Met levenslied over de Ramp toont Wim Hofman hoe veelzijdig hij is Klarinda Hage wint met gedicht over aap Met de taptoe naar de tap toe op woaidaehen in Groot Pesóót 'Verwarring is gezaaid' De aap!!! Voorstelling biddag verzet Politieman geschorst Balkonnetje van oude Vossenkuil voor Prins Weijte behouden Delta Water Award Donderdag 7 februari 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 „Het was in '53 een akelige tijd. Toen raakte onze Maar ten zijn lieve zusje kwijt. In de nacht." Dat zong Wim Hofman donderdagavond in 't Ouwe Raed'uus in Poort vliet. Een droevig levenslied over De Ramp op de natio nale gedichtendag. Het was een primeur zei hij op de lite raire avond van Uit op Tholen en de BibliOosterschelde. De schrijver, dichter en illustrator maakt zijn debuut als zanger voor ruim veertig belangstellenden, waarvan 32 betalende bezoekers. Het toont zijn grote veelzijdigheid aan. Schrijver, dichter en illustrator maakt debuut als zanger in Poortvliet Somber Duitsland Vuurstreep Priezenspel v Mulo Tholen Fusie bijenhouders Er stond zaterdag een frisse wind op de waoidaehen in Groot Pesööt, maar Prins Weijte was toch blij dat hij vanaf zijn vertrouwde balkonnetje van de oude Vossen kuil de vlooien en de luusjes kon toespreken. Oaelles mee maete was het thema maar de confetti uit het kanon spoot royaal de lucht in toen het gezelschap van de prins op het balkon verscheen. Wim Hofman zette zijn handtekening in het hoek van A. Slager. Klarinda Hage uit Tholen heeft de gedichtenwedstrijd gewonnen van de brugklassers van het Calvijn college in Tholen. Er waren 22 inzen dingen die in de bibliotheek - als poëzieposters - aan de Abraham Beeckman zijn te zien. Het publiek kon tot en met zaterdag bepalen welk gedicht er uitsprong maar de animo om dat te doen was niet zo groot. Het schrijven van gedichten is onderdeel van de bazar-gedich- tenwedstrijd voor het vmbo. Klarinda werd beloond met een boekenbon van 15 euro die ze dinsdag op de bibliotheek kreeg uitgereikt. 1Apen zijn lieve dieren. Maar soms doen apen klieren Apen zijn groot of klein, En kunnen soms grappig zijn. 2. Apen komen uit het oerwoud, En ze worden erg oud, Als ze gaan gapen, Gaan ze vanzelf slapen. 3. Apen lusten graag bananen, En apen eten meestal samen, Apen slingeren van boom naar boom, En dit was mijn droom. Niet eerder had hij het lied, dat hij met mandoline begeleidde, voor publiek gezongen, zei hij. Buiten woei het nog hard, maar binnen was het stil. Het moment voor het lied was goed gekozen. Het was de avond vóór de rampnacht, pre cies 55 jaar geleden. En zo werd er even stilgestaan bij de ramp die vooral zuidwest Ne derland trof en waar zoveel slacht offers bij zijn gevallen. „Het was een koude winter. De wind woei dagenlang. Het regende en sneeuwde en iedereen was bang." Hofman, geboren in 1941 in Oost- Kapelle, maakte de ramp mee toen hij in Vlissingen woonde. In een arbeiderswijk van de stad. Toen het die nacht zo te keer ging, wer den in huize Hofman de spullen naar boven gebracht. De gevolgen van de ramp werden pas later be kend: „Er waren in Vlissingen drie mensen verdronken. Dat vond ik toen al veel. Later hoorden we hoe erg het op andere plaatsen was ge weest. Het was een andere tijd." Hofman hielp na de Ramp nog mee aan het herstel van de zeewe ring op Walcheren. Het lied In de nacht, schreef hij op verzoek van Poetry International, vertelde hij. Hofman zat in de zaal op het podi um achter een eenvoudige tafel