Kandidaat-voorzitter Van der Wal trekt zich terug na vertrouwe: 11 AbdijNieuws i De Zeester wordt 'alleen maar beter' De eerste paal van Thymo's huis Van Houte Dvincie: 25 mille aan gemeente voor regiofonds Joth net niet de populairste Woensdag biddag Donderdag 21 februari 2008 64e jaargang no. 15 m www.vanhoutewonen.nl Winkeldief in de kraag gepakt VGZ gaat dicht in Sint-Maartensdijk Bezwaren van PvdA-fractievoorzitter Oudesluijs en wethouder Velthuis De afdeling Tholen van de PvdA Tholen zit zonder voor zitter. Paul van der Wal uit Sint-Maartensdijk had zich kandidaat gesteld om de functie te vervullen, maar trok zich donderdagavond op de jaarvergadering in Haestinge terug omdat hij vond dat hij geen vertrouwen genoot van de fractievoorzitter in de raad Jan Oudesluijs en wethou der Marian Velthuis. De bezwaren tegen Van der Wal wa ren dat hij uit de kleine kring van bekenden komt, boven dien zit zijn vrouw in de gemeenteraad. SAMSUNG 20" LCD TV Verijdelen Terug naar ontwerp Boelhouwers uit 1976 en pikt graantje mee van West-Brabant Deze week t\ flra Je moet er wat voor over hebben: in het echt zien hoe een huis wordt gebouwd. Thymo de Ruiter trotseerde dinsdag morgen samen met zijn klasgenootjes de mistige kou in Sta- venisse. Al rillend stonden de groep 3 en 4 leerlingen van openbare basisschool De Schalm te kijken naar de grote heimachine achter hun school. Die sloeg de eerste paal van het nieuwe huis van klasgenoot Thymo de grond in. Eendrachtbode, de Thoolse Courant 5, 4697 ZG Sint-Annaland efoon 0166-657007 b.g.g. 653474 efax 0166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Jongerenraad Tholen (Joth) komt zes stemmen tekort voor de titel 'Meest populaire jeugdraad van Ne derland'. De Thoolse jongelui zijn geklopt door hun leeftijdgenoten uit Borsele. Die kregen 1173 stemmen, tegen Joth 1167. De finalepoll op de website www.jeugdparticipatie.startkabel.nl sloot dinsdagavond om midder nacht. Beide Zeeuwse jeugdraden steken met kop en schouders boven de rest uit, want Rotterdam (dé favo riet in een eerdere ronde) eindigde met slechts 335 stemmen als derde. De Zeeuwen zijn er dus kennelijk het beste in geslaagd om de achter ban te mobiliseren. Aan de verkie zing is geen prijs verbonden. Een winkeldief uit Sint-Philipsland is dinsdagmiddag aangehouden door de politie. De 63-jarige man probeerde in een supermarkt aan de Holleweg in Bergen op Zoom zijn boodschappen zonder af te rekenen mee te nemen. De winkelbediende had de man door en alarmeerde de politie. Die nam de Sint-Philipslan- der mee naar het bureau. Per 1 maart sluit het kantoor van ziekenfonds VGZ in Sint-Maartens dijk. „Er moet teveel geld bij om deze service in stand te houden", zegt Erik Lelieveld. „Steeds minder mensen bezoeken onze verzeke ringswinkel in Maartenshof. Die vestiging is absoluut niet meer ren dabel. In individuele gevallen kan de sluiting moeilijk zijn, maar we bieden de klanten voldoende alter natieven via de telefoon, email en onze kantoren in Bergen op Zoom en Steenbergen." De VGZ in Maar tenshof was drie ochtenden per week open, in Steenbergen is dat drie middagen het geval. In Bergen op Zoom kan men een hele week te recht. Het personeel uit Sint-Maar tensdijk wordt in de andere vesti gingen ingezet. Woensdag 27 februari vieren de protestantse kerken op Tholen en Sint-Philipsland biddag voor gewas en arbeid. In de meeste kerken zijn er dan zowel over dag ('s morgens en 's middags) als 's avonds diensten. Bijna al le winkels zijn dan gesloten, evenals de huisartsenpraktijken, banken, postkantoren, het ge meentehuis en de scholen. Paul van der Wal (links) spoelt tijdens de schorsing de teleurstelling weg, naast hem raadslid Ellen-van de Wal, wethouder Marian Velthuis, Chiel van der Linden en Jolanda Prins. Oudesluijs wilde een stemming over Van der Wals kandidatuur, maar zover liet het oud-statenlid het niet komen. Het betekent dat het huidige