Evementencomité Smalstad onwetend Project Burkina Faso op losse schroeven Kinderen leren breien op spellenmiddag Smerdiek Leeft! in atrium Maartenshof Cultuur: behouden wat er is, ook ruimte voor nieuwe dingen Polo of trui voor joth-leden Oplossing weiter shelter in zicht voor Sint-Annaland Bieb bijna zeven ton Donderdag 21 februari 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Gemeente praat leden bij over 'local board' Het evenementencomité was verrast door de spelletjes middag in Maartensdijk van Smerdiek Leeft! De ge meente heeft een gesprek gehad met het comité om uit te leggen wat het project 'local boards' inhoudt. Volgens voorzitter J. de Feijter van het comité kan de project groep een mooie aanvulling zijn om de leefbaarheid in de smalstad te versterken. PvdA Onduidelijkheid over subsidies maakt het doorgaan van het project van de jongerenraad Tholen (joth) in het Afri kaanse land Burkina Fasso onzeker. De raad wilde eind dit jaar eigenhandig een waterpomp en groentetuin reali seren bij een basisschool in Poa. Joth kijkt naar zolderverdieping De leden van de jongerenraad zitten er straks warmpjes bij. Zij kunnen binnenkort bij activiteiten kiezen uit een zwarte polo of een zwarte capuchon-trui met fleece aan de binnenzijde. Met de aanschaf van de nieuwe lijn is een bedrag van in totaal 773 euro gemoeid, exclusief btw. Ongeveer 140 kinderen in de leeftijd van twee tot twaalf jaar hebben zaterdagmiddag meegedaan aan activiteiten die waren georganiseerd door de zeven leden van de vrij- willigerswerkgroep Smerdiek Leeft!. Volgens vrijwilli ger Jan van Tilborg is het een groot succes geworden: „Het was super. Tel er de ouders en begeleiders bij op, dan hebben we in het atrium van Maartenshof circa 240 bezoekers ontvangen." Netjes Kosten Ook bewoners doen meemaar niet iedereen tevreden over gang van zaken Solidair Er moet ruimte zijn voor nieuwe initiatieven op cultureel gebied. De jeugd moet kennis kunnen nemen van cul tuur. Thoolse kunstenaars moeten betrokken worden bij het beleid. Cultuur en recreatie kunnen hand in hand gaan. De Kunstroute in Tholen kan uitgebreid worden. Meer aandacht voor streekdrachten en dialect. Het Zee land nazomerfestival moet elk jaar op Tholen te zien zijn. Roosevelt Tholen als kunststad, behoud van landschap en VW op verkeerde plek Bezuinigen archief Het overleg tussen de gemeente en het comité was nodig om misver standen uit de weg te ruimen. De Feijter: „Enkele leden van het co mité werden een tijdje geleden door een burger gevraagd wat voor spel letjes er gedaan zouden worden in Maartenshof, maar moesten daar het antwoord op schuldig blijven. Wij wisten het niet." Op de laatste vergadering van het comité (vorige week woensdag) heeft ambtenaar Mies van der Weele toegelicht wat de local board inhoudt. De Feijter: „Het gaat om verschillende zaken. De projectgroep komt met ideeën vanuit de buurt. Bewoners willen dat zelf uitvoeren. De spelletjesmid dag was ook bedoeld om inzicht te krijgen in wat kinderen en ouders vinden van hun speeltuintje in de buurt. Dat dient een ander doel. Wij organiseren een aantal vaste activi teiten over een heel jaar verspreid." Volgens De Feijter was het wel een activiteit die het comité ook had kunnen houden. „Dat wekt dan ver warring bij inwoners en bij ons was er sprake van onwetendheid. We hebben nu afgesproken dat we re gelmatig worden bijgepraat." Op zich juicht De Feijter extra acti viteiten door burgers toe. „Hoe meer mensen hoe beter. Het zou