met een Perzisch kleedje en sta pels boeken. Bijna als een dichter op een zolderkamer, in het schijn sel van een lamp. Tegen het decor van een huiska mer voor de toneeluitvoering van Ons Belang. Het kreeg er intiem karakter door. Naast de tafel een klein fauteuiltje waarop de man doline stond. „Ik ga iets doen wat ik nog nooit heb gedaan. Een lied brengen wat ik nog nooit heb dur ven zingen." Hij vertelde dat zijn vader ook mandoline had be speeld. „Maar die had er een met 12 snaren. Dit is maar een Kentuc ky, made in China." Het was een van de spaarzame vrolijke noten, de ernst overheerste zijn voor dracht. De dood ligt altijd wel er- r - -i - Voordat het echter zover was kon het publiek genieten van de taptoe. Spea ker Jaap van der Jagt die jaarlijks het programma voor de Oud-Vossemeer- se taptoe op de eerste zaterdag in ok tober aan elkaar praat, kondigde nu drie optredens aan. Opvallend genoeg in beschaafd Nederlands en niet in dialect, de voertaal op de waoidaehen. Na de taptoe ging hij naar de tap toe, zei hij, maar oalles mee maete. Op drie vrachtwagens waren optre dens. Allen brachten op eigen manier hetzelfde woaidaehenlied op de wijze van De Liefde: de 'rockformatie' Bakkie met de Baarden speelde play back. Aanstormend talent die in ro(c)k door het dorp loopt. De AJVDB (Als je voor djes bent) is ge wild in binnen en buitenland. Tot in Putte toe als de wind naar Nederland staat. Ze wonnen de Dixie vol met prijzen van de bouwput. Tot slot trad het Schorrekoor uit Sint-Annaland op. Niet eerder waren de Setallanders op Gróót Pesóót. Volgens de speaker bestaat het koor uit louter Setallan ders, zoals Wesdorp, Snoep, Van Ast en... Rijstenbil (kapper Leen Rijsten- bil uit Oud-Vossemeer). Van de Jagt kreeg er de lachers mee op de hand. Het koor had er een eigen tekst op ge maakt. Onder leiding van oud-Berge- naar Pierre van Broekhoven zongen ze het publiek toe. Inhaken en mee deinen was niet verboden, zei Van der Jagt. Na het optreden nam voorzitter Piet Potappel de microfoon over om wet houder M.A.E. Velthuis te verwelko men die de sleutel van de gemeente kwam overhandigen. Voor haar was het ook de eerste keer dat ze op de woaidaehen was. Het was maar de vraag of de prins op het balkon zou verschijnen nu er een Vossenkuil- nieuwe-stijl was gebouwd. Maar het was de prins toch gelukt om toestem ming te krijgen van het balkon ge bruik te maken. „De wethouder heeft er voor gezorgd dat we een mooie Vossenkuil hebben gekregen. Het is alleen zo duur geworden. Er had toch ook wel een balkonnetje af gekund? Het balkon was immers het hart van Gróót Pesóót nee het hart van heel het eiland Tholen. 1 V gens op de loer, zeker nu de 65-ja- rigte dichter vaker terugblikt op zijn leven. Hofman las voor, leid de zijn teksten in, maar vertelde ook over zijn jeugd en hoe hij zo tot schrijven was gekomen. Of lie ver dacht te zijn gekomen. Maar liet op een groot scherm ook ani matiefilmpjes zien die gemaakt waren van zijn tekeningen die hij maakt als illustrator van kinder boeken. Hofman heeft een omvangrijk oeuvre op zijn naam staan. Hij putte er naar hartenlust uit, maar koos gezien het thema voor ge dichten. Wat poëzie is, is volgens hem nauwelijks uit te leggen. „Het is meer een doen. Als je iets maakt, moet je geluk hebben. Dat heb je echt niet allemaal in de hand. Er moet iets geheimzinnigs gebeuren." Hofman vertelde hoe hij tot schrij ven is gekomen. Al is het volgens hem moeilijk aan te geven. Het is vooral door