bestuur op zoek moet naar een andere kandidaat voor het voor zitterschap van de afdeling die on geveer zeventig leden telt. Oude sluijs heeft wel iemand op het oog, maar wilde daar verder nog geen mededeling over doen. Van der Wal was teleurgesteld over de gang van zaken en het bestuur was verrast door de onverwachte ontknoping die volgde nadat Oudesluijs de kan didatuur uit de kleine kring had be treurd. „Die kring wordt niet groter. Ik had iemand voor willen dragen, maar dat heeft meer tijd nodig. Ik wil het breder trekken, maar ik wil niet tegen Paul van der Wal zijn." Chiel van der Linde gaf toe dat het Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400 Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Provincie Zeeland Nieuwe Burg 42. Postbus 6001. 4330 LA Middelburg Ingebouwde TV tuner, resolutie 1680 x 1050, HDMI, afstandsbediening. Ook als PC monitor te gebruiken. TTx/fRT 0AÏ L. i j$\|\f umL°AY Advertentie I.M. bestuur 'leunt op bekenden binnen de afdeling'. „Paul is een oude rot in het vak. Hij heeft jarenlang in de staten van Zeeland gezeten. Ik ken hem als mijn broekzak en heb er vertrouwen in. We zouden als be stuur ook wel iemand willen die niet directe uit de eigen vertrouwde kring komt, maar dat is lastig. We hebben wel veel stemmers, maar niet zo veel leden." Wethouder Velthuis was het met Oudesluijs eens. Zij wees er verder op dat Van der Wals echtgenote El len van der Wal-Vermeulen in de raad zit. „Ik ben niet blij met het feit dat partners of echtgenotes zo dicht bij elkaar zitten. Dan is het kringetje heel klein. Zaken kunnen verweven raken. Ik heb dat wel eens fout zien gaan. Ik vind de situatie niet ideaal. Dat heeft niets met de kwaliteit van de mensen te maken." De ruim twintig leden zaten aan een lange tafel. Van der Wal zat tussen Henk Nieuwenhuis uit Tholen en Marjan de Koster uit Rilland en had de reacties op zijn kandidatuur aan gehoord. „Ik wil hier op dil moment niet op reageren, maar wil een schorsing van de vergadering. Ik ga deze discussie hier niet voeren. Dat vind ik verre van verstandig." Voorzitter Ruud Sijl schorste daaroj de vergadering en knoopte er maar meteen de pauze aan vast. De func tie van voorzitter kwam vacant om dat de zittende voorzitter Sijl uit Poortvliet vertrekt. Hij verhuist naar Ammerstol. Het bestuur zoekt ook naar een opvolger van penning meester Hans Versluijs uit Sint- Maartensdijk die dit jaar gaat ver huizen. Peter Suurland uit Scherpenisse was secretaris in het bestuur, maar hij werd onlangs raadslid. Beide functies waren niet te combi neren. Chiel van der Linde uit Tho len nam het secretariaat over zodat Suurland wel als bestuurslid aan kon blijven. Het raadslid had aan Van der Wal gevraagd of die wat voor het voorzitterschap van de af deling voelde. Dat bleek het geval. In de laatste nieuwsbrief aan de le den is dat gemeld. Zeven dagen voor de vergadering moesten de na men van de kandidaten bij het be stuur bekend zijn. Van der Wal bleek de enige kandidaat. Tijdens de schorsing spoelde Van der Wal aan de bar in de foyer de teleurstelling met een 'bak koffie' weg. Van der Linde, maar ook Velthuis, Suurland, Sijl en Jolanda Prins spraken met hem. Na de schorsing droeg Sijl na mens het bestuur Van der Wal voor als zijn mogelijke opvolger. Bij een enkelvoudig kandidatuur kan er bij acclamatie worden gekozen, maar de leden kunnen ook om een schrif telijk stemming vragen. Van der Linde probeerde dat laatste stuurden Gezien zijn werk in de sta ten. „Het is voldoende om als vol tallig bestuur Van der Wal kandidaat te stellen. We begrijpen Oudesluijs als hij zegt dat we in een kleine vij ver vissen en we weten ook dat El len in de raad zit, waardoor ze dicht op elkaar zitten, maar wij hebben er vertrouwen in. Hij heeft de guts om het te doen, maar voor Paul is het nu een vertrouwenskwestie gewor den." Mocht het tot een stemming komen en er zou geen tweederde meerder heid zijn