ge weldig zijn dat er in elke buurt zul ke initiatieven ontstaan. Meedenken en meedoen. Het is een goede con currentie. Wellicht blijven er men sen actief als de speeltuintjes zijn aangepakt. Wij zijn altijd op zoek naar aanvulling van het comité." Het evenementencomité bestaat sinds 1985. Donderdag waren er drie leden te gast op de jaarvergade ring van de PvdA in Haestinge waar Scoop een toelichting gaf op het werk van de Zeeuwse vereniging voor kleine kernen en Paul Peeters van de dorpsraad Oostkapelle een discussie leidde over het begrip leefbaarheid en de rol van een dorpsraad. Duidelijk werd dat een dorpsraad meer voordelen heeft dan een klankbordgroep waar de ge meente in een aantal gevallen ge bruik van maakt. Een dorpsraad geeft gevraagd maar ook onge vraagd advies. Een klankbordgroep beoordeelt beleid slechts achteraf. Volgens jongerenwerkster Ingrid Bras zijn er nog flink wat hobbels te ne men. „Alles staat op losse schroe ven." Enthousiast na een foto-pre sentatie van de in Burkina Faso werk zame oud-plaatsgenote Harmke Vel thuis, besloot de jongerenraad de han den aan de ploeg te slaan. Door middel van acties wil de raad vol doende financiële middelen bij elkaar krijgen om de kinderen ter plekke te helpen. Aanvullende subsidies zijn nodig om het verblijf mogelijk te ma ken. De regeling van de beoogde subsidie gever Explore wordt echter afge bouwd. Bovendien stelt dit fonds aan vullende eisen, zoals per deelnemer 150 andere mensen persoonlijk in lichten over het project. Door tijdge brek zijn de Joth-leden nog niet toe gekomen aan het verzinnen van ma nieren om dat voor elkaar te krijgen. Evenmin zijn stappen ondernomen om mogelijke andere fondsen aan te boren. Hoewel er volgens Bras door de gemeente goede contacten zijn ge legd met het op ontwikkelingssamen werking gerichte COS Zeeland, mist ze initiatieven van de jongerenraad zelf. „De tijd begint te dringen." De jongerenraadsleden die mee wil den, gingen uit van een verblijf van twee weken in het Sahel-land. Eén week zou in de kerstvakantie vallen. Alle betrokken scholen hebben al toe stemming gegeven voor één week on der schooltijd. In de komende jongerenraadsverga- dering buigen de leden zich over de toegankelijkheid van de zolderver dieping van het oude raadhuis in Scherpenisse, de speelplek van schaakvereniging Denk en Zet. Zij doen dit op verzoek van aspirant lid Herriaan Franssen. Hij kaartte donderdag in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet de kwestie aan van een jonge inwoner die vanwege zijn handicap niet de trap op kan en daarom niet in staat is mee te doen aan de activiteiten van Denk en Zet. „Terwijl schaken zijn lust en zijn le ven is." Volgens Franssen heeft Denk en Zet alles in het werk gesteld om de ge handicapte schaker tegemoet te ko men. Er is zelfs over gedacht om te activiteiten naar het beter toeganke lijke Holland Huis te verplaatsen. Onder meer door een verschil van inzicht over het afrekenen van de horecaomzet is het niet tot een ver huizing gekomen. De monumentale status van het oude gemeentehuis staat een ingrijpende verbouwing in de weg. Ook is er geen budget voor gereserveerd. Alvorens een mening te geven, wil de jongerenraad meer informatie. Daarom worden bij de komende vergadering de gehandi capte schaker en een delegatie van het bestuur uitgenodigd. Het voor stel werd door de leden breed gedra gen. „Voor ons tellen alle jongeren mee, ook deze ene schaker." Anneloes Oudesluijs vond niet dat er moeilijk moest