het toedoen van zijn moeder die hem en zijn oudere broer verhalen en sprookjes ver telde. Dat begon al in de oorlog toen zijn vader, arbeider bij scheepsbouwer de Schelde, met 300 andere arbeiders naar Duits land moest, en Wim en zijn broer met zijn moeder achterbleven. Zijn oudere broer kon goed vertel len, maar ook zijn moeder. „Er was geen televisie en de radio was verboden. In de winter was het erg donker. Er brandde een olielamp je. De ramen waren verduisterd met zwart papier. Moeder vertelde verhalen. Roodkapje en de wolf. Klein duimpje, Hans en Grietje. Het mooiste vond ik Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Ze gaan al lemaal over zielige kinderen. Die in het bos zwierven en in een huis terecht kwamen waar een gruwel- mens hen opwachtte. In het sprookje van Sneeuwwitje komt er een vrouw voor die haar herhaal- m m. mm I De meestal vrolijke prins was wat somber gestemd. Ondanks het nieu we gebouw kan er op het plein geen geld gepind worden, stonden er bij slagerij Van As alleen nog maar blikken, en na bijna 600 jaar was er ook geen dokter meer. En voor was machines en fietsen konden de vlooien en luusjes er ook niet meer terecht. „Een ding mot er bluve, dat is het balkonnetje." Het maakte Prins Weijte allemaal niets uit dat Sint-Maartensdijk geen gemeente huis meer heeft, Scherpenisse nog geen woonzorgcentrum en dat er in Sint-Annaland niemand op de kade kan lopen, als hij zijn balkon maar kan blijven behouden. Hij had het aanvankelijk voor één jaar kunnen regelen, maar via de openbare mo numentenvergunning (afgegeven door Kees de Koning en Kees Dro gers) kan de prins en zijn gevolg er jarenlang gebruik van maken. Op de wagen kreeg hij de sleutel van de wethouder. Die sprak hem aan met hoogheid. Ze vond het ge weldig dat ze de honneurs mocht waarnemen van de burgemeester die in Polen verbleef. Ze bracht wel een boodschap over van Nuis. In het Pools. Ze deed de hartelijke groeten aan de vlooien en luusjes. Over het balkonnetje had ze nagedacht, zei ze. „Er is veel overleg over geweest. Het is natuurlijk een geweldig uit zicht op het prachtige plein. Daar om hebben we ook besloten om dit gebouw niet af te breken." De wethouder vond dat het balkon netje behouden moest worden. „Ik vind het prima dat het zo gebeurt." Ze overhandigde de sleutel aan de prins die bedankte voor het ver trouwen dat het gemeentebestuur in het tijdelijke bestuur van Gróót Pesóót stelde. Weijte sprak van een win-win-situatie. Hij zag nu ook een kans om de woaidaehen op de voorpagine van deze krant te krij gen, zei hij. Weliswaar hadden het prinsesje en het narretje al in kleur op het voorblad gestaan, nu met het Schorrekoor moest het hele maal lukken, zei. Tot grote hilari teit van het publiek had hij er ook al koppen voor bedacht. En gaf de fotograaf van deze krant de op dracht er wat moois van te maken. Hij stelde de rest van het gezel- delijk wilde vermoorden. Er valt ook bloed in de sneeuw. Toen ik klein was droeg ik klompjes. Als het sneeuwde dan bleef de sneeuw er als klonters aanhangen. Mijn moeder heeft me de aanzet tot schrijven gegeven, denk ik." Hofman maakte ook sprookjes. Van bestaande maar dan op zijn manier verteld. Zwart als inkt is er een voorbeeld van. Hij probeert het met poëtische woorden te doen. Speelt met beeld en klank. Hij las voor over een zwangere vrouw wier man vocht in de oor log. Zwart als inkt is een weemoe dig boek. Ook maakte hij gedichten over de oorlog waarin hij