'Voor oudere mensen wordt het straks een stuk moeilijker' AbdijNieuws 'Informatieplein' met fluisterpaal en kijkhut Walnotenbomen binden co2 dankzij postcodeloterij Van Houte Voorzichtige en ingrijpende plannen Sint-Maartensdijk Zwanger Klanten betreuren sluiting van kantoor VGZ in Sint-Maartensdijk Donderdag 28 februari 2008 64° jaargang no. 16 Provincie geeft voor promotie Stavenisse 5000 euro subsidie Proefproject kokkels aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland De klanten van het ziekenfonds VGZ betreuren de slui ting van het kantoor in Sint-Maartensdijk. Vrijdagoch tend kwam een aantal nog gauw een nota brengen en af scheid nemen van Helma Hoek die verhuist naar de vestiging in Bergen op Zoom. De meesten vinden het maar niks dat de verzekeringswinkel dicht gaat. Ze moe ten voortaan naar Bergen op Zoom of Steenbergen. 1 1 Heel druk Kwaliteitsteam provincie ondersteunt gemeente Aan de Prinsengracht in Amsterdam wordt een plan uit gebroed voor Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. Drie mogelijkheden worden uitgewerkt: een heel voorzichtige aanpak, een heel ingrijpend scenario en een derde optie die de kerk in het midden houdt. Naast de gemeente werkt ook de provincie Zeeland mee in een zogenaamd kwaliteitsteam. Zwembad Handreiking Staatsbosbeheer gaat bij het natuurgebied in de Schaker- loopolder in Tholen en het natuurgebied in de Scherpe nissepolder in Scherpenisse zogeheten informatiepleinen aanleggen. Bezoekers kunnen hier meer te weten komen over de natuur in en rond de Oosterschelde. Er komen ook voorzieningen voor fietsers. De kosten van de aanleg bedragen ongeveer 150.000 euro. www.vanhoutewonen.n Courant int-Annaland b.g.g. 653474 •eendrachtbode.nl :entie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Stavenisse krijgt 5000 euro van de provincie. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dinsdag daar echter de voorwaarde aan verbonden, dat het tv-programma Ter land, ter zee en in de lucht daadwerkelijk in Stave nisse wordt opgenomen. Voorzitter Flip de Rijke van de stichting Actief Stavenisse heeft in december echter al van de TROS te horen gekregen, dat het niet doorgaat. Men vindt Sta venisse te klein en zoekt in België naar een alternatief in een plaats met veel meer inwoners. De stichting wil de Stavenisse en daarmee het eiland Tholen via het tv-programma meer bekendheid geven en zo het toerisme te bevorderen. De stichting had 10.000 euro gevraagd, maar dat be drag vindt de provincie niet in ver houding staan met andere subsidies voor dergelijke evenementen. Op zich vonden gedeputeerde staten het plan van Actief Stavenisse wel goed, want nationale aandacht voor Zee land bevordert het toerisme en daar mee de werkgelegenheid. Het feest gaat nu echter niet door, hoewel de provincie dinsdag al tot betaling van een voorschot van 3750 euro besloot. Intussen zoekt Actief Stavenisse naar een alternatief programma voor Ter land, ter zee en in de lucht. Op een perceel landbouwgrond van Marco van Dijke aan de Zuiddijk ten westen van het dorp Sint-Philipsland begint Roem van Yerseke met een proefproject binnendijkse kokkel- kweek. Hiervoor loopt bij de provin cie een vergunningprocedure in ver band met de Ontgrondingswet. Het gaat om een perceel van 3000 m2 waarbij 1480 kubieke grond wordt ontgraven. Er worden verschillende bassins aangelegd, gescheiden door dijkjes. Vanuit de Krabbenkreek wordt er zout water in de bassins ge pompt. Voor de vergunningaanvraag rekent de provincie 958 euro aan le- geskosten voor Roem van Yerseke, het bedrijf uit Yerseke dat gespeciali seerd is in mossels en kokkels. De kokkelvangst in de Oosterschelde en op de Waddenzee wordt door bezwa ren van natuur- en milieu-instanties steeds meer aan banden gelegd om dat de vogels anders geen eten meer zouden hebben. Vandaar dit proefpro ject aan de Zuiddijk om nu binnen dijks maar kokkels te gaan kweken. zijn is vooruit zien! Kraamzorg tJJMentadministrati£ ■oat beval*' Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Cobie Scheermeijer en haar