worden gedaan over het geld. „Het is misschien een smak geld, maar je kunt wel voor een tijd vooruit. Het staat bovendien hartstikke gaaf." De polo en de trui komen in de plaats van de huidige Joth-kleding die zijn tijd heeft gehad en ook nooit populair is geweest bij de le den. Alleen Annet Vroegop vond dat er bij de nieuwe aanschaf geko zen moest worden tussen de polo of de trui. „Het is zonde van het geld." Jongerenwerkster Ingrid Bras druk te de leden wel op het hart om de nieuwe kleding voortaan te dragen, in ieder geval bij alle evenementen die Joth organiseert. Zwart won het in de discussie van het alternatief roze. „Met die kleur ga ik niet over straat", aldus Anneloes Oudesluijs. Om het optimale gebruik te garan deren spraken de leden af dat er eerst gepast moet worden. Overi gens moet het gemeentebestuur zich nog akkoord verklaren met de uitga ve. Anneloes Oudesluijs verwacht geen problemen. „Het is toch een stukje professionele uitstraling." De gemeente Tholen verwacht dat de zogeheten weiter shelter voor de jeugd definitief op het trapveldje aan de Hoenderweg in Sint-Annaland komt. Beleidsmedewerkster Karin Bommelijn deelde dat donderdag avond mee in de jongerenraad. Hoewel er door omwonenden be zwaren zijn ingediend tegen de voor ziening. verwacht Bommelijn een positief besluit. „Ik heb er goede hoop op." De gemeente is al jaren op zoek naar een goede locatie voor de jongerenontmoetingsplaats. Behalve het trapveldje aan de Hoenderweg waren eerder ook diverse plaatsen bij de haven in beeld. Ook de jongeren raad stemde destijds in met locaties als Oude Zeedijk en Koelhuisweg. Door tegenstand van belanghebben den is het tot op heden niet gelukt om een besluit te nemen. Sinds eind januari ligt de bouwvergunning voor de ontmoetingsplaats ter inzage. Zes weken lang kunnen er bezwaren worden ingediend, een termijn die nadien nog eens kan worden ver lengd met vier weken. De welstands commissie heeft ondertussen groen licht gegeven voor de plannen. Het eind van de procedure wordt half april verwacht. Daarna wordt door het college een definitief besluit ge nomen. Bewoners hebben volgens Bommelijn al diverse bezwaren in gediend, maar aan het afblazen van alle plannen wordt niet gedacht. „Bezwaren moeten wel relevant zijn. Alleen roepen dat je tegen bent is niet voldoende. Ik hoop dat het nu door kan gaan." Die bezoekers deden van jong tot oud mee aan ongeveer zestien ver schillende Oudhollandse spelletjes. Ze dronken koffie en aten wafels waarvan de opbrengst gaat naar het evenementencomité Maartens hof. Al bij binnenkomst is te zien dat er in de grote ruimte tussen twee woonlagen in Maartenshof iets bij zonders aan de hand is. De brug is versierd met ballonnen en aan de in gang staat een stand waar formulie ren, appeltjes en jojo's worden uit gedeeld. Op de parkeerplaats is het een komen en gaan van bezoekers. Ouders die hun kinderen afleveren, oma's en opa's die met de kleinkin deren gaan kijken wat er te beleven valt. De hal is gevuld met kraampjes (ge sponsord door het bedrijfsleven) waar spelletjes worden gedaan uit grootmoeders tijd. Stokken vangen, klompenspel, sjoelen en pluimert. Met dat laatste moet een balletje met veren van een plank worden ge slagen in de richting van een kist die is voorzien van een aantal gaten. Die gaten zijn genummerd en vor men uiteindelijk het aantal punten. Jan van Tilborg: „Nee. Er is geen wedstrijdelement aan de spelletjes verbonden. De kinderen krijgen een formulier mee waarop de