herinneringen verwerkt aan de periode dat hij met zijn moeder en broer in Oost- Brabant terecht was gekomen. „Dat was niet zo slim. Daar trok ken de geallieerden door. Ook ons huis werd kapot geschoten. Mijn moeder was bang voor V2. Ze maakte ons wakker als er iets ern stig was. Ze wilde ons dicht bij zich hebben." Het gedicht Die avond gaat er over hoe zijn moe der hem mee naar buiten nam, hem de sterren wees 'daartussen schap voor en toog vervolgens naar de wagen voor de optocht door het dorp. Er waren dit jaar achttien deelne mers, zoals gewoonlijk onderver deeld in enkelingen en paren, kleine groepen (3 en 4 personen) en grote groepen (meer dan 4 personen). Oal les mee maete was op verschillende manieren uitgewerkt verwerkt. Er was een dansgroep die alles in de maat deed, een groepje kinderen die een onzichtbare vinger die met de nagel een vuurstreep door de he mel trok'. Die avond ook dat ze hem zei: wees maar bang wim wees maar bang. Maar Hofman kan eigenlijk overal over schrijven. Het gaat vooral over de manier waarop hij iets in een tekst omzet. „Meestal begint het met een beeld. Dat is prettig. Daar ga ik iets mee doen. Soms helpt het als je gevraagd wordt om iets te maken. Dan voel je je ge vleid." Zo maakte hij op verzoek van de redactie van het literair tijdschrift Raster een tekst over nuttige dingen. „Een nuttig ge dicht. Maar dan moet je wel geluk hebben dat je een idee krijgt. Ge dichten zijn meestal niet nuttig. Behalve als het een volkslied is. Het is meer iets om te tijd stil te zetten." Hij maakte een scenario (zodat er een film of een stripverhaal van gemaakt zou kunnen worden). De tekst over een romance op een schip, roept bij de toehoorders voornamelijk beelden op. Het ene beeld volgt na het andere. Een ha ven met kranen en loodsen. Aan de kade een zwart schip/dan het laden van de kisten en de koffers, het tellen van de kisten, het tellen van de kisten/het weghalen van de leden voor een orkestje zochten, een meisje op een eenwielig fietsje, een moeder met dochter die als H. Krabbé vroeger langs de deure hieng en nu met een priezenspel begon. De deelnemers aan het spel konden na de prijsuitreiking om de oplossing komen vragen. De 5-koppige jury onder leiding van voorzitter Kees de Koning (opvolger van Els Frigge), beoordeelde de deelnemers. Voor el ke categorie waren twee of drie prij zen. Bij de enkelingen en paren ging de eerste prijs naar de Maetjes van Mandy Hommel en Emma Bosters, loopplank/ het zwaaien„Dat op- sommerige, daar houd ik wel van." De romance loopt niet goed af. Het loopt wel vaker niet goed of. Of er is een sterke toon van droe fenis in zijn teksten. Kamer 179 over een bejaardentehuis -waar zijn ouders woonden - is daar een voorbeeld van. Hij haalde daarmee ook de Franse dichter Jacques Prévert in wiens gedichten ook vaak iets gebeurt wat niet kan of klopt. Of die een bepaalde spanning oproept. Pre- vert werd vooral na de Tweede Oorlog beroemd, maar wordt ook nu nog door de Franse jeugd gele zen. En kent hem zelfs van buiten. Ook worden zijn teksten op mu ziek gezet. Onder meer door de jazzband Autumn Leaves. Door Hofmans uitgever Querido was hij gevraagd werk van Prévert te ver talen. Hofman las vertaalde ge dichten voor. Over een uitvaart. Twee slakken die en herfstblad willen begraven maar er zo lang over doen, dat het alweer lente is en de bomen groen worden. Hila risch en tragisch tegelijk. Hij las ook een vertaling van Dejeuner du 2 Hoe overleef ik van Michaela