zoontje Niels bij de balie van Helma Hoek van de VGZ in de bibliotheek in Maartenshof Sommigen noemen het in één adem met het verlies van de brievenbus in de Henri Dunantstraat. „Weer wat weg uit het dorp," zeggen enkele Smurdiekcnaren. Het is drukker dan normaal nu de klanten weten dat het einde in zicht is. De 77-jarige me vrouw J. Bos noemt het een schan daal. Het kantoor bezoeken in Ber gen op Steenbergen vindt ze een mijl op zeven. „Het gaat toch vaak om oude mensen die hier komen. Daar wordt het straks een stuk moeilijker voor. Niet iedereen heeft een kind die met een auto even naar Bergen kan rijden." Volgens de VGZ maken echter steeds meer verzekerden uit het ver zorgingsgebied Tholen en Sint-Phi lipsland gebruik van de winkels in Steenbergen en Bergen op Zoom. Bovendien maken meer mensen ge- Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nt/abdijnieuws. Geen internet? Bet voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad bruik van het internet om via vgz.nl een antwoord te zoeken op hun vra gen. Voor vragen kunnen klanten ook bellen en declaratieformulieren kunnen ook worden opgestuurd. Bos: „Bellen kan maar dan moet je niet doof zijn. Juist oudere mensen hebben moeite met bellen. Die lo pen vast. En voor mensen die onder de armoedegrens leven, is het te duur om met de bus naar Bergen te gaan." Ook J. Knook die voor het afwikke len van de kosten 'voor een bril' naar het kantoor komt, vindt het ook maar niks. „Het is jammer dat alles weg gaat," zegt hij. Hij noemt in één adem het gemeentehuis en de technische school. Het is voor hem als bewoner van Maartenshof maar een klein stukje lopen. Hij hoeft er zelfs geen jas voor aan te doen maar heeft wel een stok nodig om er te komen. Ook mevrouw C. de Jong heeft er geen goed woord voor over. Ook zij wijst op de oudere klanten die niet over een computer beschikken. „Als je er geen geld voor hebt, kun je het ook niet kopen. En met bellen hoop je dat het in één keer allemaal goed gaat, maar de praktijk is dat dit niet zo is. Daarom is het zo belangrijk dat je even langs kan gaan om de zaak te regelen." Ook zij vindt dat 'ze alles maar weghalen' in het dorp. „En dan ge ven ze zegeltjes om de middenstand te bevorderen," zegt ze cynisch over het buurtsparen van Castria Wonen. Ze kwam soms twee tot drie keer per maand naar het kantoortje. Hoe ze het nu gaat aanpakken, weet ze nog niet zegt ze. Een 63-jarige Sint- Annalander die niet met zijn naam in de krant wil, zegt dat er 'niks van klopt' dat het kantoor sluit. Er gaan al zoveel voorzieningen weg, zegt hij. „Je betaalt steeds meer premie, maar je krijgt er minder voor." Dat hij zijn nota's ook per brief kan af handelen en via internet, weet hij wel. „Maar per brief wordt het zo afstandelijk. En als er fouten ge maakt worden dan steken ze het op de computer. Maar dat ding doet het niet, het zijn de mensen die het ding bedienen." De bezoeker hecht aan de uitleg en de hulp die hij krijgt van Helma Hoek. „En naar Sint- Maartensdijk was maar een klein eindje. Ik denk dat ik nu naar Steen bergen zal gaan." De 36-jarige Hassan uit Poortvliet vindt het ook geen goede zaak. „Ik ben jong, maar voor oudere mensen is het moeilijk. Ik weet dat het kan toor in Bergen op Zoom aan de Ja cob Obrechtlaan heel druk is. Soms is er geen stoel vrij om te zitten. Hier is wel ruimte genoeg." Hij wijst ook op het parkeren in Bergen waar voor betaald moet worden. „Vanuit Poort vliet is Sint-Maartensdijk veel mak kelijker." Hassan weet wel dat hij de declaratie van de kosten ook per brief kan afhandelen. En als er vra gen zijn, zou hij ook kunnen bellen, maar dat vindt hij een stuk moeilij ker dan even langs te gaan om uitleg te vragen en zaken te regelen. A. de Vries uit Sint-Maartensdijk loopt binnen en geeft Helma Hoek een hand: „Alvast bedankt voor alle goe de zorgen. Wij betreuren het diep dat het kantoor hier dicht gaat. Dat is niet het enige, want er zijn ook al minder brievenbussen." Het kantoor van de VGZ zat jaren lang aan de Markt, maar moest ver huizen toen de Lidl zich