Ronde van Oud-Vossemeer blij met een stijgende lijn Dierlijke vetten worden ook al in de Bijbel sterk afgeraden Volop concurrentie voor ex-winnaars Thoolse judoka weer tweede Jaarvergadering Philadelphia Info spoorlijn Geen punt voor Akkermans Olympia wint veertien prijzen Slechte dag voor Emergo Koersballen Nachtmars van wandelclubs Donderdag 6 maart 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Op zaterdag 15 maart wordt voor de zestigste maal de wielerronde van Oud-Vossemeer verreden. Aan de voor avond van de jubileumeditie dook secretaris Frans Hom mel de archieven in. Op zoek naar leuke anekdotes uit het rijke verleden van de ronde. Met de bedoeling ook om de lijst met prijswinnaars compleet te krijgen. Wij keken over zijn schouder mee. Een verhaal over topren- ners, streekfavorieten, wind op kop, steenslag en voor oordelen uit een lang vervlogen tijd. Beroemdheid Vitamines Streekrenners Verval Bijna tachtig bezoekers op jaarvergadering NPV afdeling Tholen Varkensvlees onrein Vuurlijn Smerdiek scoort drie punten Eilanden cup ook individueel in 2008 New Flyzone op koers Al bladerend door de oude streek- kranten, herleeft het verleden. Het is 31 augustus 1948. Een scharnier punt in de tijd. Koningin Wilhelmi- na is precies een halve eeuw vorstin en het land feest. In Oud-Vossemeer is het nog een beetje meer feest dan ergens anders. Het is de dag van de eerste wielerronde door het dorp. Grootheden als Wim van Est en Wout Wagtmans worden verwacht. Zij worden gelokt door de mooie prijzen die in het Thoolse dorp te winnen zijn. Voor de winnaar staat er een complete baanracefiets ge reed, met tuben. Wie tweede wordt, krijgt nog altijd een mooi frame mee naar huis. Het feest is al vroeg begonnen in Oud-Vossemeer. Met herauten en aubade is de nationale feestdag ingezet. Later die dag wor den de renners verwelkomd. En de toeschouwers natuurlijk. Zij zijn op het evenement afgekomen na de no dige voorpubliciteit. Een lovend ar tikel in het tijdschrift Sport Echo, destijds een toonaangevend week blad voor motorsport en wielrennen. Een kostbaar en vergeeld kleinood dat Hommel in het eigen archief van het wielercomité met zorg bewaart. Ook een landelijke krant als het Vrije Volk had in de aanloop naar het evenement de nodige aandacht aan de koers in het Thoolse land be steed. Het verhaal had in de streek voor de nodige commotie gezorgd, en al helemaal bij de toenmalige burgemeester Versluijs. Het eiland Tholen was er weggezet als een vroom gebied waar bewoners in principe alleen vertier vonden in café of hooiberg. Uit beginsel is alle openbare vreugde op Tholen uitge bannen, schreef de krant. De wieler ronde in het deels katholieke Oud- Vossemeer zou daar verandering in brengen, meende de journalist. In een redactioneel commentaar pleit de Thoolse Courant voor begrip bij de bevolking voor het evenement. Aan de koers wordt een opvoedende waarde toegekend, geheel in over eenstemming met de beginselen van het christendom. Secretaris Hom mel geniet bij al die verhalen uit de oude doos. „De tijdgeest was zo an ders toen." Ruim 2300 betalende bezoekers kwamen op de eerste ronde in de streek af. Zij moeten allemaal een exemplaar van het allereerste pro grammaboekje in de handen heb ben gehad. Ook hier bewijst het ar chief van het comité zijn waarde. Beduimeld heeft het boekje de tijd doorstaan. Met een voorwoord van