de Wilde en Celeste Stolwijk, 3 Op en in de maet van Carmen en Ilse (de meisjes in de witte pakken). Kleine groepen: 1 Boer Moppe slae uut de maete van Youre Slokkers en Amanda Potappel, 2 De Maetbou- wers van Meivin en Kirsten Verhees. Grote groepen: 1 Ons danse mee maete van de 'familie van Daalen' met onder meer Peter Uijtdewilligen en Jack Vaders, 2 De Vlooise Vrou wen, 3 Bouwclub Op mijn slotjes. De jury kende ook weer extra prij zen toe. Voor originaliteit ging de 1 matin. In de pauze was hij er op attent ge maakt dat op de gemeentelijke mu lo in Tholen dit gedicht één van de twee gedichten was geweest voor het eindexamen Frans. (In 1969 werd het door de Franse leraar Houps als zodanig behandeld, het andere was Après la bataille van Victor Hugo). Hofman vertaalde het als Ontbijt. Een ogenschijnlijk eenvoudige tekst, met eenvoudige woorden. In de vertaling behield het dezelfde spanning van ontrege ling als in het origineel. In de pau ze kreeg hij van een van de dames van de schrijfgroep uit Bergen op Zoom een sonnet dat was gemaakt naar aanleiding van een schilderij (dat ook als illustratie van omslag van Het Vlot had gediend). De zee neemt een belangrijke plaats in in zijn werk. Hij besteed de er ruimschoots aandacht aan. 'Nog steeds geen idee /wat mooier is het water /dat opkomt het gesis van water/ dat opkomt dat schuimt en zachtjes/ borrelt als het in de wormholletjes loopt of het wa ter dat stilletjes afgaat zonder te waarschuwen zomaar zonder/ge jengel of gemopper het water dat afgaat dat een vlak strand/ achter laat met desnoods hier en daar een schelpje een zwarte/ steen....' lamsoorenbokaal naar Ons danse mee maete voor de actie onderweg, de wisselbeker van de juryprijs voor het uitwerken van het motto (combi natie van wagen en groep) ging naar bouwclub Op mijn slofjes. Voor de kinderen waren er aanmoedigings prijzen. De prins Weijteprijs (motto) was voor Renske en Elsa van Hees, de nar Kobusprijs (originaliteit) voor Rijk en Wout Quist, de boer Moppe- prijs (activiteiten onderweg) was voor Lotte Sijl. De prinsenwagen van de bouwclub werd maandag in Steenbergen vierde. De door vergrijzing geplaagde im kerverenigingen De Bij-Moer uit Bergen op Zoom en St.-Ambrosius Ossendrecht-Woensdrecht zijn ge fuseerd. Het besluit om beide, klei ner wordende, verenigingen op te heffen ging met enige weemoed ge paard. Het waren goedlopende clubs met een vaste kern actieve le den. Maar zoals een imker kleine bijenvolken verenigt om ze vol doende vitaliteit te geven om te overleven, en zo een gezonde bijen- VERVOLG VAN ZOOMMEER Eigenlijk begint het proces nu weer opnieuw, men is bezig draagvlak te zoeken voor een zout Volkerak- Zoommeer." Reijs' gehoor dacht verschillend over wat hij vertelde. Zo werd opge merkt dat er, na het formuleren van het convenant, verwarring is ge zaaid. Een ander vond het goed dat eerst de uitkomsten afgewacht wor den van een studie over het Kram mer-Volkerak. En een derde aanwe zige suggereerde dat de opdrachtgever, de Deltaraad, niet wist wat hij wilde óf er de mogelijk heden niet voor had. Leo Adriaanse van Rijkswaterstaat Zeeland noem de het Volkerak-Zoommeer hét sleutelwater in de Delta voor herstel van de natuurlijke dynamiek voor stal houdt, zo is nu ook met de ver enigingen gebeurd. Per 1 januari is een nieuwe bijenhoudersvereniging gevormd, met als naam De Wal van Brabant. Ze telt 48 leden en heeft twee bijenstallen. De vereniging is gevestigd te Bergen op Zoom en