voor Van der Wal, dan moest er volgens de secretaris een nieuwe vergadering worden uitge schreven. Zover kwam het niet. Ou desluijs vroeg een stemming aan en dat betekende het einde van Van der Wals kandidatuur. Hij reageerde te leurgesteld in de gang van zaken. „Ik wil geen stemming. Ik trek me terug als kandidaat voorzitter. Dit heb ik niet verdiend. Het bevreemdt me wel zeer. Ik wil er wel meer over zeggen, maar doe dat niet. Ik had een praatje voorbereid waarin ik zou ingaan op de bloedarmoede in de afdeling. Ik had ook gezegd dat ik als interim voorzitter zou willen fungeren. Ik had ook de raad een pluim willen geven voor de dingen die ze tot stand heeft gebracht. Ik had ook Marian een pluim willen geven voor de manier waarop ze in de coalitie de PvdA doelstellingen heeft verwezenlijkt. Maar ik stop er mee. Ik had me graag in willen zet ten voor de partij die me zo na aan het hart ligt." ZIE VERDER PAGINA 3 Café de Zeester bij Gorishoek wordt opgeknapt. Het gebouw wordt binnen en huiten opnieuw in de verf gezet en ontdaan van de storende aanbouwsels die er in de loop der jaren zijn verrezen. De welstands commissie was maandagochtend zeer te spreken over het plan. Het gebouw uit 1976 is eigendom van J. Knols, die eerder het recreatieter rein De Pluimpot overnam. Maandag ochtend werd het plan voor de Zeester bij de welstandscommissie bespro ken. P. Timmermans van Timek bouwmanagement lichtte het namens de opdrachtgever toe. Het gebouw met de witte platen aan gevel en da ken zou eerst blauw worden geschil derd, maar volgens Timmermans doet dat atbreuk aan het ontwerp van wij len J. Boelhouwers. Timmermans was samen met diens zoon Martijn Boel houwers van ontwerpburo Maan gaan kijken op de Gorishoeksedijk in Scherpenisse. Boelhouwers jr. richt zich op stedenbouw en beeldende kunst. In zijn ontwerpen speelt de re latie met de publieke ruimte een be langrijke rol. Dat is volgens Timmer mans ook hier het geval. „Als je naar de overkant kijkt, dan zie je ook witte daken. De Zeester is een markant ge bouw. Dat moetje zien." De vormgeving van het gebouw is geïnspireerd op de witte schuimkop pen van golven in de Oosterschelde. Dat is ook de reden dat de blikken be plating wit moet blijven. De platen zitten er dan wel meer dan dertig jaar op, ze zijn volgens Tim mermans nog redelijk van kwaliteit. Wel moeten ze op verschillende plaat sen worden vastgezet. Zijn ze geschil derd dan krijgt het weer een strakke uitstraling. Het gebouw kent een horecagedeelte, en een gastenverblijf. Om de plaats buitendijks nog meer te benadrukken, wordt al het metselwerk van de gevels antraciet (bijna zwart) geschilderd als verwijzing naar de basaltblokken in de glooiing. Ook wordt hel oorspron kelijke balkon (dat ramen heeft gekre gen) donker gemaakt zodat het weer duidelijker als gat in de gevel op gaat vallen. „Het beeld van een vervallen spulletje op de dijk bij Gorishoek moet hiermee veranderen." De be staande afscheiding van terras (kunst stofglas) is al weggehaald. Dat gaat plaats maken voor een andere afschei ding dat meer past bij het nieuwe aan zicht van het gebouw. Voorzitter M. Onrust van de welstandscommissie noemde het een spannende onderne ming. Hij had er geen opmerkingen over, behalve dat hij het jammer vond dat de brug naar de bovenverdieping weggehaald wordt. Maar Timmer mans gaf aan dat het de bedoeling is, om het oorspronkelijke gebouw weer tot zijn recht te laten komen. Zijn col lega-architect T. Jansen was vol lof: „Het wordt alleen maar beter." De Zeester gaat op vrijdag 14 maart weer open. De provinc -eland draagt 25.000 euro bij aan het regiofonds West- Brabant, het samenwerkingsverband van 18 Brabantse gemeenten en de gemeente Tholen. Dinsdagmiddag werd dat in het gemeentehuis met een handtekening bekrachtigd door burgemeester W. Nuis en de com missaris van de koningin K. Peijs die met de gedeputeerden een werkbe zoek bracht aan onze