La biedt Thoolse ondernemers gemotiveerde arbeidskrachten 'Roep om metaalbewerkers is groot, wij hebben mensen zat' LAUDAM Fantastisch wonen in een herenhuis temidden van groen en water? la. dat kan. 28 februari 2008 SZè 3* m Koopsom vanaf ca. 255.000,- v.o.n. tbo uiufonds mab detachering de Meander o{ah Welgelegen Welgelegen Ambachtsweq F. v. Giessel Slijptechniek Holonite Autobedrijf Klein Molenbeek BV* SelektHuis Bouw Autobèdnjt Ldl J Pro Automation^ mi Vijftien Poolse arbeidskrachten zijn op dit moment via Laudam detachering aan het werk in de Zeeuwse metaalsector. Van Michael Marinus mogen dat er veel meer worden. De 34-jarige Tholenaar is accountmanager bij het gespecialiseerde uitzendbureau uit Roosendaal, dat zich meer gaat richten op de Zeeuwse arbeidsmarkt. „Je hoort regelmatig dat er in Zeeland behoefte is aan goed en gemotiveerd personeel. En dat is precies wat wij bieden. Laudam is zo'n tien jaar geleden opgericht door de huidige directrice Nina Laudanska, in samenwerking met haar broer Maciej. „Beiden hebben als Poolse arbeider in Nederland gewerkt. Ze zagen dat er veel behoefte was aan gemotiveerde arbeidskrachten en wisten hoe zij bedrijven hiervan konden voorzien. Nina kent de klappen van de zweep, zowel de kant van de werknemer als van de werkgever." De Roosendaalse arbeidsbemiddelaar heeft momenteel gemiddeld 350 mensen per dag aan het werk bij zo'n negentig klanten, voornamelijk in West-Brabant. Zij zijn werkzaam in verschillende branches. Het beeld van de Poolse kracht die enkel in de agrarische sector actief is, klopt allang niet meer, zegt Marinus. „Onze focus ligt voornamelijk in het uitzenden van gespecialiseerde krachten in de productiesector en de metaalindustrie. Het zijn vakmensen, werknemers met een bepaald niveau. Dat is ook onze kracht. De schreeuw om goede metaalbewerkers is groot en wij hebben mensen zat. In de praktijk merk ik dat er voor ondernemers nog wel een drempel is om Poolse krachten aan te nemen. Maar als bedrijven eenmaal met Poolse uitzendkrachten gewerkt hebben, zijn ze louter positief gestemd. Ze werken knoerthard, stellen zich heel flexibel op en willen graag aan de slag. Ze komen naar Nederland om te wérken, niet om stil te zitten." Naam De naam Laudam is een samenvoeging van de achternaam van directrice Nina Laudanska en bekende Nederlandse plaatsnamen. „Het woord 'dam' vond zij op en top Nederlands, mede door grote steden als Amsterdam en Rotterdam. Zo is de naam van het detacheringbureau ontstaan." De arbeidsbemiddelaar heeft naast de vestiging in Roosendaal ook een wervingskantoor in het Poolse Sopot, plus een aantal reguliere uitzendbureaus in Polen. „We beschikken dus over een behoorlijke database met daarin opgenomen werkzoekenden die snel in te zetten zijn." Nadat geïnventariseerd is wat een onderneming exact voor wensen heeft, wordt er een profiel gemaakt en naar Polen gestuurd waar vervolgens de werving en selectie plaatsvindt. Bij gebleken geschiktheid krijgt het bedrijf een CV van een mogelijk geschikte kandidaat, waarna er besloten wordt om de kandidaat in Nederland uit te nodigen. De geselecteerde Poolse krachten worden vervolgens op vierverschillende opstapplaatsen in het land opgehaald om af te reizen naar Nederland. Op het kantoor in Roosendaal worden de documenten gecontroleerd, krijgen zij de veiligheids- en hygiëneregels uitgelegd en ontvangen zij de werkschema's en werkkleding. Huisvesting Het uitzendbureau regelt naast de