diverse spellen staan. Daarop kunnen ze aankruisen welke ze al hebben ge daan. Aan de achterkant van het for mulier kunnen ze aangeven waar ze wonen, in welke speeltuin ze spe len, waar ze het liefst op spelen en welk nieuw speeltoestel ze zouden willen hebben." Naast het deelnemen aan de spelle tjes kunnen ze leren breien, op de foto met Jacoba van Beieren An neloes Oudesluijs) en luisteren naar voorleesoma's in de bibliotheek. Van Tilborg. „Waar het ons om gaat, is de leefbaarheid van Sint-Maar tensdijk te behouden en de onderlin ge verhoudingen tussen de bewo ners te verbeteren. In de huidige maatschappij is de mens nogal indi vidualistisch ingesteld en als je el kaar hier in het atrium (het hart van een gebouw- red.) tegenkomt en een praatje maakt, is de drempel om straks in de straat met elkaar om te gaan, lager." Daarnaast is het de bedoeling dat de vrijwilligers inwoners er op attent maken, hun omgeving netjes hou den. Van Tilborg: „Er waren zestien tuinen bij diverse huurhuizen van Castria Wonen die er niet uitzagen. De huurders hebben van Castria een brief gekregen waarin hen werd ge vraagd de boel in orde te maken. Ze kregen daarbij de keus zelf de tuin bij te houden of een deurwaarder aan de deur met een dwangbevel waarin staat dat het onderhoud ver plicht wordt gesteld. Alleen de kos ten van een deurwaarder, voor reke ning van de huurder, zijn al 400 euro." Volgens Van Tilborg heeft een aan tal huurders uitstel van de maatregel gevraagd. Anderen hebben de boel in orde gemaakt. „Maar er is een aantal huurders dat hardnekkig wei gert iets aan de tuin te doen. Die kunnen er op rekenen dat Castria de tuin laat aanpakken en dat huurders daarvan de rekening krijgen." De gemeente Tholen, vertelt Van Tilborg, is initiatiefnemer van het project dat landelijk 'local boards' wordt genoemd, maar in Sint-Maar tensdijk, dat als proefproject voor de gemeente dient, is omgedoopt tot 'Smerdiek Leeft!' Voor het project heeft Tholen vol gens ambtenaar Mies van der Weele 50.000 euro beschikbaar gesteld. Daarvan wordt 15.000 euro daad werkelijk besteed aan projecten die gedurende een jaar worden georga niseerd. De rest van het geld gaat naar Scoop Middelburg, het Zeeuw se instituut voor zorg, welzijn en cultuur. Scoop helpt op verzoek van de ge meente voor dat geld de organisa tie opbouwen, houdt de resultaten bij, zoekt veel dingen uit en blijft er tot het einde bij betrokken. Wet houder C.L. van Dis, die het pro ject een zeer warm hart toedraagt, weet niet hoe 'de geldstroom pre cies loopt'. „Het lijkt misschien veel, maar Scoop doet er ook veel voor, is mijn indruk." Hij was zaterdag een van de be zoekers en liet zich door Van Til borg rondleiden. Ook moest hij letterlijk 'aan de bak'. Aan de sjoelbak, wel te verstaan. Daarbij legde hij aan Kasper Mazur (4) en zijn familie uit hoe je het beste die gladde stenen in de gleuven moest krijgen. Van Dis haalde circa 20 punten: „Als het project slaagt, maakt het me niet zoveel uit hoe het geld is verdeeld. Dan weet ik dat het goed is besteed." Enkele ambtenaren, als vrijwilli ger aanwezig om koffie, thee en wafels te verkopen, voelden zich niet geroepen om over de finan ciën verder tekst en uitleg te ge ven. Ze verwezen naar de afdeling In het atrium van Maartenshof wordt ook breiles gegeven door J. Lindhout-Slager. communicatie van de gemeente. Woordvoerder A. de Rijk gaat niet in op dc rol die Scoop in het ver haal speelt. Tevens verschillen de bedragen die de ambtelijke organi satie