voorzitter Hage. Gesponsord door Amstel Bier, met een slogan die haaks lijkt te staan op de heersende zedelijke beginselen: wees een man, drinkt een pint. Advertenties van plaatselijke ondernemers uit die naoorlogse jaren. De bodedienst van Van Poortvliet die een paar keer in de week naar het verre Middel burg rijdt. Kloet die aan de Achter weg frites verkoopt. Een telefoon nummer 3. Crusio uit Bergen op Zoom die de reportage op het par cours verzorgt. Andere tijden waren het, en een ander en langer parcours ook. De renners maakten nog een lus door de Coentjesweg, tot buiten het dorp. Op de dijk lag over de ge hele lengte gewoon steenslag. Wim van Est liet er zich niet door weer houden. Uit het vertrek demarreer de de man die luttele jaren later als beroepsrenner een internationale beroemdheid zou worden. Door zijn aanvalslust, door zijn val in het ravijn van de Aubisque natuurlijk. IJzeren Willem was zich die mooie dag in Oud-Vossemeer nog niet be wust van alle triomfen en wreed heid die hem voor de wielen lagen. Hij trapte en maalde door het Thoolse dorp, andere favorieten als Van der Veeken, Wagtmans en Faanhof achter zich latend. Van Est zou nog vele jaren lang een graag geziene gast zijn op Oud-Vosse meer. Bij de vijftigste editie loste de man uit Sint Willebrord zelfs het startschot. Een met goud omrande naam op de erelijst van de Ronde van Vosmeer. „En er hebben heel wat beroemdheden door ons dorp gekoerst." Een jaar later keerde Wout Wagt mans terug naar Oud-Vossemeer en ditmaal om te winnen. In 1950 telde de ronde zelfs mee als selectiewed strijd voor het later dat jaar in België te houden wereldkampioenschap voor amateurs. In korte tijd wist de koers zich een prominente plaats te verwerven op de kalender. In 1953 werd de ronde niet georganiseerd, vanwege de naweeën van de water snoodramp. Uit 1960 komen we in de archieven van het comité weer een bijzonder document tegen. De legendarische huisarts Renes heeft bij medicijnenproducent Organon om steun gevraagd. Het antwoord bevat de toezegging dat er 1 flacon met 500 dragé's Davitamon naar het Thoolse dorp wordt gezonden. Ook Secretaris Frans Hommel zoekt in vergeelde kranten naar verslagen en anekdotes van de Vossemeerse wielerronde. wordt de organisatie veel succes toe gewenst. Hommel kan er wel om la chen. „We weten niet welke renner van toen de flacon met vitamines heeft gewonnen en of hij daardoor harder is gaan fietsen." Wel is duidelijk dat jaar in jaar uit de meest beloftevolle coureurs van hun tijd naar Oud-Vossemeer ko men. In 1966 wint Kees Priem bij de nieuwelingen. Drie jaar later is streekrenner Kees Stoutjesdijk de sterkste bij de aspiranten. In 1970 telt de ronde opnieuw mee voor het Breda-Bier-Klassement en komen we latere cracks als Frits Pirard, Jan Jonkers en Toon van der Steen te gen op de deelnemerslijst. De fi- nishfoto uit 1975 toont de vader landse top van dat moment, met namen die tot op de dag van van daag tot de verbeelding spreken. Matje Dohmen, de rappe sprinter uit de ploeg van Jan van Erp, steekt breed lachend de armen de lucht in. Verder op de plaat: Leo~van Vliet, Arie Hassink, Adrie van Houwelin- gen en de latere nationale kampioen Ad Tak. Ook op Zeeuwse kleppers heeft de ronde altijd grote aantrek kingskracht uitgeoefend. Wim de Waal en Toine van de Bunder won nen meerdere malen in de Dorps weg. In 1981 volgde een