baan ook huisvesting voor de werknemers. „Dat is de grootste uitdaging, voldoende woonruimte. We beschikken momenteel over 48 huizen - zowel koop als huur. Ons klantenbestand blijft groeien en wij zijn dan ook continue op zoek naar geschikte woonruimte.Taferelen waarbij twaalf Polen in een krappe woning één toilet en één douphe moeten delen, komen bij Laudam niet voor, verzekert de Tholenaar. „We hebben sowieso een verplicht maximum aantal personen per woning. Het is belangrijk om goed voor je mensen te zorgen, wil je ze houden. Dat is tenminste onze mening." In 2007 heeft Laudam het NEN-4000- 1 certificaat behaald. Deze NEN-norm beschermt werkgevers die arbeid inhuren en of aannemen beter tegen fraude en illegaliteit, door strenge eisen te stellen aan de personeels- en loonadministratie. „Het betekent eerlijke tarieven voor de werknemers. Soms hoor je dat Poolse arbeiders een paar euro per uur verdienen. Danzithetnietgoed,zo'norganisatie kan niet kloppen." Laudam distantieert zich van dit soort praktijken waardoor Poolse uitzendbureaus een slechte naam krijgen. „We werken volgens de Nederlandse wetgeving en gaan voor kwaliteit", benadrukt Marinus. Daarnaast is het bedrijf aangesloten bij de Stichting Normering Arbeid. „Ondernemers kunnen zich er dus van verzekeren dat ze hier bij een goed uitzendbureau zijn." Begeleiding „We zijn 24 uur per dag, zeven dagen in de week voor onze klanten én medewerkers bereikbaar." Op de allereerste werkdag gaat er een medewerker van Laudam met de nieuwe werknemers mee om, indien nodig, instructies te geven over de werkzaamheden en eventuele vragen te beantwoorden. Begeleiding van de Poolse krachten staat bij Laudam hoog in het vaandel. Iedere groep wordt bijgestaan door een huisassistent. Deze medewerker is het vaste aanspreekpunt voor de uitzendkrachten en controleert ook of de woningen netjes blijven. De assistenten spreken zowel Pools als Engels en leggen ook de huisregels aan de werknemers uit. Laudam heeft tevens een breed opgezet wagenpark voor vervoer naar de werkplek. Het omvat een dertigtal leaseauto's, negen bussen en zo'n twintig 'losse' wagens. De medewerkers van Laudam zijn collectief verzekerd voor ziektekosten en worden bijgestaan tijdens huisartsbezoeken en het aanvragen van documenten. „Van een taalbarrière is dus geen sprake." De twintig kantoormedewerkers van Laudam spreken bovendien Pools, Nederlands of Nederlands én Pools. De Nederlanders volgen allemaal vrijwillig Poolse les. Het is een moeilijke taal, maar wel leuk om te leren. En het maakt het team nog sterker dan het al is." Michael Marinus ziet in ieder geval de toekomst zonnig in. En hij is ervan overtuigd dat ook Tholen en omstreken in de toekomst de Polen langzaam maar zeker in de armen sluiten. Eendrachtbode. En nóg meer keuze uit andere prachtige woningen in Markiezaat de Meander. Kom daarom donderdag 28 februari 2008 naar onze Start Verkoop. Daar is volop infor matie te vinden over de verschillende woningen en er is direct mogelijkheid tot inschrijving. Waar? In De Raayberg, Bergen op Zoom. Kijk alvast op de site voor meer informatie en de aanvangstijd. Graag tot ziens! WWW.jadatkdn.nU y Informatie: van Opstal Makelaardij 0164 - 242 350 Sinke Komejan Nijpels 0164 - 233 442 ontwikkeling Vijfhuizenberg 147, Postbus 1742, 4700 BS Roosendaal tel. 0165-393398 fax 0165-396685 info@laudam.nl www.laudam. nl (Advertentie I.M.) verkoop

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 10