in het ge bouw van Van Houte Wonen ging vestigen. De VGZ huurde het pand je. Het kantoor werd anderhalf jaar geleden ondergebracht in de vesti ging van de openbare bibliotheek in Maartenshof. Helma Hoek had ge dacht dat er na de verhuizing vooral klanten uit het dorp zouden komen en minder uit de andere woonker nen van de gemeente. „Dat was niet zo. Ook mensen van elders bleven komen. Ze wisten het toch wel te vinden." Soms loopt er ook wel eens iemand binnen die denkt dat de bibliotheek open is. „Mensen zien de deur open staan. Ze komen wel eens met een stapel boeken, maar die kunnen ze niet inleveren. Ze hebben ook wel eens een vraag over de openstelling of over de kosten van een abonne ment. ZIE VERDER PAGINA Die sartienwerking moet ervoor zor gen dat de plannen beter worden en sneller uitgevoerd kunnen worden, vertelt Piet Goossen van de provin cie. „We gaan nu dilemma's verken nen en initiatieven en kansen in kaart brengen. De komende maan den zal dat zichtbaar worden. Deze nieuwe ontwikkeling moet een kwa liteitsimpuls geven." Het gemeentebestuur wil Sint- Maartensdijk en Scherpenisse een impuls geven voor het verlies van twee belangrijke voorzieningen: het gemeentehuis is verplaatst naar Tholen, evenals de vmbo-school. Dat bracht levendigheid van jonge ren en ouderen met allerlei bestedin gen bij de winkels en andere bedrij ven in de smalstad. Er is nog meer veranderd. De bibliotheek verliet de Markt, evenals het kantoor van zie kenfonds VGZ. Allebei gingen ze naar Maartenshof, waar de VGZ het nu ook voor gezien houdt. De Spar en Lidl vangen de klappen op de Markt goed op, maar een impuls van de lokale overheid blijft nodig. Vista uit Amsterdam gaat daar nu aan werken. Voor 24.840 euro, ex clusief btw, kreeg het stedebouw kundig bureau de opdracht van de provincie om het kwaliteitsteam te ondersteunen bij het opstellen van het eerste, voorbereidende deel van het advies voor een .masterplan' voor Sint-Maartensdijk en omge ving. Vista heeft ook kennis van za ken op het gebied van landschapsar chitectuur en ecologische voorzie ningen, vertelt Klaas Jan Wardenaar. Vista was eerder actief in Zeeuws- Vlaanderen en op Walcheren, maar Sint-Maartensdijk is het eerste pro ject op Tholen. „Er liggen een hoop initiatieven en wij moeten nu een eenduidig plan maken in de vorm van een structuurvisie. Dat betekent goed inventariseren en diverse mo gelijkheden aangeven met voor- en nadelen. Ook de kosten moeten we in beeld brengen." Volgens Wardenaar spelen diverse zaken mee, zoals de invulling van het historische deel van het inmiddels verlaten gemeentehuis, de recreatie plannen bij Gorishoek inclusief een zwembad en de landgoederen. De inzet van een kwaliteitsteam heeft diverse voordelen, legt Goos sen uit. „Gemeente, provincie en een aantal deskundigen zetten sa men een aantal hoofdlijnen uit. Voorheen werd de provincie pas achteraf met de uitgewerkte plannen geconfronteerd. Dat is uit de tijd. We zitten er nu vanaf het begin bij. Deze nieuwe aanpak sluit aan bij het nieuwe Omgevingsplan. Samen za ken oppakken en problemen oplos sen. Elkaar een handreiking doen. Dat komt de pannen ten goede", al dus Piet Goossen van de provincie Zeeland. Bij natuurgebieden Schakerloo- en Scherpenissepolder Dat zei terreinbeheerder Dirk Fluijt van staatsbosbeheer dinsdagavond tijdens de jaarvergadering van de natuurvereniging Tholen. De plan nen bestaan al lang, maar dit jaar kan met de uitvoering worden be gonnen. Bij de Schakerloopolder worden bovendien een luisterpaal en een verrekijker geplaatst die boven op de zeedijk komen te staan. In de Scherpenissepolder komt een wandelpad van ongeveer twee kilo meter door en langs het natuurge bied. Op drie plaatsen rond het ter rein komen informatiepunten. Bij de Schelphoek komt een informatie plein en een picknicktafel. Bezoe kers kunnen er kennis nemen van het plan Tureluur waar het natuurge bied een onderdeel van is. De wandelroute vanaf de Schelp- hoek gaat eerst onderlangs de zee dijk (aan de binnenzijde) en vervol gens door het terrein naar de