenisse Zolang de regelgeving niet is aangepast, moet de ge meente haar besluit over windmolenplannen baseren op de bestaande beoordelingssystemen. Dat antwoordt het gemeentebestuur op vragen van raadslid M.J. Klippel over de plannen van Zeeuwind voor de vervanging van turbines in de Stavenissepolder. Een besluit om voor de bouw vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan, is nog niet genomen omdat de stukken bij de aanvraag nog niet compleet zijn. Schadevergoeding Gouden Leeuw weer in ere hersteld In de voormalige bibliotheek aan de Markt in Sint-Maar tensdijk komt een woning, een hotel met tien kamers en een lunchroom. Dat is althans het plan van Marijn van Son en zijn vriendin Kyra uit Voorburg. De gemeente staat er positief tegenover en wil het bestemmingsplan er voor aanpassen. Deze week Zaterdag 8 maart www.vanhoutewonen.nl bode, de Thoolse Courant 4697 ZG Sint-Annaland 166-657007 b.g.g. 653474 66-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de nacht van vrijdag op zaterdag is er ingebroken in de praktijk van huis arts Jahangir in Maartenshof en de voormalige kleuterschool aan de Rad- da Bamenstraat in Sint-Maartensdijk. Bij de huisarts is een klein bedrag aan wisselgeld gestolen. In het vereni gingsgebouw werd niets ontvreemd, maar de schade aan de deuren en kas ten was groot. De dokter kan nog niet zeggen of er medicijnen gestolen zijn. „Het lijkt erop dat ze op geld uit waren. Ze heb ben alles doorzocht. Er was weinig geld, we proberen het elke dag te le gen." Volgens Jahangir zijn de dieven via het atrium binnengekomen. „Dat verbaast me. want ze moeten via de hoofdingang komen. En die is op slot. Hoe ze binnen zijn kunnen komen is onduidelijk." Ook hier is veel schade aan deuren en kasten. Beheerster T. Bijl van het vereni gingsgebouw trof een grote ravage aan. „Alle deuren en kasten waren opengebroken. Ik moest alle acht ver enigingen oproepen om na te gaan of ze iets kwijt zijn." De schade van de storm van vrijdag op zaterdag is meegevallen. De brandweer van Sint-Maartensdijk werd zaterdagochtend om assistentie gevraagd om een omgewaaide boom op de Paasdijkweg in Poortvliet weg te halen. Dat was om half drie 's ochtends. Op de rooms-katholieke begraafplaats aan het Hertenkamp in Tholen brak de helft van een treur wilg. De takken kwamen op het grindpad terecht bij de ingang. Ook de treurwilg aan de vijver van P. Priem in Sint-Maartensdijk werd door de wind gedeeltelijk geveld. Het stuk kwam in het water terecht. De duikploeg van de Thoolse brand weer heeft zaterdag een dood schaap gevonden in de Krabbenkreek bij Sint-Philipsland. Het schaap was verdronken. De brandweer was toe vallig aan het oefenen met een boot toen het dier werd ontdekt. Door de storm was ook een zeiljacht losge raakt. Autobedrijf Maat uit Sint-Annaland is door Renault Nederland uitgeroepen tot de beste van de 212 dealers. Direc teur Hans Koese ontving 10.000 euro voor de hoogste score van het klantte- vredenheidsonderzoek 2007. Na de beste Meermarkt van Nederland in Stavenisse en de beste Cl000 in Tho len, opnieuw dus een kwaliteitsprijs voor een Thools bedrijf. Schildersbe drijf De Rijke uit Sint-Maartensdijk ontving recent ook een landelijke prijs van de AF-schildersorganisatie. Thoolse bedrijven blazen landelijk hun partij dus volop mee. Zie verder pagina 9,13 en 16. De 10 weken oude Emaria van Eenennaam brengt haar tweede bezoek aan het consultatiebureau. Links Lina Hartog van Allévo. Het college van b. en w. in Tholen reageerde onaangenaam verrast op de notitie van Allévo, genaamd Wie de jeugd heeft, heeft toekomst. „We willen niet op de zaken vooruitlo pen", reageert wethouder M.A.E. Velthuis van welzijn. Er moeten volgens