nieuw hoogtepunt met de zege van Thijs Fase, de plaatselijke matador die vele jaren de koers in het eigen dorp kleurde. Bij de vijftigste editie in 1998 herhaalde Ruud Havermans dat huzarenstukje. Ook andere streekrenners als Nap Nage, Bram Geense en Dick Uijl reden zich meerdere malen in de prijzen. Hage en Uijl baarden in 1988 nog opzien, door de ronde te boycotten vanwe ge de in hun ogen buitensporige startgelden die in Oud-Vossemeer aan topamateurs betaald werden. Bij het bladeren komt secretaris Hommel ook zijn eigen foto tegen. In 1992 eindigde hij als tweede bij de B-amateurs. Die dag stuitte hij op een combine van twee uit Vlaar- dingen afkomstige renners, Ronald van der Wal en René de Boer. Hom mel weet het nog alsof het gisteren was. „Van die ronde heb ik slapelo ze nachten gehad. Ik was er zo dichtbij. Zoveel heb ik niet gewon nen. En winnen in eigen dorp zou fantastisch zijn geweest." Aan het begin van de negentiger ja ren zette het verval in de regionale koersen in en ook Oud-Vossemeer ontkwam niet aan de malaise. De dik tweeduizend bezoekers op die mooie dag in de volle zomer bij de eerste editie zijn een verre herinne ring. Evenals het jaar 1978, waarin de koers zelfs een tweedaags evene ment was. Met ook op vrijdagavond actie, inclusief een ploegentijdrit en een criterium. Om in de gunst van publiek en renners te blijven, rou leerde de koers door de wielerka- lender, met tegenwoordig een da tum helemaal aan het begin van het seizoen. In het midden van de ne gentiger jaren regende het afmel dingen en lieten de renners zich nauwelijks meer zien in het Thool se dorp. Entree wordt er dan al en kele jaren niet meer geheven, waar door het Groene Kruis een belang rijke financiële steun in de rug miste.Tegenwoordig is er weer sprake van een opleving, mede ook dankzij de dames die sinds de vijf tigste editie aan het vertrek staan. Leontien van Moorsel en Mirjam Melchers hebben ook in die catego rie de Vossemeerse ronde op de kaart gezet. Hoewel het nooit meer wordt zoals vroeger, heeft Hommel alle vertrouwen in de toekomst van het laatst overgebleven criterium in de streek. „De renners willen er zo vroeg in het seizoen graag bij zijn. Als opening van het wielerseizoen in de regio hebben we een bijzon dere plaats op de kalender verwor ven. De premies zijn altijd goed in Oud-Vossemeer en ook de hele or ganisatie om de ronde heen is dik in orde. Met de wind op kop zorgt de dijk altijd voor een selectief par cours. We hebben gelukkig de stij gende lijn weer te pakken en willen die in de nabije toekomst graag doortrekken." Judoka Denise de Korte uit Tholen heeft zondag net als bij haar vorige wedstrijd een tweede plaats behaald bij de open Westbrabantse kam pioenschappen in Wouw. De oranje banddraagster speelde vier partijen. Ze won de eerste wedstrijd door twee keer een koka te scoren. De tweede wedstrijd tegen een judo ka met groene band besliste ze na een waza-ari met een houdgreep. Haar tegenstander bij de derde partij was weer een judoka met groene band. Hierbij scoorde De Korte een yugo en die was voldoende voor de winst. In plaats van de rust te pakken die de scheidsrechter haar aanbood na de derde partij, ging De Korte ge lijk de mat op voor de beslissende vierde partij. Ze was te vermoeid en verloor deze kansloos door een ip- pon van haar tegenstander. Agenda THOLEN 6 mrt. Burgemeester W. Nuis, lezing