produceert. De Rijk: „De ge meente Tholen speelt bij het pro ject een ondersteunende rol. De bewoners bedenken zelf de ideeën, nemen initiatieven en werken die zelf uit. De gemeente neemt daar bij zoveel mogelijk beperkingen weg. We hebben een subsidieaan vraag voor local boards ingediend bij de provincie Zeeland. De pro vincie gaat bij de aanvraag van subsidies altijd uit van co-finan ciering. De subsidieaanvraag had een totaalbedrag van ca. 60.000 euro. Er is 30.000 subsidie ont vangen. In de gemeentelijke be groting staat voor zowel 2007 als voor 2008 een bedrag van 12.000 opgenomen voor dit pro ject voor alle voorkomende kosten bij de organisatie van de activitei ten. Ook maakt de gemeente nog kosten in de vorm van arbeidsuren van de ambtelijke ondersteuning en dergelijke." Dat betekent volgens Van Tilborg dat er voldoende geld is voor nieu we activiteiten. „Mede dankzij de steun van het bedrijfsleven kunnen we nog heel wat doen. De bekende Smurdiekse zegswijze: 't is geen donder en 't wordt nooit ene don der', gaat hier niet op. Het loopt uitstekend." Niet alleen de kinderen en hun ou ders vermaken zich tijdens de spel letjesmiddag, ook de bewoners van Maartenshof zelf zijn tevreden met de activiteiten in hun woonomge ving, weet Angela Lindhout (19). Zij loopt stage in Maartenshof en onderzocht onder meer hoe bewo ners denken over de toename van het aantal bijzondere gebeurtenis sen in hun huis. Want niet iedereen zit te wachten op meer leven (er speelde een accordeon en een draaiorgel) in de brouwerij, is de achterliggende gedachte. Lindhout: „Bewoners vinden het erg leuk. Kleinkinderen, neven en nichten hebben oma, opa en oom en tante zelfs geadviseerd toch vooral te gaan kijken." De heer A.J. Geuze en zijn buur vrouw mevrouw W.C. de Graaf- Oostdijk deden dat bewust niet. Ze leven mee met hun buurvrouw op nummer 72. „Onze buurman is zeer ernstig ziek. Zo ziek dat hij waar schijnlijk dit weekeinde komt te overlijden. Dan vinden wij het niet gepast dat er zo'n activiteit wordt gehouden. Nu staat er een draaior gel te spelen onder zijn raam." De echtgenote van de zieke man kijkt samen met haar dochter be droefd over de balustrade. Nee. Ze wil niet met haar naam in de krant. „Maar de organisatie weet hoe ziek mijn man is. Dan hadden ze toch wel kunnen vragen of ik bezwaar had?" Als het was gevraagd, zegt ze eer lijk, had ze ja gezegd. Van Tilborg kent de situatie. „Als die meneer was overleden, waren we uitgewe ken naar Haestinge. Er wonen hier rond het atrium ongeveer 32 mensen op leeftijd. Het is moeilijk om dan iets te organiseren", geeft hij toe. Intussen wordt het steeds drukker. Ook aan de handwerktafel. Daar leggen twee, soms drie oudere da mes aan de kinderen uit hoe ze ste ken moeten opzetten en moeten breien. Insteken, omslaan, doorha len en af laten glippen. Een recht en een averecht is daarna het parool. Aan de enthousiaste gezichten van het jonge spul te zien, komen de winterruien er binnenkort aan. Aan het einde van de middag steken ook de puntjes van de tong van de ouderen uit de mond. Dan wordt het enquêteformulier ingevuld. Vragen die gaan over het opknappen van de speeltuintjes en hoe ze er zelf aan kunnen bijdragen. Aan de ouders de vraag of ze voor henzelf een rol zien weggelegd om mee te werken aan een 'mooier, levendiger dorp.' Deze week worden de resultaten van de enquête bekend gemaakt. Het is een greep uit de voorstellen van de fracties in de gemeenteraad voor het cultuurbeleid 2009-2012. In de