Allévo minstens 40 kinderen per jaar worden gebo ren om het consultatiebureau in een dorp te houden. Dré van Eekelen, hoofd jeugdgezondheidszorg van Allévo motiveert deze norm: „We zoeken naar kwaliteitsverbetering. Door de bureaus te concentreren op een aantal locaties, kunnen we bij voorbeeld ruimere openingstijden hanteren." Uit de notitie van Allévo is af te lei- Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws. de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. nat*) Ral u. - een afdruk i :1e mededetingen zie ook elders in dit blad rg 42. Postbus 6001. 4330 LA Middelburg IOMEGA EXTERNE HARDE SCHIJF 500 GB, 3,5" formaat, 7200 RPM, Cache 8 MB. Advertentie I.M. den dat een aantal consultatiebu reaus op Tholen zou moeten ver dwijnen. Poortvliet staat als eerste op de kaart voor sluiting. Van Eeke len verklaart deze overweging: „Hier zijn de kleinste aantallen ge boorten en de huur van dit pand loopt af." Het college van b.en w. gaat niet akkoord met dit plan. Omdat de gemeente bezig is met de voorbereidingen voor een Centrum voor jeugd en gezin, vindt zij deze beslissing voorbarig. Ook is het niet aan Allévo om hier een beslissing over te nemen, meent het college van b. en w. Velthuis: „De gemeente heeft als subsidiegever de regie in deze kwestie." Wel is de zorgverlener in overleg met de gemeente Tholen om de dienstverlening te concentreren. Voordat het Centrum voor jeugd en gezin een feit is, wil de gemeente geen verandering in de jeugdge zondheidszorg doorvoeren. Dit cen trum moet in 2009 een feit zijn. B. en w. ondersteunen hiermee het plan van minister Rouvoet, die pleit voor minstens één zo'n centrum in elke gemeente. Het college wacht de proef met deze centra in Terneuzen, Zierikzee en Middelburg af voordat zij met een waterdicht concept voor Tholen komt. De zorg voor kinderen van 0 tot 19 jaar staat centraal in het Cen trum voor jeugd en gezin. Het idee is om jeugdzorg en jeugdgezond heidszorg onder één dak te brengen, zoals een consultatiebureau, maar ook een kinderopvang, verloskundi gen en zorgadviesteams. Dit bete kent ook dat de splitsing tussen de zorg voor 0 tot 4-jarigen en die voor 4 tot 19-jarigen verdwijnt. De ge meente onderzoekt of zij het voor beeld van Zeeuws-Vlaanderen kan volgen, waarbij deze taken zijn on dergebracht bij de GGD. De huidige consultatiebureaus be vinden zich in alle dorpen op Tho len, behalve in Scherpenisse en de Anna Jacobapolder. Zowel de ge meente als Allévo wil nog niet zeg gen waar de bureaus voor zuige lingen en peuters eventueel verdwij nen. „Zover is het nog niet", menen beide partijen. Ze willen in dit stadi um 'niet onnodig' onrust veroorza ken. De geboortecijfers van de andere dorpen op Tholen waren vorig jaar als volgt: Stavenisse had 26 geboor tes, Oud-Vossemeer 36, Sint-Anna land 34, Tholen 90, Sint-Maartens dijk 45 en Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder samen 47. Het dorp waar nu geen consultatiebureau aanwezig is - Scherpenisse, - had vorig jaar 28 nieuwe baby's. Een kind brengt zijn eerste bezoek aan de consultatiebureau-arts. als het vier weken oud is. Twee weken daarvoor is de wijkverpleegkundige op huisbezoek geweest, en als het kind twee maanden is. gaat het voor de tweede keer naar het bureau voor de eerste DKTP-inenting. Dan volgt er een serie contactmomenten om de 2 tot 3 maanden op het consulta tiebureau. Vlak voor het vierde jaar gaat de peuter voor zijn laatste be zoek naar de consultatie-arts. Pas als het kind negen jaar is, gaat het op herhaling voor prikken. Leon ie Dorst bezocht gisteren het consultatiebureau in Stavenisse met haar dochter van 8 maanden. Mocht het bureau hier verdwijnen, dan heeft Dorst een vervoersprobleem: „Ik zou dan niet meer zo snel gaan, want mijn man heeft overdag de au to mee naar zijn werk." Consultatie- bureau-assistente Lina Hartog ver telt dat de maandelijkse middagen in Stavenisse druk bezocht worden: „Gemiddeld zo'n 24 kinderen per keer. Daarnaast hebben we nog zes extra bureaus per jaar in Stavenisse, vanwege de toename van geboor ten." Hartog weet uit ervaring dat ouders over het algemeen alleen de consultatiebureaus in de eigen woonplaats bezoeken. „Een enkele keer is er een uitzondering, als een ouder bijvoorbeeld die dag verhin derd is." Aan hel einde van de Pilootweg bij Stavenisse staan, langs de zeedijk, sinds 1995 drie windmolens met een masthoogte van 35 meter. De coöpe ratieve vereniging Zeeuwind - waarvan onder meer alle Zeeuwse gemeenten lid zijn - wil ze vervan gen door vier nieuwe met een grote re capaciteit en een hoogte van 90 meter. Die vier moeten aan de ande re kant van het dorp komen, tussen de Kerkstraat en de zeedijk. Veel in woners maken zich zorgen over ge luidsoverlast, slagschaduwen en landschapsvervuiling en zijn daar om tegen de komst van de turbines. Een comité uil de bevolking heeft inmiddels een paar honderd handte keningen verzameld. De vereiste vergunning op grond van de natuur beschermingswet is door de provin cie verleend en bezwaren daartegen zijn ongegrond verklaard. Het gemeentebestuur laat Klippel (RFT) weten dat het plan voor de Stavenissepolder past in de beleids uitgangspunten die de raad heeft vastgesteld. De invloed op het land schap is daarbij in de overwegingen meegenomen. Voorwaarde voor me dewerking is dat alle bestaande windturbines worden vervangen. Zeeuwind heeft bewust voor een lijn- opstelling gekozen - in 2003 heeft het gemeentebestuur dat uitgangs punt zelf geformuleerd - maar vol gens b. en w. is nog niet duidelijk hoe die opstelling wordt ingediend. (Van de vergunningaanvraag bij de provin cie is kaartmateriaal voorhanden - red.). Omdat b. en w. formeel nog geen besluit hebben genomen, en de ingediende stukken nog niet com pleet zijn, gaan ze niet in op vragen van Klippel over ongewenste milieu effecten, over strijdigheid met de be leidsvisie en over toetsing aan het be stemmingsplan Buitengebied. 'Wel willen we opmerken dat de specifie ke situering moet voldoen aan de be leidsvisie windenergie, dat er sprake moet zijn van een goede ruimtelijke ordening en dat het project in over eenstemming moet zijn met de wet milieubeheer', schrijven b. en w. Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer heeft het actiecomité onlangs laten weten, dat de normering aan gepast gaat worden omdat ze is ge baseerd op kleinere types windmo lens. Maar zolang ze niet in wet- en regelgeving verankerd is, kan de ge meente formeel niet van de bestaan de praktijk afwijken, aldus het ant woord. Bovendien is het niet mogelijk om niet aan een verzoek mee te werken als dit voldoet aan de gebruikelijke randvoorwaarden. 'De gemeente heeft ruim tien jaar lang medewerking voorgestaan. ZIE VERDER PAGINA 5 Het kan een goede bijdrage leveren aan de leefbaarheid van het dorp, vinden b. en w. De eetzaal is in de eerste plaats voor de gasten be stemd. maar in de zomermaanden kan het vertrek voor een breder pu bliek worden opengesteld. Het gaat dan om het nuttigen van koffie en een lunch. Het pand dateert van 1592. Tot be gin jaren zeventig is het in gebruik geweest als hotel De Gouden Leeuw. Het had zelfs een filmzaal. Het is een monument dat in de Rampnacht in 1953 zwaar werd be schadigd. In 1954 werd het her opend na een ingrijpende renovatie. Tot twee jaar geleden was de open bare bibliotheek er in gevestigd, plus een aantal kantoren. Ook voor het oude gedeelte van het gemeentehuis Markt 1-5 