gemeente. De gemeenten proberen hun krach ten te bundelen voor onder meer het scheppen van werkgelegenheid (aan leg industrieterrein) het bevorderen van toerisme en recreatie en het ge zamenlijk aanpakken van problemen. Zo kan het fonds bijdragen aan de oplossing voor de Bergsediepsluis. Volgens Nuis een flessenhals voor de recreatievaart. „Dat krijgen we nooit alleen voor elkaar bij rijkswaterstaat. Ook voor Steenbergen en Drimmelen is dit van belang." Elke gemeente bij het fonds betaalt één euro per inwoner. Voor Tholen is dat 25.000 euro. De provincie Bra bant doet er nog eens een euro bij. De gemeente Tholen heeft vervol gens ook de provincie Zeeland om een bijdrage gevraagd, lichtte Nuis toe. Het is een nogal ongebruikelijke constructie, maar het betekent geens zins dat Tholen meer bij Brabant gaat horen, benadrukte Peijs: „Tholen is Zeeuws en blijft Zeeuws. Het is het allerbeste voor wie in Tholen woont met Brabant in de nabijheid. Dat biedt ontwikkelingskansen. Het is een prima ontwikkeling. We storten de euro per inwoner met alle liefde. Tholen kan een graantje meepikken van Brabant en dat weten ze. Een bloeiend Tholen is een bloeiend Zee land. Het heeft veel voordelen voor Tholen, er zijn altijd historische ban den geweest." De bijdrage is niet eenmalig, maar wordt elk jaar verstrekt. De steun van de provincie voor Tholen werd ook door Peijs nog eens benadrukt: „Als Wim roept staan wij er achter." Het gaat ook om de samenwerking van de gemeenten in Zuid-West Ne derland (tot en met Breda). Een deel van het geld is voor de lobby om het gebied op 'de Europese kaart te zet ten'. Ook de aanleg van de A4 bij Halste ren is er volgens Nuis gekomen door samenwerking. „Tholen plukt daar nu al de vruchten van," zei hij. Tijdens het werkbezoek werd per bus een rondje over Tholen gereden, onder meer naar Scherpenisse (seni orenhuisvesting aan de Labari Deur- loostraat), en Sint-Maartensdijk (Ha estinge, landgoederen en camping). Ook de plannen voor Tholen (veran deren van Tholen-Noord) waren on derwerp van bespreking. De ge meente ontving als 500.000 euro van de provincie maar heeft nu weer een verzoek ingediend. Over de hoogte van het bedrag is volgens Nuis niet gesproken. Peijs zei dat het in 'de pijplijn' zit. Veteraan Gilles de Kok uit Tholen teleurgesteld in gemeente Er komt meer aandacht voor cultuur Rien Kosten stond aan de basis van beleggingsclubs EN VERDER... Bureaustoelen toppers bij verkoop in gemeentehuis EEN VERSTANDIGE TERUGTOCÉT IS EVENVEEL WAARD ALS EEN MOEDIGE AANVAL Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Zenuwen alom bij de 7-jarige Stavenissenaar. „De hele ochtend al", weten juf Marijke Schenke en moeder Jolanda de Ruiter. Eindelijk was het dan zover. De kleine Thymo stond te trappelen van opwinding en zag met open mond hoe de meterslange betonnen paal lussen het gras verdween. Zijn klasgenoten sloegen verschrikt hun handen over hun oren van het lawaai dat het heien met zich mee bracht. Toch genoten ze zichtbaar van het spannende moment. Het bouwproject komt precies op het juiste moment voor De Schalm. Bij de school loopt een project genaamd 'techniek in de basisschool'. De kinderen le ren hierbij op eenvoudige wijze onder meer de stappen die nodig zijn voor het bouwen van een huis. Directeur Gerrit Coldeweijer: „In het begin stapelden kin deren stenen recht op elkaar als ze een muur bouwden. Nu weten ze dat je de stenen in verband moet leggen voor een steviger resultaat." Thymo kan als alles goed gaat in september van dit jaar zijn nieuwe woning be trekken. En dat huis, dat gebouwd wordt door aannemingsbedrijf Van Houte uit Sint-Maartensdijk, wordt drie keer zo groot als zijn huidige woning aan het Van der Lek de Clercqplein. Temidden van zijn klasgenoten en juf Marijke Schenke staat Thymo de Ruiter vierde van rechts) bij de bouw van zijn nieuwe huis. na

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1