dijkovergang bij Schoondorpseweg. Fluijt: „Het wordt een soort natte laarzenpad. Op het eerste deel van de wandeling in het gebied komen vlonders." De bezoekers kunnen er echter niet het gehele jaar terecht, maar alleen in de maanden juli, au gustus en september. Het gebied mag niet betreden worden in het broedseizoen en in het najaar en de winter als het dienst doet als foera- geergebied voor ganzen. Deze week Jeugd-EHBO belangrijk voor jubilerende Sint- Annalandse vereniging, zegt Sylvia Menheere Zilveren jubilaris Rinus van Oudenaarde droeg bij aan opbouw Bouman-Potter Sanne de Viet één van veertig deelnemers aan brugpieperkampioenschap EN VERDER... Structuurvisie Tholen: woningbouw aan Postweg en in Molenvliet Uitleen thuiszorg Sint-Maartensdijk langer open door groeiende vraag WIE VOOR DE GALG GEBOREN is VERDRINKT NIET Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Provincie Zeeland Nieuwe Burg 42, Postbus 6Q01, 4330 LA Middelburg SAMSUNG 20" LCD TV Ingebouwde TV luner. resolulie 1680 x 1050, HDMI, afstandsbediening, □ok als PC monitor te gebruiken. Advertentie I.M. „En nou maar groeien!" Tevreden vertrekken de drie medewerkers van de stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) na het planten van drie walnotenbomen in de berm bij de rotonde te Scherpenisse. „Ik vind dit wel een mooi plekje", zegt Suzanna van Win sen. „We zetten de walnotenbomen speciaal op openbare plaatsen om de mensen bewust te maken van het klimaatprobleem." Walnotenbomen kunnen minstens honderd jaar lang co, binden en het compenseren van de uitstoot van kooldioxide is een belangrijke doelstelling van de initiatiefnemers: waterschap Zeeuwse Eilan den, de provincie Zeeland en Staatsbosbeheer. De stichting Landschapsbeheer Zeeland plantte maandag tien walnotenbomen op het eiland Tholen met subsidie van de nationale postcodeloterij. Bij de carpoolplaats ter hoogte van de Deehoeve aan de Nieuwe Postweg in Tholen, de Vogelzang- sedijk bij Oud-Vossemeer, de Weihoekweg/Sluisweg te Poortvliet en de Stoofdijk bij Scherpenisse. Aan de Weihoekweg stonden er al twee en daar wordt een derde walnotenboom bijgeplant. Er staat ook al een bankje bij. „Daar is het hier aan de Stoofdijk ook een prachtig plekje voor", geeft Suzan ne van Winsen aan. Twee medewerkers van nutsbedrijf Delta zijn met apparatuur aanwezig om te voorkomen dat er bij het plannen geen elektriciteiLs- of gasleiding wordt geraakt. De drie planlgaten (de bomen staan in een driehoeksvorm) worden gemaakt en de jonge boom van ongeveer drie meter wordt geplant. Er worden twee steunpalen op geringe afstand naast gezet. Ze verhogen niet alleen de stabiliteit, maar zijn er tevens ter bescherming van maaischade. Met een soort autogordel wordt de boom aan twee kanten vastgezet. Een stuk groen plastic wordt aan de onderkant rond de boom gewikkeld. „Dat is tegen de konijnen", legt Suzanne uit. „Het jonge, sappige hout vinden ze lekker, maar dan bijten ze de toevoer van voedingsstoffen kapot en daar kan de boom aan doodgaan." De drie bomen aan de Stoofdijk staan 8 meter uit elkaar. Er is dus nogal wat ruimte nodig voor de zogenaamde kiimaatbosjes, zoals de drie walnotenbomen worden aangeduid. Er komt nog een bordje bij, zodat fietsers en wandelaars weten waar het hier om gaat. Waterschap Zeeuwse Eilanden wil zo op kleine schaal een steentje bijdragen aan het klimaatprobleem. De klimaatbosjes moeten mensen tot nadenken zetten en tot actie aansporen. De walnotenbomen kunnen wel 40 meter hoog worden, maar omdat ze aan de Stoofdijk nogal op de wind staan, zullen ze die hoogte daar niet ha len. Het waterschap zorgt voor het onderhoud, maar dat blijft beperkt tot het controleren van de boomwand dat er niets ingroeit en het snoeien van eventuele dubbele of gebroken takken. Vorig jaar plaatste de SLZ 12 kiimaatbosjes, dit jaar 18. Suzanne van Winsen, Ferrry Bom en Ramhout Boot van de stichting Landschapsbeheer Zeeland hebben drie walnotenbomen geplant aan de Stoofdijk te Scherpenisse. H3 43

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1