bestaan plannen voor een hotel/restaurant. Dat is van projectontwikkelaar Nieuwenhuis uit Rijssen. B. en w. hebben zich wel afgevraagd of twee hotels zo dicht bij elkaar wel kun nen. Maar de ontwikkelaar heeft la ten weten er geen bezwaar tegen te hebben. Er is overigens nog geen exploitant voor gevonden. Voor het hotel van Van Son zijn acht parkeer plaatsen nodig, vier komen er op ei gen terrein, de andere vier worden door de gemeente aangelegd. Het plan ligt nog drie weken ter inzage. Postzegels zijn voor Ben 't Hart het speelgoed van vroeger Leerlingen Rieburch ontwerpen verkeersborden Secretaris Frans Hommel blij met stijgende lijn wielerronde Vossemeer EN VERDER... Vrijwilligers voor begeleiding vluchtelingen lastig te vinden Leefbaarheid kleine kernen is prioriteit voor inwoners Tholen LEEN JE JE TOT GELDBUIDEL, IEDEREEN WIL IN JE TASTEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Jasmijn van den Hoek uit Sint-Maartensdijk mag op 5 april naar de Zeeuwse finale van de nationale voorleeswedstrijd. Ze was gisterenmiddag in het Westerpoortcollege de beste halve finalist. In de middelbare school namen vijf Thoolse kinderen en zes van Schouwen-Duiveland het tegen el kaar op. „Het was erg moeilijk, de punten lagen dicht bij elkaar", zegt ju rylid Wim Otterman. Tweede en derde werden, met een gelijk aantal pun ten, Pim Douw en Anne Maryse Nagtegaal uit Oud-Vossemeer. De elf kandidaten - uit groep 7 of 8 - waren allemaal voorleeskampioen van hun ei gen basisschool en dat was volgens de jury goed te merken. Het niveau was goed en de onderlinge verschillen klein. Naast teamleider Otterman van de Thoolse biblio theek beoordeelden Elly van Dijke van de bibliotheek Sint-Philipsland en vrijwillig ster kinderjury Atie Westra de kinderen op onder meer tempo, tekstbegrip en contact met het publiek. „Jasmijn deed het in het algemeen het best. Ze las heel begrijpelijk, in een prima tempo, paste haar stemgeluid goed aan betrok het publiek er goed bij", aldus Otterman. Jasmijn is leerling van De Rieburch. Ze las voor uit 'Matilda' van Roald Dahl. De eerste plaats leverde haar een boekenbon op en een oorkonde. Ver der mag ze op 5 april in Middelburg meedoen aan de provinciale finale. Zou ze die winnen, dan mag Jasmijn op 21 mei naar de landelijke finale in Amsterdam. De meeste kinderen waren vooraf best een beetje zenuwachtig, vertelden ze presen tator Edwin Otto van omroep Tholen. Hij hield met elke deelnemer vooraf een kort gesprekje wanneer deze op de speciale rode voorleesbank had plaatsgenomen. Ieder van hen droeg het speciale witte T-shirt met gouden opdruk op de rug: schoolkam pioen de nationale voorleeswedstrijd 2007-2008. Ook werd elke kandidaat gesteund door ouders of klasgenoten. Zo was voor Pim Douw van de Sint Anthoniusschool een banier geschilderd met als tekst 'Pim hoeft het maar ff te doen en hij wordt voorleeskampioen'. Pim, die vorig jaar ook al meedeed, las uit 'Radeloos' van Carry Slee. De spits werd afgebeten door Isolde v.d. Meulen uit Dreischor, gevolgd door Deborah Groeneveld van De Regenboog uit Tholen. Beide meisjes zouden later best schrijfster willen worden. Anne Maryse Nagtegaal van Die Heenetrechtschool was als laatste aan de beurt. Ook Patricia Tichem van Het Kompas uit Anna Jacobapol der en Jasmijn van den Hoek kwamen na de pauze aan bod. Alle kinderen kregen een medaille - ze waren immers voorleeskampioen van hun school - een oorkonde en een tas. De uiteindelijke winnares van de voorleeswedstrijd, Jasmijn van den Hoek, zit in het midden op de Pim Douw en Patricia Tichem, rechts Deborah Groeneveld en Anne Maryse Nagtegaal. voorleesbank. Links van haar

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1