COV, De Wingerd, 14.30 u. 6 mrt. Beroerteavond, steunpunt mantelzorg, Ten Anker, 19.30 u. 8 mrt. Het is niet alles goud wat er blinkt, blijspel. Rederijkerskamer Eendracht, Meulvliet, 19.30 u. 13 mrt. Borstvoeding, informatie avond LLL, Stoofstraat 8, 20 u. 15 mrt. Jaarconcert Concordia, Meulvliet, 19.30 u. 18 mrt. Lezing auteur Anton Valens, bibliotheek, 20.15 u. OUD-VOSSEMEER 6 mrt. Vergadering jongerenraad, Vossenkuil, 19.30 u. 14 mrt. Cabaretduo Hassan's An gels, Vossenkuil, 20.15 u. SINT-ANNALAND 10 mrt. Jaarvergadering heemkun dekring, Wellevaete, 19.30 u. 14 mrt. Kaartavond WHS, kantine, 20 u. 25 mrt. Vier seizoenen tuinen, dia voorstelling R. Toering, Wellevaete, 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 8 mrt. Gele rozen, zanger Bart Her man, Haestinge, 20.15 u. SCHERPENISSE 8 mrt. Bingo, De Roemers, café Zeelands Welvaren, 20 u. 15 mrt. Turegluren, excursie Staats bosbeheer, Scherpenissepolder, 13.30 u. SINT-PHILIPSLAND 8 mrt. Verkoping, vrouwenver. Ta- bitha, ver.geb. Voorstraat, 9-13 u. BERGEN OP ZOOM t/m 15 jun. Tentoonstelling A la car te, landmetersfam. Adan, Markie zenhof, 11 u. t/m 13 apr. Tentoonst. Nico Vis- scher, pol. spotprenten. Markiezen hof, 11 u. 9 mrt. Passie-cantatedienst Hortus Musicus Religiosus, Gertrudiskerk, 16 u. 12 mrt. Brats kinderfilmmiddag Laurel Hardy, Het Markiezenhof, 14 u. 12 mrt. Lezing Cornald Maas. Den Enghel, 20.15 u. 15 en 16 mrt. Gertrudistochten, wandelingen, start Markiezaatcolle ge, 8 u. 16 mrt. Familievoorst., Wim Akker mans, zanger/verteller, Markiezen hof, 14 u. 16 mrt. Orgelconcert Tannie van Loon, Gertrudiskerk, 16 u. 19 mrt. Linda van Dyck en Tom Jansen, de Maagd, 20.15 u. 20 mrt. Belle Perez, latino-show, de Maagd, 20.15 u. +film+++film+++film+++film+ CINEM'ACTUEEL: Alibi - do 18.45 en 20.45 u„ vr 18.45 en 21.15 u„ za en zo 16, 18.45 en 21.15 u., ma en di 20 u., wo 13.45 en 20 u. Alvin and the chipmunks (Neder landstalig) -vr. 18.45 u„ za, zo en wo 13.45 en 16 u. Asterix en de olympische spelen (Nederlandsta lig) - za en zo 13.45 u., wo 16 u. Bee movie (Nederlandstalig) - za en zo 13.45 u. John Rambo IV - do 18.45 u„ vr 21.15 u„ za en zo 18.45 en 2115 u„ di en wo 20 u. Jumper - do 18.45 u., vr 18.45 u„ za 16 en 18.45 u.,zo 16 en 21.15 u„ ma 20 u. My blueberry nights - zo 19 u., di 20.30 u. Sicko - zo 19 u. en ma 20.30 u. Verrassingsvoorpremière - do 20.30 u. Step up 2 - do 18.45 en 20.45 u„ vr 18.45 en 21.15 u., za en zo 13.45, 16, 18.45 en 21.15 u„ ma en di 20 u„ wo 13.45, 16 en 20 u. The kite runner - do t/m za 20.45 u., wo 20 u. Wolfsbergen - di 20.30 u. Oudervereniging Philadelphia sup port afdeling Tholen houdt dinsdag 18 maart om half acht haar jaarver gadering in dorpshuis Holland Huis te Scherpenisse. Het gospelkoor Po lyhymnia treedt tijdens deze bijeen komst op met de catechesegroep van Philadelphia. Er is een verko ping van zelfgemaakte artikelen en een verloting tijdens de pauze. Prorail en NS verzorgen op woens dag 12 maart om 19 u. een informa tieavond in de Raaijberg te Bergen op Zoom over het groot onderhoud aan de Zeeuwse spoorlijn. Tijdens deze werkzaamheden van 22 maart tot 22 april rijden er geen treinen tussen Vlissingen en Bergen op Zoom. Prorail legt uit wat er in deze periode gebeurt en waarom, en NS geeft toelichting op de tijdelijke busregeling tijdens het onderhoud. Aanmelden voor de informatie avond is