is aangesloten bij de groep Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Bijenhouders. Het werkgebied om vat ook Tholen. Wie meer wil weten over het houden van bijen, kan contact opnemen met Jos Bastiaansen, tel. 06-48959785 of jos.bastiaansen@hetnet.nl waterkwaliteit en veiligheid (water berging). Naar aanleiding van deze en andere workshops zijn aan het einde van de conferentie een aantal aanbevelin gen gedaan. Ze komen erop neer dat overheden moeten samenwerken met de bevolking en organisaties, hen open en eerlijk tegemoet moe ten treden; dat een dialoog op gang gebracht moet worden die kennis en inwoners met elkaar verbindt; con crete projecten moeten de oplossing bieden voor een gezamenlijk erkend probleem; het is belangrijk dat dui delijk is wie wét doet, en waar en wanneer; door mensen te laten deel nemen in gebiedsontwikkeling, zien ze dat dijken en dynamiek goed sa men gaan. Tenslotte geldt voor alle projecten, dat veiligheid op de eer ste plaats moet staan. Het bestuur van de stichting Uit op Tholen gaat de voorstellingen die gepland staan voor woensdag 27 februari in de Wellevaete in Sint-An naland verzetten. Het is dan namelijk biddag op Tholen en Sint-Phi- lipsland. Donderdagavond - bij het optreden van schrijver Wim Hof man in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet - ontdekte het bestuur de fout in de programmering. Voorzitter E. de Jonge-Everaert lichtte het pu bliek alvast in. „Het komt omdat de programmeur op Zuid-Beveland woont en daar valt de biddag op een andere datum. Het is vreselijk dat we daar nu pas zelf achterkomen. We gaan proberen of we de voor stellingen kunnen verzetten." Het gaat om een kindervoorstelling Ka- rel de Kok 's middags en een optreden van Michael van Hoorne met een meezingprogramma 's avonds. Karei de Kok treedt nu woensdag op, 13 februari om 13.00 uur in de Wellevaete. Diezelfde middag om I half vier volgt het seniorenprogramma van Michael van Hoorne. I Een 56-jarige politiebrigadier, werkzaam in het district Oosterscheldebek- ken (Tholen, Sint-Philipsland, Schouwen-Duiveland, Noord- en Zuid-Beve land) is onlangs door de korpschef geschorst. De man heeft een door hem opgemaakt proces-verbaal vervalst. Hij moet zich binnenkort voor meineed en/of valsheid in geschrifte voor de rechter verantwoorden. Amanda Potappel en Youri Slokkers wonnen de eerste prijs bij de kleine groepen als boer Moppe die uut de maete sloeg. Er is een prijsvraag in het leven geroepen voor het meest vernieuwen- de, creatieve en duurzame idee voor het Deltagebied. De provincie, Hogeschool Zeeland, Delta N.V., Zeeland Seaports, Leven met Water, Unie van Waterschappen en Rijkswaterstaat willen de Delta Water Award om het jaar uitreiken; voor het eerst in november 2009. De prijs zou onder auspiciën moeten gaan vallen van het Kennisnetwerk Deltawater. De initiatiefnemers vinden dat de prijs past in de ambitie van de zuidwestelijek Delta om zich te profileren als een regio die bruist van de toekomstgerichte, vernieuwende en duurzame activitei- ten op watergebied, en tevens als een expert op dit gebied. De inge- diende ideeën moeten maatschappelijk relevant, betaalbaar en toepas- baar zijn. Voor de deelnemers kijkt men naar vooral naar mensen afkomstig van universiteiten, hbo-opleidingen, kennisinstellingen, ad- viesbureaus en overheden. Klarinda Hage maakte een poëzieposter over de aap. Ze won er een boekenbon mee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 7