commissie samenleving gaven de partijen aan hoe het cultuurbeleid er uit zou kunnen zien. B. en w. hadden de fracties onder meer ge vraagd aan te geven welke rol de ge meente moet spelen, wat de belang rijkste pijlers zijn voor het cultuurbeleid en hoe een en ander bekostigd moet worden. De voor stellen waren divers, over het bekos tigen van het beleid waren de me ningen verdeeld. Volgens de CU en SGP hoeft het geen extra geld te kosten, PvdA ziet mogelijkheden in het herschikken van gelden (weghalen bij het oud archief), RFT wil de grondprijs van bedrijventerrein er voor verhogen, ABT wil alleen extra geld voor een malige zaken, CDA vindt dat er meer geld nodig is voor nieuw be leid. Voor de VVD mag het wel wat meer kosten, maar deze fractie ziet wel wat in publiekprivate samen werking. In de begroting voor 2008 is ruim 2 miljoen euro opgenomen, waarvan 692.000 euro bestemd is voor de bibliotheek en 562.000 euro voor het archief (de grootste pos ten). Het bestaande beleid staat niet of nauwelijks ter discussie. Alle partij en willen dat voortzetten. ABT vindt dat het beleid zich vooral op de jeugd moet richten (bibliotheek, muziekschool). Maar ook archeolo gie zou meer aandacht mogen krij gen, aldus B.A. Boxstart. Het is be langrijk om de jeugd vertrouwd te maken met kunst, zei ze. Er moet ruimte zijn voor nieuwe initiatieven, stelde ze. Maar daar moeten dan wel criteria voor worden opgesteld. En voor incidentele zaken moet ex tra subsidie mogelijk worden ge maakt. Het CDA liet bij monde van M. Lig- tendag-Quist weten dat cultuur ook geld oplevert, onder meer door be zoekers van buiten. En dat cultuur ook bijdraagt aan het imago van de gemeente. Het zou ook meer als be drijfstak gezien kunnen worden. Volgens het CDA is het de taak van de gemeente om cultuur te stimule ren. Er mag ook wel iets meer ge beuren, waarbij vooral de diversiteit in het aanbod zou moeten worden aangemoedigd. Ze opperde ook om Thoolse kunstenaars uit te nodigen actief te worden in een cultuurwerk groep. De Christenunie wil eerst eens goed op een rijtje hebben wat er al bestaat op cultuurgebied. Dat zou dan voor de CU de basis moeten zijn voor verdere plannen. J.L. Hage zei namens de CU dat er een koppe ling gemaakt moet worden met het financiële kader om te zien welke ruimte er is voor het cultuurbeleid. Ook voor de CU is cultuureducatie van belang. Nieuwe inwoners zou den kennis moeten maken met 'on ze mooie gemeente' in de vorm van voorlichting. Cultuur en recreatie zouden gekoppeld moeten worden, de CU vroeg zich af of de stad Tho len niet zou kunnen uitgroeien tot een kunststad met 'recreatieve mo gelijkheden'. Maar de CU wil er niet op voorhand extra geld voor uittrekken. „Eerst de ambities maar vaststellen, dan kij ken of er extra geld nodig is." De CU zou eerst nog een bijeenkomst willen beleggen met de raad en be trokken doelgroepen voordat de ontwerpnota wordt gemaakt. Voor de VVD is het van belang om het cultureel erfgoed meer onder de aandacht te brengen. Meer gebou wen zouden open moeten zijn voor publiek. Cultuur en het stimuleren van recreatie is een pijler voor de VVD. In dit verband merkte G. Boelhouwers op dat het kantoor van de VVV in Sint-Maartensdijk niet op de goede plek staat. De hal van het nieuwe gemeentehuis en het I I I I I I I I I I k In dc begroting voor 2008 is 692.000 euro opgenomen voor het bibli otheekwerk. Voor muziekonderwijs 148.000 euro, voor beeldende kunst en kunstbeoefening 104.00 euro, voor musea 45.000 