niet nodig. In de pauze kopen belangstellenden in de zaal van 't Ouwe Raed'uus spullen zoals NPV-artikelen, koeken en plantjes. Op de jaarvergadering van de Nederlandse patiëntenvereniging Tholen kwamen dinsdagavond in 't Ouwe Raed'uus bijna tachtig belangstel lenden luisteren naar drs. Ali Hoek-van Kooten uit Veenendaal die met een medische bril de Bijbel bestudeert. De arts zei zelf verbaasd te staan van de gedetailleerde manier waarop over gezondheid wordt ge schreven. Vooral de medische adviezen troffen haar. Voorzitter C. Koopman, die de avond opende, zette de toon door te vertel len over koning Hizkia die een klomp vijgen op zijn zweer moest leggen waardoor zijn wond genas (2 Koningen 20). De spreekster nam het stokje naadloos over, maar begon bij de allereerste operatie in de Bijbel. Hoe de vrouw uit de rib van de man is gemaakt. Adam werd volgens de Bijbel in een diepe slaap gebracht. Hoek legde dat uit als een soort nar cose. De wond werd gedicht met vlees, na het wegnemen van de rib. „Het is heel mooi dat de vrouw uit de rib is geboren. Niet uit de voeten zodat de vrouw onderdanig zou zijn, niet uit de hersenen zodat ze de baas zou spelen, maar dicht bij het klop pende hart." Ze had zich ook verbaasd over de kennis in de Bijbel bij het besnijden van jongetjes. Dat gebeurt op de achtste dag. Niet eerder. „Medisch gezien is dat goed gekozen omdat de baby dan voldoende bloedstollings- factoren heeft. Daarom is dat zo ge daan. De Heere God zorgt voor de meest geschikte dag voor het besnij den van het kind." Hoek was vooral onder de indruk van de beschrijvingen die de arts Lu cas deed. Volgens haar was hij ge traind om het meteen op te schrijven. Andere evangelisten deden dat niet. In het Nieuwe Testament snijdt Pe trus het oor af van Malchus. Lucas meldt dat het om het rechteroor gaat. Ze behandelde ook de wetten van Leviticus. Die waren voor die tijd al heel goed. Ze voorkomen dat men sen elkaar besmetten. Ze vertelde dat de gezondheid van de Joden beter was dan die van de omringende vol keren. Zelf begrepen ze niet hoe dat kwam, maar volgens Hoek was dat te danken aan de reinigingswetten. Ook in Europa was dat het geval ten tijde van de pestuitbraken. De Joden kre gen toen volgens de arts zelfs de schuld van de epidemie omdat ze niet ziek werden doordat ze zich aan de regels hielden. Als voorbeeld van een wet noemde ze dat het bed van iemand met een steenpuist onrein was en niet beslapen mocht worden. Ook de kleren waren onrein en moesten gewassen worden. Van groot belang is ook het voorko men van besmetting via ontlasting. In Deuteronomium wordt beschre ven dat ontlasting wordt begraven. „God zegt dat het buiten het leger - de stad - begraven moet worden. Zo belangrijk is hygiëne." Ook stond ze stil bij de melaatsen. Lepra als besmettelijke ziekte. Ze werden geïsoleerd om te voorkomen dat ze anderen ziek zouden maken. „Van veraf waren ze te zien doordat hun kleren waren gescheurd en ze blootshoofds liepen. Ze bewimpel den. de dekten hun bovenlip af." Ze nam tal van voorbeelden uit de Bijbel. En sprak bijvoorbeeld ook over voeding. In het oude Israël werd al duidelijk dat het beter was om geen dierlijke vetten te eten. Var kensvlees was onrein. Ook nu raadt Hoek varkensvlees af. In de landen rondom de Middellandse Zee wordt olijfolie gebruikt. Daar komen vol gens haar dan ook minder hartin farcten voor. „Dat hebben we in Le viticus 7 al kunnen lezen. Geen vet van os, schaap en geit eten. Het staat er klip en klaar." Ook wat vis eten betreft zijn er volgens Hoek hele verstandige dingen gezegd in de Bij bel. „Alleen vissen die zwemmen zijn goed. Mossels zijn wel lekker, maar ze hebben de verkeerde vet ten." Ze behandelde tal van onderwerpen, zoals bevalling en zwangerschap en na de pauze over afwijkingen, de reus Goliath, de lijdensweg van Christus aan het kruis. Belangstellenden konden na afloop hun naam en adres invullen om de tekst thuis gezonden te krijgen. Se cretaris C. Verloop bedankte haar voor de rijke en duidelijke uiteenzet ting. In het huishoudelijk gedeelte werd afscheid genomen van M. van der Maas die pas in het bestuur zat, maar vanwege verhuizing buiten de ge meente moest stoppen. T. de Vos en B. Vos waren aftredend maar her kiesbaar. Ze werden herkozen. Er waren geen tegenkandidaten. Vos heeft wel te kennen gegeven te wil len stoppen. Er wordt gekeken naar een vervanger. Verloop deed een op roep voor bestuursleden. De NPV mist nog vertegenwoordigers uit Sint-Philipsland, Sint-Annaland en Poortvliet. Met Gerhard Klijnhout en Iris Slappende! staan de winnaars van vorig jaar opnieuw aan de start in Oud-Vossemeer. Bij het verdedigen van hun titel zullen zowel Klijnhout als Slappendel moeten afrekenen met de nodige concurrentie. Op de voorlopige deelnemerslijst bij de elite en beloften staan inmiddels zo'n zestig coureurs, onder wie de viervoudig winnaar Wilfried Bastiaanse. Bij de dames elite hebben zo'n zeventig rensters zich ingeschreven. Eenzelfde aantal heeft zich aangemeld bij de amateurs-A, traditioneel de eerste categorie die vertrekt. De zestigste ronde van Oud-Vosse meer telt mee voor het Babyplanet- Sweere klassement, een reeks koer sen in de streek die samen een eindwinnaar in regelmatigheid ople veren. Van ex-winnaars in Oud-Vos semeer als Klijnhout en Bastiaanse mag verwacht worden dat zij een gooi naar de hoofdprijs in de laatst overgebleven Thoolse ronde doen. Beide matadoren zullen moeten af rekenen met de Willebrordse klep pers Wally Buurstede en Davy Jas pers. Ook de altijd actieve Gerwin de Regt uit Nispen zal een rol van betekenis spelen. Piet Fase hoopt in eigen dorp uiteraard ook tot in de fi nale mee te gaan. De tegenwoordig in Bakel wonende John den Engels man zal zich in zijn geboortestreek eveneens graag manifesteren. Wer ner van Zimmeren behoort tot de outsiders. Het wielercomité in Oud- Vossemeer rekent op de nodige bij- schrijvers, zodat er om 15.00 uur een flink peloton aan de start zal staan. De af te leggen afstand be draagt 80 kilometer. De dames elite wordt om 13.15 uur weggeschoten voor hun koers over 60 kilometer. Opvallend gezicht is Anne Kwist, de triatlete uit Tholen die haar debuut maakt in het pelo ton. Kwist wil haar prestaties op de fiets verbeteren en maakt deel uit van een ploegje Zeeuwse talenten. Door drukke studie staan de trai ningsactiviteiten van de Thoolse even op een lager pitje, zodat van haar geen rol in de vuurlijn mag worden verwacht. Roxanne Knete- man uit Krommenie staat ook aan het vertrek, evenals West-Brabantse rensters als Suzanne van As, Moni que van der Ree en Moniek Rot mensen. Mogelijk meldt ook de na tionale top zich nog aan in Oud-Vossemeer. De amateurs-A verzorgen vanaf 11.30 uur het voor programma. Zij hebben 60 kilome