euro, ar chief 562.000 euro, historische gebouwen 26.000 euro, torens, caril lons, klokken 76.000 euro, molens 130.000 euro, culturele evene menten en mediabeleid 46.000 euro, fonds/voorziening beeldende kunst 191.000 euro. I I I I I I I I I I J In Sint-Maartensdijk werd door Jeugdtheater Smerdiek het voortouw genomen om elk jaar een of meerdere musical op te voeren, zoals Grease. atrium van Maartenshof zouden be ter benut kunnen worden voor cul turele uitingen. Ze vroeg zich af waarom de Kunstroute in Tholen niet uitgebreid zou kunnen worden. Nu is die beperkt tot twee dagen. Ook zou de gemeente meer moeten doen aan de band tussen Oud-Vos- semeer en de mogelijke afkomst uit dit dorp van de Amerikaanse presi dent F.D. Roosevelt. Volgens M.J. Klippel (RFT) is het van belang te weten hoe burgers te gen cultuur aankijken. „Bepaalde dingen moet je niet op willen leg gen," zei hij. De rol van de gemeen te is in de visie van RFT vooral aan vullend (het openstellen van openbare ruimtes). Cultuurbehoud is voor Klippel erg belangrijk. Dan gaat het om monumenten, streekge schiedenis, streekeigen zaken zoals dialect, ambachten, klederdracht. Maar ook om behoud van het land schap. zoals het behoud van kreek ruggen. Klippel zou zelfs een veror dening in het leven willen roepen voor het 'tegengaan van verdere egalisatie van het eens zo mooie landschap'. Het was Klippel opgevallen hoeveel geld er jaarlijks naar de bibliotheek gaat. „Bijna zeven ton. Dat mag de komende jaren bevroren worden." Weinig gaat er naar de musea (hij wees op het plan voor een klein mu seum over de Ramp in Stavenisse) en niets naar de geschiedenis van de streek en naar landschapsbehoud. Het behoud daarvan zou bekostigd kunnen worden door de grondprijs voor industrievestiging te verhogen. „We offeren immers landschap op voor industrie." Voor de RFT is de Bijbel richting gevend. Dat is het ook voor de SGP. zo benadrukte H.W. van Eenen- naam. Cultuur is volgens hem nauw verbonden met de ontplooiing van Gods schepping. Het raakt niet al leen het uiterlijk, maar ook het in nerlijk. Kunst en cultuur moeten in de ogen van de SGP gericht zijn op Gods eer. Het in stand houden van monumenten, kerken, toren en mo lens is voor de SGP van groot be lang. Maar ook de jeugd in contact brengen met cultuur onder meer via het onderwijs (met name over kle derdracht en gebruiksvoorwerpen) ziet de SGP als speerpunt. Ook lees bevordering moet aandacht krijgen in 'het multimediale tijdperk'. „Alle kunstuitingen die in strijd zijn met de Tien Geboden krijgen onze steun niet." Wil de gemeente meer doen dan het bestaande beleid, dan kan dat alleen als het binnen de kaders valt van de SGP, zei Van Eenen- naam. Voor de PvdA is de jeugd speer punt voor cultuurbeleid. E. Bastia- nen (PvdA) zei namens de fractie dat cultuureducatie voorrang moet krijgen. En dat er ook plaats moet zijn voor evenementen, 'mits er voldoende bezoekers zijn.' Bastia- nen zei ook dat het Zeeland Nazo merfestival 'teruggehaald moet worden naar Tholen', maar vorig jaar is er echter een voorstelling geweest in de schuur bij Van der Zwan aan de Schelphoek, het jaar daarvoor op een boot in de haven van Tholen. De PvdA vindt dat er ook ruimte moet zijn voor particu liere initiatieven. En burgers moe ten ook betrokken worden bij het beleid, zei ze. Meer geld hoeft er niet voor uitgetrokken te worden. Er kan volgens Bastianen bezui nigd worden op de uitgaven voor het archief.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7