ter voor de wielen. Smerdiek 3 won zaterdag met 5-2 van DFS in Burgh-Haamstede. De voetbal lers uit Sint-Maartensdijk staan al het hele seizoen samen met DFS bovenaan op de lijst. Deze wedstrijd leverde drie punten op voor Smerdiek. Als de Thool se voetballers de inhaalwedstrijd winnen staan ze 4 punten los van DFS. Het bezoekende Smerdiek zette vanaf het begin van de wedstrijd druk op de Schouwenaren. Na een paar kansen van de bezoekers kwam DFS een keer door. Dat leverde de thuisploeg een straf schop op, want er werd een tegenstan der neergehaald. De pingel werd bin- nengetrapt door het midden en maakte 1-0. Smerdiek zat niet bij de pakken neer en na een kleine 10 minuten kwam de gelijkmaker op het scorebord via de voet van Bram van der Male. Voor de rust was er een mooie aanval die Mo Allali binnen schoot. De ruststand werd 1-2. Harold Vermeulen kwam het veld in en scoorde 1-3. Na hands van Smerdiek kreeg DFS weer een strafschop die goed was voor het tweede punt van de Schouwse club. Niels Hage beantwoord de deze treffer met een vierde goal voor de bezoekers. En Richard Baaiemans maakte het af met 2-5. Smerdiek heeft zaterdag een spannende thuiswedstrijd tegen het sterke Noad '67 op het pro gramma. De GoedWare eilanden cup wordt wegens het succes van vorig jaar opnieuw gehouden. De allereerste editie van deze Thoolse tennis wedstrijd in 2007 was alleen voor teams. Dit jaar willen de organisa toren, vijf gemeentelijke tennis verenigingen. uitbreiden met een individuele competitie. Tennisverenigingen Ruucstoppe- len, Jacoba van Beieren, T.Ó.V., Eegedima en Sint-Annaland strij den in de individuele variant van de Eilanden Cup in twee klasses bij zowel de dames als de heren. Dit zijn een klasse voor speelsterk- tes 4,5 en 6 en een klasse voor 7 en hoger. Om succes te garanderen is er een maximum van 16 deelne mers per klassen ingesteld. De volgorde van inschrijving geldt als loting voor deelname. Er wordt in poules gestreden waarna de poule winnaars via een finaleronde gaan uitmaken wie er met de titel beste tennisser van de gemeente naar huis gaat. Elke deelnemende vereniging or ganiseert een speeldag, waarvan de eerste zondag 27 april op het sportpark van tennisclub Sint-An naland is. De finaleronde vindt op 19 oktober plaats op het sportpark van Jacoba van Beieren te Sint- Maartensdijk. Inschrijven is moge lijk tot en met 14 april via de web site van de GoedWare eilanden cup. De eerste ronde in de teamstrijd gaat al eerder van start, namelijk op 6 april. Amazone Marjolein Akkermans van De Eendrachtruiters heeft zondag gereden in Oude Tonge met haar paard Verona in de B dressuur. Ze haalde 170 en 171 punten wat haar geen prijs of winstpunten ople verde. Turnvereniging Olympia uit Tholen heeft maar liefst 14 ereprijzen in de wacht gesleept bij een springwed- strijd voor D en E niveau in Bergen op Zoom. Bij deze competitie voor Zuidwest-Nederland nam Olympia met 40 teams zes eerste, vier twee de, drie derde prijzen en één vierde prijs mee naar huis. Ook de Poortvlietse vereniging Ex celsior scoorde goed. Zij deed met twee teams mee als gecombineerde vereniging met SHF uit Scherpenis se en won twee eerste prijzen. Spido uit Oud-Vossemeer kwam met zes teams aan de start. De onderdelen waren minitrampo- line, lange mat, minitrampoline met kast, plank met kast en minitrampo line met paard. In totaal deden on geveer 500 springers en springsters mee aan deze wedstrijd. De hogere categorieën zijn op 15 maart aan de beurt in Rijsbergen. Olympia organiseert in het najaar, op 1 november deze wedstrijd voor Zuidwest-Nederland in Tholen. Korfbalclub Emergo uit Sint-Maartens dijk heeft zaterdag al haar wedstrijden verloren. De D1 -jeugd van Emergo kreeg een 8-2 nederlaag in de uitwedstrijd tegen Springfield. De Hoevense korfballers speelden agressief op de bal en de rood zwarten hadden daar moeite mee. Daar door kon Springfield een voorsprong pakken en die kwam gedurende de hele wedstrijd niet in gevaar. Team A dat iedere week noodgedwongen in een andere opstelling moet spelen, had het niet makkelijk tegen Voltreffers. De thuisploeg was te sterk en nam de lei ding, waarna de score gestaag werd op gevoerd. Af en toe pakten de rood-zwar- ten hun doelpuntje mee, maar bij het laatste fluitsignaal was de eindstand 11-5 voor de ploeg uit Oosterhout. Voor Emer go, dat met drie C-speelsters aan moest treden, scoorden Jan v.d Kleijn (2x), Jeffrey Pals (2x) en Rick Bazen. De C-jeugd ging in de strijd tegen kop loper ONDO nipt met 5-3 ten onder. In het begin leek de Middelburgse thuis ploeg snel uit te lopen, maar de rood zwarten bleven bij. De ploeg uit Sint- Maartensdijk ging de rust in met een kleine 3-2 achterstand. In de tweede helft kwamen de Tholenaren nog op 3-3, maar daarna nam ONDO het initiatief over en liep uit naar een 5-3 overwin ning. Voor Emergo, scoorden Renske de Rooij (2x) en Yvette van Dijk. Emergo F moest met 1-2 de eer aan Ven tura Sport laten. De gasten waren net iets gevaarlijker, waardoor de rood-zwarten met lege handen achterbleven. De straf- worpen gingen verloren met 12-17. Programma maandag: Scheldevogels F-Emergo F 18.30 u. Uitslag van de gespeelde wedstrij den van Meulvliet: 1. mevr. R. Bolier en mevr. J. Bos, 42 p.; 2. mevr. J. Ver- braeken en dhr. B. Bolier 30 p.; 3. mevr. L. van Bale en mevr. L. Ver schoor 23 p.; 4. mevr. N. Deurloo en dhr. W. Bijl 21 punten: 5. mevr. D. Lindenberg en mevr. B. Schot 19 p.; 6. mevr. A. Hilgerson en dhr. W. Deurloo 16 p. Tholen-Stad: 1. dhr. N. Moerker ken 28 p; 2. mevr. C. Wilsing 27 p.; 3. mevr. R. Nagtegaal 17 p; 3. dhr. W. Scherpenisse 17 p.: 3. mevr. R. Burrows 17 p.; 4. mevr. v. Driel 16 p.; mevr. A. Scherpenisse 16 p; 5. mevr. F. Schellinger 10 p. In divisie 1B staat New Flyzone uit Tho len in de derde periode op de derde plek. Het heeft daarmee goede papieren voor de periodetitel, want de nummers een en twee in de ranglijst hebben er al een op zak. De uitslagen van de Thoolse teams in de achttiende ronde zijn als volgt. Divisie 1B: Bullroos-New Flyzone 2-8. IC: Wapen van Nassau 2-The Oldies D 6-4. 2A: Dar'tcentrum-Haisch 3-7, Car ambole 2-The Oldies B 6-4. 2B: Hije Piele Bieje 1-Peperbus 2 5-5. Distel Leut-De Kroontjes 4-6, Triple 8-Noad 5- 5. 2C: De Welkom-De Slöóvegooiers 8- 2. 3B: De Zet 1-Badboys 2 3-7. 3C: Pondorosa 1 -The Oldies A 5-5. Hije Pie le Bieje 3-In de Zon 0-10. 3D: 't Schuit je 3-Hije Piele Bieje 2 2-8. Wandelsportclub Vosmeer en een aantal West-Brabantse wandelclubs orga niseren voor de vijftiende keer de nachtmars door de Zuidwesthoek. Deel nemers kunnen 110, 100, 80 of 50 kilometer wandelen. De start is zaterdag middag en -avond, er wordt dus 's nachts gewandeld. De route voert via Oud-Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 19